Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

SpyrosG Σχετικά με το τμήμα των προνηπίων που ρώταγε η ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ έμαθες κάτι; Επίσης γνωρίζεις πόσα παιδιά θα έχει στο Δημοτικό ανά τμήμα;

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις διαδοχικές ερωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγώ μίλησα με τον γιό του τον Φώτη Ζαγοριανάκο. Απάντησε σχεδόν στις περισσότερες απορίες μου σχετικά με το πρόγραμμα που θα ακολουθήσουν. Στα συν βάζω επίσης ότι είναι οικογένεια εκπαιδευτικών. Και εμένα, με έχουν σχεδόν πείσει.

νοιάζομαι για το παιδί μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά σε όλους για την ημέρα και φυσικά σε όσους γιορτάζουν.

 

Μετά από μια χθεσινή σύντομη "έρευνα" απαντώ σε όσα περισσότερα ερωτήματα μπορώ:

 

1) Για τα προνήπια: Υπάρχει ένα τμήμα προνηπίων, ξεχωριστό από τα τμήματα νηπίων, με δικό τους χώρο και εκπαιδευτικό. Τα παιδάκια είναι λίγα και η ύλη που κάνουν είναι διαφορετική από τα νήπια. Παρόλα αυτά κάνουν και αυτά καθημερινά αγγλικά, τρεις φορές την εβδομαδα γυμναστική, δυο φορές μουσική κλπ. Επίσης, κατά τη διάρκεια της ημέρας απασχολούνται και αυτά όπως και τα νήπια σε όλους τους χώρους (στην αίθουσα της γυμναστικής, της μουσικής, στον υπολογιστή, στα γήπεδα κλπ).

 

2) Για το Δημοτικό: βάζουν 22 παιδιά ανα τμήμα και εχουν 2 τμήματα ανά τάξη. Σήμερα υπάρχουν ακόμα θέσεις για την Α' και οι άνθρωποι εκεί υπολογίζουν ότι σίγουρα θα υπάρχουν και μέχρι τις διακοπές του Πάσχα.

 

3) Για το κτίσμα: Τόνισαν και πάλι ότι θα γίνει όλο το Δημοτικό και ότι θα έχει τελειώσει το καλοκαίρι (δεν θα έχουν μείνει εκκρεμμότητες). Μάλιστα μας είπαν ότι θα είναι έτοιμο πολύ νωρίτερα από ότι ειχαν υπολογίσει στην αρχή.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Φιλικά,

 

Σπύρος

 

ΥΓ. Γελάω που το topic λέγεται "Εκπαιδευτήρια ΚΑΙΣΑΡΗ-Εκπαιδευτήρια ΓΕΙΤΟΝΑ" κι εμείς μιλάμε εδώ και δυο σελίδες για το Παλλάδιο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αν και αρκετά αργά από τη δημοσίευση του θέματος...

Η κόρη μου είναι 22 μηνών και ψάχνομαι από τώρα για Δημοτικά σχολεία.

Κάνω μία πρώτη έρευνα αγοράς.

Μου είπανε για το εν λόγω σχολείο και επειδή είναι στη γειτονιά μου (Άλιμος) πήγα και είδα τις εγκαταστάσεις.

Δε λειτουργεί ακόμα, θα λειτουργήσει για πρώτη χρονιά του χρόνου δηλ. τη σχολική χρονιά 2009-2010. Πήρα τηλέφωνο και δεν μου είπανε τα δίδακτρα αλλά ότι οι αιτήσεις γίνονται μόνο ένα χρόνο πριν όταν το παιδί είναι στο νηπιαγωγείο.

Γνωρίζω πολλούς που τελείωσαν τον Άγιο Παύλο (Γυμνάσιο - Λύκειο) και είναι πολύ ευχαριστημένοι οπότε υποθέτω ότι και το Δημοτικό θα είναι καλό. Παραθέτω την ιστοσελίδα για να σε βοηθήσει ίσως καλύτερα. Κάτω αριστερά λέει Νέο Δημοτικό.

http://www.saintpaul.gr/mysite/saintpaul.php#

Αν μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες ειδικά για το θέμα των διδάκτρων σε παρακαλώ να μου πεις.

Τι ωραία που είναι να είσαι μαμά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ. Θα με ενδιέφεραν οι τιμές για την Α' Δημοτικού αλλά από ότι με ενημέρωσαν δε δέχονται προεγγραφές παρά μόνο ένα χρόνο πριν όταν το παιδί είναι νηπιαγωγείο. Η κόρη μου είναι μόνο 2 ετών. Μπορείς να μου πεις πόσο κοστίζει η πρώτη Δημοτικού?

Τι ωραία που είναι να είσαι μαμά!

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ σ' ευχαριστώ πολύ για τις τιμές. Δεν είναι και τόσο απογοητευτικές δεδομένου ότι δε θα χρειαστώ σχολικό αν και πιστεύω ότι μέχρι να φτάσουμε Α' Δημοτικού θα έχουν αυξηθεί αρκετά. Ελπίζω να προλλάβω για εγγραφή ένα χρόνο πριν όπως λένε αν και θέλω να έχω ανοιχτές επιλογές. Θα κάνω μια έρευνα αγοράς προς το παρόν χαλαρά απλά δε θέλω να καταλήξω κάπου και να βρεθώ τελικά να μην μπορώ να κάνω ούτε αίτηση όπως συμβαίνει σε αρκετά σχολεία με τις προεγγραφές πολλές φορές και από τη γέννηση του παιδιού! Εσείς θα πάτε εκεί? Θα ήθελα όταν με το καλό λειτουργήσει να μάθω και πράγματα εκ των έσω.

Τι ωραία που είναι να είσαι μαμά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Σπυρο :D

 

Εγω παντως,επιμενω.Δυο αιθουσες δεν εχει τι κτιριο;Πως γινεται να υπαρχουν 2 τμηματα νηπιου και 1 προνηπιου;;;Μηπως τα παιδια μετακινουνται διαρκως,απο ταξη σε ταξη,αναλογα με τις δραστηριοτητες;;Aυτο δεν απαγορευεται;;Πως το λειτουργει χωρις σχετικη αδεια;;(μην το παρεις προσωπικα,απλα αναρωτιεμαι :D )

Κατα τα αλλα,τα διδακτρα που ζηταει ειναι σχετικα καλα,το προγραμμα των αργιων ΠΟΛΥ βολικο,μου κανει εντυπωση οτι εχουν ακομα θεσεις.Ελπιζω να χτιστει και το δημοτικο γρηγορα και να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.

 

Δαμιανε,αποφασισατε τιποτα;;Oι εγγραφες ξεκινησαν!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαστε πολύ κοντά στο ΠΑΛΛΑΔΙΟ (κάναμε προεγγραφή!). Έχω συζητήσει την προηγούμενη εβδομάδα αρκετή ώρα μαζί τους και η γνώμη μου είναι η ακόλουθη:

1. Η διοικηση γίνεται στη Βάρη από νέους ανθρώπους (παιδιά Καράμαλη) που δείχνουν ενδιαφέρον για το σχολείο. Είναι σίγουρο ότι θέλουν να αποκτήσουν καλό όνομα και έτσι ρίχνουν αρκετό βάρος σ' αυτό.

2. Το σχολείο είναι αρκετά μαζεμένο (δυο τμήματα ανά τάξη!!!). Οι εργασίες των νηπίων που είδα είναι καλές και η ενημέρωση που λαμβάνουν οι γονείς αρκετά καλή. Αντίστοιχα είδα και στο Γείτονα όχι όμως και σε αυτό το βαθμό στο Καίσαρη. Η συνεργασία με τους γονείς είναι άψογη!!!

3. Σαφέστατα στο σχολείο υπάρχει η εμπειρία της Νέας Σμύρνης.

4. Το κτήριο (από την εικόνα που είχα την προηγούμενη εβδομάδα) πιστεύω και εγώ ότι θα είναι έτοιμο τον Αύγουστο. Για το Νηπιαγωγείο έχω να παρατηρήσω ότι το τμήμα προνηπίων (γύρω στα 8 παιδάκια) έκανε μάθημα σε αίθουσα στο ημιυπόγειο. Τα νήπια έκαναν μάθημα στις δυο αίθουσες οι οποίες είναι αντίστοιχες με του Καίσαρη και του Γείτονα. Οι διαδραστικοί πίνακες (στο νηπιαγωγείο!!!) και ο εξοπλισμός είναι πολύ υψηλού επιπέδου.

5. Το πρόγραμμα καλύπτει πλήρως τις δικές μας απαιτήσεις (καλοκαιρινή απασχόληση, απογευματινή απασχόληση, αργίες κλπ).

6. Τα οικονομικά (8000+ Ευρώ) είναι μέσα στις δυνατότητες μας.

 

Έχω και στον SAINT PAUL (Άλιμος) ραντεβού αυτή την εβδομάδα για να κλείσω πριν το Πάσχα οριστικά...

Link to comment
Share on other sites

Δαμιανε,οταν λες οτι κανατε προεγγραφη στο Παλλαδιο,τι εννοεις ακριβως?Δωσατε προκαταβολη η οχι?Παντως οταν πατε στο Δελασαλ,αν δεν σου κανει κοπο :D ,θα ηθελα τις εντυπωσεις σου.Πηρατε και το παιδι μαζι η πηγατε μονοι?Και,συγνωμη που ρωταω(αν θες μου απαντας),φετος που πηγαινει νηπιο?

 

Link to comment
Share on other sites

1. Κάποια πολύ πολύ μικρή προκαταβολή για άνοιγμα καρτέλας. Το Μάιο θέλουν την προκαταβολή

2. Προφανώς και θα σε ενημερώσω για το ΔΕΛΑΣΑΛ.

3. Πάντα παίρνουμε και το παιδί με στόχο να έχουμε και τις δικές του εντυπώσεις.

4. Σήμερα πηγαίνει νήπιο στη Γλυφάδα (Βήμα-Βήμα).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Σπυρο :D

 

Εγω παντως,επιμενω.Δυο αιθουσες δεν εχει τι κτιριο;Πως γινεται να υπαρχουν 2 τμηματα νηπιου και 1 προνηπιου;;;Μηπως τα παιδια μετακινουνται διαρκως,απο ταξη σε ταξη,αναλογα με τις δραστηριοτητες;;Aυτο δεν απαγορευεται;;Πως το λειτουργει χωρις σχετικη αδεια;;(μην το παρεις προσωπικα,απλα αναρωτιεμαι :D )

Κατα τα αλλα,τα διδακτρα που ζηταει ειναι σχετικα καλα,το προγραμμα των αργιων ΠΟΛΥ βολικο,μου κανει εντυπωση οτι εχουν ακομα θεσεις.Ελπιζω να χτιστει και το δημοτικο γρηγορα και να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.

 

Δαμιανε,αποφασισατε τιποτα;;Oι εγγραφες ξεκινησαν!!!!

 

Μπουκίτσα καλησπέρα,

 

Εξ' όσων καταλαβαίνω από τις διηγήσεις του Αλέξανδρου, κατά τη διάρκεια της ημέρας, πράγματι, τα παιδιά του νηπίου τουλάχιστον μετακινούνται ανάλογα με τις δραστηριότητες.

Κάτι που προσωπικά -και ίσως λίγο απλοϊκά- μου φαίνεται λογικό, από την άποψη ότι κάθε μάθημα χρειάζεται τον δικό του εξοπλισμό και χώρο και μάλλον στα θετικά του σχολείου το πιστώνω και δεν το βλέπω αρνητικό. Τώρα το αν είναι παράτυπη ή όχι αυτή η μετακίνηση, λίγο με απασχολεί αν βοηθάει στην ουσία την εκπαίδευση των παιδιών.

 

Τώρα, το νηπιαγωγείο έχει στο ένα επίπεδο δύο βασικές αίθουσες, μια κεντρική μεγάλη με πάτωμα ξύλο, τουαλέτες, κουζίνα-τραπεζαρία και από κει και πέρα διάφορους άλλους χώρους στο ημιυπογειο. Οπότε, τι στο καλό, ένα τμήμα προνηπίων με 8-10 παιδιά έχει πολύ χώρο να το απασχολήσει. Δυστυχώς δεν έχω προνήπιο για να σε κατατοπίσω από πρώτο χέρι... Αν μπορείς να περιμένεις 2 χρόνια, κάτι γίνεται, θα πάει η μικρή μας :)

 

Όσο για την άδεια που ρωτάς (αν κατάλαβα καλά), πέρσι, στο πρώτο ραντεβού, η γυναίκα μου είχε ρωτήσει αν έχουν και της τη δείξανε. Οπότε δεν ανησυχώ για αυτό.

 

Και τέλος, προς θεού, δεν παίρνω προσωπικά τις ερωτήσεις σου, το ότι έχουμε κάνει μια επιλογή σαν οικογένεια δεν μας ταυτίζει με το σχολείο του παιδιού. Αν στο μέλλον δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα ή κάτι δεν μας αρέσει, υπάρχουν και άλλες λύσεις και δεν θα διστάσουμε να αλλάξουμε.

Απλώς έως τότε, εμείς τουλάχιστον, δεν αντιμετωπίζουμε καχύποπτα το σχολείο, δεν φανταζόμαστε ότι προσπαθεί δηλαδή να μας ξεγελάσει σε κάτι. Ακόμα και κάποια αλλαγή αν κάνουν σε κάτι που μας είπαν αρχικά (εφόσον δεν θίγει τα παιδιά), δεν με κλονίζει, φαντάζομαι ότι όλοι στις δουλειές μας αντιμετωπίζουμε αλλαγές σχεδιασμού. Οπότε, δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά το βλέπω χαλαρά :)

 

Φιλικά,

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο εμενα!!

Δεν γνωριζα καν οτι η Ράλλειος εχει δημοτικο!!

 

Περα απο αυτο, εχω μαθητη που πηγαίνει στη Ράλλειο και έτσι γνωριζω ότι δέχεται και αγόρια στο γυμνάσιο-Λυκειο !

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτο, εχω μαθητη που πηγαίνει στη Ράλλειο και έτσι γνωριζω ότι δέχεται και αγόρια στο γυμνάσιο-Λυκειο !

 

Από όσο γνωρίζω, το κληροδότημα λέει μόνο κορίτσια. Έχει αλλάξει κάτι προσφάτως? Αν μπορούσες να μάθεις περισσότερα, θα σου ήμουν υπόχρεη.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. το Ράλλειο δημοτικό σχολείο που είναι στην Τζαβέλλα στον Πειραιά δέχεται αγόρια και κορίτσια. Το Ράλλειο γυμνάσιο και λύκειο, που δεν έχει σχέση με το δημοτικό, δέχεται μόνο κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

διορθωση!!!!!

το γυμνασιο και το λυκειο δεν δεχεται αγορια....

ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ!! ΤΕλικα ο μαθητης για γυμ πηγε στο ΤζΑΝΕΙΟ...

ΣΥΓΓΝΩΜΗ γιατην αναστατωση!!! :oops::oops:

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

διορθωση!!!!!

το γυμνασιο και το λυκειο δεν δεχεται αγορια....

ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ!! ΤΕλικα ο μαθητης για γυμ πηγε στο ΤζΑΝΕΙΟ...

ΣΥΓΓΝΩΜΗ γιατην αναστατωση!!! :oops::oops:

 

 

Ζάννειο, όχι Τζάνειο. Εχει σημασία για την αναζήτηση.

 

Επίσης για Γυμνάσιο- Λυκειο, κοιτάξτε και την Ιωνίδειο.

Link to comment
Share on other sites

Η ανιψια μου πηγε προνηπιο κ νηπιο στο Γειτονα. Μειναμε παρα πολυ ευχαριστημενοι. Κ δε μιλαω για τις τρομερες εγκατστασεις κ τη πισινα που δε βρισκεις σε αλλα σχολεια.. Μιαλμε για την οργανωση κ την προοδο του παιδιου. Κ κυριως αυο το ειδαμε οταν περυσι εφυγε για να παει δημοτικο στο Μαλλιαρα, το οποιο κ αυτο εχει αρκετα καλη φημη. Ομως μερα με τη νυχτα σε ολα..κ βεβαια κ στις τιμες..

Ο Γειτονας ειναι πραγματι πανακριβος κ εκτος απο τα διδακτρα προσοχη στα διαφορα εξτρα κ στις εκδρομες που μεγαλωνοντας ολο κ πληθαινουν. Κ επισης ενω στα νηπια δεν φαινεται ο νεοπλουτισμος σιγα σιγα βλεπεις ασχημες συμπεριφορες. Αλλα σαν σχολειο για πολυ μικρες ηλικιες πραγματικα δε ξερω αν υπαρχει καλυτερο κ το σκεφτομαστε κ για τη δικια μας..

Link to comment
Share on other sites

Μένω Καλλιθέα και το μόνο που με προβληματίζει είναι οι μετακινήσεις...

 

Βρε Βίκυ μου και ΄μενα αυτό με προβληματίζει (για το θέμα σου). Σκέψου ότι θα είναι τα επόμενα 6 χρόνια και μετά ακολουθει και ο μικρός Brad Pitt!

Δεν γνωρίζω γενικώς τη ποιότητα των σχολειων, αλλά για μένα πρωταρχικό ρόλο παίζει η μετακίνηση τόσο για μένα όσο και για τη διευκόλυνση του παιδιού!

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανετε Σπυρο και το βλεπετε χαλαρα,προς Θεου δεν ειπα να εισαστε καχυποπτοι προς το σχολειο. :oops:

 

Σημερα που πηγαινα την κορη μου σχολειο,γιατι χασαμε το σχολικο :? ,ειδα πινακιδα του Παλλαδιου για το δημοτικο και σε θυμηθηκα.Απο οτι βλεπω θα ειναι μεσα στο χρονοδιαγραμμα και χαιρομαι πολυ για αυτο. :D:D:D

 

Δαμιανε,πηγατε στην Ελληνογαλλικη;Ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας;

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...