Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2012


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 702
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 71 δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 62 δημοσιεύσεις

  • kyra

    kyra 49 δημοσιεύσεις

  • geoste

    geoste 44 δημοσιεύσεις

και εμείς γράφουμε ορθογραφία (σχεδόν από την αρχή) αλλά μόνο μια λέξη και τώρα τελευταία δύο. Το επίπεδο της τάξης παίζει μεγάλο ρόλο αλλά κατά την γνώμη μου δεν βοηθάει ένα παιδί όταν είναι πίσω να έχει πολύ δουλεία σπίτι και ιδιαίτερα δύσκολα πράγματα όπως είναι η ορθογραφία, το σωστό είναι να γίνεται δουλειά στο σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

επισης πιστευω οτι το ποσο θα τα προχωρησει ο δασκαλος ειναι και θεμα επιπεδου της ταξης, συνολικα.

Στην ταξη μας παντος δεν εινια και πολυ καλο το επιπεδο καθως το ειπε και η ιδια αφου καποια παιδακια μπερδευουν ακομα τα γραμματα μεταξυ τους και στην ορθογραφια δεν μπορουν να γραψουν χωρις τη βοηθεια της εκτος απο δυο παιδακια που εινια απο ιδιωτικο και τα γνωριζουν ηδη

Link to comment
Share on other sites

Στην ταξη μας παντος δεν εινια και πολυ καλο το επιπεδο καθως το ειπε και η ιδια αφου καποια παιδακια μπερδευουν ακομα τα γραμματα μεταξυ τους και στην ορθογραφια δεν μπορουν να γραψουν χωρις τη βοηθεια της εκτος απο δυο παιδακια που εινια απο ιδιωτικο και τα γνωριζουν ηδη

δεν μπορω να το καταλαβω....τι να πω...εγω δυο εναλλακτικες βλεπω. η το κανεις θεμα ωστε να σταματησει, η βοηθας το παιδι ωστε να ακολουθησει. :|

Link to comment
Share on other sites

Στην ταξη μας παντος δεν εινια και πολυ καλο το επιπεδο καθως το ειπε και η ιδια αφου καποια παιδακια μπερδευουν ακομα τα γραμματα μεταξυ τους και στην ορθογραφια δεν μπορουν να γραψουν χωρις τη βοηθεια της εκτος απο δυο παιδακια που εινια απο ιδιωτικο και τα γνωριζουν ηδη

 

Ο δικός μας δάσκαλος θεωρεί ότι η τάξη είναι εξαιρετική γιατί

1. Όλα τα παιδάκια ξέρουν τα γραμματάκια μέχρι το κεφάλαιο που έχουν φτάσει και κάνουν και τους συνδυασμούς, διαβάζουν δε όλους τους συνδυασμούς των συλλαβών με τα γραμματάκια αυτά

2. Όλα τα παιδάκια έγραψαν την κοτα, χωρίς καμία βοήθεια

3. όλα τα παιδάκια μετράνε μέχρι το πέντε και βρίσκουν τα συμπληρώματα των αριθμών μέχρι το πέντε

 

Δηλαδή την ύλη που τους έχει διδάξει. Το εάν κάποια είναι πιο προχωρημένα λόγω νηπιαγωγείου, δεν τον αφορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μας δάσκαλος θεωρεί ότι η τάξη είναι εξαιρετική γιατί

1. Όλα τα παιδάκια ξέρουν τα γραμματάκια μέχρι το κεφάλαιο που έχουν φτάσει και κάνουν και τους συνδυασμούς, διαβάζουν δε όλους τους συνδυασμούς των συλλαβών με τα γραμματάκια αυτά

2. Όλα τα παιδάκια έγραψαν την κοτα, χωρίς καμία βοήθεια

3. όλα τα παιδάκια μετράνε μέχρι το πέντε και βρίσκουν τα συμπληρώματα των αριθμών μέχρι το πέντε

 

Δηλαδή την ύλη που τους έχει διδάξει. Το εάν κάποια είναι πιο προχωρημένα λόγω νηπιαγωγείου, δεν τον αφορά.

 

ΑΧ ΖΗΛΕΥΩ!!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για το σκ έχουμε επαναληψη : 25 λέξεις να τις γραφει πολυ καλα τις πρωτασουλες που έκαβαν μέχρι τωρα ανάγνωσή, 2 φωτοτυπίες. Έμενα μου φαίνονται πολλα αντε να την πείσω να μου γραψει τις λέξεις

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω λίγο το θέμα,

αλλά τι επιτήρηση έχετε τα διαλείμματα?

 

Εμάς κάνουν δύο διαλείμματα (των 20 λεπτών περίπου). Επειδή είναι μεγάλο σχολείο, η πρώτη κάνει διάλειμμα χωριστά, και είναι όλοι οι δάσκαλοι της πρώτης στο χώρο, υποθέτω κάπου μαζεμένοι. Αλλά τους έχουν κάνει μάθημα εντατικό για τους κινδύνους του διαλείμματος, οπότε, όταν δουν κάποιο παιδάκι να 'κάνει παράβαση', του φωνάζουν όλα μαζί ότι αυτό δεν επιτρέπεται (το τελευταίο με επιφύλαξη, γιατί μου το μετέφερε το παιδί μου και, όπως καταλαβαίνετε, περνάει και μέσα από τη φαντασία του 6χρονου):wink:;-). Αν όμως είναι έτσι, καλό μου φαίνεται, έβαλαν τα προβατάκια να φυλάει το ένα το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω λίγο το θέμα,

αλλά τι επιτήρηση έχετε τα διαλείμματα?

Η πρώτη κι η δευτέρα βγαίνουν σε διαφορετικό προαύλιο από τις άλλες τάξεις. Υπάρχει οπτική επαφή ανάμεσα στα δύο προαύλια, αλλά βρίσκονται σε διαφορετικά επίπεδα και τα χωρίζει διάδρομος με κάγκελα κι από τις δύο πλευρές. Στο χώρο των μικρών είναι δύο δάσκαλοι, όπως μου λέει ο Ευριπίδης. Για τους μεγάλους δεν έχω ενδιαφερθεί να μάθω.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας τρεχουν ολα μαζι και απο οτι ειδα ειναι στην πορτα μερικοι δασκαλοι 2-3 καθε φορα, απλα καθε πρωι ο διευθυντης κανει ενα κυρηγμα μην τρεχετε μην κυνηγατε τα πρωτακια κλπ κλπ. η Μικρή μου εχει ήδη σκισει 2 φορμες και εχει φαει γονατα και χερια οποτε νομιζω οτι απλα γινεται ενας χαμος!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο δικος μου εχει παει 3φορες στο γραφειο για οινοπνευμα και ιοδιο, τρεχωντας με τους φιλους του τσακιζεται, εμενα αλλο με ενοχλησε.....χθες του εβαλα κατι μπισκοτα γεμιστα την μεγαλη συσκευασια και μου ειπε οτι ηρθαν 2μεγαλα παιδια και του ζηταγαν μπισκοτα, μετα μου ειπε οτι τους εδωσε και τα παταγανε κατω.....τι να πω αυτα φοβαμαι πιο πολυ.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τον εκφοβισμο απο τα μεγαλυτερα ειναι ενα θεμα, εμενα ειναι κοριτσακι και προσωρινα την γλιτωνει, παντως εγω νομιζω οτι θα ενημερωνα την δασκαλα.

 

 

Ο εκφοβισμός μπορεί να ακουμπήσει όλα τα παιδάκια, είτε από τη μια θέση, είτε από την άλλη. Δεν έχει σημασία το φύλο. Έχω ακούσει για περίπτωση που παρέα από μικρά κοριτσάκια παρενοχλούσε ένα "αδύναμο" αγοράκι με έντονες κοροϊδίες και στριμώγματα που κατέληξαν σε ατύχημα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι πρεπει να υπαρχει προσοχή, παντως σιγουρα απο οτι μου λεει η μικρή εχουν ηδη ξεχωρίσει οι αρχηγοι να το πω, οι οποιοι στην ουσια κανονιζουν ποιος συμμετεχει στο παιχνιδι στο διαλλειμα, μου ειπε λοιπον οτι μια μερα δεν επαιζαν μια φιλη τους γιατι παρεξηγηθηκε με την αρχηγο και εκεινη αποφασισε οτι δεν πρεπει να παιξει!!!!!!παρολο που το συζητησαμε στο σπιτι οτι δεν ηταν σωστο και το ειπε απο μονη της μου ειπε εγω θα κανω οτι λεει η _____ γιατι θελω να με παιζουν!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα "καλό" είναι ότι, σε αυτή την ηλικία, *συνήθως* οι φιλίες είναι με τα φεγγάρια τους. Τη μια μέρα είναι κολλητές και την άλλη μέρα μπορεί να μην κοιταχτούν καν κοκ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι σχετικό? Πού και κατά πόσο νομίζετε ότι πρέπει να παρεμβαίνουμε στις σχέσεις των παιδιών, ώστε να καταλάβουν ότι είναι 'κυρίως' δικό τους θέμα να λύνουν τις διαφορές τους και εμείς απλά τα βοηθάμε. Πχ. εμένα στο σχολείο, την ώρα του ποδοσφαίρου, οι συμπαίκτες του του είπαν ότι 'δεν ξέρει να παίζει ποδόσφαιρο'. Στεναχωρήθηκε πολύ αυτός κι εγώ καταρχήν 'πήρα' που πειράζουν το παιδί μου, αλλά μετά αποφάσισα ότι αυτό πρέπει να το λύσει μόνος του -δεν μπορούσα να κάνω και κάτι άλλο:?

Του είπα όμως ότι έχει δίκιο που στεναχωριέται, αφού έβαλε τα δυνατά του να είναι καλός και δεν του το αναγνώρισαν. Μετά του θύμισα το γνωστό 'οι λέξεις δεν είναι για να πληγώνουμε' και του είπα ότι μόνο τον εαυτό μας μπορούμε να κάνουμε καλύτερο, και ότι πρέπει να θυμάται πώς αιστάνθηκε σήμερα, και να μην συμπεριφερθεί ποτέ έτσι εκείνος. Νομίζω ότι ευχαριστήθηκε τελικά.

Επίσης να πω ότι ανάμεσα στα παιδιά τις πρώτης δημοτικού δεν έχουν ακόμα παγιωθεί συμπεριφορές. Εμένα πχ. στην αρχή του χρόνου που έλεγε ότι 'κερνάει' από το κολατσό του έναν συγκεκριμένο συμμαθητή και ότι και ο άλλος του δίνει λίγο από το δικό του. Εγώ, του έδινα λίγο παραπάνω για να 'κερνάει' γιατί το βρήκα όμως πολύ τρυφερό, ειδικά τις πρώτες μέρες, που θέλουν τα παιδιά να επικοινωνήσουν.

Η άλλη μαμά όμως -στην οποία θα μιλήσω κάποια χαλαρή στιγμή γι αυτό-, είπε στο άλλο παιδάκι να μην δίνει στον δικό μου, προφανώς επειδή φοβόταν ότι ο δικός μου του τρώει ο κολατσό ή δεν ξέρω τί άλλο. Αν πχ. αυτή διηγούνταν την ιστορία θα έλεγε ότι ένα παιδάκι στο σχολείο, του παίρνει το φαϊ του:shock::shock:

 

Επίσης νομίζω ότι ο 'εκφοβισμός' είναι περισσότερο μία παγιωμένη συμπεριφορά, ανάμεσα σε συγκεκριμένα άτομα ή ομάδες (θύτες- θύματα). Μεμονωμένες συμπεριφορές παιδιών, τα οποία είναι και πολύ σκληρά μεταξύ τους (υποθέτω το έχετε ακούσει), δεν νομίζω ότι συνιστούν 'εκφοβισμό' και πρέπει να βοηθάμε το παιδί να τις αντιμετωπιζει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Εμας δεν εχει πολλα παιδια το σχολειο (ιδιωτικο) και ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα. Υπαρχει και επιτηρηση καλη....Εκφοβισμος δεν πιστευω οτι υπαρχει γιατι ο δικος μου που δεν ειναι και η προσωποποιηση του 'τσαμπουκα' περναει καλα.

Αυτο με το ποδοσφαιρο εχει γινει και σε εμας περυσι...δεν τον επαιξαν επειδη δεν ηξερε. Οντως δεν ηξερε. Του ειπα οτι πρεπει να ξερει εστω και λιγα πραγματα για να μπορει να παιξει. Εφοσον ειναι σκληρη η ζωη θα προτιμουσα να τον κανω λιγο πιο σκληρο.

Η αληθεια ειναι οτι κατι ψιλοεμαθε και φετος παιζει και αυτος...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!!

Εμεις κανουμε προσθαφαιρεσεις μεχρι το 10. Εκει εχουμε μεινει....κανουμε πολλες φορες διαφορες πραξεις.

Απο γλωσσα την προηγουμενη εβδομαδα τους εκανε σημεια στιξης. Την τελεια και το κομμα....Ορθογραφια τους βαζει συνηθως 2 με 3 λεξεις....Σημερα ας πουμε ειχαμε το 'παπι', 'πατατα' και 'πιτα'

Επισης μου εκανε εντυπωση που απο τωρα τονιζουν...νομιζα θα γινει πιο αργα...

Σε κατι ασκησουλες με φωτογραφιες , ειδα τρους κανει και τα αρθρα. εχει ας πουμε φωτο ενα συκο και αυτος μπροστα εχει βαλει 'το'. Σ

Μονο στο σχολειο βεβαια αυτο, σε φωτοτυπιες...

Link to comment
Share on other sites

Kι εμείς πάνω κάτω στα ίδια με την Λαϊδα είμαστε... μόνο στην ορθογραφία έχουμε προχωρήσει λίγο ακόμα... Παπί, νάτο το τόπι. Κάτι τέτοια...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

εμεις γλωσσα ειμαστε στον κυριο με το καπελο, βαζουμε τονους ορθογραφια ειναι μια μικρή προταση καθε φορα αλλα δεν ξερω αν την γραφουν τελικα στο σχολειο νομιζω οτι την γραφουν στο προχειρο. Μαθηματικα χτες ειχαμε να βαλουμε σε σειρα απο το ψηλοτερο στο χαμηλοτερο και πρεπει να μαθουμε απο εξω τα ζευγαρακια της προσθεσης μεχρι το 5.0+2, 1+1, 2+0 κλπ

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ανάγνωση: μια - δυο φράσεις από το βιβλίο.

Ορθογραφία: μια πρόταση με τρεις - τέσσερις λέξεις.

Αντιγραφή: όπως κι η ορθοργραφία.

Μαθηματικά: πράξεις μέχρι το 10.

Τόνους και σημεία στίξης χρησιμοποιούν από την αρχή.

 

Να σημειώσω ότι δεν τα κάνουν όλα κάθε μέρα...εναλλάξ...τη μία φέρνει το ένα, την άλλη το άλλο.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Εμας στα μαθηματικα κανουν προσθεσεις μεχρι το 5

Γλωσσα τελειωσαν το πρωτο κεφαλαιο δηλαδη μεχρι την 25 σελιδα και οσο αφορα τις λεξεις,οσες εχουν κανει και χρειαζεται τονος τις κανουν απο την αρχη ετσι και ειναι οι εξης παπι,πατατα,πιτα,τοπι,ελα,πανι,παμε και σημερα τους εχει αντιγραφη το "Αρη,παμε"

 

 

Παντως ακομα δεν εχουμε το βιβλιο της γλωσσας :-(

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...