Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδοψυχολόγος


Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό αν θα ωφελούσε τον μικρό μου και εμάς ως γονείς να συμβουλευόμαστε έναν παιδοψυχολόγο. Διαβάζω από κάποια μέλη που κατά τύχη αναφέρουν ότι ο παιδοψυχολόγος ή παιδοψυχίατρος τους συμβούλεψε κλπ. και δεν ξέρω αν θα ήταν χρήσιμο ή ανώφελο να είχα και εγώ έναν παιδοψυχολόγο πέρα από τον παιδίατρο, γιατί όσο να ναι δεν τα ξέρουμε όλα και οι χαζομαμάδες πέρα από την αγάπη που προσφέρουμε χωρίς τσιγγουνιές στα παιδιά μας θέλουμε να μεγαλώνουν με τον καλύτερο τρόπο..

 

Εσείς έχετε παιδοψυχολόγο για το παιδί σας μόνο και μόνο για να αντλείτε συμβουλές και χωρίς απαραίτητα να έχει το παιδί κάποιο πρόβλημα?

:)

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτο που ζητας θα ελεγα οτι θα το βρεις σε μια σχολη γονεων.

Δεν νομιζω οτι πας σε παιδοψυχολογο χωρις λογο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

O παιδοψυχολόγος δεν είναι όπως ο παιδίατρος, όπου όταν έχεις πρόβλημα του τηλεφωνάς και τον ρωτάς. Οι συναντήσεις είναι τακτικές και πρέπει να έχουν συγκεκριμένο αντικείμενο, ακόμα και αν αυτό αλλάξει στην πορεία. Αυτό που ζητάς, η γνώμη μου είναι ότι θα το βρεις κυρίως σε βιβλία, σε συζητήσεις με άλλους γονείς και σε σχολές γονέων. Όμως πρέπει να ξέρεις ότι για κάθε ερώτημα που έχουμε ως γονείς, υπάρχουν πολλές πολλές απαντήσεις, όλες σωστές. Μόνο εσύ μπορείς και πρέπει να επιλέξεις τη γραμμή διαπαιδαγώγησης των παιδιών σου, ανάλογα με αυτό που σου ταιριάζει και φυσικά το χαρακτήρα του παιδιού...

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι βοηθηθηκα παρα πολυ απο μια παιδοψυχολογο ...

η κολλητη μου στελνει τα παιδια της σε παιδικο σταθμο και παντα εβλεπα οτι η αντιμετωπιση των προβληματων ηταν διαφορετικη απο την δικη μου και παντα ειχε επιτυχια..

ετσι λοιπον επειτα απο την αδεια που μου δωσανε απο τον παιδικο σταθμο να συμμετεχω σε καποιες συναντησεις (ναναι καλα οι ανθρωποι διοτι ο δικος μου δεν παει σε παιδικο σταθμο)με βοηθησε παρα μα παρα πολυ..

η γνωμη μου ειναι να συμβουλευεσαι καποιον ειδικο οταν νομιζεις οτι χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ νομίζω ότι σε παιδοψυχολόγο κλείνεις ραντεβού όταν έχεις να συζητήσεις κάτι συγκεκριμένο. Τα βιβλία είναι καλά αλλά νομίζω ότι θα προτιμούσα ανταλλαγή απόψεων με άλλες μαμάδες και με ειδικούς για γενικά θέματα. Μαρέσει να μαθαίνω γενικώς πράγματα και μέσα από το site έχω μάθει αρκετά τα οποία εφαρμόζω και στην πράξη και για τα οποία είχα άγνοια και ίσως να τα αντιμετώπιζα διαφορετικά πριν μου δώσετε τα "φώτα" σας!

 

Πήρα σε μία σχολή γονέων και ρώτησα και οι εγγραφές αρχίζουν τον Σεπτέμβρη και γίνονται συνατήσεις κάθε 15 ημέρες. Μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να έχει το παιδί κάποιο πρόβλημα για να συμμετάσχεις στο group είναι γενικού περιεχομένου και χωρίζονται σε 3 group (ανάλογα την ηλικία του παιδιού σου)..να πω την αλήθεια δεν γνώριζα καθόλου ότι υπήρχαν τέτοιες σχολές :oops:

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω προσωπικα εχω παιδοψυχολογο τον τελευταιο μηνα στο γραφειο μου (μιας και ο σμηνιτης που μου στειλανε τυχαινει να ειναι παιδοψυχολογος ) και οφειλω να ομολογησω οτι .... μαθαινει πολλα απο μενα.. :lol:

Δεν νομζιω οτι ο παιδοψυχολογος μπορει να βοηθησει σε κατι αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα που δεν μπορει να λυσει και να χειριστει απο μονη της η οικογενεια..

Πρωτον γιατι οι αποψεις οσον αφορα την ανατροφη των παιδιων ειναι παρα πολλες και στανταρ ο παιδοψυχολογος εχει μια (οπως και ολοι οι ανθρωποι) που σε αυτη στηριζει συνηθως αυτα που λεει

Δευτερον γιατι ακομα και αυτοι εχουν αγνοια επανω σε πολλα θεματα.. πχ εγω το θεωρησα αδιανοητο επιστημονας που τελειωσε τις σπουδες και τα μεταπτυχιακα πριν 1 χρονο (οκ να ειχε τελειωσει πριν 20 θα το καταλαβαινα) να μην εχει ξαναακουσει τον ορο attachment parenting.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως...

 

αλλα ακόμα και αν δεν ειναι αυτό κατι συνηθες,

 

η δική μου άποψη είναι ότι ο ειδικός που θα απευθυνθείς θα πρέπει να έχει εμπειρία, με παιδιά στην πρακτική, να έχει παρακολουθήσεις δηλαδή σε παιδικό σταθμό αρκετά χρόνια τα παιδιά.

 

Εάν δηλ η εργασία του περιορίζεται στο θεωρητικό κομμάτι, υστερεί κατα πόλύ απέναντι σε παιδοψυχολόγο που έχει αυτή την εμπειρεία.

 

για οποιοδήποτε προβλημα η απορία σου, υπάρχουν όλες οι μητέρες εδώ να σου δώσουν πολλές απόψεις απο τις οποίες μετά μπορείς να κρατήσεις αυτή που σου ταιριάζει και νιωθεις πιο κοντά σου.

 

πέρα απο αυτό, όταν εχεις ερωτήματα που δε μπορείς ή δε θελεις να εκφράσεις εδώ ή θέλεις συμπληρωματική συμβουλή απο ειδικούς αξίζει ένα τηλεφώνημα στην γραμμή 801 801 1177

όπου θα σου απαντήσουν άτομα που έχουν εμπειρία σε τέτοια θέματα οπότε έτσι θα εχεις ένα κύκλο απαντήσεων που λογικά θα σε βοηθήσει παραπέρα.

 

 

καλωσήρθες!

 

update βρήκα και εδω μια λιστα ψυχολόγων κ παιδαγωγών

http://www.atest.gr/attiki.htm

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγω μπορώ να σου συστήσω στην περιοχή της Ν.Σμύρνης την κα Βέργου Κατερίνα http://www.grammisp.gr/ και ειμαι απολύτως ικανοποιημένη!

Μιλάμε για πρώτα απ'όλα άνθρωπο με όλη τη σημασία της λέξης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επίσης, σε άλλη περιοχή, Τίνα Γκουντή 6974541906 περιοχή Γκύζη

(συστήνω ανεπιφύλακτα με κλειστά μάτια, έχει εμπειρία με παιδιά , δεν περιορίζονται οι γνωσεις της δηλαδή στα βιβλία, έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα απο εκείνη και με καθοδήγησε στα πρώτα μου βήματα εδώ στην Ελλάδα)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον καλό παιδοψυχολόγο στην περιοχή της Αττικής.

 

Αν και μεγάλη εμπειρία δεν έχω, πρίν ένα μήνα χρειάστηκα την συμβολή της παιδοψυχολόγου που απασχολείται στο παιδικό σταθμό που πηγαίνει ο γιός μου.

 

Ήταν καταπληκτική. Το όνομά της είναι ΜΟΥΓΕΡ και ξέρω ότι διατηρεί και γραφείο στο Φάληρο. Αν σε ενδιάφέρει μπορώ να βρώ το τηλέφωνό της και την Διεύθυνσή της.

Την οικογένειά μας και τα μάτια μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

ΥΠΕΡΟΧΗ δοκιμασμένη τα τελευταία 2,5 χρόνια που την εμπιστεύομαι και εγω και φίλοι μου και με αποτελέσματα που αντιλαμβάνομαι οχι μονο εγω (που εχω ισσοροπήσει) αλλα και ο περίγυρος μου βλέπει τις διαφορές

Γιούλη Καπούνη 210-4922886 :!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είναι εύκολο να μου πείτε τις περιοχές που κινούνται οι δύο τελευταίες που προτείνετε, γιατί θα με ενδιέφερε; Μένω στα ανατολικά προάστια και θα με ενδιέφερε να πάω σε κάποιον ειδικό, κάπου σχετικά κοντά. Εχω θέμα με τον γιο μου, που δεν στρώνεται, μονιμως αντιδρά, παραμελεί τις υποχρεώσεις του στο σχολείο και συνέχεια τσακωνόμαστε. Χρειάζομαι βοήθεια απο κάποιον ειδικό, γιατί έτσι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

ενδιαφερεται και εμενα μια φιλη για παιδοψυχολογο...

 

alan για την δικια σου βλεπω στοιχεια...

eleni μπορεις να μου στειλεις ενα pm με τα στοιχεια της δικης σου???

fani τελικα πηγες?

αν ναι σε ποια???

εχεις μεινει ευχαριστημενη???

 

ευχαριστω πολυ πολυ:-)

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τις σχολές γονέων ψυχολόγοι τις συντονίζουν.

 

εγω ζητάω την συμβουλη πολυ εμπειρης παιδοψυχολόγου και πολυ καλου ανθρώπου χωρίς να εχει το παιδί μου προβλημα, οποτε αυτο χρειαστεί, επιπλέον είναι και η ίδια μητέρα.

 

Πάντα με εχει βοηθήσει, χωρίς απαραίτητα να μου πετάει την λύση έτοιμη διότι για καποια πραγματα υπάρχει και η προσωπικότητα που επιρεάζει το ...στυλ επικοινωνίας μας.

 

Επίσης εχει ομάδα σχολής γονέων που παρακολούθησα και ΑΛΛΑΞΕ η επικοινωνία μου με το παιδί μου, χωρίς αυτο να σημαίνει οτι ειχα καποιο προβλημα (η κορούλα μου ήταν μολις 3 :D). Παράλληλα διαφοροποιησα μεσω αυτης της ομάδας και την επικοινωνία μου προς τους αλλους που το διαπιστωσαν θετικά.

 

Πολύ ωραία και πολυ χρησιμα οσα ανταλάσσουμε μεταξύ μας αλλα και καθένας στο μετερίζη του...... αλλιώς και εγω τελειωσα ΤΕΛ Λογιστικής και ξερω καποια πραγματα και εμπειρικά αλλα μου δίνεις να σου κάνω το Ε9 σου? δεν μου το δίνεις και πολυ καλα κάνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

alan καλημερα!!!

αν αναφερεσαι στην απαντηση μου, εννοουσα αυτο....

πέρα απο αυτό, όταν εχεις ερωτήματα που δε μπορείς ή δε θελεις να εκφράσεις εδώ ή θέλεις συμπληρωματική συμβουλή απο ειδικούς αξίζει ένα τηλεφώνημα στην γραμμή 801 801 1177

όπου θα σου απαντήσουν άτομα που έχουν εμπειρία σε τέτοια θέματα οπότε έτσι θα εχεις ένα κύκλο απαντήσεων που λογικά θα σε βοηθήσει παραπέρα.

δεν θυμομουν καθολου οτι υπαρχει αυτη η τηλ γραμμη (παρολο που υπαρχει στην 1η σελιδα κ την εχω δει απειρες φορες...:confused:)

και εξαλλου πιστευω πως δεν ειναι κακο να παρεις μια πρωτη γνωμη απο μια μαμα που εχει πιθανοτατα περασει τα ιδια...:|

 

ps...η παιδοψυχολογος που περιστασιακα συμβουλευεσαι εσυ, εχει ιατρειο? μπορω καπου να την βρω?

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

alan καλημερα!!!

αν αναφερεσαι στην απαντηση μου

 

ps...η παιδοψυχολογος που περιστασιακα συμβουλευεσαι εσυ, εχει ιατρειο? μπορω καπου να την βρω?

 

 

ΟΧΙ δεν αναφερομουν ειδικά στην απάντηση σου.

Βασικά μια μερα πριν ειχα κανει αναλογη συζητηση με φιλικο μου προσωπο η οποία ελεγε οτι ολες οι απαντησεις βρισκονται στα βιβλια καταξιωμενων ψυχολόγων και οτι η πειρα είναι ο καλυτερος συμβουλος και κατι τετοια (μαλλον για να με πικάρει και να μου μειώσει την προσπάθεια) και πηρα αφορμή και εγραψα το σχολιο.

Αυτο που κυρίως ηθελα να τονίσω είαι οτι πραγματι βιβλία και περιοδικά μας δεινουν πολλές και σωστες πληροφορίες αλλα ειδικά σε αυτες τις περιπτωσεις υπάρχει και η ατομικότητα, και ισως και καποια μικρη δυσλειτουργία που δεν μπορούμε να διακρίνουμε καθώς είμαστε εμπλεκόμενοι σε αυτο που μας απασχολει.

 

Φυσικά και καλο θα είνια να ρωτάμε και καποιον αλλον διότι μπορει αυτο που μας φαινεται βουνο να το εχουν ....σκαρφαλώσει καμιά 200.000 μαμαδες οποτε να προκειται για απλό λόφο :lol:

Επίσης αυτος είναι και ενας καλός τροπος να ...."τσεκάρουμε" και τον ανθρωπο που μας συμβουλευει (και μιλάω γενικά: γιατρο, ψυχολόγο, διαιτολόγο)

 

Ναι εχει ιατρειο την λενε Καπουνη Γιουλη. Αν θες πολυ ευχαριστως να σου στειλω πμ :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους/ες,

Σκέφτομαι να ζητήσω γνώμη από παιδοψυχολόγο σε ένα θέμα που με απασχολεί για το γιό μου. Γνωρίζετε κάποιον καλό στην Αθήνα (είμαι σε επαρχία και προφανώς θα πρέπει να πάμε εκεί);

Σκεφτόμουν για τους ψυχολόγους στο Παίδων αγλ. Κυριακού διότι φαντάζομαι θα έχουν εξειδίκευση και σχετική προϋπηρεσία, έχει κανείς εμπειρία από εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω να σου συστήσω. Συνεργάζεται με το Παίδων ΑγλαΪα Κυριακού και έρχεται σπίτι σου!

 

Είναι καλή αυτή?? ΄Δοκιμασμένη? Επειδή βολεύει πολύ το ότι έρχεται σπίτι!!! Θέλω κι εγώ μία να με βοηθήσει στο πώς να αντιμετωπίσω το παιδί μου

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Συνεργάζεται με το Παίδων ΑγλαΪα Κυριακού και έρχεται σπίτι σου!

έρχεται στο σπιτι σου? απο όσα ξέρω δεν είναι κάτι που συνηθίζεται - υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πλαίσιο στο οποιο το εντάσσει ?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη το εχω ζησει με παιδιατρο υποθετω οι επισκεψεις στο σπιτι ειναι σαν ιδιωτικου γιατρου.

Δλδ ιδιωτικος γιατρος χωρις ιατρειο το απογευμα και εργαζεται σε δημοσιο νοσοκομειο το πρωι .

Αυτο δεν εννοεις eleni_k?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...