Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΨΗΛΗ FSH ΚΑΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


mir

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ξεκινάω 1η εξωσωματική σε λίγες μέρες και έχω υψηλή FSH. Έχω κάνει και ΑΜΗ ( αυτή είναι πολύ χαμηλή ) και γενικά με αυτά τα δεδομένα (γιατί το σπέρμα είναι καλό) φοβάμαι μήπως δεν ανταποκριθώ στην φαρμακευτική αγωγή, μήπως ανταποκριθώ μεν αλλά τα ωάρια θα είναι τζούφια δε κτλ.

Έχετε παρόμοια εμπειρία, καταφέρατε με τέτοια δεδομένα και εξωσωματική να πετύχετε το επιθυμητό?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους. Ξεκινάω 1η εξωσωματική σε λίγες μέρες και έχω υψηλή FSH. Έχω κάνει και ΑΜΗ ( αυτή είναι πολύ χαμηλή ) και γενικά με αυτά τα δεδομένα (γιατί το σπέρμα είναι καλό) φοβάμαι μήπως δεν ανταποκριθώ στην φαρμακευτική αγωγή, μήπως ανταποκριθώ μεν αλλά τα ωάρια θα είναι τζούφια δε κτλ.

Έχετε παρόμοια εμπειρία, καταφέρατε με τέτοια δεδομένα και εξωσωματική να πετύχετε το επιθυμητό?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

mir καλησπέρα, κι εγω έχω υψηλη fsh, προκειται να κανω και ΑΜΗ αυτές τις μέρες. Εχω ήδη κανει 1 εξωσωματική, θα σου πω τι έγινε....ειχα 5 ωάρια αλλα κανονικα σε μέγεθος ήταν μόνο 3 (αυτα μου πήραν στην ωοληψία) τα οποία και γονιμοποιήθηκαν. Δηλαδη σαν ποιότητα δεν ειχαν προβλημα. και απο οτι μου έχει πει η γυναικολογος, η υψηλη fsh ειναι ένδειξη μειωμενης ποσοτητας ωοθυλακιων και όχι ποιότητας. Μην ανησυχεις απο τωρα, προχωρα και θα δεις στην πορεια, ειναι δυσκολο γενικα να γίνει προβλεψη. Σου εύχομαι καλη επιτυχία!

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

Vivianaki καλησπέρα. Κι΄εμένα οι γιατροί μου έχουν πει οτι υψηλή FSH δεν σημαίνει απαραίτητα κακή ποιότητα ωαρίων αλλά όντως μείωση των αριθμού των ωοθηλακίων. Έστω και ένα ¨καλό¨ ωάριο, όπως είπαν, να κάνω θα το παλέψουν με αυτό. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ την φαρμακευτική αγωγή που σου συνταγογράφησαν, τις δόσεις κλπ. έτσι πάνω κάτω να έχω μια ιδέα σε σχέση με τη δική μου (αγωγή). Εγώ ξεκινώ με βραχύ πρωτόκολλο σε κάνα 2 με 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Vivianaki καλησπέρα. Κι΄εμένα οι γιατροί μου έχουν πει οτι υψηλή FSH δεν σημαίνει απαραίτητα κακή ποιότητα ωαρίων αλλά όντως μείωση των αριθμού των ωοθηλακίων. Έστω και ένα ¨καλό¨ ωάριο, όπως είπαν, να κάνω θα το παλέψουν με αυτό. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ την φαρμακευτική αγωγή που σου συνταγογράφησαν, τις δόσεις κλπ. έτσι πάνω κάτω να έχω μια ιδέα σε σχέση με τη δική μου (αγωγή). Εγώ ξεκινώ με βραχύ πρωτόκολλο σε κάνα 2 με 3 μέρες.

Εγώ έπαιρνα με το βραχυ πρωτοκολλο 10ml daronda και 300 menopur, τις 3 τελευταιες ημερες μου το αύξησε σε 375.

Ξεκινάω κι εγω σήμερα ειναι πρωτη ημερα περιόδου αλλα θα κάνω σπερματεγχυση και τώρα θα παιρνω μονο 1 menopur των 75 kai σερπαφαρ.

Αντε καλη επιτυχία να έχουμε!

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα και από εμένα. έχω και εγώ υψηλή FSH και έχω στο ενεργητικό μου ήδη 1 σπερματέγχυση και 2 εξωσωματικές, όλες άκαρπες. την πρώτη εξωσωματική η αγωγή ήταν 300mg puregon, η ανταπόκριση όμως δεν ήταν καλή και είμασταν έτοιμοι να διακόψουμε την προσπάθεια. τελικά μου αύξησε την δόση σε 400mg και τις τελευταίες μέρες σε 450mg, το αποτέλεσμα ήταν 6 ωάρια εκ των οποίων γονιμοποιήθηκαν τα 4 και τα εμβρυάκια που μας έδωσαν ήταν μέτριας ποιότητας. στην δεύτερη εξωσωματική η αγωγή ήταν 400mg puregon & 150mg menopur η ανταπόκριση ήταν σχεδόν η ίδια με 7 ωάρια αυτή τη φορά εκ των οποίων γονιμοποιήθηκαν και τα 7 προχώρησαν τα 6 και η ποιότητά τους ήταν άριστη!!! το αποτέλεσμα όμως και αυτό αρνητικό.... να σας πω πως και τις δύο φορές το πρωτόκολο ήταν το βραχύ με ανταγωνιστή. τώρα ετοιμάζομαι για την τρίτη μου προσπάθεια με τα κρυοσυντηρημένα μας. εμένα οι γιατροί μου μου είπαν πως η υψηλή FSH δεν έχει να κάνει τόσο με την ποιότητα όσο με την ποσότητα για αυτό και οι υψηλές δόσεις φαρμάκων που μου συνταγογραφούν. ελπίζω να σας βοήθησα...εύχομαι στο τέλος να καταφέρουμε όλες να γίνουμε μανούλες με τη βοήθεια του Θεού και των γιατρών μας.

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα...

 

να σας ρωτησω κατι?????

εχω και εγω προβλημα με λιγο ψιλουτσικη fsh ...και ειμαι 35 χρονων....

στην μητερα μου η περιοδος σταματησε 40 χρονων...ειναι κληρονομικο αυτο??? μου μενουν 5 χρονια ακομα???

 

φιλια πολλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου synik! δεν ξέρω αν είναι κληρονομικό αλλά νομίζω πως πρώτα καλό θα ήταν να προσέξεις για συμπτώματα. Το κυριότερο φυσικά είναι ο κύκλος σου. Δηλαδή αν έχεις κανονικά κάθε μήνα, πόσες μέρες κρατάει κλπ. Γυναίκες με υψηλή FSH και ανωμαλίες στον κύκλο της περιόδου - με κυριότερη την αμηννόροια - μπορεί να πάσχουν από το σύνδρομο πρόωρης ωοθηκικής ανεπάρκειας, το λεγόμενο ΠΩΑ. Πρόσεξε όμως, όχι μεμονωμένα το ένα από το άλλο, αλλά πρέπει απαραίτητα να υπάρχει αυτός ο συνδυασμός (FSH και ανωμαλία κύκλου - αμηννόροια) για να μιλάμε για ΠΩΑ. Τουλάχιστον εμένα αυτά μου είπε ο γιατρός μου.

Μέχρι στιγμής ο κύκλος μου είναι Οk. Βέβαια έκανα και ΑΜΗ (θυμάσαι που σου λέγα ?) Αυτή η εξέταση δείχνει το απόθεμα των ωοθηκών και δείχνει, ενδεικτικά τουλάχιστον, αν όντως μια γυναίκα οδεύει προς εμμηνόπαυση να το πω, προ - κλιμακτήριο να το πω... τεσ πα δεν ξέρω....

Πάντως υπάρχουν και επιστήμονες που θεωρούν αναξιόπιστα τα αποτελέσματα της ΑΜΗ και γενικώς δεν την δέχονται.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου synik! δεν ξέρω αν είναι κληρονομικό αλλά νομίζω πως πρώτα καλό θα ήταν να προσέξεις για συμπτώματα. Το κυριότερο φυσικά είναι ο κύκλος σου. Δηλαδή αν έχεις κανονικά κάθε μήνα, πόσες μέρες κρατάει κλπ. Γυναίκες με υψηλή FSH και ανωμαλίες στον κύκλο της περιόδου - με κυριότερη την αμηννόροια - μπορεί να πάσχουν από το σύνδρομο πρόωρης ωοθηκικής ανεπάρκειας, το λεγόμενο ΠΩΑ. Πρόσεξε όμως, όχι μεμονωμένα το ένα από το άλλο, αλλά πρέπει απαραίτητα να υπάρχει αυτός ο συνδυασμός (FSH και ανωμαλία κύκλου - αμηννόροια) για να μιλάμε για ΠΩΑ. Τουλάχιστον εμένα αυτά μου είπε ο γιατρός μου.

Μέχρι στιγμής ο κύκλος μου είναι Οk. Βέβαια έκανα και ΑΜΗ (θυμάσαι που σου λέγα ?) Αυτή η εξέταση δείχνει το απόθεμα των ωοθηκών και δείχνει, ενδεικτικά τουλάχιστον, αν όντως μια γυναίκα οδεύει προς εμμηνόπαυση να το πω, προ - κλιμακτήριο να το πω... τεσ πα δεν ξέρω....

Πάντως υπάρχουν και επιστήμονες που θεωρούν αναξιόπιστα τα αποτελέσματα της ΑΜΗ και γενικώς δεν την δέχονται.

 

 

mir μου ..

εγω προς το παρον εχω κανονικοτατο κυκλο .....αλλα αγχωθηκα για το μελλον....δηλαδη θα μπορουσε με την περιπτωση της κληρονομικοτητας να αρχισει τα στραβα η περιοδος μου στα επομενα 2 χρονια...και αυτιο το ενδεχομενο ειναι τρομακτικο ...στενευουν τα περιθωρια:?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όλες αυτές οι εξέτασεις που κάνουμε, ορμόνες, ΑΜΗ κλπ, πάνω - κάτω αυτό δείχνουν, οτι δλδ οδεύουμε προς πρόωρη - στην περίπτωσή μας τουλάχιστον - εμμηνόπαυση. Όμως ψυχραιμία!!! Οσο βλέπουμε περίοδο κάθε μήνα αυτό σημαίνει οτι οι ωοθήκες μας λειτουργούν κανονικά. Μόνο η ΠΩΑ μπορεί να ορίσει, κατά κάποιο τρόπο, το χρονικό περιθώριο εξάντλησης των αποθεμάτων ωοθυλακίων και της μη ορθής λειτουργίας των ωοθηκών...για το μέλλον κανείς δεν ξέρει... μπορεί και εμένα αύριο να μην μου έρθει περίοδος και ... πάπαλα!!

για την κληρονομικότητα ρώτα τον γιατρό τώρα εκεί στην μονάδα που θα πας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα πήρα τα αποτελεσματα της ΑΜΗ και ειναι στο εκπληκτικο νούμερο 5,4 !!!

επίσης η fsh 14,90.....δηλαδή μαυρα χάλια.

Παρόλα αυτά με τισ μικρες δοσεις φαρμακων που παίρνω είδαμε σημερα 4 ωοθηλακια, ελπίζω να μεγαλώσουν όλα.

Εσυ mir τι έγινε? ξεκινησες με τα φάρμακα? τι σου έχουν δώσει?

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Vivianaki. Καταρχάς καλή επιτυχία να ΄χετε και εσείς στην σπερματέγχυση. Εγώ αδιαθέτησα χθες, τη Δευτέρα κάνω ορμονικό έλεγχο και ξεκινώ τις ενέσεις. Εμένα μου συνταγογράφησαν puregon 4.800 μονάδες στο σύνολο, άρα φαντάζομαι πως η ημερήσια δόση θα είναι γενναία θα έλεγα...

ΑΜΗ έκανα κι΄ εγώ πριν 1 βδομάδα, τα αποτελέσματα 3,3 . Και η FSH τα ίδια χάλια, κυμαίνεται από 11,8 έως 23.3. Τεσ πα τί να κάνουμε.

Εσύ σε ποιά ημέρα της διέγερσης βρίσκεσαι? Πότε με το καλό η σπερματέγχυση?

Και αλήθεια γιατί τώρα σας συνέστησαν σπερματέγχυση? Την 1η φορά είχες κάνει εξωσωματική έτσι δεν είναι? Σε ποιές περιπτώσεις συστήνεται η σπερματέγχυση? Δεν το έχω ψάξει καθόλου. Φαντάζομαι πως η γυναίκα θα πρέπει να έχει διαβατές σάλπιγγες ή κάνω λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 8η μερα του κύκλου, 5η μερα διέγερσης. Πιστευω τέλος της εβδομάδας θα είμαι έτοιμη. Τωρα κάνουμε σπερματέγχυση γιατι πάμε με σπέρμα δότη.

έχεις δικιο για τις διαβατές σάλπιγγες αλλά για να πω την αλήθεια δεν ήθελα να κάνω σαλπιγγογραφία και το άφησα στην τύχη. Λίγη τύχη ζητάω, όχι πολύ....!

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά σας. Επανέρχομαι στο θέμα. Χθες έκανα τον 1ο υπέρηχο. Ήμουν στην 4η ημέρα της διέγερσης με puregon 300 μονάδες/ανά μέρα. Έχω 4 ωοθηλάκια στην αριστερή ωοθήκη (στην δεξιά κανένα) 10-12 χιλιοστών, ενδομήτριο 7 χιλ. και οι αιματολογικές LH 7,86 και Ε2 οιστραδιόλη 290. Ο γιατρός μου είπε πως βρήκε (για τα δικά μου δεδομένα πάντα λόγω υψηλής FSH και χαμηλής ΑΜΗ) τα αποτελέσματα καλά, κάτι πάει να γίνει είπε αλλά τη δοση δεν μου την αύξησε. Ποιά η γνώμη σας ?

Πώς σας φαίνονται τα μέχρι τώρα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου mir

μια χαρά τα πας. κι εγω κάπως έτσι ήμουνα, ωοθυλακια μονο αριστερά!

Οι μετρησεις καλές μου φαινονται, όσο για να αυξησει δόση αυτο το κάνουν προσ το τελος για να δώσουν ώθηση εαν χρειάζεται. Και να αυξησει τη δοση τωρα δεν προκειται να βγάλεις άλλα.

Εγώ σ'ημερα έκανα τη σπερματέγχυση και περιμένω αποτελέσματα! όλα πήγαν καλά τώρα τα υπόλοιπα ειναι στο χέρι της φύσης.

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας. Επανέρχομαι στο θέμα. Χθες έκανα τον 1ο υπέρηχο. Ήμουν στην 4η ημέρα της διέγερσης με puregon 300 μονάδες/ανά μέρα. Έχω 4 ωοθηλάκια στην αριστερή ωοθήκη (στην δεξιά κανένα) 10-12 χιλιοστών, ενδομήτριο 7 χιλ. και οι αιματολογικές LH 7,86 και Ε2 οιστραδιόλη 290. Ο γιατρός μου είπε πως βρήκε (για τα δικά μου δεδομένα πάντα λόγω υψηλής FSH και χαμηλής ΑΜΗ) τα αποτελέσματα καλά, κάτι πάει να γίνει είπε αλλά τη δοση δεν μου την αύξησε. Ποιά η γνώμη σας ?

Πώς σας φαίνονται τα μέχρι τώρα αποτελέσματα?

 

mir μου καλημερα...

μια χαρα μου ακουγονται τα αποτελεσματα σου...εγω την προηγουμενη φορα ειχα 5 ωοθυλακια και γονιμοποιηθηκαν τα 4 ....το σλογκαν ειναι "λιγα και καλα"

θα εχεις 3 καλα μωρακια για να υποδεχτεις...και το ενδομητριο σου ειναι παρα μα παρα πολυ καλο για 4η μερα διεργεσης ...θα βρουν τα μωρα σου πολυ καλο χωραφακι για να μεγαλωσουν....τελεια!!

με βραχυ πρωτοκολλο ε????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Κορίτσια ποια μέρα του κύκλου γίνεται η ΑΜΗ;Μου σύστησε ο γιατρός να την κάνω αν και φοβάμαι τι θα δείξει....:?

 

Μελανια μπορεις να πας σε οποιαδήποτε μέρα του κύκλου ..

καλα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Σήμερα πήρα τα αποτελεσματα της ΑΜΗ και ειναι στο εκπληκτικο νούμερο 5,4 !!!

επίσης η fsh 14,90.....δηλαδή μαυρα χάλια.

Παρόλα αυτά με τισ μικρες δοσεις φαρμακων που παίρνω είδαμε σημερα 4 ωοθηλακια, ελπίζω να μεγαλώσουν όλα.

Εσυ mir τι έγινε? ξεκινησες με τα φάρμακα? τι σου έχουν δώσει?

 

καλά δεν ξέρεις από μαύρα χάλια ακόμα κορίτσι μου βλέπε εμένα με AMH 0,7 οιστροδιόλη 170 και FSH 3,96 και ακόμα ελπίζω ότι θα κάνω δεύτερο παιδί, γιαυτό θέλω να σου πω να μην απελπίζεσαι και να έχεις πίστη στο θεό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...