Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα πληρωσω και αλλα ενσημα????? βοηθεια!


Recommended Posts

καλησπερα εχω μια απορια για το ταμειο ανεργιας. ειμαι σε εξαμηνη αδεια γεννησα τον μαιο,για να παρω το εξαμηνο εκανα μια εικονικη προσληψη και πληρωσα καποια ενσημα γιατι ειχα και απο την προηγουμενη χρονια.υπολογισα οτι θα πληρωσω κανα δυο μηνες ακομα και στον χρονο θα απολυθω γαι να βγω ταμειο ανεργιας. τωρα ομως με τον νεο νομο εγκυρη θεωρειται η απολυση μετα απο μητροτητα στους 18 μηνες!!! τι κανω λοιπον για να βγω ταμειο χωρις να πληρωσω αλλους 6 μηνες??? γνωριζει κανεις τι μπορω να κανω???

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομιζω οτι απαγορευεται να σε απολυσει...τωρα δεν ξερω αν μπορεις να παραιτηθεις και μετα να σου κανει αλλος εργοδοτης εικονικη προσληψη και απολυση....δηλαδη το 18μηνο αν ισχυει για τον εργοδοτη που εχεις τωρα ή για οποιονδηποτε μεσα στο 18μηνο(δηλ, αν αλλαξεις 1-2 δουλειες).ελπιζω να μη σε μπερδεψα....αν επιτρεπεται, ποσο πληρωνεις τα ενσημα, γιατι μ'ενδιαφερει κι εμενα...

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι απαγορευεται να σε απολυσει...τωρα δεν ξερω αν μπορεις να παραιτηθεις και μετα να σου κανει αλλος εργοδοτης εικονικη προσληψη και απολυση....δηλαδη το 18μηνο αν ισχυει για τον εργοδοτη που εχεις τωρα ή για οποιονδηποτε μεσα στο 18μηνο(δηλ, αν αλλαξεις 1-2 δουλειες).ελπιζω να μη σε μπερδεψα....αν επιτρεπεται, ποσο πληρωνεις τα ενσημα, γιατι μ'ενδιαφερει κι εμενα...[/quote

 

το θεμα μου ειναι να μην πληρωσω παραπανω απο οτι χρειαζεται για το ταμειο ανεργειας!!!! υπολογιζα να απολυθω στον χρονο αλλα τωρα μαθαινω για το 18 μηνο! δηλαδη μετα το εξαμηνο που τελειωνει μεσα μαρτιου να πληρωσω αλλους 8 μηνες! ειναι πολλα τα λεφτα. πληρωωα 470 περιπου το μηνα για πληρη απασχοληση! και ρωταω μπορω να κανω κατι αλλο χωρις να δινω τοσα λεφτα? ας πουμε ανευ αποδοχων ή ημιαπασχοληση χωρις να εχω θεμα με το ταμειο μετα? αλλιως τζαμπα τοσα λεφτα....

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι τον τελευταίο χρόνο εγώ πάντα έβγαινα ταμείο ανεργίας με ένσημα ημιαπασχόλησης, σε εποχιακή δουλειά με 101 ένσημα ημιαπασχόλησης έβγαινα 5 μήνες ταμείο. Το κόστος των ενσήμων ήταν περίπου στα 250?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι τον τελευταίο χρόνο εγώ πάντα έβγαινα ταμείο ανεργίας με ένσημα ημιαπασχόλησης, σε εποχιακή δουλειά με 101 ένσημα ημιαπασχόλησης έβγαινα 5 μήνες ταμείο. Το κόστος των ενσήμων ήταν περίπου στα 250?[/quote

 

δεν εχει αλλαξει τιποτα,ετσι οπως τα λες ειναι μονο που τα λεφτα ειναι περιπου 300e το μηνα!!!ειναι και αναλογος τη θεση σε εχουν "προσλαβει"

τορα για το 18μηνο δεν ξερω καθολου!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρίς να γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι τον τελευταίο χρόνο εγώ πάντα έβγαινα ταμείο ανεργίας με ένσημα ημιαπασχόλησης, σε εποχιακή δουλειά με 101 ένσημα ημιαπασχόλησης έβγαινα 5 μήνες ταμείο. Το κόστος των ενσήμων ήταν περίπου στα 250?

 

το θεμα ειναι να βγω ενα χρονο γι αυτο μπηκα και στην διαδικασια να πληρωσω τα ενσημα ολοκληρα!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορείς να πάρεις επίδομα ανεργίας εφόσον έχεις τα απαιτούμενα ένσημα μετά από λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου. Δηλ. εκεί που σε προσέλαβαν τους ζητάς αντί για αορίστου χρόνου σύμβασαη όπου απαιτείται απόλυση και είναι μπλέξιμο να σου κάνουν ορισμένου χρόνου σύμβαση όπου δεν κάνεις παραίτηση ή απόλυση αλλά παίρνεις τη βεβαίωση λήξης σύμβασης και την καταθέτεις στον ΟΑΕΔ για το επίδομα και όλα καλά!!!!

 

Επειδή με καίει το θέμα εικονική πρόσληψη και κόσοτος ενσήμων μπορείς να μου πεις πόσο πλήρωσες για εισφορές εργοδότη και εργαζομένου για ένσημα ενός μήνα δηλ. 25 ενσημα????

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί θέλετε ταμείο απ τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς πληρώνετε ένα σωρό λεφτά για να αγοράζετε τα ένσημα... Θέλω να πω, πόσα παραπάνω παίρνετε έχοντας ταμείο ανεργίας?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ένσημα αναγκάζομαι να τα κολλήσω γιατί πρώτον δεν βρίσκω δουλειά ούσα έγκυος και δεύτερον είναι κρίμα να χάσω για 10 ένσημα όλες τις παροχές που συνεπάγεται η εγκυμοσύνη (βλ.επιδομα κυοφορίας και λοχείας). Το ταμείο ανεργίας θα το πάρω μετά τη λήξη της εικονικής σύμβασης εφόσον δεν δουλεύω και πληρώ όλες τις υπόλοιπες προϋποθέσεις για το επιδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ. Αφού δεν έχω άλλους πόρους από εργασία, το κέρδος από το επίδομα ανεργίας είναι 460 ευρω ή κάτι παραπλήσιο. Αρα, είναι ένα σεβαστό ποσό σε σχέση πάντα με το μηδέν!!!!

Η απορία σου ελπίζω να λύθηκε....

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

depy προφανώς και δεν ρωτάω γιατί συμπληρώνετε ένσημα ώστε να δικαιούστε τα επιδόματα. Ρωτάω κατά πόσο σας συμφέρει να πληρώνετε τα ποσά που αναγράφονται παραπάνω για να παίρνετε επίδομα ανεργίας. Και δε ρωτάω για να σας κρίνω, ρωτάω γιατί δεν ξέρω...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά μαθηματικά λοιπόν:

Για τη δική μου περίπτωση

Πληρωνω για 18 ένσημα (σημ. ότι χρειάζομαι μόνο 8-10) γυρω στα 400 ευρώ

Εισπράττω:

1. επίδοματα κυοφορίας λοχείας τοκετου --> 2500 ευρώ το λιγότερο (990 είναι μόνο το επίδομα τοκετού)

2. επίδομα ανεργίας --> 460 χ 5 μήνες = 2300

Συνεπώς :Μας συμφέρει να πληρώσουμε για 20-25 ένσημα 400-500 ευρώ προκειμένου να μην χάσουμε 4000++ ευρώ από επιδόματα μητρότητας και ανεργίας.

Εννοείται ότι για να μπω στη διαδικασία να πληρώσω σε χαλεπούς καιρούςί 4-5 κατοστάρικα στο ΙΚΑ τα έχω υπολογίσει πολλές φορές και όντως συμφέρει για περιπτώσεις σαν τη δική μου που μου λείπουν 8-10 ένσημα.

Αυτάααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ελπίζω να σας διαφώτισα!

Αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα το θέμα " κόστος αγοράς ενσήμων" ας απαντήσει και στη δική μου ερωτησούλα: "πόσο θα μου κοστίσει να αγοράσω 18 ένσημα?" γιατί μέχρι να μου απαντήσει το λογιστήριο θα με φάει η αγωνία....

ΥΓ. Θα προσληφθώ ως υπάλληλος γραφείου ΑΕΙ εγγαμη χωρίς προϋπηρεσία με τον κατώτατο μισθό.

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η θεματοθέτρια ανέφερε ότι πλήρωσε 450 ευρώ το μήνα γι αυτό αναρρωτήθηκα προς τι η διαδικασία αν και απ το ταμείο θα παίρνει 450...

Τέλος πάντων, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο ερώτημά σου

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί θέλετε ταμείο απ τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς πληρώνετε ένα σωρό λεφτά για να αγοράζετε τα ένσημα... Θέλω να πω, πόσα παραπάνω παίρνετε έχοντας ταμείο ανεργίας?

 

λοιπον πληρωσα ενσημα 4 μηνων απο 450 ευρω περιπου γιατι ειχα καποια ενσημα πριν απολυθω. δηλαδη 1800. πηρα ολα τα επιδοματα κοντα 4900 βγηκα εξαμηνο 650Χ6 μηνες και μετα βγαινω ταμειο 500Χ12 μηνες αρα νομιζω συμφερει.;)

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε συμφέρει, τώρα όμως στο θέμα που ρωτάς θα συμφέρει?

 

για αυτο ρωτουσα μηπως καπιοα κοπελα το περασε η υπαρχει καπιοα λυση με τα μισα ενσημα,με αδεια ανευ αποδοχων......τελοσπαντων κατι αλλο βρε παιδι μου. αλλιως με βλεπω να μην το παιρνω...:confused:

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν "παραιτεισαι" απο τη δουλεια σου μολις τελιωσει το 6μηνο, μετα να βρεις καποιον αλλον να σε "προσλαβει" ωστε να σε "απολυσει" οποτε θες χωρις να εχει τη δεσμευση του 18μηνου???

εγω αυτο εκανα μολις τελιωσε το 6μηνο μου, πληρωσα 3-4 ενσημα στον νεο εργοδοτη, με απελυσε και βγηκα ταμειο για 8 μηνες ομως (οχι 12)!

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...