Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΨΗΛΗ FSH ΚΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


mir

Recommended Posts

Κορίτσια ποια μέρα του κύκλου γίνεται η ΑΜΗ;Μου σύστησε ο γιατρός να την κάνω αν και φοβάμαι τι θα δείξει....:?[/

 

όλοι οι γιατροί λένε την 2 με 3 μέρα του κύκλου

έκτος και εάν δεν βλέπεις περίοδο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαι γω κορίτσια διαγνώστηκα αυτό το μήνα με FSH 13. Aρκετά ψηλή σε σχέση με άλλες φο΄ρες που είχα 5 ή 8. Και Ε2 15. Ο γιατρός μου έδωσε 375 δόση πολλή υψηλή αλλά μετά μου είπε καλύτερα να παμε σε φυσικό να τη παρακολουθήσουμε. Γενικά δε θέλω να παρω υψηλές δοσεις αν δεν είναι απαραίτητο. Τί γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κατατοπίστε με σας παρακαλώ

2η μέρα του κύκλου και ορμονολογικές:

fsh= 6,3

LH = 4,2

Oιστραδιόλη: 26,28

Προγεστερόνη:0,1

Προλακτίνη:12,9

DHEA:0,6

Τεστοστερόνη:0,2

Πώς τα βλέπετε; Καποια είναι χάλια, ε;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια.εχω και εγω υψηλη fsh. θελω να ρωτησω αν τελικα εμεινε καποια κοπελα εγκυος που να ειχε fsh υψηλη. τελικα γινεται; οταν ολες οι αλλες οι εξετασεις ειναι καλες,τοσο προβλημα δημιουργει αυτη η ορμονη; εχω ραντεβου με τον γιατρο μου την αλλη τεταρτη.προετοιμαζομαι για τα παντα....περημενω με αγωνια μια απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.εχω και εγω υψηλη fsh. θελω να ρωτησω αν τελικα εμεινε καποια κοπελα εγκυος που να ειχε fsh υψηλη. τελικα γινεται; οταν ολες οι αλλες οι εξετασεις ειναι καλες,τοσο προβλημα δημιουργει αυτη η ορμονη; εχω ραντεβου με τον γιατρο μου την αλλη τεταρτη.προετοιμαζομαι για τα παντα....περημενω με αγωνια μια απαντηση...

 

Γεια σου Βούλα,

 

Δυστυχως δεν έχω καλά νέα να σου πώ... Έχω και εγώ ψηλή FSH και μετά από 2 εξωσωματικές δεν τα κατάφερα.... Παρόλο που παράγω ωάρια, προφανώς δεν είναι καλής ποιότητας και δεν εμφυτεύονται. Αυτή η ορμόνη, όταν είναι ψηλή βασικά υποδεικνύει ότι το σώμα σου χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ παραπάνω για να παράξει ωάρια κάθε μήνα. Λέγεται ότι η ορμόνη αυτή δεν έχει να κάνει με την ποιότητα αλλά με τη ποσότητα των ωαριών. Εγώ να σου πώ δεν το πιστεύω, διότι στη δική μου περίπτωση παρόλο που παράγω πολλά ωάρια (15) κάθε φορά επιβιώνουν μόνο 2-3 μέχρι την 5η μέρα, δηλαδή βλαστοκύστες. Αυτά δεν είναι φυσιολογικά για την ηλικιά μου, οπόταν πιστεύω ότι τελικα έχει να κάνει και με την ποιότητα. Πάντως εγω θα κάνω άλλη μια προσπάθεια και μετά θα δοκιμάσω με ξένα ωάρια. Ελπίζω μόνο να είναι αυτό το πρόβλημα και να λυθεί με αυτό τον τρόπο. Πάντως έχουμε καλό σπέρμα οπόταν σίγουρα το πρόβλημα είναι σε εμένα. Υπάρχει ένα φόρουμ αμερικάνικο με πάρα πολλές πληροφοριές για την κατάσταση μας ,λέγεται new high fsh support forum. Οι κοπέλλες εκεί έχουν πολλή εμπειρία, μπορείς να ψάξεις το θέμα... Ενημέρωσε μας για το ραντεβού σου με το γιατρό!

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Βούλα,

 

Δυστυχως δεν έχω καλά νέα να σου πώ... Έχω και εγώ ψηλή FSH και μετά από 2 εξωσωματικές δεν τα κατάφερα.... Παρόλο που παράγω ωάρια, προφανώς δεν είναι καλής ποιότητας και δεν εμφυτεύονται. Αυτή η ορμόνη, όταν είναι ψηλή βασικά υποδεικνύει ότι το σώμα σου χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ παραπάνω για να παράξει ωάρια κάθε μήνα. Λέγεται ότι η ορμόνη αυτή δεν έχει να κάνει με την ποιότητα αλλά με τη ποσότητα των ωαριών. Εγώ να σου πώ δεν το πιστεύω, διότι στη δική μου περίπτωση παρόλο που παράγω πολλά ωάρια (15) κάθε φορά επιβιώνουν μόνο 2-3 μέχρι την 5η μέρα, δηλαδή βλαστοκύστες. Αυτά δεν είναι φυσιολογικά για την ηλικιά μου, οπόταν πιστεύω ότι τελικα έχει να κάνει και με την ποιότητα. Πάντως εγω θα κάνω άλλη μια προσπάθεια και μετά θα δοκιμάσω με ξένα ωάρια. Ελπίζω μόνο να είναι αυτό το πρόβλημα και να λυθεί με αυτό τον τρόπο. Πάντως έχουμε καλό σπέρμα οπόταν σίγουρα το πρόβλημα είναι σε εμένα. Υπάρχει ένα φόρουμ αμερικάνικο με πάρα πολλές πληροφοριές για την κατάσταση μας ,λέγεται new high fsh support forum. Οι κοπέλλες εκεί έχουν πολλή εμπειρία, μπορείς να ψάξεις το θέμα... Ενημέρωσε μας για το ραντεβού σου με το γιατρό!

 

Σε ευχαριστω πολυ.θα κοιταξω το φορουμ που μου ειπες. θα σας ενημερωσω για τον γιατρο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, μία πάρα πολύ καλή μου φίλη με αρκετά υψηλή FSH και χαμηλή ΑΜΗ, τα κατάφερε μετά από αρκετές προσπάθειες και έμεινε έγκυος με εξωσωματική, με τροποποιημένο φυσικό κύκλο (κλομιφαίνη και λίγες ορμόνες δηλαδή). Έχω ακούσει και για περιπτώσεις που έμειναν με ψηλή FSH έγκυοι με αποκλειστικά φυσικό κύκλο. Επίσης, έχω να παρουσιάσω και μια άλλη περίπτωση, τον εαυτό μου, που με αρκετά χαμηλή FSH και συμπαθητικο-χαμηλούλα ΑΜΗ, δεν έχω καταφέρει τίποτα, ελάχιστα ωάρια και ελάχιστες γονιμοποιήσεις στο ιστορικό μου, επίσης δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ εμβρυομεταφορά. Η φίλη που είχε την υψηλή FSH πάντα έφτανε στην εμβρυομεταφορά, σε όλες της τις προσπάθειες και κατάφερε και να μείνει έγκυος! Άρα, να μην χάνετε τις ελπίδες σας! Να τα συζητήσετε όλα αυτά με το γιατρό σας!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, μία πάρα πολύ καλή μου φίλη με αρκετά υψηλή FSH και χαμηλή ΑΜΗ, τα κατάφερε μετά από αρκετές προσπάθειες και έμεινε έγκυος με εξωσωματική, με τροποποιημένο φυσικό κύκλο (κλομιφαίνη και λίγες ορμόνες δηλαδή). Έχω ακούσει και για περιπτώσεις που έμειναν με ψηλή FSH έγκυοι με αποκλειστικά φυσικό κύκλο. Επίσης, έχω να παρουσιάσω και μια άλλη περίπτωση, τον εαυτό μου, που με αρκετά χαμηλή FSH και συμπαθητικο-χαμηλούλα ΑΜΗ, δεν έχω καταφέρει τίποτα, ελάχιστα ωάρια και ελάχιστες γονιμοποιήσεις στο ιστορικό μου, επίσης δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ εμβρυομεταφορά. Η φίλη που είχε την υψηλή FSH πάντα έφτανε στην εμβρυομεταφορά, σε όλες της τις προσπάθειες και κατάφερε και να μείνει έγκυος! Άρα, να μην χάνετε τις ελπίδες σας! Να τα συζητήσετε όλα αυτά με το γιατρό σας!

 

σε ευχαριστουμε πολυ!απο το στομα σου και στου θεου το αυτι! τελικα κοριτσια ειναι θεμα τυχης...τιποτα δεν αποκλειεται...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια ειχα υψηλή FSh, Κατάφερα να την κατεβάσω με βελονισμό (από 13 λίγο κάτω από 10) και παίρνοντας μετά ενα χαπάκι που αυξάνει τον αριθμό και ποιότητα ωαρίων (αναφέρεται σε άλλες συζητήσεις στο φόρουμ) επειδή είχα χαμηλή ΑΜΗ (παρα πολύ χαμηλή) κατάφερα να μείνω έγκυος φυσιολογικά στα 43 μου, σε λίγες μέρες μπαίνω στον 7ο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια ειχα υψηλή FSh, Κατάφερα να την κατεβάσω με βελονισμό (από 13 λίγο κάτω από 10) και παίρνοντας μετά ενα χαπάκι που αυξάνει τον αριθμό και ποιότητα ωαρίων (αναφέρεται σε άλλες συζητήσεις στο φόρουμ) επειδή είχα χαμηλή ΑΜΗ (παρα πολύ χαμηλή) κατάφερα να μείνω έγκυος φυσιολογικά στα 43 μου, σε λίγες μέρες μπαίνω στον 7ο μήνα.

 

 

vassiliki μου τι ωραια πραγματα ειναι αυτα που μας λες; μπραβο σου! με το καλο να ερθει το μωρακι σου. στα ειχε πει αυτα ο γιατρος σου να τα κανεις; ποιον γιατρο εχεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια ειχα υψηλή FSh, Κατάφερα να την κατεβάσω με βελονισμό (από 13 λίγο κάτω από 10) και παίρνοντας μετά ενα χαπάκι που αυξάνει τον αριθμό και ποιότητα ωαρίων (αναφέρεται σε άλλες συζητήσεις στο φόρουμ) επειδή είχα χαμηλή ΑΜΗ (παρα πολύ χαμηλή) κατάφερα να μείνω έγκυος φυσιολογικά στα 43 μου, σε λίγες μέρες μπαίνω στον 7ο μήνα.

 

 

Για πιο χαπακι εννοεις vassiliki; Τη λυγαρια;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια,

ειμαι νεα στο forum! ηρθα να πω κι εγω τον πονο μου... στα 33 μου με FSH στο 118 και ΑΜΗ στο 0,6, μου ειπαν για προωρη εμμηνοπαυση και ειμαι ετοιμη να ξεκινησω διαδικασιες φυσικου κυκλου και αν τα καταφερω εξωσωματικη... καλη επιτυχια σε ολες μας!

Αν εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο εμβρυολογο στη Θεσσαλονικη ειμαι ολη αυτια!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.πηγα στογιατρο εχτες,και μου ειπε οτι επειδη εχω ανεβασμενη tsh (7,12) πρεπει να κοιταξω οπωσδηποτε το θυροειδη.ισως να οφειλεται η fsh απο αυτο.και γιαυτο εχω και ανωμαλια στη περιοδο.επισης και το οτι εχω και διαφορες απο κυκλο σε κυκλο στις ορμονες. αν ειχα καλο θυροειδη, η επομενη κινηση θα ηταν να κανουμε σε φυσικο κυκλο εξωσωματικη. εκλεισα ραντεβου την δευτερα σε εναν πολυ καλο ενδοκρινολογο,που εχει σχεση και με την γονιμοτητα.

θελω λοιπον να φταιει για ολα ο θυροειδης!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια ειχα υψηλή FSh, Κατάφερα να την κατεβάσω με βελονισμό (από 13 λίγο κάτω από 10) και παίρνοντας μετά ενα χαπάκι που αυξάνει τον αριθμό και ποιότητα ωαρίων (αναφέρεται σε άλλες συζητήσεις στο φόρουμ) επειδή είχα χαμηλή ΑΜΗ (παρα πολύ χαμηλή) κατάφερα να μείνω έγκυος φυσιολογικά στα 43 μου, σε λίγες μέρες μπαίνω στον 7ο μήνα.

 

Βασιλική για δώσε λεπτομέρειες αν έχεις την καλοσύνη γιατί το θέμα ενδιαφέρει πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας περιμενουμε να απαντησει η Βασιλική αλλά εγω πηρα το vitex για ένα κυκλο και τον επόμενο η FSH πήγε από 13 στο 5,8. Δεν ξερω αν ήταν τυχαιο γεγονος ή λειτούργησε η λυγαριά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια,

ειμαι νεα στο forum! ηρθα να πω κι εγω τον πονο μου... στα 33 μου με FSH στο 118 και ΑΜΗ στο 0,6, μου ειπαν για προωρη εμμηνοπαυση και ειμαι ετοιμη να ξεκινησω διαδικασιες φυσικου κυκλου και αν τα καταφερω εξωσωματικη... καλη επιτυχια σε ολες μας!

Αν εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο εμβρυολογο στη Θεσσαλονικη ειμαι ολη αυτια!!!

 

Καλοσώρισες, είμαστε στην ίδια ηλικία σχεδόν, σου εύχομαι καλή επιτυχια, εγώ θα παώ Θεσσαλονίκη τις επόμενες μέρες για μια τελευταία προσπάθεια στο Εmbryolab εκεί γνωρίσαμε την εμβρυολόγο και μας άρεσε. Θα σε ενημερώσω για την εμπειρία... Επίσης δες ενα forum pou legete new high fsh support forum, οι κοπέλλες εκεί έχουν παρα πολύ εμπειρία θα σε βοηθησουν...

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

Βασιλική περιμένουμε με ανυπομονησία όλες. Ποιο είναι αυτό το μαγικο χαπάκι. Το agnus xastus ή το dhea ;

 

κορίτσια για το dhea εχω ακουσει πολλα αρνητικά και εγω εν τελει δεν το πηρα το αλλο τι ειναι σας παρακαλω βοηθηστες και εμας . που θα το βρω; ....οι γιατροι εδω συτην επαρχια δε μας λενε τιποτα σε μας με προωρη εμμηνοπαυση....μας εχουν ξεγραμενες

Σας παρακαλω πειτε μου και για το vitex τι ειναι ; που θα το παρω; πως; .....

Βασιλικη πες μας πως γινεται με το βελονισμο; που απευθυνομαστε; τι χαπακι ειναι αυτό

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι στο Εmbryolab είναι η Χατζηπαρασίδου που είναι πολύ καλή εμβριολόγος.

virgo78 είσαι πολύ μικρή για πρόωρη εμμηνόπαυση. Νομίζω ότι θα χρειαστείς dhea για να ρίξεις την fsh σου. Καλή σου επιτυχία.

Sunty στον κύκλο που πήρες το vitex είχες ωάρια; Σε σύγκριση με άλλους κύκλους τι άλλες διαφορές είχες;

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμενουμε να απαντησει η Βασιλική αλλά εγω πηρα το vitex για ένα κυκλο και τον επόμενο η FSH πήγε από 13 στο 5,8. Δεν ξερω αν ήταν τυχαιο γεγονος ή λειτούργησε η λυγαριά.

 

sunty μου πως τα πας? κανένα νέο? σε έχασα...αυτό το χάπι βελτιώνει τα ωάρια όπως λέει η Βασιλική ή ρίχνει την fsh?

Link to comment
Share on other sites

staxi η αλήθεια είναι ότι δεν ταιριάζει σε όλες τις κοπέλες αλλά συνήθως σε τόσο μεγάλες fsh βοηθάει. Γιατί λες ότι έχεις πρόωρη εμμηνόπαυση; Το vitex agnus castus είναι ένα σκεύασμα που γίνεται από τη γνωστή μας λυγαριά. Το βρίσκεις σε φαρμακεία και σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα. Μερικές το παίρνουν σε όλο τον κύκλο αλλά εγώ ξέρω ότι είναι καλύτερα να το παίρνεις στο 2ο μισό του κύκλου γιατί στην ουσία είναι προγεστερόνη. Μπορεί να το βρεις σε μορφή βάμματος ή σε χαπάκια. Καλή σου επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

staxi η αλήθεια είναι ότι δεν ταιριάζει σε όλες τις κοπέλες αλλά συνήθως σε τόσο μεγάλες fsh βοηθάει. Γιατί λες ότι έχεις πρόωρη εμμηνόπαυση; Το vitex agnus castus είναι ένα σκεύασμα που γίνεται από τη γνωστή μας λυγαριά. Το βρίσκεις σε φαρμακεία και σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα. Μερικές το παίρνουν σε όλο τον κύκλο αλλά εγώ ξέρω ότι είναι καλύτερα να το παίρνεις στο 2ο μισό του κύκλου γιατί στην ουσία είναι προγεστερόνη. Μπορεί να το βρεις σε μορφή βάμματος ή σε χαπάκια. Καλή σου επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις

εαν ειναι προγεστερονη τα οιστρογόνα απο που θα τα παρουμε; ; με άλλο φαρμακο; ; καλα δε τα λεω ; ( σε εναν κύκλο θ'έλουμε οιστρογόνα και προγεστερονη) Το vitex agnus castus πρεπει να ρωτησουμε γιατρό για δοσολογία; ;

Link to comment
Share on other sites

staxi, οι γιατροί δεν τα παραδεχονται αυτά. Από μόνη σου ενεργεις. Ενα την ημερα παιρνεις. Καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικά. Εμενα μαλλον καλό μου έκανε και ειναι φυτικο, το σημαντικοτερο.

 

Υπατια, εγω ξερω όλο το μήνα το παιρνεις γιατι ισορροπεί τις ορμονες. Πα΄ντως για ριξιμο FSH προτεινεται.

 

Gogo38, χαθήκαμε. Εγώ τωρα παιρνώ μια φαση που δε θέλω να κανω τιποτα. Παιρνώ από Επιτροπή τον Ιούνη για να παρω φαρμακα. Μεχρι τοτε ξεκουραση και λήψη βιταμινών.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να ρωτήσεις ομοιοπαθητικό γιατί θεωρείται ομοιοπαθητικό φάρμακο. Για τα οιστρογόνα δεν ξέρω ποιο σκεύασμα θεωρείται καλό. Ας μας διαφωτίσει όποια γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

staxi, οι γιατροί δεν τα παραδεχονται αυτά. Από μόνη σου ενεργεις. Ενα την ημερα παιρνεις. Καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικά. Εμενα μαλλον καλό μου έκανε και ειναι φυτικο, το σημαντικοτερο.

 

Υπατια, εγω ξερω όλο το μήνα το παιρνεις γιατι ισορροπεί τις ορμονες. Πα΄ντως για ριξιμο FSH προτεινεται.

 

Gogo38, χαθήκαμε. Εγώ τωρα παιρνώ μια φαση που δε θέλω να κανω τιποτα. Παιρνώ από Επιτροπή τον Ιούνη για να παρω φαρμακα. Μεχρι τοτε ξεκουραση και λήψη βιταμινών.

 

α ρε Σάντυ...περίμενα καλά νέα...και εγώ στην ίδια φάση είμαι...είπα να πάω και σε άλλο γιατρό, στον Ψαθά τον Παναγιώτη (της Πετρουλάκη) και ο άντρας μου λέει πως είναι χάσιμο χρόνου το να αλλάζεις γιατρούς. τι βιταμίνες παίρνεις?γιατί?για ενίσχυση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...