Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαπτιση-τι κανουν οι γονεις κ τι η νονα;


stella27

Recommended Posts

γεια σας,μεσα στο καλοκαιρι θα βαπτισουμε τη μπεμπουλα μας που γεννηθηκε τον προηγουμενο μηνα.τι θα πρεπει να ξερω διοτι το πρωτο παιδακι.τι πρεπει να κανω εγω τι πρεπει να κανει η νονα;

περιπου ποσο στοιχιζει μια βαπτιση στους γονεις γυρω στα 800ευρω να υπολογιζω;;;;; :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καπου το εχω ξαναγραψει αυτο αλλα το ξαναλεω και εδώ..Απ οτι ξερω τα εθιμα διαφερουν λιγο αναλογα με τις περιοχες της Ελλάδας..Παντως στην Αθήνα που ξερω σιγουρα, η νονα αναλαμβάνει τα ρουχαλάκια και τα παπουτσακια, το σταυρο, τις πετσετες τα λαδοπανα και τα εσωρουχα (μαζι βεβαια με το μπουκαλακι για το λαδι), το κουτι τς βαπτισης, την λαμπαδα με τα κερακια και τα μαρτυρικα. Τα υπολοιπα, μπομπονιερες και προσκλητηρια καθως και το στολισμο που ειναι προαιρετικος τον αναλαμβανει η μητερα. 800 ευρω που λες ειναι πολλά. Αν το ψαξεις ουτε εσυ ουτε η νονα θα χαλασετε τοσα πολλα! :shock:

Αλλωστε αρκετα πραγματα αν εχεις χρονο μπορεις να τα κανεις και μονη σου. Με το καλο η βαπτιση και οτι αλλο θες εδω θα ειμαστε! :D

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

μη ξεχασεις να υπολογισεις στα εξοδα της βαφτισης τα δικα σας ρουχα,το ρουχαλακι και τα παπουτσακια του παιδιου που θα φορεσει πριν την βαφτιση,το δωρο του νονου,τα εξοδα για τα γλυκα (οι γονεις τα πληρωνουν),και σαφως οι νονοι θα πρεπει υποτιθεται να δωσουν και κατι στην εκκλησια (εμας ο τρελοπαπας ζητησε και απο εμας λεφτα....)

 

στα λεω γιατι και εμεις δε τα ειχαμε υπολογισει και τελευταια στιγμη τρεχαμε (παντα ανοργανωτοι γαρ...)

 

α ο στολισμος (νεα μοδα τα τελευταια χρονια ) εμας μας τον εκαναν οι νονοι γιατι γενικα τους πηγαν φθηνοτερα απο οσο υπολογιζανε,....

 

εχεις αρκετο χρονο να ψαξεις καλα και φτηνα.....

 

εμενα αν εξαιρεσεις το τραπεζι πηγαν

 

(100 ατομα εκκλησια )

80? οι προσκλησεις

120? τα γλυκακια

τα ρουχα (εχμ) 400 ? γιατι ο αντρας μου δε φοραει κουστουμι και οπως καταλαβαινεται αποφασισε να το βαλει (!!!)

οι μπουμπουνιερες 200?

τα ρουχα της μικρης (παπουτσια ειχαμε) 40 ?

 

 

συνολικα (ξεχασα κατι??)

850?

 

α ναι δωρα νονων (ηταν και 2 ) 300?(τους πηραμε ρολογια)

 

οι νονοι δωσανε συνολικα για ολα τα βαφτιστικα και το σταυρο 650?

και 180? για το στολισμο (μη φανταστεις τιποτα τρελο γιατι δε θελαμε πολλα πολλα..2 μπουκετα μπαλονιων,ενας μικυ και μια μινι μεγαλα,καθως και στη κολυμπηθρα γυρω γυρω τουλι με κορδελες και νεραϊδες )

 

 

αυτα .....

 

χωρις τραπεζι παντα....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, τα περιμενα χειροτερα τα πραγματα περιμενα πολλα περισσοτερα να σται καλα μας ανοιγεται τα ματια εμας τις πρωταρες!!!!!!!!

καλη χρονια σε σας κ στις οικογενειες σας

:P

Link to comment
Share on other sites

Σιγα που δεν θα ξεχνουσα τιποτα! :lol::lol: Κλασικη ξεχασιαρα, παραπληροφορω τον κόσμο! :lol:

Ξεχασα τα γλυκάκια..Δικαιολογημενα βεβαια μιας και δεν εχω αγοράσει ακόμα! Καλή χρονια και σε σενα Στέλλα και να χαίρεσαι την οικογένεια σου! Μην ανησυχεις για την βάπτιση, αν το ψάξεις και ασχοληθεις και εσυ λίγο μπορει να σου κοστίσει πολυ λιγοτερο απ οτι περιμένεις!Αντε με το καλό!

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειδες εμεις δε πληρωσαμε φωτο και βιντεο γιατι μας τα κανανε φιλοι οποτε το ξεχασα....

 

 

δεν εισαι η μονη ξεχασιαρα Marialena!!!! :lol::lol::lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ειδες εμεις δε πληρωσαμε φωτο και βιντεο γιατι μας τα κανανε φιλοι οποτε το ξεχασα....

 

 

δεν εισαι η μονη ξεχασιαρα Marialena!!!! :lol::lol::lol:

 

Μαλλον θυμομαστε αυτα που μας απασχολησαν εμας! :P:P:P

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

στη θεσσαλια παντως κανουν οι γονεις δωρο στο νονο κ καλο δωρο μαλιστα.

μοιραζουμε τις μπομπονιερες μαζι με την προσκληση κ δινουμε μονο γλυκο στην εκκλησια.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

line_flow2_beg_39_time_1208577600_text_e720ece5ebe9f3f3effdebe120eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ήθελα εδω να αναφέρουμε τα "έθιμα όσον αφορά στο τι παίρνουν οι νονοί για την βάφτιση και τι παίρνουν οι γονείς !!!΄

Ίσως σε κάθε τόπο είναι και διαφορετικά

τον Μαρτιο βαφτίζω την κορούλα μου και κάναμε μια συζήτηση με τη νονά για το τι θα πάρει η κάθε μια αλλά επειδή η νονά μας είναι Κρητικιά ήξερε άλλα !!!

π.χ. εμείς εδώ η νονά παίρνει το σταυρό τα βαφτιστικά το 2ο ρουχαλάκι , στολίζει την κολυμπήθρα , στολίζει με μπαλόνια έξω απο το ναό, και παίρνει τις μπομπονιέρες

ενώ οι γονείς κάνουν τα γλυκάκια(παστάκι) και παίρνουν δώρο στη νονά

 

εγώ όμως επειδή θέλω να έχω καλή μπομπονιέρα είπα αν είναι να τις κάνουμε μισές μισές αλλα εκείνη στην Κρήτη μου είπε ότι τις κάνει η μαμά όλες!!! Πρώτη φορά το άκουσα αυτό !!!!!!!!!!!

 

πείτε κι εσείς τι κάνατε ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΝΟΝΑ .

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΝΟΝΑΣ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΠΑΝΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΝΟΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΞΟΔΕΨΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ :!:

Link to comment
Share on other sites

Για δες λιγο σε αυτο το site που αναφερει αναλυτικα τις υποχρεωσεις των γονιων και του νονου, θα σου λυσει τις αποριες!

http://gamosgamos.gr/Vaptisi.aspx

 

Αληθεια,στη Θεσσαλονικη,οι μπομπονιερες ειναι του νονου??? Πρωτη φορα το ακουω αυτο! :shock:

Ξερω οτι ο καθε τοπος εχει τα δικα του (αν και μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο,δεν το εχω ξανακουσει) και πολυ θα μου αρεσε κι εμενα αυτο το εθιμο που εχετε εκει,αλλα θα επεφτε καπως βαρυ στο νονο.. :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απο Βόρεια είμαι και ευτυχώς και ο νονός.

Ο νονός πήρε μπομπονιέρες, βαπτιστικά, 2ο ρουχαλάκι, σταυρό και πληρώνει την εκκλησία.

Οι γονείς στολισμό εκκλησίας, γλυκάκι με το όνομα, δωράκια για τα παιδιά(άν θές) και δώρο στο νονό και σε όλη την οικογένειά του. Τα δώρα σε όλη την οικογένεια τα κάνουμε στο χωριό μου, δεν ξέρω αν γίνονται και αλλού.

Και στο γάμο μου οι μπομπονιέρες ήταν του κουμπάρου, αλλά σε άλλα μέρη δεν νομίζω οτι το κάνουν έτσι.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

ναι και σε μας ετσι πως τα γραφει η νικολ ειναι...τις μπομπονιερες της παιρνουν οι νονοι!!!!Γενικα στη βαφτιση ολα οι νονοι τα κανουν αλλα τελος παντων!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας ο νονος πηρε:βαπτιστικα ρουχακια ,σταυρο,δευτερο ρουχακι,πληρωσε την εκκλησια

εμεις πηραμε:στολισμο εκκλησιας,μπομπονιερες,γλυκο,δωρο κουμπαρου,μαρτηρικα

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Η νονά σε μας πήρε: βαπτιστικά ρουχάκια, 2ο ρουχάκι, σταυρό, μαρτυρικά, λαμπάδα, βαλιτσάκι και λαδόπανα, πυζαμάκια για την τρίτη ημέρα που θα το κάναμε μπάνιο και την εκκλησία

Εμείς: δώρο νονού, γλυκά, μπομπονιέρες και διακόσμηση εκκλησίας και κάτι δωράκια για τα παιδιά που δώσαμε

 

Συνήθως ο κάθε τόπος έχει και τα δικά του έθιμα..

 

Στη Θεσσαλονίκη δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται, πάντως Diana Dee εγώ δεν ήθελα να επιβαρύνω την νονά με τις μπομπονιέρες (το ίδιο ισχύει και για τον γάμο μου) και τις πλήρωσα όλες εγώ.Γιατί εγώ μπορεί να ήθελα να πάρω κάποια ακριβή μπομπονιέρα ή να καλέσου 500 άτομα.. Δεν μου φαινόταν λογικό να επιβαρύνω τοθς κουμπάρους επειδή εγώ θα ήθελα κάτι ιδιαίτερο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται, πάντως Diana Dee εγώ δεν ήθελα να επιβαρύνω την νονά με τις μπομπονιέρες (το ίδιο ισχύει και για τον γάμο μου) και τις πλήρωσα όλες εγώ.Γιατί εγώ μπορεί να ήθελα να πάρω κάποια ακριβή μπομπονιέρα ή να καλέσου 500 άτομα.. Δεν μου φαινόταν λογικό να επιβαρύνω τοθς κουμπάρους επειδή εγώ θα ήθελα κάτι ιδιαίτερο.

 

Ναι καλε πλακα κανω! Ετσι ομως το εχουν στην βορεια Ελλαδα απο οτι λενε τα κοριτσια! Εγω ειμαι κατω απο το αυλακι και αυτα...ουτε για ατειο :lol::lol: Συμφωνω μαζι σου απολυτα!! Για μενα αν ηταν δυνατο να αγοραζε μονο τον σταυρο ο νονος και ολα τα αλλα εγω,για να ειναι οπως τα θελω,χωρις να σκεφτομαι αν θα τον επιβαρυνω οικονομικα με το γουστο μου...

Link to comment
Share on other sites

H Νονα μας εκανε

βαφτιστικα, σταυρο, μπομπονιερες για μεγαλους κ μικρους, ρουχαλακι για την εκκλησια, μπουρνουζι για την 3η μερα... κ δωρο για την μαμα

(πρωτη φορα το ακουσα, αλλα ετσι το εχουν εδω)

 

Εμεις

γλυκακια, τουρτα, διακοσμο εκκλησιας κεντρου κλπ. δωρο της νονας, φωτογραφους, κεντρα κλπ

 

Ξεχασα τιποτα? :roll:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ξερω οτι τις μπομπονιερες οι γονεις τις περνουνε.

αλλα κ να μην ειναι ετσι εαν το εθιμο αυτο δεν το γνωριζει η νονα μπορεις να της το επιβαλεις κ πως?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το έθιμο με τις μπουμπουνιέρες δεν το έχουμε 3 παιδιά έχουμε βαφτίσει και μπουμπουνιέρες δεν πήραμε, ούτε φυσικά οι νονοί μας.

Αφού η νονά είναι από την Κρήτη και δεν έχει αυτό το έθιμο δεν νομίζω ότι μπορείς να ζητήσεις να πάρει τι μπομπονιέρες.

Επίσης εγώ γνωρίζω ότι ο στολισμός είναι προαιρετικός η νονά μας δεν πλήρωσε τον στολισμό έγω σαν νονά τις 2 φορές τον πλήρωσα και την άλλη φορά δεν επιτρεπόταν ο στολισμός.

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια παρ' όλα τα έθιμα πάντα γίνεται συννενόηση !!!αλίμονο να επιβάλλεις τον νονο να σου κάνει όλα όσα θές...

εγώ απλά είπα αυτά που κάνουμε συνήθως και αυτά έκανα κι εγώ ως νονά :wink:

αλλά οι μπομπονιέρες είναι του νονού εδώ αλλά και εγώ είπα να γίνουν μισες μισες αλλά και πάλι αν πεί όχι η νονά εννοείται ότι θα τις κάνω μόνη μου!!!

 

ένα άλλο είναι ΄οτι εμείς δεν κάνουμε καθόλου μαρτυρικά :roll:

 

liana03η νονά ήρθε νύφη στη Θεσσαλονίκη :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τ΄ακους κουμπάρα???????? Ολα εσύ θα τα φορτωθείς! μέχι και τα έξοδα του τραπεζιού!

Πλάκα κάνω...

Λοιπόν όλο μου το σόι και από τον πατέρα και από τη μητέρα είμαστε από Μακεδονία, η κουμπάρα μου είναι από Κρήτη, αλλά ποτέ δεν άκουσα για μπομπονιέρες ότι τις πληρώνει η νονά...

Πάντως αυτά είναι λεπτά ζητήματα και καλό είναι να τα συζητάτε ψύχραιμα και ήρεμα γιατί ο ρόλος της νονάς δεν περιορίζεται σε μία μέρα (της βάφτισης) αλλά σε όλη τη ζωή του παιδιού... εκεί είναι απαραίτητη η νονά όχι στις πληρωμές...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Μακεδονία είναι η μισή Ελλάδα κούκλα μου

εδώ έχουμε διαφορτικά έθιμα απο χωριό σε χωριό :wink:

 

και μην τρελλαίνεστε κορίτισα κανείς δεν βάζει με το ζόρι νονά ή νονό να πληρώσει :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα εδω να αναφέρουμε τα "έθιμα όσον αφορά στο τι παίρνουν οι νονοί για την βάφτιση και τι παίρνουν οι γονείς !!!΄

Ίσως σε κάθε τόπο είναι και διαφορετικά

τον Μαρτιο βαφτίζω την κορούλα μου και κάναμε μια συζήτηση με τη νονά για το τι θα πάρει η κάθε μια αλλά επειδή η νονά μας είναι Κρητικιά ήξερε άλλα !!!

π.χ. εμείς εδώ η νονά παίρνει το σταυρό τα βαφτιστικά το 2ο ρουχαλάκι , στολίζει την κολυμπήθρα , στολίζει με μπαλόνια έξω απο το ναό, και παίρνει τις μπομπονιέρες

ενώ οι γονείς κάνουν τα γλυκάκια(παστάκι) και παίρνουν δώρο στη νονά

 

εγώ όμως επειδή θέλω να έχω καλή μπομπονιέρα είπα αν είναι να τις κάνουμε μισές μισές αλλα εκείνη στην Κρήτη μου είπε ότι τις κάνει η μαμά όλες!!! Πρώτη φορά το άκουσα αυτό !!!!!!!!!!!

 

πείτε κι εσείς τι κάνατε ?

 

εδω στη Κρητη τις μπομπονιερες τις κανουν οι γονεις του νεοφωτιστου

οπως επισης και τον στολισμο του κεντρου του ναου , τα γλυκα και δωρο στη νονα

 

η νονα κανει τα ρουχα τον σταυρο μαρτυρικα κτλ, πληρωνει το ναο και δωρο στους κουμπαρους

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...