Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λουλούδια-φυτά γλάστρες-κήπος και συμβουλές.


Recommended Posts

Αχ τί ωραίο θέμα αυτό με τα λουλούδια! :D Εγώ ποτέ δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ , τώρα όμως που δεν εργάζομαι θέλω πολύ να ασχοληθώ!Θα διαβάζω νέα σας μήπως και φτιάξω όμορφο μπαλκόνι,έχω τεράστιο μπαλκόνι και είναι κρίμα να είναι έρημο :(

Ξέρει καμία να μου πει γιατι κιτρινίζουν τα φύλα από ένα υπέροχο φυτό που μου φέρανε πριν ένα μήνα .Του άλλαξα ήδη γλάστρα αλλά θα του ξαναλλάξω γιατι είναι μικρή αυτή που έβαλα.Δεν ξέρω πως το λένε το φυτό, γράφει anthurium red love.ΣΟΣ. μην μου χαλάσει το καημενούλι κι αυτό :(

 

To anthurium ειναι φυτό εσωτερικού χώρου βασικά αλλα κι εγω το εχω έξω 2 χρόνια. Το εχω ακόμα σε μικρή γλάστρα γιατι δεν το πολυχώνεψα απο την αρχή....βλέπετε μου το έφερε η πεθερά μου και διάβασα στο ιντερνετ οτι τα λουλούδια του ειναι δηλητηριώδη!!! :evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Τελοσπάντων να το ποτίζεις μονο οταν στεγνώνει το χώμα του και οχι συχνότερα οπως και ολα τα φυτά σχεδόν γιατι αλλιώς σαπίζουν οι ρίζες.

Και μην τα αλλαζεις συνέχεια γλάστρες γιατι δεν προλαβαίνει να αναπτυχθεί το ριζικό τους σύστημα

 

 

Toxicodendron_1062674899_19.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ για τις συμβουλές yogini :D νομίζω πως φταίει το συχνό πότισμα γι αυτό κιτρινίζουν τα φύλα του, θα το προλάβω ελπίζω!!!

τί είναι αυτό που διάβασες όμως πως τα λουλούδια του είναι δηλητηριώδη? :shock: πού ακριβώς θα το βρω στο net, θυμάσαι?

κι εμένα μου το έκανε δώρο ο κουνιάδος μου για περαστικά που χάσαμε το μωράκι :shock:

Ελπίζω τα άλλα λουλούδια που θα βάλω να είναι για καλό :wink:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις συμβουλές yogini :D νομίζω πως φταίει το συχνό πότισμα γι αυτό κιτρινίζουν τα φύλα του, θα το προλάβω ελπίζω!!!

τί είναι αυτό που διάβασες όμως πως τα λουλούδια του είναι δηλητηριώδη? :shock: πού ακριβώς θα το βρω στο net, θυμάσαι?

κι εμένα μου το έκανε δώρο ο κουνιάδος μου για περαστικά που χάσαμε το μωράκι :shock:

Ελπίζω τα άλλα λουλούδια που θα βάλω να είναι για καλό :wink:

 

δεν λειτούργησε το λινκ που εβαλα παραπάνω :(

αν πατήσεις anthurium στο google θα σου βγάλει ενα σωρό πληροφορίες οπότε μπορείς να δεις πως το φροντίζουν κτλ.

Τα λουλούδια του ειναι λεει δηλητηριώδη και δεν πρεπει να τα φάει κατα λάθος κανένα παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω αρχισει και τα παιρνω στο κρανιο

Το ενα το πεταξα ηδη, ξεραθηκε ολο.. το αλλο κοντευει να σαπισει..

Το δε σελινο επιασε μυγακια..

θα τα πεταξω ολα και θα παρω πλαστικα που κανουν και κακο στο φεινγκ σουι..

τσι για να εχω να λεω οι για οσα μου συμβαινουν φταιει αυτο και οχι το ξερο μου το κεφαλι :roll:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Δώρα!

Εκεί που όλα είχαν αρχίσει να μεγαλώνουν κι εγώ ήμουν περήφανη κι ευτυχισμένη, ξεραίνονται και σπάνε από τον αέρα ένα-ένα. :(

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον εχω αρχισει και τα παιρνω στο κρανιο

Το ενα το πεταξα ηδη, ξεραθηκε ολο.. το αλλο κοντευει να σαπισει..

Το δε σελινο επιασε μυγακια..

θα τα πεταξω ολα και θα παρω πλαστικα που κανουν και κακο στο φεινγκ σουι..

τσι για να εχω να λεω οι για οσα μου συμβαινουν φταιει αυτο και οχι το ξερο μου το κεφαλι :roll:

:lol::lol: ΄

Μέσα στο σπίτι τα έχεις ή έξω;

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι βολβοί μου τρελλάθηκαν. :lol:

Με τις ζέστες που έκανε φαίνεται μπερδεύτηκαν και δύο λίλιουμ ξεπετάχτηκαν ήδη.

Φοβάμαι πως θα τα πιάσουν κρύα και θα πάθουν σοκ.

Θα δούμε.

Θα πάρω κι άλλους βολβούς τώρα που ψύχρανε ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ φύτεψα εχτές φράουλες, κρεμμύδια, πατάτες, και σκόρδα που ξέρω σίγουρα οτι αντέχουν και στα χιόνια.

Θα πάω να πάρω και βολβούς τουλίπας..πολύ τις αγαπάω :D

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι βολβοί μου τρελλάθηκαν. :lol:

Με τις ζέστες που έκανε φαίνεται μπερδεύτηκαν και δύο λίλιουμ ξεπετάχτηκαν ήδη.

Φοβάμαι πως θα τα πιάσουν κρύα και θα πάθουν σοκ.

Θα δούμε.

Θα πάρω κι άλλους βολβούς τώρα που ψύχρανε ο καιρός.

 

Ρε γμτ αυτό που με χαλάει με τους βολβούς ειναι οτι βγήκανε ωραία μετά ξεραίνεται η τουλίπα και πάει..του χρόνου πάλι....εκτος κι αν κάνω κάτι λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Οι βολβοί μου τρελλάθηκαν. :lol:

Με τις ζέστες που έκανε φαίνεται μπερδεύτηκαν και δύο λίλιουμ ξεπετάχτηκαν ήδη.

Φοβάμαι πως θα τα πιάσουν κρύα και θα πάθουν σοκ.

Θα δούμε.

Θα πάρω κι άλλους βολβούς τώρα που ψύχρανε ο καιρός.

 

Ρε γμτ αυτό που με χαλάει με τους βολβούς ειναι οτι βγήκανε ωραία μετά ξεραίνεται η τουλίπα και πάει..του χρόνου πάλι....εκτος κι αν κάνω κάτι λάθος!

 

Σωστα τα λες!!Αλλα οταν βγαινει ειναι τοσο ωραια....Και το εχω και σαν γιορτη οταν βγαινουν...Πρηζω τον αντρα μου!Ειδες τις τουλιπες μου?Τον ρωταω καμια 100 φορες.Δεν ασχολειτια καθολου με αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε γμτ αυτό που με χαλάει με τους βολβούς ειναι οτι βγήκανε ωραία μετά ξεραίνεται η τουλίπα και πάει..του χρόνου πάλι....εκτος κι αν κάνω κάτι λάθος!

 

Βρε μανία με τη μονιμότητα...

Εχει και το εφήμερο τη χάρη του :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ αυτό που με χαλάει με τους βολβούς ειναι οτι βγήκανε ωραία μετά ξεραίνεται η τουλίπα και πάει..του χρόνου πάλι....εκτος κι αν κάνω κάτι λάθος!

 

Βρε μανία με τη μονιμότητα...

Εχει και το εφήμερο τη χάρη του :D

 

:lol: Ρε περιμένω όλο το χειμώνα...τα βλέπω να μεγαλώνουν και μετά σε 3 βδομάδες αντίο! Έτσι ειναι η φύση το ξέρω αλλά μένω μετά με τη γλάστρα και τα φύλλα :(

Τώρα εχω μονο πράσινα φυτά και 2-3 λουλούδια μονο και ειμαι ήσυχη :) Η πρασινάδες ειναι πιο ανθεκτικές απο τα άνθη

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στα τέλη Αυγούστου ένα φυτό ανθοφόρο που εγώ το ξέρω ως "πολυανθούσα" αλλά αλλιώς μου το είπε ο ανθοπώλης...Υπάρχει και σε πολλά παρτέρια στο δρόμο, πρέπει να είναι πολύ ανθεκτικό φυτό...Φτιάχνει κάτι "μαύρα μούρα" και μετά τα κάνει μπουκετάκια μικρά μικρά ανθών! Βγαίνει και σε πολλούς χρωματισμούς...Είχα πάρει ενα με πορτοκαλί-κίτρινα άνθη, ξεπετάχτηκε σε χρόνο ρεκόρ μόλις το άλλαξα γλάστρα και απλώθηκε αρκετά για να ομορφύνει το μπαλκόνι μου με τα πολλά λουλουδάκια του!!! Την Τετάρτη πήγα και πήρα άλλους δυο χρωματισμούς...ενα με ροζ-κίτρινα λουλουδάκια κι ενα με φούξια-κίτρινα...Είναι απο τα αγαπημένα του άντρα μου και γι' αυτόν τα πήρα...Είναι πολύ ωραία παιδιά...Όποια το βρει αυτό το φυτό θα την ανταμείψει σύντομα για τον -ούτως ή άλλως ελάχιστο- κόπο της...

Κατά τα άλλα, πέταξαν οι τριανταφυλλιές καινούρια κλαράκια! Η γαρδένια έχει μείνει με το ένα κλαρί που είχε επιβιώσει απο τον καύσωνα μετά τον δεκαπενταύγουστο...Η βουκαμβίλια έχει ρίξει τρελλό μπόι (αν και πιστεύω αυτή θα ρίξει τα φύλλα της τον χειμώνα αν δεν κάνω λάθος), το ρυγχόσπερμο μεγαλώνει κι αυτό, ο ιβύσκος έχει λυσσάξει ν' ανθίζει απο τη χαρά του που έχει υγρασίες, και μόνο η πασχαλίτσα έχει θλιμμένα φυλλαράκια...:( Αν και έχει βγάλει κάτι σαν "μάτια" πάνω στο κορμάκι της που μοιάζουν με μπουμπούκια τριανταφυλλιάς (στο σχήμα)...Λέτε να ανησυχώ τσάμπα που μαραίνονται τα φυλλαράκια της και να είναι μια χαρά μ' αυτά που βγάζει;

Αυτά τα νεα...να δω πώς θα μεταφυτεύσω τις καινούριες γλάστρες...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε περιμένω όλο το χειμώνα...τα βλέπω να μεγαλώνουν και μετά σε 3 βδομάδες αντίο! Έτσι ειναι η φύση το ξέρω αλλά μένω μετά με τη γλάστρα και τα φύλλα :(

Μια λύση είναι να βάζεις τους βολβούς μαζί με πολυετή φυτά. Αυτά μεγαλώνουν (π.χ. μικρά δεντράκια) και γύρω τους στη γλάστρα βάζεις τους βολβούς. Οπότε δε μένει τελείως κενή η γλάστρα και ανθίζει κι άλλες φορές, όταν ανθίζει το δεντράκι

Link to comment
Share on other sites

Ρε περιμένω όλο το χειμώνα...τα βλέπω να μεγαλώνουν και μετά σε 3 βδομάδες αντίο! Έτσι ειναι η φύση το ξέρω αλλά μένω μετά με τη γλάστρα και τα φύλλα :(

Μια λύση είναι να βάζεις τους βολβούς μαζί με πολυετή φυτά. Αυτά μεγαλώνουν (π.χ. μικρά δεντράκια) και γύρω τους στη γλάστρα βάζεις τους βολβούς. Οπότε δε μένει τελείως κενή η γλάστρα και ανθίζει κι άλλες φορές, όταν ανθίζει το δεντράκι

 

Σωστή η παίκτρια και χαζή εγω που δεν το σκέφτηκα μέχρι τώρα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε περιμένω όλο το χειμώνα...τα βλέπω να μεγαλώνουν και μετά σε 3 βδομάδες αντίο! Έτσι ειναι η φύση το ξέρω αλλά μένω μετά με τη γλάστρα και τα φύλλα :(

Μια λύση είναι να βάζεις τους βολβούς μαζί με πολυετή φυτά. Αυτά μεγαλώνουν (π.χ. μικρά δεντράκια) και γύρω τους στη γλάστρα βάζεις τους βολβούς. Οπότε δε μένει τελείως κενή η γλάστρα και ανθίζει κι άλλες φορές, όταν ανθίζει το δεντράκι

Σωστή η παίκτρια και χαζή εγω που δεν το σκέφτηκα μέχρι τώρα :)

Έχει και τα καλά του να'εχεις άντρα γεωπόνο :D

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα τωρα βρηκα να το διαβασω?

Τελος παντων.. Μολις φυτεψα και γω τουλιπες.. Αλλα θα παω να παρω ενα δεντρο αυριο και θα το βαλω μεσα στη μεση.. κανει? Πηρα μια ρηχη γλαστρα θα πιασει το δεντρακι εκει? Τι φυτο να παρω να βάλω μεσα στη μεση?

Πηρα και ενα αλλο που κανει κατι πορτοκαλι (σαν μινιατουρες ποσρτοκαλια μοιαζουν μονο που ειναι γυαλιστερα - βασικα ο Χαρουλης το διαλεξε μαλλον του μπηκε στο ματι :lol: )

και πηρα και 4 ριζες σκυλακια και τα φυτεψα ολα μαζι.. 9τωρα δεν ξερω αν κανει αλλα τελος παντων)

παντως πηρα κατι πολυ ομορφες γλαστρες και τα εβαλα μεσα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ουρσα μου.. ηδη το οτι ασχολουμαι με λουλουδια ειναι ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα..

Για να σου δωσω να καταλαβεις.. Οταν μου χαριζε παλιοτερα καποιος λουλουδια (ανθοδεσμη οχι γλαστρα γιατι αν μου χαριζε γλαστρα ακουγε μπινελικια) στραβομουτσουνιαζα.. Οταν γεννησα και ο αντρας μου μου εφερε μια τεραστια ανθοδεσμη τον εβριζα κανα χρονο μετα που πηγε και πεταξε τα λεφτα του και δεν μου επερνε καλυτερα ενα αποξηραμενο..

 

αν λοιπον τωρα αρχισω να τους μιλαω κιολας, θα με μαζεψουνε και θα με πανε σηκωτη στο Δαφνι.. :lol::lol:

Παραυτα θα το δοκιμασω αλλα μονο αν ειμαι σιγουρη οτι δεν με βλεπει κανεις.. (κινδυνευω οπως καταλαβες)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

A ok ευχαριστώ ! Ναι το θεωρώ πιο ασφαλές τελικά να πάρω έτοιμα γλαστράκια !!! Δεν μπορώ να πω ότι φημίζομαι και γω για τις κηπουρικές μου ικανότητες ! Απλά προσπαθώ όσο μπορώ ! :D

Link to comment
Share on other sites

Παντος κι εγω ακομα μαθαινω!Οποτε παω λαικη παντα λιγουρευομαι ολα τα φυτα!!τα θελω ολα...εχω γεμισει την βεραντα με φυτα...πανω στην ταρατσα εχουμε και τα ζαρζαβατικα μας εκτος απο τα μυρωδικα που εχω στην βεραντα..απο φυτα εχω 3 ριχοσπερμα,2 γιασεμια, 2 αναρριχωμενες τριανταφυλλιες(κοκκινη-ασπρη),3 τρανταφυλλιες νανους,2 κανονικες,λουιζα,ενα μικρο ελατακι,μπουκαμβιλια ενα αλλο αναριχωμενο που βγαζει κατι λουλουδια σαν τσαμπια ,3 ορτανσιες(απο το μαιευτηριο!), ενα φυτο που λεγεται αμπελια ειναι θαμνωειδες πολυ ανθεκτικο και βγαζει στις ακρες του κατι λουλουδακια ασπρα που μυριζουν(το αγαπημενο μου),μπενζαμιν,ενα σαν φοινικα μικρο, ,3 βασιλικους,δυοσμο,δεντρολιβανο, εχω βαλει τουλιπες σε ενα παλιο ενυδρειο για ιγκουανα :lol: κισσο μαζι με ενα φυτο με κοκκινο φυλωμα και μωβ λουλουδακια,ερωτα,ζουμπουλια σε χωμα και ποτηρακια με νερο ειδικα..για μεσα στο σπιτι...μυριζουν τελεια και φαινοντε ωραιες οι ριζες στο νερο...εχω κρεμασμενες γλαστρες με ενα αλλο φθτο που κολλαει το μυαλο μου τωρα και δεν θυμαμαι.. :oops: α εβαλα και βολβους κροκου..και αλλα που τωρα μου διαφευγουν!! :oops::oops: καποια στιγμη θα βαλω φωτο

Πανω στην ταρατσα σπιραμε ροκα ,εχουμε μαρουλια ,φρεσκα κρεμμυδακια,σπανακι κτλ

Αυτα αν θυμηθω και κατι αλλο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα περιγράφεις ακούγεται τέλειο ! Εγώ συνέχεια τα ανανεώνω γιατί σιγουρα θα κάψω , θα σαπίσω ή θα ξεράνω δυο τρία φυτά κάθε χρόνο ! Έχουν περάσει ουκ ολίγα δύστυχα απο τα χεράκια μου ! Θα μάθουμε που θα πάει !!! Μπράβο πάντως που ανοίξατε αυτό το θέμα ! Τώρα το πήρα χαμπάρι και γω ! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...