Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?


Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?  

2.439

  1. 1. Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?

    • σχεδόν αμέσως
      1016
    • μετά από έξι μήνες εώς ένα χρόνο
      490
    • μετά από ένα χρόνο εώς δύο χρόνια
      296
    • μετά από δύο εώς τρία χρόνια
      317
    • μετά από περισσότερα χρόνια
      11


Recommended Posts

viv...όντως καλή χρονιά το 17..εσείς κοντεύετε τον χρόνο...μπράβο σας!!!

από ότι διάβασα οι μαμάδες πολύ καλά είστε...

Δήμητρα άντε μπήκες σιγά σιγά στην τελική ευθεία...με το καλό εύχομαι κ με έναν πόνο..λοιπόν.

Έλενα εγώ έχω πάρει της bebe stars πριν 4 χρόνια κ θα το έχω κ τώρα στον 2ο γιο μου..μια χαρά άντεξε..κ είναι 3 σε 1.

foufouli Στον 1ο γιο μου ήρθε σχετικά γρήγορα στους 4 μήνες..στον 2ο Μετά από 1.5 χρόνο..τώρα οκ εγώ έχω θέμα με τον θυρεοειδή κ στο 2ο για ένα χρόνο ξαφνικά μου απορυθμιστηκε κ δεν μπορούσαμε να τον ρυθμίσουμε εύκολα..με το καλό..μόνο άγχος να μην έχεις..

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια!!!εμενα παλι μ ειχε κολλήσει το θέμα!τ να πω μονο σε μενα συμβαίνει;

Πως ειστε ελπιζω ολες να ειστε καλα!!

Μπηκα επίσημα πλεον στο μήνα μου 36 εβδομαδων!ο μπέμπης ακόμα δε μπήκε στη λεκάνη αλλα εχει Πάρει θεση!!ειμαι πολυ ευτυχισμένη περιμενω τωρα να πάνε ολα καλα με τη δύναμη του θεού!

Ολα έτοιμα πλυμένη σιδερωμένα στη θεση τους!εφτιαξα κ τη βαλίτσα μου να ειμαι έτοιμη!!!

Εσεις τι κάνετε;

Θαλεια πως πας;ποσο είσαι τωρα;να προσεχεις αυτο το καιρο απο τη γριπη κ τις ιώσεις

Κ τα μπεμπακια μας να προσέχετε σας φιλώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ παλι επανέρχομαι στο θέμα!

Με είχαν πιάσει κατι έντονες συσπάσεις που κρατούσαν ωρα κ πέτρωμα όλη η κοιλια μ...πηγα για Nst εκει δεν φάνηκε κατι ηταν κατι πολυ ήπιο..

Αυτο που θελω να σας πω κ με προβλημάτισε κάπως ειναι οτι εχω 2 διαστολή κ το μωρό ειναι ακόμα ψηλά δεν εχει μπει στη λεκάνη!εσεις οι μανούλες αντιμετωπίσατε κατι παρόμοιο;ποσο κράτησε με διαστολή στο 2;

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα μου δεν ξέρω να σου απαντήσω, να σου ευχηθώ μονο να πάνε όλα τέλεια ! Κοντοζυγώνει η πιο έντονη, όμορφη, ανεπανάληπτη στιγμή της ζωής σου!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα μου δεν ξέρω να σου απαντήσω, να σου ευχηθώ μονο να πάνε όλα τέλεια ! Κοντοζυγώνει η πιο έντονη, όμορφη, ανεπανάληπτη στιγμή της ζωής σου!!

 

 

 

Το ξερω κοριτσάκι μου κλεινω τα μάτια κ ανυπομονώ απ τη μια λεω να γεννήσω τωρα κ απ την αλλη λεω ας κρατήσει οσο πάει αυτο το θαύμα που ζω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες το με τον γιατρό σου Δημητρούλα. Τα κλασικά θα σου πω εγώ, όχι ορθοστασία, όχι δουλειές - καθόλου κούραση, άραξε στους καναπέδες κ στα κρεβάτια σου, βαλε μουσικές να ακούτε κι εσύ κ το μωρό, διάβασε για τον θηλασμό αν σε ενδιαφέρει να θηλάσεις, να είσαι χαλαρή και χαρούμενη! Πλησιάζει η μεγάλη ώρα, κάνε την αναμονή γλυκιά :)

8sLrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις κοριτσια..

Μίλησα με το γιατρό κ μου ειπε εχουμε ακόμα!τη Τετάρτη θα πάω να δω αν μπηκε στη λεκάνη κ τη Πέμπτη παλι nst...

Κατι συσπάσεις που ειχα πανε κ αυτες δεν τις νιωθω Πια!

Ένα μαγικό πραγμα βρε παιδι μου τωρα βολεύομαι κ κοιμάμαι πιο άνετα απο ποτε μ αυτη τη κοιλουμπα!!!χαχαχα μ αφήνει ο γιος μ να ξεκουραστώ λιγο ακόμα...

Εσείς τι κανετε πως ειστε; Αχ πείτε τα νεα σας μπείτε να γράψετε να μ κρατήσετε συντροφιά!!σας φιλώ

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα κοιμήσου γιατί έρχονται δυσκολες μέρες! Χαχα!!

 

Εγώ κορίτσια ξεκίνησα δουλειά και είμαι πολύ χαρούμενη καθώς ο μικρός μου πέρασε μια χαρά με τη νταντά, δεν γκρινιαξε καθόλου! !

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Μαρακιζ! Ανακουφιστικες ε; Χαίρομαι πολύ για εσάς!!

 

Ναι viivaki μου πάρα πολύ! !

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια...marakιz μου μπράβο που πηγες δουλειά..σε θαυμάζω...εγώ από πλευράς θηλασμού δεν έπαιζε με τίποτα να πάω τώρα..και το φαγητό έχω σκοπό να το αρχίσω κανονικά στους 6 μήνες δηλαδή τον μάρτη...οι κοπέλες που γεννήσαμε μαζί τους είπαν οι παιδίατροι να ξεκινήσουν από τωρα...(πολύ νωρίς το βρίσκω) και φυσικά καμιά από τις δυο μπουμπούδες που θηλάζουν αποκλειστικά δεν τα πήγε καλά...η μια τρώει το πολύ 3 κουταλάκια και η άλλη έκανε αλλεργία μάλλον από το ξένο γάλα της κρέμας...εγώ εχω αποφασίσει για Baby LED και καθόλου κρέμες..για να δούμε...από κιλά είμαστε στα 7 βέβαια ακολουθούμε κλασικά τις καμπύλες.. φαίνεται να αρχίσει ένα σχετικό πρόγραμμα με τους ύπνους και διακρίνω κάποιες συνήθειες...016 η πάνα καλά ειναι...εγώ πάντως τις διαροές ακόμα τις έχω εξαρτάται από το πόσο υδαρή είναι και σε τί στάση τα κάνει...τις προάλλες στο mall οριακά δεν βγήκαν...ευτυχώς παίρνω πάντα μαζί και άλλα ρούχα...από ύψος νομίζω οτι δεν έιμαστε πάνω από 65 με 66...οπότε ακόμα είμαστε στα 3-6..αν και κάποια πλέον είναι πιο στενά..φοράω και κάποια 6-9 εννοείται...του είναι λίγο μαρκιά αλλά γυρίζω μανίκια..και το μπουφάν που του φοράω είναι για 6-12 απλά γυρίζω μανίκι...

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Που εισαι βρε zadige καιρό έχεις να μας γράψεις! Τι να κάνω με τη δουλειά, αναγκαίο κακό! Τα πάει πολύ καλά ο μικρός με νταντα και με μπιμπερο, μόνο ο ύπνος του έχει χαλάσει πάνω που ειχαμε φτιαξει ενα καποιο προγραμμα. Λογικό ωστόσο, κάπως πρέπει κι αυτό να αναπληρωσει στήθος και μανούλα. Ελπίζω να επανέλθει γιατί πάω λίγο νύστας στη δουλειά! Κάνω πολύ υπομονή αλλά δεν γίνεται κι αλλιώς, πιστεύω πως όσο πιο ήρεμη είμαι τόσο πιο γρήγορα θα επανέλθει.

 

Ευτυχώς υπάρχει φιλικό κλίμα εκεί και μπορώ να κάνω και τρεις αντλήσεις όταν δεν έχει δουλειά. Μου λείπει πολύ το μωρό μου όμως είμαι ήρεμη γιατί είναι σε καλά και ασφαλή χέρια μου περνάει καλά.

 

Κατά τα άλλα μετά το άλμα 15-19 βλέπω πραγματικά αλματωδη ανάπτυξη! Γυρναει μπρουμυτα, στέκεται καθιστός με στήριξη, σηκώνεται να καθίσει όταν είναι στο καροτσάκι, τον πιανει φλυαρία και γελάει συνέχεια. Είμαι πολύ καψουρα μαζί του! !

 

Από κιλά είμαστε 8100, ύψος δεν ξέρω, τελευταία φορά ήταν 70, φαίνεται να έχει ψηλωσει. Την άλλη εβδομάδα θα δούμε που θα πάμε για εμβόλιο. Πάντως στη ζυγαρια που έχω δεν χωράει, μαλλον θα σταματήσω να τον ζυγίζω σπίτι.

 

Πριν τους 6 μηνες είναι πολυ νωρις για στερεες, ετσι πιστευω κ εγω! Απο λιγο που εχω διαβασει μεχρι τωρα θα πορευτω με τη νοοτροπια του Παπαβεντση περι εισαγωγή των στερεών. Τι ειναι το baby led;;

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Που εισαι βρε zadige καιρό έχεις να μας γράψεις! Τι να κάνω με τη δουλειά, αναγκαίο κακό! Τα πάει πολύ καλά ο μικρός με νταντα και με μπιμπερο, μόνο ο ύπνος του έχει χαλάσει πάνω που ειχαμε φτιαξει ενα καποιο προγραμμα. Λογικό ωστόσο, κάπως πρέπει κι αυτό να αναπληρωσει στήθος και μανούλα. Ελπίζω να επανέλθει γιατί πάω λίγο νύστας στη δουλειά! Κάνω πολύ υπομονή αλλά δεν γίνεται κι αλλιώς, πιστεύω πως όσο πιο ήρεμη είμαι τόσο πιο γρήγορα θα επανέλθει.

 

Ευτυχώς υπάρχει φιλικό κλίμα εκεί και μπορώ να κάνω και τρεις αντλήσεις όταν δεν έχει δουλειά. Μου λείπει πολύ το μωρό μου όμως είμαι ήρεμη γιατί είναι σε καλά και ασφαλή χέρια μου περνάει καλά.

 

Κατά τα άλλα μετά το άλμα 15-19 βλέπω πραγματικά αλματωδη ανάπτυξη! Γυρναει μπρουμυτα, στέκεται καθιστός με στήριξη, σηκώνεται να καθίσει όταν είναι στο καροτσάκι, τον πιανει φλυαρία και γελάει συνέχεια. Είμαι πολύ καψουρα μαζί του! !

 

Από κιλά είμαστε 8100, ύψος δεν ξέρω, τελευταία φορά ήταν 70, φαίνεται να έχει ψηλωσει. Την άλλη εβδομάδα θα δούμε που θα πάμε για εμβόλιο. Πάντως στη ζυγαρια που έχω δεν χωράει, μαλλον θα σταματήσω να τον ζυγίζω σπίτι.

 

Πριν τους 6 μηνες είναι πολυ νωρις για στερεες, ετσι πιστευω κ εγω! Απο λιγο που εχω διαβασει μεχρι τωρα θα πορευτω με τη νοοτροπια του Παπαβεντση περι εισαγωγή των στερεών. Τι ειναι το baby led;;

το

Λοιπόν μπήκα μόνο για να σου γράψω...έβλεπα λίγο βιβλιάριο να συγκρίνω τους γιούς μου...(είμαι σε φάση που ψάχνομαι λίγο για τον μεγάλο για διάφορα θεματάκια στην κίνηση) και διαπίστωσα οτι αυτά τα νουμεράκια σας είναι στα όρια αν όχι εκτός των υψηλών καμπυλών...και ήθελα να σε ρωτήσω...ακολουθεί και το κεφάλι σε αυτές τις καμπύλες; η παιδίατρος τι σου λέει; Εφόσον βέβαια δεν παίζει ξένο...όλα είναι απολύτως νορμάλ απλά μου κάνει εντύπωση τέτοια ανάπτυξη...όσο αφορά αυτά που λες σε παρόμοια φάση είμαστε..μπορύμυτα δεν γυρίζει ακόμα αλλά δεν τον βάζω και πολύ στο πάτωμα...στην αλαξιέρα και να προσπαθεί απλά μου ρίχνει κάτω τα πράγματα και να θέλει δεν μπορεί...μπράβο σου για τις αντλήσεις...με μπιμπερό δεν θα είχατε θέμα..όποιος πεινάει τρώει...το baby led είναι ολόκληρη φιλοσοφία που από την στιγμή που δεν είσαι σπίτι δεν ξέρω αν θα εμπιστευτείς την νταντά γι αυτό...αν έχεις facebook έχει γρκουπ baby led weaning αλλά και να μην έχεις έχει πολλά αν googlaρεις θα βρεις περί τίνος πρόκειται...ο μικρός μου πάντως κοιμάται αργά...σήμερα πήγε 12..κοιμάται όμως αρκετά τα πρωινά και προλαβαίνω να κάνω τις δουλίτσες...φιλάκια πολλά. .

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι καμπυλες του σε ύψος και βάρος είναι στην ανώτερη στο κλασσικό βιβλιαριο. Στο ύψος ξεφεύγει και λίγο. Η περίμετρος στο κεφαλι είναι πιο κάτω στην πρωτελευταια νομιζω. Ωστόσο, εγώ πέρα του βιβλιαριου παρακολουθώ την εξέλιξη του στις καμπυλες για θηλαζοντα βρεφη. Αυτές οι καμπύλες υπάρχουν πλέον και στο νέο παιδικό βίβλιαριο που έχει βγει στην Ελλάδα τώρα τελευταία και είναι βάση του παγκόσμιου οργανισμού υγείας. Αν το γκουγκλαρεις κάπου θα βρεις και το λινκ για την εκτύπωση του. Σ αυτές τις καμπύλες βάση ΠΟΥ λοιπόν δεν είναι στις ανώτερες αλλά καπου στις προτελευταιες. Υπάρχει και εξελ που σου κάνει αυτόματα διάγραμμα, πολύ γαμάτο. Ίσως να στο στείλω αν σε ενδιαφέρει.

 

Τον μεγάλο γιατί τον ψάχνεις τι παίζει?

 

Ο παιδίατρος μου λέει μια χαρά φυσιολογικός πως είναι. Απορεί -και καλα-κάθε φορά που μας βλέπει που βρήκε τέτοιο ύψος. Αχαχαχα. Σίγουρα πάντως μοιαζει με.μεγαλύτερο παιδάκι σε όλα του. Τα κιλά δεν του φαίνονται τόσο επειδή είναι ψηλός, έχει δηλαδή τις διπλίτσες του αλλά όχι σε φαση μισελεν.

 

Εμένα στον ύπνο κοιμάται εδώ και πάρα πολύ καιρό από στις 8. Τα βραδινα ξυπνήματά του είναι που έχουν χαλάσει. Δηλαδή μέχρι να πάω στη δουλεια ξυπνουσε πρώτη φορά κατά τις 2 με 3, μετά 5 με 6 και μετά 7 με 8 που σηκωνομασταν. Τώρα μου κανει κάτι ξυπνήματα κι ανά διωρο ακόμα αλλά και ανά ώρα προς το τελος! ! Σαν νεογεννητο! Θέλω να πιστεύω πως θα επανελθουμε! Μέχρι τότε καλή μου δύναμη! ! Βγάζει κ δοντάκια μάλλον.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Οι καμπυλες του σε ύψος και βάρος είναι στην ανώτερη στο κλασσικό βιβλιαριο. Στο ύψος ξεφεύγει και λίγο. Η περίμετρος στο κεφαλι είναι πιο κάτω στην πρωτελευταια νομιζω. Ωστόσο, εγώ πέρα του βιβλιαριου παρακολουθώ την εξέλιξη του στις καμπυλες για θηλαζοντα βρεφη. Αυτές οι καμπύλες υπάρχουν πλέον και στο νέο παιδικό βίβλιαριο που έχει βγει στην Ελλάδα τώρα τελευταία και είναι βάση του παγκόσμιου οργανισμού υγείας. Αν το γκουγκλαρεις κάπου θα βρεις και το λινκ για την εκτύπωση του. Σ αυτές τις καμπύλες βάση ΠΟΥ λοιπόν δεν είναι στις ανώτερες αλλά καπου στις προτελευταιες. Υπάρχει και εξελ που σου κάνει αυτόματα διάγραμμα, πολύ γαμάτο. Ίσως να στο στείλω αν σε ενδιαφέρει.

 

Τον μεγάλο γιατί τον ψάχνεις τι παίζει?

 

Ο παιδίατρος μου λέει μια χαρά φυσιολογικός πως είναι. Απορεί -και καλα-κάθε φορά που μας βλέπει που βρήκε τέτοιο ύψος. Αχαχαχα. Σίγουρα πάντως μοιαζει με.μεγαλύτερο παιδάκι σε όλα του. Τα κιλά δεν του φαίνονται τόσο επειδή είναι ψηλός, έχει δηλαδή τις διπλίτσες του αλλά όχι σε φαση μισελεν.

 

Εμένα στον ύπνο κοιμάται εδώ και πάρα πολύ καιρό από στις 8. Τα βραδινα ξυπνήματά του είναι που έχουν χαλάσει. Δηλαδή μέχρι να πάω στη δουλεια ξυπνουσε πρώτη φορά κατά τις 2 με 3, μετά 5 με 6 και μετά 7 με 8 που σηκωνομασταν. Τώρα μου κανει κάτι ξυπνήματα κι ανά διωρο ακόμα αλλά και ανά ώρα προς το τελος! ! Σαν νεογεννητο! Θέλω να πιστεύω πως θα επανελθουμε! Μέχρι τότε καλή μου δύναμη! ! Βγάζει κ δοντάκια μάλλον.

 

Τις ξέρω τις καμπύλες του ΠΟΥ πάντως σε σχέση με του βιβλιαρίου είναι ακόμα χειρότερες αν θυμάμαι...εφόσον είστε αρμονικά σε όλα τότε μια χαρά...εγώ με το πρώτο παιδί είχα θέμα με το κεφάλι το οποίο είχε βγει εκτός καμπυλών από τους 7 έως και τους 13 μήνες..τώρα είμαστε σταθερά στα 52 εκατοστά απλά μου την σπάει γιατί πολλές μπλούζες της ηλικίας του δεν του χωράνε στο κεφάλι.. Κι εμένα ίσως να κοιμόταν από τις 8 αλλά έχει έναν Ανδρέα μέσα στα πόδια του οπότε ακολουθεί το πρόγραμμα όλης της οικογένειας...κοιμάται αργά και κοιμάται αρκετά τα πρωινά...Εχτές προτοφανές ο μεγάλος μου κοιμήθηκε από τις 7 στο αμάξι που τον έφερνε η γιαγιά και το πήγε σερί μέχρι το πρωί...πραγματικά δεν το πίστευα..συνήθως κοιμάται 11-8. Το ψάχνω γιατί φαίνεται να είναι πίσω στην κίνηση σε σχέση με τα παιδιά της ηλικίας του. Έχω κλείσει ραντεβού με νευρολόγο και την παρασκευή θα μιλήσουμε με μια εργοθεραπεύτρια που επισκεφτήκαμε για αξιολόγιση να δω τι θα μας πει... και μένα η παιδίατρος μου είπε οτι ενοχλούν τα δόνια αλλά ο μεγάλος είχε βγάλει στους 7 δεν το βλέπω από τώρα...πολύ λίγα παιδιά ξέρω να βγάζουν στους 6 μήνες. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά και με το μεγάλο ο ύπνος χάλασε 6 με 10 μηνών πολύ...θηλασμοί ατελείωτοι...κτλ κτλ...

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ναι....το βάρος είναι εντελώς εκτός καμπυλών και στο ΠΟΥ περισσότερο από του βιβλιαρίου το 8100 στον 5 μήνα... https://www.cdc.gov/growthcharts/data/who/grchrt_boys_24hdcirc-l4w_rev90910.pdf

 

δεν μου είπες τον θυροειδή του τον ελέξατε 15 μέρες μετά τον τοκετό;

Δεν θυμάμαι..

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν αυτες είναι του ΠΟΥ τότε κάνω λάθος κι οι καμπύλες που κοιτάζω εγώ δεν είναι του ΠΟΥ αλλά για αποκλειστικά θηλαζοντα βρέφη. Όχι για θυροειδή δεν το χα κοιτάξει, είχα ρωτήσει τον παιδίατρο και μου είχε πει πως δεν χρειάζεται. Αυτό με τον ύπνο που αλλάζει πολλές φορές το ακούω κι από άλλες μανουλες, είναι αλήθεια πως δεν είστε και πολύ ενθαρρυντικές! Χαχα! Χθες πάντως ήταν λιιιιιγο καλύτερα τα πράγματα! Για τα δόντια ο γιατρός μου είπε πως δεν υπάρχει στάνταρ, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και τα δόντια βγαίνουν από 4 μηνων μέχρι και που χρονίζουν. Όλα καλά θα είναι με τον μεγάλο, κ εδώ το πάθει παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν αυτες είναι του ΠΟΥ τότε κάνω λάθος κι οι καμπύλες που κοιτάζω εγώ δεν είναι του ΠΟΥ αλλά για αποκλειστικά θηλαζοντα βρέφη. Όχι για θυροειδή δεν το χα κοιτάξει, είχα ρωτήσει τον παιδίατρο και μου είχε πει πως δεν χρειάζεται. Αυτό με τον ύπνο που αλλάζει πολλές φορές το ακούω κι από άλλες μανουλες, είναι αλήθεια πως δεν είστε και πολύ ενθαρρυντικές! Χαχα! Χθες πάντως ήταν λιιιιιγο καλύτερα τα πράγματα! Για τα δόντια ο γιατρός μου είπε πως δεν υπάρχει στάνταρ, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και τα δόντια βγαίνουν από 4 μηνων μέχρι και που χρονίζουν. Όλα καλά θα είναι με τον μεγάλο, κ εδώ το πάθει παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης!

 

H μεγάλη μάζα βγάζει 7-8 μηνών...ξερω και παιδί που έβαλε στους 16 μήνες το πρώτο και το νωρίτερο που έχω ακούσει από γνωστό είναι το 6 να σκάσει το πρώτο...εμένα έχει πολύ σάλιο και βάζει συνεχώς μπουνίτσες...αυτό μου είπε οτι δεν είναι από πείνα...εγώ τον θήλαζα και τα έβγαζε..αλλά ενόχληση στα ούλα...του δίνω και σόφη καμηλοπάρδαλη και μασάει φουλ σαν μπριζόλα...φαίνονται τα παιδιά όμως...ο μικρός μου είναι πολύ καλύτερος στο ύπνο από τον μεγάλο εξ αρχής...ξυπνάει για να φάει...αλλά ειναι στον ύπνο του...ούτε κλάμα ούτε υστερίες...και συνεχίζει και κοιμάται...ο μεγάλός ακόμα θέλει παρέα να κοιμηθεί...κάποιον που να μιλάει λέει..άντε να μιλήσει ο μιρκός να απελευθερωθώ..τους έχω και στο ίδιο δωμάτιο..χαχα...στείλε μου τις καμπύλες που έχεις παλιά θυμάμαι κάποιες που είχα ήταν χειρότερες πάντως από του βιβλιαρίου...

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάποιον που να μιλάει λέει αχαχα!

Στείλε μου αν θες σε πμ ένα μέιλ γιατί τις έχω σε εξέλ! !

Κι εμένα τα βγάζει κάποιες φορές ο μικρός αφού χώνει όοοοολη τη μπουνιά στο στόμα και παλεύει!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς το κορίτσι μπράβο συγχαρητήρια μια υγιή κ τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!με ενα πόνο κ σε εσένα!ποσο εισαι;

 

Χαίρεται, είχα πολύ καιρό να μπω στο foroum και τώρα το είδα.. Τώρα είμαι στα 27 και διανύω χωρίς προβλήματα την 26η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Με το καλό το μπεμπέ σου!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται, είχα πολύ καιρό να μπω στο foroum και τώρα το είδα.. Τώρα είμαι στα 27 και διανύω χωρίς προβλήματα την 26η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Με το καλό το μπεμπέ σου!!

 

 

 

Με το καλο το μωράκι σου να ειναι υγιής κ ολα να πάνε καλα ως το τελος!

Τι ειναι αγοράκι η κοριτσάκι;

Link to comment
Share on other sites

Μαρακιζ συγχαρητήρια για την επιστροφή στη δουλειά κ για το οτι τα καταφέρνεις κιόλας με τον θηλασμό!συγχαρητηρια κ για τη ΝΤΑΝΤΑ γιατι ειναι κ αυτο ενα μεγάλο θέμα για να εισαι ήσυχη!!

Κοριτσια εγω ειμαι ακόμα εδω γύρισα απο το γιατρο με την ίδια διαστολή ακόμα κ τον μπέμπη να ειναι ψηλά δεν εχει μπει στη λεκάνη!

Το εχω ρίξει στο περπάτημα μπάς και γινει τιποτα η μαία μ ειχε πει οτι προσπάθεια να μπει αλλα κόλλησε στη δεξιά μεριά κ πρεπει να κοιμάμαι πλαγιά ώστε να ενοχληθεί κ να ξεκολλήσει να φύγει εγω ομως το λυπάμαι τον καημενουλη!

Απο βάρος είμαστε τέλειοι 38 εβδομάδων 3.250 φτου φτου θηριακη ο Γιοκας μου!!

Περπατάω οσο μπορω κ 2 χιλιόμετρα κάθε μέρα ομως βρε κοριτσια θελω να γεννήσω κάθε βραδυ κοιμάμαι με την ιδέα μήπως και σπάσουν τα νερά!!

Τι να κανω λιγο εμεινε θα τον πάρω επιτέλους στην αγκαλιά μου κ θα ειναι μονο δικός μου!!

Θαλεια που εισαι πως κει η εγκυμοσύνη ολα καλα;

Σας φιλώ

Link to comment
Share on other sites

Μαρακιζ συγχαρητήρια για την επιστροφή στη δουλειά κ για το οτι τα καταφέρνεις κιόλας με τον θηλασμό!συγχαρητηρια κ για τη ΝΤΑΝΤΑ γιατι ειναι κ αυτο ενα μεγάλο θέμα για να εισαι ήσυχη!!

Κοριτσια εγω ειμαι ακόμα εδω γύρισα απο το γιατρο με την ίδια διαστολή ακόμα κ τον μπέμπη να ειναι ψηλά δεν εχει μπει στη λεκάνη!

Το εχω ρίξει στο περπάτημα μπάς και γινει τιποτα η μαία μ ειχε πει οτι προσπάθεια να μπει αλλα κόλλησε στη δεξιά μεριά κ πρεπει να κοιμάμαι πλαγιά ώστε να ενοχληθεί κ να ξεκολλήσει να φύγει εγω ομως το λυπάμαι τον καημενουλη!

Απο βάρος είμαστε τέλειοι 38 εβδομάδων 3.250 φτου φτου θηριακη ο Γιοκας μου!!

Περπατάω οσο μπορω κ 2 χιλιόμετρα κάθε μέρα ομως βρε κοριτσια θελω να γεννήσω κάθε βραδυ κοιμάμαι με την ιδέα μήπως και σπάσουν τα νερά!!

Τι να κανω λιγο εμεινε θα τον πάρω επιτέλους στην αγκαλιά μου κ θα ειναι μονο δικός μου!!

Θαλεια που εισαι πως κει η εγκυμοσύνη ολα καλα;

Σας φιλώ

 

 

Δημητρά μου 38 εβδομάδα είναι νωρίς ακόμα...στο πρώτο παιδάκι πάει μέχρι τέλους και πολλά που τα βγάζουν με το ζόρι στην 40 καταλήγουν σε καισαρική....μην αγχώνεσαι...εμένα ήταν ψηλά μέχρι που άρχισα να σπρώχνω...μη σε τρομάζουν....

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ παλι επανέρχομαι στο θέμα!

Με είχαν πιάσει κατι έντονες συσπάσεις που κρατούσαν ωρα κ πέτρωμα όλη η κοιλια μ...πηγα για Nst εκει δεν φάνηκε κατι ηταν κατι πολυ ήπιο..

Αυτο που θελω να σας πω κ με προβλημάτισε κάπως ειναι οτι εχω 2 διαστολή κ το μωρό ειναι ακόμα ψηλά δεν εχει μπει στη λεκάνη!εσεις οι μανούλες αντιμετωπίσατε κατι παρόμοιο;ποσο κράτησε με διαστολή στο 2;

 

Δήμητρα...τώρα είδα αυτό το μήνυμα...διαστολή 2 μπορεί να κρατήσει ακόμα και σε δεύτερο παιδί πάνω από εβδομάδα...εάν το NST δεν έδειξε κάτι μην αγχώνεσαι...η διαστολή είναι και σχετική...σου βάλαν χέρι πριν την 38? κακώς κάκιστα...σε πονέσαν κιόλας;

Εγώ ήμουν με διαστολή 3 και δεν ένοιωθα τίποτα..δεύτερο παιδί...το οτι είναι ψηλά το μωρό μην σε αγχώνει...κι εμένα ψηλά ήταν...το σημαντικό ειναι να είναι με το κεφάλι κάτω...φαντάσου εμένα είχε λίγες ώρες πριν γεννήσω και κακή προβολή δηλαδή κοιτούσε προς τα πίσω...αλλά γεννήθηκε μια χαρά...το έχουν βρει τώρα να σου λένε διάφορα από πριν για να σε προετοιμάζουν για την καισαρική....έτσι κάναν και σε μια γνωστή και της είπαν οτι είχε κοντό λώρο και επειδή ήταν ψηλά δεν έβγαινε..μπούρδες...είχε τελική στα χριστούγεννα και της το έβγαλαν νωρίτερα για ευνόητους λόγους...από τις τόσες καισαρικές που ακούω...που όλες έχουν μια δικαιολογία του ότι ήταν ψηλά, δεν κατέβαινε, ο λώρος κοντός, η περιτύλιξη και άλλες μπούρδες...εγώ δέχομαι οτι ισχύει μόνο η ισχιακή προβολή...εμένα είχε διπλή η τριπλή περιτύλιξη...ήταν ψηλά και μια χαρά φυσιολογικά γέννησα

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Zadige ειμαι με διαστολή 2 εδω κ δυο εβδομάδες!χερι μ έβαλε η μαία γιατι τους έλεγα οτι νιωθω κατι να μ πιέζει τον κόλπο λες κ κατι θα βγει κ ηθελα να εχω γενική εικόνα αφου μιας που Τρίτη πηγα στο γιατρο κ απο τον υπέρηχο ο τράχηλος φαινόταν κλειστός κ την Παρασκευή που πηγα για nst ειχα 2 διαστολή!!!

Ο γιατρός ειναι κατα της Καισαρίκης κ την κανει μονο αν συντρέχει σοβαρός λόγος!μου εχει αδυναμία με προσέχει κ με το παραπάνω μ το δείχνει με ολα αυτα που πέρασα κ δεν νομίζω να με βάλει για καισαρική χωρίς λόγο!

Εγω πιστεύω πως αυτη ειναι η Δευτέρα γεννά αφου τη διακοπή την ειχα κανει περιμένοντας 17 ώρες να ανοίξει ο τράχηλος μ είχαν βάλει τεχνητούς πόνους κ οταν ήρθε η ωρα κ ηταν έτοιμο να βγει μ είχαν βάλει ολική νάρκωση αφου ειχα φάει 3 δόσεις απο την επισκληρίδειο για να μην νιώσω τους πόνους ούτε λεπτό!

Τι να πω περιμενω θα περπατάω πιο εντατικά ακόμα πρωί κ απόγευμα οσο βοηθάει κ ο καιρός αλλα με αγχώνει το γεγονός οτι νιωθω λες κ σπάει η μέση μου κ αυτος ακόμα δεν εχει μπει στη λεκάνη!!

Ελπιζω ολα να πάνε καλα!

Zadige νιωθω οτι θα εισαι η δασκάλα μ στον θηλασμό κ οτι απορίες εχω θα σε ρωτάω!αληθεια θα με βοηθήσεις αν κολησω καπου;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...