Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

to moro mou efage sfaliara... :(


Recommended Posts

kalispera

elpizo na eimai sti sosti enotita

proxthes imoun episkepsi sti mama mou kai kathos efeuga sunantame sti eisodo mia geitonissa me to eggonaki tis guro sta 2 me 2,5.kontostathikame gia na poume kalispera

kai mesa se klasmata deuteroleptou to pitsiriki mou trabaei to marsipo kai rixnei mia sfaliara sto mikro mou(5 minon)ekeinei tin ora ap ta neura mou mou rthe na tou xoso mia sfaliara,alla den milisa kan kai efuga neuriasmeni.eutuxos den eklapse to mikro.to ksero oti sto mellon tha fai kai pithanon na dosei polles alla stenaxorithika toso polu kai den to perimena pou den iksera pos na antidraso,entometaksi i giagia to malose xaidologontas to mi braso,pos tha prepe na sumperiferomaste se tetoies katastaseis?

euxaristo ek to proteron

line_m123_beg_40_time_1229922000_text_6f20e1ede4f1e1eaeff220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα ίδια ακριβώς θα αισθανόμουνα και γω!Αν και λέω μερικές φορές ότι στο παιδικό σταθμό θα τρώει και από καμία απο τα άλλα παιδάκια δε μπορεί και ο ίδιος καμιά φορά παραπονιέται ότι τον πειράζουν,όμως είναι αλλιώς να το βλέπεις μπροστά σου.Έξαλλη θα γινόμουν!Και είναι φυσιολογικό.

Μια φορά σε παιδική παράσταση καθόντουσαν 2 μεγαλύτερα αγοράκια πίσω απ τον δικό μου και τον κορόιδευαν,τα χα πάρει κανονικά!Ήθελα να ορμήσω,ευτυχώς που σηκώθηκαν κι έφυγαν μόνα τους χωρίς ο μικρός μου να καταλάβει.Ήμουν Τούρκος!

 

ΌΜΩΣ ΠΟΤΕ δε θα πείραζα ξένο παιδί ό,τι και να γινόταν.Δεν έχουν κανένα δικαίωμα οι γονείς να παρεμβαίνουν στις παιδικές διενέξεις ειδικά όταν και οι έταιροι γονείς είναι μπροστά.

Θα απομάκρυνα το παιδί μου ή θα σταματούσα συναναστροφές αν γινόταν κατ επανάληψη και οι γονείς δεν έδιναν σημασία.Αν είχα την ευχέρεια θα μιλούσα στους γονείς του εκάστοτε παιδιού που παρενοχλεί το δικό μου.Δε θα έδινα καμία αξία στη βία σε τόσο μικρή ηλικία για να μη "κρατήσει" το παιδί μέσα του άσχημες εικόνες.Σε μεγαλύτερα παιδάκια, παίζουν άλλα το να κατοχυρώνουν τα δικαιώματά τους να τα λένε όλα στους γονείς....

 

Τα συναισθήματα σου πάντως για μένα είναι καθόλα φυσιολογικά.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΌΜΩΣ ΠΟΤΕ δε θα πείραζα ξένο παιδί ό,τι και να γινόταν.QUOTE]

 

Συμφωνώ..(τι κάνεις Αννα μου;;) όπως το ίδιο δεν θα ήθελα να κάνουν στα δικά μου παιδιά αν αυτά παρεκτρέπονταν... Βεβαίως παθαίνω και τρελές υστερίες όταν οι γονείς κάθονται και μέσα στην αναισθησία τελείως αμέτοχοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τη μια πλευρά έχεις δίκιο που θύμωσες, νευρίασες κτλ αλλά από την άλλη σκέψου οτι το παιδάκι είναι μόλις 2,5 χρονών και δε νομίζω οτι είχε σκοπό να επιτεθεί στο μωρό σου έτσι όπως εννοούμε εμείς τον όρο επίθεση.Στην ερώτηση σου "πως θα πρεπε να συμπεριφερόμαστε σε τέτοιες καταστάσεις" απάντηση δεν έχω να σου δώσω.

Δηλαδή τι να μαλώσεις το 2χρονο???Να μαλώσεις με τη γιαγιά?

Η ηλικία των 2 ετών είναι απρόβλεπτη και αυτό γιατί το παιδί βρίσκεται σε ένα μεταβατικό στάδιο από την βρεφική ηλικία στην παιδική.Αυτό σημαίνει οτι πολλά πράγματα μπερδεύουν στη λογική του με συνέπεια να μη ξεχωρίζει ακόμα το σωστό από το λάθος.Φυσικά δεν αναφέρομαι σε όλα τα παιδιά,αυτό είναι αυτονόητο!

Το μόνο που θα μπορούσα να σου γράψω ως απάντηση είναι να είσαι ακόμη πιο προσεκτική όταν έρχεται το μωρό σου σε επαφή με άλλα παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας προς αποφυγήν παρόμοιων περιστατικών.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν στη τρίτη δημοτικού είχε έρθει στο σχολείο η μάνα μιας συμμαθήτριας να με μαλώσει γιατί λογόφερα με τη κόρη της,με έκανε να ντραπώ τόσο πολύ και μπροστά σε άλλους.Αφήστε... μου χε μείνει τραύμα για ΠΑΑΑΡΑ πολλά χρόνια.

Κανείς δε θα επιτρέψω να συναναστραφεί με οποιοδήποτε άσχημο τρόπο στους γιους μου.Θα τους κόψω τα πόδια όμως αν αντίστοιχα πληγώσουν ή στεναχωρήσουν άλλο παιδάκι.

Οι γονείς και μόνο ευθύνονται για όλα.Όχι ένα παιδάκι 2 ετών δε καταλαβαίνει ούτε κάνει κακό συνειδητά,όχι ούτε είναι καλό ένας γονιός να μαλώνει το παιδί του μπροστά σε κόσμο,παρά λίγο αργότερα σε πιο προσωπικό επίπεδο.

Αλλά ναι ναι μερικοί γονείς-παππούδες-θειάδες κτλ το θέλουν το αγριοκοίταγμά τους ενίοτε!

(Τζεσσικάκι μου ζω ακόμα,κοιμήθηκε ο μικρός και ετοιμάζομαι να ρίξω τη κοιλούμπα στο στρώμα!τα δικά σου καλά?)

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

(Τζεσσικάκι μου ζω ακόμα,κοιμήθηκε ο μικρός και ετοιμάζομαι να ρίξω τη κοιλούμπα στο στρώμα!τα δικά σου καλά?)

 

Λιγο κρυωμενα .. κοιμηθηκαν και τα δυο νωρις αλλα βιαστηκα να χαρω αφου η μικρουλα ξυπνησε πριν 5'. Ξεκουρασου κοριτσαρα μαζι με το kinder εκπληξη μωρακι!

Link to comment
Share on other sites

sas euxaristo polu gia tis ameses apantiseis sas,sigoura opos eipa kai go to paidaki opos exei mathei antidraei kai sigoura den prokeitai na ekana kapoia xeironomia,alla to moro einai mono 5 minon me to pou akousa to mpap sto kefalaki tou pou akoma kala kala den exei kleisei saltara.ego pisteuo oti an to paidi mou ekane kati tetio mprosta mou tha to malona epitopou akoma kai oi giagiades na to eixan to idio tha ithela,den thelo na mathei na sikonei xeri oute kan gia paixnidi.bebaia epeidi eimai kai go nea mama den thelo na leo polla sigoura to mellon tha diksei.sas euxaristo kai pali kai na xaireste ta paidakia sas :)

line_m123_beg_40_time_1229922000_text_6f20e1ede4f1e1eaeff220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα κουκλες , αννα μου λυπαμαι για τη σφαλιαρα που εφαγε το παιδακι σου , αλλα εχω να σας πω οτι τα αγορακια κυριως 2-2.5 ετων παρουσιαζουνε τετοιες επιθετικες συμπεριφορες και παμπολες κρισεις θυμου . Ο δικος μας εχει απο ολα αυτα , το εψαξα οσο μπορουσα ,μεχρι και σε παιδοψυχολογο πηγα για να παρω συμβουλες για το θεμα , και αυτο που ολοι ειπανε ειναι οτι απο τη μια φταιει η ζηλεια για τη μπεμπα απο την αλλη ειναι οντως μια φαση της ηλικιας , ο δικος μας ευτυχως δεν βαραει μικρα παιδακια ( απεναντιας μπορει να θελει να βαρεσει μεγαλυτερα :) ) , παρα μονο τη μπεμπα μας αμα εχει νευρα. Καλα μην φανταστειτε ξυλο ξυλο απλως σαν να την σπρωχνει . Το κυριως ξυλο το τροω εγω η "κακιστρο" που τολμαω και αγαπαω και αλλο μωρο εκτος απο αυτον. Χρησιμοποιουμε πολλες τακτικες οπου μας συμβουλεψαν οι ειδικοι για να μπορεσουμε να τον συνετσουμε , σιγουρα ομως καμια απο αυτες τις τακτικτες δεν ηταν και ουτε το σκεφτηκα και ποτε ηταν να τον μαλωσουμε και να του φωναζουμε μπροστα σε ξενους .Δεν μιλαμε για ενα παιδι 3-4 ετων οπου επιτηδες μπορει να δωσει ξυλο σε ενα αλλο παιδακι , καταλαβαινει τα παντα , μιλαει , επικοινωνει , μιλαμε για ενα μωρακι ακομα 2 το πολυ 2,5 ετων . Προσωπικα προσεχω πολυ οταν ειμαστε με ξενα παιδακια ή οταν βλεπει ξενα παιδακια εξω αλλα αμα βαραγε καποια στιγμη ενα απο αυτα διοτι ειναι απροβλεπτα τα παιδια σε αυτες τις ηλικες , το μονο που θα εκανα μπροστα στην αλλη μητερα και το παιδακι θα ηταν να του μιλησω και να του εξηγησω ποσο ασχημο και ποσο κακο ειναι αυτο που εκανε , και θα συνεχιζα να του μιλαω σε ηρεμο αλλα αυστηρο τονο , σε καμια περιπτωση και ποτε δεν θα προσεβαλα το παιδι μου και δεν θα τον μαλωνα μπροστα σε 3ους και σιγουρα ποτε δεν θα δεχομουνα απο καμια γιαγια να το κανει , το οτι ειναι μικρα δεν μας δινει κανεις το δικαιωμα να τα μαλωνουμε μπροστα σε 3ους. Ουτε καν και επιτηδες αμα σηκωνε χερι στο παιδακι οντας σε μεγαλυτερη ηλικια (3-4) δε θα το μαλωνα μπροστα σε αλλους περα απο ηρεμη και αυστηρη νουθετιση , εντα3ει σε μεγαλυτερη ηλκια θα τον μαλωνα σπιτι με την υσηχια μου και θα τον τιμωρουσα αφαιροντας του το αγαπημενο του παιχνιδι. Παντα τροπο θελει παιδια και ειναι πολυ πολυ δυσκολος αυτος ο τροπος . Δεν φταινε παντα οι γονεις σχεδον ποτε δηλαδη αμα ενα παιδακι τοσο μικρο βαραει , το 90% απο τα αγορακια που ειναι 2-2,5 ετων βαρανε χωρις λογο και αιτια , ειναι η λεγομενη εγωιστικη φαση που περνανε και αμα υπαρχουνε και μικροτερα αδελφακια σπιτι τα πραγματα γινονται δυσκολα . Υπομονη και πολυ μπλα μπλα , εστω και αν δεν φαινεται παντα καταλαβαινουνε τα παντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως αυτες οι περιπτωσεις ειναι πραγματικα δυσκολες να τις χειριστεις. Εγω πιστευω οτι βασικα για τη συμπεριφορα των παιδιων φταινε οι γονεις. Πολλες φορες μου εχει τυχει οι γονεις να πινουν αμεριμνοι καφε κ το παιδι τους να αλλωνιζει κ αν τολμησεις να πεις και κατι να σου τη πουν κιολας οτι παιδι ειναι τι θες...

Βεβαια η αληθεια ειναι οτι σε αυτες τις ηλικιες τα παιδακια περναν διαφορες φασεις κ δοκιμαζουν διαφορες συμπεριφορες. Πολλες φορες χτυπουν, σπρωχνουν ή κ δαγκωνουν αλλα παιδακια χωρις να καταλαβαινουν απολυτα οτι κανουν κατι κακο. Κ εκει ειναι ο ρολος του γονεα να εξηγησει στο παιδι του τι πρεπει να κανει κ τι οχι.

Εσυ θα πρεπει απλα να εισαι παντα ετοιμη κ να μην αφηνεις ποτε το μωρο διπλα σε παιδακια γιατι ποτε δε ξερεις.. Αν βεβαια συμβει...ενα μεγαλο παιδακι μπορει να καταλαβει, ενα μικρο ομως..

Εγω ποτε δε θα σηκωνα χερι σε αλλο παιδι. Αν εβλεπα επιθετικη συμπεριφορα θα προσπαθουσα να του εξηγησω με λογια κ απλα θα το απομακρυνα απο το δικο μου. Κ βεβαια θα ελεγα και στους γονεις του, ηρεμα παλι, να προσεξουν λιγο τη συμπεριφορα του παιδιου τους κ να το ελεγχουν λιγο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα πρεπει απλα να εισαι παντα ετοιμη κ να μην αφηνεις ποτε το μωρο διπλα σε παιδακια γιατι ποτε δε ξερεις.. .

 

θα συμφωνήσω με τη νεφέλη...δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ένα παιδάκι 2-2,5 ετών...και ο δικός μου μπορώ να πω σε εκείνη την ηλικία είχε παρόμοιες συμπεριφορές αλλά επειδή δεν ήξερα πως θα αντιδράσει τον είχα από κοντα και διακριτικά όταν βρισκόμασταν με μικρότερα παιδάκια...

Τώρα πλέον όταν βρισκόμαστε με μικρότερα παιδάκια είναι ο "προστάτης τους" ακόμη και εμένα μου κάνει εντύπωση αυτή η τεράστια αλλαγή στη συμπεριφορά του...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε νεφελη μου εχω δει κατι αδιαφορους γονεις να τρελαινεσαι , ιδιαιτερα δε σε ενα παιδοτοπο που παμε εχω δει κατι μαμαδες να καθονται για τον καφε και να μην ασχολουνται με τα μικρα , πλακα πλακα ημουνα απο τις λιγες μαμαδες που δεν καθομουνα ποτε και ημουνα ορθια και επειδγη δεν εχω εμπιστοσυνη σε καμια κοπελα σε παιδοτοπους και επειδη θελω να βλεπω τη συμπεριφορα του με αλλα παιδακια ,ευτυχως ειναι ηρεμος εκει , απλως παιζει. Αλλα εχει πολλους αδιαφορους εκει εξω οπου κοιτανε καθε ευκαιρια για να "ξεφορτωθουνε" το παιδι και να πιουνε ανενοχλητοι τον καφε τους.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι αυτό μπορεί να μην είχε ξαναδεί μωρό, να του έκανε εντύπωση εκεί στο μάρσιππο, να του έμοιασε με κουκλίτσα π.χ...

 

Εγώ όποτε είμαστε κοντά σε μωράκια, η πρώτη δουλειά που κάνω είναι να τους τα επισημαίνω, "κοίτα ένα μωράκι, τί μικρούλι που είναι, πως κάθεται αγκαλιά, κοίταξέ το, αν θες να το ακουμπήσεις, ακούμπα τα ποδαράκια του" κλπ., προσπαθώ δηλαδή να αποκλείσω να κάνουν καμμιά επιπόλαιη κίνηση σαν αυτή που έκαναν στο μωράκι σου.

Και βέβαια, αν ήμουν στη θέση της γιαγιάς θα το έκανα θέμα με το παιδάκι, θα του έλεγα πως το μωράκι πονάει και δεν το χτυπάμε, το χαϊδεύουμε κλπκλπ και θα ζήταγα συγνώμη από εσένα ... Η αφού η γιαγιά δεν το έκανε, θα έλεγα κι εγώ στο παιδάκι εκείνο αυτά που λέω και στα δικά μου παιδιά.

 

Το μωράκι σου δεν έπαθε τίποτε, είδες, ούτε που έκλαψε, απλά σε σκοτώνει να το βλέπεις έτσι απροστάτευτο να του φέρονται άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα πιστευω οτι στην οικογενεια οφειλεται σε μεγαλο βαθμο η συμπεριφορα του παιδιου. Πολλες φορες νβλεπω παιδακια κ μετα τους γονεις κ λεω "α...για αυτο ειναι ετσι".

οχι βεβαια οτι ολα τα παιδακια λιγο πολυ δε θα περασουν τις φασεις τους, αλλα κ παλι ο γονιος οφειλει να ειναι εκει κ να προσπαθει να εξηγησει στο παιδι κ να δινει το παραδειγμα.

Γιαυτο λεω οτι οτι κ να γινει πρεπει να απευθυνθεις στους γονεις κ οχι τοσο στο παιδακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέρυσι του Αγ. Πνεύματος το μωράκι μου ήταν 25 ημερών περίπου. Πήγαμε στους κουμπαρους μας που έμεναν στη Λούτσα για φαγητό και επειδή δεν είχαμε βγει καθόλου είπαμε να πιούμε ένα καφέ σε παραλιακή καφετέρια, που είχε και χώρο να παίξουν τα μεγαλύτερα. Ο μικρός σε κάποια φάση ήταν ανήσυχος στο καρότσι του και τον πήρα στην αγκαλιά μου. Καθώς τον κρατούσα πλησίασε ένα κοριτσάκι και κοίταζε το μωρό. Την κοίταξα κι εγώ χαμογελώντας, γιατί είχα συνηθίσει να από τα παιδάκια στην πολυκατοικία, που όλα ήθελαν να δουν το μωρό και να το χαϊδέψουν. Πριν προλάβω να της πω κάτι, το κορίτσάκι(παντελώς άγνωστο) σηκώνει το χέρι και δίνει μία σφαλιάρα στο κεφάλι του μωρού...Ο καημενούλης μου έκανε μια γκριμάτσα και άνοιξε τα ματάκια του, εγώ είχα κοκαλώσει, έβαλα το χέρι στο κεφάλι του μωρού και κοίταξα το κοριτσάκι, που πλέον κοίταζε πολύ αγριεμένα το μωρό, μην ξέροντας τι να κάνω...Φυσικά οι γονείς της είχαν ήδη τρέξει και από τη μία ζητούσαν συγγνώμη, και από την άλλη προσπαθούσαν να "μαλλώσουν" με τρόπο τη μικρή. Η αντίδρασή τους ήταν σωστή, αλλά εγώ είχα "φρικάρει". Φυσικά δεν έδωσα συνέχεια στο γεγονός, αλλά από τότε ήμουν πιο υποψιασμένη όταν καποιο πιτσιρίκι πλησίαζε το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Η κορη μου ειναι 2 ετων και μπορω να πω οτι ειναι ενα αρκετα υπακουο παιδι,ειναι και του χαρακτηρα της να ειναι σχετικωσ ηρεμη αλλα και εγω που δεν εχω λειψει ουτε μια μερα απο κοντα της θελω να πιστευω οτι κανω καλη δουλεια μαζι της.Εδω και 6-8 μηνες αρχισε να μπαινει τιμωρια(οπως βλεπουμε και στις ντανταδες προτων βοηθειων)αν και ο μπαμπας της μου τα χαλαει που και που που δεν τη βλεπει τοσο πολυ και ειναι πιο μαλακος μαζι της αλλα σε γενικες γραμμες ξερει ποτε κατι ειναι σωστο και ποτε λαθος αλλα και τι επιπτωσεις θα εχει αν κανει κατι που ξερει οτι δεν της επιτρεπεται.για να μην πολυλογο πρωτομαγια ειχαμε παει σε μια ταβερνα μια μεγαλη παρεα,(ηταν το μονο παιδακι).στην αρχη ηταν πολυ ησυχη.Εκατσε εφαγε παιξαμε μαζι της και μετα απο καποια ωρα ειδε κατι παιδακια να τρεχουν δεξια και αριστερα.την αφησα να παει μαζι τους.Καποια στιγμη ειδα οτι τα παιδακια (μεγαλυτερα της)αρχισαν να μπαινοβγαινουν στις τουαλετες.Την επιασα και της ειπα οτι εκει απαγορευετα να πηγαινει γιατι ειναι πολυ βρομικα και πως θα συνεχιζε το παιχνιδι μαζι τους οταν θα βγαιναν απο εκει.Με υπακουσε για κανα μισαωρο και μετα δεν με ακουγε καθολου.Ειχα 2 επιλογες,ειτε να την αφησω να με παρακουει(γιατι το εκαναν ολα τα παιδακια και ξερω οτι ηταν δυσκολο να αντισταθει και γιατι ειμασταν σε δημοσιο χωρο και θα επρεπε να κανω οτι ειναι δυνατον για να μη δημιουργειθει σκηνη μπροστα σε τοσο κοσμο)η να εκανα αυτο που θα εκανα αν ειμασταν σπιτι και δε θα με υπακουε δηλαδη να παει τιμωρια.προτιμησα να κανω το δευτερο.η αληθεια ειναι πως αντιδρουσε(πραγμα που δεν κανει στο σπιτι)με κλαματα αλλα μετα απο λιγο που καταλαβε οτι δε θα περασει το δικο της εκατσε τα 2 λεπτα της στη γωνια ομορφα και ωραια και μετα θυμηθηκε την καλη της συμπεριφορα και ολα καλα.ξερω πως εκεινη τη στιγμη πολλοι γονεις με κοιτουσαν περιεργα αλλα δε με ενοιαζε.Με ενοιαζε η κορη μου να καταλαβει οτι αυτα που δεν επιτρεπονται στο σπιτι δεν επιτρεπονται ουτε εξω η ακομα και οταν ειναι στους παππουδες της.ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ??????

Link to comment
Share on other sites

neraidomama etsi tin epatha kai go kapos ,kai katanoo oti se auti tin ilikia logo zilias i den ksero ti allo mporei na antidroun etsi,alla an meta apo mia tetoia kinisi xaidologas to mikro pos tha katalabei oti auto pou ekane itan kako?ego perissotero ektos to oti emeina ekplikti kai kokalosa, thimosa me ti giagia.sigoura tha eimai pio proetoimasmeni alli fora.epeidi den tin eixa ksanapathei imoun kai go etsi xalari.nefeli mou exeis dikio etsi tha eprepe na antidraso kai go kai tha prospathiso sto mellon alla me kurieuse i thumos kai i lupi ekeini tin ora kai protimisa ti siopi kai na fugo.

pantos sas euxaristo polu oles gia ti sumetoxi sas :)

tin exo pragmatika anagki san nea mama ..

line_m123_beg_40_time_1229922000_text_6f20e1ede4f1e1eaeff220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

anapofasisti kai go parakoloutho tis ntantades maniodos pano apo xrono,kai genikotero prospatho na enimeronome gia tin paidopsixologia klp bebaia den sumfono me ola ap tis ntantades alla kapoia agkizoun ta pisteuo aki ton xaraktira mou.oso gi auto pou les kai go etsi tha ithela na to matho,bebaia to paidaki den einai rombotaki na upakouei sta panta kai einai kai analoga sto xaraktira tou paidiou alla tha to palepso kai go auto pou les.mprabo sou pou to xeis kataferei.

line_m123_beg_40_time_1229922000_text_6f20e1ede4f1e1eaeff220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...