Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη τούρτα γενεθλίων!!!


Olg@

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λαμπρουκο!!!!!!!σ'ευχαριστωωωωωω!!!!!

απιθανη μου φαινεται :D

θα την κανω πρωταενα τεστ ντραιβ και μετα θα την κανω να σβησουμε το κερακι μας!!!

εισαι θησαυρος συμπεθερα!!!!

σμακ!!! :D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινακι μπορεις να κανεις ενα τσιζ κεικ αφου θες τυρακι :wink:

Αν θες εχω κ εγω ωραια τουρτα ασπρη αμυγδαλου που κανω αλλα ειναι με γαλα η κρεμα, αν θες σου την βαζω.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟΥΡΤΑ ΑΜΥΓΔΑΛΟΥ

 

ΠΑΝΤΕΣΠΑΝΙ

 

( ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΔΥΟ ΠΑΝΕΣΠΑΝΙ Η ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΙΣ ΤΑ ΥΛΙΚΑ Κ ΤΟ ΚΑΝΕΙ΅ΜΙΑ ΦΟΡΑ Κ ΤΟ ΚΟΒΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ)

 

1 ποτηρι αμυγδαλοψιχα τριμμενη (τα αμυγδαλα αξεφλουδιστα)

1 ποτηρι ζαχαρη

5 αυγα

½ ποτηρι παξιμαδι τριμμενο

1 κουταλια γλυκου μπεικιν παουντερ

 

(ποτηρια νερου)

 

Κρεμα

 

1 λιτρο γαλα

1 κουπα ζαχαρη

3 κουταλιες σουπας κορν φλαουρ

3 κουταλιες σουπας ανθος αραβοσιτου

(μπορειτε να βαλετε και σε συνολο ολο το αλευρι ανθος αραβοσιτου η κορν φλαουρ και όχι μισο μισο)

2 βανιλιες

1 κουταλια σουπας βουτυρο

 

Διακοσμηση

Κρεμα χαλακτος χτυπημενη σε σαντυγι η ετοιμη σαντυγι και αμυγδαλο τριμμενο

 

ΕΚΕΛΕΣΗ

 

Παντεσπανι

 

Χωριζουμε τους κροκους από τα ασπραδια και κανουμε μαρεγγα.

Χτυπαμε τους κροκους με την ζαχαρη μεχρι να ασπρισουν. Προσθετουμε το παξιμαδι , μπεικιν και ξυσμα και ανακατευουμε ελαφρα (όχι χτυπημα με μιξερ). Επειτα ριχνουμε στο μειγμα κουταλια κουταλια την μαρεγγα.

Βαζουμε σε ταψακι καλυμενο με χαρτι ψησηματος βουτυρωμενο κ ψηνουμε μεχρι να ροδισει κ να ξεκολαει σε μετριο φουρνο.

 

Κρεμα

 

Βαζουμε το γαλα να ζεσταθει με την ζαχαρη αφου εχουμε κρατησει ½ ποτηρι.

Ανακατευουμε το κρυο γαλα με τα αλευρια μεχρι αυτά να λειωσουν. Όταν το γαλα βρασει ριχνουμε τις βανιλιες και το μειγμα κρυου γαλακτος –αλευριου και ανακατευουμε μεχρι να γινει κρεμα. Αποσυρουμε από φωτια , ριχνουμε βουτυρο κ ανακατευουμε.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Και ωραιοτατο μιλφειγ

 

ΜΙΛΦΕΙΓ

 

2 πακετα μπισκοτα σφολιατινια η σαβουαγιαρ

1 λιτρο γαλα

1 κουπα ζαχαρη

150 γρ κορν φλαουρ (είναι 6 κουταλιες της σουπας ~ μισο πακετο)

2 βανιλιες

1 κουταλια σουπας βουτυρο

500 γρ κρεμα γαλακτος χτυπημενη σε σαντιγυ ( αν θελουμε βαζουμε μεσα και 1-2 κουταλιες αχνη ζαχαρη)

 

Αχνη-κανελα προεραιτικα γι ατο πασπαλισμα

 

Σε ένα μεγαλο πυρεξ στρωνουμε τα σφολιατινια

Φτιαχνουμε την κρεμα

Βαζουμε το γαλα να ζεσταθει με την ζαχαρη αφου εχουμε κρατησει ½ ποτηρι.

Ανακατευουμε το κρυο γαλα με το κορν φλαουρ μεχρι αυτά να λειωσουν. Όταν το γαλα βρασει ριχνουμε τις βανιλιες και το μειγμα κρυου γαλακτος –αλευριου και ανακατευουμε μεχρι να γινει κρεμα. Αποσυρουμε από φωτια , ριχνουμε βουτυρο κ ανακατευουμε.

 

Ριχνουμε την κρεμα πανω στα σφολιατινια και στρωνουμε πανω από αυτή τα υπολοιπα. Από πανω βαζουμε την σαντιγυ κ ριχνουμε τριμμενο σφολιατινι και εάν θελουμε αχνη ζαχαρη και κανελα

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

βρε συμπεθερα Λαμπρινη,εκανα την τουρτα το παντεσπανι τελειο!!! :D εκανα μετα την κρεμα με την κρεμα γαλακτος!!!

χτυπουσα πανω απο 20 λεπτα με το μιξερ και δεν εγινε κρεμα παχυρευστη... :cry:

δωσε τα φωτα σου πλιιιιζζζ

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η κρέμα ήταν παγωμένη- κρυα ?

Το μιξερ πεντακάθαρο και τα χτυπητήρια κρυα?

Το σκευος σου ήταν βαθύ πεντακάθαρο και δροσερό ?

Τι κρεμα γαλακτος πήρες? Μην μου πεις μονο με λιγα λιπαρα !

 

Η σαντιγή ετσι γινετε την κανω συνέχεια προσθέτω και λιωμένη κουβερτουρα και χω εκπληκτικη μους . Κατι απο τα παραπάνω εγινε λαθος :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβα ομως συμπεθερα δεν μπορεις να πεις :lol:

Τα λιπαρα ειναι που θα κανουν την κρεμα .... Ειπαμε οι τουρτες δεν ειναι διαιτητικές . Μπορεις ομως να παρεις φυτική κρεμα γαλακτος , καπου ακουσα σε πρασινο κουτι λεει για κοιταξε το .

Δεν την εχω χρησιμοποιήσει δεν την εχουν εδω . Εγω σου προτινω την κανονική , μια μερα θα γιορταζει ο κουκλος και μια σταλια θα φατε αντε τωλα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρε συμπεθερα δεν το εκανα επιτηδες!!!!!

εψαχνα σε 200γρ για να μην περισσεψει μετα....

ειχε μονο λαιτ :cry::cry: γμτ :evil:

παντως το παντεσπανι τελειο!!! :lol:

μπορει να δοκιμασω το παντεσπανι σου με την κρεμα της ggeny :cool:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η κρεμα ζαχαροπλαστικής εμενα δεν μου αρεσει σε τουρτα . Γουστα ειναι αυτα βέβαια !

Αφου σου αρεσε το παντεσπάνι ειμαστε σε καλο δρομο :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μπλακ φόρεστ μπορεί να γίνει και χωρίς αυγά και γαλακτοκομικά, για δύσκολες περιπτώσεις σαν εμάς. Στο λίνκ θα βρείτε τη συνταγή.

 

http://www.vefashouse.gr/vefashouse/cur_recipe.asp?rdept_id=2&recipe_id=775&flag=1&flag_find=1

 

Έκανα μια παραλλαγή.

 

Για το στόλισμα δεν πήρα φυτική κρέμα. Η πράσινη στο τετραπακ περιέχει πρωτεΐνη γάλακτος και δεν ήταν επιλέξιμη για εμάς (και δεν έψαξα και για άλλη).

 

Έφτιαξα το παντεσπάνι και το έκοψα σε σχήμα αρκούδου και έβαλα από μέσα τη γέμιση κανονικά. Από τα περισσεύματα, έκοψα με ένα ποτήρι μάτια, μύτη, στόμα και λεπτομέρειες για τα αυτιά.

Έριξα σιρόπι στο πάνω παντεσπάνι, γιατί η από πάνω διακόσμηση δεν "διαρρέει", για να το μαλακώσει και δεν είναι και πολύ γλυκιά.

Για το στόλισμα έκανα δυο κούπες κρέμα κουστάρ πάουντερ αλλά αντί για γάλα χρησιμοποίησα χυμό ροδάκινο, οπότε έγινε κιτρινωπή και διαφανής. Έβαλα και λίγο κονιάκ, για να γίνει πιο πικάντικη. Στη μια κούπα έβαλα λίγο κόκκινο χρώμα ζαχαροπλαστικής. Το πρόβλημα είναι ότι, επειδή είναι διαφανής, δεν φαίνεται πάνω στο καφέ παντεσπάνι. Αυτό το έλυσα φτιάχνοντας μια "κρέμα": χτύπησα στο μπλέντερ κουάκερ μαζί με χυμό και άχνη ζάχαρη και έγινε μια κιτρινωπή κρέμα, που την άλειψα από πάνω, σαν βάση για την υπόλοιπη διακόσμηση. Πρέπει να είναι αρκετά υγρή, ώστε να "δέσει" με τη διαφανή κρέμα που θα πέσει από πάνω.

Μετά, άλειψα την κιτρινωπή κρέμα σε όλο το κεφάλι, ενώ στο λαιμό έβαλα την κόκκινη κρέμα. Η κρέμα έπρεπε να είναι αρκετά ρευστή, ώστε να "δένει" με τη βάση της κρέμας κούακερ αλλά και να κυλίσει προς τα πλάγια, για να καλύψει τα πλαϊνά.

Τοποθέτησα μάτια κτλ και τα άλειψα με λίγη κοκκινωπή κρέμα, για να γυαλίζουν. Μετά, στόλισα το λαιμό (το πουλόβερ του αρκούδου) με λίγα βύσσινα που είχα κρατήσει και από πάνω έριξα λίγη κόκκινη κρέμα ακόμη.

 

Εισέπραξα καλά σχόλια για τη γεύση και για την εμφάνιση. Η μικρή έφαγε λίγο. Αν τα παιδιά δεν είναι συνηθισμένα στα γλυκά, δεν τρώνε πάνω από 2-3 κουταλιές. Το αποτέλεσμα θα μπορούσε να μοιάζει με αυτό:

http://www.cathrynfox.com/recipes/wtpcake2.jpg

αλλά βιαζόμουν και ήταν σαν αυτό:

http://s264.photobucket.com/albums/ii198/amarettum/?action=view&current=tourta-small.jpg :lol:

Οι καρδιές αντί για μάτια τελικά δεν μου άρεσαν αλλά η κόρη μου το αναγνώρισε ως το γνωστό αρκουδάκι.

Την έκανα πολύ βιαστικά και δεν είχα χρόνο να πειραματιστώ, για να βγάλω πιο ζωντανά χρώματα αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα δικά μας :cool:

 

Και του χρόνου!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

amaretto... souper την έκανες βρέ! μπράβο!!

:lol::lol::lol:

 

και... αλήθεια... ανοιξε θεμα με εναλακτικές τουρτες! είναι χρήσιμο :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας!

 

Πριν από μερικές μέρες ήταν τα πρώτα γενέθλια της μικρής μου γοργόνας :) Ήθελα λοιπόν σα χαζομαμά να φτιάξω την τούρτα με τα χεράκια μου… Το σχέδιο το είχα αποφασίσει, ήθελα τη φιγούρα της “Hello Kitty” στην τούρτα, αλλά έψαχνα συνταγή καθώς ναι μεν φτιάχνω γλυκά πολλές φορές αλλά ποτέ δεν είχε τύχει να φτιάξω κανονική τούρτα με παντεσπάνια κλπ. Έτσι λοιπόν μετά από πολύ ψάξιμο για συνταγές στο internet κατέληξα στην τούρτα Black Forest που βρήκα σε αυτό το forum (ευχαριστώ πολύ Λαμπρινή για τη συνταγή!). Έκανα και εγώ μερικές τροποποιήσεις και... ιδού το αποτέλεσμα!

 

img4823crkk9.jpg

 

Και τώρα η συνταγή για την τούρτα όπως τελικά την έφτιαξα. Πολύ εύκολη και με σίγουρη επιτυχία και το σχέδιο βγήκε μια χαρά (ευτυχώς). Λοιπόν...

 

Παντεσπάνι: όπως το έγραψε στη συνταγή της η Λαμπρινή μόνο που εγώ δεν έβαλα σόδα.

1 κουπα αλευρι που φουσκώνει μόνο του (ή προσθέτουμε 1 κουταλάκι μπεικιν)

3 κουταλιές σούπας κακάο

3/4 κουπας ζάχαρη

3 μεγάλα αυγά (ή 4 μικρότερα)

 

Σιρόπι για να βρέξουμε το παντεσπάνι:

120 ml σιρόπι βύσσινο

120 ml νερό

 

Κρέμα ενδιάμεση:

3 κουταλιές της σούπας λικέρ βύσσινο

1 φακελάκι garni με το ανάλογο γάλα

Γλυκό κουταλιού βύσσινο

Τριμμένη σοκολάτα κουβερτούρα (εγώ πήρα την συνηθισμένη και την έτριψα σε τρίφτη τυριού, έγινε μια χαρά, αλλά υπάρχει και έτοιμη τριμμένη σε φακελάκι)

 

Κρέμα επικάλυψης:

2 φακελάκια garni με το ανάλογο γάλα

100ml σιρόπι βύσσινο

 

Στολισμός:

Ροζ και μαύρο έτοιμα χρωματιστά ζελέ σε σωληνάριο (εγώ τα βρήκα στο vefaʼs house)

Αντικολλητικό χαρτί (αυτό που βάζουμε στα ταψιά) κομμένο στο επιθυμητό σχήμα

 

Το σιρόπι και τα βύσσινα που έβαλα ήταν από το σπιτικό γλυκό βύσσινο που φτιάχνει η μαμά μου - που έχει ένα απίστευτο βαθυκόκκινο χρώμα και το λικέρ βύσσινο ήταν επίσης σπιτικό. Αν θέλει κανείς έτοιμο δεν ξέρω είναι η αλήθεια τι ακριβώς υπάρχει στην αγορά και πόσο καλό αποτέλεσμα θα έχουν.

 

Εκτέλεση:

1)Ετοιμάζουμε το παντεσπάνι όπως ακριβώς γράφει η Λαμπρινή στη συνταγή της (μόνο που εγώ δεν έβαλα σόδα). Χωρίζουμε τα αυγά, χτυπάμε μαρέγκα τα ασπράδια και τα αφήνουμε στην άκρη. Χτυπάμε τους κρόκους με την ζάχαρη να ασπρίσουν, προσθέτουμε σιγά σιγά τη μαρέγκα και τέλος απαλά το αλεύρι που έχουμε ανακατώσει μέσα του το κακάο. Βουτυρώνουμε ταψάκι 26-28 εκ ή στρώνουμε αντικολλητικό χαρτί για να μας ξεφορμαριστεί σίγουρα καλά και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο για 20 λεπτά περίπου στους 170. Όταν είναι έτοιμο το ξεφορμάρουμε και το αφήνουμε να κρυώσει καλά.

 

Για να το χωρίσουμε σε δίσκους το κόβουμε λίγο γύρω γύρω με ένα μαχαιράκι σε βάθος 1-2 εκατοστά. Παίρνουμε μια γερή κλωστή, την περνάμε σε αυτό το αυλάκι που μόλις κόψαμε και αρχίζουμε να την τραβάμε αριστερά δεξιά μέχρι να κοπεί εντελώς το παντεσπάνι. Αυτή η δόση είναι αρκετή για να βγουν 2 δίσκοι. Αν θέλουμε να κόψουμε τρεις για να βγει πιο ψηλή η τούρτα ή έχουμε πιο μεγάλο ταψί προσαρμόζουμε ανάλογα τα υλικά για να βγει περισσότερο το παντεσπάνι.

 

2) Για την ενδιάμεση κρέμα, ανακατεύουμε το γάλα με το λικέρ βύσσινο (για να είμαστε σίγουροι μειώνουμε λιγάκι το γάλα που γράφουν οι οδηγίες μη βγει νερουλή η σαντιγί) και μετά προσθέτουμε τη σκόνη garni και το χτυπάμε.

 

3) Ανακατεύουμε σε ένα ποτηράκι το σιρόπι με το νερό και βρέχουμε με το μισό από αυτό τον ένα δίσκο από το παντεσπάνι. Στρώνουμε όλη την κρέμα που μόλις φτιάξαμε. Παίρνουμε τα βύσσινα και τα βυθίζουμε ένα ένα σε όλη την επιφάνεια της κρέμας, το πόσα θα βάλουμε είναι θέμα προτίμησης. Αν είναι μεγάλα τα κόβουμε στη μέση πριν τα βυθίσουμε για να μην έχουν πολύ ύψος. Μετά παίρνουμε την τριμμένη κουβερτούρα και τη σκορπίζουμε σε όλη την επιφάνεια. Δεν βάζουμε πάρα πολύ για να μπορέσει να κολλήσει ο πάνω δίσκος.

 

Καλύπτουμε με τον δεύτερο δίσκο, πιέζουμε ελαφρά για να κολλήσει και βρέχουμε με το υπόλοιπο σιρόπι.

 

3) Για την κρέμα επικάλυψης φτιάχνουμε πρώτα το ένα φακελάκι garni με το ανάλογο γάλα που λένε οι οδηγίες και καλύπτουμε όλη την τούρτα (κυρίως στο κέντρο που θα είναι το σχέδιο, αν δε φτάσει για το πλάι δεν πειράζει)

 

Τη βάζουμε στο ψυγείο και τώρα αρχίζουν τα ωραία!

 

4) Βρίσκουμε στο internet μια εικόνα που να μας αρέσει και την τυπώνουμε σε κατάλληλο για την τούρτα μας μέγεθος. Παίρνουμε ένα κομμάτι αντικολλητικό χαρτί και ξεπατικώνουμε με ένα μολυβάκι το σχέδιο. Κόβουμε προσεκτικά το περίγραμμα και αν χρειάζεται και κάποιο άλλο κομμάτι στο εσωτερικό (εγώ έκοψα και τρύπες για τα ματάκια, τη μυτούλα και το μπλουζάκι της Hello Kitty).

p1080006crir7.jpg

 

5) Ετοιμάζουμε και την τελευταία κρέμα. Ανακατεύουμε καλά το σιρόπι βύσσινο με 150ml γάλα, προσθέτουμε και τη σκόνη garni και χτυπάμε. Επειδή το σιρόπι βύσσινο είναι πολύ παχύρευστο δεν πειράζει που συνολικά το υγρό που ανακατεύουμε με τη σκόνη είναι περισσότερο από το προτεινόμενο. Η κρέμα λοιπόν αυτή επειδή έχει μέσα το σιρόπι βύσσινο έχει ένα φανταστικό απαλό ροζ χρώμα (πιο έντονο από ότι φαίνεται στις φωτογραφίες).

 

6) Βγάζουμε από το ψυγείο την τούρτα που έχει ήδη κρυώσει και τοποθετούμε προσεκτικά στο κέντρο το σχέδιο που έχουμε κόψει από αντικολλητικό χαρτί. Στη συνέχεια καλύπτουμε με τη ροζ κρέμα όλη την τούρτα, σημαδεύουμε τυχόν τρυπούλες που θέλουμε (όπως τα ματάκια και τη μυτούλα) και τέλος σηκώνουμε προσεκτικά το αντικολλητικό χαρτί (μια οδοντογλυφίδα θα μας βοηθήσει να πιάσουμε την πρώτη άκρη και να σηκώσουμε τυχόν δύσκολα σημεία). Και… έτοιμο το περίγραμμα του σχεδίου μας στη δίχρωμη πλέον τούρτα! Τη βάζουμε πάλι να κρυώσει στο ψυγείο πριν τον τελικό στολισμό.

p1090007crld9.jpg

 

7) Όταν είμαστε λοιπόν έτοιμοι να αρχίσουμε τη ζωγραφική, τη βγάζουμε από το ψυγείο, παίρνουμε τα σωληνάρια με τα χρώματα και βάζουμε το ταλέντο μας σε δράση. Είναι πολύ εύκολο να μας βγει πολύ καλό το σχέδιο αφού υπάρχει ήδη το περίγραμμα (εμένα προσωπικά δεν πιάνει καθόλου το χέρι μου!)

 

Αν τη δοκιμάσετε καλή επιτυχία!

jKwWp2.png

Xsvqp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ γιατί δεν καταλαβαίνω πως μετέφερες το σχέδιο στην τούρτα :roll:

είχες κόψει όλα τα περιγράμματα; μπερδευτηκα!!

 

πάντως 1000 μπράβο!! ούτε επαγγελματίας να ήσουν!!! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ γιατί δεν καταλαβαίνω πως μετέφερες το σχέδιο στην τούρτα :roll:

είχες κόψει όλα τα περιγράμματα; μπερδευτηκα!!

 

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια :)

Όχι δεν τα έκοψα όλα, τα ζωγράφισα όλα για να έχω μια καλύτερη οπτική εικόνα. Έκοψα μόνο το φιόγκο, τα ματάκια, τη μυτούλα και το μπλουζάκι και τα άλλα τα έκανα στο περίπου κατευθείαν με το σωληνάριο όταν έβγαλα το χαρτί.

jKwWp2.png

Xsvqp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ γιατί δεν καταλαβαίνω πως μετέφερες το σχέδιο στην τούρτα :roll:

είχες κόψει όλα τα περιγράμματα; μπερδευτηκα!!

 

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια :)

Όχι δεν τα έκοψα όλα, τα ζωγράφισα όλα για να έχω μια καλύτερη οπτική εικόνα. Έκοψα μόνο το φιόγκο, τα ματάκια, τη μυτούλα και το μπλουζάκι και τα άλλα τα έκανα στο περίπου κατευθείαν με το σωληνάριο όταν έβγαλα το χαρτί.

α! ΟΚ! σ' ευχαριστώ! :D

 

και να τα εκατοστήσει βρε! ξέχασα πριν και δε σου ευχήθηκα!!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά xrysalis, ευχαριστώ για τις ευχές! Ξέχασα πριν να σου πω ότι έκοψα και το εξωτερικό περίγραμμα, πέταξα δηλαδή το γύρω γύρω και έβαλα μόνο το σχήμα της hello kitty πάνω στην τούρτα. Φαντάζομαι το έχεις καταλάβει ήδη αυτό απλά το αναφέρω για να είμαι ακριβής :)

jKwWp2.png

Xsvqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα πριν να σου πω ότι έκοψα και το εξωτερικό περίγραμμα, πέταξα δηλαδή το γύρω γύρω και έβαλα μόνο το σχήμα της hello kitty πάνω στην τούρτα. Φαντάζομαι το έχεις καταλάβει ήδη αυτό απλά το αναφέρω για να είμαι ακριβής :)
ναι! αυτό το κατάλαβα! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα κι εγω την τουρτα στα 4α γενεθλια της μεγαλης μου κορης, και επειδη αρεσε πολυ την ξαναεφτιαξα στα γενεθλια μιας ανιψουλας μου.Βεβαια την δευτερη φορα βγηκε ακομη καλυτερη, ισως επειδη δεν ειχα ανχος και επειδη ειχα και περισσοτερο χρονο στη διαθεση μου.

disney066.jpg[/img]

Αυτη ειναι η πρωτη τουρτα...

disney087.jpg[/img]

disney088.jpg[/img]

...και αυτη ειναι η δευτερη.

 

 

 

[/img]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...