Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑ ΟΑΕΔ-ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ (γιατι το ζητανε?)


Recommended Posts

Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία? Γιατί στα δικαιολογητικά για το επίδομα του ΟΑΕΔ θέλουν απαραιτήτως και εκκαθαριστικό σημείωμα?Παίζει κάτι με τα επιδόματα? Αν υποψιαστώ ότι τα δίνουν βάσει εισοδήματος θα τρελαθώ. Ειναι δυνατόν?Αυτός που έχει πολλά χρήματα άλλη δουλειά δεν έχει παρα να πάει στον ΟΑΕΔ να διεκδικήσει το επιδομα των 700 ευρώ περίπου? Έλεος δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για το επίδομα κυοφορίας-λοχείας που παίρνεις απο τον ΟΑΕΔ. Αυτό το συμπληρωματικό που δικαιούσαι μαζί με τα υπόλοιπα που πήραμε απο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι σίγουρη γιατί μόλις σήμερα κατέθεσα τα χαρτιά και μάλιστα αν πάτε να ζητήσετε έτσι πληροφοριακά το χαρτί για τα δικαιολογητικά το γράφει. Θέλουν: ένσημα, βεβαίωση εργοδότη, φωτοτυπία ταυτότητας, εκκαθαριστικό σημείωμα, χαρτί εκκαθάρισης ΙΚΑ (αυτό που δίνουν απο ΙΚΑ και γράφει πάνω ʽγια τον ΟΑΕΔʽ).

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ρώτησα, αλλά αυτή είχε τα νεύρα της απο προηγούμενη κοπέλα που διαπληκτίστηκε και μου είπε αφού αυτά θέλουν, τι θέλεις και ρωτάς?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οταν λεμε βεβαιωση εργοδοτη εννοουμε βεβαιωση αποδοχων? Η υπαρχει καποιο ετοιμο χαρτι που παιρνεις απο τον ΟΑΕΔ 'οπως αυτο που σου δινει το ΙΚΑ να συμπληρωσει ο εργοδοτης?

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To 2o. Θα το βρεις και στη σελίδα του ΟΑΕΔ και στα υποκαταστήματα και ενδεχομένως να έχει και ο εργοδότης σου αν πρόκειται για οργανωμένη εταιρία με λογιστήριο

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα..

το Εκκαθαριστικο το ζητανε γιατι δεν πρεπει περα απο μισθωτες υπηρεσιες να εχει αλλη εργασια πχ ελευθερια επαγγελματα.

Το ποσο του εκκαθαριστικου εχει σημασια γι'αλλα επιδοματα του ΟΑΕΔ,οπως πχ ταμειο ανεργιας,μακροχρονιοι ανεργοι,επιδομα ληξης,τριμηνο βοηθημα κ.α.

Οσο για την βεβαιωση του εργοδοτη ειναι μια βεβαιωση που σε ειδικο εντυπο που γραφει μεσα ο εργοδοτης ποτε σταματησες τελευταια μερα απο την εργασια σου και τι ποσο σου εδινε καθε μηνα, με βαση τον μισθο σου + με το τι σας εχει δωσει το ΙΚΑ, βγαζουν την διαφορα και ετσι βγαινει το επιδομα μητροτητας .

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ηθελα να ρωτησω και γω κατι πανω σε αυτο το θεμα εχω ενσημα απο το 2009 80 και 2010 125 εχω καταθεσει τα χαρτια για ταμειο ανεργιας αλλα ασχετα απο αυτο το επιδομα κυοφοριας το παιρνω αφου εχω γεννησει και αν παιζουνρολο τα ενσημα απαντηστε μου γιατι αυτο το διαστημα δεν δουλευω και ενα επιδομα θα μας βοηθουσε πολυ αυτη τη περιοδο?

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα που θα παρω προκειπτει απο τον μισθο που επαιρνα ή που θα παιρνω απο δω κ περα απο τον εργοδοτη ? (Επειδη δεν ειμαι παντρεμενη το επιδομα γαμου προστιθεται με την γεννηση του παιδιου από οσο γνωριζω)

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα που θα παρω προκειπτει απο τον μισθο που επαιρνα ή που θα παιρνω απο δω κ περα απο τον εργοδοτη ? (Επειδη δεν ειμαι παντρεμενη το επιδομα γαμου προστιθεται με την γεννηση του παιδιου από οσο γνωριζω)

 

 

το επιδομα γαμου το παιρνεις μολις παντρευτεις.επιδομα παιδιου εαν δεν σου δωσει ο εργοδοτης θα σου το δωσει ο οαεδ(με την προυποθεση οτι δεν παιρνει ο συζηγος απο την δουλεια του).

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μονογενεικη οικογενεια με ην γεννηση του παιδιου παιρνεις κ επιδομα γαμου αυτο το γνωριζω σιγουρα γιαυτο κ ρωταω παραπανω το ποτε κ το πως

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

Σε μονογενεικη οικογενεια με ην γεννηση του παιδιου παιρνεις κ επιδομα γαμου αυτο το γνωριζω σιγουρα γιαυτο κ ρωταω παραπανω το ποτε κ το πως

 

 

σωωωωωωωωωωωωπα!!!δεν το ηξερα!και με ενδιαφερει και εμενα!:rolleyes:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...