Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασίες χορήγησης φαρμάκων εξωσωμ. από ΟΠΑΔ


Recommended Posts

Βρε κορίτσια, κι εγώ που νόμιζα πως θα πάω στο κρατικό νοσοκομείο της πόλης μου, θα μου γράψει τα φαρμακα ο γιατρός στο βιβλιάριο και θα σχολάσει η υπόθεση, κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου;;; Ελεγα να ξεκινήσω την προσπάθεια εξωσωματικής από τον Μάρτη και μετά. Πρέπει από τώρα να ψάχνω δηλαδη;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • margi

    margi 28 δημοσιεύσεις

  • kathi

    kathi 25 δημοσιεύσεις

  • vasfa

    vasfa 20 δημοσιεύσεις

  • kat76

    kat76 14 δημοσιεύσεις

Margi μου ενημερωσου για τα χαρτια που χρειαζεσαι και τη διαδικασια. Ειδικα τα 2 σπερμοδιαγραμματα συν το διαστημα αναμονης για το ραντεβου με την επιτροπη σε πανε 4 μηνες μετα. Κι εμενα το ιδιο. Εγω αποφασισα να κανω σπερματεγχυση εν τω μεταξυ, ωστε αν δεν πετυχει, να εχω και αλλοθι για την επιτροπη και να μου εγκρινουν την εξωσωματικη. Αν δεν καταλαβαινεις κατι ρωτα με. Μπες στο σαιτ του ΙΚΑ και διαβασε και οτι θελεις θα χαρω να σου εξηγησω. Διβασερ αυτα που γραφουν τα αλλα κοριτσια, ειναι πολυ κατατοπιστικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, κι εγώ που νόμιζα πως θα πάω στο κρατικό νοσοκομείο της πόλης μου, θα μου γράψει τα φαρμακα ο γιατρός στο βιβλιάριο και θα σχολάσει η υπόθεση, κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου;;; Ελεγα να ξεκινήσω την προσπάθεια εξωσωματικής από τον Μάρτη και μετά. Πρέπει από τώρα να ψάχνω δηλαδη;

 

θα συμφωνησω και εγω με την vasfa,πριν απο οποιαδηποτε διαδικασια ξεκινησεις να συμβουλευτεις πρωτα το site του ικα, μετα οτι απορια εχεις μπορουμε να σε βοηθησουμε, αν σκεφτεις οτι ειναι κατι που περναμε τωρα.εγω ηθελα να ξεκινησω τον ιανουαριο και με τα τρεξιματα φτανω τον φεβρουαριο.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, τι δουλεια έχουμε με το ίκα; Αφού είμαστε του δημοσίου......Είπα "αμάν" να φύγω από το παλιο ίκα και ένα χρόνο μετά το διορισμό μου ξαναγυρίζω πίσω;;;Ελεος! Τέτοια γκαντεμια πια;;;Εμένα γιατί ο εξωσ δεν μου ειπε τίποτα; Είπε πως θα μου γράψει αυτός τα φάρμακα ( είναι σε δημόσιο νοσοκομείο) και θα τα πάρω από ένα φαρμακείο με τη συμμετοχή μου.

Ενα σπερμοδιάγραμμα τους άθλιους δεν τους φτάνει;;Τι το θέλουν το δεύτερο; Σάμπως φτιάχνει; Και πόσο μάλλον σε 3 μήνες! Και ο άντρας μου που είναι άνεργος και δεν έχει ασφάλεια πώς θα κάνει το σπερμοδιάγραμμα στο ίκα; Α, θα σκοτωθώ εγώ με κάθε άθλιο που θα μου μιλήσει....Από πού ενημερωνόμαστε;;;Πώ, πω φωτιές που μου ανάψατε, βρε τσούπρες! Τα έχω πάρει κρανίο τώρα.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι και φίλες θα ήθελα να τονίσω πως τα πράγματα ίσως να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ τόσο δραματικά...καταρχήν εφόσον ο ιδιώτης γυναικολόγος που θα συνταγογραφήσει τα φάρμακά σας έχει πρόσβαση σε ηλεκτρονική συνταγογράφηση μπορεί να εκδόσει ηλεκτρονικά παραπεμπτικά που δεν θέλουν ελεγκτή και να τα δώσετε απευθείας στο Φαρμακείο ΕΟΠΥΥ (πρώην ΙΚΑ) χωρίς να είναι απαραίτητο να μπλέξετε με γιατρό ΙΚΑ με ατελείωτες λίστες αναμονής. Η επιτροπή ΙΚΑ (τουλάχιστον από πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει μέχρι τώρα) χρειάζεται α) για την πληρωμή του επιδόματος εξωσωματικής β) για έγκριση της υπέρβασης των δοσολογιών για τα φάρμακα εξωσωματικής που καθορίζονται από τον Ενιαίο Κανονισμό Παροχών Υγείας του ΕΟΠΥΥ (για πληροφορίες μπορείτε να δείτε και το έγγραφο του ΙΚΑ : http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G55_888_28-12-2011.pdf ). Ωστόσο επειδή μπορεί να έχει αλλάξει κάτι, ένα τηλέφωνο στη Διεύθυνση Φαρμακευτικής, στα τηλέφωνα που αναφέρονται στο έγγραφο, θα λύσει όλες τις απορίες σας. Καλή τύχη!
βρε κορίτσια, μήπως έχει δίκιο η κοπέλα; Το έγγραφο το λέει ξεκάθαρα πως αν είναι παραπάνω η δόση, τότε περνάς από επιτροπή.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον κοριτσια να σας πω εγω τι εμαθα..........πας σε γιατρο του εοππυ...και σου δινει ενα παραπεμπτικο το οποιο θα λεει τους λογους που πρεπει να υποβληθεις σε εξωσωματικη...μπλα μπλα μπλα..(εμενα ας πουμε θα μου δωσει ο εξωσωματικος που παω χαρτι και θα παω με αυτο στον γιατρο εοππυ)ενω ετοιμαζεις ολα τα δικαιολογητικα που χρειαζονται τα οποια ειναι....σας δινω την διευθυνση http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/exgon.cfm παιρνεις τηλ και κλεινεις ραντεβου για να περασεις επιτροπη....και εκει με το καλο ελπιζω σου εγκρινουν ή οχι τα φαρμακα....πηρα σημερα τηλ στην πλατεια θεατρου και με ενημερωσαν....ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.....και να μην εχει αλλο τρεξιμο.....αρκετα θα τραβηξει και εχει τραβηξει η ψυχη μας και το σωμα μας ας μας βοηθησει ο θεος εστω σε αυτο το σταδιο!!!αν ξεραμε οτι θα τραβηξουμε ολα αυτα θα ξεκινουσαμε πιο πριν τις διαδικασιες....γ@@@ τον εοππυ και το μπουρδελοκρατος μαζι!!εχουν σπασει τα νευρα μου πια!!ετσι μας ερχεται να παρουμε ενα δανειο κατευθειαν...αλλα απο την αλλη ειναι χρηματα πιυ στα κρατανε καθε μηνα απο τον μισθο....ειναι αδικο!!!!!!!γι αυτο οτι μπορουμε να τους παρουμε να τους παρουμε!
Εσένα, lemonia, σου είπε δηλαδή πως πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις επιτροπή; Δεν έχει να κάνει με την ποσότητα φαρμάκων; Μήπως, ρε παιδιά παίζει ρόλο και το ταμείο; Εσύ πχ λεμονιά τι ταμείο έχεις; Γιατί ξέρω πως στο ίκα και παλια πριν γίνει εοπυ περνούσες οπωσδήποτε επιτροπή, ενώ του δημοσίου δεν περνούσαν από καμία επιτροπή!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Εσένα, lemonia, σου είπε δηλαδή πως πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις επιτροπή; Δεν έχει να κάνει με την ποσότητα φαρμάκων; Μήπως, ρε παιδιά παίζει ρόλο και το ταμείο; Εσύ πχ λεμονιά τι ταμείο έχεις; Γιατί ξέρω πως στο ίκα και παλια πριν γίνει εοπυ περνούσες οπωσδήποτε επιτροπή, ενώ του δημοσίου δεν περνούσαν από καμία επιτροπή!

 

ρε κοριτσακι μου εγω που εχω τεβε, τι δουλεια εχω με το ικα? και ομως απο το κεντρο δεν μου ειπαν τιποτα, μου εδωσαν τι λιστα με τα φαρμακα και μου ειπαν αυτη ειναι, αν διαβασεις παραπανω θα καταλαβεις τι εχω τραβηξει, σημασια εχει οτι για να παρω τισ ενεσεις πρεπει να περασω επιτροπη, και για να περασω επιτροπη θελουν ενα σωρο εξετασεις, τις οποιες το κεντρο δεν μου τις ζηταει, αντε βρες ακρη. παρε τηλ. και ρωτα, διαβασε τα σχετικα site για να εισαι προετοιμασμενη και ο θεος βοηθος.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Αχ, Margi μου αυτος ειναι ο πονος του καθε Δημοσιου Υπαλληλου, τι δουλεια εχουμε με το ΙΚΑ; Εχουμε ομως,γιατι τωρα ΟΠΑΔ, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κ.τ.λ. ανηκουμε σε ενα ενοποιημενο ταμειο με την ονομασια ΕΟΠΥΥ. Καποια φαρμακα τα παιρνουμε με συμμετοχη 25%, αλλα τα φαρμακα εξωσωματικης ανηκουν στα λεγομενα φαρμακα υψηλου κοστους και τα παιρνεις κατοπιν εγκρισεως επιτροπης δωρεαν απο τα φαρμακεια του ΙΚΑ. Τωρα αυτο που λες για το αν δεν ξεπερνουν τις προβλεπομενες απο το ΙΚΑ δοσεις εχεις δικιο, μπορει εσυ να παρεις μικροτερες δοσεις και να μην χρειαζεται. Δειξε στον γιατρο σου τι προβλεπει ο κανονισμος και αν εισαι μεσα στις δοσεις και αν τα φαρμακα ειναι αυτα που δινει το ΙΚΑ δωρεαν, παρε ενα τηλεφωνο στο κεντρικο φαρμακειο του ΙΚΑ και ρωτα. Ας μας βοηθησει και η Kathi σ'αυτο, να μας πει αν ξερει για τα φαρμακα και τις δοσεις που θα παρει η ιδια.

Ειναι χρονοβορα διαδικασια, καθυστερει λιγο τα σχεδια μας, αλλα κανε υπομονη θα την βρουμε την ακρη. Απο γιατρους δημοσιου μην περιμενεις βοηθεια κι ο δικος μου εξωσωματικος δεν ξερει, πηγαινε σ'εναν γιατρο του ΙΚΑ να ρωτησεις. Εγω εκανα μια προχειρη ερωτηση για τα δικαιολογητικα και εξετασεις και τη διαδικασια, αλλα θα ξαναπαω να ρωτησω αυτο που λες κι εσυ.

Κι εγω εκανα πολυ καιρο να τα χωνεψω αυτα, ζαλισα τους παντες με τις ερωτησεις μου αλλα τελικα αφου ετσι πρεπει να κανουμε θα το κανουμε.

Υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόση πια υπομονή ρε κορίτσια;;;4 χρόνια τώρα κάνω υπομονή.....Εκανα το εξωμήτριο, είπα θα κάνω υπόμονη, σε 6 μήνες μπορεί να τα καταφέρω να μέινω έγκυος. Σε 6 μήνες κάνω σαλπιγγογραφία στην εναπομείνασα σάλπιγγα. Καλή. Κάνω υπομονή αλλο ένα εξάμηνο γιατί υπάρχουν λένε ελπίδες...Κάνουμε σπερμοδιάγραμμα, σκατά....Θεραπεία πάλι και απόφαση για εξωσωματική από περισυ ακόμη. Κάνω υστεροσκόπηση, 3 τεράστιοι πολύποδες. Πρέπει να βγουν, αλλιώς μάτιος κόπος η εξωσωματική. Κανονίζω για χειρουργείο, τους αφαιρώ, περιμένω πάλι 3 μήνες να με ξαναδεί ο γιατρός, με βλέπει και τι μου λέει; εμεινε 1 πολύποδας που βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Το δημόσιο νοσοκομείο δεν μπορούσε να το αναλάβει καθότι δεν υπήρχαν τα κατάλληλα εργαλεία και απευθύνομαι σε ιδιωτικό. Κάνω και λαπαροσκόπηση και ξανα περιμένω μην και τα καταφέρουμε στο τετράμηνο που μας έδωσε διορία ο γιατρός. Και τώρα που ήρθε η ώρα να την κάνω, έγινα ΙΚΑ;;;;;;;;;;

ΕΛΕΟΣ;;;;;;;;;;Τόσα χρόνια ήμουν ικα, τόσα χρόνια ξέρω τι βλακείες γίνονται σε αυτό το παλιοταμείο.................Ε, όχι, ρε κορίτσια, δεν αντέχω άλλο. Αδιαθέτησα και σήμερα για μια ακόμη φορά, ενώ είχα κάνει αυτό το μήνα πρεγκνύλ κι είχα μια ελπίδα, και καταλαβαίνετε πώς είμαι.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε καταλαβαινω απολυτα, κι εγω ειμαι 4 χρονια στην αναμονη για μωρο. Με την επεμβαση κιρσοκληλης του αντρα μου, ενα χρονο ακαρπων προσπαθειων οπου λεγαμε δεν πειραζει γιατι θα βελτιωθει το σπερμα, η κρυαδα που δεν βελτιωθηκε και ειπαμε παμε για εξωσωματικη. Περιμεναμε να τελειωσει η σχολικη χρονια να μην εχουμε αγχος, παμε τον Ιουλιο στο Αλεξανδρα, μας γραφουν ενα καρο εξετασεις, οταν τις τελειωσαμε βρεθηκα με μορφωμα στο στηθος, το αφαιρεσα-αγχος για το αποτελεσμα- εχω το ελευθερο να κανω εξωσωματικη, παω τις εξετασεις στο Αλεξανδρα, βρισκομαι με με στενο τραχηλο, εκανα επεμβαση την Παρασκευη που μας περασε. Και τωρα που μπορω να αρχισω, μαθαινω οτι πρεπει να κανω υπομονη να περασω απο επιτροπη ΙΚΑ. Εν τω μεταξυ το σπερμα βελτιωθηκε κι εχω παλι αγχος μηπως δεν εγκρινουν την εξωσωματικη γιατι και οι σαλπιγγες μου ειναι διαβατες. Σκεφτομαι να κανουμε νεο σπερμοδιαγραμμα κι αν ειναι ακομη ικανοποιητικη η ποιοτητα να κανω σπερματεγχυση, να εκμεταλλευτω τον καιρο.

Πραγματικα σε νιωθω Margi, αυτο με τα ταμεια ειναι η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι και για μενα. Εχεις δικιο να ξεσπας, αλλα τι μπορουμε να κανουμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vasfa μου, τι πέρασες κι εσύ!!! Πώ, πω, στην ίδια μοίρα είμαστε κοριτσάκι. Είμαι κι εγώ εκπαιδευτικός.Περισυ διορίστηκα, τρομάρα μου. Οταν πήρα για πρώτη φορά το βιβλιάριο στα χέρια μόνο πάρτυ που δεν έκανα. Ηξερα βλέπεις πόσο καλό ταμείο είναι! Και τωρα; Πες μου λίγο τις τιμές του σπερματοδιαγραμματος του άντρα σου. Και του δικού μου δεν είναι ούτε τέλειο ούτε τελείως ζούφιο, αλλά εχω εγώ μία σάλπιγγα και πάμπολλά χειρουργεία, οπότε δεν πιδτεύω να μην μας την εγκρίνουν. Απλά εγώ ήθελα τώρα σύντομα γιατί φοβάμαι μην ξαναβγούν οι πολύποδες. Από βδόμάδα θα αρχίσω να το ψάχνω. Θα ρωτήσω πρώτα το γιατρό τι μονάδες φαρμάκων θέλει ( για daronda και puregon, νομίζω είχε πει) και στην συνέχεια θα πάω πρώτα στον οπάδ και μετά θα αρχίσω τα τηλ. Αν είμαι τυχερή και δικαιολογούνται, καλώς. Τα κωλολεφτά τους τα 350 δεν τα θέλω, ρε που....Τα φάρμακα μου θέλω.....Ελεος.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταιο σπερμοδιαγραμμα ήταν 60% κινητικοτητα και 75000000 στον αριθμο. Πριν απο αυτο ηταν 9% κιν. και γυρω στα 20000000 αριθμο. Ημασταν στην "σοβαρη ολιγοασθενοσπερμια". Τελευταια επαιρνε βασιλικο πολτο για καμποσους μηνες αλλα μετα παρουσιαστηκε ενα σοβαρο προβλημα στην πεθερα μου και ηταν ενα μηνα στο νοσοκομειο μαζι της, δεν ξαναπηρε απο τοτε.Πιστευω οτι βοηθαει.Προσπαθω να τον πισω να ξαναπαρει αλλα αμα χασεις τη σειρα σου, δεν ξαναρχιζεις ευκολα. Ειχαμε κι ενα φιλο που μας το προμηθευε ο οποιος τωρα μενει μακρια και δεν ασχοληθηκε ξανα. Υπαρχουν και βιταμινες που μας ειπε ενας αλλος γιατρος, ισως δοκιμασουμε.

Εσυ εχεις ταλαιπωρηθει πιο πολυ απο μενα, αλλα εμεις ειμαστε μεγαλοι σε ηλικια, καμμια σχεση με "κοριτσακι" εγω, γι'αυτο και για μενα ο χρονος ειναι πολυτιμος. Εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση και το δειχνουν και οι ορμονες μου πλεον. Τι περναμε Θεε μου! Ουτε στους εφιαλτες μου δεν περιμενα τετοια ατυχια. Νιωθω αθλια ωρες ωρες. Ολοι γυρω μου εχουν παιδια, ευτυχισμενες οικογενειες κι εγω απλως κοιταζω! Θεατης, ως πότε;

Δυστυχως καποιες φορες με παιρνει απο κατω! Αλλα θα το παλεψω. Ο,τι θελει ο Θεος!!

margi μου θα τα ξαναπουμε ε;Ο,τι μαθουμε θα πληροφορησουμε η μια την αλλη!

Link to comment
Share on other sites

Βρε vesfa πολύ καλό το σπερμοδιάγραμμα! Μήπως τα καταφέρετε και μόνοι σα, βρε κορίτσι! Εμάς τελευταία φορά ( πριν ένα χρόνο που κάναμε) ήταν 34 εκατ και 35%κινητικότητα. Κι εγώ μεγάλη είμαι. Κι εγώ στενοχωριέμαι πολύ με όλα όσα γίνονται. Φιλιά!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, εμενα μου ζητησαν τις gonal 1050 I.U.(δεν ξερω τι σημαινουν αυτα ) 3 κουτια, αυτες ειναι που δεν μπορω να προμηθευτω τα αλλα φαρμακα μου τα εχει βρει ο φαρμακοποιοσ μου και κοστιζουν 75ευρω η συμμετοχη, για τις gonal θα περασω επιτροπη η vasfa ξερει την ιστορια, την τεταρτη πεναω επιτροπη περασαν οι μερες....θα σας ενημερωσω για οτι γινει.....margi μου λιγο υπομονη ακομα!!!!!

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Kathi, τα έχεις μαζέψει όλα τα δικαιολογητικά; Αυτό με το σπερμοδιάγραμμα με αγχώνει. Δηλαδή δεν δέχονται ένα σπερμοδιάγραμμα από παλιά ( πριν ένα χρόνο πχ) και ένα πρόσφατο; Πω, πω....τρέξιμο που θα έχω να κάνω με το που θα τελειώσει η περίοδος μου!!!Κι αυτή η σπαστικιά ήταν ανάγκη να έρθει.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα.........θελω να πω σε ολες οτι ειναι δυσκολο και για να ειμαστε σε αυτο το σημειο σιγουρα ολες εχουμε περασει αλλα και περναμε τον γολγοθα μας.....λοιπον........αυτο με τις δοσεις το ρωτησα και εγω...........να σου την αληθεια μαρτζι δεν μου το διευκρινησαν αυτο.........αλλα εγω πηρα τηλ στην επιτροπη κατευθειαν και μου ειπαν ναι μονο απο επιτροπη τα φαρμακα τς εξωσωματικης...τρελαθηκα........σημερα 4η μερα περιοδου πηγα να με δει ο γιατρος γιατι υπηρχε υπονοια πολυποδα παλι καλα δεν ειδε κατι ηταν ολα τελεια...και προχωραμε λεει...και του λεω προχωραμε για αν δουμε!!μου εδωξε μια ιατρικη βεβαιωση για να την παω στον γιατρο του εοππυ και να μου δωσει μια αντιστοιχει.....εμαθα λοιπον οτι δυσκολα δινουν εγκριση σε ατομα που δεν εχουν προβλημα οπως εμεις....και μου ειπε ο γιατρος μου να μας δωσει ενα σπερμοδιαγραμμα αθλιο για να εξυπηρετηθουμε και να γραψουμε αντρικος παραγοντας προβλημα...και λεω ελα που σε υποχρεωνουν να κανεισπερμοδιαγραμμα και εξω σε ικα?αρα μου εγραψαν ανεξηγητη υπογονιμοτητα με μια βιοχημικη!δεν ξερω τι θα αντιμετωπισω.............οτι μαθετε πειτε και σε μενα!!αυριο θα παω να δω μια γιατρο του ικα ο θεος βοηθος!!!!!!!!!ελπιζω να μην χρειαστει να περασω επιτροπη και να ισχυει αυτο με τις μοναδες................

Link to comment
Share on other sites

Lemonia μου, ας πάνε όλα καλά! Τα έχω παίξει λίγο, η αλήθεια είναι. Θα πω στον άντρα μου να κάνει ένα σπερμοδιαγραμμα μόλις γυρίσει από την Θεσσαλ. Αχ, κορίτσια, θα έχουμε δράματα! Δυο σπερμοδιαγράμματα σε 3 μηνες;;;;Και μετά να ξαναδώσει σπέρμα για εξωσωματική;;;;Αει καλά....Θα φρικάρει.Λεμονιά μου, πόσο καιρό προσπαθείτε; Αφού όλα είναι καλά, γιατι,ρε γμτ, δεν μένουν κάποιες κοπέλες;;Τελος πάντων.....Εγινε η καρδιά μου περιβόλι......θα αρχίσω σιγά σιγά να το ψάχνω και θα σας πω κι εγώ τις "ευχάριστες" εμπειρίες μου.

Α, να ρωτήσω και κατι άλλο. Αν περάσουμε επιτροπή, δεν θα πληρώσουμε καθόλου τα φάρμακα ή θα πληρώσουμε κάποια συμμετοχή;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Α, και τι γίνεται με τον δικό μου που δεν είναι ασφαλισμένος πουθενά; Μήπως μπορώ να τον ασφαλίσω εγώ στο δημοσιο;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

lemonia μου, σου ευχομαι καλα ξεμπερδεματα, margi ετσι λεω οτι τα μαζεψα ολα, το πιο δυσκολο ηταν η σαλπιγγογραφια που επρεπε να γινει την 10η μερα τις περιοδου παραλιγο να την χασω εχε τον νου σου αν περασεις επιτροπη να μην χασεις την 10η μερα,τα σπερμοδιαγραμματα που θελουν ειναι 2, σε διαφορα τρειων μηνων,το ενα να εχει γινει στο δημοσιο και να υπογραφουν μικροβιολογοι ή βιολογοι αλλα οχι γυναικολογοι του κεντρου εξωσωματικης στα γραφω ακριβως οπωσ τα γραφουν, εσυ τελικα πρεπει να περασεις απο επιτροπη? ρωτησες να μην τρεχεις τζαμπα?

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Lemonia μου, ας πάνε όλα καλά! Τα έχω παίξει λίγο, η αλήθεια είναι. Θα πω στον άντρα μου να κάνει ένα σπερμοδιαγραμμα μόλις γυρίσει από την Θεσσαλ. Αχ, κορίτσια, θα έχουμε δράματα! Δυο σπερμοδιαγράμματα σε 3 μηνες;;;;Και μετά να ξαναδώσει σπέρμα για εξωσωματική;;;;Αει καλά....Θα φρικάρει.Λεμονιά μου, πόσο καιρό προσπαθείτε; Αφού όλα είναι καλά, γιατι,ρε γμτ, δεν μένουν κάποιες κοπέλες;;Τελος πάντων.....Εγινε η καρδιά μου περιβόλι......θα αρχίσω σιγά σιγά να το ψάχνω και θα σας πω κι εγώ τις "ευχάριστες" εμπειρίες μου.

Α, να ρωτήσω και κατι άλλο. Αν περάσουμε επιτροπή, δεν θα πληρώσουμε καθόλου τα φάρμακα ή θα πληρώσουμε κάποια συμμετοχή;

 

αν περασεις απο επιτροπη δεν θα πληρωσεις αυτα που θεωρουντε υψηλου κοστους, αυτο τουλαχιστον ειπαν σε εμενα.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια, δεν έχω ακόμη ξεκινήσει διαδικασία. Θα κάνω ακόμη ένα μήνα πρόκληση ωορρηξίας και μετά έιχαμε κανονίσει με το γιατρό να ξεκινη΄σουμε αμέσως εξωσωματική. Ο γιατρός που τον ρώτησα στις αρχές Γενάρη για τα φάρμακα είπε ότι θα μου τα έγραφε και θα τα έπαιρνα από ένα φαρμακείο γνωστού του. Ησυχασα κι εγώ. Τώρα που σας διαβάζω όμως, αγχώθηκα. Θα πάρω τηλ τον γιατρό να δω τι μονάδες θα μου προτείνει ( daronda k menopur είπε ότι θα πάρω) και θα αρχίσω το ψάξιμο κι εγώ.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια να ρωτήσω κ εγώ κάτι?

Τα φάρμακα της εξωσωματικής πόσο κοστίζουν, αν δεν τα γράψουμε αλλά τα πληρώσουμε εμείς?

το λέω γιατί σκεφτόμουνα ότι αν τα λεφτά που παίρνουμε πίσω από το ΙΚΑ είναι 350 ευρώ, τότε νομίζω ότι δεν αξίζει η ταλαιπωρία για όλη τη χαρτούρα κ την επιτροπή.

Ή μήπως αν περάσουμε από επιτροπή, παίρνουμε τα φάρμακα τσάμπα κ επιπλέον μας δίνουν 350 ευρώ για την όλη διαδικασία?

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια να ρωτήσω κ εγώ κάτι?

Τα φάρμακα της εξωσωματικής πόσο κοστίζουν, αν δεν τα γράψουμε αλλά τα πληρώσουμε εμείς?

το λέω γιατί σκεφτόμουνα ότι αν τα λεφτά που παίρνουμε πίσω από το ΙΚΑ είναι 350 ευρώ, τότε νομίζω ότι δεν αξίζει η ταλαιπωρία για όλη τη χαρτούρα κ την επιτροπή.

Ή μήπως αν περάσουμε από επιτροπή, παίρνουμε τα φάρμακα τσάμπα κ επιπλέον μας δίνουν 350 ευρώ για την όλη διαδικασία?

Τα φάρμακα είναι πανάκριβα για να τα πάρουμε μόνες μας. Πάνω από 2000! Αυτό που σου σημειώνω στα λόγια σου γίνεται .Περνάς από επιτροπή, παίρνεις τα φάρμακα με μεγάλη έκπτωση (κάποια και τελείως δωρεάν) και στην συνέχεια ανεξαρτήτως επιτυχίας ή όχι της προσπάθειας παίρνεις και 350 ευρώ πίσω.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως κοστιζουν αγαπη μου πολλα μα παρα πολλα 1500 χιλιαρικο το λιγοτερο...δυστυχως............αν ηταν μονο 350 ευρω(τι καταντησαμε να λεμε) δεν νομιζω να ετρεχε κανεις?

δηλαδη αν εγω θελω να πληρωσω συμμετοχη 25%τι τους νοιαζει?και δεν θελω πισω τα λεφτα που σου δινουν στο τελοςγια καθε εξωσωματικη!!τα φαρμακα θελω μπορω??τρελα μου φαινονται ολα!!

μαρτζι μου προσπαθουμε 2 χρονια με μια αποβολη...........ηλικια εγω 31 και ο συζηγος 33..κουραστικα πια!!ειμαστε καλα και να μην μπορουμε δεν μπορω να το καταλαβω....νευριαζω οταν ακουω οχι αγχος....εγω ημουν ενα ηρεμο χαρουμενο κοριτσακι που ξαφνικα εχω μεταμορφωθει και ωρες ωρες εκνευριζομαι τοσο πολυ που μου φταινε ολα και ναι βριζω κιολας...δεν πιστευαμε οτι θα περασουμε ολα αυτα.............αλλα δυστυχως!δεν θελουμε να περιμενουμε αλλο...αφου ειαμστε καλα θα προχωρησουμε επιστημονικα..αρκετα!ακομη και εγκυμοσυνη μου ετυχε 14 μηνες ελευθερων επαφων.....λοιπον αυριο θα σας πω και γω οτι μαθω.........

Link to comment
Share on other sites

Τα φάρμακα είναι πανάκριβα για να τα πάρουμε μόνες μας. Πάνω από 2000! Αυτό που σου σημειώνω στα λόγια σου γίνεται .Περνάς από επιτροπή, παίρνεις τα φάρμακα με μεγάλη έκπτωση (κάποια και τελείως δωρεάν) και στην συνέχεια ανεξαρτήτως επιτυχίας ή όχι της προσπάθειας παίρνεις και 350 ευρώ πίσω.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αν είναι έτσι τότε μάλλον πρέπει να ταλαιπωρηθούμε κ να περάσουμε από επιτροπή.

εμείς έχουμε 2 σπερμοδιαγράμματα με διαφορά 1 έτους αλλά κανένα στο ΙΚΑ. (υπογεγραμμένα από τον μικροβιολόγο) κ 1 σαλπιγγογραφία που δείχνει τη μία μου σάλπιγγα βουλωμένη. χρειαζόμαστε οπωσδήποτε σπερμοδ. από το ΙΚΑ?

7vfJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...