Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κουζίνα ΙΚΕΑ


cjohnson

Recommended Posts

Φτιάχνουμε το σπίτι μας και είμαστε στο ψάξιμο για τα πάντα!! Ενα από αυτά είναι η κουζίνα. Εχω πάει σε πάρα πολλές εταιρίες που κάνουν κουζίνες, έχω πάει και σε μαραγκό άλλα μάλλον καταλήγω σε κουζίνα ΙΚΕΑ. Δεν βρίσκω καμία διαφορά στην ποιότητα και στο φινίρισμα από τις άλλες εταιρίες και η τιμή της είναι καταπλικτική!!!!!! Διαφορά 4000-5000Ευρώ!!!! Εχει βάλει καμιά από εσάς κουζίνα του ΙΚΕΑ να μου πεί γνώμη. Αν οι μηχανισμοί με τη χρήση λειτουργούν σωστά, οι πόρτες δεν πέφτουν, κτλ.....??

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κουζίνα ικέα .....

απο ότι ξέρω οι κουζίνες είναι καλες και μπορείς να κάνει και ένα ωραίο σχεδιάκι και να βγεί καταπληκτική .

Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι εχουν πρόβλημα με τους πάγκους της κουζίνας .

Αλλά γενικότερα το θέμα πάγκος θέλει μια προσοχή .

Και σαφώς παίζει ρόλο και ο τρόπος που θα σου το τοποθετείσουν τον πάγκο.

Για τους μηχανησμούς δεν ξέρω κάτι αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις αν υπάρχει μόνο ένα είδος μηχανισμού ή μπορείς να διαλέξεις .

Για παραδειγμα τα συρτάρια βγαίνουν και αθόρυβα ή μονο ο απλός μηχανιμός??

Α να μην ξεχάσεις να βάλεις και φρένα στα ντουλάπια (υπάρχουν στο ικέα ).

Και πάλι να προσέξεις πολύ τον άνθρωπο που θα σου την τοποθετησει την κουζίνα.

Πρέπει να εχει μεγάλη εμπειρία για να βγεί το επιθυμητώ αποτέλεσμα.

Ειδικά αν είναι λιγο δύσκολος και ο χωρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο πάγκος είναι πράγματι μεγάλο κεφάλαιο. Διάβασα το σχετικό post για γρανιτένιους, corian και τεχνογρανίτες...

Φρένο θα βάλω σίγουρα σε όλα τα ντουλάπια και συρτάρια. Μηχανισμούς σε συρόμενα συρτάρια έχει δύο τύπους. Τα συρμάτινα και τα γκρι με πλαστικό και μέταλλο που είναι και τα καλύτερα. Υπάρχουν και πολλές δυνατότητες με διαχωριστικά στα συρτάρια κι έτσι όλα θα είναι τακτοποιημένα. Ελπίζω δηλαδή!!!!

Οσο για την τοποθέτηση, αν κι έχω δικό μου μαραγκό, θα πάρω αυτούς με τους οποίους συνεργάζεται το ΙΚΕΑ γιατί ξέρουν τις κουζίνες τους. Θέλει πράγματι πολύ προσοχή η τοποθέτηση!!!!

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites

Άψογες, ανθεκτικότατες και καλοί μηχανισμοί. Βάλαμε σε εξοχικό και δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Και στον πάγκο που διαλέξαμε από το ΙΚΕΑ.

 

Εμάς την έβαλε δικός μας μαραγκός, γιατί του είχαμε εμπιστοσύνη και δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα.

 

Να κλείσεις ραντεβού με τους σχεδιαστές στο ΙΚΕΑ, έχοντας ακριβώς τα μέτρα της κουζίνας και τυχόν γωνίες, προεξοχές κλπ που έχει ο χώρος και θα σου σχεδιάσουν με ειδικό πρόγραμμα πως θα είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κόστος τόποθέτησης πηγαίνει με τα μέτρα της κουζίνας σου

Δεν θυμάμαι καλά αλλα νομίζω περίπου γύρω στα 300 -350 ευρώ για μία μέτρια κουζίνα αλλα δεν είμαι σίγουρη.

Παιζουν ρόλο και τι μηχανησμους θα τοποθετείσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο περίπου είναι το κόστος τοποθέτησης;

 

Το κόστος είναι περίπου 40 ευρώ το τρέχον μέτρο, αλλά πρόσεξε χρεώνουν ξεχωριστά τα κρεμαστά από τα βάσης. Δηλαδή αν σε μια πλευρά της κουζίνας έχεις 2 μέτρα ντουλάπια βάσης και 2 κρεμαστά, πληρώνεις 160 ευρώ.

 

Εγώ πρόσφατα τοποθέτησα κουζίνα ΙΚΕΑ, την οποία δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα βέβαια, αλλά εκ πρώτης όψεως είναι απίθανη! Η τοποθέτηση είναι άψογη και μιλάμε για άτομο με ψώρα με τις περασιές, τις συμμετρίες και το φινίρισμα! Όλα τα ντουλάπια με βαγονέτα soft close, μύλους, τροφοθήκες και τα ρέστα και σε τιμή κάτω του μισού από αυτές που έβρισκα με συντηρητικά σχέδια αλλού!Και σημειωτέων, δάλεξα το δεύτερο ακριβότερο πορτάκι που έχει!

 

Και δεν παρατήρησα διαφορά στην κατασκευαστική ποιότητα από άλλες που έβλεπα σε άλλες εταιρίες, μάλιστα τα εσωτερικά κουτιά και ράφια είναι χοντρότερα σαν υλικό από τις άλλες. Έχουν και εγγύηση 15 χρόνια και αν συμβεί και χαλάσει κάτι, ή θέλεις μια αλλαγή, αλλάζεις μόνο τα πορτάκια που είναι κουμπωτά, ενώ ο σκελετός είναι σε όλα τα μοντέλα ο ίδιος και έχεις νέα κουζίνα!

Πάντως για όποια το σκέφτεται, προτείνω serfing στο αγγλικό site του ΙΚΕΑ και γενικότερα στα ΙΚΕΑ sites του εξωτερικού, για πιο πολλές ιδέες και συνδυασμούς των μοντέλων. Έχει και σχεδιαστικό πρόγραμμα που μπορείς να κατεβάσεις και να κάνεις μόνος σου κάποια σχεδιάκια να δεις πως περίπου την θέλεις πριν πας στο μαγαζί.

 

Σαν μείον για μένα - το μόνο είναι η αλήθεια- είναι ότι πρέπει να την αγοράσεις τοις μετρητοίς. Την κάρτα που διαφημίζουν για άτοκες δόσεις, δεν ξέρω πόσο εύκολα τη δίνουν. Εμάς με εισόδημα που δεν δικαιολογεί κάτι τέτοιο, δεν μας την ενέκριναν και δεν μας είπαν καν το γιατί.

 

Μόλις την δοκιμάσω (αχ! πότε θα μετακομίσουμε!!!!) θα σας πω πώς είναι και στην χρήση!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα το έχω ήδη κατεβάσει και έχω κάνει διάφορες παραλλαγές. Πήγα και στο ΙΚΕΑ και βρήκαμε 3 λύσεις. Τα πάντα έβαλα μέσα. Μηχανισμούς, soft closing, διαχωριστικά, κάδους, πιατοθήκες, γωνιακό μηχανισμό και η τιμή στο μισό από αυτό που μου δίναν σε άλλα καταστήματα. Ειναι απίστευτο. Η τοποθέτηση (αν την αναλάβει συνεργείο που συνεργάζετε με το ΙΚΕΑ, μετά τα ταμεία έχει stand) είναι 35Ευρώ το μέτρο ανεξάρτητα αν είναι βάσης ή κρεμαστο. Απλά μετράνε ξεχωριστά τη βάση, ξεχωριστά τα κρεμαστά και ξεχωριστά τη ντουλάπα. Δηλαδή μία κουζίνα τύπου Γ με μία πλευρά βάση και κρεμαστά και την άλλη με ψηλά ντουλάπιατη μετράνε ως εξής. Μέτρα βάσης επί 35€, μέτρα κρεμαστών επί 35€ και ντουλάπα επί 35€.

Βρήκα και στο Internet και ένα άλλο πρόγραμμα για κουζίνες που κάνει ωραία φωτορεαλιστικά. Ειναι της εταιρίας ALNO και το παρέχουν δωρεάν. Οποια ενδιαφέρεται μπορεί να το κατεβάσει από το http://download.cnet.com/ALNO-AG-Kitchen-Planner/3000-2131_4-10400750.html . Θα ανοίξω και σχετικό θέμα για να το κατεβάσει και κάποιος που δεν μας διαβάζει.

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποσα μετρα ειναι η κουζινα σου και τι τιμη σου εδωσαν?

Τι πορτακι διαλαξες?

Οσο για τους μηχανισμους το ικεα πραγματι εχει πολυ καλους.

Για τα υπολοιπα διατειρω τις επιφυλαξεις μου..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι παντελώς άσχετη μ' αυτά....Η κουζίνα μου θέλει ανακαίνιση αλλά η τιμές που ακούω είναι απαγορευτικές! Τα μέτρα κουζίνας τα μετράμε χωρίς τις ηλεκτρικές συσκευές; Δηλαδή το πλυντήριο πιάτων, έχει πάγκο κουζίνας από πάνω..... Το μετράω ή όχι; Ο αποροφητήρας κρύβετε σ' ένα ντουλάπι... αυτό μάλλον το μετράω.. σωστά; Τα μέτρα στα κρεμαστά είναι 3,20μ, στα κάτω μόλις 1,60μ και μία ντουλάπα 40cm από πάτω μέχρι επάνω. Αν κατάλαβα καλά για τοποθέτηση θα χρειαστώ (3,20+1,60+0,40)*35€= 182€

Η τιμές για την κουζίνα που περίπου κυμαίνονται; Φαντάζομαι ότι υπάρχουν και πολλά extra: πόμολα, μπαταρία, νεροχύτες.... ο πάγκος (2,80μ) πάει extra; Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις :oops:....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή είμαι παντελώς άσχετη μ' αυτά....Η κουζίνα μου θέλει ανακαίνιση αλλά η τιμές που ακούω είναι απαγορευτικές! Τα μέτρα κουζίνας τα μετράμε χωρίς τις ηλεκτρικές συσκευές; Δηλαδή το πλυντήριο πιάτων, έχει πάγκο κουζίνας από πάνω..... Το μετράω ή όχι; Ο αποροφητήρας κρύβετε σ' ένα ντουλάπι... αυτό μάλλον το μετράω.. σωστά; Τα μέτρα στα κρεμαστά είναι 3,20μ, στα κάτω μόλις 1,60μ και μία ντουλάπα 40cm από πάτω μέχρι επάνω. Αν κατάλαβα καλά για τοποθέτηση θα χρειαστώ (3,20+1,60+0,40)*35?= 182?

Η τιμές για την κουζίνα που περίπου κυμαίνονται; Φαντάζομαι ότι υπάρχουν και πολλά extra: πόμολα, μπαταρία, νεροχύτες.... ο πάγκος (2,80μ) πάει extra; Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις :oops:....

 

Όπως τα λες είναι για τα μέτρα σου, αλλά αυτό που θα σου διαμορφώσει την τιμή είναι περισσότερο το πορτάκι που θα διαλέξεις και το αν τα ντουλάπια σου θα είναι με μηχανισμούς ή απλά. Όπως και να το κάνεις όμως και με τα περαστικά και με τα μεταφορικά, η τιμή πάλι μισή βγαίνει και λιγότερο.Π.χ. εμένα η κουζίνα μου είναι μεγαλούτσικη, 1,20 μ. ψηλά ντουλάπια, 4,90μ. βάσης και 3 μ. κρεμαστά, και διάλεξα το δεύτερο πιο ακριβό πορτάκι που έχει. Με μηχανισμούς ΣΕ ΟΛΑ τα ντουλάπια, γωνιακό μύλο μεγάλο, πάγκο, πόμολα, περαστικά και μεταφορικά η τιμή ηταν περίπου 4000 ευρώ.:wink: Και το αποτέλεσμα αισθητικά και σαν πρώτη εκτίμηση και ποιοτικά είναι απίθανο! Η αμέσως χαμηλότερη τιμή που είχα βρει σε κάτι που μου άρεσε βέβαια,ήταν 8000 ευρώ, χωρίς πάγκο!:confused:

Στον κατάλογο του ΙΚΕΑ (και online), έχει μια σελίδα που δίνει τιμές για ολα τα πορτάκια για να δεις τι ποσοστιαία διαφορά έχουν μεταξύ τους.

Αλλά με μια βόλτα από κοντά θα μπεις καλύτερα στο νόημα. Μερικά πράγματα μόνο από κοντά τα κρίνεις σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα το έχω ήδη κατεβάσει και έχω κάνει διάφορες παραλλαγές. Πήγα και στο ΙΚΕΑ και βρήκαμε 3 λύσεις. Τα πάντα έβαλα μέσα. Μηχανισμούς, soft closing, διαχωριστικά, κάδους, πιατοθήκες, γωνιακό μηχανισμό και η τιμή στο μισό από αυτό που μου δίναν σε άλλα καταστήματα. Ειναι απίστευτο. Η τοποθέτηση (αν την αναλάβει συνεργείο που συνεργάζετε με το ΙΚΕΑ, μετά τα ταμεία έχει stand) είναι 35Ευρώ το μέτρο ανεξάρτητα αν είναι βάσης ή κρεμαστο. Απλά μετράνε ξεχωριστά τη βάση, ξεχωριστά τα κρεμαστά και ξεχωριστά τη ντουλάπα. Δηλαδή μία κουζίνα τύπου Γ με μία πλευρά βάση και κρεμαστά και την άλλη με ψηλά ντουλάπιατη μετράνε ως εξής. Μέτρα βάσης επί 35?, μέτρα κρεμαστών επί 35? και ντουλάπα επί 35?.

Βρήκα και στο Internet και ένα άλλο πρόγραμμα για κουζίνες που κάνει ωραία φωτορεαλιστικά. Ειναι της εταιρίας ALNO και το παρέχουν δωρεάν. Οποια ενδιαφέρεται μπορεί να το κατεβάσει από το http://download.cnet.com/ALNO-AG-Kitchen-Planner/3000-2131_4-10400750.html . Θα ανοίξω και σχετικό θέμα για να το κατεβάσει και κάποιος που δεν μας διαβάζει.

 

Καλά τρελό γέλιο στην ALNO! Το κατέβασα κι εγώ αυτό το πρόγραμμα, που είναι όντως καταπληκτικό, και η εταιρεία είναι από τις κορυφαίες σε design και ποιότητα. Σχεδίασα κάτι που μου άρεσε πολύ και πήγα στο μαγαζί, όπου ζήτησα να μου κάνουν το ίδιο σχέδιο, με τις τεχνικές λεπτομέρειες βέβαια που πρέπει και που εγώ δεν ήξερα και η τιμή? Μόνο 22,000 ευρώ!!!!:shock::shock::shock:

 

'Επεσα από την καρέκλα και σύρθηκα μέχρι την έξοδο......

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι για τα μέτρα σου, αλλά αυτό που θα σου διαμορφώσει την τιμή είναι περισσότερο το πορτάκι που θα διαλέξεις και το αν τα ντουλάπια σου θα είναι με μηχανισμούς ή απλά. Όπως και να το κάνεις όμως και με τα περαστικά και με τα μεταφορικά, η τιμή πάλι μισή βγαίνει και λιγότερο.Π.χ. εμένα η κουζίνα μου είναι μεγαλούτσικη, 1,20 μ. ψηλά ντουλάπια, 4,90μ. βάσης και 3 μ. κρεμαστά, και διάλεξα το δεύτερο πιο ακριβό πορτάκι που έχει. Με μηχανισμούς ΣΕ ΟΛΑ τα ντουλάπια, γωνιακό μύλο μεγάλο, πάγκο, πόμολα, περαστικά και μεταφορικά η τιμή ηταν περίπου 4000 ευρώ.:wink: Και το αποτέλεσμα αισθητικά και σαν πρώτη εκτίμηση και ποιοτικά είναι απίθανο! Η αμέσως χαμηλότερη τιμή που είχα βρει σε κάτι που μου άρεσε βέβαια,ήταν 8000 ευρώ, χωρίς πάγκο!:confused:

Στον κατάλογο του ΙΚΕΑ (και online), έχει μια σελίδα που δίνει τιμές για ολα τα πορτάκια για να δεις τι ποσοστιαία διαφορά έχουν μεταξύ τους.

Αλλά με μια βόλτα από κοντά θα μπεις καλύτερα στο νόημα. Μερικά πράγματα μόνο από κοντά τα κρίνεις σωστά.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση :)!!! Πήρα μια πρώτη ιδέα. Τι είναι ο γωνιακός μύλος;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση :)!!! Πήρα μια πρώτη ιδέα. Τι είναι ο γωνιακός μύλος;

 

 

Παρακαλώ! Είμαι τόσο ενθουσιασμένη με την κουζίνα αλλά και την οικονομία που έκανα, που δεν χορταίνω να την διαφημίζω! Άλλωστε σε πόσα πράγματα σχετικά με το σπίτι πια, μπορείς να έχεις τη χαρά ότι βρήκες μια όμορφη και φτηνή λύση... Άσε!

 

Ο γωνιακός μύλος είναι αυτό το πράγμα σαν δίσκος με 2 ορόφους, που γυρίζει γύρω - γύρω για να βλέπεις όλα τα σκεύη που έχει επάνω. Το χρησιμοποιούν στα γωνιακά ντουλάπια που είναι τόσο βαθιά που πρέπει να χωθείς όλη μέσα για να δεις.

Στο ΙΚΕΑ, όπως και στα άλλα κουζινάδικα υπάρχουν 2 τύποι μύλων που μπαίνουν σε διαφορετικών διαστάσεων γωνιακά ντουλάπια. αυτός με τον κεντρικό άξονα που είναι στρογγυλός και αυτός με ημικυκλικά ράφια που βγαίνουν όλόκληρα έξω. Αυτά και άλλα πολλά ωραία,θα τα δεις αν πας στο ΙΚΕΑ και ανοίξεις όλα τα ντουλάπια στις στημένες κουζίνες τις έκθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Τι να προσέξουμε στον σχεδιασμό μιας κουζίνας:

1).Αν είμαστε ψηλές ζητάμε τα πόδια που τοποθετούνται από κάτω από τα ντουλάπια δαπέδου να τα ψηλώσουν κατά 5 εκατοστά.

Βοηθάει αφάνταστα πολύ καθότι τα 5 αυτά εκατοστά κάνουν διαφορά στην σπονδυλική στήλη .

2).Επιλέγουμε απορροφητήρα μεγαλύτερο σε πλάτος από ότι είναι οι εστίες , εάν οι εστίες μας είναι οι κλασικές 60 εκ. τότε επιλέγω έναν απορροφητήρα 90 εκ. .

Αυτό μας βοηθά να έχουμε προστασία στα ντουλάπια τα οποία βρίσκονται δεξιά και αριστερά από τον απορροφητήρα και απορροφούνται όσο το δυνατό περισσότεροι υδρατμοί.

3). τοποθετούμε κάτω από τα κρεμαστά ντουλάπια αρκετά φωτάκια για να μπορούμε να έχουμε επαρκή φωτισμό στον πάγκο μας .

4). προσέχω κάτω από το ντουλάπι του νεροχύτη να υπάρχει ενα φύλλο ινοχ τοποθετημένο το οποίο σε περίπτωση διαρροής να προστατεύσει το ντουλάπι μου.

5).προτιμώ τις εντοιχιζόμενες συσκευές κουζίνα + πλυντήριο πιάτων διότι είναι τοποθετημένα μέσα σε κουτί και έτσι δεν λερώνει κάτω και δεν πρέπει να τα τραβάω για να καθαρίσω.

6).Σε περίπτωση που το πλυντήριο ρούχων το τοποθετήσω στην κουζίνα τότε εάν θέλω να μπει μέσα σε κουτί το επιλέγω εντοιχιζόμενο για να μην φαίνεται καθόλου .

Αλλιώς εάν είναι ελεύθερο τότε προσέχω να αφήσω κενό μεταξύ των ντουλαπιών για να μην χτυπάει επάνω τους την ώρα του στυψίματος .

7).Εαν το ύψος του σπιτιού μου δεν είναι μεγάλο τοτε δεν επιλέγω για κρεμαστά ντουλάπια τα μεγάλα (96 εκ) αλλά προτιμώ τα λίγο πιο χαμηλά (72 εκ.) για να μην γίνει η κουζίνα αποπνικτική.

Εαν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕviQ , συγνωμη που σε ρωταω, αλλα τα 8000 ευρω που ειχες παει και στα ειχαν πει?

Σε μεγαλες εκθεσεις τυπου dromeas που μονο που μπενεις μεσα πρεπει να πληρωσεις 1000 ευρω?

Παιδια, επειδη ειμαι σε αυτο το χωρο, οι τιμες δεν ειναι απαγορευτικες στις δικες μας τις εκθεσεις.

Καντε μια ερευνα αγορας πρωτα πριν καταληξετε σε ικεα, νεοσετ και ολα τα συναφη.

Link to comment
Share on other sites

επίσης μερικά tips ακόμα...

 

Τοποθετούμε το πλυντήριο πιάτων όσο πιο κοντά γίνεται στο νεροχύτη.

 

Απαγορεύεται η τοποθέτηση εστιών δίπλα στο ψυγείο.

 

Κασώματα

 

Τα εσωτερικά των ντουλαπιών κατασκευάζονται σχεδόν αποκλειστικά από μελαμίνη.

 

Η μελαμίνη είναι κατά βάση σκόνη που με ειδική επεξεργασία σε υψηλές συνθήκες πίεσης και

 

θερμοκρασίας μπορεί να πάρει οποιαδήποτε μορφή. Η σκόνη αυτή διαλύεται σε ένα μίγμα υγρών

 

ρητινών και το τελικό μίγμα χρησιμοποιείται για την εμβάπτιση του χαρτιού που έχει διάφορες

 

αποχρώσεις. Το τελικό αποτέλεσμα είναι ένα σκληρό προϊόν μεγάλης αντοχής που έχει την μορφή φύλλων.

 

Τα φύλλα αυτά πρεσάρονται σε μοριοσανίδα και διατίθενται σε χρώμα λευκό ή σε αποχρώσεις που

 

μιμούνται τα πιο συνηθισμένα είδη ξύλου (δρυς, οξιά, καρυδιά, κερασιά, κ.λ.π.). Η χρήση της μελαμίνης,

 

εκτός της καλής συμπεριφοράς στον χώρο της κουζίνας, έχει και πλεονεκτήματα από πλευράς κατασκευής

 

ντουλαπιού. Για το κόψιμο της όμως απαιτούνται ειδικά μηχανήματα με ακρίβεια κοπής σε δέκατα του

 

χιλιοστού ώστε να επιτευχθεί ένα τέλειο αποτέλεσμα.

 

Έτσι για τον παραδοσιακό ξυλουργό που δεν διαθέτει τα ειδικά μηχανήματα κοπής θεωρείται πρακτικά

 

ένα δύσχρηστο υλικό.

 

Πορτάκια

 

Οι πόρτες μπορεί να είναι κατασκευασμένες από:

 

 

Μασίφ ξυλεία (καρυδιά, δρυ, κερασιά, οξυά, κ.λ.π. ) ή M.D.F. Επενδεδυμένο με καπλαμά ή M.D.F. Λάκας

 

ή Βακελίτη, P.V.C., κ.λ.π. Οι τεχνικές κατασκευής των πορτών από μασίφ ξύλο δεν απέχουν πολύ από την

 

παραδοσιακή τεχνική του ξυλουργού. Η ξυλεία μασίφ που χρησιμοποιείται για την κατασκευή πορτών είναι

 

εισαγόμενη και αυτό οφείλεται στο ότι η αντίστοιχη ελληνική δεν έχει δεχτεί την κατάλληλη αποξήρανση -

 

που απαιτεί ειδικούς φούρνους και ξηραντήρια - με αποτέλεσμα να υστερεί από άποψη αντοχής.

 

Εναλλακτική λύση στην μασίφ ξυλεία αποτελεί η χρήση των επενδεδυμένων επιφανειών με καπλαμά.

 

Αυτές αποτελούνται κυρίως από μοριοσανίδες (νοβοπάν) ή MDF επικαλυμμένες με φλοίδα ξύλου.

 

Το MDF (Medium Density Fiber) είναι ένα ευρείας κατανάλωσης σύγχρονο υλικό με μεγάλη εφαρμογή στον

 

χώρο της κουζίνας καθώς παρουσιάζει ελάχιστη απορροφητικότητα στην υγρασία, ομοιογένεια στην μάζα

 

με καλές μηχανικές ιδιότητες και εξαιρετική ομαλότητα με ιδιαίτερα ικανοποιητική δυνατότητα επεξεργασίας.

 

Είναι υλικό υπό μορφή πλάκας και κατασκευάζεται από ίνες λιγνοκυτταρίνης που συμπιέζονται με ίνες ξύλου.

 

Το συναντάμε στην κλασική κατασκευή πόρτας κουζίνας - το ταμπλαδωτό ημιμασίφ - στον ταμπλά που

 

περιβάλλεται από πλαίσιο κατασκευασμένο κυρίως από μασίφ ξυλεία.

 

Τέλος, όσον αφορά στο πορτάκι, υπάρχει η φορμάικα της οποίας οι τεχνικές κατασκευής και οι προδιαγραφές

 

είναι παρόμοιες με της μελαμίνης αλλά η αντοχή σε χτυπήματα και υγρασία είναι μεγαλύτερη γι' αυτό και μια

 

ειδική μορφή της χρησιμοποιείται ευρέως στον πιο επίμαχο χώρο της κουζίνας, τον πάγκο εργασίας.

 

Η φορμάικα σχηματίζεται σε φύλλα μεγαλύτερου πάχους από της μελαμίνης γιατί περιέχει περισσότερες

 

στρώσεις χαρτιού και πρεσάρεται σε υψηλότερες συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας.

 

Οι τεχνικές δημιουργίας της βρίσκονται σε συνεχή ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια κυρίως στην Ευρώπη -

 

και έτσι συναντάμε επιφάνειες φορμάικας με εντυπωσιακά σχέδια, χρώματα και υφή και πολύ καλή ποιότητα

 

κατασκευής. Το υλικό αυτό τείνει να έχει τόσο καλά αισθητικά αποτελέσματα σε ορισμένα μοντέλα, ώστε

 

να μπορεί να αντέχει την σύγκριση με τις πολυεστερικές βαφές, που είναι απαγορευτικές για τον μέσο

 

καταναλωτή από πλευράς κόστους.

 

Πάγκος εργασίας

 

Για την κατασκευή του πάγκου εργασίας υπάρχει μεγαλύτερο εύρος επιλογής από το ξύλο και παρεμφερή

 

με αυτό υλικά.

 

Οι πάγκοι εργασίας συνήθως κατασκευάζονται από φορμάικα σε όλο και μεγαλύτερη ποικιλία σχεδίων και

 

χρωμάτων. Η φορμάικα, ως υλικό, είναι πρακτικά άκαυστο και μπορεί να αντέξει καυτά αντικείμενα ενώ

 

δεν χαράζει με κανονική χρήση. Αντέχει στα χτυπήματα και στα περισσότερα είδη απορρυπαντικών, δεν

 

έχει απορροφητικότητα και επιπλέον αντικαθίσταται εύκολα σε περίπτωση ζημιάς. Πάντως οι περισσότεροι

 

από τους πάγκους που χρησιμοποιούνται είναι εισαγωγής και αυτό οφείλεται κυρίως στην καλύτερη εμφάνιση

 

αλλά και στην μεγαλύτερη αντοχή εισαγόμενων προϊόντων.

 

Ειδικές κατασκευές-Εξαρτήματα

 

Ειδικές κατασκευές αποτελούν οι εταζέρες , οι κάβες , οι επενδύσεις συσκευών, διάφορα διακοσμητικά

 

στοιχεία όπως φωτιστικά δοκάρια κ.λ.π.

 

Κάθε ένα από αυτά τα στοιχεία αποτελεί ανεξάρτητο τμήμα της διαδικασίας παραγωγής της κουζίνας

 

για δε την κατασκευή τους χρησιμοποιούνται διαφόρων τύπων υλικά ανάλογα με τις προδιαγραφές

 

χρήσης και αντοχής τους, αλλά και αισθητικό αποτέλεσμα που επιθυμείται. Στον τομέα των υλικών των

 

επίπλων κουζίνας σημαντική θέση κατέχουν και οι μηχανισμοί των ντουλαπιών που συνήθως καθορίζουν

 

το κόστος της σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από ότι οι επιφάνειες και ο σχεδιασμός της.

 

Επιπλέον, αποτελούν και το ευαίσθητο σημείο στον ανταγωνισμό μεταξύ των κατασκευαστών.

 

Οι μηχανισμοί των ντουλαπιών ξεκινούν από τους πιο απαραίτητους όπως οι συρόμενοι οδηγοί συρταριών

 

μέχρι τους πιο εξηζητημένους, όπως η πτυσσόμενη σιδερώστρα. Οι περισσότεροι από αυτούς είτε είναι

 

ελληνικής κατασκευής αντίγραφα των ευρωπαϊκών - είτε εισαγόμενοι κυρίως από Ιταλία και Γερμανία.

 

Τους πιο συνηθισμένους μηχανισμούς αποτελούν τα περιστροφικά καλάθια που αξιοποιούν τις γωνίες

 

μεταξύ δύο ντουλαπιών, και όλων των ειδών και σχημάτων, καλάθια - μεταλλικά ή με πλαστική επικάλυψη

 

που χρησιμοποιούνται για τρόφιμα, μπουκάλια, απορρυπαντικά κ.λ.π.

 

Τέτοιοι μηχανισμοί αποδεικνύονται ιδιαίτερα χρήσιμοι κυρίως σε κουζίνες με αφθονία ντουλαπιών όπου

 

καθιστούν το χώρο πιο λειτουργικό και εύκολα προσβάσιμο. Εκτός λοιπόν από τα καλάθια για τις γωνίες,

 

που χωρίζονται σε ημικυκλικά και περιστροφικά τριών τετάρτων, συναντούμε κατσαρολοθήκες, συρόμενα

 

καλάθια τροφίμων ή λαχανικών, ψωμιέρες, πτυσσόμενα ράφια για μίξερ ή κόφτη αλλαντικών, συρόμενες

 

επιφάνειες (roll top), πτυσσόμενες σιδερώστρες, συστήματα τροφοθήκης σε κολώνες, καλάθια αχρήστων,

 

πιατοθήκες κ.λ.π.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποσα μετρα ειναι η κουζινα σου και τι τιμη σου εδωσαν?

Τι πορτακι διαλαξες?

Οσο για τους μηχανισμους το ικεα πραγματι εχει πολυ καλους.

Για τα υπολοιπα διατειρω τις επιφυλαξεις μου..

 

Δεν κάνει τίποτα. Μένουμε και στην ίδια περιοχή! Ήταν στο κατάστημα intercasa επί της Πέτρου Ράλλη. Εννοείται ότι μπορείς να βρεις και φτηνότερες τιμές στα άλλα καταστήματα αλλά εγώ προσωπικά, δεν βρήκα τίποτε ωραίο που να είναι φτηνό, εκτός από το ΙΚΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΕviQ , συγνωμη που σε ρωταω, αλλα τα 8000 ευρω που ειχες παει και στα ειχαν πει?

Σε μεγαλες εκθεσεις τυπου dromeas που μονο που μπενεις μεσα πρεπει να πληρωσεις 1000 ευρω?

Παιδια, επειδη ειμαι σε αυτο το χωρο, οι τιμες δεν ειναι απαγορευτικες στις δικες μας τις εκθεσεις.

Καντε μια ερευνα αγορας πρωτα πριν καταληξετε σε ικεα, νεοσετ και ολα τα συναφη.

 

 

Ουπς! Συγγνώμη η απάντησή μου ήταν πάνω σε αυτό! εσύ σε ποιό κατάστημα δουλεύεις? Γιατί ενδιαφέρομαι και για ντουλάπες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τρελό γέλιο στην ALNO! Το κατέβασα κι εγώ αυτό το πρόγραμμα, που είναι όντως καταπληκτικό, και η εταιρεία είναι από τις κορυφαίες σε design και ποιότητα. Σχεδίασα κάτι που μου άρεσε πολύ και πήγα στο μαγαζί, όπου ζήτησα να μου κάνουν το ίδιο σχέδιο, με τις τεχνικές λεπτομέρειες βέβαια που πρέπει και που εγώ δεν ήξερα και η τιμή? Μόνο 22,000 ευρώ!!!!:shock::shock::shock:

 

'Επεσα από την καρέκλα και σύρθηκα μέχρι την έξοδο......

 

Κοριτσακι θα με βοηθησεις και μενα να γελασω :-D λιγο???

Πως ακριβως ξεκινας για να φτιαξεις την κουζινα στο συγκεκριμενο προγραμμα που κλικαρεις αρχικα ??

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι, το έχω απεγκαταστήσει τώρα το πρόγραμμα, γιατί έχει περάσει καιρός! Αλλά όλα αυτά πάνω - κάτω τα ίδια είναι. Κάπου θα έχει να αρχίσεις με το σχεδιασμό του δωματίου σαν κάτοψη και στη συνέχεια να προσθέσεις τα έπιπλα από τις σειρές της εταιρείας. Συγνώμη αλλά δεν θυμάμαι περισσότερα... Πάντως θυμάμαι πως ήταν εύκολο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κουζίνα ΙΚΕΑ αλλά πήρε η κουμπάρα μου εκεί μία πριν ενάμιση χρόνο.

Στον ένα χρόνο, της φούσκωσε όλος ο πάγκος και απο ίσιος είχε γίνει κυμματιστός. Οταν άλλαξε τον πάγκο, η άλλη μας κουμπάρα που της τον άλλαξε, δουλεύει σε μαγαζί με κουζίνες, και της είπε πως σε λίγο καιρό θα χρειαστούν και τα ντουλάπια άλλαγμα γιατί κι αυτά έχουν αρχίσει να φουσκώνουν.

Γενικά είναι πολύ απογοητευμένη απο αυτή την κουζίνα.

Θεωρώ οτι είναι πολύ πρακτικές και έχουν έξυπνες λειτουργίες αλλά απο ποιότητα.... τι να σας πω.... όπως είπα και πριν δεν έχω προσωπική εμπειρία.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...