Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑ ΟΑΕΔ (ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ?)


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΠΗΡΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΧΑΡΤΙΑ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΤΑΧΥΦΑΓΙΟ (GOODYS) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?????ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ. Α! ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΣΤΟ site ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ? ΟΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΠΗΡΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΟΥ ΖΗΤΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΧΑΡΤΙΑ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΤΑΧΥΦΑΓΙΟ (GOODYS) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?????ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ. Α! ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΣΤΟ site ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ? ΟΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Τι εννοούσε ο ποιητής όταν σου είπε "σύμβαση με τον ΟΑΕΔ" εγώ ξέρω ότι όταν δεν παίρνεις το επίδομα από το εργοδότη καταθέτεις τα χαρτιά (μαζί και την βεβαίωση από τον εργοδότη σου) και είσαι ΟΚ!!!Θα τρελαθούμε τελείως όμως!!!Μήπως να πας και σε ένα ΚΕΠ κάποιο απόγευμα μήπως βρεις άκρη??

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοούσε ο ποιητής όταν σου είπε "σύμβαση με τον ΟΑΕΔ" εγώ ξέρω ότι όταν δεν παίρνεις το επίδομα από το εργοδότη καταθέτεις τα χαρτιά (μαζί και την βεβαίωση από τον εργοδότη σου) και είσαι ΟΚ!!!Θα τρελαθούμε τελείως όμως!!!Μήπως να πας και σε ένα ΚΕΠ κάποιο απόγευμα μήπως βρεις άκρη??

 

 

ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΡΙΑ.ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ!! ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΙΟ ΠΑΝΩ." ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ 3ου ΠΑΙΔΙΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ". ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ site ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!!!!!

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Οτι χρειάζεσαι για το οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ είναι εδώ...

http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

 

Οσον αφορά τα τρία παιδιά (να τα χαίρεσαι κιόλας), ισχύει το εξής :

Ανάλογα με το τι προβλέπει η σύμβαση σου, ή θα παίρνεις επίδομα παιδιών στο μισθό σου, ή δεν θα παίρνεις καθόλου, ή θα παίρνεις για το 3ο παιδί (5%).

Ο εργοδότης λοιπόν, πρέπει να σου δώσει μια βεβαίωση που θα φαίνεται αν παίρνεις ή όχι επίδομα. Με αυτήν & τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που αναφέρει η εγκύκλιος στο site, πας στον ΟΑΕΔ & παίρνεις το επίδομα σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Οτι χρειάζεσαι για το οικογενειακό επίδομα από τον ΟΑΕΔ είναι εδώ...

http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

 

Οσον αφορά τα τρία παιδιά (να τα χαίρεσαι κιόλας), ισχύει το εξής :

Ανάλογα με το τι προβλέπει η σύμβαση σου, ή θα παίρνεις επίδομα παιδιών στο μισθό σου, ή δεν θα παίρνεις καθόλου, ή θα παίρνεις για το 3ο παιδί (5%).

Ο εργοδότης λοιπόν, πρέπει να σου δώσει μια βεβαίωση που θα φαίνεται αν παίρνεις ή όχι επίδομα. Με αυτήν & τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που αναφέρει η εγκύκλιος στο site, πας στον ΟΑΕΔ & παίρνεις το επίδομα σου...

 

ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΒΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΗΓΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΙΔΙΩΝ.ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΣΙ.

ΑΥΤΟ ΤΟ site ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ. Σ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι για το οικογενειακό επίδομα για να μην ανοίξω νέο θέμα. Μου έδωσαν από την δουλειά μου την βεβαίωση όπως κάθε χρόνο από τότε που εργάζομαι εδώ.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αντί να πάω τώρα να την καταθέσω που έχω ένα παιδί πάω τον Νοέμβριο αφού θα έχει γεννηθεί το δεύτερο θα έχω κανένα όφελος ? Μήπως αν περιμένω θα μπορέσω να πάρω το επίδομα για τα δύο παιδιά ή ισχύει αυτό που λέγανε παλιά ότι το επίδομα το παίρνεις για την προηγούμενη χρονιά. Αυτό το ρωτάω γιατί άλλαξε φέτος και η βεβαίωση του εργοδότη και δεν αναφέρει την περίοδο της προηγούμενης χρονιάς που έχουμε δουλέψει αλλά το 2009.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΒΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΗΓΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΙΔΙΩΝ.ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΣΙ.

ΑΥΤΟ ΤΟ site ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ. Σ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ

 

Mε τι κωδικο ασφαλισης εισαι στο ΙΚΑ. Εισφορες ΔΛΟΕΜ εχει η κατηγορια αυτη?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες στο ΚΕΠ και μου είπαν ότι αν περιμένω να γεννήσω το δεύτερο και μετά καταθέσω τα χαρτιά τότε θα πάρω επίδομα για δύο παιδιά και όχι για ένα.

 

Για το πρώτο παιδί θα πάρεις το επίδομα για όλη τη χρονιά.Αν καταθέσεις τα χαρτιά σου μετά τη δεύτερη γέννα, θα πάρεις και την αναλογία μηνών και γηια το δεύτερο.Δηλ. όλο το επίδομα για το πρώτο (12 μήνες) και , αν γεννήσεις Νοέμβριο, την αναλογία των 2 μηνών για το δεύτερο παιδάκι σου.Με το καλό να το δεχτείς!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω αυτην την απορια εχω,το επιδομα ειναι για το τρχον ετος ,2009? ή για το προυγουμενο, 2008?

αν ξερει καμια ας μας πει:|

 

Από Μάϊο 2009 έως Ιανουάριο 2010 έχεις το δικαίωμα να καταθέσεις τα χαρτιά σου για το Οικογενειακό του 2009 (και πάει λέγοντας). όπως βλέπω στο τικεράκι σου , εσύ γέννησες μέσα στο 2009 (όπως κι εγώ) , θα καταθέσεις λοιπόν τα χαρτιά σου και θα πάρεις το επίδομα για τους μήνες που σου αναλογούν δηλ. αν το μωρό γεννήθηκε Απρίλιο θα σου υπολογίσουν το επίδομα για 8 μήνες. Εγώ γέννησα Φεβρουάριο και μου έδωσαν , αντί των 98 ? , 83 ? .Να χαίρεσαι το μπεμπουλίνι σου!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Mε τι κωδικο ασφαλισης εισαι στο ΙΚΑ. Εισφορες ΔΛΟΕΜ εχει η κατηγορια αυτη?

 

ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ ΤΑΧΥΦΑΓΙΟ ,Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΑΣΕΙ ,ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΣΕ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ 3ου ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΩ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΕΧΟΥΝ (ΕΠΙ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΣΥΝΝΑΛΑΓΩΝ ..... κ.α.) ΑΝ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ #@$#@$#@ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ.ΑΠΟ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΧΩ ΚΑΙ ΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΣΑΤΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΑ 4 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΕΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

ο ανδρας μου είναι στρατιωτικός και παίρνει επίδομα για τα παιδιά δικαιούμαι να πάρω και εγώ που ειμαι ιδιωτική υπάλληλος ή όχι και αν ναι ξέρετε τί δικαιολογητικά χρειάζονται????

Link to comment
Share on other sites

ο ανδρας μου είναι στρατιωτικός και παίρνει επίδομα για τα παιδιά δικαιούμαι να πάρω και εγώ που ειμαι ιδιωτική υπάλληλος ή όχι και αν ναι ξέρετε τί δικαιολογητικά χρειάζονται????

 

Καλημέρα.

 

Διάβασε την εγκύκλιο από εδώ καλύτερα...

http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...