Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακμη απο τα 6;;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Athena

    Athena 24 δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 19 δημοσιεύσεις

  • mamy-g

    mamy-g 8 δημοσιεύσεις

  • KostasM

    KostasM 6 δημοσιεύσεις

Μηπως ακουμπησε πουθενα, καμια ξενη πετσετα ή ειναι αλλεργικο; Ακμη θα μπορουσε δυνητικα να ειναι αλλα λογω του οτι χαρακτηριζεται πρωιμη μια τετοια κατασταση ελπιζω να μην ειναι γιατι θα πρεπει να το τσεκαρεις ορμονολογικα....

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ακουμπησε πουθενα, καμια ξενη πετσετα ή ειναι αλλεργικο; Ακμη θα μπορουσε δυνητικα να ειναι αλλα λογω του οτι χαρακτηριζεται πρωιμη μια τετοια κατασταση ελπιζω να μην ειναι γιατι θα πρεπει να το τσεκαρεις ορμονολογικα....
για αυτο αγχωθηκα,λογω του οτι ηδη την παρακολουθει αναπτυξιολογος...θα περιμενω να δω πως θα ειναι αυριο.στο σχολειο τα εβγαλε.
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, σορρυ κιολας, δεν θελω να σε αγχωσω αλλα επειδη περναω τωρα τη φαση με τη δικη μου...της εχεις τσεκαρει το στηθος; Μηπως κανει τιποτα πρωιμη θηλαρχη; Ευχομαι να μην ειναι κατι πραγματικα αλλα καλυτερα να τσεκαρεις ολα τα ενδεχομενα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, σορρυ κιολας, δεν θελω να σε αγχωσω αλλα επειδη περναω τωρα τη φαση με τη δικη μου...της εχεις τσεκαρει το στηθος; Μηπως κανει τιποτα πρωιμη θηλαρχη; Ευχομαι να μην ειναι κατι πραγματικα αλλα καλυτερα να τσεκαρεις ολα τα ενδεχομενα.
για πες...δηλαδη;;;πως το τσεκαρουμε; :oops:

οχι δεν ειδα κατι.Λοιπον πηγα στη φαρμακοποιο μου και μου ειπε πων ναι,ειναι τα "εφηβικα".Θα πρεπει να ανησυχω τωρα; :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλο εφηβεία, άλλο αδρεναρχή

Σκουρόχρωμες τρίχες, ίσιες ή σγουρές, εμφανίζονται στο εφήβαιο -πιθανώς στις μασχάλες, ορισμένες φορές μαζί με υπερτρίχωση στα άκρα και στη ράχη - πριν από την ηλικία των 8 ετών στα κορίτσια και των 9 ετών στα αγόρια. Συνήθως, πρώιμη αδρεναρχή παρατηρείται στο διάστημα μεταξύ 3 και 8 ετών. Tαυτόχρονα, μπορεί ο ιδρώτας των παιδιών να «μυρίζει» ή να έχουν ακμή. H συχνότητα της αδρεναρχής, που οφείλεται σε πρώιμη ωρίμανση των επινεφριδίων, είναι μεγαλύτερη στα παχύσαρκα παιδιά, συνηθέστερα στα κορίτσια (η αναλογία είναι 10 κορίτσια προς 1 αγόρι). Tο παιδί, ωστόσο, με πρώιμη αδρεναρχή δεν παρουσιάζει άλλα στοιχεία εφηβικής ανάπτυξης και συνήθως δεν χρειάζεται θεραπεία. Tα κοριτσάκια με πρώιμη αδρεναρχή, επειδή υπάρχει πιθανότητα να παρουσιάσουν αργότερα και πρώιμη εφηβεία ή προβλήματα στις ωοθήκες τους, πρέπει να παρακολουθούνται τακτικά και κατά την περιεφηβική, αλλά και τη μετεφηβική ηλικία.

 

 

 

βρηκα κι αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Aθηνά μη σε πιανει ανησυχια. :) Αυτο που εγραψες παραπανω δε ξερω τι ειναι ακριβως ομως θα σου μιλησω για την περιπτωση της ανιψιας μου. Παιδί μεγαλοσωμο (πιο παχυ και ψηλο για την ηλικια του ) παρουσιασε στα 6 της τριχοφυια στο εφηβαιο. Επειδη η αδερφη μου θορυβηθηκε εκλεισε αμεσως ραντεβου με την αναπτυξιολογο στον Παιδων η οποια τη ξεσκονισε στις εξετασεις. Της μετρησε μεχρι και την οστικη μαζα και τα παντα επειδη φοβηθηκε προωρη αναπτυξη ή εφηβεια. Η αναπτυξιολογος της ειπε οτι η αναπτυξη των γεννητικων της οργανων θα ειναι φυσιολογικη, δεν θα εχει προβλημα και οτι η τριχοφυια οφειλεται σε υπερλειτουργια των επινεφριδιων, το οποιο μάλλον προερχεται γονιδιακα απο συνδυασμο του dna και των δυο γονεων. Επίσης μας ειπε οτι ειναι συνηθισμενο σε πολλα κοριτσακια.Από τοτε την ξαναελεγξε στα δεκα και της ειπε οτι ηταν μια χαρα και ξανα στα δωδεκα που της παρουσιαστηκε περιοδος κανονικα. Μας ειπε οτι ειναι μια χαρα και να ξαναελεγχθει στα δεκαοχτω και οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα γιατι το γεννητικο της συτημα εξελισσεται σύμφωνα με την ηλικια της . Οποτε δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις αλλα αν δεις και καποιο αλλο χαρακτηριστικο , η αναπτυξιολογος του Παιδιων ειναι κορυφη. Αν ειναι θα ρωτησω το ονομα της την αδερφη μου και θα το ανεβασω για να την εχουμε υποψη μας. :)

Link to comment
Share on other sites

οπως εχω πει την μελινα την παρακολουθει αναπτυξιολογος στο παιδων καθοτι κοντουλα στις μετρησεις της και τον αλλο μηνα θα κανει ακτινογραφια οστικης μαζας και αυξηντικης,γιααυτο ανησυχω.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

και εμείς αντιμετωπίζουμε πρόβλημα λόγω του οτι έχει πρηστεί το ένα στηθάκι της και είναι να κάνουμε εξετάσεις.

Σημειωτέον οτι η κόρη μου είναι αρκετά ψηλή για την ηληκία της έχει κανονικό βάρος και έχει εμφανίσει και λίγα σπυράκια.

Ανησυχώ πολύ πολύ....το θ΄εμα είναι οτι διαρκώς ανέβαλλα τις εξετάσεις αλλα πρέπει να το πάρω απόφαση να της κάνουμε

Αθηνά εσείς έχετε κάνει κάποιες εξετάσεις?

Link to comment
Share on other sites

και εμείς αντιμετωπίζουμε πρόβλημα λόγω του οτι έχει πρηστεί το ένα στηθάκι της και είναι να κάνουμε εξετάσεις.

Σημειωτέον οτι η κόρη μου είναι αρκετά ψηλή για την ηληκία της έχει κανονικό βάρος και έχει εμφανίσει και λίγα σπυράκια.

Ανησυχώ πολύ πολύ....το θ΄εμα είναι οτι διαρκώς ανέβαλλα τις εξετάσεις αλλα πρέπει να το πάρω απόφαση να της κάνουμε

Αθηνά εσείς έχετε κάνει κάποιες εξετάσεις?

ναι ολες.τωρα ειναι να κανουμε οστικη ηλικια και το δεικτη αυξηντικης.το πιο πιθανον ειναι να κανει θεραπεια με αυξηντικη και ετσι θα παρει μεχρι και 25 ποντους!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θ΄εμα είναι οτι διαρκώς ανέβαλλα τις εξετάσεις αλλα πρέπει να το πάρω απόφαση να της κάνουμε

Αθηνά εσείς έχετε κάνει κάποιες εξετάσεις?

καλα !ηλικιακα εχουνε μονο μια μερα διαφορα ε;; :D
Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια μην αρχισετε τα πμ τωρα, εχω κι εγω το ιδιο προβλημα και θελω να σας παρακολουθω για να μαθαινω νεα σας...

Εγω περιμενω ακομη, οπως εγραψα σε αλλο τοπικ τις ορμονολογικες, ενω εχουμε διαπιστωμενα πρωιμη θηλαρχη και ευμεγεθη ωοθηλακια στις ωοθηκες. Σπυρακια δεν εχει βγαλει...

Η θεραπεια με αυξηντικη ειναι οι ενεσεις που λενε οτι γινονται για αρκετα χρονια Athena;

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δίκιο βρε jean και δεν σε ξέχασα θυμάμαι οτι περιμένετε αποτελέσματα και εύχομαι να είναι όλα καλά

Λοιπόν θυμήθηκα οτι η ενδοκρινολόγος που πήγα είπε οτι παίζει μεγάλο ρόλο στο θέμα η κληρονομικότητα δηλ.αν μου είχε έρθει εμένα νωρίς περίοδος και οτι γενικά σε πολύ λίγα περιστατικά υπάρχει διαπιστωμένα πρώιμη ήβη.Στα περισσότερα υπάρχει πρώιμη θηλαρχη

Εμένα βέβαια αυτό δεν μου λέει κάτι....

Οσοι έχω μιλήσει και μάλιστα η κορυφαία στο είδος της αναπτυξιολόγος είπε οτι και να είναι πρώιμη ήβη θεραπεύεται 100% και να μην ανησυχώ καθολου(πώς να μην ανησυχείς βέβαια ξέροντας οτι ρέπει το παιδί να κάνει ενέσεις) γενικά όλοι είναι πολύ καθησυχαστικοί

Εγώ αυτά που έχω να ρωτήσω είναι σχετικά με τις αιματολογικές εξετάσεις πόσες φορές τα τρυπήσανε τα κορίτσια τα δικά σας και είναι καλύτερα να τις κάνω στο νοσοκομείο ή όχι?

Νομίζω πως αν θα γινουν στο νοσοκομείο θα γίνει εισαγωγη φοβάμαι οτι η μικρή ούτε που θα κάτσει να της πάρουν αίμα

Αθηνά εσείς δεν έχω καταλάβει διαπιστώσατε εντέλει απο τα αποτελέσματα οτι το παιδί έχει πρώιμη ήβη ή όχι?

Περιμένω με αγωνία νεότερα...

Link to comment
Share on other sites

Ρενατα, μια φορα το τσιμπησαν το παιδι και πηραν αιμα που μοιραστηκε σε 6 μπουκαλακια.

Στο νοσοκομειο εισαγωγη δεν κανουν εκτος κι αν κανουν για λιγες ωρες μονο μια εικονικη για να μην πληρωσεις.

Ρε παιδια εγω εμαθα οτι αυτο το πραγμα κοβει πολυ υψος απο το παιδι και οτι πρεπει να κανει για πολλα χρονια ενεσεις για να αναστραφει η κατασταση αλλα και για να παρει το μεγαλυτερο δυνατο υψος. Αληθευει; Εχω σκασει... Με τις ενεσεις κυριως φρικαρω γιατι μου ειπαν οτι πρεπει να γινονται καθε μηνα.

 

Τωρα για την κληρονομικοτητα που λετε. Εμενα μου ηρθς περιοδος στα 11 και εχω υψος 1.68. Ο δε αντρας μου 1.82. λετε να επηρεαστει σημαντικα το υψος του παιδιου μου; Οχι τιποτα αλλα η κουνιαδα μου φτανει μετα βιας το 1.58... λετε να παιζει τιποτα απο κληρονομικοτητα απ' τη μερια του αντρα μου; Πως παν αυτα;

Εν τω μεταξυ η κορη μου 2 χρονων ειναι ηδη 86εκ που ειναι πολυ καλο για την ηλικια της, αλλα τον τελευταιο μηνα δεν πηρε κι εχω αγχωθει τρελα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι jean για τετοια θεραπεια μιλαμε,αλλα δεν νομιζω οτι διαρκει χρονια... :roll:

Απο τις εξετασεις αποκλειστηκαν παθολογικα αιτια για την αργη αναπτυξη.Η Μελινα 2 ετων ηταν 84 εκ.Τωρα ειναι 1.08

Ανυ πομονω να κανει τις εξετασεις και να δουμε τι θα μας πει....

Link to comment
Share on other sites

Ναι jean για τετοια θεραπεια μιλαμε,αλλα δεν νομιζω οτι διαρκει χρονια... :roll:

 

Αθηνα, το ξερω, ειναι φρικη και μονο η σκεψη, αλλα το λεω γιατι βρηκα την παρακατω απαντηση παιδιατρου σε καποιο site:

 

Ερώτηση: Γιατί να κάνω στο παιδί μου ενέσεις κάθε μήνα, τι θα κερδίσω;

 

 

 

Απάντηση:

 

1ον Εάν τα στηθάκια του κοριτσιού ξεκίνησαν να μεγαλώνουν πριν την ηλικία των 8χρ, καλό θα είναι να κάνετε τις ενεσούλες για 1-3χρ

 

2ον Εάν το κορίτσι είναι μεταξύ 8 και 10χρ αλλά το ύψος της είναι χαμηλό για την ηλικία της (θα σας το πει ο γιατρός σας), μπορείτε να ξεκινήσετε τις ενεσούλες για 1-2χρ

 

3ον Εάν είναι 9-10χρ και το ύψος της είναι χαμηλό, πάλι μπορείτε να κάνετε ενεσούλες για 1χρ.

 

 

 

Για τους παραπάνω λόγους θα κερδίσετε περίπου 4-5 εκ ύψος επιπλέον για κάθε χρόνο που κάνετε ενέσεις.

 

Δηλ 5 εκ για 1 χρόνο, 10 εκ για 2 χρόνια κοκ.

 

 

 

Δηλαδή εάν στο κορίτσι μας περιμένουμε να έχουμε τελικό ύψος 155εκ, καλό θα ήτανε να του «προσθέσουμε» 5 ή 10 εκ ύψος ακόμη, για να φθάσει τα 160 ή 165 εκατοστά τελικό ύψος, και γι αυτό ίσως πρέπει να κάνουμε ή 1 ή 2 χρόνια ενεσούλες.

 

 

 

Πρέπει να γνωρίζετε ότι η έναρξη ήβης ξεκινάει με τη διόγκωση των μαζικών αδένων (στηθάκια) και τυχόν έναρξη τριχοφυΐας νωρίτερα σημαίνει αδρεναρχή και όχι πρώιμη ήβη.

 

 

 

Αναλυτικά όμως θα σας καθοδηγήσει ο παιδίατρος σας.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οτι με αγχωνει ολο αυτο το θεμα...με εχουν διαβεβαιωσει ομως οτι παρενεργειες δεν υπαρχουν και αυτο ειναι που με απασχολει περισσοτερο.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχουν παρενέργειες?ή υπάρχουν παρενέργειες jean?

Ολοι οι γιατροί πάντως είναι πολύ καθησυχαστικοί με το θέμα...

Εγώ αγχώνομαι στην σκέψη οτι αυτές οι ενέσεις μπορεί να έχουν παρενέργειες και οτι τελικά αντι για καλό μπορεί να κάνω κακο στο παιδί...

Παντως και σε εμένα παρουσιάστηκε περιοδος στα 10 είχα θυμάμαι στην τετάρτη δημοτικού στήθος και η μαμά μου μου είχε αγοράσει μπουστάκι και αισθανόμουν άσχημα.. αλλά δεν έμεινα κοντή είμαι 1.68

Αυτό προσπαθούσε να μου εξηγήσει και η ενδοκρινολόγος οτι δεν σημαίνει αναγκαστικά η πρώιμη ήβη και σταμάτημα της ανάπτυξης και οτι σίγουρα υπάρχει πολύ καλή θεραπεία

Ο δε γυναικολόγος μου που ρώτησα κι αυτου τη γνώμη είπε οτι η θεραπεία είναι ασφαλής και δεν είναι ακριβώς ορμόνες αυτές οι ενέσεις και να μην τρομοκρατούμαι

Link to comment
Share on other sites

Ο δε γυναικολόγος μου που ρώτησα κι αυτου τη γνώμη είπε οτι η θεραπεία είναι ασφαλής και δεν είναι ακριβώς ορμόνες αυτές οι ενέσεις και να μην τρομοκρατούμαι

και εμενα μου εχουν πει οτι προκειτε για ουσια που της λειπει οποτε αυτη παιρνει... :roll:
Link to comment
Share on other sites

Καναμε ολες τις εξετασεις και ifg-i(αυριο βγαινει) και_____ οστικη ηλικια η οποια βγηκε και ειναι 5.5 Γνωριζει καποια τι μπορει να σημαινει αυτο;;εχω τετοια αγωνια μεχρι να τις δει η αναπτυξιολογος......

________________ :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Και δεν βγαινει αμεσα η απαντηση??

Εμας με το που πηραμε την ακτινογραφια και πηγαμε μας ειπε αμεσως (απο μια εγκ) ποσο ειναι :roll:

Σε μια αλλη κοπελα (ειναι η κορη της 9,5χρ) της ειπε οτι η κορη της θα γινει 1,62-1,65 ..εμενα δεν μου ειπε καθολου ποσο θα γινει :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...