Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε Ευχαριστω Παναγια μου που με αξιωσες να γινω μανα


Recommended Posts

Οσο ημουν εγκυος περασα πολλες στεναχωριες.Τα προβληματα ερχοντουσαν με το τσουβαλι.Οσπου να περασει το ενα μας πλακωνε το αλλο. Ευτυχως ομως κανενα δεν ειχε να κανει με το παιδι . Υπηρχαν μερες που σκευτομουν πως με ολα αυτα που ζουσα δεν θα εφτανα στη γεννα. Αλλα ευτυχως η Παναγια με βοηθουσε παντα και ολα πηγαν καλα.Θελω λοιπον να ευχαριστησω την Παναγια απο τα βαθη της καρδουλας μου που με βοηθησε να γαννησω ενα γερο και υγειεστατο παιδακι .Ευχομαι ολες οι μελλοντικες μανουλες να την εχουν κοντα τους.Επισης ευχομαι σε ολες τις γυναικες που παλευουν να κανουν παιδακια να τις βοηθα η Παναγια και να τους χαριζει γερα μωρα.Στο Μητερα ειδα πολλες μανουλες να κλαινε εξω απο την εντατικη των νεογνων και να παρακαλουν για ενα θαυμα.Παναγια μου βοηθα και σκεπαζε τις μανουλες και τα μωρακια τους ,σε παρακαλω αξιωσε ολες τις γυναικες του κοσμου να ακουσουν καποια μερα το κλαμα παιδιου τους , και τελευταιους βοηθα και εμας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αντε βρε Ρενα με εκανες να κλάψω....

να χαιρεσαι το παιδάκι σου! Σε καταλαβαίνω απολυτα για την περιοδο της εγκυμοσύνης και εγω δεν πέρασα καλα...

 

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε κοριτσια. Παλι θα συγκινηθω και εγω. Ευχομαι η Παναγια να ειναι παντα διπλα σε ολο τον κοσμο και ειδικα στα παιδακια μας. Οντως και εγω ζητησα πολλες φορες βοηθεια απο την Παναγια οταν ημουν εγκυος και ολα πηγαν καλα. Το ιδιο ευχομαι και για ολες τις νυν και μελλουσες μαμαδες.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Iσως ακουστω γραφικη αλλα αν δεν ειχα την Παναγια να με ακουει (ελπιζω να με ακουει δηλαδη) δεν θα ειχα καμια αλλη παριγορια.Εμεινα εγκυος ευκολα δεν προβληματιστικα παρα το γεγονος οτι ειχα και εξακολουθω να εχω προβληματα με την περιοδο μου.Αλλα αντιμετωπισα παρα πολλα με ατομα του οικογενειακου μου περιβαλλοντος.Δεν ξερω αν το πιστευεται αλλα σε μας τουλαχιστον αν δεν τριτωσει το κακο δεν σταματαει. Πολλες φορες σκευτομουν οτι δεν θα φτασω στη γεννα,αλλα με τη βοηθεια της Παναγιας της Φανερωμενης ολα πηγαν καλα.Ας ελπισουμε πως ολα θα κυλισουν ηρεμα απο δω και περα.Η Παναγια κοντα σας !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρενα μου ειμαι καινουρια στις συζητησεις σας αλλα σε διαβασα και συγκινηθηκα παρα πολυ. χαιρομαι που υπαρχουν ακομη ανθρωποι που πιστευουν στο θεο. ειμαι και εγω στις μερες μου, ολα εως τωρα δοξα τω θεο καλα αλλα εχω αγχος γιατι δεν μπορω να κανω επισκληριδιο και ημαστε προβληματισμενοι με τον ανδρα μου.Να περιμενω φυσιολογ.τοκετο και θεος βοηθος η΄καισαρικη που δεν το θελω και πολυ? ειμαι 35 ετων και περιμενω το πρωτο μου μωρακι. να ειστε υγιεις παντα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν θα ξεχάσω τη μέρα που προσευχήθηκα και της έταξα το γιο μου όντας στο κρεβάτι με αποκόλληση και με το γυναικολόγο μου να λέει για την τεράστια τρύπα στον πλακούντα.10 μήνες μετά κρατάω αγκαλιά το αγγελούδι μου που κοντεύει έξι μηνών και που το καλοκαίρι θα βαφτιστεί σε εκκλησία στη χάρη της...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα Την παρακαλώ, κάθε μέρα προσεύχομαι να με αξιώσει να γεννήσω το γιο μου γερό και να τον μεγαλώσω......

Να ακούσω το κλάμα του, να δω τα ματάκια του..........

Κάθε μέρα η Παναγιά είναι η παρηγοριά μου...............

Ας φυλάει όλες τις μανούλες και όλα τα παιδάκια του κόσμου...........

Link to comment
Share on other sites

Πατουσιτσα μην σε πιανει αγχος.Σημασια εχει να γενναμε μωρα υγειοι. Τωρα αν τα γενναμε φυσιολογικα η με καισαρικη δεν πειραζει. Ξεχνιουντε αυτα. Μονο η χαρα για τα μωρακι μας μενει.

Link to comment
Share on other sites

MAIRMAID ποτε γεννησες. Εγω 12/8/09 στο Μητερα . Κι εμεις Ιουλιο πρωτα ο θεος θα τη βαφτισουμε στην Παναγιτσα των Χρουσσων στη Συρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελισαβετ σας ευχομαι ολα καλα να πανε. Σε λιγες μερες εχω σκοπο να καω μια Λειτουργια στην εκκλησια (σαν ευχαριστω )και αν θελει καμια μαμα πειτε μου τα ονοματα σας να σας συμπεριλαβω στη λιστα με τα ονοματα που θα διαβασει ο παπας οταν πει τα υπερ υγειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρένα, με έχεις συγκινήσει με την πίστη σου, ελπίζω να μη με δει κανείς που κλαίω, είμαι στη δουλειά. κι εγώ πιστεύω στη Χάρη της, μας ακούει και μας φροντίζει. Να είστε καλά όλες οι μανούλες του κόσου, με τις οικογένειές σας και κυρίως τα μωράκια. Κι εγώ πέρασα πολλά, αλλά Την είχα δίπλα μου συνέχεια. κάθε βράδυ που βάζω την κόρη μου για ύπνο, της διαβάζω δύο προσευχές, την σταυρώνω και όλα καλά.Πριν μάθω ότι είμαι έγκυος, Την είδα στο όνειρό μου, την παρακαλούσα στην εικόνα της μπροστά, στην εκκλησία που παντρεύτηκα, να μου δώσει ένα παιδί, κι Εκείνη μου έδωσε στα χέρια ένα καρβελάκι. Είχα κάνει το τεστ κι έδειξε αρνητικό, αλλά ήμουν έγκυος. Το πίστευα, κι ας με κορόδευαν όλοι με την εμμονή μου.από τότε την κόρη μου την αποκαλώ καρβελάκι της Παναγίας και δεν με πτόησε τίποτα, ούτε η αμνιοπαρακέντηση, ούτε η αποκόλληση, ούτε το καφέ αιματάκι, ούτε τίποτα. Ήξερα ότι θα μου την φέρει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν νοσηλευομουν στην εντατικη στον 7ο μηνα κυησης και δεν ηξερα αν θα βγουμε ζωντανοι απο εκει μεσα θυμαμαι οτι κοιταγα μια εικονα της Παναγιας που κρατουσε το μωρο της απεναντι μου και παρακαλουσα να πανε ολα καλα. Ακομα δεν εχω ξεκαθαρισει αν οντως υπηρχε η εικονα στην εντατικη η αν εγω την φανταστηκα και την επικαλεστηκα λογω της απογνωσης που ενιωθα. Που μαλλον ειναι το πιο πιθανο γιατι αλλες στιγμες που προσπαθω να θυμηθω αν υπηρχε η εικονα απεναντι θυμαμαι μονο εναν κυριουλη απεναντι μου που ηταν διασωληνομενος.

 

Δεν εχει σημασια αν οντως την εβλεπα αλλα αποφασισα να δωσω στον γιο μου το ονομα της Παναγιας για να τον φυλαει παντα οπως μας φυλαξε τοτε και τους δυο. Μαριος θα λεγεται ο μονακριβος μου οπως η Παναγια που με συντροφευε εκεινες τις μοναχικες και γεματες αγωνια ημερες μεσα στην εντατικη.

 

Μια ζωη θα την ευχαριστω για το θαυμα που ζω καθε ημερα που περναω με τον μονακριβο μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια .... ειχα στην κοιλιτσα μου την μπεμπα μου .... και ειχα περασει πολλα ....πολύ κλαμα πολύ στεναχωρια !!!

 

Γλυκια μου Παναγια νιωθω οτι και σε μενα ανοιξες την αγκαλια σου και με κραταγες σφιχτα , με βοηθησες , μου εδωσες κουραγιο , σου ζηταγα να μου δωσεις δύναμη να αντεξω και το εκανες ..... Παναγιτσα μου ευτυχια , αγαπη και δυναμη σε όλους μας να δινεις πάντα ....

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Οταν εφευγα για Αθηνα για να γεννησω ,στα προθυρα προεκλαμψιας παρακαλεσα την Παναγια να με αξιωσει να κρατησω στα χερια μου το μωρο μου και με ακουσε. Και τελειωμηνη βγηκε η κορουλα μου,και η πιεση δεν μου ανεβηκε,και ολα πηγαν κατ'ευχην.

Σ΄ευχαριστω Παναγια μου!

Δινε Δυναμη στα ζευγαρια να αποκτησουν το πολυποθητο!

Εχε γερα ολα τα παιδακια του κοσμου και τους γονεις τους που τους χρειαζονται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια είναι προσευχή μου κάθε βράδυ. Οταν σταυρώνω τον μικρό μου προσεύχομαι με όλη την δυναμη της ψυχής μου να μου τον έχει γερό και καλότυχο και να έχει όλα τα παιδιά του κόσμου. Ευχομαι στην Παναγία όπως έκανα και πριν απο λίγο να αξιώσει όλες τις γυναίκες που προσπαθούν να μείνουν εγκυμονούσες γρήγορα να της βοηθήσει να μεινουν και να κάνουν υγιέστατα μωρά. Το εύχομαι με όλη την ψυχή μου και νομίζω ότι η Παναγία θα τις βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Παλι κλαιω...με συγκινησατε...αχ ποσο εχω αλλαξει απο τοτε που εγινα μανουλα...κοιταω το θησαυρο διπλα μου και ευχαριστω την Παναγια που μας τη χαρισε.Ευχομαι καλη λευτερια σε ολες τις γκαστρουλες, υγεια σε ολα τα μωρακια μας και πιστη σε αυτες που προσπαθουν!!Η Ανασταση Του Κυριου νσ γεμισει ελπιδα τις καρδιες ολων μας!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσαμε με τον άντρα μου για μωράκι αρκετό καιρό. Από την αρχή παρακαλούσα την Παναγίτσα μας να μας το φέρει. Ποια να πρωτοακούσει όμως? Είμαστε πια πολλές!! Πριν από περίπου τρία χρόνια είχα καθυστέρηση. Δεν αισθανόμουν κανένα σύμπτωμα εγκυμοσύνης και απλά έκανα τεστ εγκυμοσύνης μια ωραία Παρασκευή μήπως και... Βγήκε αρνητικότατο..Το Σαββατοκύριακο θα πηγαίναμε με τη μαμά μου στην Παναγία της Τήνου γιατί είχε κάνει τάμα για τον εγγονό της/ ανιψιό μου όταν έκανε εγχείριση για να πάνε όλα καλά. Δεν ξέρω τι με έπιασε γιατί είμαι αισιόδοξος άνθρωπος, αλλά αισθάνθηκα απελπισία μόλις προσκύνησα την εικόνα της. Βούρκωσα αισθάνθηκα κάτι να με πνίγει και άρχισα να της μιλάω. Της είπα ότι θέλω πολύ να γίνω μανούλα. Γιατί δεν συμβαίνει και σε μένα? Κουράστηκα να προσπαθώ....Της έταξα το μωρό που θα έρθει... Ούτε θυμάμαι πάνω στην σύγχυσή μου τι έλεγα..Και τότε αισθάνθηκα μια ανατριχίλα που δεν έχω ξαναζήσει. Αισθάνθηκα ότι με ακούει..Την Δευτέρα στο σπίτι κάτι με έτρωγε να κάνω τεστ ( είχα πάρει την συσκευασία των δύο ) και βγήκε θετικότατο...Τον ζούζουνό μου λοιπόν είμαι σίγουρη ότι μου τον έστειλε η Παναγία. Και εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν να τους φέρει η Παναγίτσα με το καλό ένα μωράκι. Και νομίζω ότι όλες είμαστε σε σειρά. Άλλες πιο γρήγορα, άλλες πιο αργά, άλλες πιο εύκολα, άλλες πιο δύσκολα...Έχει μάλλον τους λόγους της...

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια με κανατε να κλαιω ασταματητα. βγηκαν ολα τα καταχωνιασμενα συναισθηματα εξω. και εγω εχω τον δικο μου γολγοθα και ευχαριστω καθε μερα το θεο που με αξιωσε να γινω μανουλα.

Μονο που καθε φορα που ταιζω την 9μηνων κορουλα μου και τρωει με ορεξη πολυ, σκεφτομαι αυτες τις μανες στις τριτοκοσμικες χωρες ,που πινανε και δεν εχουν τροφη να ταισουν τα παιδια τους και με πιανει τρελα..... ως ποτε η ευημερια των δυτικων χωρων θα μαστιγωνει αυτους τους ανθρωπους, παρακαλαω το θεο να κανει ενα θαυμα......

Link to comment
Share on other sites

ροζ συννεφάκι σε καταλαβαίνω και σε νιώθω απόλυτα!και εγώ όταν ήμουν έγκυος ζούσα μεγάλο γολγοθά που έπρεπε να ανέβω και φοβόμουν τα χειρότερα για τον μπέμπη μου.Αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά και τώρα μπορώ και τον έχω αγκαλίτσα!

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο θέμα και τι συγκινητικές εξομολογήσεις....Μακάρι η Παναγίτσα να σας έχει καλά εσάς και τα μωρά σας. Προσέυχομαι κάθε βράδυ στην Παναγίτσα μας να με αξιώσει να κάνω ένα γερό παιδάκι....Είμαστε πολλές, όντως. Ποια να πρωτοακούσει;;;Είμαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή θα μας βοηθήσει όλες μας. Υπάρχει κάποιος λόγος που καθυστερούμε....Πιστεύω πως όταν το θελήσει, θα μας βοηθήσει η γλυκιά μας Παναγίτσα.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ημουν εγκυος στο πρωτο μου παιδακι... βλεπω στ ονειρο μου οτι εβαφα το δωματιο μου ροζ...και στο σημειο που ειχε μια εικονα της Παναγιας...δεν την κατεβασα αλλα την κουναγα ωστε να βαψω και απο πισω....δεν εδωσα σημασια....μετα απο λιγες μερες βλεπω παλι ονειρο οτι πηγα σ ενα μαγαζι και ηταν μεσα απο πανω μεχρι κατω ολο εικονες της Παναγιας... το πρωι επειδη τα 2 ονειρα ηταν πολυ κοντα και πολυ εντονα... προβληματιστηκα....και ''μιλησα'' στην Παναγια οτι επειδη δεν καταλαβαινω τι θελει να μου πει... ας ερθει καποιος αλλος και να μου πει οτι ειδε ονειρο μ εμενα και την Παναγια...(εγω δεν μιλησα πουθενα γι αυτα τα ονειρα και αυτα που σκεφτηκα)

Δεν περασε εβδ και ηρθε η κουμπαρα της πεθερας μου(Αννα) και μου ειπε οτι ημασταν οι δυο μας...εγω εγκυος κανονικα και πηγαμε στο μοναστηρι στην Χασια (εκεινη την στιγμη εγω δεν ηξερα οτι ηταν της Παναγιας ουτε η Αννα)...και οτι ο δρομος ηταν δυσκολος και αναφορικος...και μου ειπε να μην παμε τωρα στην κατασταση μου....και απαντησα ''Οχι Αννα μου θ ανεβω για το παιδι μου'' και ανεβηκαμε...

ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ οταν ηρθε και μου το ειπε και ειδικα οταν εμαθα οτι ηταν και την Παναγιας το μοναστηρι....

Ειχα μια τελεια εγκ και μια τελεια γεννα...ο γιατρος μου ομως μας ειπε στην συνεχεια οτι ειχα δυσκολο τοκετο.... και αφου γεννησα φυσιολογικα με κοιμησαν και μου εκαναν δακτυλικη αποκολληση πλακουντα γιατι δεν εβγαινε ...

Η μικρη εχει παρει σαφως 2 ονοματα (της πεθερας μου και την Παναγιας)

Ειμαι σιγουρη οτι με βοηθησε και ηταν διπλα μου συνεχεια και ολα πηγαν καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά από προσπάθειες αρκετών μηνών_πανω απο χρονο_ και ενώ προσευχόμουν με όλη μου την ψυχή στην Παναγία για να μου δώσει και μενα ενα παιδάκι, συμβαίνουν τα εξής

Βλέπει μία φίλη μου-με την οποία είχαμε πει απο παλια ότι αν μεινω έγκυος θα γινει αυτη η νονα- ένα όνειρο ότι ήμασταν στη Παναγία Δέξια και προσευχόμασταν.Εκεινη για τον γιο της που περίμεναν τα αποτελεσματα απο τις Πανελλαδικές και γω για κατι που αυτη δεν ήξερε.βγαινουμε απο την εκκλησία και έρχεται κατα πάνω μου ένα κοριτσάκι και με αγκαλιάζει.Σε λίγες μερες βγαινουν τα αποτελεσματα και περνάει ο γιος της σε Πανεπιστήμιο στη θεσσαλονίκη!Μου λεει θα δεις θα μεινεις και συ εγκυος.....Μετα απο ενα μήνα βλέπω στον ύπνο μου ξεκάθαρο μύνημα από την Παναγία........ειχα την εικονα της πανω στην κοιλιά μου....σε λίγες μέρες είχα γεννέθλια και αποφάσισα μετα απο αρκετα χρονια να τα γιορτασω κλείνοντας ενα τραπέζι σε ενα ωραιο ρεμπεταδικο και καλεσα ολους τους φίλους γιατι ενιωθα οτι απο τωρα και στο εξης θα αλλαξει η ζωη μου και οτι θα κανω αρκετο καιρο να ζησω κατι τετοιο (ξενυχτι, ποτο κτλ).Σε τρεις μερες εμεινα εγκυος!!!!!Ξέχασα να σας πω οτι πριν δω το ονειρο ειχα κανει ήδη το ταμα μου και το μωρο μου θα παρει το Όνομά Της!!!!!Κορίτσια μου μόνο η Πίστη μας μενει σ'αυτους τους δύσκολους καιρούς!Αλλά αληθινή!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...