Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδοψυχολόγος


Recommended Posts

κορίτσια βοήθεια!πιστεύω ότι πρέπει να επισκεφτώ επειγόντως παιδοψυχολόγο!η μικρή μου που σημειωτέων πάει παιδικό, είναι 14 μηνών και εδώ και λίγο καιρό είπανι επιθετική προς τον εαυτό της δηλαδή συνέχεια δέρνεται και προς εμένα μόνο όχι στον μπαμπά της ή στη δασκάλα της. ανησυχώ μήν τυχόν και κάνω κάτι λάθος ή μην τρέχει κάτι στον παιδικό που μου κρύβουν οι δασκάλες!μαρία στυλλιανάκη παίζει κάτι τέτοιο?η μικρή μου πάει σε δημόσιο παιδικό υπάρχει συμβουλευτική?κάποιος παιδοψυχολόγος που είπατε για το αγλαία μπορείται να μου στείλετε στοιχεία?

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έρχεται στο σπιτι σου? απο όσα ξέρω δεν είναι κάτι που συνηθίζεται - υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πλαίσιο στο οποιο το εντάσσει ?

 

Eπειδη το εχω ζησει με παιδιατρο υποθετω οι επισκεψεις στο σπιτι ειναι σαν ιδιωτικου γιατρου.

Δλδ ιδιωτικος γιατρος χωρις ιατρειο το απογευμα και εργαζεται σε δημοσιο νοσοκομειο το πρωι .

Αυτο δεν εννοεις eleni_k?

 

Συγγνώμη κορίτσια για την καθυστερημένη απάντηση, τώρα είδα τα παραπάνω μηνύματα...

Η συγκεκριμένη κυρία ανήκει στην ομάδα της αναπτυξιολόγου κ. Θωμαϊδου και έρχεται εκείνη στο σπίτι σου. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα το ονομάζουν portage και στην ουσία είναι συμβουλευτική γονέων... Η κόρη μου ήταν κάτι παραπάνω από 2μιση χρόνων όταν πήγαμε στην κ. Θωμαϊδου και είχε καθυστέρηση λόγου... Εκείνη διέγνωσε και χειριστική συμπεριφορά στην μικρή και σε συνδυασμό με την εγκυμοσύνη μου τότε στο δεύτερο παιδί, μας πρότεινε να το κάνουμε... Ερχόταν κάθε 15 ημέρες, έφερνε παιχνιδάκια συγκεκριμένα στην μικρή, καθόμασταν όλοι μαζί για 1 ώρα (η μικρή γύρω στα 45 λεπτά) και μας συμβούλευε σε τυχόν απορίες μας, ή πάνω στην συμπεριφορά της μικρής... Τα παιχνίδια μας τα άφηνε μέχρι την επόμενη φορά και έκανα κι εγώ το ίδιο με την μικρή για 45 λεπτά την ημέρα... Μας βοήθησε πάρα πολύ, εξαιρετική εμπειρία και υπέροχος τρόπος... Τα πρωινά και κάποια απογεύματα είναι στο Παίδων και τα υπόλοιπα κάνει κατά βάση ραντεβού στο σπίτι μιας και βολεύει περισσότερο όλους τους γονείς αλλά κι εκείνη προτιμούσε να είναι το παιδί στον χώρο του... Αποδείξεις εκδίδει κανονικά... Ελπίζω να σας κάλυψα...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κοστος εχει ολο αυτο?

 

Πληρώνεις κανονικά την κάθε επίσκεψη... 70 ευρώ μας έπαιρνε πέρισυ... Με μηνιαία απόδειξη. Αν ήθελα θα μπορούσα από ότι μου είχε πει να διεκδικήσω μέρος από το ΙΚΑ αλλά επειδή ήταν μικρό το διάστημα δεν το έκανα...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

θα ηθελα τη βοηθεία σας. Θέλω να βρω μια /εναν παιδοψυχολόγο που θα μπορούσε να μας βοηθήσει σε κάποιο θέμα συμπεριφοράς με τον μεγάλο

( αντικοινωνική συμπεριφορά).

Εχω ακούσει για κάποια μέθοδο που βάζουν το παιδι και ζωγραφίζει και βγάζουν κάποια συμπεράσματα για αυτό....

Ξερετε κάποια επιστήμονα ... ευχαριστω

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θα ηθελα τη βοηθεία σας. Θέλω να βρω μια /εναν παιδοψυχολόγο που θα μπορούσε να μας βοηθήσει σε κάποιο θέμα συμπεριφοράς με τον μεγάλο

( αντικοινωνική συμπεριφορά).

Εχω ακούσει για κάποια μέθοδο που βάζουν το παιδι και ζωγραφίζει και βγάζουν κάποια συμπεράσματα για αυτό....

Ξερετε κάποια επιστήμονα ... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

για την ζωγραφική ως μέσο απεικόνισης συναισθημάτων

μπορείτε επίσης να δείτε τα παρακάτω λινκ:

 

Ζωγραφική νηπίων ως μεσω έκφρασης ( απεικόνιση συναισθημάτων

ζωγραφιες παιδιων

οι ζωγραφιες της

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

h γραμμη αυτη 8018011177 θα μπορουσα να συμβουλευτω για θεμα περπατηματος της μικρης μου 18 μηνων η σε παιδοψυχολογο

η μικρη ειναι 18 μηνων και περπαταει μονο οποτε και ενα θελει και μονο εαν δεν την βλεπουμε τις αλλες ωρες μπουσουλαει

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα.

Παρακαλώ πολύ θα ήθελα να μου συστήσετε

κάποια παιδοψυχολόγο την οποία έχετε επισκευθεί ή

σας έχουν προτείνει.

Καταλαβαίνετε.... Μπορώ να βρω πάαααρα πολλά ονόματα

στον Χρυσό Οδηγό! Εννοείται όμως ότι δεν πρέπει να γίνει έτσι η

αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ'αρχήν με ενδιαφέρει ο άνθρωπος, αλλά φυσικά

εάν ήταν και κοντά μας θα ήταν μεγάλη τύχη.

Μένω στους Αγίους Αναργύρους.

Ενδιαφέρομαι να δει τον γιο μου που είναο 9,5 ετών.

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω τι πρόβλημα έχεις αλλά έχω πάρει τηλ στο 11525 και ζήτησα κάποιες συμβουλές για το παιδι μου.....έπερνα αρχικα στο 801-8011177 που αναφερεται εδω στο site αλλά επειδή μίλαγαν και δεν απαντουσε κανεις βρήκα το 11525 τυχαια...μιλησα με μια κυρία η οποια με έκανε να ξελαφρώσω διότι πίστευα πως έκανα πολλά λάθη και πως κάτι δεν κάνω καλά....οι συμβουλές και οι εξηγήσεις που μου έδωσε με κάλυψαν......τις εφαρμόζω και ήδη ειχαν καλό αποτέλεσμα απο την πρωτη μέρα....

δεν άλλαξα κατι δραστικά απλά το αντιμετώπισα πιο ψυχραιμα....

αν βιάζεσαι για αρχη δοκιμασε εκει και βλέπεις....

δεν κάνω διαφημιση.........απλά αισθάνομαι πολυ καλυτερα......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Πιστεύω ότι πρέπει να μιλήσει με τον γιο μου

ένας ειδικός γιατί από μικρός είχε πολλές φοβίες.

Έλεγα ότι μεγαλώνοντας θα τις ξεπεράσει , αλλά όσο περνά ο καιρός

αυτές πληθαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Πιστεύω ότι πρέπει να μιλήσει με τον γιο μου

ένας ειδικός γιατί από μικρός είχε πολλές φοβίες.

Έλεγα ότι μεγαλώνοντας θα τις ξεπεράσει , αλλά όσο περνά ο καιρός

αυτές πληθαίνουν.

 

σε διαφορα σποτ στη τηλεοραση υπαρχουν γραμμες τηλεφωνικες που μπορουν να μιλησουν τα παιδια για ο,τι τους απασχολει. το θεμα ειναι αν το δικο σου θελει να μιλησει. μην του το επιβαλλεις...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Πιστεύω ότι πρέπει να μιλήσει με τον γιο μου

ένας ειδικός γιατί από μικρός είχε πολλές φοβίες.

Έλεγα ότι μεγαλώνοντας θα τις ξεπεράσει , αλλά όσο περνά ο καιρός

αυτές πληθαίνουν.

 

εαν παρεις σε αυτη τη γραμμή που σου λεω ειναι να μιλήσει και ο γιος σου μαζι τους....οχι μονο για γονείς.......

το συζήτησες μαζι του?αν θέλει να πάει...?μπορεί να στο αρνηθεί γιατι μπορει να νομίζει πως έχει κάτι.....

ο ανηψιός μου ήταν ετσι ο γιος της κουνιάδας μου και η αιτία ήταν η θεια του και το συγκενολόι που κάνανε μπαλάκι το παιδί της....τωρα ειναι 12 και ειναι μια χαρά....αλλά ναι και αυτοί πηγανε σε έναν ειδικό δεν ξέρω σε ποιον....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...