Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ, ΠΟΝΟΣ,ΤΥΜΠΑΝΙΣΜΟΣ ΕΝΤΕΡΟΥ


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια...

 

 

 

Εγώ παίρνω 3 χάπια σιδήρου την ημέρα, και 1 ασβεστίου... Μάλλον αυτά μου την έκαναν τη ζημιά...

 

Ευτυχώς είμαι πολύ καλύτερα!:)

 

Ήδη ξεκίνησα το γάλα Μαγνησίας και κάθε πρωί τρώω 2 ακτινίδια. Επίσης αντικατέστησα το γάλα με γιαούρτι. Έχω ακούσει ότι βοηθάει...

 

Ο χυμός δαμάσκηνο δεν πρέπει να κάνει για μένα, οι χυμοί νομίζω ότι είναι χειρότεροι από τα φρούτα για το ζάχαρο, αλλά θα δοκιμάσω έστω να πίνω το νερό όπου θα μουλιάζω ξερά δαμάσκηνα, αν δεν το ανεβάζει... Αυτό έχω διαβάσει ότι βοηθάει, δηλαδή μουλιάζεις τα δαμάσκηνα και μετά τα τρως και πίνεις και το νερό...

 

Στη διατροφή μου από την αρχή έχω ή λαδερό ή βραστή σαλάτα και μεσημέρι και βράδυ, κυρίως μπρόκολο, το έχω τσακίσει γιατί μου αρέσει κιόλας...:wink:

 

 

 

Το ξεκίνησα ήδη, ελπίζω να βοηθήσει. Εσύ είχες πρόβλημα και λύθηκε με αυτό ή το παίρνεις προληπτικά?

Έχει άραγε σημασία αν το παίρνουμε με άδειο ή γεμάτο στομάχι? Δεν είδα να γράφει κάτι στο μπουκάλι...

Σχετικα με το γαλα Μαγνησιας ειναι καλα να το περνεις 1 ωρα με 1.30ωρα μετα απο καθε γευμα και αφου το περνεις(1 κουταλι της σουπας) να μην φας τοιποτα για τουλαχιστον μια ωρα!

Εγω ειχα προβλιμα και πριν την εγκυμοσινη και τωρα ειταναι πολυ πιο εντονο.Τωρα ειμαι ο.κ.Το αργοτερο δευτερη μερα ξελαφρωνω.Και ενα κολπο για να μην ειναι τοσο αιδια οταν το πινεις:ετοιμαζεις ενα ποτιρη νερο και αφου βαζεις το γαλα στο στομα το καταπεινεις μονο οταν εφτασες στο στομα σου το ποτιρη με το νερο απο το οποιο θα πεις 3 η 4 γουλιες νερο απανωτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


Εμένα η ''λύση'' μου είναι το milko,χωρίς πλάκα.

(φαντάσου τι έχει μέσα αυτό το πράγμα...)

Οταν δω τα δύσκολα με δαμάσκηνα και λοιπά...παίρνω ένα και βολεύομαι..

Μαζί με τυρόπιτα εννοείται.Αυτά τα δύο πάνε μαζί,απ'το γυμνάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η λύση μου ήταν οι φακές. Τόσο γρήγορα που δεν προλάβαινα να τελειώσω το πιάτο μου. Πάλι καλά, γιατί είχα πρόβλημα δυσκοιλιότητας και στην εγκυμοσύνη φοβόμουν ότι θα έπαιρνα συνέχεια καθαρτικά.

Link to comment
Share on other sites

εγω υποφερω διπλα... Σπαστικη κολιτιδα μεχρι απελπισιας ΚΑΙ αποκολληση πλακουντα, οπου οταν πρεπει να παω τουαλετα το εντερο μου κανει απιστευτες συσπασεις, πιεζει την μητρα και βγαζω μεγαλυτερη ποσοτητα αιματος σκουρο βεβαια αλλα..... η μητρα μου πιεζεται πολυ... Πινω γαλα μαγνησιας αλλα στο μονο που βοηθαει ειναι να ενεργηθω πιο ευκολα... οι συσπασεις ομως και τα εντονα γουργουρισματα (τοσο δυνατα που ξυπναω) παραμενουν σε πολυ μεγαλο βαθμο... μαυρη απελπισια σας λεω..... :( :( :( τι θα κανω τους επομενους μηνες που το εντερο θα πιεστει πιο πολυ!;;;;;!

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

βρίσκομαι στο νοσοκομείο λόγω συσπάσεων. υποθέτω οτι αυτές οι συσπάσεις προκλίνονται απο το έντερο μου γιατί έχω σπαστική κολίτιδα. και βρίσκομαι σε ένα θάλαμο με άλλα 5 άτομα και μια τουαλέτα. τρώω ακτινίδια, δαμάσκηνα, βρώμη, μέλι , πίνω ντουφαλακ και δεν γίνεται τίποτα. αφου έχω φτάσει στο σημείο να μου φέρνουν το σίδηρο και να τον πετάω. βάζω υπόθετα γλυκερίνης και δεν γίνεται τίποτα. το κλύσμα επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρίσκομαι στο νοσοκομείο λόγω συσπάσεων. υποθέτω οτι αυτές οι συσπάσεις προκλίνονται απο το έντερο μου γιατί έχω σπαστική κολίτιδα. και βρίσκομαι σε ένα θάλαμο με άλλα 5 άτομα και μια τουαλέτα. τρώω ακτινίδια, δαμάσκηνα, βρώμη, μέλι , πίνω ντουφαλακ και δεν γίνεται τίποτα. αφου έχω φτάσει στο σημείο να μου φέρνουν το σίδηρο και να τον πετάω. βάζω υπόθετα γλυκερίνης και δεν γίνεται τίποτα. το κλύσμα επιτρέπεται;

 

 

στην σπαστική κολίτιδα απαγορεύονται τα ακτινίδια, δαμάσκηνα και γενικά οι τροφές με πάρα πολλές ίνες, ρώτα κάποιον γαστρεντερολόγο καλύτερα! μπορεί να δυσχεραίνεις το πρόβλημα

το κλύσμα επιτρέπεται, αλλά με μέτρο και δεν είναι πανάκεια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

τελικά τι ανακάλυψα; οτι το dufalac δεν πρέπει να το παίρνουν όσοι έχουν δυσανεξία στη λακτόζη. το γράφει και στις οδηγίες. γι αυτό μετά απο 2 μπουκάλια dufalac δεν είχε γίνει τίποτα. και ερωτώ εγώ, εντός νοσοκομείου, θα έπρεπε να το ανακαλύψω μόνη μου; διαβάζοντας τις οδηγίες; τελικά το γύρισα σε γάλα μαγνησίας και κάτι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

τελικά τι ανακάλυψα; οτι το dufalac δεν πρέπει να το παίρνουν όσοι έχουν δυσανεξία στη λακτόζη. το γράφει και στις οδηγίες. γι αυτό μετά απο 2 μπουκάλια dufalac δεν είχε γίνει τίποτα. και ερωτώ εγώ, εντός νοσοκομείου, θα έπρεπε να το ανακαλύψω μόνη μου; διαβάζοντας τις οδηγίες; τελικά το γύρισα σε γάλα μαγνησίας και κάτι έγινε.

Λες και δεν ξερεις τι γινεται!!!!!!!Σιγα μην ασχοληθουν!!!!!!!!!!!ΕΛΛΑΔΑ τι περιμενεις!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...