Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΜΕ ROOMING IN


sissie

Recommended Posts

Κοριτσια με εχετε μπερδεψει!Εγω που ζητησα αποκλειστικο θηλασμο δεν με βοηθησαν καθολου.Το αντιθετο θα ελεγα σαν σαμποταζ ενα πραγμα μου εκαναν. Σχολια του τυπου 'δεν ειμαστε αγελαδες να θηλαζουμε, εμεις που δεν θηλασαμε δυο μετρα παληκαρια εχουμε, αμαν πια πλυση εγκεφαλου σας εχουν κανει με το θηλασμο'. Στην ξαδερφη μου τα ιδια. Επειδη ειχαν πληγωθει οι θηλες της της ειπαν να σταματησει να θηλαζει γιατι το μωρο πινει αιμα και θα παθει τιποτα. Τελος, επειδη το μωρο μου εκανε ικτερο και ο θηλασμος σε μερικες περιπτωσεις δεν βοηθαει στο να πεσει, μια μαια βγαινοντας απο το δωματιο μου ειπε στην αλλη 'καλα να παθει αφου επεμενε τοσο να θηλασει, της ελεγα να δωσει συμπληρωμα'. Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια. Μονο μια μαια ηρθε να ζουμπηξει τις θηλες μου να δει τι γινεται (αν εχω πυαρ δηλ).Δεν ξερω αν αναφερεστε σε αποκλειστικο θηλασμο χωρις καθολου συμπληρωμα ή σε συμπληρωματικο.

Παντως πανω στον αποκλειστικο θηλασμο επαναλαμβανω καμια ενημερωση δεν υπηρξε το αντιθετο μαλιστα πιεζανε με τον τροπο τους να δωσεις συμπληρωμα.

 

Σοβαρά, ρε κορίτσι? Και γεννήσαμε και σχετικά κοντά, τι να πω! Κι επειδή κι εμένα ανέβασε πολύ υψηλό ίκτερο, μου φέρανε το θήλαστρο και βάλανε το γάλα στα μπουκάλια να το ταϊζουνε το βράδυ με το δικό μου, δεν είχε κουράγιο να θηλάσει ο καημενούλης. Βέβαια, για να του πέσει τελείως, του δώσανε και ξένο και χαμομήλι, πολλά υγρά, γενικά. Πάντως στο σπίτι μια χαρά συνεχίσαμε με το θηλασμο, δεν τον έβγαλε από τη σειρά του το ξένο που ήπιε εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμας μας μαζεψε ο κος Μουσαφειρης (διευθυντης της ΜΕΘΝ) να μας μιλησει. Ο ανθρωπος ηταν υπερ του θηλασμου και σε σχετικες ερωτησεις μου μου απαντουσε οπως οι συμβουλοι θηλασμου. Επειδη τον επιλεξαμε και για προσωπικο μας ιατρο του ανεφερα ολα τα παραπανω και μου ειπε πως οντως οι μαιες εκει δεν γνωριζουν για τον αποκλειστικο θηλασμο και οι περισσοτερες δεν εχουν θηλασει ουτε οι ιδιες. Του ειπαμε οτι ειναι απαραδεκτο να μην υπαρχει μια κοινη πολιτικη στο ιδιο μαιευτηριο (αλλα λενε οι μαιες αλλα ο διευθυντης παιδιατρικης). Μας ειπε οτι εχει εισηγηθει στην διευθυνση για να γινει το Διαβαλκανικο baby friendly hospital, με ενημερωση για τον θηλασμο και rooming in για ολα τα μωρα (δεν ειναι ακατορθωτο αφου το πολυ τρικλινα ειναι τα δωματια). Δεν ξερω αν εχει γινει κατι τελικα και αλλαξανε πολιτικη και τακτικη.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σιγά να μην αλλάξουνε. Οι περισσότερες δεν τρελαίνονται για θηλασμό, θα το έχεις δει. Οπότε, σιγά να μη δεχτούνε να είναι σε ένα δωμάτιο με τα μωρά των άλλων. Για το στυλ που πλασάρει γενικά το Διαβαλκανικό, το θεωρώ εντελώς απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να σου ευχηθώ με το καλό να έρθει το μωράκι!

Όσον αφορά το διαβαλκανικό, στο μόνο που τους βγάζω το καπέλο είναι ότι υποστηρίζουν πολύ τον φτ. Δικιά μου μαία ήταν η προϊσταμένη ονόματι Τόνια. Εγώ ήμουν από την αρχή ξεκάθαρη ότι αν δεν συντρέχει ανάγκη δεν θέλω καισαρική, και παρότι μετά από 12 ώρες στην αίθουσα ωδινών το παιδί δεν κατέβαινε με τίποτα το πάλεψε όσο δεν φαντάζεστε, και όντως γέννησα φυσιολογικότατα.

Από κει και περα, όσον αφορά τον θηλασμό, επιεικώς απαράδεκτες. Είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό και με γράψανε κανονικότατα. Μου φέρναν το μωρό πάντα ταϊσμένο και φυσικά συνήθισε το ξένο με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πιάσει τη θηλή μου και να θηλάζω με ψευδοθηλή.

Άκουσα δυστηχώς τις μαίες που μου λέγαν θα το βάζεις 5 μόνο λεπτά από το ένα στήθος και 5 λεπτά από το άλλο. Μετά δεν έχει τίποτα να θηλάσει, δίνε του συμπλήρωμα. Κι εγώ η ανίδεη και χαμένη ως προς αυτό το θέμα μανουλα, ακουσα αυτές και όχι τη μανούλα μου και τό 'χασα το παιχνίδι του θηλασμου. θήλασα μονο 2,5 μηνες ενώ ήθελα πολύ παραπάνω. Αυτό δεν θα τους το συγχωρήσω ποτέ. Είχα κάθε δικαίωμα να θηλάσω το παιδί μου όσο καιρό θα ήθελα εγώ και μου το στερήσανε!!!

Επίσης, θεωρώ απαράδεκτο να δίνεις ένα σκασμό λεφτά και να μη σου παρέχουν στο δωμάτιο ένα ψυγείο. Γέννησα κατακαλόκαιρο και δεν είχα λίγο δροσερό νερό να πιω. Ερχόντουσαν οι επισκέπτες και τους κερνούσαμε εργολάβους γιατί οτιδήποτε αλλο έλιωνε!

Και το καλύτερο;;;;

Γέννησα με επισκληρίδιο και φυσικά μου βάλανε καθετήρα. Μόνο που ξέχασαν να μου δώσουν αντιβίωση και έπαθα μια ωραιότατη ουρολόιμωξη και υπέφερα για ένα ολόκληρο μήνα.Εκλαιγα από τον πόνο και δεν μπορούσα ούτε το μωρό μου να πάρω αγκαλια!!!!!

Αυτή ήταν η εμπειρία μου από το διαβαλκανικό.

Ειλικρινα, λυπήθηκα αυτά τα χρήματα όσο δεν φαντάζεστε....Εγώ πάντως δεν θα ξαναπηγαινα με τίποτα!

 

 

Συγνώμη για το τεράστιο ποστ, αλλά κάποια πράγματα πρέπει να ακούγονται τελικά για να μη μας περνάνε και για βλάκες στο τέλος!!!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την αντιβίωση πάντος υπευθυνος είναι ο γιατρός σου και όχι οι μαίες!

Αυτός έπρεπε να σου τη χορηγήσει.

 

Ο ίδιος μου είπε πως είναι γραμμένο στις οδηγίες που αφήνουν. Και χτυπιώταν πως το ξέχασαν οι μαίες.. Πήρε και τηλ. και τις έκανε δυο παρά δυο! Τι να σου πω...

Τώρα ποιος έκανε την μακακία ένας Θεος το ξέρει!

Σημασία έχει ότι εγώ ταλαιπωρήθηκα χωρίς να φταίω...

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια σκέφτομαι να πάρω από πριν τηλέφωνο και να ρωτήσω όσα θέλω, ώστε να προετοιμάσω κάπως και το έδαφος. Θα γεννήσω με καισαρική οπότε θα ξέρω περίπου και την ημερομηνία και πιστεύω πως δεν θα μου αρνηθούν το rooming in αφού θα ζητήσω και μονόκλινο. Κάποια κοπέλα ανέφερε για έλλειψη ψυγείου, να ρωτήσω ούτε σε μονόκλινο υπάρχει; Πολύ κουφό είναι αυτό, να πληρώνεις τόσα λεφτά και να μην υπάρχει ένα ψυγειάκι για τα κεράσματα τουλάχιστον!!!

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα μονόκλινα είναι τα μόνα που έχουν ψυγείο...

Και στο μονόκλινο to rooming in δεν μπορούν να σου το αρνηθούν. Όμως με καισαρική δεν θα είναι δυσκολο να έχεις το μωρό μαζί σου;

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσακι δεν κρατας τα ωραια σου λεφτακια να χτυπησετε ενα ταξιδι στα ΣΑΜΟΥΙ με τον συζυγο ???????

πολλα λεφτα το μονοκλινο και το χειροτερο ειναι οτι δεν αξιζει μια..

πουκετ και ταυλανδη επισης τελεια ταξιδια....

για σκεψου το...........

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει ότι εγώ ταλαιπωρήθηκα χωρίς να φταίω...

Καλά έχεις απόλυτο δίκιο.... Πληρώνεις τόσα λεφτά υποτείθεται για να μην ταλαιπωρηθείς...:shock:

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσακι δεν κρατας τα ωραια σου λεφτακια να χτυπησετε ενα ταξιδι στα ΣΑΜΟΥΙ με τον συζυγο ???????

πολλα λεφτα το μονοκλινο και το χειροτερο ειναι οτι δεν αξιζει μια..

πουκετ και ταυλανδη επισης τελεια ταξιδια....

για σκεψου το...........

Θα συμφωνήσω....:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αν ξέρατε την ταλαιπωρία που πέρασα στον πρώτο μου τοκετό θα με καταλαβαίνατε. Είχα πολύ άσχημη γέννα, με επιπλοκές που παρά λίγο θα μου στοίχιζαν τη ζωή. Να φανταστείτε ότι μετά την καισαρική που κράτησε 20 λεπτά, έμεινα άλλες 4 ώρες στο χειρουργείο, προσπαθώντας να κρατηθώ στη ζωή πρώτον και να μην χάσω τη μήτρα μου από αιμορραγία δεύτερο. Όπως καταλαβαίνετε, όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι που λένε, δεν πιστεύω βέβαια ότι θα ξαναζήσω κάτι ανάλογο, αλλά τα χρήματα είναι το τελευταίο που σκέφτομαι, αν πρόκειται να έχω τις καλύτερες δυνατές συνθήκες μετά την γέννα μου. (Αν βλέπατε το μονόκλινο στην κλινική της Καβάλας που γέννησα την πρώτη κόρη μου, θα νομίζατε ότι βλέπετε ταινία του ΄60! Για να μην σας πω ότι την βραδυνή βάρδια την κάνει η Αλβανίδα καθαρίστρια, λόγω έλλειψης προσωπικού!!!) Για την ίδια την γέννα έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου, ο οποίος θα είναι ο ίδιος και στο Διαβαλκανικό. Όσο για τον θηλασμό, αν όλα εξελιχθούν ομαλά, δεν έχει σημασία που θα γεννήσω με καισαρική. Και σ΄αυτό το θέμα ταλαιπωρήθηκα στην πρώτη μου γέννα, γιατί την μικρή την έβαλα αργά στο στήθος - την 3η ημέρα - και επειδή μου την έφερναν ήδη ταϊσμένη, άργησε να εδραιωθεί η γαλουχία μου. Εννοείται πως όλα αυτά δεν θέλω να τα περάσω ξανά, γι΄αυτό είμαι εντελώς αποφασισμένη και συνειδητοποιημένη. Το μόνο που παρακαλάω πλέον στο Θεό είναι να έχω έναν καλό τοκετό:):):) Αφήστε που στο Πουκέτ έχουμε ήδη πάει με τον άντρα μου:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ για μονόκλινο πήγα αλλά δεν είχε διαθέσιμο την ημέρα που γέννησα και μου είπαν ότι θα μπω σε δίκλινο με την τιμή δίκλινου βέβαια και την επόμενη που θα αδειάσει μονόκλινο θα μεταφερθώ εκεί. Τελικά μια χαρούλα ήταν το δίκλινο κ δεν είχα κανένα πρόβλημα, ασε που το ένα βράδυ ήταν σαν μονοκλινο! Έτσι δεν ζήτησα το μονόκλινο. Βέβαια δεν ξέρω τί ισχύει για το rooming in. Απλά θεωρησα ότι το μονόκλινο είναι πολύ περισσότερα χρήματα για το τπτ.

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ για μονόκλινο πήγα αλλά δεν είχε διαθέσιμο την ημέρα που γέννησα και μου είπαν ότι θα μπω σε δίκλινο με την τιμή δίκλινου βέβαια και την επόμενη που θα αδειάσει μονόκλινο θα μεταφερθώ εκεί. Τελικά μια χαρούλα ήταν το δίκλινο κ δεν είχα κανένα πρόβλημα, ασε που το ένα βράδυ ήταν σαν μονοκλινο! Έτσι δεν ζήτησα το μονόκλινο. Βέβαια δεν ξέρω τί ισχύει για το rooming in. Απλά θεωρησα ότι το μονόκλινο είναι πολύ περισσότερα χρήματα για το τπτ.

 

 

Συμφωνω οτι ειναι παραπανω χρηματα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι για το τιποτα.Εξαρταται τι ζητας.Αν θελεις να εισαι ολομοναχη στο δωματιο με εντελως δικο σου μπανιο, να κοιμαται και ο συζηγος το βραδυ μαζι σου και να εχεις και rooming in χωρις να εξαρτασαι απο το αν θα συμφωνησουν οι συγκατοικες (το ψυγειο δεν το συζητω απαραδεχτο που εχουν μονο στο μονοκλινο!) ε, τοτε νομιζω οτι τα αξιζει τα λεφτα του. ;)

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι ειναι παραπανω χρηματα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι για το τιποτα.Εξαρταται τι ζητας.Αν θελεις να εισαι ολομοναχη στο δωματιο με εντελως δικο σου μπανιο, να κοιμαται και ο συζηγος το βραδυ μαζι σου και να εχεις και rooming in χωρις να εξαρτασαι απο το αν θα συμφωνησουν οι συγκατοικες (το ψυγειο δεν το συζητω απαραδεχτο που εχουν μονο στο μονοκλινο!) ε, τοτε νομιζω οτι τα αξιζει τα λεφτα του. ;)

 

Αυτά ακριβώς θέλω κι εγώ pitsikoki μου, όπως τα περιγράφεις:D:D:D Γι΄αυτό σας λέω, χαλάλι τα λεφτά του. Να χαίρεστε όλες τα μπουμπουκάκια σας:D:D:D

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...