Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απορώ πάντως που σας είπε μέχρι τον 1ο χρόνο βράσιμο, αφού από τον 6ο μήνα πίνει νεράκι από τη βρύση (η δικιά μας τουλάχιστον).

 

Εγω του έδινα βρασμένο νεράκι από τη βρύση σε θερμοκρασία δωματίου.

Έχεις δίκιο για το ότι διαφέρουν οι απόψεις για τη διατροφή κλπ.

Πάντως τον βραστήρα λόγω των αλάτων που μαζέυουν οι αντιστάσεις ακόμα και τωρα τον αποφεύγω για το παιδί.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

έχει εξωτερικές αντιστάσεις ο δικός μας (από κάτω), αλλά παρόλα αυτά μία στο τόσο καθάρισμα με ξυδάκι και είναι σαν καινούργιος. Ο παιδίατρος μου όταν τον ρώτησα αν πρέπει να το βράζω το νεράκι και να το κρυώνω για να της το δίνω μου είπε ότι είναι άσκοπο καθώς δεν θα την έχω αποστειρωμένη μία ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

έχει εξωτερικές αντιστάσεις ο δικός μας (από κάτω), αλλά παρόλα αυτά μία στο τόσο καθάρισμα με ξυδάκι και είναι σαν καινούργιος. Ο παιδίατρος μου όταν τον ρώτησα αν πρέπει να το βράζω το νεράκι και να το κρυώνω για να της το δίνω μου είπε ότι είναι άσκοπο καθώς δεν θα την έχω αποστειρωμένη μία ζωή!!!

 

Γενικά και γω δεν είμαι πολύ της αποστείρωσης!! αλλά επειδή αμφιβάλλω πολύ για την ποιότητα του νερού που πίνουμε αυτά τα τήρησα..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

κάθε παιδίατρος έχω καταλάβει ότι έχει τα δικά του!!! .

 

Έτσι είναι........

Την αποστείρωση την έκοψα στους έξι μήνες, το νερό όμως το έβραζα μέχρι 1 έτος, δεν μου έκανε κόπος και όπως λέει και η Σοφία αμφιβάλλω για την ποιότητα του νερού.

Στην Γερμανία δεν επιτρέπετε να δώσεις στο παιδί οποιαδήποτε ξένη ουσία μέχρι να γίνει 1 χρονών, πρέπει να παραμείνει παρθένος οργανισμός.

Τα πάντα πρέπει να είναι βιολογικής καλλιέργειας και το νερό το παίρνουν έτοιμο συσκευασμένο και αποστειρωμένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό το θέμα του νερού σηκώνει συζήτηση Σοφία!!!Εφόσον τρώει κρεατοχορτόσουπες με λαχανικά τα οποία περιέχουν αμφιβόλου ποιότητας νερό, είναι αστείο να λέμε ότι δεν θα πιούμε της βρύσης. Αυτά ήταν λόγια του παιδιάτρου, και νομίζω ότι έχουν βάση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαζί σου BIZELI. Ούτε λέω ότι αυτό που κάνεις εσύ είναι λάθος. Αλλά προσωπικά σε ότι μπορώ να επέμβω το κάνω. Δηλαδή από όπου μπορώ θα βρώ τα καλύτερα αυγά, τα λιγότερο μολυσμένα λαχανικά, ή δυνατόν από το μποστάνι που βάλαμε στο σπίτι της πεθεράς μου ή από κυρίες γνωστές, το αγνότερο μέλι κλπ Μπορεί να μην διασφαλίζω και τίποτα γιατί είμαστε εκτεθείμενοι από παντού αλλά προσπαθώ τουλάχιστον σε ότι μπορώ.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας σαφώς κάνει ότι μπορεί για να δώσει κάποια ποιότητα στη ζωή του παιδιού του, απλά σε μερικά πράγματα δεν υπάρχει λόγως νομίζω να είμαστε υπερβολικοί. Αλλά η άποψη του καθενός είναι σεβαστή! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμάς πάλι δύο ήταν τα θαυματουργά που σταμάτησαν τους κολικούς (και ευτυχώς νωρίς, χωρίς να ταλαιπωρηθούμε εμείς και το παιδί).

1. βράζαμε το νερό για το γάλα 10 ολάκερα λεπτά, ακόμα και όταν σταματήσαμε την αποστείρωση. Για κάποιο λόγο αυτό έκοψε με το μαχαίρι τους πόνους και το πέτρωμα της κοιλιάς της μικρής

2. σε δύσκολες ώρες, βράζαμε τίλιο - άνιθο/μάραθο-γλυκάνισο. (αυτό βοηθά και στα δοντάκια).

Και φυσικά,,,όπως είπαν και οι άλλοι μασάζ στην κοιλιά.....

καλό κουράγιο

2765398950041690424VLRdWx_th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμάς ο μπέμπης ξεκίνησε τους κολικους από 10 ημερών (τώρα είναι 17ημ.) και πραγματικά όταν τον πιάσουν ξεσηκώνει την πολυκατοικια στον αέρα. Ο γιατρός μας έδωσε σαν τελευταία λύση το Depon. Ελπίζουμε και παρακαλάμε να περάσοθν γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ Ρένα. Τρέμω και στην ιδέα ότι μπορεί να κρατήσουν και παραπάνω από 3 μήνες. Τέλος πάντων εκτός από υπομονή δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα άλλο. Ελπίζω να του περάσουν γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω και 3 μήνες!!!!! Θα περάσουν γρήγορα!! Υπομονή!! Αγκαλιές με το μωρό και αγκαλιές μεταξύ σας (μαμα - μπαμπας) και ολα θα πάνε καλά!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Tο δικό μου μωράκι είχε τρομερούς πόνους για ενα τρίμηνο περίπου και το πιάνανε κάθε απόγευμα 6-9. Tελικά άρχισα να χρησιμοποιώ τα πλαστικά μπιμπερό της Chicho που είναι για τους κολικούς. και οι πόνοι λιγόστεψαν ώσπου σταμάτησαν τελείως. Δεν κατάλαβα αν ήταν από τα μπιμπερό ή ήταν o καιρός τους να περάσουν .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον,για το θεμα των κωλικων,δε νομιζω να εχετε περασει τοσο δυσκολη φαση!!!ξεκινησαν τα πονακια του 14-16 ημερων και κρατησαν ακριβως 4 μηνες!!!!!ειδα κι επαθα!τι θερμοφορες,τι dollal υποθετα(αφου εκλαιγε μιση ωρα συνεχομενα και χτυπιοταν)αλλαξαμε 5 γαλατα,6 μπιμπερο chicco για κωλικους, ευτυχως δεν τα ειχαμε τη νυχτα στον υπνο του.τον επιανε ολο το απογευμα μεχρι και τις 9.με τον παιδιατρο μας δεθηκαμε περισσοτερο την περιοδο που ειχε πονακια ,ολη την ωρα τηλεφωνα!θελει ηρεμια-πολυ ηρεμια εγω εφτανα σε σημειο να κλαιει το μωρο αγκαλια μου και να με νανουριζει το κλαμα του :roll: θελει υπομονη,ειναι φυσιολογικοτατα και μετα ξεκινανε τα δοντακια.....εχετε μελλον ακομα.. 8) και κατι ακομα που θυμηθηκα,ειχαμε τον ιδιο γιατρο με μια φιλη που γεννησαμε μαζι,εκεινη εχει κοριτσακι και ο γιατρος δεν την αφηνε να δωσει στο μωρο σιροπακι η υποθετο,μονο στα αγορακια!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το μικρούλι!Εμάς ο μπέμπης μας (7,5 μηνών πλέον) ταλαιπωρήθηκε πολύ και κυρίως μετά τις 12 το βράδυ, οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν ταλαιπωρήθηκε μόνο αυτός... :? Εγώ τον θήλαζα μόνο οπότε δεν είχαμε θέμα μπιμπερόν. Κάποια στιγμή μας έδωσε η παιδίατρος ένα σιρόπι (στην ουσία γλυκιά σόδα) που το δίναμε μετά το γεύμα και νομίζω ότι τον βοήθησε πολύ. Θέλει πολλή υπομονή, πολλή αγκαλιά και πολλή αγάπη και ούτε θα καταλάβετε πότε θα περάσουν όλα αυτά. Νομίζω ότι κάτι τέτοια δένουν ακόμη περισσότερο την οικογένεια...Βέβαια, ομολογώ ότι από όλα αυτά μας έμεινε όλους μια εξάρτηση στις αγκαλιές :D

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως είχαμε κλάμματα μέχρι και τον 5ο μήνα..

Θεωρώ ότι ήταν κωλικοί, γιατί ενώ το παιδί μας κοιμόταν στα χέρια, όταν τον βάζαμε κάτω άρχιζε και ούρλιαζε...

 

Η παιδίατρος δεν μας έδωσε φάρμακα γι αυτό,μόνο χαμομήλι το οποίο δεν το ήθελε..Έτσι κάναμε βόλτες μέσα στο σπίτι μέχρι που ξεκινήσαμε την συνήθεια να κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι (μπρόυμητα αυτός) και να τον τρίβουμε στην κοιλιά όταν άρχιζε τα πρώτα κλάμματα...

 

Ευτυχώς μετά δεν ταλαιπωρηθήκαμε με τα δόντια, αν και τότε το depon κάποια περίοδο το παίρναμε σε καθημερινή βάση πριν κοιμηθούμε

 

Ελπιζω να μην ξαναπεράσω τα ίδια αυτή τη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το αντιμετωπισαμε με γιατροσοφι της γιαγιας... ζεσταιναμε ελαιολαδο σε ενα μπρικακι, τριβαμε μεσα χαμομηλι (το βοτανο όχι φακελακι λιπτον) και το καναμε επάλειψη με αυτο στην κοιλίτσα.. Μετα του βαζαμε ενα ζεστο πανακι και του κρατουσε ζεστη την κοιλίτσα... Τοκαναμε στανταρ καθε μερα πριν τον πιασει γερος πόνος και ετσι ξεπερασαμε την κρισιμη περίοδο με ηπια πονακια.. ισως ηταν τυχαιο, ίσως και να επιασε.. δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Είπα στον γιατρό για το INFACΟLIC και μου είπε ότι τέτοιου είδους φαρμακα έχουν και τις παρενεργειές τους, δηλαδή χτυπάει στο νευρικό σύστημα του μωρού, βέβαια μου είπε ότι αυτό δεν είναι κανόνας και ότι δεν συμβαίνει σε όλα τα μωρά, αλλά το ρισκάρεις????

Έλα μου ντε!!!!!!!! :(

 

Επίσης μου ανέφερε και για τα τύπου gel για τα δόντια ( ότι κάνουν κακό στα ούλα).

Η επιλογή δική σας ή τα χρησιμοποιήτε ή όχι.

Έλα μου ντε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοει την mundisal.εγω τη χρησιμοποιησα με το παραπανω!!!απλα λενε οτι σκληραινει τα ουλα και δυσκολευονται να σκασουν τα υπολοιπα...καμια παρενεργεια,ειναι πολυ καλη.

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...