Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, εύχομαι και εγώ με την σειρά μου καλό χειμώνα... όσο για την γρύπη όλοι οι παιδίατροι είναι καθυσηχαστικοί και μάλλον δεν πρέπει να τρελαινόμαστε και τόσο.....!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


SK Margaret σου γραφω για τα depakine διότι τα παιρνω και εγω απο 13 χρονων και τωρα ειμαι τριαντα,παντρεμενη με ενα κοριτσακι απολυτως υγιη,δυστυχως μουεμφανηστικαν επιληπτικες κρισεις στον υπνο μου και ξεκινησα τα φαρμακα,περα απο 2-3 κρισεις που εκανα και αυτο οταν πηγαινα σχολειο και απο δικη μου βλακεια γιατι θεωρησα σωστο επειδη πηγαινα καλα να σταματησω τα φαρμακα,τωρα εχω περασει μια εγκυμοσυνη οπου επαιρνα τα φαρμακα αν και κανονικα επρεπε να παιρνω ισο το δυνατον λιγοτερη δοση αλλλα λογω του οτι ειχα καποια κιλα παραπανω επρεπε να παρω παραπανω δοση,το κακο με αυτα τα φαρμακα ειναι οτι ανοιγουν την ορεξη και παιρνεις βαρος,κατα τάλλα εχεις μια απολυτη φυσιολογικη ζωη η φορα το χρονο κανω εγκεφαλογραφημα και καθε μηνα ή2μηνες επιπεδαγιαυτο μη στεναχωριεσαι για το παιδι σου,σημερα η επιστημη προχωραει εμενα οι γονεις ειχαν τρελαθει μεχρι να διαπιστωσουν τι εχω

line_m122_beg_16_time_1220414400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σας ευχαριστώ για την εννημέρωση όλες και την thodosh και την Νατάσα που την έχουμε χάσει καιρό τώρα... αλλά και την μικρή Στέλα που είναι σχετικά καινούργια απ ότι είδα. Χαίρομαι πολύ όταν ακούω ότι και σε χρόνιες περιπτώσεις δεν υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες και ειδικά όταν ακούω πως έχεις και παιδί υγιέστατο και πάντα έτσι να είναι εύχομαι παναγίτσα μου. Βασικά πάντα υπολογίζω στο μυαλό μου το χειρότορο για να είμαι προετοιμασμένη έτσι και τώρα αν λέω αν χρειαστεί να το παίρνει για χρόνια παίρνω κουράγιο και δύναμη από εσένα μικρή στέλα και όλες όσες μου έχουν πει την ιστορία τους. ευχαριστώ φιλάκια καλό χειμώνα και χωρίς σπασμούς σε κανέναν...

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω sk.margaret για να σου δωσω περισσοτερο θαρρος σου λεω οτι αυτο το διαστημα ξεκιναω διαιτα για να χασω καποια κιλα για να βαλω μπρος για τη δευτερη εγκυμοσυνη,παρολο που και στη πρωτη ημουν με τη ψυχη στο στομα τους εννεα μηνες μην παθω καμια κριση και εχω καμια αποβολη,αλλα ευτυχως πηγαν ολα καλα αν ειχα αλλα προβληματα στην εγκυμοσυνη ασχετα με την εππιληψια

line_m122_beg_16_time_1220414400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ εγώ και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να φέρεις στον κόσμο άλλο ένα υγιέστατο παιδάκι.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

KΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

ΑΠΟ ΤΟ DEPAKINE ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΗ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ, Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ ΕΝΑ ΕΠΙΣΟΔΙΟ ΕΠΙΛΥΨΙΑ 9 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΚΕΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΑΦΞΙΣΕ ΣΤΑ 400mg ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ, ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΠΑΘΕ ΕΝΤΟ ΒΑΘΜΟ ΛΥΠΩΣΗ ΤΟΥ ΗΠΑΤΟΣ ΑΠΟ TO DEPAKINE ΚΑΙ ΕΠΑΘΕ ΗΠΑΤΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΕ ΑΜΕΣΩΣ.ΒΓΗΚΕ Η ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΕΘΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΖΗΤΗΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΖΟΗ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΑΔΙΚΑ, ΕΜΕΝΑ ΠΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΙΣΩ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟΥΣ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΔΗΝΟΥΝ.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχω συγκλονιστεί από αυτά που διάβασα και σε τέτοιες περιπτώσεις τα λόγια είναι περιττά, επειδή έχουμε φτάσει στο κατώφλι του θανάτου με το παιδί μου εως ένα σημείο μπορώ να κατανοήσω. Από την άλλη και εμείς το depakine γι' αυτό το λόγο, το σταματήσαμε. Αμέσως μετά από την ίωση που τον έστειλε στην εντατική και επειδή οι γιατροί θεώρησαν οτι το παιδί έκανε εκεί μέσα και εστιακούς σπασμούς του χορήγησαν μαζί με το depakine και epanotin, αυτά τα δύο μαζί αύξησαν τις τρανσαμινάσες πάρα πολύ και είμασταν έτοιμοι για εισαγωγή ένα μήνα μετά από την έξοδο μας απο την άλλη μας περιπέτεια. Πραγματικά τρέμω και μόνο στην ιδέα τι θα μπορούσε να είχε συμβεί εαν δεν γίνονταν έγκαιρα οι εξετάσεις. Ευτυχώς είχαμε αίσιο τέλος καθώς όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό αμέσως μετά από την διακοπή των φαρμάκων. Πάντως θέλει μεγάλη προσοχή και επαγρύπνηση γιατί τα αντιεπιληπτικά μόνο αθώα δεν είναι. Οσον αφορά αυτήν την περίπτωση που ο γιατρός ζήτησε εξετάσεις ανα εξάμηνο είναι πραγματικά ακατάλληλος να έχει άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος. Ουσιαστικά αυτός ο άνθρωπος με την απίστευτη ανευθυνότητα του σκότωσε ένα παιδί. Πραγματικά εαν δεν το έχετε κάνει μέχρι τώρα, θα πρέπει να βρείτε το κουράγιο να τον κυνηγήσετε νομικά, γιατί σε αυτόν τον αχαρακτήριστο άνθρωπο ταιριάζει η φυλακή και όχι το νοσοκομείο για να μην πάρει στο λαιμό του και άλλα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

ποιον νευρολογο ειχες στο παιδων?

απ'οσο ξερω οταν σου γραψει depakine επιβαλεται να κανεις εξετασεις αιματος ανα τακτα χρονικα διαστηματα για να βλεπεις σε τι επιπεδα ειναι στο συκωτι... δεν σας ειχε πει κατι τετοιο?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου, Θεοδόσης, παίρνει το συγκεκριμένο φάρμακο περίπου 2 χρόνια και τον τελευταίο χρόνο μάλιστα μαζί με ένα άλλο αντιεπιληπτικό φάρμακο ( Τοπαμαξ).

Στην αρχή η παιδονευρολόγος του ζητούσε και κάναμε εξετάσεις ανά μήνα, μετά ανά δίμηνο και τώρα είμαστε στο τρίμηνο. Συμφωνώ ότι αυτά τα φάρμακα είναι πολύ ύπουλα αλλά μην μπορώντας να κάνεις διαφορετικά και αφού επιβάλλεται να τα παίρνει ένα παιδί ειδικα΄σε τόσο μικρ'η ηλικία ( εμείς είμαστε τριών χρονών) θα πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί στους επανελέγχους και τις τυχόν παρανέργειες για να προλάβουμε τα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠ'ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΑΠ'ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ, Ο ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ Η ΘΛΙΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟΧΑΜΕΝΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.ΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΑΝΕΥΘΗΝΩΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΟ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ 10 ΕΤΩΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ, ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΖΗΤΑΓΕ ΚΑΘΕ ΕΞΑΜΗΝΟ, ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ, ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΥΨΙΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΥΠΟΛΟΓΗΣΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΜΕΛΗΣΕ ΚΑΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ Κ'ΕΓΟ ΖΩ ΤΟΝ ΕΦΙΑΛΤΗ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΖΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΔΙΚΗΓΩΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ ΠΟΤΕ.:cry: ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΣΗΝΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΠΙΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ Ε ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ.ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛ'ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΜΗ ΓΗΝΕΙ ΚΑΝΑ ΑΛΛΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ, ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟΣΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΙΝΗ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ!!!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη sarita,

ο πόνος σου είναι μεγάλος δεν ξέρω πραγματικά τι να πω. Ισως ο Θεός εκεί πάνω να γνωρίζει περισσότερη δικαιοσύνη .

Αυτοί οι επιστήμονες που εμπιστευόμαστε τα παιδιά μας στις δύσκολες ώρες περιμένουμε να φερθουν όχι μόνο επαγγελματικά όπως θα πρέπει αλλά και με μία πιο ανθρώπινη προσεγγιση. Στα τρία χρόνια που τρέχουμε με τον μικρό μου στα νοσοκομεία έχω βρει ελάχιστους γιατρούς- ανθρώπους που ξέρουν να κάνουν σωστά την δουλειά τους, να είναι δηλαδή και σωστοί επιστήμονες αλλά και κοντά στα παιδιά μας. Δυστυχώς πολλές φορές ο τίτλος "διώχνει" τον άνθρωπο.

Υπομονή μόνο και κουράγιο κορίτσι μου

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΣΟΥ ΘΕΟΔΟΣΗ,

 

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΤΣΤΑΣΗ ΣΟΥ ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΓΗΝΕΙ ΚΑΛΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΙΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΕΣΥ ΝΑ ΦΡΟΝΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΟΛΑ, ΕΓΩ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ.:( ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κόρη μου εδώ και δύο χρόνια αγωγή με Depakine λόγω της αφαιρετικής επιληψίας που της διαγνώστηκε στην ηλικία των 6. Στα δύο αυτά χρόνια έχει παρουσιάσει αλλαγές στη συμπεριφορά της. Είναι λιγότερο κοινωνική, προτιμά να παίζει μόνη της, πολλές φορές αντιδρά υστερικά όταν της γίνονται παρατηρήσεις, παθαίνει κρίσεις πανικού στο σκοτάδι ή όταν την αφήνουμε μόνη, είναι υπερκινητική αλλά ταυτόχρονα οκνηρή σε ότι αφορά θέματα τάξης, και άλλα πολλά. Δεν μου έχει διευκρινιστεί από κανέναν αν η μεταβοή της συμπεριφοράς της οφείλεται στη χρήση Depakine.

Μήπως κάποιος γονιός έχει αντίστοιχη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κική να χαίρεσαι την κορούλα σου και μην στεναχωρίεσαι όλα θα σας πάνε καλά. Εμένα ο Σπυράκης δεν έχει τέτοιες αντιδράσεις έχει βέβαια άλλα σε λογικό βαυμό για την ηλικία του που είναι 4,5 χρονών. Και εμείς 1,5 χρόνο τώρα κάνουμε θεραπεία με το depakine γιατί έκανε σπασμούς δεν μας βρήκαν από τι ακριβώς ήταν μόνο προληπτικά κάνει την θεραπεία. Σαν μάνα το μόνο που θέλω να σου τονίσω είναι να προσέξεις μήπως όλα όσα αναφέρεις τα προκαλείτε εσείς στο παιδί με τις φοβίες και τις ανασφάλειες που όλοι οι γονείς έχουμε όταν έχουν κάτι τα παιδιά. Θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με παιδοψυχολόγο για να βοηθήσει εσάς και εσείς με την σειρά σας την μικρή σας. Εδώ που δουλεύω μια συνάδελφος έχει επιληψία δεν ξέρω τι ακριβώς και δεν είναι εδώ τώρα να την ρωτήσω πάντος είναι γύρω στα 38 έχει ένα υγιέστατο 10χρονο αγοράκι και απλά παίρνει τα φαρμακά της και κάνει μια φορά το χρόνο εγκεφαλογράφημα απ ότι μου έχει πει. Μόνο που δεν παίρνει depakine παίρνει κάποιο τριλετάν αντίστοιχο δηλαδή. Επίσης ξέχασα να σου πω ότι το μόνο που βλέπω να κάνει το ντεπακίν στο Σπύρο μου είναι κόπωση δεν έχει αντοχές όπως θέλει για παιχνίδι και νοιστάζει διαρκώς. Πάντως ότι σε προβληματίζει να ρωτάς το παιδονευρολόγο ακόμα και αν δεν είσαι σίγουρη ότι φταίει το φάρμακο αυτός θα σου πει τι και ποιό. δεν ξέρω κάτι άλλο να σου πω κουράγιο δύναμη και πίστη στη μικρή που θα δεις θα τα πάει θαυμάσια. φιλιά χάρηκα

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

σας χαιρετω και εγω με τη σειρα μου μολις διαβασα μερικες περιπτωσεις και θα ηθελα να αναφερω και τη δικια μου.ο γιος μου ο ηλιας εκανε απυρετους σπασμους 7 μηνων τωρα ειναι 3 χρονων και ανα περιοδους κανει παλι σπασμους των δινουμε ντεπακιν και κεπρα και εμας ο γιατρος μας λεει καθε 6 μηνες να τον βλεπει τον κανουμε φυσικοθεραπειες,λογοθεραπειες και εργοθεραπειες γιατι δεν μιλαει και περπαταει ακομα.οποιος εχει καποια συμβουλη δεκτη.να ειστε ολοι καλα

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ/η akavzalis,

ο μικρότερος γιος μου ,ο Θεοδόσης, ξεκίνησε και εκείνος όπως και ο δικός σου 7,5 μηνών τα πρώτα επεισόδια σπασμών. Έκτοτε ακολουθεί εδώ και 3 περίπου χρόνια αντιεπιληπτική αγωγή με δύο φάρμακα το depakine και το topamac και έχει ξεκινήσει εδώ και πέντε μήνες εργοθεραπεία και λογοθεραπεία. Εμείς έχουμε διεγνωσθεί μετά από γενετικό έλεγχο που έγινε στην Ιταλία με το σύνδρομο Dravet ή αλλιώς μυοκλωνική επιληψία η οποία οφείλεται σε μετάλλαξη ενός γονιδίου και συνοδεύεται και από κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά όπως για παράδειγμα δυσκολία ή ιδιαίτερος τύπος βαδίσματος ( βάδισμα "ναύτη") ή έλλειψη συντονισμού κινήσεως, συγχρονισμού των δύο χεριών, έλλειψη συγκέντρωσης σε μία εργασία, συναισθηματική ή κοινωνική ανωριμότητα κ.λ.π. Εμείς αυτή την στιγμή έχουμε κάνει προόδους με το βάδισμα, υπάρχει βέβαια κάποια αστάθεια αλλά μικρή, καθώς και καλύτερος έλεγχος των δύο χεριών και πρόοδος στο λεκτικό κομμάτι( ομιλία). Οτιδήποτε χρειαστείς μπορείς να επικοινωνήσεις χωρίς δισταγμό.

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠ ΤΑ ΙΔΙΑ..Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ 18 ΜΗΝΩΝ ΑΠΥΡΕΤΟΥΣ ΣΠΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΑΘΑΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ..ΠΑΙΡΝΕΙ ΝΤΕΠΑΚΙΝ ΚΑΙ ΚΕΠΡΑ, ΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΘΑΡΑ.ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΣΗ ΜΕ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΠΑΣΜΟΥΣ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ!!ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ Π.Χ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΣΠΑΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΙΚΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΗ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ...ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ...ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΙ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕ??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...