Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Γιατρέ καλησπέρα και συγχαρητήρια για την πολύ σημαντική συμβολή σας στην ενημέρωσή μας. Ας αναφερθώ κι εγώ με τη σειρά μου στη δική μου περίπτωση: Διανύω τον 3ο μήνα εγκυμοσύνης κι οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές. Όλες εκτός από την εξέταση για ουρεόπλασμα που το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Η γιατρός μου με καθησύχασε λέγοντάς μου ό,τι δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο και θα το αντιμετωπίσουμε με θεραπεία εφόσον κλείσω και τη 12η εβδομάδα. Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη, ωστόσο. Μπορεί να προκαλέσει διακοπή της κύησης ή πρόβλημα στο έμβρυο; Και τι είναι λιγότερο επικίνδυνο, το ουρεόπλασμα ή τα φάρμακα που θα πάρω για τη θεραπεία του; Επειδή είμαι πολύ επιφυλακτική με το θέμα των φαρμάκων, ειδικά τώρα, θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να περιμένω να το αντιμετωπίσω μετά τη γέννα ή όχι.

Ευχαριστώ.

tt16920e.aspxtt18a6db.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατρέ καλησπέρα και συγχαρητήρια για την πολύ σημαντική συμβολή σας στην ενημέρωσή μας. Ας αναφερθώ κι εγώ με τη σειρά μου στη δική μου περίπτωση: Διανύω τον 3ο μήνα εγκυμοσύνης κι οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές. Όλες εκτός από την εξέταση για ουρεόπλασμα που το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Η γιατρός μου με καθησύχασε λέγοντάς μου ό,τι δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο και θα το αντιμετωπίσουμε με θεραπεία εφόσον κλείσω και τη 12η εβδομάδα. Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη, ωστόσο. Μπορεί να προκαλέσει διακοπή της κύησης ή πρόβλημα στο έμβρυο; Και τι είναι λιγότερο επικίνδυνο, το ουρεόπλασμα ή τα φάρμακα που θα πάρω για τη θεραπεία του; Επειδή είμαι πολύ επιφυλακτική με το θέμα των φαρμάκων, ειδικά τώρα, θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να περιμένω να το αντιμετωπίσω μετά τη γέννα ή όχι.

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα,

 

Το ουρεόπλασμα έχει συνδεθεί με πρόκληση αποβολών όμως σε τι ποσοστό αυξάνει το σχετικό κίνδυνο δεν είναι γνωστό. Σίγουρα δε θεωρείται εξαιρετικά επικίνδυνο αν και καλό είναι να αντιμετωπίζεται.

 

Θα συμφωνήσω με τη στρατηγική που σας προτείνει η γιατρός σας, αυτή εφαρμόζω κι εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις. Μετά το πρώτο τρίμηνο οι πιθανές παρενέργειες της αγωγής είναι απειροελάχιστες και επιπλέον η αντίβιωση που χρησιμοποιείται κατά του ουρεοπλάσματος θεωρείται από τις ασφαλείς στην εγκυμοσύνη. Συνεπώς θα σας συμβούλευα να την πάρετε χωρίς ιδιαίτερη ανησυχία.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα γιατρε ειμαι τριαντα χρονων και προσπαθουμε με τον αντρα μου 2 χρονια για παιδι. πριν απο ενα χρονο ειχα μια βιοχημικη εγκυμοσυνη κ εκτοτε τπτ.ακομη ομως μια αποβολη ειχα κ πριν δεκα χρονια με διαφορετικο συντροφο τοτε.πιστευτε οτι ειναι ανησυχητικο κ εχω μεγαλες πιθανοτητες για ακομη μια αποβολη? τι εξετασεις συστηνετε να κανουμε? υπαρχουν καποια προληπτικα φαρμακα σε περιπτωση κυησης? :rolleyes:

 

Καλησπέρα,

 

Οι αποβολές από μόνες τους δεν είναι τόσο ανησυχητικές δεδομένου ότι μεσολάβησαν πολλά χρόνια μεταξύ τους. Θεωρώ όμως ότι μια και προσπαθείτε ήδη δύο χρόνια καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιο γυναικολόγο για να σας καθοδηγήσει σχετικά με τις απαραίτητες εξετάσεις. Δυστυχώς επειδή αυτές διαφέρουν κατά περίπτωση δε θα μπορούσα να σας συστήσω εξ αποστάσεως ποιες σας χρειάζονται.

 

Αν δεν ξέρετε από πού να αρχίσετε μπορώ να σας στείλω τα στοιχεία συναδέλφου στη Θεσσαλονίκη με προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε,θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για την καμπυλη σακχαρου που εκανα πριν 2 μερες:

 

Με ληψη 75g γλυκοζης:

 

Σακχαρο νηστειας:83

σακχαρο 60' :89

σακχαρο 120' :52

σακχαρο 180' :33

σακχαρο 300' :88

 

Αν δεν κανω λαθος μου εχετε πει οτι δεν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο οτι εχουν σχεση οι αποβολες με το σακχαρο, αλλα θα ηθελα να ριξετε μια ματια γιατι οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες.

 

Ευχαριστω για ακομα μια φορα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Οι αποβολές από μόνες τους δεν είναι τόσο ανησυχητικές δεδομένου ότι μεσολάβησαν πολλά χρόνια μεταξύ τους. Θεωρώ όμως ότι μια και προσπαθείτε ήδη δύο χρόνια καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε κάποιο γυναικολόγο για να σας καθοδηγήσει σχετικά με τις απαραίτητες εξετάσεις. Δυστυχώς επειδή αυτές διαφέρουν κατά περίπτωση δε θα μπορούσα να σας συστήσω εξ αποστάσεως ποιες σας χρειάζονται.

 

Αν δεν ξέρετε από πού να αρχίσετε μπορώ να σας στείλω τα στοιχεία συναδέλφου στη Θεσσαλονίκη με προσωπικό μήνυμα.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση..εκανα καποιες εξετασεις αιματος που ειναι για ζαχαρο, θηροειδη χλαμυδια κα κ ηταν καλες.σε ποια περιπτωση κανουν εξετασεις για θρομβοφιλια και καρυοτυπο? ξερω οτι ειναι λιγο ακριβες κ μαλλον γι αυτο δεν τις συστηνουν απ ευθειας οι γιατροι. εσεις τι θα με συμβουλευατε?να τις κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ για την απαντηση..εκανα καποιες εξετασεις αιματος που ειναι για ζαχαρο, θηροειδη χλαμυδια κα κ ηταν καλες.σε ποια περιπτωση κανουν εξετασεις για θρομβοφιλια και καρυοτυπο? ξερω οτι ειναι λιγο ακριβες κ μαλλον γι αυτο δεν τις συστηνουν απ ευθειας οι γιατροι. εσεις τι θα με συμβουλευατε?να τις κανω?

 

 

Οι εξετάσεις θρομβοφιλίας, αντιφωσφολιπιδικού συνδρόμου και ο καρυότυπος γονέων γίνονται συνήθως επί επαναλαμβανόμενων αποβολών, δηλαδή διαδοχικών αποβολών πρώτου τριμήνου που απέχουν μικρό διάστημα μεταξύ τους (μήνες, ένα-δυο χρόνια) χωρίς να παρεμβληθούν φυσιολογικές κυήσεις. Στη Βρετανία οι εξετάσεις αυτές δικαιολογούνται μόνο μετά τις τρεις διαδοχικές αποβολές λόγω υψηλού κόστους και για να αποκλειστεί κατά το δυνατό η πιθανότητα να πρόκειται για τυχαία γεγονότα (η συχνότητα τριών διαδοχικών αποβολών είναι μικρή, μόλις 1-2% και συχνά υποκρύπτει παθολογία).

 

Στη χώρα μας που δεν υπάρχουν τέτοιοι κανόνες θεωρώ λογικό να γίνονται μετά από δυο ή τρεις αποβολές αλλά σίγουρα όχι μετά από μόνο μία που είναι αρκετά συχνό φαινόμενο (συχνότητα 10-15%) και δεν προδικάζει κάποια παθολογική προδιάθεση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε,θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για την καμπυλη σακχαρου που εκανα πριν 2 μερες:

 

Με ληψη 75g γλυκοζης:

 

Σακχαρο νηστειας:83

σακχαρο 60' :89

σακχαρο 120' :52

σακχαρο 180' :33

σακχαρο 300' :88

 

Αν δεν κανω λαθος μου εχετε πει οτι δεν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο οτι εχουν σχεση οι αποβολες με το σακχαρο, αλλα θα ηθελα να ριξετε μια ματια γιατι οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες.

 

Ευχαριστω για ακομα μια φορα

 

 

Καλησπέρα,

 

Η όποια σύνδεση έχει γίνει μεταξύ αποβολών και σακχάρου αφορά τη δυσανεξία γλυκόζης, δηλαδή υψηλές τιμές σακχάρου στην καμπύλη. Οι δικές σας μπορεί να είναι όντως ιδιαίτερα χαμηλές στις 2 & 3 ώρες όμως αυτό δε έχει σχετιστεί με αποβολές, τουλάχιστον εξ' όσων έχω γνωρίζω από την ως τώρα βιβλιογραφία.

 

Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε ενδοκρινολόγο σχετικά με τα αποτελέσματά σας σε περίπτωση που υποκρύπτουν κάτι άλλο. Πιθανώς να είναι μέσα στα αποδεκτά πλαίσια και να μη χρειάζεται κάτι περαιτέρω αλλά καλύτερα να το επιβεβαιώσουν οι ειδικοί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπέρα.

Σε λιγο μπαινω στην 28η εβδομάδα της εγκυμοσυνης και θα κάνω την ροφιλακ καθως έχω ρεζους αρνητικο. Είναι η τριτη μου εγκυμοσυνη και εχω κάνει τη συγκεκριμένη ένεση και τις δυο προηγούμενες φορές. Όλα πηγαν μια χαρά παρολο που τα δυο προηγουμενα μωράκια έχουν ρεζους θετικό. Τωρα έχω αλλάξει γιατρό και δεν μου έχει πει μεχρι τωρα να κάνω έμμεσο coobs. Προφανώς δεν το θεωρεί απαραίτητο? Υπάρχει καμία πιθανότητα να συμβεί κάτι κακό στο μωρό λόγω της ασυμβατότητας? Είμαι 100% προστατευμένη? Να σας πω ότι έχουν μεσολαβήσει 4 χρονια από τον τελευταίο τοκετό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπέρα.

Σε λιγο μπαινω στην 28η εβδομάδα της εγκυμοσυνης και θα κάνω την ροφιλακ καθως έχω ρεζους αρνητικο. Είναι η τριτη μου εγκυμοσυνη και εχω κάνει τη συγκεκριμένη ένεση και τις δυο προηγούμενες φορές. Όλα πηγαν μια χαρά παρολο που τα δυο προηγουμενα μωράκια έχουν ρεζους θετικό. Τωρα έχω αλλάξει γιατρό και δεν μου έχει πει μεχρι τωρα να κάνω έμμεσο coobs. Προφανώς δεν το θεωρεί απαραίτητο? Υπάρχει καμία πιθανότητα να συμβεί κάτι κακό στο μωρό λόγω της ασυμβατότητας? Είμαι 100% προστατευμένη? Να σας πω ότι έχουν μεσολαβήσει 4 χρονια από τον τελευταίο τοκετό.

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα,

 

Εφόσον έχετε κάνει τη Rhophylac και στις δυο προηγούμενες κυήσεις (ειδικά μετά τον τοκετό) είναι απίθανο να έχετε ευαισθητοποιηθεί από τα rhesus θετικά παιδιά σας. Η αποτελεσματικότητα των ενέσεων αυτών είναι τόσο μεγάλη όταν γίνονται τη σωστή στιγμή που ούτε κι εγώ θα σας συνιστούσα να κάνετε έμμεση Coombs μια και δε θα αλλάξει κάτι. Απλά κάντε τη Rhophylac στις 28 εβδομάδες και μετά τη γέννα όπως προγραμματίζατε και μην ανησυχείτε για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!

θα ήθελα να μου απαντήσετε αν μπορείτε σχετικά με τον προβληματισμό μου.

είμαι στο δεύτερο κύκλο clomiphene citrate και σήμερα στην 21 μέρα.

ο γιατρός μου μου είχε πει πως μέχρι την κυριακή θα είχα ωορρηξία, την πέμπτη 17 μέρα με μέτρησε 18 χιλιοστά.

έκανα καθημερινά από δύο τεστ και τελικά ωορρηξία δεν κατάλαβα..

πήγα στο γιατρό πάλι χθες και στον υπέρηχο είδε πως τελικά έγινε κύστη 28 χιλιοστών και ότι δυστυχώς χάσαμε ένα κύκλο.

εγώ σήμερα όμως είχα πόνους χαμηλά στη κοιλιά και κρυάδες, δέκατα και έκανα ένα τεστ το πρωί και βγήκε θετικό.

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? είμαι τόσο απογοητευμένη και μπερδεμένη...

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

...Θέλω κι εγώ το δικό μου ΑΣΤΕΡΙ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα γιατρε,

θα ηθελα τα φωτα σας....

προσπαθουμε για παιδακι με τον αντρα μου 5 χρονια,εχω πολυκυστικες ωοθηκες και ο αντρας μου σπερμα μεσα στα ορια,σε αυτα τα χρονια εχω κανει

11-2008 σαλπιγγογραφια,η οποια εδειξε συμφυσεις,αλλα μου ειπαν οτι δεν πειρζουν

01-2009 εως 06-2009 θεραπεια προκλησης ωοθυλακιορηξιας (με χαπια με υπερηχογραφικο ελεγχο και ενεση pregnyl)

αλλαξαμε γιατρο

11-2011 υστεροσκοπηση για λυση συμφυσεων μητρας,

01-2012 εξωσωματικη

07-2012 εξωσωματικη

αλλαξαμε γιατρο(λογω μετακομισης) και

02-2013 στο υπερηχο που εκανα την 18η μερα βγηκαν τα εξης:

μητρα προσθια κλιση και καμψη

ενδομητριο καλη απεικονηση 4,9 παχος

δεξια ωοθηκη ορατη,φυσιολογικη μορφολογια ,περιγραμμα ομαλο,διαστασεις30mm*28mm*32mm ,ογκος14.1cm3

αριστερη ωοθηκη ορατη,φυσιολογικη μορφολογια ,περιγραμμα ομαλο,διαστασεις 30mm*31mm*37mm ,ογκος18cm3

1,βλενογονος ουροδοχου κυστης φυσιολογικος

2.κυστεομητρικη πτυχη ομαλης συνοχης

3.περιοχη ιερομητρικου συνδεσμου ομαλη

4.τραχηλος φυσιολογικος,ευκινητος,ακολουθώντας τις κινησεις του ηχοβολεα

Κατα το τετραδιαστατο real time υπερηχογραφημα παρατηρηθηκε εμμεση ένδειξη δυσχερειας διαβατότητας σαλπιγγας αριστερα καθως και ετερογενης ηχογενεια στο εσωτερικο του ενδομητριου.Πιθανα αποτοκος προ παρουσιας συμφυσεων στο ενδομητριο

το σπερμα ειναι ικανοποιητικο

και ο γιατρος μας ειπε να κανω

1.λαπαροσκοπηση για να δει αν υπαρχει κατι αλλο και να το διορθωσει

2.νεαροποιηση που αν καταλαβα καλα ειναι η αποξεση,για την οποια εχω ενα φοβο και

3.μετα απο αυτα να βαλω σπιραλ για ενα μηνα για να βοηθησει το ενδομητριο και μετα θα κανουμε προσπαθειες μονοι μας για ενα 6μηνο ...και βλεπουμε

τα 2 τελευταια με φοβησαν και η αποξεση αλλα και το σπιραλ κατευθειαν μετα την αποξεση,ή νεαροποιηση,οπως μας την ειπε και.... αμφιβαλω.... για αυτο θα ηθελα τη γνωμη σας

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!

θα ήθελα να μου απαντήσετε αν μπορείτε σχετικά με τον προβληματισμό μου.

είμαι στο δεύτερο κύκλο clomiphene citrate και σήμερα στην 21 μέρα.

ο γιατρός μου μου είχε πει πως μέχρι την κυριακή θα είχα ωορρηξία, την πέμπτη 17 μέρα με μέτρησε 18 χιλιοστά.

έκανα καθημερινά από δύο τεστ και τελικά ωορρηξία δεν κατάλαβα..

πήγα στο γιατρό πάλι χθες και στον υπέρηχο είδε πως τελικά έγινε κύστη 28 χιλιοστών και ότι δυστυχώς χάσαμε ένα κύκλο.

εγώ σήμερα όμως είχα πόνους χαμηλά στη κοιλιά και κρυάδες, δέκατα και έκανα ένα τεστ το πρωί και βγήκε θετικό.

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? είμαι τόσο απογοητευμένη και μπερδεμένη...

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα,

 

Αυτό που καταλαβαίνω από την περιγραφή σας είναι ότι ανταποκριθήκατε στην αγωγή και παράχθηκαν ωοθυλάκια αλλά δεν έγινε ωορρηξία, δηλαδή δεν απελευθερώθηκαν ωάρια. Αυτό μπορεί να συμβεί κάποιες φορές παρά τη φυσιολογική ανάπτυξη των ωοθυλακίων και παρόλο που είναι απογοητευτικό δεν προδικάζει την εξέλιξη της προσπάθειας στους επόμενους κύκλους. Το υπερηχογράφημα είναι η καλύτερη μέθοδος παρακολούθησης της ανταπόκρισης στην αγωγή και θα έτεινα να εμπιστευτώ αυτό παρά το τεστ ωορρηξίας που μπορεί να επηρεαστεί και από άλλους παράγοντες.

Έχετε υπόψη σας πάντως ότι εάν υπάρχει πρόβλημα ωορρηξίας είναι δυνατό να την προκαλέσουμε και με φάρμακα (Pregnyl) οπότε μην ανησυχείτε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα γιατρε,

θα ηθελα τα φωτα σας....

προσπαθουμε για παιδακι με τον αντρα μου 5 χρονια,εχω πολυκυστικες ωοθηκες και ο αντρας μου σπερμα μεσα στα ορια,σε αυτα τα χρονια εχω κανει

11-2008 σαλπιγγογραφια,η οποια εδειξε συμφυσεις,αλλα μου ειπαν οτι δεν πειρζουν

01-2009 εως 06-2009 θεραπεια προκλησης ωοθυλακιορηξιας (με χαπια με υπερηχογραφικο ελεγχο και ενεση pregnyl)

αλλαξαμε γιατρο

11-2011 υστεροσκοπηση για λυση συμφυσεων μητρας,

01-2012 εξωσωματικη

07-2012 εξωσωματικη

αλλαξαμε γιατρο(λογω μετακομισης) και

02-2013 στο υπερηχο που εκανα την 18η μερα βγηκαν τα εξης:

μητρα προσθια κλιση και καμψη

ενδομητριο καλη απεικονηση 4,9 παχος

δεξια ωοθηκη ορατη,φυσιολογικη μορφολογια ,περιγραμμα ομαλο,διαστασεις30mm*28mm*32mm ,ογκος14.1cm3

αριστερη ωοθηκη ορατη,φυσιολογικη μορφολογια ,περιγραμμα ομαλο,διαστασεις 30mm*31mm*37mm ,ογκος18cm3

1,βλενογονος ουροδοχου κυστης φυσιολογικος

2.κυστεομητρικη πτυχη ομαλης συνοχης

3.περιοχη ιερομητρικου συνδεσμου ομαλη

4.τραχηλος φυσιολογικος,ευκινητος,ακολουθώντας τις κινησεις του ηχοβολεα

Κατα το τετραδιαστατο real time υπερηχογραφημα παρατηρηθηκε εμμεση ένδειξη δυσχερειας διαβατότητας σαλπιγγας αριστερα καθως και ετερογενης ηχογενεια στο εσωτερικο του ενδομητριου.Πιθανα αποτοκος προ παρουσιας συμφυσεων στο ενδομητριο

το σπερμα ειναι ικανοποιητικο

και ο γιατρος μας ειπε να κανω

1.λαπαροσκοπηση για να δει αν υπαρχει κατι αλλο και να το διορθωσει

2.νεαροποιηση που αν καταλαβα καλα ειναι η αποξεση,για την οποια εχω ενα φοβο και

3.μετα απο αυτα να βαλω σπιραλ για ενα μηνα για να βοηθησει το ενδομητριο και μετα θα κανουμε προσπαθειες μονοι μας για ενα 6μηνο ...και βλεπουμε

τα 2 τελευταια με φοβησαν και η αποξεση αλλα και το σπιραλ κατευθειαν μετα την αποξεση,ή νεαροποιηση,οπως μας την ειπε και.... αμφιβαλω.... για αυτο θα ηθελα τη γνωμη σας

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

Καλησπέρα,

 

Μιλώντας γενικά οι συμφύσεις στο εσωτερικό της μήτρας είναι δύσκολο να διαγνωστούν με υπερηχογράφημα, όπως επίσης και η διαβατότητα των σαλπίγγων. Εφόσον τέθηκε η υποψία όμως, η καλύτερη μέθοδος για έλεγχο του ενδομητρίου είναι πράγματι η υστεροσκόπηση.

 

Προσωπικά δε θεωρώ ότι η απόξεση έχει θέση σε περιπτώσεις όπως η δική σας. Υπάρχουν ειδικά υστεροσκοπικά εργαλεία που χρησιμοποιούμε για λύση τυχόν συμφύσεων, πολύ λεπτά και πολύ ακριβή. Με αυτά αποφεύγεται ο άσκοπος τραυματισμός της μήτρας που προκαλεί ως ένα βαθμό η απόξεση. Σε περιπτώσεις εκτεταμένων συμφύσεων, αφού λυθούν όντως μπορεί να τοποθετηθεί προσωρινά σπιράλ για αποφυγή δημιουργίας νέων και αυτό δεν επηρεάζει μακροπρόθεσμα τη γονιμότητα.

 

Σε ό,τι αφορά τη λαπαροσκόπηση, έχω κάποιες αμφιβολίες ότι θα σας ωφελήσει ιδιαίτερα. Μια και ήδη έχετε μπει στο παρελθόν σε διαδικασία εξωσωματικής (δεδομένων και των πολυκυστικών ωοθηκών), το αν οι σάλπιγγες είναι διαβατές ή όχι είναι θέμα χωρίς πρακτική σημασία. Ούτως ή άλλως οι σάλπιγγες δεν παίζουν κάποιο ρόλο στην εξωσωματική και δεν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να την επηρεάσει και δε θα φαινόταν στον υπέρηχο.

 

Γνώμη μου είναι λοιπόν ότι η υστεροσκόπηση αρκεί. Θα εξασφαλίσει ότι η κοιλότητα της μήτρας είναι κατάλληλη για να φιλοξενήσει τυχόν έμβρυο και από εκεί και πέρα μπορείτε να προσπαθήσετε πάλι με εξωσωματική που σας δίνει και τη μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γιατρε,

 

Εχω αρρωστησει και θα παιρνω μεχρι και τη 10η μερα του κυκλου μου αντιβιωση, εισπνοες λογω εντονου βηχα και αντιαλλεργικα χαπια. Ο κυκλος μου ειναι 30-31 μερες.Με τον αντρα μου προσπαθουμε για παιδακι. Υπαρχει κινδυνος εαν η συλληψη γινει αυτο το μηνα?

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλημερα, ηθελα να με βοηθησετεσε κατι.προσαπθω εδω κ 1 χρονο με κλομιφιν για 6 μηνες και για 3 κυκλους με αλτερμον για σπερματεχγυση ομως κααφεραμε μονο ον δευτερο να την κανουμε γιατι την πρωτη κ την τριτη εσπασαν τα ωοθηλακια μια μερα μετα τον τελευταιο υπερηχομε μεγεθοσ 16,5.γιατι μπορει να συνβαινει αυτο?? η τριη φοραηταν αυτην την βδομαδα που διανιουμε.την πεμπτη θα εκανα σπερματεγχυση την τρικη εκανα ωορηξια.ο ειδαμε σ το υπερηχο κ ηρθαμε σε επαφη εχω ελπιδες????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα γιατρε! εκανα πρωτη χοριακη εχθες κ το αποτ/μα ηταν μολις 31μοναδες. τελευταια περιοδο ειχα 15/1 κ ωορυξια απο 28-30/1. Εχω απογοητευτει απο την τιμη ειναι ανησυχητικα χαμηλη???? την προηγουμενη φορα αν κ δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη ειχα 140μοναδες 2μερες πριν την αναμενομενη περιοδο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε! εκανα πρωτη χοριακη εχθες κ το αποτ/μα ηταν μολις 31μοναδες. τελευταια περιοδο ειχα 15/1 κ ωορυξια απο 28-30/1. Εχω απογοητευτει απο την τιμη ειναι ανησυχητικα χαμηλη???? την προηγουμενη φορα αν κ δεν προχωρησε η εγκυμοσυνη ειχα 140μοναδες 2μερες πριν την αναμενομενη περιοδο

τελικα γιατρε εκανα δευτερη χοριακη σημερα κ μετα απο 3μερες πηγε μολις στο 37, ο γυναικολογος μου ειπε να περιμενουμε κ να συνεχισω να παιρνω τα utrogestan.δεν ειναι ξεκαθαρο οτι προκυτε για βιοχημικη?τι ακριβω να περιμενω?ποια ειναι η γνωμη σας εχω μπερδευτει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γιατρε,

 

Εχω αρρωστησει και θα παιρνω μεχρι και τη 10η μερα του κυκλου μου αντιβιωση, εισπνοες λογω εντονου βηχα και αντιαλλεργικα χαπια. Ο κυκλος μου ειναι 30-31 μερες.Με τον αντρα μου προσπαθουμε για παιδακι. Υπαρχει κινδυνος εαν η συλληψη γινει αυτο το μηνα?

 

Σας ευχαριστω πολυ.

 

Καλησπέρα,

 

Αυτό εξαρτάται από το τι ακριβώς φάρμακα παίρνετε. Πάντως σε γενικές γραμμές αν δεν σας έχουν δώσει κάτι ιδιαίτερα ασύμβατο με εγκυμοσύνη δε θα περίμενε κανείς να υπάρχει πρόβλημα αν η σύλληψη γίνει σ'αυτό τον κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα γιατρε εκανα δευτερη χοριακη σημερα κ μετα απο 3μερες πηγε μολις στο 37, ο γυναικολογος μου ειπε να περιμενουμε κ να συνεχισω να παιρνω τα utrogestan.δεν ειναι ξεκαθαρο οτι προκυτε για βιοχημικη?τι ακριβω να περιμενω?ποια ειναι η γνωμη σας εχω μπερδευτει πολυ

 

Καλησπέρα,

 

Φοβάμαι ότι οι τιμές της β-χοριακής σας είναι χαμηλές και πρακτικά αμετάβλητες το τελευταίο τριήμερο (37 από 31 δεν είναι ιδιαίτερη μεταβολή). Αν και δεν μπορεί κανείς να πει με βεβαιότητα τι πρόκειται να συμβεί θα περίμενα ταχύτερη άνοδο αν η κύηση αναπτυσσόταν κανονικά. Παρόλα αυτά επειδή είναι πολύ νωρίς ακόμα θα είχε νόημα μια ακόμα επανάληψη σε λίγες ημέρες για επιβεβαίωση.

Η λήψη Utrogestan δε θεωρώ ότι θα είχε ιδιαίτερο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλημερα, ηθελα να με βοηθησετεσε κατι.προσαπθω εδω κ 1 χρονο με κλομιφιν για 6 μηνες και για 3 κυκλους με αλτερμον για σπερματεχγυση ομως κααφεραμε μονο ον δευτερο να την κανουμε γιατι την πρωτη κ την τριτη εσπασαν τα ωοθηλακια μια μερα μετα τον τελευταιο υπερηχομε μεγεθοσ 16,5.γιατι μπορει να συνβαινει αυτο?? η τριη φοραηταν αυτην την βδομαδα που διανιουμε.την πεμπτη θα εκανα σπερματεγχυση την τρικη εκανα ωορηξια.ο ειδαμε σ το υπερηχο κ ηρθαμε σε επαφη εχω ελπιδες????

 

Καλησπέρα,

 

Επειδή κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της δεν μπορώ να είμαι πολύ συγκεκριμένος όμως σε κάποιες περιπτώσεις η ωορρηξία μπορεί να γίνει και πριν το ωοθυλάκιο φτάσει τα 18-20mm. Γενικά αν έχετε επαφή εντός 24 ωρών από την ωορρηξία έχετε ελπίδες για εγκυμοσύνη, εφόσον δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα γονιμότητας. Μήπως θα έπρεπε να προγραμματίζετε κάποιες επαφές και πριν την αναμενόμενη ωορρηξία ώστε να αυξήσετε τις πιθανότητες σύλληψης, πέρα από το αν τελικά γίνεται ή όχι η σπερματέγχυση;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε.

ειχα τρεις εγκυμοσυνες και στις τρεις γεννησα με καισαρικη τομη εξαιτιας ισχιακης προβολης του πρωτου.

πρωτη καισαρικη : 17-10-2007

δευτερη καισαρικη : 26-11-2009

τριτη καισαρικη : 1-7-2011

να αναφερω οτι και οι τρεις εγκυμοσυνες ηταν πολυ καλες χωρις προβληματα εκτος της κουρασης στην τριτη εξαιτιας των αλλων δυο παιδιων.

εδω και 5 μηνες εχω σταματησει τα αντισυλληπτικα, επειδη τα επαιρνα πολλα χρονια, και εχω επαφες με το συζυγο μου ελευθερα.

με απασχολει πολυ το θεμα μιας τεταρτης εγκυμοσυνης και δεδομενου οτι θα γεννησω παλι με καισαρικη φοβαμαι παρα πολυ.

θελω λοιπον να με ενημερωσετε για τους κινδυνους που εχει μια τεταρτη καισαρικη, αν υπάρχουν, τι πρεπει να προσεξω και γενικα ποσες καισαρικες επιτρεπεται να κανει μια γυναικα,

επισης εχω ακουσει για τη ρηξη μητρας, τι ακριβως ειναι και ποτε μπορει να συμβει.

ξεχασα να αναφερω οτι στις τρεις προηγουμενες εγκυμοσυνες ειχα τρεις διαφορετικους γιατρους, οποτε αν μεινω ξανα εγκυος φοβαμαι γιατι δε ξερω ποιον γιατρο να επιλεξω ωστε να με κανει να αισθανθω καλα με ολους αυτους τους φοβους μου.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου καλησπερα...

Γενησα στις 24/10 με καισαρικη...40εβδομαδων εσπασαν τα νερα μου 9 ωρες φυσιολογικοι πονοι,μετα μου εδωσαν φαρμακο 40mg και μου εκαναν και ενεση απο κατω.11 ωρες με τεχνιτους (εκει νομιζα οτι πεθαινα).διαστολη 7 το μωρο εχανε παλμους και με βαλαν καισαρικη τελικα. Θα ηθελα την γνωμη σας αν θα μπορουσα τελικα να γεννησω φυσιολογικα. Μου ειπαν δεν προλαβαινουμε το μωρο απο 163 εχει παει 72. Είμαι 28 χρονων και θελω και 2ο παιδακι.. Ο γιατρος μου που με ειδε μετα την γεννα μου ειπε αφου καναμε και κολπικο και εξωτερικο υπερηχο οτι ολα ειναι οκ. Και οτι η τομη μου εχει θρεψει. Αλλα προς το παρον δεν με αφηνει να μεινω εγκυος ειναι πολυ νωρις ακομα λεει. Εσας ποια ειναι η γνωμη σας? Εκεινος λεει τουλαχιστον 1 χρονο. Εσεις ποσο διαστημα δινετε? Τι μπορεις να παθεις αν μεινεις εγκυος νοριτερα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε.

ειχα τρεις εγκυμοσυνες και στις τρεις γεννησα με καισαρικη τομη εξαιτιας ισχιακης προβολης του πρωτου.

πρωτη καισαρικη : 17-10-2007

δευτερη καισαρικη : 26-11-2009

τριτη καισαρικη : 1-7-2011

να αναφερω οτι και οι τρεις εγκυμοσυνες ηταν πολυ καλες χωρις προβληματα εκτος της κουρασης στην τριτη εξαιτιας των αλλων δυο παιδιων.

εδω και 5 μηνες εχω σταματησει τα αντισυλληπτικα, επειδη τα επαιρνα πολλα χρονια, και εχω επαφες με το συζυγο μου ελευθερα.

με απασχολει πολυ το θεμα μιας τεταρτης εγκυμοσυνης και δεδομενου οτι θα γεννησω παλι με καισαρικη φοβαμαι παρα πολυ.

θελω λοιπον να με ενημερωσετε για τους κινδυνους που εχει μια τεταρτη καισαρικη, αν υπάρχουν, τι πρεπει να προσεξω και γενικα ποσες καισαρικες επιτρεπεται να κανει μια γυναικα,

επισης εχω ακουσει για τη ρηξη μητρας, τι ακριβως ειναι και ποτε μπορει να συμβει.

ξεχασα να αναφερω οτι στις τρεις προηγουμενες εγκυμοσυνες ειχα τρεις διαφορετικους γιατρους, οποτε αν μεινω ξανα εγκυος φοβαμαι γιατι δε ξερω ποιον γιατρο να επιλεξω ωστε να με κανει να αισθανθω καλα με ολους αυτους τους φοβους μου.

ευχαριστω.

 

Καλησπέρα,

 

Το πρώτο πράγμα που θα σας πω είναι ότι παρόλο που για τα δεδομένα της χώρας μας 4 καισαρικές είναι μάλλον ασυνήθιστες, σε άλλες χώρες που οι οικογένειες είναι μεγαλύτερες 4 ή και περισσότεροι τοκετοί με καισαρική είναι αρκετά συχνοί.

 

Η προσωπική μου εμπειρία από παρόμοιες περιπτώσεις στη Βρετανία είναι ότι χρειάζεται λίγο περισσότερη προσοχή κατά την καισαρική λόγω του ότι συχνά υπάρχουν συμφύσεις. Συμφύσεις είναι η ανάπτυξη ουλώδους ιστού ως αποτέλεσμα χειρουργικών επεμβάσεων, ο οποίος κάνει γειτονικά όργανα να "κολλούν" μεταξύ τους - π.χ. η ουροδόχος κύστη στη μήτρα. Προκειμένου να αποφευχθούν οι επιπλοκές οι συμφύσεις αυτές πρέπει να εντοπιστούν και να αντιμετωπιστούν προσεκτικά κατά την καισαρική, οπότε χρειάζεται ο χειρουργός να έχει σχετική εμπειρία. Πάντως για χειρουργό που έχει κατάλληλη εκπαίδευση αυτό δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα και δε θα πρέπει να σας ανησυχεί.

 

Σχετικά με τις επιπλοκές στην εγκυμοσύνη η πιθανότητα ρήξης υπάρχει μεν αλλά είναι πολύ μικρή. Ως ρήξη εννοείται το "άνοιγμα" της τομής επί της μήτρας λόγω κακής επούλωσης, που μπορεί να προκαλέσει αιμορραγία και δυσπραγία του εμβρύου. Ρήξη μπορεί να συμβεί επειδή στην εγκυμοσύνη ο μυς της μήτρας σταδιακά "τεντώνει" και ασκείται τάση στο σημείο που έγινε η τομή, όμως τελικά είναι ιδιαίτερα σπάνια, ακόμα και με ιστορικό τριών καισαρικών. Συνήθως ρήξη φοβόμαστε όταν αρχίσουν οι συσπάσεις του τοκετού επειδή η πίεση εντός της μήτρας αυξάνει σημαντικά, γι'αυτό και σε τέτοιες περιπτώσεις προτιμούμε την προγραμματισμένη καισαρική.

 

Νομίζω πάντως ότι σας έχουν θορυβήσει περισσότερο απ' ό,τι θα έπρεπε αναφορικά με τις πιθανές επιπλοκές. Η μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων πηγαίνει πολύ καλά και χωρίς προβλήματα, και όπως είπα και παραπάνω δεν μιλάμε για κάτι το παράτολμο ή το εξωπραγματικό. Το πιθανότερο είναι πως θα έχετε μια καθόλα φυσιολογική εγκυμοσύνη και τοκετό, και αν μη τι άλλο θα θεωρούσα το γεγονός ότι είχατε ως τώρα τρεις επιτυχημένες εγκυμοσύνες ως πλεονέκτημα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου καλησπερα...

Γενησα στις 24/10 με καισαρικη...40εβδομαδων εσπασαν τα νερα μου 9 ωρες φυσιολογικοι πονοι,μετα μου εδωσαν φαρμακο 40mg και μου εκαναν και ενεση απο κατω.11 ωρες με τεχνιτους (εκει νομιζα οτι πεθαινα).διαστολη 7 το μωρο εχανε παλμους και με βαλαν καισαρικη τελικα. Θα ηθελα την γνωμη σας αν θα μπορουσα τελικα να γεννησω φυσιολογικα. Μου ειπαν δεν προλαβαινουμε το μωρο απο 163 εχει παει 72. Είμαι 28 χρονων και θελω και 2ο παιδακι.. Ο γιατρος μου που με ειδε μετα την γεννα μου ειπε αφου καναμε και κολπικο και εξωτερικο υπερηχο οτι ολα ειναι οκ. Και οτι η τομη μου εχει θρεψει. Αλλα προς το παρον δεν με αφηνει να μεινω εγκυος ειναι πολυ νωρις ακομα λεει. Εσας ποια ειναι η γνωμη σας? Εκεινος λεει τουλαχιστον 1 χρονο. Εσεις ποσο διαστημα δινετε? Τι μπορεις να παθεις αν μεινεις εγκυος νοριτερα?

 

Καλησπέρα,

 

Καταρχάς να σας ζήσει! Και μόνο το γεγονός ότι παραμένετε απτόητη με μωράκι 4 μηνών και σκέφτεστε την επόμενη εγκυμοσύνη είναι άξιο συγχαρητηρίων! :)

 

Απ' όσο καταλαβαίνω από την περιγραφή σας, στον πρώτο τοκετό έγινε καισαρική λόγω βραδυκαρδίας του εμβρύου, σε διαστολή 7 εκατοστών. Αυτό σημαίνει ότι από πλευράς μήτρας υπήρχε ανταπόκριση στις συσπάσεις (ανεξάρτητα αν προκλήθηκαν τεχνητοί πόνοι) και η καισαρική δεν έγινε επειδή υπήρχε πρόβλημα μη εξέλιξης ή δυσαναλογίας αλλά για να προστατευθεί το έμβρυο.

 

Αυτό το σενάριο είναι ιδιαίτερα ευνοϊκό για να προσπαθήσετε για φυσιολογικό τοκετό την επόμενη φορά και θα σας πρότεινα να το τολμήσετε. Γυναίκες που έχουν φτάσει σε σημαντική διαστολή στον πρώτο τοκετό όπως εσείς έχουν πολύ καλές πιθανότητες επιτυχημένου VBAC γιατί γνωρίζουμε ήδη ότι ο μηχανισμός συσπάσεων και διαστολής του τραχήλου λειτουργεί φυσιολογικά.

 

Το ιδανικό ελάχιστο διάστημα μεταξύ τοκετών είναι 18 μήνες, δηλαδή να μείνετε έγκυος 9 μήνες από την τελευταία γέννα. Αυτό ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες επιπλοκών, όπως ρήξη της μήτρας κατά τον τοκετό. Δεν σημαίνει ότι αν μείνετε έγκυος πιο πριν θα συμβεί κάτι το φοβερό, απλά ο κίνδυνος επιπλοκών αυξάνει. Θα σας συμβούλευα να δείτε το έγγραφο εδώ γιατί περιέχει πολλές πληροφορίες που νομίζω θα βρείτε χρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Φοβάμαι ότι οι τιμές της β-χοριακής σας είναι χαμηλές και πρακτικά αμετάβλητες το τελευταίο τριήμερο (37 από 31 δεν είναι ιδιαίτερη μεταβολή). Αν και δεν μπορεί κανείς να πει με βεβαιότητα τι πρόκειται να συμβεί θα περίμενα ταχύτερη άνοδο αν η κύηση αναπτυσσόταν κανονικά. Παρόλα αυτά επειδή είναι πολύ νωρίς ακόμα θα είχε νόημα μια ακόμα επανάληψη σε λίγες ημέρες για επιβεβαίωση.

Η λήψη Utrogestan δε θεωρώ ότι θα είχε ιδιαίτερο νόημα.

σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...