Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος στο στηθος. Μηπως επαθα μαστιτιδα???


Recommended Posts

Απ´όσο ξέρω τα άσπρα ατίγματα στη θηλή είναι ένδειξη φραγμένου πόρου. κάνε μαλάξεις εκεί που πονάει και θα υποχωρήσει. Λεκιθίνη εμένα μου είχαν πει 3 φορές τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Εχτες το βραδυ που η μικρη ειχε γρινα της εδωσα να θηλασει απο το δεξι στηθος που το πιανει καλυτερα τρια δεκαλεπτα μεσα σε μια ωρα! συνηθως δεν θηλαζουμε τοσο πολυ μαζεμενα απο το ενα στηθος.Καναμε μαλιστα πολυ ωρα τη σταση του ραγκμπι που δεν την κανουμε συχνα.

Στις 3η ωρα τη νυχτα με επισαν τρομεροι πονοι στο στηθος και ριγη ξεκινουσαν απο τη ρωγα και διαπερνουσαν ολο το κορμι μου. Ο μαστος ειχε γινει σκληρος και τριπλασιος απο τον αλλο.Ποναγα στο πλαι και το κατω μερος του μαστου.Ενιωθα οπως οταν "καις" εναν μυ απο την πολλη γυμναστικη.Πυρετος 38,2. Εβγαλα με το θηλαστρο 5μλ για να το ξεφορτωσω, δεν μπορεσα να βγαλω περισσοτερο γιατι πονουσα πολυ.

Πηρα ντεπον αλλα ο πυρετος ανεβηκε 39,2. Εκανα αλλη μια αντληση το πρωι στις 7.Απο τοτε ειμαι πολυ καλυτερα αλλα ο πυρετος επιμενει στο 38.

Φοβαμαι να παω στον γιατρο μηπως μου πει να σταματησω το θηλασμο.

Ολο το βραδυ θηλαζα απο το αριστερο στηθος και φοβαμαι μη παθει τιποτα κι αυτο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορω τουλαχιστον να θηλαζω το μωρο απο το πονεμενο στηθος;

 

Φυσικα!!!!! Προτεραιότητα θα δίνεις σε αυτο που πονάει.

Δοκίμασε να βάζεις το πιγουνι του μωρου στο πονεμένο σημείο την ώρα που θηλαζει.

 

Να ξεκουραστεις ΠΟΛΥ και να πίνεις νερο! Αν ο πυρετός συνεχιστεί πάνω απο 24 ώρες μάλλον θα χρειαστείς αντιβίωση. Υπάρχουν συμβατές με το θηλασμο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα!!!!! Προτεραιότητα θα δίνεις σε αυτο που πονάει.

Δοκίμασε να βάζεις το πιγουνι του μωρου στο πονεμένο σημείο την ώρα που θηλαζει.

 

Να ξεκουραστεις ΠΟΛΥ και να πίνεις νερο! Αν ο πυρετός συνεχιστεί πάνω απο 24 ώρες μάλλον θα χρειαστείς αντιβίωση. Υπάρχουν συμβατές με το θηλασμο!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Μου περασε σε μια μερα !

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Νίνα νανά, Αγλαΐα κ όποιος γνωρίζει βοήθεια παρακαλώ!

Έχω συμπτώματα μαστίτιδας ή κάτι το ποίο ίσως εξελιχθεί έτσι αν δεν προσέξω..(με πονάει το στήθος κ είναι πιο σκληρό νιώθω πόνο στα κόκαλα κ κατάπτωση κ μόλις είδα ότι έχω κ πυρετό 37 κ 8 ). Περίμενα κ να αδιαθετήσω σήμερα για δεύτερη φορά μετά από τόσους μήνες κ αρχικά νόμιζα ότι είμαι έτσι λόγω αυτού. Μάλλον κάτι έκανα στον ύπνο μου με κακή τοποθέτηση στήθους κ δεν το κατάλαβα.:?

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βοηθήσω; Εκτός από το να βάζω το μωρό να τρώει από το πονεμένο στήθος. Μασάζ στο ντους με ζεστό νερό για παράδειγμα; Ξεκούραση κ νερό τα έχω υπόψιν. Αυτό που διάβασα για μικρόβια ή λοίμωξη είναι κάτι επικίνδυνο για το μωρό; Γενικά τι πρέπει να προσέξω;

Δεν έχω καν θήλαστρο...να βγάζω με το χέρι; Παρατηρώ ότι έχει μειωθεί το γάλα όπως είναι κ αναμενόμενο.

 

Ελπίζω να περάσει κ να μην χρειαστώ αντιβίωση...:(

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να σε βοηθήσει πέρα από αυτά που ήδη ξέρεις, αλλά είναι σίγουρο ότι το μωρό δεν διατρέχει κανέναν κίνδυνο από το ...μολυσμένο γάλα (με διαβεβαίωσαν ανεξάρτητα η παιδίατρος, η γυναικολόγος και η σύμβουλος θηλασμού!). Πρόσεχε μόνο, ΑΝ χρειαστείς αντιβίωση, να είναι συμβατή με τον θηλασμό. Το μασάζ βοηθάει να βγει το γάλα, οπότε ναι, καλό είναι. Το βασικότερο όμως είναι η ξάπλα, και το ....ξεβούλωμα (αν την έπαθες από βουλωμένο πόρο). Βάνε το παιδί στο στήθος όσο αντέχει. Το θήλαστρο εμένα προσωπικά δε με βοήθησε, με το μωρό ή με το χέρι άνοιγαν οι πόροι ευκολότερα. Αλλά φαντάζομαι αυτό μπορεί να είναι προσωπική προτίμηση.

Ένα καλό κόλπο που μου είπε η παιδίατρος: Αν έχεις κοκκινίλα στο στήθος (που λογικά αν είναι μαστίτιδα ή έχεις, ή θα εμφανιστεί σε λίγο) κάνε το περίγραμμά της με ένα στυλό. Έλεγχέ το κάθε λίγες ώρες όσο ακολουθείς τη συντηρητική αγωγή (νερό, ξεκούραση κλπ), και βάζε θερμόμετρο. Αν δεις ότι κοκκινίλα και πυρετός μικραίνουν μέσα στο εικοσιτετράωρο, εν τάξει. Αν όμως η περιοχή μεγαλώνει και περισσεύει από το περίγραμμα,και πάρει ο πυρετός τον ανήφορο, μάλλον θα χρειαστείς φάρμακα, οπότε πας στον γιατρό σου.

Για μελλοντική χρήση: μήπως στην περίοδο σου πρήζεται το στήθος; Αν ναι, φρόντισε να φοράς φαρδύτερα ρούχα όταν ...αναμένεις... την έχουμε πατήσει κι άλλες από αυτό!

Περαστικά σου!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ δεν έχω περάσει μαστίτιδα αλλά όταν γέννησα η μαία μου με συμβούλεψε όταν νιώθω το στήθος μου βαρύ ή να με πονάει να κάνω ζεστά ντούς και να βρέχω μία πετσέτα με ζεστό νερό για να κάνω κομπρέσες. Όντως με ανακούφιζε πολύ και χρειάστηκε να το κάνω μόνο λίγες μέρες μετά υποχώρησε. Σου εύχομαι γρήγορα περαστικά!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Ο πυρετός δεν έχει πέσει μάλιστα ανέβηκε στο 38 κ 6 αλλά πήρα ντεπόν κ προς το παρόν αναμένω. Μίλησα κ με την μαία μου κ μου είπε εκτός των άλλων αν ανέβει κ άλλο να πάρω συγκεκριμένη αντιβίωση. Το στήθος ηρέμησε με το ζεστό μπάνιο κ το μασάζ κ έβγαλα κ με το χέρι όσο μπορούσα έβαλα κ το μωρό να φάει από αυτό...Ακόμα κοκκινίλα δεν έχει κ το νιώθω πολύ καλύτερα. Θα δούμε.

 

Πώς την πάτησα έτσι πάντως μετά από τόσον καιρό...κ σουτιέν θηλασμού φορούσα να φανταστείτε ούτε καν κάτι σφιχτό...Ίσως φταίει κ η κούραση...

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Να είστε καλά!;):D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η κούραση δεν βοηθάει! Το σημαντικό όμως είναι πως ξεπρήστηκε το στήθος, συνήθως αν ηρεμήσεις από εκεί μετά από λίγο πέφτει κι ο πυρετός.

 

Παρεμπιπτόντως, αν το παιδάκι σου δεν πολυθηλάζει τη νύχτα σκέψου μήπως βάλεις ένα ξυπνητήρι στις 2-3 ώρες να αποσυμφορήσεις το στήθος. Ζύγισέ τα δηλαδή, γιατί κι ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός... εσύ ξέρεις καλύτερα τι σου χρειάζεται.

 

Περαστικά και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελίνα δοκίμασε να θηλασεις στα τέσσερα με το μωρο απο κάτω να ξεμπλοκαρει λίγο το στήθος.

 

Να ξεκουραστείς, να φας καλά και να πίνεις νερό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά! :D

 

Είχες δίκιο vimatakia.Όλο το βράδυ κ σήμερα μου έπεσε εντελώς ο πυρετός (χωρίς δεύτερο ντεπόν ή αντιβίωση) κ μετά από τον τελευταίο θηλασμό πριν λίγο δηλαδή έφυγε κ ο πόνος. Ο μικρός μου θήλασε κ τη νύχτα (πάντα θηλάζει μέσα στη νύχτα) κ με βοήθησε πολύ. Με τόσο πυρετό χθες δεν το περίμενα να αναρρώσω τόσο εύκολα κ γρήγορα.

 

Να είστε καλά κ οι τρεις για το ενδιαφέρον κ τη βοήθεια! Ευχαριστώ!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...