Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρο σε πισίνα...


Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ... κουφο να το πω ? Κάνει να βάλουμε το μωρό, 3 1/2 μηνων, σε εσωτερικη θερμενόμενη πισίνα ?

Κι αν κανει, εσεις θα το βαζατε ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το καλοκαίρι πήγαμε διακοπές στο Βραχάτι. Εκεί η κουνιάδα μου έχει εξοχικό με πισίνα (καθώς έχουν εταιρία με πισίνες). Τότε ο μικρός ήταν περίπου 5 μηνών. Στην πισίνα δεν είχαν βάλει χλώριο αλλα ο καθαρισμός της γινόταν με οξυγόνο. Ωστόσο τον μικρό δεν το έβαλα παρα μόνο μέχρι το γόνατο. Η παιδίατρος μας αλλα και εγώ τον θεωρούσαμε πολύ μικρό.....

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να γραψω το γιο μου στο κολύμβητήριο και η παιδίατρος μου ειπε οτι βγηκε ενημέρωση από την αμερικάνικη παιδιατρική εταιρεια να αποφευγουμε να βαζουμε παιδια κατω του ετους στις η πισίνες με χλωριωμένο νερο.

Link to comment
Share on other sites

O παιδιατρος μας ειπε οτι η καθαροτερη πισινα ειναι σαν την πιο βρωμικη θαλασσα. Μας ειχε απαγορεψει πριν κλεισει 6 μηνες θαλασσα οποτε για πισινα οπως καταλαβαινεις ουτε να ακουσει .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλένα να προσέχεις μονο να μην ειναι το νερο περισσοτερο απο 37 βαθμους Κελσιου!Άσε που το χλώριο δεν είναι ότι καλύτερο για τα μωράκια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τον βαλω ... απλα εκανα μια σκεψη για να διασκεδαζαμε λιγο με την αδελφουλα του... ετσι για λιγα λεπτα... αλλα καλυτερα οχι γιατι μετα θα εχω τοοοοοοοοσο αγχος ακομα κι αν δεν παθει τιποτα....

 

Ευχαριστω παντως για τις αποψεις σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για τοσο μικρο ουτε εγω θα το εβαζα.Την μικρη το καλοκαιρι την καναμε καμια φορα μπανιο στην πισινα αλλα για πολυ λιγο και μετα καπακι μπανιο, αλλα ηταν ενος χρονου.Δεν επαθε κατι ομως.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΠΡΙΝ 2 ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ. ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ WATERLAND ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΙΚΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΝΙΟ (ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΩΣΤΙΣΜΟ). ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΑΓΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΒΡΕΞΕ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ. ΑΥΤΗ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΒΟΥΤΗΞΕΙ. ΜΕΣΑ. ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΛΥΠΗΘΗΚΑΜΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΜΕ ΔΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΣΙΝΑ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑ ΤΗΝ ΒΑΛΑΜΕ ΓΙΑ 20 ΛΕΠΤΑΚΙΑ. ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΟΜΩΣ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 4 ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ ΜΟΛΙΣ ΕΠΙΝΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΡΟΙΑ. ΕΙΧΕ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΜΙΞΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΚΡΥΩΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΝ ΕΠΑΘΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΜΑΛΑΚΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΖΟΥΜΙ ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ. ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ. ΠΟΤΕ ΒΑΛΑΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΑΣ ΣΕ ΠΙΣΙΝΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ?

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή της αδερφής μου 2 1/2 ετών μετά από μπάνιο σε πισίνα έκανε διάρροιες και 39 πυρετό για 2 μέρες και για πάνω από μία βδομάδα τα κακάκια της ήταν μαλακά. Η αδερφή μου το σύνδεσε με την πισίνα αφού δεν είχε έρθει σε επαφή με κανέναν άλλο, εκτός από τους γονείς της. Πάντως και στην τηλεόραση είχα ακούσει ότι από πισίνα μπορεί να κολλήσεις γαστρεντερίτιδα. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το χλώριο ή με τα μικρόβια που κυκλοφορούν στις πισίνες.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω γραψει την κορη μου κολυμβητηριο απο 11 μηνων,το χλωριο σκοτωνει τα παντα ρωτα κ τον παιδιατρο σου,εγω δεν πιστευω οτι εχει σχεση .Και στο κολυμβητηριο εχω δει παιδακια 3.5μηνων οποτε εαν τυχον υπηρχε περιπτωση να κολησουν κατι δεν πιστευω να τα αφηνε ο παιδιατρος,απλα πιστευω οτι ετυχε

Link to comment
Share on other sites

η ανηψιά μου που είναι βέβαια μεγαλύτερο κοριτσάκι, δύο φορές έχει μπει σε πισίνα, και τις δύο φορές κόλλησε μύκητες....

(η δεύτερη φέτος στο wonderland)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω γραψει την κορη μου κολυμβητηριο απο 11 μηνων,το χλωριο σκοτωνει τα παντα ρωτα κ τον παιδιατρο σου,εγω δεν πιστευω οτι εχει σχεση .Και στο κολυμβητηριο εχω δει παιδακια 3.5μηνων οποτε εαν τυχον υπηρχε περιπτωση να κολησουν κατι δεν πιστευω να τα αφηνε ο παιδιατρος,απλα πιστευω οτι ετυχε

 

Στα κολυμβητήρια προφανώς θα είναι πιο προσεχτικοί με το θέμα της καθαριότητας..Στις πισίνες όμως??? Δυστυχώς δεν τα πολυπροσέχουν αυτά..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτο μπορει να εχει δικιο αλλα στην Γλυφαδα που την πηγαινα μπορω να σου απειρου καλους σκηνικα,οπως το να πεφτουν τα σκουπιδια στην πισινα μεσα απο λαθος της καθαριστριας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

γι αυτο την πηγα σε ιδιωτικο κολυμβητηριο κ ησυχασα,παντως κοριτσια το κολυμβητηριο κανει θαυματα, κ ειναι πολυ καλη γυμναστικη για παιδακια

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕ ΑΛΛΑ ΚΑΚΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ... ΕΛΕΙΠΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΜΑΖΙ ΜΟΥ, ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕΝΩ ΜΑΚΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΑΣΕ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ 1-2 ΜΕΡΕΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΥΔΙΑΘΕΤΗ. ΜΕΤΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΟΜΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΜΒΟΛΙΟ.

 

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ

"Η ΠΙΣΙΝΑ ΙΣΟΥΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΒΡΟΜΙΚΗ ΘΑΛΑΣΑ"

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ

"Η ΠΙΣΙΝΑ ΙΣΟΥΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΒΡΟΜΙΚΗ ΘΑΛΑΣΑ"

εαν υπηρχε περιπτωση να ισχυει αυτο κανενας παιδιατρος δεν θα αφηνε νεογνα να κανουν κολυμβηση

Link to comment
Share on other sites

Γενικως οι Ελληνες δεν ειμαστε εξοικειωμένοι και ενημερωμένοι για τις πισινες . Οσους ρωτησεις τοσες γνωμες θα λάβεις και συνήθως αρνητικές .

 

Εγω παντως περιμένω πως και πως να ξεκινησουμε τα μαθηματα "κολυμβησης" με την μπουμπουκένια μου :) Στην περιοχη μας τα προσφέρουν απο τον 6ο και μετα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλιως συντηρούνται οι πισίνες που παμε τα παιδιά μας για μάθημα κολύμβησης και αλλιώς οι δημόσιες πισίνες που μπαίνουμε οι παντες μέσα, εκεί πιστεύω ότι είναι το θέμα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω Ρουλα μπορει να εχεις δικιο,αλλα μην νομιζεις οτι στα δημοσια κολυμβητηρια κανουν ολα τα απαραιτητα που χρειαζονται,κ τα λεω αυτα επειδηα τα πιο πολλα τα εχω γυρισει με την μικρη κ τελικα κατεληξα να την στελνω σε ιδιωτικο κολυμβητηριο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο

Link to comment
Share on other sites

Αλλιως συντηρούνται οι πισίνες που παμε τα παιδιά μας για μάθημα κολύμβησης και αλλιώς οι δημόσιες πισίνες που μπαίνουμε οι παντες μέσα, εκεί πιστεύω ότι είναι το θέμα!!!!!!

 

 

Συμφωνώ. Θεωρώ και εγώ την καλύτερη γυμναστική για τα παιδάκια και κάνει και καλό και σε πολλά που αφορούν την υγεία τους.

Αν και είναι πολύ μικρούλα ακόμα η δικιά μου ανυπομονώ να μεγαλώσει για να την πάω κι εγώ :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλα εννοειται οτι αυτο δεν συγκρινεται,εγω ποτε δεν θα εβαζα το παιδι μου σε πισινα ξενοδοχειου,ειπαμε μην τρελαθουμε κι ολας,εκει δεν ελεγχεται κανεις,τουλαχιστον στα δημοσια κολυμβητηρια πηγαινουν χαρτι.

απλα θεωρησα οτι στην συγκεκριμενη πισινα που πηγε η κοπελα το παιδι της βαση της αδειας που εχει λογικα πρεπει αν μην τι αλλο να παρεχει ασφαλεια στους πελατες γιατι απο κει εχει μονο κοσμο οποτε λογικα δεν τον συμφερει να αρρωσταινουν,αλλα ολα αυτα ειναι θεωρητικα

Link to comment
Share on other sites

ΜΑ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΗ ΠΙΣΙΝΑ ΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΑΝ ΚΑΡΟΥΣΕΛ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΑΙΝΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΡΥΩΜΑ Η ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΧΛΩΡΙΟ, ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΗ ΔΕΙ ΑΥΡΙΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΛΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΙΝΑΣ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

είναι ανάλογα και την πισίνα.

τώρα ένα μικρό μωράκι καλό θα ήταν να μην μπαίνει σε δημόσια πισίνα, αλλά σε πισίνα για παιδάκια που έχει άλλη αντιμετώπιση.

Και πάλι οι παιδικές πισίνες δεν είναι και οι πιο καθαρές, από την άποψη ότι τα μωράκια μπορεί να κάνουν τσίσα τους.

(αν και έχουν βγει μαγιο-πάνες)

 

στο εξοχικό μας έχουμε πισίνα, και πέρισι μπήκε το ανιψάκι μου ενός έτους. πριν χρόνια το άλλο μου ανιψάκι , πάλι ενός έτους. Μάθανε να αγαπάνε το νερό, και να κάνουν ωραίες βουτιές!!!

εγώ την δικιά μου θα την βάλω του χρόνου.

Αλλά αυτό σε πισίνα που ξέρω και εμπιστεύομαι, και καθαρίζουμε και φροντίζουμε εμείς.

 

βρήκα κι αυτό το site και το σκέφτομαι για όταν ,εγαλώσει λίγο ακόμα η μικρούλα μου. Ριξτε μια ματιά : http://www.babyswimming.gr/

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

του Αλιμου που εχω παει κ διαφημιζει το συγκεκριμενο σιτε,δεν το συστηνω γιατι δεν κανουν τιποτε αλλο απο απλη εξοικειωση με το νερο,ενω σε καποια αλλα μαθαινουν το παιδι απο μηνων καποιες τεχνικες ωστε να μαθει να κολυμπαει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...