Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

- Βασιλικός: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ηρεμεί και ξεκαθαρίζει τις σκέψεις. Ευεργετικός στα κρυολογήματα και αποχρεμπτικός με εσωτερική χρήση. Αδιάλυτος πάνω σε τσιμπήματα εντόμων.

- Γεράνι: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως απολυμαντικό. Σαν άρωμα, απομακρύνει τις άσχημες μυρωδιές. Μια σταγόνα σε νερό, ως πλύση για το στόμα για ευχάριστη αναπνοή. Κατά της κυτταρίτιδας.

- Γκρέιπ φρουτ: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως τονωτικό. Κατά της κυτταρίτιδας και της παχυσαρκίας.

- Δάφνη: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, βοηθάει στη μελέτη, κατευνάζει την ανησυχία και την ταραχή. Για αρθρίτιδες, για ρευματισμούς, για όλες τις δερματίτιδες και για την τριχόπτωση.

- Δεντρολίβανο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ανακουφίζει από το κρυολόγημα και τη βρογχίτιδα. Βοηθάει το λεμφικό σύστημα. Καταπραΰνει τους πόνους των ποδιών. Σε πληγές, καψίματα ως επουλωτικό. Ωφελεί τη μνήμη.

- Δυόσμος: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, κατευνάζει την έξαψη, ανακουφίζει από τον πυρετό και τους πονοκεφάλους. Για χρόνιες δερματικές παθήσεις, αρθριτικούς πόνους, κουρασμένα πρησμένα άκρα.

- Ευκάλυπτος: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, απολυμαίνει το χώρο και βοηθάει την αναπνοή. Εξωτερικά σε μυϊκούς, αρθριτικούς πόνους.

- Κόλιανδρος: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως ηρεμιστικό κατά του εκνευρισμού, για πονοκεφάλους. Για ευερέθιστο δέρμα, αλλεργικούς τύπους δέρματος.

- Κυπαρίσσι: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, για το άσθμα, δύσπνοιες, βήχα. Για κυτταρίτιδα, για λιπαρό και κουρασμένο δέρμα.

- Λεβάντα: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, απολυμαίνει το χώρο και τονώνει το νευρικό σύστημα. Το αρωματικό νερό της στο δέρμα για εγκαύματα του ήλιου, στους κροτάφους και στο μέτωπο για πονοκεφάλους, στο μασάζ για πόνους μυών.

- Λεμόνι: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως αντισηπτικό, καθαρίζει τις αρνητικές ενέργειες στο χώρο. Για φλογώσεις, δερματίτιδες, κουρασμένους μυς, φλεβίτιδες, κιρσούς και για τσιμπήματα εντόμων.

- Μαντζουράνα: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως τονωτικό του νευρικού συστήματος, για αϋπνίες και ημικρανίες. Τονώνει το ανοσοποιητικό του δέρματος, για μυϊκούς πόνους, χτυπήματα, διαστρέματα, πρηξίματα, ερεθισμένα δέρματα, φλογώσεις.

- Μάραθος: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ωφελεί το γαστρεντερικό σύστημα με εισπνοές.

- Μέντα: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, απολυμαίνει την ατμόσφαιρα, ανοίγει την αναπνοή, μειώνει τους διάφορους πόνους, ανακουφίζει από το κρυολόγημα και το πυρετό. Τονώνει την αιμάτωση της επιδερμίδας. Για τσιμπήματα από έντομα.

- Περγαμόντο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως αντικαταθλιπτικό, χαρίζει ευχάριστη διάθεση και δίνει υπέροχο άρωμα. Χρησιμοποιείται σαν λοσιόν κατά της δερματίτιδας.

- Πεύκο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, ως χαλαρωτικό για αϋπνίες, νευρικότητα, αναζωογονητικό του εγκεφάλου.

- Πορτοκάλι: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, κατά της ταχυπαλμίας και της αϋπνίας. Τονωτικό, ξεκουράζει όλο το σώμα και το ανανεώνει.

- Ρίγανη: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, για το άσθμα, τη βρογχίτιδα, το βήχα και την κυτταρίτιδα. Αραιωμένο για τις ψείρες.

- Σιτρονέλα: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, εντομοαπωθητικό, ή πάνω στο σώμα του καλοριφέρ, αραιωμένο με κάποια βάση που προτιμάτε. Ως τονωτικό σε κουρασμένους μυς.

- Τεϊόδεντρο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, για κρυολογήματα, ιώσεις, πονοκεφάλους. Δερματικά προβλήματα, μυκητιάσεις, μολυσμένες πληγές, τσιμπήματα εντόμων.

- Υλάνγκ - Υλανγκ: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, για ένταση, αϋπνία, κατάθλιψη. Αφροδισιακό και ρυθμιστικό του ορμονικού συστήματος.

- Φασκόμηλο: Στον αρωματιστή ή σαν άρωμα αραιωμένο σε αλκοόλη, απολυμαίνει και αρωματίζει την ατμόσφαιρα. Για έκζεμα, παχυσαρκία, ατονία, αδυναμία. Τέλος, καθαρίζει το δέρμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλη σας ημερα! :D

Εγω εχω ενα αγορακι 3 ετων λοιπον εγω τον εκανα μια θεραπεια και σωθηκα ειναι πολυ ασφαλες μου το επιβεβαιωσαν και καποιοι αλλοι γιατροι εκτος τον παιδιατρο μας που ειναι κατα των φαρμακων αλλα και η φαρμακοποιος μου το περνει και η ιδια γιατι υποφερει (φυσικα για ενηλικες ) ρωτηστε και εσεις τον γιατρο σας και τον φαρμακοπειο σας γιατι πολοι γιατροι δεν το λενε και δεν ξερω το λογο.

Το φαρμακο ειναι το εξης:

 

BRONCHO-VAXOM

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια το αντιγριπικό γίνεται σε 2 δόσεις (άν το παιδί το κάνει για 1η φορά) και υπάρχει ξεχωριστό εμβόλιο για παιδιά έως 3ετών

 

Επίσης το broncho - vaxom είναι εμβόλιο που το παίρνουν από το στόμα και το δίνουν σε παιδιά που έχουν ιστορικό με πολλές μικροβιακές λοιμώξεις στο παρελθόν.

 

Επειδή η δικιά μου πέρισυ έκανε πολλές θα δούμε πως θα πάει και ίσως της το δώσει.

 

Διαρκεί 1 μήνα και είναι 65% αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το brohco-vaxom απο οτι ξερω ειναι χαπια ή σκονη που ενισχυει το ανοσοποιητικο συστημα. Δηλαδη ειναι βακτηρια, αλλα σε πολυ μικρες ποσοτητες και οχι καποια χημικη ουσια. Δεν ξερω ποσο αποτελεσματικο ειναι αλλα θα το συζητησω σιγουρα με τον παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites

ROULITSA Γεια σου

 

ποιο διαρκει 1 μηνα το bronho;

αν ενοεις αυτο μαλλον κανεις λαθος γιατι η θεραπεια ειναι για τρεις μηνες απο 10 ημερες καθε μηνα.

 

Μήπως εννούσε τις συνολικές ημέρες (δηλ 3 *10 = 30ημέρες που θα πρέπει να το πίνει) Όταν κάνει η μικρή και το επόμενο εμβόλιο θα την ρωτήσω.

 

Αυτό που ξεκαθάρισε είναι ότι το δίνουν κυρίως σε παιδιά με πολλές ωτίτιδες κτλ που προκαλούνται από μικροβιολογικές λοιμώξεις και είναι τελείως διαφορετικό από το αντιγριπικό εμβόλιο. Επίσης δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικό σε όλα τα παιδιά - μπορεί να το πάρει κάποιο παιδάκι και να μην το βοηθήσει. Απο την εμπειρία της μου είπε ότι είναι περίπου 65% αποτελεσματικό.

 

Επίσης στο Internet βρήκα ότι όντως είναι ανοσοδιεργέτης http://www.gap.gr/el/what/el_greek_market.htm

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα ! Ξέρει κανείς να μου πει πως μπορεί ένα παιδάκι 3 χρονών να βγάλει τα φλέμματα χωρίς την χρήση αποχρεμπτικού σιροπιού ?

Η δικιά μας παιδίατρος δεν δίνει σιρόπια τέτοιου τύπου σε παιδιά κάτω των 5 ετών , δεν ξέρω ακριβώς γιατί ! :?

Ταλαιπωρούμαστε με βήχα εδώ και ένα μήνα και διάφορα εισπνεόμενα και σταγόνες ! Τώρα ο βήχας είναι καθαρά βήχας με φλέμμα και δεν ξέρω πως να του τα βγάλω ! Καμμιά συμβουλή ??? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Elena K. μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω. Η κόρη μου το έχει αυτό από 10μηνών και τώρα είναι σχεδόν 28μηνών και δεν της σταματάει ποτέ ο βήχας.

 

Επίσης αυτή την περίοδο παίρνει σιρόπι (αυτό κάνει για 7ημέρες το πολύ) αλλά στην ουσία της λιώνει τα φλέμματα - βήχει - τα καταπίνει - φεύγουν με τα κακά - αλλά τα φλέμματα συνεχίζονται, γιατί συνεχώς παράγει νλεα βλένα.

 

Το σημαντικότερο κατα την άποψη μου είναι να σταματήσει να παράγουν βλένα - προφανώς κάτι ερεθίζει τον οργανισμό τους και αντιδράει έτσι. Η μικρή έχει κάνει πάάάάρα πολλές εξετάσεις και δεν καταφέραμε να βρούμε τι ακριβώς την ενοχλεί.

 

Σας εύχομαι περαστικά (ελπίζω σε εσάς να είναι μόνο κάποια ίωση και να περάσει γρήγορα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμεις με το που θα την πιασει ο βήχας και θα της βάλω μια λεκανίτσα μπροστά της, κατευθείαν κάνει εμετό, προφανώς αφήνεται ελευθερη βλέποντας την λεκάνη? δεν ξέρω αλλά όσες φορές το έχουμε κάνει πιανει με επιτυχία και φευγουν τα φλέμματα.

Και εμείς σε αυτήν την κατάσταση είμαστε διαρκώς, η Ευα μου είναι 27 μηνών και το παλεύουμε με αερολίν, flixotide, singulair κοκκους, soldesanl και ορους. Το θέμα με τους ορους είναι πολύ δυσκολο και επίπονο. Από μονη της πια λέει όχι μαμά ορό, δεν θα κάνουμε ορό, της έχει γίνει εφιάλτης, αλλά τι να κανω? και την λυπάμαι που την γραπώνουμε με τον πατέρα της και της κανουμε ορό γιατί αλλιώς δεν κάθετε αλλά και να την αφήσω με τα φλέμματα, δεν μπορώ να την ακουω να αγκομαχά από δυσκολία να αναπνεύσει.

Προφανως πρέπει να συνήθίσουμε σε αυτην την κατάσταση, αλλά μεχρι πότε? άκουσα μια μητέρα ότι μέχρι τα 5 θα γίνεται αυτό. Έχω και τους γόνείς μου που επιμένουν να την πάω σε άλλο γιατρό γιατί αυτός που την παρακολουθεί είναι εναντίον των φαρμάκων τυπου αντιβιωσεων και σιροπιων, και ότι θα της μείνει χρονιο προβλημα ο βηχας αφου δεν της κάνω κάτι να της περάσει.

Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Πείτε μου μια γνώμη σας παρακαλώ? Τουλάχιστον να μην έχω τύψεις ότι δεν της προσφέρω αυτά που πρέπει, μέχρι και σε παιδοπνευμονολόγο την πήγα και μου είπε τα ίδια που μου είπε ο παιδίατρος μας.

Link to comment
Share on other sites

lenagr1 το flixotide (ή και το seretide) που είναι κορτιζονούχα - εφ'όσον τηρείς ευλαβικά την θεραπεία που σου έχει δώσει ο γιατρός - προστατεύουν το παιδί στο να μην μείνει πρόβλημα στους βρόγχους. Το aerolin βοηθάει στα ακροαστικά (βρογχόσπασμος) το ίδιο και το singulair το οποίο είναι και αντιαλλεργικό.

 

Όλα αυτά ξεκινούν από τις μύξες. Επειδή είναι πολύ μικρή και δεν μπορεί να φυσήξει τη μύητη της αυτά κυλάνε προς τα πίσω και της δημιουργεί βήχα.

 

Επίσης πήρα κι εγώ τον ευκάλυπτο σε σταγόνες. Βράζω νερό και ρίχνω 2-3 σταγόνες. Βοπηθάει στο μπούκωμα. Ακόμη είναι αρχή και θα δούμε πώς θα πάει.

 

Το καλοκαίρι πώς το περάσατε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το καλοκαίρι δεν είχαμε πρόβλημα γιατί η Ευα μου δεν παει παιδικό ώστε να έρθει σε επαφή με ιωσεις άμεσα, οι οποιες δεν ευδοκιμουν και το καλοκαίρι.

Ξεκινήσαμε σε αυτήν την κατάσταση εδώ και ένα μήνα, με τα πρώτα κρυα -που κρυα να τα κάνει ο θεος-

Ένα έχω να πω η ατμοσφαιρα είναι αποπνικτική και βοηθάει να είμαστε όλοι έτσι.

Μπορεί και εγώ να την κόλλησα και να μην το ξέρω!

Σε ευχαριστώ πολύ ρουλίτσα πάντως, για τις διευκρινήσεις πάνω στα φάρμακα.

Με τον ευκαληπτο κάνω και εγώ το ίδιο και το βάζω στο δωμάτιο της.

Θα δούμε πως θα πάει. Κουράστηκα να την βλέπω έτσι. Πάντα τετοια εποχή τα τραβάμε, είτε είναι παιδικό, που την πήγαινα περσι είτε τώρα που την σταμάτησα και την έχω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να κάνετε το αντιγριπικό εμβόλιο και πολύ πολύ καλό θα ήταν να την πείσεις να φυσάει την μύτη της όταν της βάζεις ορό.

 

Θα της πείς κοίτα εγώ πως κάνω και δεν με πονάει (λέω εγώ τώρα για παράδειγμα) ή θέλεις να κάνουμε μούσκεμα την κούκλα σου?? Ξέρω ακούγονται γελοία :oops: αλλά άν καταφέρεις να της βάζεις λίγο λίγο ορό και να φυσάει την μύτη της τότε θα καλυτερέψει κατά πολύ.

 

Επίσης το καλοκαίρι είναι σαφώς πολύ καλύτερα - ειδικά με τις βουτιές στην θάλασσα. Καθαρίζει τέλεια την μυτούλα τους. Στην μικρή μου δεν σταμάτησε ούτε το καλοκαίρι άν και δεν έχει το βήχα που είχε όταν ήταν μικρότερη π.χ. 1έτους.

 

Μην ανυσηχείς όλα θα πάνε καλά. Αυτό πιστεύω και όπως έχω ξαναγράψει το ίδιο μου λένε οι γιατροί που την ΄πηγαίνω. ¨οτι θα φύγει με την ηλικία (Τώρα μη ρωτήσεις σε ποιά ηλικία - εξαρτάται από το παιδάκι)

 

Όλα καλά θα πάνε. :)

Link to comment
Share on other sites

εχεις δίκιο ρουλιτσα έτσι πιστεύω και εγω πως όλα καλά θα πάνε και θα περάσουν με τον καιρό.

Πάντως με τον ορό έχουμε δοκιμάσει τα πάντα, το βαζουμε και στο χεράκι μας και το ρουφάμε με την μυτη -τωρα θα μου πείτε πως μας παραπέμπει σε κατι άλλο, αλλά στην αναγκη τι να κάνεις?

Κάθομαι και μου κάνει ορό, κάνουμε στην κουκλα, κανουμε στον μπαμπά μας. Δεν υπάρχει λύση γιατί χαζολογά και στο τέλος αφου έχει περάσει σχεδον μια ώρα την βάζουμε και της κανουμε ορό με το ζορι.

Link to comment
Share on other sites

Τότε όταν της ρουφάς την μύτη μπορείς να της κλείνεις ελαφρά το άλλο.

 

Επίσης, δοκίμασε να πετάτε τον ορό σε κάτι που "φοβάται". Π.χ. την ηλεκτρική σκούπα που "μουγκρίζει" :lol:

 

Πάντως σε καταλαβαίνω είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό και για την μικρή και για εσάς. :( Πολλές φορές τα περνάμε κι εμείς.

 

Σας έχει κάνει ωτίτιδες?? Συνήθως οι βουλωμένες μυτούλες μπουκώνουν και τα αυτάκια και δημιουργούν μολύνσεις. Πέρισυ το χειμώνα η μικρή μου το πέρασε με ωτίτιδες και πολλές πολλές αντιβιώσεις. :cry:

 

Κουράγιο, ελπίζω ότι θα φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

lenagr1 μην ανησυχεις. Και εμεις τα ιδια περναμε. Προσφατα εμαθα βεβαια και κατι αλλο. Ο γιος μου (που εχει το προβλημα με τις μυξες και το βηχα) ειναι αλλεργικος στα ακαρεα που βρισκονται σε στρωματα, χαλια παπλωματα, μαξιλαρια κ.τ.λ και στην ισταμινη που ειναι σε τοματες, μπανανες, φραουλες κ.τ.λ.. Ειχαμε κανει τεστ αιματος για αλλεργιες τον Απριλιο και ειχε βγει αρνητικο. Μετα 5 μηνες (ο παιδιατρος μας ειπε οτι τα τεστ αλεργιας στα μικρα παιδια πρεπει να επαναλαμβανονται καθε 5-6 μηνες γιατι καμια φορα οι αλεργιες δεν φαινονται, λογω ηλικιας) εκανε και νεο τεστ, στο δερμα αυτη τη φορα και βγηκε θετικο. Απο τοτε που εβαλα τα ειδικα καλλυματα για τα ακαρεα, εβγαλα τα χαλια απο ολο το σπιτι και φυσικα προσεχω τι τρωει,oi μυξες εφυγαν και ο βηχας σταματησε. Δεν ξερω βεβαια για ποσο, αλλα αν τωρα παρολο που κανω ολα αυτα επανελθει ο βηχας και επιμενει θα κανει μια θεραπεια με αερολιν για 3-4 μηνες + το SINGULAIR το οποιο ακομα και τωρα το συνεχιζει μιας και ειναι ευαισθητος στο αναπνευστικο συστημα. Μην ξεχνατε να επαναλλαμβανεται τα τεστ αλλεργιας, ειναι σημαντικο!

Link to comment
Share on other sites

Με τους ορούς είχαμε και εμείς πρόβλημα πάντα...

Τώρα νομίζω ότι βρήκαμε τη λύση, τον βάζω πρώτα να μου βάλει αυτός ορό... κάνω ένα ααααααααα τινάζω και λίγο το κεφάλι μου και μετά .... η σειρά του....

σε εμάς πιάνει τις περισσότερες φορές, πολλές φορές μάλιστα μου ζητάει κι άλλο... Μια απόφαση είναι και ο πιτσιρικάς το έχει καταλάβει :wink:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ειδικα καλυμματα για το κρεββατι για να μην βγαινουν εξω τα ακαρεα και να μην ερχονται σε επαφη ουτε με το δερμα του παιδιου (και ετσι αποφευγεται ο βηχας, ειδικα το βραδυ και το πρωι που ξυπναει). Δηλαδη για το στρωμα, το μαξιλαρι και το παπλωμα. Ειναι λιγο ακριβα αλλα προκειμενου να μην εχει συνεχεια μυξες και να βηχει, δεν το συζηταω, αξιζει τον κοπο να τα αγορασεις. Εγω γραφω απο γερμανια (εδω κοστιζουν 170 ευρω), αλλα ξερω οι υπαρχουν και στην Ελλαδα. Συνηθως οι ωτορινολαρυγγολογοι και οι παιδιατροι ξερουν τετοιες εταιριες που τα πουλανε. Τετοια καλυμματα επρεπε να παρουμε και για το κρεββατι του αδερφου του γιατι κοιμουνται στο ιδιο δωματιο. Ευτυχως δεν θελει ποτε να κοιμαται μαζι μας γιατι θα επρεπε να παρουμε και για την κρεββατοκαμαρα καλυματα.

Μεχρι να τα παρεις ομως θα πρεπει να πλενεις μαξιλαρια, παπλωματα, θηκες, κουβερτες, λουτρινα κουκλακια(ολα) καθε 1 ή το πολυ καθε 2 εβδομαδες!!!!!!!!! Καλο θα ηταν να βαζεις 2 σεντονια και 2 μαξιλαροθηκες στο κρεββατι που κοιμαται και οπωσδηποτε καλυμματα (απλα) στους καναπεδες (αν δεν εχεις δερματινους). Αστα να πανε δηλαδη. Ευτυχως τα εδικα καλυματα χρειαζονται μονο 1 με 2 φορες το χρονο πλυσυμο. Αρα θα γλυτωσεις και το πλυσιμο των μαξιλαριων και των παπλωματων.

Και κατι ακομα. Ο παιδιατρος του εδωσε και ενα αντιαλεργιογονο σιροπι (για την αλλεργικη ρινιτιδα) για να του φυγουν οι μυξες, το οποιο επρεπε να το πινει καθε βραδυ μεχρι να βαλουμε τα καλυμματα. Και με το σιροπι ειδα βελτιωση αλλα οπως μου εξηγησε και ο γιατρος μονο με τα καλυμματα δν θα εχει προβλημα με τις μυξες. Και ειχε δικιο. Παρολο που επλενα συνεχεια μαξιλαρια, παπλωματα κ.τ.λ , δν ειχα αλλο χαλια στο σπιτι ο βηχας του εφυγε μονο με τα καλυμματα γιατι οτι και να κανεις απο το στρωμα δεν μπορεις να τα διωξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια βοήθεια....

Η μικρή μου έχει εδώ και 3 μήνες απίστευτο μπούκωμα στη μύτη. Το οποίο από μόνο του δεν είναι τόσο πρόβλημα κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά τα βράδυα ζούμε ένα δράμα. Διότι, απ' ότι μου έχει πει η παιδίατρος, όταν ξαπλώνει κατεβαίνει η μύξα στο λαιμό, την πνίγει κι αρχίζει ο βήχας. Μιλάμε όμως για βήχα που τις περισσότερε φορές καταλήγει σε εμετό. Έχουμε δε 3 μέρες τώρα που το παθαίνει αυτό μεσημέρι και βράδυ με το που θα κοιμηθεί. Ορούς της βάζω άπειρους κι απ' ότι μου έχει πει η παιδίατρος η μόνη λύση για να της φύγει αυτό το πράγμα είναι η αντιβίωση. Επειδή όμως δεν έχει κάτι άλλο (πχ ωτίτιδα) ούτε εγώ θέλω να της τη δώσω την αντιβίωση ούτε η παιδίατρος είναι υπέρ αυτής της λύσης. Για σιρόπια που την έχω ρωτήσει μου λέει ότι δεν κάνουνε τίποτα.

Υποφέρει όμως πάρα πολύ το παιδί και μαζί μ' αυτήν κι εμείς. Κι αναρωτιέμαι τώρα εγώ, ή ορός ή αντιβίωση; μέση λύση δεν υπάρχει? Μήπως να την πάω σε ΩΡΛ? Κι έχω και κάποιους που μου λένε ότι ο ορός την κάνει χειρότερα γιατί της τα κατεβάζει όλα στο λαιμό και της προκαλεί το βήχα....

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Angelika όλα από εκεί ξεκινούν. Μύξες και μετά βήχας.

 

Αυτό που θα βοηθούσε είναι το ζιρτέκ και για το μπούκωμα το οτριβίν (μόνο για 3 ημέρες)

(ρώτησε τον παιδίατρό σου)

 

Κάποια στιγμή πέρισυ η μικρούλα μου είχε πάάάάρα πολλές μύξες (κιτρινο - πράσινες) δεν μπορούσε να κοιμηθεί, έκανε εμετούς κτλ και το μόνο που την βοήθησε είναι το pulmicort (είναι σπρέϋ κορτιζονούχο). Με αυτό μέσα σε 10 μέρες - το πολύ - καθάρισε και ευτυχώς δεν έχει ξαναπαρουσιάσει κάτι ανάλογο - σε τέτοιο βαθμό δηλ.

 

Με λύπη διαπιστώνω ότι είναι πάρα πολλά τα παιδάκια που ταλαιπωρούνται από τέτοιου είδους προβλήματα.

Ελπίζω να το ξεπεράσετε σύντομα και να μην ταλαιπωρηθείτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...