Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2012


Recommended Posts

Ο δικος μου τις λεξουλες τις διαβαζει συλλαβιστα δηλ πε-πο-νι.

Επισης αν και μας ειπε η δασκαλα οτι μπορουμε να σβηνουμε αν κατι δεν μας αρεσει, προσωπικα, το θεωρω λαθος και δεν το κανω. Ακομη και αν δω ας πουμε καποιο λαθακι σε καμια ασκησουλα δεν το διορθωνω...Ισως τον ξαναρωτησω το συγκεκριμενο και αν το καταλαβε καλως. Αν οχι, τον αφηνω με το λαθος.

Εγω επειδη δουλευω ερχομαι απογευμα στο σπιτι. η συμφωνια μας ομως ειναι να ερθει απο το σχολειο να φαει ηρεμα , να κατσει ενα μισαωρο και αμεσως μετα να κανει τα μαθηματα. Το κανει ως τωρα και μαλιστα μονος του. Τελειωνει ομως σχετικα γρηγορα. Ειναι συγκεντρωμενος δηλαδη ευτυχως.

Απο την υλη που βλεπω και διαβαζω απο εσας, νομιζω ειμαστε στα μετρια προς τα δυσκολα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 702
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 71 δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 62 δημοσιεύσεις

  • kyra

    kyra 49 δημοσιεύσεις

  • geoste

    geoste 44 δημοσιεύσεις

εμεις κοριτσια εχουμε φτασει στο πεπονι, η μικρη ζοριζεται λιγο κανουμε αντιγραφη και ορθογραφια οτι ειχαμε αντιγραφη καθε μερα και μια ή δύο φωτοτυπιές γλωσσα, μια φωτοτυπια μαθηματικα.

εγω πιστευω οτι προχωραμε γρηγορα αν σκεφτειτε οτι δεν ειχαμε και δασκαλα τι να πω οι υπολοιπες μαμαδες μου λενε οτι παμε και αργα τι να πω.

να ρωτησω και κατι πως διαβαζουν τα μικρά σας? γραμμα γραμμα συλλαβη και μετα ολες τις συλλαβες μαζι?

εμενα λεει πχ π-ε πε, π-ο πο, πεπο, ν-ι νι, πε-πο-νι πε-πο-νι και τελικα μου λεει πεπονι

καλα ειμαστε?

Και μενα ετσι το διαβαζει και ανησυχω που συλλαβιζει...μηπως ειμαι υπερβολικη? σημερα κανανε το μ μα με μι μο

Link to comment
Share on other sites

επισης αρχιζει το ο απο κατω και οταν της λεω απο πανω μου απαντα οτι ετσι ειναι ο χαρακτηρας της!!!

 

Χαχαχα, φοβερή! Η δικιά μου είναι αριστερόχειρας κ η δασκάλα είπε να μην επεμβαινω όσον αφορά την φορά των γραμμάτων... Εννοείται ότι τα γράφει ανάποδα, τουλάχιστον τα περισσότερα.

 

Ο δικος μου τις λεξουλες τις διαβαζει συλλαβιστα δηλ πε-πο-νι.

Επισης αν και μας ειπε η δασκαλα οτι μπορουμε να σβηνουμε αν κατι δεν μας αρεσει, προσωπικα, το θεωρω λαθος και δεν το κανω. Ακομη και αν δω ας πουμε καποιο λαθακι σε καμια ασκησουλα δεν το διορθωνω...Ισως τον ξαναρωτησω το συγκεκριμενο και αν το καταλαβε καλως. Αν οχι, τον αφηνω με το λαθος.

Εγω επειδη δουλευω ερχομαι απογευμα στο σπιτι. η συμφωνια μας ομως ειναι να ερθει απο το σχολειο να φαει ηρεμα , να κατσει ενα μισαωρο και αμεσως μετα να κανει τα μαθηματα. Το κανει ως τωρα και μαλιστα μονος του. Τελειωνει ομως σχετικα γρηγορα. Ειναι συγκεντρωμενος δηλαδη ευτυχως.

Απο την υλη που βλεπω και διαβαζω απο εσας, νομιζω ειμαστε στα μετρια προς τα δυσκολα...

 

Η δασκάλα μας είπε να μην σβήνουμε κ να επιβραβευουμε όλες τις προσπάθειες. Η Μυρτώ ξεκίνησε να γράφει μόνη της μετά το σχολείο, η δασκάλα μου είπε ότι εφόσον το κάνει από μόνη της να την παροτρύνω να συνεχίσει. Έτσι, όταν γυρίσω από την δουλειά κάνουμε μαζί μόνο το διάβασμα κ το παιχνίδι με τις καρτουλες (συλλαβές) που είναι καθημερινό. Η δική μας δασκάλα βάζει ελάχιστα, γύρω στα 15 λεπτά διαβάζουμε μαζί κι άλλο τόσο γράφει μόνη της.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επεμβαίνω στο θέμα σας, καθώς εγώ δεν έχω παιδάκι της Α' δημοτικού. Εμείς θα είμαστε του χρόνου εκεί. Σας διαβάζω όπως καταλαβαίνετε με προσοχή για να μάθω κι εγώ τα μελλούμενα:-P:razz::-P

 

Έχω λοιπόν μια απορία σε σχέση με τα λάθη που δεν πρέπει να διορθώνουμε. Εάν δεν διορθώσουμε τα λάθη πώς θα μάθει το παιδί ποιο είναι το σωστό? Μπορεί η ερώτησή μου να ακούγεται χαζή, αλλά είναι ειλικρινής. Καταλαβαίνω την επιβράβευση της προσπάθειας, η οποία είναι ανεξάρτητη του αποτελέσματος, αλλά δεν καταλαβαίνω το εξής, λες στο παιδί σου ότι τα έχει κάνει όλα καλά ενώ βλέπεις ότι δεν είναι ή του λες απλώς μπράβο για την προσπάθεια. Εάν σε ρωτήσει το παιδί εάν αυτά που έκανε είναι σωστά δεν του λες την αλήθεια?

Υποθέτω βέβαια ότι αφού τα λάθη δεν τα διορθώνει η μαμά τα διορθώνει η δασκάλα στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω λοιπόν μια απορία σε σχέση με τα λάθη που δεν πρέπει να διορθώνουμε. Εάν δεν διορθώσουμε τα λάθη πώς θα μάθει το παιδί ποιο είναι το σωστό? Μπορεί η ερώτησή μου να ακούγεται χαζή, αλλά είναι ειλικρινής. Καταλαβαίνω την επιβράβευση της προσπάθειας, η οποία είναι ανεξάρτητη του αποτελέσματος, αλλά δεν καταλαβαίνω το εξής, λες στο παιδί σου ότι τα έχει κάνει όλα καλά ενώ βλέπεις ότι δεν είναι ή του λες απλώς μπράβο για την προσπάθεια. Εάν σε ρωτήσει το παιδί εάν αυτά που έκανε είναι σωστά δεν του λες την αλήθεια?

Υποθέτω βέβαια ότι αφού τα λάθη δεν τα διορθώνει η μαμά τα διορθώνει η δασκάλα στο σχολείο.

Καλημερα. Ο δικος μου τα κανει ολα μονος του, μεχρι να γυρισω...Οποτε μετα τα κοιταζω. Τα 'λαθη' που κανει προς το παρον ειναι ασημαντα και ειναι ενδειξη οτι δεν το εχει προσεξει πολυ, δεν ηταν συγκεντρωμενος και οχι δεν το ξερει.

Παραδειγμα, σε μια ασκηση που λεει 'κυκλωστε τη συλλαβη 'λα', εκεινος τις εχει κυκλωσει ολες εκτος απο μια. Αρα το ξερει και δεν ειδε αυτην τη μια. Τον αφηνω λοιπον να του πει αυριο η δασκαλα οτι 'σημερα δεν θα παρεις αστερακι επειδη ξεχασες αυτη τη συλλαβη, αυριο ομως που θα τις κανεις ολες, θα παρεις δυο αστερακια' ;).

Ετσι ξερει την αλλη μερα οτι θα πρεπει να ειναι πιο προσεχτικος. Αν επαιρνε καθε μερα αστερακι δεν θα τον ενδιεφερε, θα ηξερε πως εγω αν ξεχασει κατι θα τον διορθωσω.

Τα γραμματα του ειναι μετρια....καλικατζουρες ειναι αλλα μετρια το λενε! χαχαχαχαχα!!!! Δεν τα σβηνω ομως, του εξηγω τι θα προτιμουσα και εκεινος προσπαθει..οσο παει και καλυτερευει οποτε και αυτο καλη ενδειξη ειναι.

τα μονα που διορθωνω αν δω λαθακια ειναι τα μαθηματικα. Αν δω λαθος πραξη ( πχ εχθες ειδα 7-4=3 και 7-3=3!!) εκει του ειπα, ναι! Του λεω θελεις να ξαναδεις λιγο αυτο? Ε , και το διορθωσε εκεινη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα. Ο δικος μου τα κανει ολα μονος του, μεχρι να γυρισω...Οποτε μετα τα κοιταζω. Τα 'λαθη' που κανει προς το παρον ειναι ασημαντα και ειναι ενδειξη οτι δεν το εχει προσεξει πολυ, δεν ηταν συγκεντρωμενος και οχι δεν το ξερει.

Παραδειγμα, σε μια ασκηση που λεει 'κυκλωστε τη συλλαβη 'λα', εκεινος τις εχει κυκλωσει ολες εκτος απο μια. Αρα το ξερει και δεν ειδε αυτην τη μια. Τον αφηνω λοιπον να του πει αυριο η δασκαλα οτι 'σημερα δεν θα παρεις αστερακι επειδη ξεχασες αυτη τη συλλαβη, αυριο ομως που θα τις κανεις ολες, θα παρεις δυο αστερακια' ;).

Ετσι ξερει την αλλη μερα οτι θα πρεπει να ειναι πιο προσεχτικος. Αν επαιρνε καθε μερα αστερακι δεν θα τον ενδιεφερε, θα ηξερε πως εγω αν ξεχασει κατι θα τον διορθωσω.

Τα γραμματα του ειναι μετρια....καλικατζουρες ειναι αλλα μετρια το λενε! χαχαχαχαχα!!!! Δεν τα σβηνω ομως, του εξηγω τι θα προτιμουσα και εκεινος προσπαθει..οσο παει και καλυτερευει οποτε και αυτο καλη ενδειξη ειναι.

τα μονα που διορθωνω αν δω λαθακια ειναι τα μαθηματικα. Αν δω λαθος πραξη ( πχ εχθες ειδα 7-4=3 και 7-3=3!!) εκει του ειπα, ναι! Του λεω θελεις να ξαναδεις λιγο αυτο? Ε , και το διορθωσε εκεινη τη στιγμη.

 

 

Ok, κατάλαβα. Έτσι έχει απόλυτο νόημα. Επισημαίνουμε τα πραγματικά λάθη αλλά αφήνουμε τις απροσεξίες για να μάθει και από μόνο του τις συνέπειες. Όπως το γράφατε στην αρχή νόμιζα ότι δεν επισημαίνουμε τίποτα και είχα μπερδευτεί.

Συμφωνώ απόλυτα και σ' αυτό που λες για τα αστεράκια. Δεν έχει νόημα να είναι "σικέ" οι εργασίες των παιδιών ίσα ίσα για να παίρνουν το μπράβο. Γενικά εγώ πιστεύω ότι δεν είναι κακό να υπάρχουν λάθη, παραλήψεις κλπ. Είναι άλλωστε κομμάτι της εκπαίδευσης. Επιπλέον, είναι πιο πολύτιμο ένα "β" που το έχεις πάρει μόνος σου, παρά ένα "α" που το πήρε η μαμά σου.

Link to comment
Share on other sites

Επισημαίνουμε τα πραγματικά λάθη αλλά αφήνουμε τις απροσεξίες για να μάθει και από μόνο του τις συνέπειες. .

 

Εγώ πάντως το κάνω αντίθετα. Επισημαίνω τις απροσεξίες αλλά αφήνω τα πραγματικά λάθη, γιατί πάνω σε αυτά θα γίνει συζήτηση με το δάσκαλο. Άλλωστε τα πραγματικά λάθη σημαίνουν ότι κάτι δεν έχει καταλάβει καλά, οπότε αποφεύγω να του το διδάξω εγώ......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το κάνω αντίθετα. Επισημαίνω τις απροσεξίες αλλά αφήνω τα πραγματικά λάθη, γιατί πάνω σε αυτά θα γίνει συζήτηση με το δάσκαλο. Άλλωστε τα πραγματικά λάθη σημαίνουν ότι κάθε δεν έχει καταλάβει καλά, οπότε αποφεύγω να του το διδάξω εγώ......

 

ΟΚ, σωστό κι αυτό. Είναι όντως θέμα του δασκάλου να διορθώνει και να διδάσκει. Εάν όμως το παιδί σε ρωτήσει "μαμά, είναι σωστό?", τι του απαντάς? Φαντάζομαι ότι η απάντηση θα πρέπει να είναι "είναι λάθος, αλλά θα το συζητήσεις με τη δασκάλα σου".

Στο θέμα των απροσεξιών βέβαια, όπως το έθεσε η λαίς με τα "αστεράκια" νομίζω ότι το σκεπτικό της είναι σωστό.

Δεν ξέρω, δεν έχω προσπαθησει ακόμη να ελέγξω την μελέτη κάποιου. Φαντάζομαι ότι βρίσκεις μία χρυσή τομή που εξαρτάται και από το παιδί και από το γονιό και από το δάσκαλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν με ρωτήσει αν είναι σωστό ή λάθος κάτι συγκεκριμένο, που το ξέρω (ευτυχώς ακόμα είμαστε α' δημοτικού, για αργότερα δεν ξέρω), θα του απαντήσω ότι είναι λάθος.

Εγώ εννοούσα ότι δεν θα το διορθώσω αυτοβούλως. Ενώ πχ. στο παράδειγμα με το λα, θα του έλεγα: σου έχει ξεφύγει ένα, νομίζω. Ρίξε ακόμα μία ματιά.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε πάρει ακόμα οδηγίες από το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εμάς ο δάσκαλος δεν βάζει μπράβο, παρά μόνο αν κάνουν κάτι εξαιρετικό. Όχι για τα καθημερινά. Γενικά βάζει ένα τίκ (ν), ότι είναι σωστό. Πάντως παρατηρώ -επειδή μελετούν εκεί- ότι δεν τα 'διορθώνει' με το δικό του μολύβι, απλά βλέπω σβησίματα, οπότε συμπεραίνω ότι τους υποδεικνύει το λάθος και τα διορθώνουν εκείνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είμαστε στο με, πάμε. Και από αριθμητική στο 5. Νομίζω πως πάμε καλά, ούτε πολλά ούτε λίγα, σε ένα μισάωρο με τρία τέταρτα είμαστε τελειωμένοι. Έχουν ξεκινήσει και την καθημερινή ορθογραφία. Κάθε ΣΚ έχουμε επανάληψη όλες τις φωνούλες και τις λέξεις από τις καρτέλες που κάναμε μες στη βδομάδα.

 

Το επίπεδο του τμήματος δεν είναι και πολύ υψηλό, από ό,τι έχω καταλάβει, αλλά δε με πειράζει. Εν πάση περιπτώσει, το προτιμώ από το να διαβάζανε όλα και να ένιωθε το δικό μου η εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

sense "κοριτσια να σας ρωτησω κατι?εσεις γραφετε ορθογραφια και αν ναι ποσες λεξουλες? "

 

Εμείς γράφουμε ορθογραφία, 5-6 λεξούλες ή φρασούλες όπως "πίτα από πατάτα" και "το παπί πατά το τόπι"...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ορθογραφία είχαν χθες για πρώτη φορά μία λέξη (παπί). Τους την είπε ο δάσκαλος προφορικά και την έγραψαν όλα τα παιδάκια χωρίς να τη δουν, μας είπε. Μετά την αντέγραψαν καμιά 10ριά φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσια πραγματικα ειμαι απελπισμενη..Δεν ξερω αν θυμαστε που ειχα προβλημα κια πιο παλια με τη δασκαλα μας καθως ηταν λιγο υπερβολικη και ειχαμε παει και της ειχαμε μιλησει και μια βδομαδα ειμασταν καλυτερα αλλα τωρα παλι τα ιδια μαλλον εινια το συστημα της αυτο και δεν εχει σκοπο να σταματησει να τρεχει.Ειχαμε και συναντηση σημερα και ειπε πολλα κουφα καποια απο αυτα που με κουφαναν τελειως εινια οτι επειδη μερικα παιδακια ειναι αργα θα τα κραταει στο διαλειμμα και επισης αν καποια κανουν φασαρια θα τους βαζει και αλλη αντιγραφη(τους βαζει αρκετη ηδη)και γενικοτερα εκαανε παραπονα σε ολες μας εκτος απο δυο μαμαδες που τα παιδακια τους πηγαιναν σε ιδιωτικο και τα ξερουν ηδη αυτα.Ακομα ειπε πως αν επιτρεποταν να παρει την ωρα της γυμναστικης θα το εκανε γιατι χρειαζονται λεει και αλλη ωρα και μετα που γυρνανε απο την ωρα της γυμναστικης εινια αναστατωμενα.Επιπλεον της ειπαμε ολες οι μαμαδες πως τα παιδακια αργουν να τελιωσουν και πως δεν εινια σωστο να καθονται τοσο ωρα και μας ειπε πως ετσι πρεπει να μας πιανει ολο το απογευμα.Η ορθογραφια τους εινια αρκετη μπορω να πω πχ σθες ειχαν ενα παλατι απο αλατι,πεπονι,παμε,πανι και ολες κανανε παραπονο πως δυσκολευτηκαν να τη μαθουν τα παιδια καθως της μαθαινουν μηχανικα και μπερδευονται.Και λεω εγω τωρα ειμαι εγω τρελη ή δασκαλα παει να μας τρελανει?

Link to comment
Share on other sites

η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι υπερβολικά αυτά που τους βάζει και ότιδήποτε πάνω από 20-30 λεπτά είναι υπερβολικό!!!

 

Αλλά ξέρει κανείς την επίσημη γραμμή του υπουργείου? Αν ύπάρχει κάποια εγκύκλιος ή κάτι? (Θυμάμαι κάτι για μια τσάντα που θα έμενε στο σχολείο:D:D:D:D)

 

ΥΓ οσο για την αντιγραφή ως τιμωρία, αλήθεια αυτό το μήνυμα θέλει να τους περάσει?

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια πραγματικα ειμαι απελπισμενη..Δεν ξερω αν θυμαστε που ειχα προβλημα κια πιο παλια με τη δασκαλα μας καθως ηταν λιγο υπερβολικη και ειχαμε παει και της ειχαμε μιλησει και μια βδομαδα ειμασταν καλυτερα αλλα τωρα παλι τα ιδια μαλλον εινια το συστημα της αυτο και δεν εχει σκοπο να σταματησει να τρεχει.Ειχαμε και συναντηση σημερα και ειπε πολλα κουφα καποια απο αυτα που με κουφαναν τελειως εινια οτι επειδη μερικα παιδακια ειναι αργα θα τα κραταει στο διαλειμμα και επισης αν καποια κανουν φασαρια θα τους βαζει και αλλη αντιγραφη(τους βαζει αρκετη ηδη)και γενικοτερα εκαανε παραπονα σε ολες μας εκτος απο δυο μαμαδες που τα παιδακια τους πηγαιναν σε ιδιωτικο και τα ξερουν ηδη αυτα.Ακομα ειπε πως αν επιτρεποταν να παρει την ωρα της γυμναστικης θα το εκανε γιατι χρειαζονται λεει και αλλη ωρα και μετα που γυρνανε απο την ωρα της γυμναστικης εινια αναστατωμενα.Επιπλεον της ειπαμε ολες οι μαμαδες πως τα παιδακια αργουν να τελιωσουν και πως δεν εινια σωστο να καθονται τοσο ωρα και μας ειπε πως ετσι πρεπει να μας πιανει ολο το απογευμα.Η ορθογραφια τους εινια αρκετη μπορω να πω πχ σθες ειχαν ενα παλατι απο αλατι,πεπονι,παμε,πανι και ολες κανανε παραπονο πως δυσκολευτηκαν να τη μαθουν τα παιδια καθως της μαθαινουν μηχανικα και μπερδευονται.Και λεω εγω τωρα ειμαι εγω τρελη ή δασκαλα παει να μας τρελανει?
:shock::shock::shock::shock:

Με τη διεύθυνση του σχολείου έχετε μιλήσει; Αυτή είναι η τρελή, όχι εσύ!

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε μιλησει μαζι της αλλα αυτη επιμενει στα δικα της και θεωρει πως αυτα που κανει εινια τα σωστα.Ακομα οι περισσοτερες μαμαδες ναι μεν δυσκολευονται αλλα πιστευουν πως αυτο ειναι το σωστο και δεν διαμαρτυρονται.Σημερα μονο εγω και αλλες δυο μαμαδες διαφωνουσαμε σε αυτα που ελεγε.Εμενα πιο πολυ με εξοργισε αυτο με το διαλειμμα δεν γινεται να κρατας μεσα μικρα παιδακια επιεδη γραφουν πιο αργα ουτε να λες οτι αν γινοταν θα τους καταργουσες τη γυμναστικη για να υπαρχουν και αυτα στο προγραμμα καποιο λογο θα χουν

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια πραγματικα ειμαι απελπισμενη..Δεν ξερω αν θυμαστε που ειχα προβλημα κια πιο παλια με τη δασκαλα μας καθως ηταν λιγο υπερβολικη και ειχαμε παει και της ειχαμε μιλησει και μια βδομαδα ειμασταν καλυτερα αλλα τωρα παλι τα ιδια μαλλον εινια το συστημα της αυτο και δεν εχει σκοπο να σταματησει να τρεχει.Ειχαμε και συναντηση σημερα και ειπε πολλα κουφα καποια απο αυτα που με κουφαναν τελειως εινια οτι επειδη μερικα παιδακια ειναι αργα θα τα κραταει στο διαλειμμα και επισης αν καποια κανουν φασαρια θα τους βαζει και αλλη αντιγραφη(τους βαζει αρκετη ηδη)και γενικοτερα εκαανε παραπονα σε ολες μας εκτος απο δυο μαμαδες που τα παιδακια τους πηγαιναν σε ιδιωτικο και τα ξερουν ηδη αυτα.Ακομα ειπε πως αν επιτρεποταν να παρει την ωρα της γυμναστικης θα το εκανε γιατι χρειαζονται λεει και αλλη ωρα και μετα που γυρνανε απο την ωρα της γυμναστικης εινια αναστατωμενα.Επιπλεον της ειπαμε ολες οι μαμαδες πως τα παιδακια αργουν να τελιωσουν και πως δεν εινια σωστο να καθονται τοσο ωρα και μας ειπε πως ετσι πρεπει να μας πιανει ολο το απογευμα.Η ορθογραφια τους εινια αρκετη μπορω να πω πχ σθες ειχαν ενα παλατι απο αλατι,πεπονι,παμε,πανι και ολες κανανε παραπονο πως δυσκολευτηκαν να τη μαθουν τα παιδια καθως της μαθαινουν μηχανικα και μπερδευονται.Και λεω εγω τωρα ειμαι εγω τρελη ή δασκαλα παει να μας τρελανει?

και εγω νομιζω οτι ειναι υπερβολικα αλλα πολλοι γονεις ισως τα θεωρουν φυσιολογικα χθες και εμεις ειχαμε την ιδια ορθογραφια χωρις το πανι, επισης και εμας μας ειπαν στην συναντηση οτι θα κανουν σε καποιες απο τις ωρες των αλλων μαθηματων γλωσσα και μαθηματικα γιατι η υλη δεν βγαινει τι να πω!

εμενα η μικρη μου ζοριζεται και αρνειται να μαθει την ορθογραφια δεν την πιεζω πολυ αρχικα και θα δουμε.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε μιλησει μαζι της αλλα αυτη επιμενει στα δικα της και θεωρει πως αυτα που κανει εινια τα σωστα.Ακομα οι περισσοτερες μαμαδες ναι μεν δυσκολευονται αλλα πιστευουν πως αυτο ειναι το σωστο και δεν διαμαρτυρονται.Σημερα μονο εγω και αλλες δυο μαμαδες διαφωνουσαμε σε αυτα που ελεγε.Εμενα πιο πολυ με εξοργισε αυτο με το διαλειμμα δεν γινεται να κρατας μεσα μικρα παιδακια επιεδη γραφουν πιο αργα ουτε να λες οτι αν γινοταν θα τους καταργουσες τη γυμναστικη για να υπαρχουν και αυτα στο προγραμμα καποιο λογο θα χουν

δυσκολο να καταφερεις κατι τοτε.:?

Link to comment
Share on other sites

και εγω νομιζω οτι ειναι υπερβολικα αλλα πολλοι γονεις ισως τα θεωρουν φυσιολογικα χθες και εμεις ειχαμε την ιδια ορθογραφια χωρις το πανι, επισης και εμας μας ειπαν στην συναντηση οτι θα κανουν σε καποιες απο τις ωρες των αλλων μαθηματων γλωσσα και μαθηματικα γιατι η υλη δεν βγαινει τι να πω!

εμενα η μικρη μου ζοριζεται και αρνειται να μαθει την ορθογραφια δεν την πιεζω πολυ αρχικα και θα δουμε

Και εμεις δεν κανουμε ολες τις ωρες απο τη μελετη και την ευελικτη ζωνη και μας το χε πει απο την πρωτη συναντηση και το καταλαβαινω καθως ειναι αρκετα παιδια και την δικαιολογω αλλα το διαλειμμα εχει καποιο λογο αν κρατησεις μεσα ενα παιδακι και δεν το αφησεις να ξεκουραστει λιγο μετα θα ειναι πιο δυσκολο να συνεχισει

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το σχολικό βιβλίο, ορθογραφία έχει για πρώτη φορά στο κεφάλαιο 2.7. και είναι η λέξη κότα. Στο 2.8 τη λέξη νονά και ... πάει λέγοντας. Το να βάζεις ορθογραφία από πιο πριν, μάλλον είναι άκαιρο, ταλαιπωρεί το παιδί και φυσικά.... δεν βγαίνει η ύλη.

Ο γιος μου, που ο δάσκαλος ακολουθεί ακριβώς τις οδηγίες του σχολικού βιβλίου, έγραψε χθες για πρώτη φορά ορθογραφία, σύμφωνα με το βιβλίο, χωρίς καμία βοήθεια, γιατί ήταν έτοιμος να το κάνει. Τις προηγούμενες μέρες είχα προσπαθήσει εγώ να του πω να γράψει λέξεις και κατάλαβα ότι μπορεί μεν να διαβάζει εύκολα τη λέξη 'τόπι', όμως δεν είναι αυτονόητο ότι μπορεί και να τη γράψει. Δυσκολευόταν πολύ και το άφησα.

 

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα βέβαια με τους δασκάλους που θέλουν να .. προτρέχουν, οπότε, ακριβώς γι αυτό, δεν σκας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...