Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑ "ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ" ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (6 ΜΗΝΟ)


Eva_p

Recommended Posts

Καλημέρα, επειδή έχω μπερδευτεί με το 6μηνο του ΟΑΕΔ έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Έχω καταθέσει τα χαρτιά μου (μαζί και το καινούργιο που ζητάνε για το ποσοστό συνεισφοράς στο επικουρικό) στις 03/10/2011 με ημερ/νια έναρξης του 6μηνου 27/09/2011. Πότε θα αρχίσω να πληρώνομαι? Από τον ΟΑΕΔ μου είπαν μετά από 2 μήνες, αλλά είναι δυνατόν αυτό?

2) Τα Χριστούγεννα θα πάρω κάποιο ποσό σαν δώρο ?

3) Όλα τα ποσά που έχουμε πάρει για την γέννα (Επιδόματα, βοηθήματα από ΙΚΑ&ΟΑΕΔ) τα δηλώνουμε και φορολογούνται?

 

Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει ...

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1) λογικά θα πληρωθείς αρχές Νοεμβρίου, αλλα γενικά έχουν καθυστερήσει τις πληρωμές τον τελευταίο καιρο

2) υποτίθεται ναι, αλλα το επιδομα άδειας ( το καλοκαιρινό) εγω ακόμη το περιμένω !

3) αυτο δεν το γνωρίζω, ελπίζω να μη φορολογούνται

Link to comment
Share on other sites

ναι θα παρεις καποιο ποσο δωρο χριστουγεννων-επιδομα αδειας και δωρο πασχα.θα παρεις και απο οαεδ και απο τον εργοδοτη.τα ποσα των επιδοματων του ικα ειναι (προς το παρον)ποσα που δεν φορολογουνται.βεβαια εγω σαν χαζη τα εβαλα με αποτελεσμα να μου ερθει εκτακτη εισφορα γιατι ειχαν υπολογισει και αυτα σαν εισοδημα :rolleyes:.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..επειδη τον τελευταιο καιρο ακουμε παναγια βοηθεια ποσα θελω να ρωτησω αν εχετε ακουσει η' διαβασει σχετικα με το 6μηνο.γενναω πρωτα ο θεος γεναρη κ εχω το αγχος μηπως δεν μας το δωσουν,δεν μπορω να φανταστω οτι θα αφησω την μπεμπουλα μου 2 μηνων κ θα τρεχω να ακουω τις βλακειες του εργοδοτη μου!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο παιδί δε δήλωσα ούτε τα επιδόματα του ΙΚΑ ούτε τα χρήματα του 6μήνου του ΟΑΕΔ και μάλιστα γι'αυτό το τελευταίο ρώτησα στον ΟΑΕΔ αν θα μου δώσουν βεβαίωση για την εφορία και μου είχαν πει ότι δε χρειάζεται άρα κι εγώ δεν το δήλωσα...βεβαια ακόμη δε μου έχει έρθει ούτε καν εκκαθάριση...τα πάντα έχουν κολλήσει, δεν κινείται τίποτα πια και ό,τι κινείται είναι στον αυτόματο...μακάρι πάντως να μη μας το κόψουν αν και ακουγεται έντονα... εύχομαι όλα να σου πάνε καλά κοριτσάκι και να προλάβουμε και το 6μηνο του ΟΑΕΔ!!!

eNortjKzUjIyMjA2tVSyBlwwFW8C0g,,43.pngeNortjKzUjIyMjA2M1CyBlwwFVgCyg,,70.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σήμερα μπήκαν στον λογαριασμό μου χρήματα!!! Αλλά μου έχουν βάλει 659 ευρώ.

Για τσεκάρετε τους λογαριασμού σας...

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί ενώ το 6μηνο έχει ξεκινήσει από τις 27/09 μου έβαλαν μόνο χρήματα για ένα μήνα...

Για δείτε λίγο και εσείς τί γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκαν στον λογαριασμό μου χρήματα!!! Αλλά μου έχουν βάλει 659 ευρώ.

Για τσεκάρετε τους λογαριασμού σας...

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί ενώ το 6μηνο έχει ξεκινήσει από τις 27/09 μου έβαλαν μόνο χρήματα για ένα μήνα...

Για δείτε λίγο και εσείς τί γίνετε.

 

Και μένα μπήκανε σήμερα και μου βάλανε συν 65? για τις 3 μέρες του Σεπτεμβρίου,είχα και εγώ εναρξη 27/9, πάνε να τους ρωτήσεις.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μπήκανε σήμερα και μου βάλανε συν 65? για τις 3 μέρες του Σεπτεμβρίου,είχα και εγώ εναρξη 27/9, πάνε να τους ρωτήσεις.

mammyblue απο ποιον οαεδ πληρωνεσαι??ειναι η πρωτη καταβολη??γιατι και γω περιμενω ..εκανα τα χαρτια απο Σεπτεμβρη και ακομ ατπτ!!:(

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατέθεσα τα χαρτιά μου 1η Σεπτεμβρίου και χθες τσέκαρα το λογαριασμό μου και τσουπ 2 μήνες πληρωμένοι!!!!Είχαν κολλήσει αρκετό καιρό γιατί ήθελαν πρώτα βεβαίωση για το επικουρικό ταμείο,αν έχουμε.Ας ελπίσουμε ότι δεν θα το κόψουν από καμία μανούλα.

image.php?type=2&o=9&c=2&date=2010-1-12&babyname=Antonis

image.php?type=2&o=16&c=4&date=2011-5-27&babyname=Baby%20Girl

Link to comment
Share on other sites

Κατέθεσα τα χαρτιά μου 1η Σεπτεμβρίου και χθες τσέκαρα το λογαριασμό μου και τσουπ 2 μήνες πληρωμένοι!!!!Είχαν κολλήσει αρκετό καιρό γιατί ήθελαν πρώτα βεβαίωση για το επικουρικό ταμείο,αν έχουμε.Ας ελπίσουμε ότι δεν θα το κόψουν από καμία μανούλα.

 

 

ααααα..και γω τσεκαρα σημερα και μπηκαν,μισος Σεπτεμβρης και ολος ο Οκτωβρης!!Οποτε ειμαστε καλα!!αντε κορίτσια και εις τα επόμενα!!:P

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οκ αλλά ο Νοέμβριος? Εμένα με έναρξη εξαμήνου 27 Σεπτεμβρη μου έβαλαν 85 ευρώ μάλλον για τις 3-4 μέρες του Σεπτεβρίου και 659 ευρώ για τον Οκτώμβριο. Δηλαδή τον Νοέμβριο πότε θα τον βάλουν? Έχω μπερδευτεί λίγο με το πότε κάνουν τις πληρωμές...

Αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα ας μην είμαστε και πλεονέκτες...

Link to comment
Share on other sites

Eva_p το Νοέμβριο θα τον πληρωθείς αρχές Δεκεμβρίου. Έτσι πληρώνουν κανονικά, αρχές του επόμενου μήνα (2-4 του μηνός σε εμένα έμπαιναν)

 

Δηλαδή αρχές κάθε μήνα σου πληρώνουν τον προηγούμενο? Έτσι γίνεται και με εσάς τις παλαιές που το πέρνεται το επίδομα? Δηλάδή τον 7 μήνα θα πληρωθείς για τον τελευταίο 6ο του 6μηνου?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αρχές κάθε μήνα σου πληρώνουν τον προηγούμενο? Έτσι γίνεται και με εσάς τις παλαιές που το πέρνεται το επίδομα? Δηλάδή τον 7 μήνα θα πληρωθείς για τον τελευταίο 6ο του 6μηνου?

 

Ναι, έτσι ακριβώς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eva-p δυστυχώς δεν ξέρω ...κανονικά το δώρο Χριστουγέννων μπαίνει Δεκέμβριο, ΅ ελπίσουμε να έχουν λεφτά και να το βάλουν εγκαίρως . Τώρα πόσο θα είναι, ούτε κ αυτο το ξέρω γιατί κι εγω δεν το έχω πάρει ακόμη ! Ας μιας διαφωτίσει καμία πιο παλιά!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!! θελω να σας ρωτησω ποια ακριβως ειναι η διαδικασια του να παρω το 6μηνο?? εννοω πηγαινω πρωτα στον ΟΑΕΔ, πρεπει να ενημερωσω τον εργοδοτη(υπαρχει δινατοτητα να μου το αρνηθει?)... δωστε μου σας παρακαλω τα φωτα σας!!!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προφανώς με την κατρακύλα του κατώτατου μισθού στα 586 Ε (καθαρά 489 Ε) τόσο θα είναι και η ειδική παροχή προστασίας μητρότητας του ΟΑΕΔ (6μηνο), έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...