Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασίες χορήγησης φαρμάκων εξωσωμ. από ΟΠΑΔ


Recommended Posts

Απ' ο,τι έχω καταλάβει όχι μόνο ένα αλλά δύο πρέπει να γίνουν, αφού πρέπει να έχουν 3 μήνες απόσταση μεταξύ τους! Και το ένα από αυτά να γίνει στο ικα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • margi

    margi 28 δημοσιεύσεις

  • kathi

    kathi 25 δημοσιεύσεις

  • vasfa

    vasfa 20 δημοσιεύσεις

  • kat76

    kat76 14 δημοσιεύσεις

ακριβως ετσι ειναι, τωρα για τα φαρμακα αν ηταν για 350ευρω δεν το συζηταγα καν αλλα δυστυχως ειναι κοντα στα 2000, και οταν τους ρωτησα να τα πληρωσω εγω μου ειπαν δεν γινεται γιατι δεν εχουν barcode και θεωρουντε κρατικο ειδος χεσε μεσα δηλαδη.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πήγα σήμερα στο γιατρό και μπερδεύτηκα και εγώ με τη συνταγογράφηση. Εχω ασφάλεια δημοσίου και μέχρι πρότινος μου έγραφαν τα φάρμακα ηλεκτρονικά, πήγαινα σε ένα φαρμακείο της γειτονιάς, τα έπαιρνα και πλήρωνα 25%. Δεν ισχύει πια αυτό;

Τώρα μου είπαν ότι πρέπει να περάσω από επιτροπή για να τα πάρω δωρεάν. Τρε΄χα γύρευε. Εγώ ήθελα σε 15 μέρες να αρχίσω.

Επίσης ξέρετε αν τα 350 ευρώ μπορούμε να τα πάρουμε άσχετα με το πότε καναμε αιτηση για τα προηγούμενα; Παλιά ο νόμος έλεγε κάθε τρεις μήνες. Εγώ έκανα αίτηση 15 Δεκεμβρίου, επομένως, σύμφωνα με τον παλιό καθεστώς, θα μπορούσα να τα ξαναδιεκδικήσω από 15 Μαρτίου. Δεν ισχύει πια αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμπλεξα και εγω με το ΙΚΑ , εχω πρωην ΟΠΑΔ. Και μολις χθες εμαθα τη διαδικασια χορηγησης των ορμονων και η αληθεια προσπαθω ακομα να τη χωνεψω!

Επειδη ειναι να προχωρησουμε σε εξωσωματικη με προεμφυτευτικο λογω κυστικης ινωσης (ειμαστε κ οι 2 φορεις και μαλιστα "χασαμε" προσφατα ενα πασχων εμβρυο- εχω ολες τις απαραιτητες διαγνωσεις και μαλιστα απ το Χωρεμειο) η γυναικολογος του τοπικου ΙΚΑ μου εδωσε το παραπεμπτικο με αιτια "ινοκυστικη νοσος- και οι δυο". Αν καταλαβα καλα η γιατρος ειναι σιγουρη οτι θα μου εγκρινουν την προσπαθεια, και μονο με αυτην την αιτια, γι αυτο και ουτε που κοιταξε τα δικαιολογητικα για την επιτροπη (ουτε καν τα τσεκαρισε στο παραπεμπτικο, μονο εγραψε τα στοιχεια μου, την αιτια, και εβαλε σφραγιδα κ υπογραφη!)

Ως ασφαλισμενη στο δημοσιο τοσα χρονια, ειναι που ειναι "ξενη" για μενα αυτη η διαδικασια και υστερα απ οσα διαβασα παραπανω στο θεμα νομιζω πως η γιατρος του ΙΚΑ εκανε προχειροδουλεια. Και δεδομενου οτι παραπεμπομαι στην επιτροπη Αθηνων απο νησι στην παραμεθοριο, δε θελω να ταξιδευω αδικα. Διαθετω, λοιπον:

- Σαλπιγγ/φια απο 3ετιας φυσιολογικη

-2 σπερμ/τα του 2011 με 3 μηνες διαφορας που με προβληματιζουν διοτι ειναι απο το ιδιο ιδιωτ. ανδρολογικο εργαστηριο (!!!) Βεβαια διαθετουμε κ αλλα παλιοτερα σπερμ/τα του 2009 απο διαφορα αλλα ιδιωτ.εργαστηρια (ουτε ο συζυγος ειναι στο ΙΚΑ, αλλα και το τοπικο μας νοσοκομειο δεν κανει σπερμ/τα)

-Αντι για γυναικολ. υπερηχο εχω πολυ προσφατο μαιευτικο (κυηση 4ων μηνων). Πρεπει να ξανακανω υπερηχ/μα τωρα?

-Ληξ/κη πραξη γαμου (απο το 2007) που μαλλον θα πρεπει να ανανεωσω...

Ραντεβου εκλεισα στην πλ. Θεατρου στις 22/2. Ξερετε αν παιρνουμε αμεσα την αποφαση εφοσον εγκριθουμε (αυθημερον)? Εχω κατααγχωθει! Δε μου φτανει η διαδικασια της εξωσ/κης που ειναι απ τη φυση της ψυχοφθορα (εχω ηδη εμπειρια μιας προσπαθειας πριν 7 μηνες) τωρα προστεθηκε και το μπαχαλο του ΕΟΠΥΥ!

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου καλως μας ηρθες και καλα τελειωματα. σημερα περασα απο την επιτροπη απαντησεις θα εχω σε 2 μερες 8-9 μονο για μια ωρα, πετυχα και ενα ζευγαρι απο κρητη αστα να πανε θα περιμενουν οι ανθρωποι 2μερες. σε πρωτη φαση θα πρεπει να μπεις στο site του ικα που λεει ακριβως τι δικαιολογιτικα χρειαζεσαι, τα σπερ/τα που θελουν ειναι ενα απο ιδιωτικο που εχεις και ενα απο δημοσιο (εγω το εκανα στο ικα) με διαφορα 3μηνων,για την ληξιαρχικη σου πραξη μπορεις να την παρεις απο κεπ θα την εχεις σε 2 μερες, οσο για τον υπερηχο κανε ενα τηλ.να ρωτησεις. οτι αλλο χρειαστεις ευχαριστως να σε βοηθησω γιατι και εχω τεβε και με εμπλεξαν με το ικα. εχω ενα μηνα που τρεχω και τωρα ασ πουμε οτι αρχιζω να μπαινω σε μια σειρα.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Kathi Σ ευχαριστω για τις διευκρινησεις! Νιωθω πολυ πιεσμενη μ ολα αυτα, δεδομενης και της ψυχολογιας μου που δεν ειναι και στα καλυτερα της με οτι μου εχει προσφατα συμβει.

Το μεγαλυτερο προβλημα για μενα ειναι η μετακινηση και το ολο κοστος που συνεπαγεται αυτη (εισητηρια, ξενοδοχειο) και σκεψου, λεω, να με απορριψουν και ν αναγκαστω να πληρωσω τα φαρμακα στο τελος! Ειλικρινα ακομα δεν μπορω να το χωνεψω οτι πρεπει να υποστω τετοια ταλαιπωρια! Στο τηλ που εκλεισα ραντεβου για 22/2 η υπαλληλος δεν ειχε διαθεση να μου εξηγησει τποτα. Ελεγε και ξαναελεγε οτι ειναι διοικητικος και αυτα που ρωταω τα ξερουν καλυτερα οι γιατροι ΕΟΠΥΥ. ΠΟιοι? Αυτοι του τοπικου μας ΙΚΑ? Ουτε το σωστο τηλ δε μου ειχαν δωσει, μονη μου το βρηκα ψαχνοντας. Για να μην πω για τη γυναικολογο!Στο παραπεμπτικο ο γιατρος συμπληρωνει με ΝΑΙ ή ΟΧΙ οτι εξετασεις εχεις και δεν εχεις? Σου φτιαχνει και το λεγομενο φακελο? Ή αυτα ειναι δικη μας δουλεια? Δεν κατατοπιστηκα ακομα και μου φαινεται θα ξαναεπισκεφτω το ΙΚΑ μας, γιατι μισα μου τα δωσαν...

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kathi Σ ευχαριστω για τις διευκρινησεις! Νιωθω πολυ πιεσμενη μ ολα αυτα, δεδομενης και της ψυχολογιας μου που δεν ειναι και στα καλυτερα της με οτι μου εχει προσφατα συμβει.

Το μεγαλυτερο προβλημα για μενα ειναι η μετακινηση και το ολο κοστος που συνεπαγεται αυτη (εισητηρια, ξενοδοχειο) και σκεψου, λεω, να με απορριψουν και ν αναγκαστω να πληρωσω τα φαρμακα στο τελος! Ειλικρινα ακομα δεν μπορω να το χωνεψω οτι πρεπει να υποστω τετοια ταλαιπωρια! Στο τηλ που εκλεισα ραντεβου για 22/2 η υπαλληλος δεν ειχε διαθεση να μου εξηγησει τποτα. Ελεγε και ξαναελεγε οτι ειναι διοικητικος και αυτα που ρωταω τα ξερουν καλυτερα οι γιατροι ΕΟΠΥΥ. ΠΟιοι? Αυτοι του τοπικου μας ΙΚΑ? Ουτε το σωστο τηλ δε μου ειχαν δωσει, μονη μου το βρηκα ψαχνοντας. Για να μην πω για τη γυναικολογο!Στο παραπεμπτικο ο γιατρος συμπληρωνει με ΝΑΙ ή ΟΧΙ οτι εξετασεις εχεις και δεν εχεις? Σου φτιαχνει και το λεγομενο φακελο? Ή αυτα ειναι δικη μας δουλεια? Δεν κατατοπιστηκα ακομα και μου φαινεται θα ξαναεπισκεφτω το ΙΚΑ μας, γιατι μισα μου τα δωσαν...

 

σκεψου οταν πηγα στον γυναικολογο του ικα, μου εγραψε κατ΄ευθειαν το παραπεμπτικο χωρις να δει τις εξετασεις, του λεω δεν θα τα δειτε? μου λεει ειναι αυτα που λεει παρακατω λεω ναι ε τοτε δεν χρειαζεται να τα δω δεν μου αρεσει να ταλαιπωρω τον κοσμο και ετσι μου εβαλε υπογραφη και σφραγιδα, φακελος δεν υπαρχει απ΄οτι καταλαβα στον φτιαχνει η επιτροπη. η επιτροπη κραταει ολες τις πρωτοτυπες εξετασεις γι αυτο καλο θα ειναι να τις βγαλεις φωτοτυπια πριν τις κρατησεις για το δικο σου αρχειο.κατι αλλο τωρα δεν θυμαμαι.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορω να δωσω αραγε επικυρωμενες φωτ/πιες αντι για τις πρωτοτυπες των εξετασεων? Ειδικα τι γινεται με της σαλπιγγο τη διαγνωση, αν χρειαστει για επομενο παραπεμπτικο στην επιτροπη? Αφου τωρα θα μου κρατησουν την original,ετσι? Ή θα χρειαστει καινουρια σαλπιγγο για επομενη επιτροπη οπως και να χει? Δεν ειναι και η πιο ευκολη εξεταση! Θυμαμαι ειχα ζοριστει αρκετα :( και επιπλεον εχει αρκετο κοστος.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κάτι. Πήγατε στον γιατρό που θα σας κάνει την εξωσωματική, σας είπε τι φάρμακα θα πρέπει να πάρετε και στη συνέχεια ξεκινήσατε όλον αυτό τον αγώνα με τις επιτροπές ή κάνετε το αντίστροφο; Και η επιτροπή αφού δώσει το οκ, σου γράφει και τα φάρμακα που θα πάρεις;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κάτι. Πήγατε στον γιατρό που θα σας κάνει την εξωσωματική, σας είπε τι φάρμακα θα πρέπει να πάρετε και στη συνέχεια ξεκινήσατε όλον αυτό τον αγώνα με τις επιτροπές ή κάνετε το αντίστροφο; Και η επιτροπή αφού δώσει το οκ, σου γράφει και τα φάρμακα που θα πάρεις;

 

καλημερα κοριτσακι, πηγα πρωτα στον γιατρο τις εξωσωματικης μου ειπαν τι φαρμακα ηθελαν και μετα ξεκινησε ο αγωνας. πηρα το οκ απο επιτροπη και αυριο θα μιλησω με παρασχου (κρατικο φαρμακειο) να δω τι αλλο θελουν.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να δωσω αραγε επικυρωμενες φωτ/πιες αντι για τις πρωτοτυπες των εξετασεων? Ειδικα τι γινεται με της σαλπιγγο τη διαγνωση, αν χρειαστει για επομενο παραπεμπτικο στην επιτροπη? Αφου τωρα θα μου κρατησουν την original,ετσι? Ή θα χρειαστει καινουρια σαλπιγγο για επομενη επιτροπη οπως και να χει? Δεν ειναι και η πιο ευκολη εξεταση! Θυμαμαι ειχα ζοριστει αρκετα :( και επιπλεον εχει αρκετο κοστος.

 

η σαλπιγγογαφια που ζητανε ειναι να εχει γινει τα τελευταια 5χρονια, οποτε δεν νομιζω αν σε κοψουν να την ξαναζητησουν, για τα επικυρωμενα δεν ξερω παρε ενα τηλ και ρωτα, παντως βγαλτα ολα φωτοτυπια.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Καθυ, το σπερμοδιάγραμμα είναι απαραίτητο να έχει γίνει τους 3 τελευταίους μήνες; Εχουμε δύο από πέρισυ με διαφορα 3 περίπου μηνών, αλλά σε ιδιωτικό και τα δυο. Αν τουλάχιστον κάναμε ένα τώρα στο ικα;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω κλείσει ραντεβού με εξωσωματικό αρχες Μάρτη

Εχω διαγνωσμένο πρόβλημα με την ωορηξια και την περίοδο

1) Και αν ο εξωσωματικός μου πει οτι δεν χρειάζεται σαλπιγγογραφία; Πρέπει να την κάνω μόνο για την επιτροπή?

2) Κάναμε τώρα ενα σπερμοδιάγραμμα και βγήκε καλό, πρέπει να περιμένουμε άλλους τρεις μήνες για να κάνουμε το δευτερο? έλεος δηλαδή!

3) Μήπως να κλείσω απο τώρα το ραντεβού με την επιτροπή για να μη μου κλεισουν σε κανενα δίμηνο απο τότε που θα μου γραψει ο γιατρός τα φάρμακα?

Φέξε μου κ γλίστρησα. Σαν τα μούτρα τους τα έχουν κάνει.

1YKQp3.png

 

Θα 'ρθει το θαυματάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κλείσει ραντεβού με εξωσωματικό αρχες Μάρτη

Εχω διαγνωσμένο πρόβλημα με την ωορηξια και την περίοδο

1) Και αν ο εξωσωματικός μου πει οτι δεν χρειάζεται σαλπιγγογραφία; Πρέπει να την κάνω μόνο για την επιτροπή?

2) Κάναμε τώρα ενα σπερμοδιάγραμμα και βγήκε καλό, πρέπει να περιμένουμε άλλους τρεις μήνες για να κάνουμε το δευτερο? έλεος δηλαδή!

3) Μήπως να κλείσω απο τώρα το ραντεβού με την επιτροπή για να μη μου κλεισουν σε κανενα δίμηνο απο τότε που θα μου γραψει ο γιατρός τα φάρμακα?

Φέξε μου κ γλίστρησα. Σαν τα μούτρα τους τα έχουν κάνει.

 

Ηλιοχαρις καλησπερα, καλη αρχη σου ευχομαι και ...welcome to the club of IKA! Δυστυχως για να παρουμε τα φαρμακα δωρεαν απο το ΙΚΑ (για τ ακριβα γινεται ολος ο αγωνας, δλδ τις γοναδοτροπινες πχ Puregon, Gonal, Ovitrelle κ.α. παρομοια, για τα υπολοιπα τα φθηνοτερα (πχ Arvekap) στα γραφει και συμβεβλημενος ιδιωτης γυν/γος του ΕΟΠΥΥ) χρειαζεται οπωσδηποτε σαλπιγ/φια. Συνηθως καποιοι εξωσωματικοι τη ζητανε.

1) Αν η διαγνωση του εξωσ/κου για τη συνταγη ειναι προκληση ωορρηξιας για σπερ/χυση, αρκουν για τη συνταγογραφηση η σαλπ/φια, 1 σπερμ/μα και 1 γυναικ/κο υπερηχ/μα (αν θυμαμαι καλα). Αν δεν ειναι να παρεις πολλα φαρμακα, μεχρι δλδ 3000 μοναδες γοναδ/πων (ο εξωσ/κος σου θα το πει αυτο στο ραντεβου), σε συμφερει να τα παρεις ετσι, χωρις επιτροπες και αηδιες.Δες και στο http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/exgon.cfm να το επιβεβαιωσεις.

2) Αν χρειαστεις ομως παραπανω μοναδες (πας δλδ για εξωσ/κη), μεχρι 5000 μοναδες τις παιρνεις παλι δωρεαν, αυτη τη φορα περνωντας απο επιτροπη. Χρειαζεσαι τη σαλπ/φια (αυτη ειναι must!), 2 σπερμ/τα με 3 μηνες διαφορα, το 1 απο το ΙΚΑ ή απο Δημοσιο Νοσοκ., 1 υπερ/μα γεννητ. οργανων τελευταιου 6μηνου, ληξιαρχ.πραξη γαμου τελευταιου 6μηνου, το παραπεμπτικο απο γυναικ/γο του ΙΚΑ και την Αστυν.ταυτοτητα σου. Και καλα ξεμπερδεματα!

Εγω δυστυχως πρεπει ν ακολουθησω το 2ο δρομο, διοτι χρειαζομαι πολλες μοναδες και κοστιζουν (παω για τη 2η εξωσ/κη). Θελω να ξεκινησω τις ενεσεις γυρω στις αρχες Μαρτιου, οποτε πηρα το παραπεμπτικο του Ικα, μαζευω τα διακαιολογητικα και εκλεισα ραντεβου απο την προηγ. βδομαδα για να περασω απο επιτροπη στις 22/2 (γυρω στον 1 μηνα δλδ νωριτερα!)

Και εγω τωρα αρχισα σιγα-σιγα να "χωνευω" τη διαδικασια (πρωην Δημοσιο ειμαι) και θα ηρεμησω αν και οταν θα παρω τα φαρμακα στα χερια μου! Αν αποφασισεις ν αγορασεις τα φαρμακα δε χρειαζεται να κανεις τπτ απ ολα αυτα, πας στο ιδιωτ. φαρμακειο, ξηλωνεσαι και τα παιρνεις! Ποιος το κανει ομως αυτο στην εποχη μας? :confused: Σαν τα μουτρα τους, δε λες τιποτα!:evil: Ρωτα οτι αλλο θελεις, ελπιζω να σε βοηθησα!

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

η σαλπιγγογαφια που ζητανε ειναι να εχει γινει τα τελευταια 5χρονια, οποτε δεν νομιζω αν σε κοψουν να την ξαναζητησουν, για τα επικυρωμενα δεν ξερω παρε ενα τηλ και ρωτα, παντως βγαλτα ολα φωτοτυπια.

 

Αν με κοψουν, σιγα μην ξανατρεχω Αθηνα γι αυτες τις γελοιοτητες!:evil: Τα εχω φωτοτυπισει και επικυρωσει ΟΛΑ ουτως ή αλλως και θα εχω και τα πρωτοτυπα φυσικα μαζι μου. Μη σου πω και αλλες ασχετες εξετασεις, μ αυτους ποτε δεν ξερεις! Τα τηλ τους ή τα χουν ...διακοσμητικα ή απαντουν αγενεστατα και ανορεχτα "οι γιατροι ΕΟΠΥΥ ξερουν, εμεις ειμαστε διοικητικοι!" Αντε τωρα βγαλε ακρη! :confused: Γι αυτο ρωταω και ξαναρωταω εδω...

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καθυ, το σπερμοδιάγραμμα είναι απαραίτητο να έχει γίνει τους 3 τελευταίους μήνες; Εχουμε δύο από πέρισυ με διαφορα 3 περίπου μηνών, αλλά σε ιδιωτικό και τα δυο. Αν τουλάχιστον κάναμε ένα τώρα στο ικα;

 

Κ εμεις 2 περσινα απο ιδιωτικο με διαφορα 3 μηνων εχουμε και θα κανουμε τουλαχιστον τωρα αλλο ενα, παλι σε ιδιωτικο (διαφορετικο εργαστηριο απο το περσινο) γιατι ουτε στο Νοσοκομειο μας κανουν (πηραμε σχετικη βεβαιωση) ουτε και στο ΙΚΑ μας! Τοσο καλα!

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εμεις 2 περσινα απο ιδιωτικο με διαφορα 3 μηνων εχουμε και θα κανουμε τουλαχιστον τωρα αλλο ενα, παλι σε ιδιωτικο (διαφορετικο εργαστηριο απο το περσινο) γιατι ουτε στο Νοσοκομειο μας κανουν (πηραμε σχετικη βεβαιωση) ουτε και στο ΙΚΑ μας! Τοσο καλα!
Αχ, ρε Κατ, εμένα αυτό με αγχώνει. Ολα τα άλλα τα έχω....Μίλησα με τον εξωσωματικό μου σήμερα και είπε να κάνω τον άλλο μήνα έναν ορμονολογικό έλεγχο, να του στείλω τα αποτελέσματα για να δούμε τι δοσολογία φαρμάκων θα πάρω. Δεν ήξερε να μου πει και πάρα πολλά για τα φάρμακα. Θα μάθει όμως και θα μου πει. Ισως, είπε, να μην χρειαστώ να περάσεω επιτροπές και τέτοια. Καλού κακού να κάνουμε είπε κανα σπερμοδιάγραμμα. Αντε, να πείσω τον άντρα μου, που, όταν ακούει για σπερμοδιάγραμμα, αλλάζει κουβέντα!!:?

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κατ, μπερδεύτηκα.

Για την σπερματέγχυση δεν χρειάζεται να περασω επιτροπή? Κι αν χρειαστώ περισσότερο φάρμακο για την διέγερση?

Επίσης ο αντρας μου είπε οτι αφού το σπερμοδιάγραμμα βγηκε καλο γιατι να κανει και δευτερο για να μας εγκρινουν φαρμακα που θα πάρω εγω? καλα λεει.

Εχω φρικαρει πριν ξεκινησω ακομη.

Δε με νοιαζει να κανω σαλπιγγογραφια αν χρειαζεται, αλλα οχι να την κανω μονο για την επιτροπή, έλεος.

1YKQp3.png

 

Θα 'ρθει το θαυματάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Έχω μια απορία ... εμείς έχουμε 1 σπερμοδ. πέρσι τον Φεβρουάριο, 1 σπερμ. φέτος το Γενάρη (πιο χάλια από το 1ο). και τα 2 σε ιδιωτικό εργαστήριο.

 

Πρέπει να κάνουμε σπερμοδιάγραμμα στο ΙΚΑ μετά από 3 μήνες (τον Απρίλη δηλαδή) ή μπορούμε να πάμε στην επιτροπή του ΙΚΑ με το περσινό και ένα τωρινό σπερμοδ. που θα γίνει στο ΙΚΑ? Πρέπει απαραίτητα να έχουν διαφορά 3 μήνες ή μπορεί κ παραπάνω?

 

Και κάτι ακόμα.... που βρίσκεται το παραπεμπτικό για την επιτροπή και σε ποιό τηλ κλείνεται ραντεβού? Μένω Πάτρα, πρέπει να έρθω Αθήνα?

 

Αυτά τα λίγα.....;)

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Έχω μια απορία ... εμείς έχουμε 1 σπερμοδ. πέρσι τον Φεβρουάριο, 1 σπερμ. φέτος το Γενάρη (πιο χάλια από το 1ο). και τα 2 σε ιδιωτικό εργαστήριο.

 

Πρέπει να κάνουμε σπερμοδιάγραμμα στο ΙΚΑ μετά από 3 μήνες (τον Απρίλη δηλαδή) ή μπορούμε να πάμε στην επιτροπή του ΙΚΑ με το περσινό και ένα τωρινό σπερμοδ. που θα γίνει στο ΙΚΑ? Πρέπει απαραίτητα να έχουν διαφορά 3 μήνες ή μπορεί κ παραπάνω?

 

Και κάτι ακόμα.... που βρίσκεται το παραπεμπτικό για την επιτροπή και σε ποιό τηλ κλείνεται ραντεβού? Μένω Πάτρα, πρέπει να έρθω Αθήνα?

 

Αυτά τα λίγα.....;)

 

Το ιδιο θεμα/προβληματισμο κ εμεις! Αν δε μπορεις να περιμενεις αλλους 3 μηνες για νεο σπερμ/μα, δοκιμασε να περασεις επιτροπη μ αυτα τα 2 που εχετε ηδη. Εμας εχουν κανα 8μηνο διαφορα, αυτα θα δωσω ομως, βιαζομαι να ξεκινησω!

Το παραπεμπτικο θα στο δωσει γυναικολογος στο ΙΚΑ, αφου πας σ αυτον με ολα τα δικαιολογητικα για να στο υπογραψει. Και εγω απο επαρχεια, Αθηνα θ ανεβω για την επιτροπη. Και η Πατρα Αθηνα θα υπαγεται, παρε απο τωρα στο 210-3222923, το τηλ της επιτροπης εξωσ/κης Αθηνων (πλ.θεατρου-Ομονοια) για να εχεις κλεισμενο το ραντεβου (παει 1 μηνα μετα!)

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Έχω μια απορία ... εμείς έχουμε 1 σπερμοδ. πέρσι τον Φεβρουάριο, 1 σπερμ. φέτος το Γενάρη (πιο χάλια από το 1ο). και τα 2 σε ιδιωτικό εργαστήριο.

 

Πρέπει να κάνουμε σπερμοδιάγραμμα στο ΙΚΑ μετά από 3 μήνες (τον Απρίλη δηλαδή) ή μπορούμε να πάμε στην επιτροπή του ΙΚΑ με το περσινό και ένα τωρινό σπερμοδ. που θα γίνει στο ΙΚΑ? Πρέπει απαραίτητα να έχουν διαφορά 3 μήνες ή μπορεί κ παραπάνω?

 

Και κάτι ακόμα.... που βρίσκεται το παραπεμπτικό για την επιτροπή και σε ποιό τηλ κλείνεται ραντεβού? Μένω Πάτρα, πρέπει να έρθω Αθήνα?

 

Αυτά τα λίγα.....;)

 

ακριβως οπως τα λεει και η Κατ76 ειναι, λοιπον τα σπερμο/τα ειναι 2 ενα απο ιδιωτικο και ενα απο δημοσιο με διαφορα 3μηνων δεν νομιζω οτι τους κανουν τα περσυνα (εδω σου λενε οτι αν σε κοψουν ελα σε 6 μηνες και ολα απο την αρχη), το παραπεμπτικο θα το παρεις απο γυναικολ.του ικα (ασχετα αν εσυ εχεις αλλο ταμειο και εγω τεβε ειχα και με εμπλεξαν με ικα), η επιτροπη της αθηνας εξυπηρετει ολη την επαρχια και τα νησια εκτος της βορειας ελλαδας που πανε θεσ/νικη. κλεισε ραντεβου απο τωρα γιατι σου κλεινουν για ενα μηνα μετα εγω προχθες περασα και ευτυχως με εγκρινανε.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...