Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εμενα μπορειτε να μου λυσετε την εξης απορια? Γιατι εφοσον δεν εχω κανενα προβλημα δυσκοιλιοτητας εχω αιμορροιδες? :shock:

ΑΧ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΙΜΟΡΟΙΔΕΣ...ΕΓΩ ,ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΙΔΗΡΟ ,ΔΙΟΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΜΟΡΟΙΔΕΣ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ

ΠΑΝΤΩΣ,ΓΙΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΑΠΟ ΑΙΜΟΡΟΙΔΕΣ,ΣΥΝΙΣΤΩ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΕ ΔΡΟΣΕΡΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΣΑΠΟΥΝΑΚΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΣΤΡΙΓΚΑΚΙΑ!ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΜΕ ,ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΡΑΚΕΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΦΟΡΑΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΜΕ 7 ΕΥΡΩ,7 ΒΑΜΒΑΚΕΡΑ ΒΡΑΚΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΙΚΗ!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕ ΒΡΙΣΚΩ!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μπορειτε να μου λυσετε την εξης απορια? Γιατι εφοσον δεν εχω κανενα προβλημα δυσκοιλιοτητας εχω αιμορροιδες? :shock:

ΑΧ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΙΜΟΡΟΙΔΕΣ...ΕΓΩ ,ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΙΔΗΡΟ ,ΔΙΟΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΜΟΡΟΙΔΕΣ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ

ΠΑΝΤΩΣ,ΓΙΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΑΠΟ ΑΙΜΟΡΟΙΔΕΣ,ΣΥΝΙΣΤΩ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΕ ΔΡΟΣΕΡΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΣΑΠΟΥΝΑΚΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΣΤΡΙΓΚΑΚΙΑ!ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΜΕ ,ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΡΑΚΕΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΦΟΡΑΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΜΕ 7 ΕΥΡΩ,7 ΒΑΜΒΑΚΕΡΑ ΒΡΑΚΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΙΚΗ!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕ ΒΡΙΣΚΩ!

 

οι αιμορροειδες ειναι η συνεπεια απο την χρονια δυσκοιλιοτητα η σε πιο ηπιες περιπτωσεις απο το σφιξιμο που αναγκαζομαστε να κανουμε οταν υπαρχει μειωμενη λιπαροτητα και κινητικοτητα στο εντερο, ειδικα στην περιοδο της εγκυμοσυνης το εντερο μετακινειτε (αλλαζει θεση) και λογω της αυξησης του σακου πιεζεται και περιοριζεται η κινητικοτητα του. Εγω επειδη φοραω χρονια αυτη τη κολωνια δεν θα συνιστουσα τις πλυσεις με σαπουνια γιατι ερεθιζουν τις αιμορροειδες..μην ξεχνατε οτι οι αιμορροειδες ειναι φανταστειτε σαν μεγαλα σπυρια (αν μπορουμε να τα αποκαλεσουμε ετσι) που σε εξαρση αναβληζουν αιμα, αρα ειναι ανοιχτες πληγες.

Προσοχη στη διατροφη, οχι πολυ καθισιο, ουτε πολυ ορθοστασια, προσοχη στην υγιεινη ιδιως τωρα που κανει ζεστη και ιδρωνει η περιοχη, οχι στενα εσωρουχα πχ στρινγκ και οσες βαζετε αλοιφες με ρεγουλα γιατι οι ξυλοκαινες που περιεχουν ειναι ερεθιστικες σε ανεξελεγκτη χρηση (εφοσον σας τις εχει επιτρεψει ο γιατρος σας).. σε καποιες γυναικες μπορει να φυγουν μετα την κυηση, σε καποιες αλλες οχι..

οσες πινετε κανα ποτηρακι κρασι κατα την κυηση αποφευγετε το κοκκινο διοτι ειναι ακρως ερεθιστικο, οχι στα καυτερα φαγητα, τα πολυ λιπαρα και στις κοκκινες βαριες σαλτσες..

Οσο κρατατε το "περιεχομενο" του εντερου μαλακο (με πολλα νερα, φρουτα, λαχανικα, δημητριακα, οσπρια) τοσο λιγοτερο θα ερεθιζονται και δεν θα σας ταλαιπωρουν..

το μυστικο ειναι να φθανετε στη τουλετα και να αφοδευετε χωρις να χρειαστει να ζοριστειτε..απο εκει και περα δεν ειναι διαρκως στο χερι μας..οσο μπορουμε ομως το φροντιζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου πρότεινε γάλα μαγνησίας για την δυσκοιλιότητα, φρούτα και όχι συνέχεια στεγνά φαγητά. Εγώ κάθε πρωί έπινα κρύο φραπέ γλυκό με γάλα (τον μισό όχι όλο) και πήγαινα τρέχοντας στην τουαλέτα.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...