Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙς?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γεια σου και καλως ορισες...ειμαι κι εγω καινουρια στο forum.Δεν εχω μεινει εγκυος και δεν εχω περασει καμια αναλογη εμπειρια οπότε ειμαι η πιο ακατάλληλη για να σου πω κατι....δεν κρατηθηκα ομως να μη σου απαντησω.Λυπαμαι αφανταστα για την εγκυμοσυνη σου που δεν πηγε καλα και στεναχωριεμαι τοσο για σενα οσο και για ολες τις κοπελες που ζουν κατι αναλογο.Απόταν ανακαλυψα το συγκεκριμενο forum εχω διαβασει παρα πολλα και εχω μαθει παρα πολλα.Αυτο ομως που με συγκλονησε περισσοτερο και με εκανε να θελω να γινω μελος ηταν ολες αυτες οι ιστορίες γυναικων με 2,3 η και περισσοτερες αποτυχημένες εγκυμοσυνες,αλλες με πολλες αποτυχημενες εξωσωματικες,μανουλες με παιδακια που γεννιουνται με προβληματα υγείας,κοπελες που προσπαθουν για μηνες και μηνες για μια εγκυμοσυνη που δεν ερχεται ...και που ομως ολες τους καταφερνουν να κρυβουν βαθια μεσα τους τον πονο,να συνεχιζουν με αισιοδοξια τις προσπαθειες,να χαμογελανε και να εχουν θετικη σκεψη.Και ειμαι σιγουρη οτι η αγαπη τους και η λαχταρα τους για ενα μωρο ειναι αυτο που τις βοηθαει να πατανε γερα στα ποδια τους και να συνεχιζουν με ομορφες σκεψεις τις προσπαθειες.Οσο κι αν πονας κοριτσακι θα πρεπει να βρεις τη δυναμη να το ξεπερασεις.Ξερω οτι δεν προκειται να το ξεχασεις.Αλλα θα πρεπει να προσπαθησεις να το παρεις αποφαση και να πας παρακατω...με αισιοδοξια και δυναμη για να υποδεχτεις το επομενο μωρακι που θα σου στειλει ο Θεος.Νομιζω οτι και ο αρραβωνιαστικος σου ανυπομωνει να σε δει να χαμογελας οπως παλια και πιστευω πως οταν σε δει να εισαι καλα και το ξεπερνας μπορει και να θελησει να ξεκινησετε παλι αμεσως προσπαθειες για το μωρακι σας.Οπως διαβασα εμεινες σχετικα ευκολα εγκυος την πρωτη φορα οποτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Οσο ομως σε βλεπει να κλαις ,να ταλαιπωρησαι και να εισαι κολλημενη σε αυτο που εγινε δε νομιζω να το παρει αποφαση.Οπως λες ετοιμαζεσαι να παντρευτεις σε λιγους μηνες.Ασχολησου με το γαμο σου,τις ετοιμασιες, προσπαθησε να χαρεις ολη αυτη την περιοδο και κοιτα να συνελθεις.Οπως ολες ξερουμε οι πρωτοι μηνες μιας εγκυμοσυνης ειναι παντα επικινδυνοι και δυστυχως ειναι παρα παρα πολλες οι κοπελες που περνανε οτι περασες κι εσυ και οχι μονο μια φορα αλλα παλι και παλι και παλι.Μη το βαζεις κατω λοιπον.Σου ευχομαι στο εξης να ερθουν ολα οπως τα ονειρευεσαι!!!Να εχεις πιστη και να χαμογελας καθε μερα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

geia sas koritsia..molis ekana eggrafi sto foroum.diabaza tis sizitiseis sas.poso poli me ponane..thelame toso poli ena paidaki.meta apo 3 mines prospatheias,to neo irthe!eimai egkios agapi mou,tha gineis mpampas,tou eipa..me agkalise,me filise k eixame k oi duo ena ilithio xamogelo zografismeno monimos sto prosopo mas..to paidi mas tha erxotan..imastan toso eutuxismemoi.tin epomeni mera piga gia xoriaki..299 i timi tis..meta apo 2 meres pigame stn giatro.ithela toso poli na to do.itan poli mikrouli k me to zori fainotan.akousame tin artiria pou tou estelne aima,klapsame..kanonizame ton gamo mas,itan sxedon ola etoima...ostoso meta apo 2misi mines i kuisi itan palindromi...thee mou..ola arxisan ena proino tou septembriou,stin 7i ebdomada kuisis..enstiktodos den piga stin douleia..sikothika,ipia ton kafe mou,ekana k kapoies doulitses k kathisa ston kanape..piga toualeta...aima...siopi..agonia ponos..tilefono stin mama mou,aima..irthe kateutheian,tilefonise ston giatro,mou edose dufaston k mou sinastise na meino sto krebati...ksapla,ksapla,ksapla k to aima an k elaxisto,den stamatouse...meta apo 2 ebdomades k afou o giatros mou mou apagoreuse na sikotho,pira k tou ekleisa rantebou..ithela na do an to moro m itan kala..as itane kala ki as eixa aima....piga me mia krifi xara mesa mou pos ola tha pane kala..kapoia stigmi irthe k i seira mou..ksaplono gia ton iperixo k blepo ton giatro na sobareuei..ti simbainei,ton rotao..einai kapos mikro to moro se sxesi me tis ebdomades tou..pou simainei,rotao me dakria sta matia..tha kanoume ena megalo iperixo k tha doume,mou eipe k me sistise se enan filo tou...den m eksigise tipota,den mou eipe ti simbainei..feugoue apo to iatreio tou k pigainoume stou aktinologou gia megalo iperixo.eleipe..eutuxos itan filos tis mamas m(proin sinadelfos).ton pire kateytheian til sto spiti tou k irthe..kanoume ton iperixo elpizontas na itan lathos o protos..mataia...ta logia tou?tha kaneis allo.mikri eisai akoma.tha prepei na mpeis xeirourgeio...eniosa ena baros sto stithos k eniotha tin anasa m na kobetai.giati?giati se emena??o arraboniastikos m dn mporouse na me sineferei..mpikame sto amaksi gia to spiti k pira ton mpampa m til..eklaiga,eklaige ki autos mazi m..eftasa ekso apo to spiti k dn me xorage o topos.ksekinisame me ton arraboniastiko m na kanoume mia bolta mpas k iremiso ligo..ekeinos odigouse,mou kratouse to xeri k ta dakrua mou epeftan broxi..ponos ponos ponos..to moro m?to diko m to moro?giati?...eixa adeiasei...eniotha keni..me pire i pethera m til k akougontas me na klaio,prospathouse na me iremisei k mou eipe pos tha pame k se allo giatro..etsi ki egine..meta apo tis 3 meres,brethikame stin geniki kliniki k sto krebati gia ton iperixo..mia floga tremopaize mesa mou,mia mikri elpida..adika..ta idia..to moro m stamatise na megalonei,dn akougotan i kardoula tou.mou edose mia bdomada dioria o giatros mou mpas k ginei to thauma!!i bdomada auti itan trabmatiki..klama,ponos,fobos,agonia k mera para mera xoriakes...dn eixa alles flebes...paraskeui 23 oktobriou,ksekiname gia tin kliniki,ston deutero giatro...i arraboniastikos m,i mama mou,i pethera mou k o aderfos mou(o didimos)...den ithela na kano iperixo...iksera to apotelesma..dn ithela na to do.o giatros epemene..girisa to kefeli m apo tin alli,den eblepa to moro mou...me etoimase gia xeirourgeio..me to zori stekomoun sta podia mou,den to antexa..ksaplosa stonkrebati,mou edesan ta podia k prospatousan na mou broun fleba gia tin narkosi..o giatros mou,me xaideue..telika koimithika..ksipnisa otan me meteferan apo to ena krebati sto allo..eklaiga..eklaiga gia to paidi pou den ipirxe pia mesa mou..me pigan stin ananipsi k o antras mou me xaideue ta mallia..dakria kilousan apo ta matia m.."agapi m,mas to piran..mas to piran moro mou",itan ta logia mou..i mama mou mou xaideue ta podia,manoula signomi dn tha se kano giagia,oi skepseis m..epaniltha grigora apo tin narkosi..sikothika k me to zori perpatousa..o giatros mou efere na do to moro mou,se ena potiraki mesa se formoli..aggeloudi mou,ax kai na itan psema,se exasa..girisame spiti,oi ores kilousan martirika...dn ithela na plisaizei to bradi..oloi koimontousan, ki ego ksipnia..na skeftomai to moro mou..akoma k tora dn koimamai ta bradia,meta apo ena mina..giati me afises kardia mou??s'agapousa,akoma s'agapao...apo tote pou exasa to moro,oi sxeseis me ton antra mou einai xalia..niotho toso moni..mono ego ponao...?ekeinos m leei den peirazei,tha kanoume allo..simera koitousa ta poulia ekso,na petane ston ourano..arage to diko m to moro,exei ginei aggeloudi??parnaei kala ekei pou einai?tou leipo katholou?kserei oti to latreuo?i giagiaka mou ekei psila ksero pos tha to prostateuei..ego den tin ezisa,to moro mou omos tha einai to poio tixero ston kosmo,tha zisei mazi me enan aggelo..to aggeloudi mou....giati psixi mou me afises??edo einai i mama,pote den tha se ksexasei...poso poli ponao..poso..ta tsigara pali egina bouno,k ta dakria broxi..eixame pei na ksekinisoume kateutheian gia paidi...k molis xthes mou eipe i kalitera mou apaitise pos tha ksekinisoume kata ton aprilio..blepete,exei emoni na pantreutoume ton augousto stin epeteio mas...malosame,dn katalabainei pos niotho k pos an den meino egkios sintoma tha trelatho..thelei ola na ginoun me basi ton gamo..na programmatisoume tin egkimosini gia na eimai 4 minon ston gamo..poso apolitos einai.niotho pos den me katalabainei..dn mporei na katalabei pos dn tha meino egkios mesa se ena mina..pisteuei pos ola tha pane etsi opos ta programmatise tora...:(pisteuo na mis sas kouraso me to minima mou alla dn exo kanenan dipla mou gia na miliso..mono i pethera mou me katalabainei. i mama mou leei akoma dn to kseperases?ti na kseperaso?paidi exasa.....anthropos eimai,ponao..oso gia ton arrautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminiastiko mou,dn mou milaei pleon gia to thema,theorei autonoito pos to kseperasa i pos tha to kseperaso..auta!!signomi gia to megethos tou minimatos.kalinixta!

Mε συγκινησες και με προβληματισες πολυ...να ξερεις πως τιποτα δεν ξεπερναμε εμεις που τα εχουμε μεσα μας...πρεπει ομως να φανεις πιο δυνατη..εγω φιλεναδα μου το σαββατο βγηκα απο την κλινικη και να σου πω μονο οτι εγω το γεννησα κανονικα στον 5 μηνα μου ειπε ο γιατρος οτι σταματησε η καρδουλα του και δεν ειχε και καλη αναπτυξη...οποτε και μου εκαναν προκληση και μου ηρθαν πονοι και το γεννησα κανονικα μονο που δεν ζουσε..μπορεις να καταλαβεις ποσο δυσκολο ειναι να εισαι στον 5 μηνα και να το χασεις και να πρεπει να το γενννησεις νεκρο...και να τα νιωθεις ολα πως βγαινει και να το νιωθεις...εγω ηξερα οτι ειναι και κοριτσακι..εμενα ειχε φουσκωσει και η κοιλια μου...ολες οι καταστασεις ειναι δυσκολες γιατι εμεις το εχουμε μεσα μας εμεις νιωθουμε και για μας ειναι ενα κομματι απο εμας...θελω να σου πω να κοιταξεις να εισαι καλα με τον αντρα σου αν σε αγαπαει ακι τον αγαπας πραγματικα κοιτα να εισαι και εσυ καλα μαζι του και να του λες οτι νιωθεις...εγω αν δεν ειχα τον αντρα μου διπλα μου θα τρελαινομουν ειναι οχι το στοιριγμα μου ειναι το οξυγονο μου γιατι με βοηθαει πολυ και ποναει με τον δικο του τροπο και πιστεψε με καταλαβαινουν...δεν χρειαζομαι κανεναν αλλον εκτος απο αυτον..γιατι απλα νοιαζετε γιατι δεν μενουμε μονες μας εγκυες...συμβαλλουν και αυτοι αρα πονανε και αυτοι σιγουρα...αν νιωθεις πραγματικα μονοι και θελεις να μιλησεις καπου μπορω να σου στειλω πριβε το κινητο και να τα πουμε...πρεπει ολες να φανουμε δυνατες ειναι πολυ σκληρο να χανεις το παιδι σου ειτε ειναι στην κοιλια ειτε ειναι 2 μηνων ειτε εβδομαδων ειτε 5 ειτε 8 μηνων ειτε ειναι πιο μεγαλα απο την στιγμη που ακους μια φορα την καρδουλα του οταν ειναι σαν φασολακι ειναι ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ...ΤΕΛΟΣ Η ΖΩΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

fei_20 διάβασα το μήνυμα σου με απόλυτη προσοχή.Ειλικρινά με συγκίνησε και δεν σου κρύβω οτι δάκρυσα κι εγώ.

Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός και σύντομα θα απαλύνει την ανοιχτή μα και βαθιά πληγή σου από το χαμό του μωρού σου. Κάθε τι κακό το ακολουθεί ένα καλο και ευτυχές γεγονός. Είμαι σίγουρη οτι σύντομα θα αρχίζεις να χαμογελάς πάλι και να ξαναζεις τη ζωή σου.

Ξέρω οτι δεν πρόκειται να ξεχάσεις αλλά η συναισθηματική έκρηξη λύπης και θυμού που νιώθεις τώρα σε λίγο καιρό θα καταλαγιάσει και τη θέση της θα πάρει ένα άλλο χαρμόσυνο νέο, ο ερχομός ενός άλλου μωρού.

Κάνε λίγη υπομονή κούκλα μου και έχε πίστη στη θετική εξέλιξη των πραγμάτων.

Σου εύχομαι να βρεις σύντομα τη δύναμη που κρύβεις μέσα σου. Πίστεψε με...τα καλύτερα έρχονται!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια είμαι και εγώ καινούρια και ομοιοπαθής..fei σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί πέρασα ακριβώς τα ίδια ακριβώς πριν μια εβδομάδα..πήγα για αυχενική 11η εβδομάδα και τελικά κατέληξα την επόμενη στη γενική κλινική για απόξυση. παλίνδρομη... έχασα το μωρό την 9η εβδομάδα αλλά δεν κατάλαβα τίποτα... εγώ εξάλλου δεν είχα και πολλά συμπτώματα πέρα από υπνηλία και έτσι δεν ένιωσα κάποια αλλαγή. Το θέμα είναι ότι την 9η εβδομάδα ήμουν άρρωστη με πυρετό και δεν ξέρω αν ήταν η απαίσια γρίπη που μου το σκότωσε το αγγελούδι μου. Νιώθω ακριβώς όπως εσύ και παρακαλάω και εγώ τον παππού και τη γιαγιά μου να το προσέχουν στον ουρανό. Δεν έχω όρεξη για τίποτα ούτε για δουλειά δεν κοιμάμαι τα βράδια και άρχισα και εγώ να καπνίζω πολύ..είναι η μόνη μου άμυνα ίσως...αν και ξέρω ότι πάλι τον εαυτό μου βλάπτω...Είχα προγραμματίσει γάμο για τον Αύγουστο, αλλά τον ακύρωσα γιατί δε θέλω να ξανακάνω κανένα σχέδιο και να μου βγει ξινό.. Έχω φοβηθεί πολύ και θέλω να ελπίζω σε κάτι καλύτερο, αλλά φοβάμαι πολύ μήπως πάθω τα ίδια...όχι τόσο για το σωματικό πόνο αλλά τον ψυχικό που δεν ξεπερνιέται με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Κι εγώ έχασα το μωράκι μου, το μανάκριβό μου, στην 9η εβδομάδα. Όσο ξαφνικά ήρθε τόσο ξαφνικά έφυγε, χωρίς κανένα σύμπτωμα, καμία ένδειξη ώστε να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά. Σε προγραμματισμένο ραντεβού, εκεί που περίμενα με λαχτάρα να ξανακούσω την καρδούλα του και να το δω, άκουσα το γιατρό να μας λέει ότι δυστυχώς το μωράκι μας δε ζούσε.... Δεν υπάρχουν λόγια να σας περιγράψω πώς ένιωσα εκείνη τη στιγμή... Η επέμβαση έγινε, όλα τέλειωσαν και μαζί και γω... Ο πόνος απίστευτος, τόσο δυνατός που να μου κόβει την ανάσα και τίποτα άλλο πάρα μόνο δάκρυα. Τα λόγια παρηγοριάς μου φαίνονταν βρισιές, μισούσα όλο τον κόσμο, δεν ήθελα να μιλάω σε κανέναν. Ξεσπούσα στον άντρα μου με το παραμικρό, νόμιζα ότι δεν καταλάβαινε... Εκείνος όμως πονούσε μαζί μου.. Πολλές φορές τον έπιασα να κλαίει κρυφά... Εγώ ήμουν ράκος, δεν είχα μόνο τον πόνο της απώλειας αλλά και άγχος. Ένα σωρό εξετάσεις να δούμε τι έφταιξε, να περιμένω αποτέλεσματα, να τρέχω σε γιατρούς. Και ο φόβος μήπως δεν τα καταφέρω να αποκτήσω μωρό, εκεί!! Είναι και η ηλικία βλέπετε που όλοι φρόντιζαν μέχρι τότε να μου υπενθυμίζουν! Εκείνος λοιπόν έπρεπε να είναι ο δυνατός. Για να στηρίζει και μένα και τη σχέση μας.

Μου πήρε αρκετό καιρό αλλά τελικά κατάλαβα ότι με το να συνεχίζω να είμαι σ'αυτή την κατάσταση, το μωρό μου δε θα γυρνούσε... Και αποφάσισα να το αφήσω πίσω μου. Ο πόνος φυσικά και δεν έφυγε και ούτε για μια στιγμή δεν ξέχασα το γλυκό μου το μωράκι! Σκέφτομαι πόσο θα είχε μεγαλώσει τώρα, αν θα ήταν κορίτσι ή αγόρι... Είχαμε βρει και όνομα...

Η ελπίδα ότι στο εξής όλα θα πάνε καλά είναι πιο έντονη από τον πόνο τώρα. Και τρεις μήνες μετά είμαι έτοιμη να ξαναπροσπαθήσω. Νιώθω ότι αυτή τη φορά θα τα καταφέρω! Δεν ξέρω πόσο θα αργήσει, ξέρω όμως ότι θα γίνει. Θα έρθει ένα καινούριο μωράκι και αυτή τη φορά θα έχει την υπομονή να περιμένει όσο πρέπει για να γνωρίσει τη μανούλα του!

Fei, κοίταξε μπροστά και προχωρά! Ό,τι έγινε δεν πρόκειται να αλλάξει, δυστυχώς. Πάρε τον αντρούλη σου αγκαλιά και μίλησε του για τους φόβους και τις ανησυχίες σου. Για τον πόνο που νιώθεις. Κλάψε αν αυτό σε βοηθάει. Αλλά προχώρα!!!!! Σχεδιάστε το γάμο σας όπως τον είχατε προγραμματίσει και προχωρήστε τη ζωή σας. Εξάλλου το μωράκι που έχασες δε θα ήθελε να κάνετε αλλιώς.

Να είσαι σίγουρη καλή μου ότι κάπου εκεί και όταν δε θα το περιμένεις θα έρθει πάλι ένα άλλο μωράκι και θα σας κάνει διπλά ευτυχισμένους! Δε μπορεί να γίνει αλλιώς!!!

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

Εγώ μέχρι και την ημέρα που πήγα για την απόξεση είχα ακόμα αναγούλες σαν να ήμουν κανονικά έγκυος!! :shock:

 

Δεν κατάλαβα καμία διαφορά!

 

Αφού όταν μου είπε το δυσάρεστο ο γιατρός μου του είπα

 

εαν ήταν σίγουρος για αυτό που μου έλεγε :oops: ή μήπως δεν είχε δει καλά οτι είχε σταματήσει η καρδούλα του!..:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ κορίτσια, οταν περασα από αυτή τη δυσσάρεστη εμπειρία, το αισθάνθηκα. Συμπτώματα δεν είχα για να ψιλιαστώ κάτι από τη διακοπή τους. Κι ομως...

Καταρχήν, χάλασε πολύ η διάθεσή μου. Από εκεί που ήμουν μεσα στην τρελλή χαρά, ξαφνικά δεν μιλιόμουν.

Δεύτερον, ένα απόγευμα, αισθανόμουν πόνους περιόδου.

Τρίτον, είχαν σκουρήνει τα υγρά μου. Στο τέλος είδα ροζ στο σκουπισμα και πηρα το γιατρό τηλεφωνο.

Τέταρτον και σημαντικότερον, τρωγόμουν συνεχεια, οτι κατι δεν παει καλα. Ενστικτο.

Και να φανταστείτε ότι τότε δεν ήξερα περί παλλίνδρομων κυήσεων. Από την περίπτωσή μου το έμαθα.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

και μενα ακριβως το ιδιο στην 20 εβδομαδα...Ολα ξεκινησαν την 25 Μαρτιου την ημερα του ευαγγελισμου που εμαθα οτι ειμαι εγκυος!Χριστε μου ημουν τοσο χαρουμενη ηξερα οτι αυτη η ημερα με βοηθο την παναγια θα ειναι η καλητερη μερα της ζωης μου!!πηρα τηλ. το γιατρο μου και εκλεισα ραντεβου αμεσως, εκεινος μου ειπε οτι πρεπει να βγαλω μια β χοριακη πριν παω ετσι και εκανα αλλα τα αποτελεσματα δεν ηταν τοσο καλα 734 και ημουν 5 και εβδομαδων.ο γιατρος στο τηλ. με απογοητευσε μου ειπε μαλλον πας για αποβολη απ το τηλ και μου εκατσε πολυ ασχημο!εγω την αλλη μερα ξημερωσα στο ιατρειο του αφου ειχα επαναλαβει μια β χοριακη.με εβαλε στον υπερηχο ειδαμε ενδομητριο σακο με μια κουκιδιτσα και μου ειπε μην ανησυχεις για να βλεπω ολα αυτα σημαινει οτι η β χοριακη θα εχει αυξηθει.Πραγματικα στις μια το μεσημερι βγηκε και ηταν 2066.χαρηκα τοσο πολυ λεω οντως η παναγια μας προστατευει.ηταν παρασκευη και μου λεει ο γιατρος ελατε την τριτη να ακουσουμε την καρδουλα!περιμενα πως και πως να ερθει αυτη η μερα και ηρθε τριτη απογευμα ημουν στο γιατρο μαζι με τον αντρα μου.παμε στον υπερηχο και ο γιατρος σκεφτονταν και αναστεναζε.μας λεει δυστηχως βλεπω το σακο αλλα δεν ακουω καρδουλα ουτε βλεπω κατι μαλλον προκειτε για παλινδρομη κυηση, αδειο σακο.εφυγε δευτερη φορα η γη κατω απο τα ποδια μου!ελα μου λεει αυριο με καινουργια β χοριακη.πηγα σπιτι μου εκλαιγα για δευτερη φορα το παιδι μου και αποφασισα να μην ξαναπαω σε αυτον τον γιατρο.την αλλη μερα το πρωι παω στο νοσοκομειο τους λεω τι εγινε και μου κανουν εξετασεις και μετα στον υπερηχο.ακουμε καρδιακο χτυπο και λεω θεε μου θα τρελαθω. ο γιατρος μου λεει ολα καλα ειναι και η β χοριακη μια χαρα 9676.λεω ενταξει ολα περασαν καναμε προγεννητικο ολα καλα δεν ειχα τιποτα ουτε μικροβια τον αλλο μηνα παλι ολα καλα και το αλλο και τον αλλο μονο που δεν ειχαμε δει το φυλλο γιατι δεν μας καθονταν παντα μπρουμητα ειχα δει να κουναει ποδαρακια ολα καλα!βεβαια ενας ειδικευομενος γιατρος μου ειχε πει νομιζω ειναι πιο μικρο για τις εβδομαδες του αλλα ο γιατρος μου μου ειπε ολα οκ μαλλον ειναι πιο μετα η συλληψη μην φοβασαι.σε αυτον τον γιατρο εδειξα οτι εμπιστοσυνη ειχα μεσα μου.αισιος εφτασα στην 20 εβδομαδα αλλα επειδη στην 16 ειχα τον τελευταιο υπερηχο και ειχα κανει και το α τεστ που ολα καλα ηταν δεν ανιχνευσε κατι κατι μεσα μου ακομα με φοβηζε!επειδη το επομενο ραντεβου μου ηταν τις19 -07 και το τελευταιο το εκανα 14-06 ειπα μεσα μου δεν παω σε εναν γιατρο εξω να δει το μικρο μας και ο αντρας μουγιατι θα πηγαιναμε απογευμα ενω στο νοσοκομειο ηταν παντα πρωι και ο αντρας μου δουλευε.απο τις 14 -06 ολοι με ρωτουσαν αν το ακουγα και εγω το μονο που ακουγα ηταν ενα μικρο φτερουγισμα ΠΕΤΑΛΟΥΔΑς αλλα ηξερα οτι αυτο ηταν τους ελεγα ναι αλλα ειναι ησυχο.ετσι λοιπον δεν μπορουσα να περιμενω και πηγα στον εξωτερικο γιατρο για να το δω και ειμαστΑΝ και σιγουροι οτι θα μας πει και το φυλλο.πηγαμε λοιπον ολο χαρα τις 12-07. ο γιατρος ηταν καλος μας μιλησε και μετα πηγαμε στον υπερηχο.ο γιατρος χλωμιασε στην οθονη βλεπαμε το παιδι ακουνητο ανασκελα εγω σκεφτομουν οτι κοιμαται ο αντρας μου το κοιτουσε και γελουσε ευτυχισμενος και ο γιατροςμας ανακοινωνε οτι δεν υπηρχε αιματωση στν περιοχη του εμβριου ουτε καρδιακος παλμος ουτε κινηση, ειναι λυπηρο μας ειπε......ενα κενο μετα νομιζα οτι εκανε λαθος ηθελα να τρεξω στο γιατρο μου να μου πει οτι εκανε λαθος οπως ο αλλος γιατρος την πρωτη φορα.πηγαμε στο νοσοκομειο και ο γιατρος μου ελειπε αθηνα με ειδε ενας αλλος και μας ειπε ναι αληθεια ολα τελειωσαν ειναι νεκρο και εγω κανενα συμπτωμα.ξεκινησε το μαρτυριο μου ειπαν να κανω εισαγωγη αλλα τους ειπα την επομενη μερα να ερθει ο γιατρος μου.ακουγα κλαματα μωρων εβλεπα εγκυες ενιωσα τι παει να πει να περνας αυτη τη λεπτη κλωστη απο τη λογικη στην τρελα.και ομως η φρικτη αυτη νυχτα στο σπιτι περασε μας βρηκε ολους το πρωι να θρηνουμε το παιδι μας.το πρωι πηγαμε στο νοσοκομειο ειδα το γιατρο μου τι συνεβει μου ειπε απολυτως τιποτα του ειπα και μου ειπε τοτε επρεπε να γινουν ετσι τα πραγματα η φυση προνοει.με εβαλε στον υπερυχο και μου ειπε εισαι τυχερη στην ατυχια σου αν ειχες ερθει αργοτερα θα κινδυνευες.ξεκινησε το βραδυ το μαρτυριο μου μου εβαλαν υποθετα και μου εδωσαν το πρωτο χαπι!οι πονοι ανεκτοι τις εννια το πρωι και αλλο χαπι τρελαθηκα θεε μου τις 11 και αλλο εκει παραδωσα τις ελπιδες μου στο θεο οσπου τις 2 περιπου ηρθε το πρωτο αιμα εκει ηρεμησα τελικα μετα γεννησα και πηγα στο χειρουργιο για ενα καθαρισμο .Οι μαιες μου ειπαν οτι οσες γυναικες το περασαν αυτο περιεγραφαν τους πονους φρικιαστικους σαν να σε μαχαιρωνουν. Μετα που βγηκα ημουν τοσο δυνατη και βλεποντας τον αντρα μου κιτρινο και ταλαιπωρημενο δινοντας μου κουραγιο ολες αυτες τις μερες ειπα τωρα πρεπει να ερθει η σειρα μου να τον βοηθησω!ολα τελειωσαν και δεν με νοιαζει τι περασαμε αλλα μονο παρακαλαω την παναγια την αλλη φορα να μου δωσει χαρα και οχι πονο.αυριο δευτερα 18-07 θα παμε να κανουμε τα χαρτια για ιστολογικη κυτταρολογικη το παιδι μου θα παει στο πανεπιστημιο αθηνων ο γιατρος μου ξεκινησε τις εξετασεις να δει τι συνεβει σε 2 μηνες θα ξερω εχω τοση αγωνια να μαθω τι ηταν αυτο που μου το στερησε....και στους 3 μηνες θα ξεκινησω να κανω μια νεα αρχη πιστευω ξερωντας και προστατευοντας αυτη τη φορα ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ .(τη δευτερα θα μαθω και το φυλλο γιατι κανενας δεν μου ελεγε και εχω δικαιωμα να ξερω δεν θα φυγω απο κει. και οταν μαθω θα το μοιραστω παλι με σασ...........

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ Ας ΜΑς ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΕς Ο ΘΕΟΣ:?::confused: ΑΝΤΙΟ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ ΞΕΡΩ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙς ΕΝΑ ΑΔΕΡΦΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΕΑ ΣΤΗ ΓΗ 14-07-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παλλινδρομη δεν εχει καποια ιδιαιτερα συμπτωματα , ισως ...ισως λεω να σταματησουνε τα συμπτωματα εγκυμοσυνης αν και τελικα και αυτο δνε ειναι σιγουρο . Και ισως λιγο πονος , ελαχιστος σαν να περιμενεις περιοδο , αλλα δεν εχει κατι αλλο , αμα φτασει το πραγμα και υπαρχει αιμα τοτε τα πραγματα ειναι σε πολυ τελικο σταδιο (μιλαω παντα για το θεμα της παλλινδρομης ) . Εγω ειχα 1 παλλινδρομη τον Νοεμβριο στην 8η βδομαδα και μια αποβολη και παλι στην 8η βδομαδα πριν απο 1,5 βδομαδα . Στην πρωτη περιπτωση ειχαν σταματησει τα συμπτωματα και απλα μου επιβεβαιωσε ο γιατρος τους φοβους μου και στη δευτερη περιπτωση ειχα καφε και πολυ πονο ανα διαστηματα .

Βασικα καλα ειμαι πλεον , πολυ πολυ ηρεμη , ισως γιατι εχω και 2 παιδια , αλλα ειμαι πολυ ηρεμη .

Απλως βρε κοριτσια μου καταλαβαινω τον πονο που περνατε , ιδιαιτερα εσυ Φεη μου , πρεπει να εισαι και πιτσιρικα , αλλα σας παρακαλω μην τα λετε ολα τοσο μα τοσο τοσο τραγικα . Ολα τα κοριτσια πανω κατω εχουνε περασει απο μια τετοια διαδικασια , ειναι απαισια , ομως δεν σταματαει η ζωη , παμε παρακατω , θα ερθει η ωρα που θα κρατησετε και εσεις απο ενα υπεροχο παιδακι στην αγκαλια σας .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου viki35 τα πραγματα τα λεω οπως ακριβως ειναι και καθολου τραγικα!ισως η δικη σου περιπτωση να ειναι διαφορετικη ξερω επισης οτι σε οποια βδομαδα και να τυχει ειναι το ιδιο αποτελεσμα χανεις το παιδι σου.αλλα σκεψου οτι αν στην 8 ειναι πολυ δυσκολο στην 20 ειναι φρικτο και σε αλλες στον 6 η 7 μηνα ειναι τραγικο!εγω θα γινομουν πρωτη φορα μανουλα και λαχταρουσα την ωρα μακαρι και γω να ειχα την τυχη σου να εχω ηδη 2 παιδακια και να ξερεις οτι ειναι τοσο νωπο το γεγονος ο χρονος γιατρευει αλλα ποτε δεν θα ξεχασω και ναι το θεωρω τραγικο για μενα ετσι δυστυχως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα , και εγω γνωριζω πολλες κοπελες που ειχανε μια τοσο μεγαλη ατυχια και μετα κανανε 2-3 παιδακια , προσπαθεισε να σκεφτεσαι θετικα και προσπαθησε για επομενο παιδακι μολις σου δωσει το οκ ο γιατρος σου , μολις ερθει το μωρακι ολα αυτα θα ειναι μια κακια αναμνηση .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου viki35 τα πραγματα τα λεω οπως ακριβως ειναι και καθολου τραγικα!ισως η δικη σου περιπτωση να ειναι διαφορετικη ξερω επισης οτι σε οποια βδομαδα και να τυχει ειναι το ιδιο αποτελεσμα χανεις το παιδι σου.αλλα σκεψου οτι αν στην 8 ειναι πολυ δυσκολο στην 20 ειναι φρικτο και σε αλλες στον 6 η 7 μηνα ειναι τραγικο!εγω θα γινομουν πρωτη φορα μανουλα και λαχταρουσα την ωρα μακαρι και γω να ειχα την τυχη σου να εχω ηδη 2 παιδακια και να ξερεις οτι ειναι τοσο νωπο το γεγονος ο χρονος γιατρευει αλλα ποτε δεν θα ξεχασω και ναι το θεωρω τραγικο για μενα ετσι δυστυχως ειναι.

 

Σε καταλαβαίνω πεταλουδίτσα, και λυπάμαι πολύ για ότι πέρασες...πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποιος που να σε νιώθει ή να μπορεί να σε παρηγορήσει αυτή τη στιγμή..πρέπει να θρηνήσεις , να κλάψεις και να ξεσπασεις...

το μωρό σου έχασες, πως να μην το θεωρείς τραγικό...και εγώ έχω τσακωθεί με όσους μου λένε πως υπάρχουν και χειρότερα...μα το ξέρω αλλά εγώ αυτή τη στιγμή ζω τη δική μου χειρότερη εμπειρία, δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης για κάθε μάνα η απώλεια του δικού της παιδιού είναι ότι τραγικότερο...κάποια στιγμή θα συνέλθεις, λίγο αργότερα, αφού πρώτα συνειδητοποιήσεις μόνη σου κάποια πράγματα...κουράγιο μικρούλα μου

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πεταλουδιτσα σε καταλαβαινω απολυτα. μια φιλη μου εχασε το μωρο στον 5 μηνα. δεν εχω λογια να σου πω ξερεις γιατι? ειχα μια παλινδρομη στοην 10 εβδομαδα εχοντας ιδη ενα παιδι ο πονος ηταν μεγαλος ειδηκα την οταν μου το ειπε ο γιατρος. ειχα αιμα απο την αρχη μια σταματουσε μια ξαναρχηζε ειχα στο κρεβατι χαρτι και σκουπιζομουν ολο το βραδυ. συναιστηματικα σκαμπανεβασματα συνεχως. αντε σταματησε ωχ παλι αιμα και τετοια. την καρδουλα την ειχαμε ακουσει. μια μερα ειχα παλι α,ιμα αλλα πολυ λιγο αυτην την φορα, λεω στον αντρα μου παμε στο γιατρο μου λεει γιατι αφου ειναι λιγο μας ειχε πει να μην ανησυχουμε του λεω κατι εγινε ειχα ενα προαισθημα . και οντως ετσι ηταν περημενα 3 μερες να γηρισει ο γιατρος μου και περιτο να πω την κατασταση μου για να μην τα πολυλογω. ξαναμεινα εγκυος και με φοβο απο την αρχη για παλινδρομη και εξαιτις του πλακουντα μου μετα.τωρα εχω ενα αγορακι8 μηνων. περασαν 2 ,5χρονια περιπου απο τοτεκαι οποτε το θυμαμαι κλαιω τους υπερηχους δεν τους εχω πεταξει γιατι ειναι το παιδι μου δεν θα τους πεταξω ποτε.μερικες φορες κοιταω τον ουρανο και του μηλαω και ολα αυτα εχοντας και 2 παιδια . καταλαβαινω ολες τις μανουλες ειδικα οταν δεν εχουν κανενα παιδακι ακομα. ευχομαι να γινοταν να σταματησουν αυτα τα κακα και καμια μανουλα να μην τα περνουσε. πιστευω οτι ποτε δεν ξεχναμε μενει παντα μεσα μας. καληνυχτα σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαίνω πεταλουδίτσα, και λυπάμαι πολύ για ότι πέρασες...πιστεύω πως δεν υπάρχει κάποιος που να σε νιώθει ή να μπορεί να σε παρηγορήσει αυτή τη στιγμή..πρέπει να θρηνήσεις , να κλάψεις και να ξεσπασεις...

το μωρό σου έχασες, πως να μην το θεωρείς τραγικό...και εγώ έχω τσακωθεί με όσους μου λένε πως υπάρχουν και χειρότερα...μα το ξέρω αλλά εγώ αυτή τη στιγμή ζω τη δική μου χειρότερη εμπειρία, δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης για κάθε μάνα η απώλεια του δικού της παιδιού είναι ότι τραγικότερο...κάποια στιγμή θα συνέλθεις, λίγο αργότερα, αφού πρώτα συνειδητοποιήσεις μόνη σου κάποια πράγματα...κουράγιο μικρούλα μου

ευχομαι και παρακαλαω σε 9-10 μηνες να σου πω τα ευχαριστα και να μου πεις αληθεια και γω το ιδιο θα παρακαλαω και για σενα και για ολα τα κοριτσια στο φορουμ.....

Link to comment
Share on other sites

Θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα , και εγω γνωριζω πολλες κοπελες που ειχανε μια τοσο μεγαλη ατυχια και μετα κανανε 2-3 παιδακια , προσπαθεισε να σκεφτεσαι θετικα και προσπαθησε για επομενο παιδακι μολις σου δωσει το οκ ο γιατρος σου , μολις ερθει το μωρακι ολα αυτα θα ειναι μια κακια αναμνηση .

προσπαθω σε ευχαριστω παρα πολυ το μονο που θελω ειναι ολες οι ευχες που δινουμε η μια στην αλλη εδω στο φορουμ ο θεος να τις ακουσει γιατι το αξιζουμε....

Link to comment
Share on other sites

και μενα ακριβως το ιδιο στην 20 εβδομαδα...Ολα ξεκινησαν την 25 Μαρτιου την ημερα του ευαγγελισμου που εμαθα οτι ειμαι εγκυος!Χριστε μου ημουν τοσο χαρουμενη ηξερα οτι αυτη η ημερα με βοηθο την παναγια θα ειναι η καλητερη μερα της ζωης μου!!πηρα τηλ. το γιατρο μου και εκλεισα ραντεβου αμεσως, εκεινος μου ειπε οτι πρεπει να βγαλω μια β χοριακη πριν παω ετσι και εκανα αλλα τα αποτελεσματα δεν ηταν τοσο καλα 734 και ημουν 5 και εβδομαδων.ο γιατρος στο τηλ. με απογοητευσε μου ειπε μαλλον πας για αποβολη απ το τηλ και μου εκατσε πολυ ασχημο!εγω την αλλη μερα ξημερωσα στο ιατρειο του αφου ειχα επαναλαβει μια β χοριακη.με εβαλε στον υπερηχο ειδαμε ενδομητριο σακο με μια κουκιδιτσα και μου ειπε μην ανησυχεις για να βλεπω ολα αυτα σημαινει οτι η β χοριακη θα εχει αυξηθει.Πραγματικα στις μια το μεσημερι βγηκε και ηταν 2066.χαρηκα τοσο πολυ λεω οντως η παναγια μας προστατευει.ηταν παρασκευη και μου λεει ο γιατρος ελατε την τριτη να ακουσουμε την καρδουλα!περιμενα πως και πως να ερθει αυτη η μερα και ηρθε τριτη απογευμα ημουν στο γιατρο μαζι με τον αντρα μου.παμε στον υπερηχο και ο γιατρος σκεφτονταν και αναστεναζε.μας λεει δυστηχως βλεπω το σακο αλλα δεν ακουω καρδουλα ουτε βλεπω κατι μαλλον προκειτε για παλινδρομη κυηση, αδειο σακο.εφυγε δευτερη φορα η γη κατω απο τα ποδια μου!ελα μου λεει αυριο με καινουργια β χοριακη.πηγα σπιτι μου εκλαιγα για δευτερη φορα το παιδι μου και αποφασισα να μην ξαναπαω σε αυτον τον γιατρο.την αλλη μερα το πρωι παω στο νοσοκομειο τους λεω τι εγινε και μου κανουν εξετασεις και μετα στον υπερηχο.ακουμε καρδιακο χτυπο και λεω θεε μου θα τρελαθω. ο γιατρος μου λεει ολα καλα ειναι και η β χοριακη μια χαρα 9676.λεω ενταξει ολα περασαν καναμε προγεννητικο ολα καλα δεν ειχα τιποτα ουτε μικροβια τον αλλο μηνα παλι ολα καλα και το αλλο και τον αλλο μονο που δεν ειχαμε δει το φυλλο γιατι δεν μας καθονταν παντα μπρουμητα ειχα δει να κουναει ποδαρακια ολα καλα!βεβαια ενας ειδικευομενος γιατρος μου ειχε πει νομιζω ειναι πιο μικρο για τις εβδομαδες του αλλα ο γιατρος μου μου ειπε ολα οκ μαλλον ειναι πιο μετα η συλληψη μην φοβασαι.σε αυτον τον γιατρο εδειξα οτι εμπιστοσυνη ειχα μεσα μου.αισιος εφτασα στην 20 εβδομαδα αλλα επειδη στην 16 ειχα τον τελευταιο υπερηχο και ειχα κανει και το α τεστ που ολα καλα ηταν δεν ανιχνευσε κατι κατι μεσα μου ακομα με φοβηζε!επειδη το επομενο ραντεβου μου ηταν τις19 -07 και το τελευταιο το εκανα 14-06 ειπα μεσα μου δεν παω σε εναν γιατρο εξω να δει το μικρο μας και ο αντρας μουγιατι θα πηγαιναμε απογευμα ενω στο νοσοκομειο ηταν παντα πρωι και ο αντρας μου δουλευε.απο τις 14 -06 ολοι με ρωτουσαν αν το ακουγα και εγω το μονο που ακουγα ηταν ενα μικρο φτερουγισμα ΠΕΤΑΛΟΥΔΑς αλλα ηξερα οτι αυτο ηταν τους ελεγα ναι αλλα ειναι ησυχο.ετσι λοιπον δεν μπορουσα να περιμενω και πηγα στον εξωτερικο γιατρο για να το δω και ειμαστΑΝ και σιγουροι οτι θα μας πει και το φυλλο.πηγαμε λοιπον ολο χαρα τις 12-07. ο γιατρος ηταν καλος μας μιλησε και μετα πηγαμε στον υπερηχο.ο γιατρος χλωμιασε στην οθονη βλεπαμε το παιδι ακουνητο ανασκελα εγω σκεφτομουν οτι κοιμαται ο αντρας μου το κοιτουσε και γελουσε ευτυχισμενος και ο γιατροςμας ανακοινωνε οτι δεν υπηρχε αιματωση στν περιοχη του εμβριου ουτε καρδιακος παλμος ουτε κινηση, ειναι λυπηρο μας ειπε......ενα κενο μετα νομιζα οτι εκανε λαθος ηθελα να τρεξω στο γιατρο μου να μου πει οτι εκανε λαθος οπως ο αλλος γιατρος την πρωτη φορα.πηγαμε στο νοσοκομειο και ο γιατρος μου ελειπε αθηνα με ειδε ενας αλλος και μας ειπε ναι αληθεια ολα τελειωσαν ειναι νεκρο και εγω κανενα συμπτωμα.ξεκινησε το μαρτυριο μου ειπαν να κανω εισαγωγη αλλα τους ειπα την επομενη μερα να ερθει ο γιατρος μου.ακουγα κλαματα μωρων εβλεπα εγκυες ενιωσα τι παει να πει να περνας αυτη τη λεπτη κλωστη απο τη λογικη στην τρελα.και ομως η φρικτη αυτη νυχτα στο σπιτι περασε μας βρηκε ολους το πρωι να θρηνουμε το παιδι μας.το πρωι πηγαμε στο νοσοκομειο ειδα το γιατρο μου τι συνεβει μου ειπε απολυτως τιποτα του ειπα και μου ειπε τοτε επρεπε να γινουν ετσι τα πραγματα η φυση προνοει.με εβαλε στον υπερυχο και μου ειπε εισαι τυχερη στην ατυχια σου αν ειχες ερθει αργοτερα θα κινδυνευες.ξεκινησε το βραδυ το μαρτυριο μου μου εβαλαν υποθετα και μου εδωσαν το πρωτο χαπι!οι πονοι ανεκτοι τις εννια το πρωι και αλλο χαπι τρελαθηκα θεε μου τις 11 και αλλο εκει παραδωσα τις ελπιδες μου στο θεο οσπου τις 2 περιπου ηρθε το πρωτο αιμα εκει ηρεμησα τελικα μετα γεννησα και πηγα στο χειρουργιο για ενα καθαρισμο .Οι μαιες μου ειπαν οτι οσες γυναικες το περασαν αυτο περιεγραφαν τους πονους φρικιαστικους σαν να σε μαχαιρωνουν. Μετα που βγηκα ημουν τοσο δυνατη και βλεποντας τον αντρα μου κιτρινο και ταλαιπωρημενο δινοντας μου κουραγιο ολες αυτες τις μερες ειπα τωρα πρεπει να ερθει η σειρα μου να τον βοηθησω!ολα τελειωσαν και δεν με νοιαζει τι περασαμε αλλα μονο παρακαλαω την παναγια την αλλη φορα να μου δωσει χαρα και οχι πονο.αυριο δευτερα 18-07 θα παμε να κανουμε τα χαρτια για ιστολογικη κυτταρολογικη το παιδι μου θα παει στο πανεπιστημιο αθηνων ο γιατρος μου ξεκινησε τις εξετασεις να δει τι συνεβει σε 2 μηνες θα ξερω εχω τοση αγωνια να μαθω τι ηταν αυτο που μου το στερησε....και στους 3 μηνες θα ξεκινησω να κανω μια νεα αρχη πιστευω ξερωντας και προστατευοντας αυτη τη φορα ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ .(τη δευτερα θα μαθω και το φυλλο γιατι κανενας δεν μου ελεγε και εχω δικαιωμα να ξερω δεν θα φυγω απο κει. και οταν μαθω θα το μοιραστω παλι με σασ...........

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ Ας ΜΑς ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΕς Ο ΘΕΟΣ:?::confused: ΑΝΤΙΟ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ ΞΕΡΩ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙς ΕΝΑ ΑΔΕΡΦΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΕΑ ΣΤΗ ΓΗ 14-07-2011

 

 

 

 

πεταλουδιτσα, εισαι οντως μια μικρη,γλυκεια πεταλουδιτσα... το μηνυμα σου στο τελος μ εκανε να κλαψω, γιατι αναρρωνω απο την 2η παλλινδρομη στην 9η εβδ. την ιδια κουβεντα στο τελος την εχω πει κι εγω 2 φορες μαλιστα.

ευχομαι σε ολες σας υπομονη και αγαπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια. FEI_20 και πεταλουδιτσα σας καταλαβαίνω απόλυτα. Είχα μια παλίνδρομη πριν από 3 χρόνια. Ο πόνος δεν περιγράφετε, και μάλιστα όταν τα χρονικά περιθώρια στενεύουν γίνετε όλο και πιο αβάσταχτος. Ήμουν 12 εβδομάδων και 2 ημερών. Δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως. Με πήρε τόσο από κάτω που άργησα να ξαναπροσπαθήσω. Λάθος τεράστιο. Είμαι 40 χρονών και 9 εβδομάδων. Κάθε φορά που το θυμάμαι μου κόβετε η ανάσα. Τότε ο γιατρός μου είχε πει πως ήταν καλύτερα έτσι γιατί θα γεννιόταν ένα άρρωστο παιδί. Η φύση προνοεί. Α!! Να αναφέρω επίσης ότι έχω και μαγαζί με παιδικά παπουτσάκια. Δυσκολότερο δεν θα μπορούσε να γίνει φυσικά. Όμως κατάφερα και σήκωσα το κεφάλι ψηλά και να συνεχίσω να ζω. Και μόλις το έκανα ξαναέμεινα έγκυος.Κορίτσια όλα γίνονται για κάποιο λόγω. Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Σηκώστε το κεφάλι ψηλά και προσπαθήστε ξανά να γυρίσετε στην ζωή σας. Το ίδιο θα ήθελαν και τα αγγελούδια μας. Γιατί αγγελούδια είναι.ΣΥΝΕΧΊΣΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ !!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΥΣΙΑ ΑΡΚΕΤΩΝ ΜΗΝΩΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ.........Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΑΜΟ 14 Κ 12 ΧΡΟΝΩΝ ΑΓΟΡΑΚΙΑ...ΞΑΝΑΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΤΟ 2009 ΟΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ Κ ΕΤΣΙ ΤΕΛΟΣ ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ (ΥΠΗΡΧΑΝΕ ΔΥΟ ΙΝΟΜΙΩΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ)ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΣΕ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Κ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΡΔΟΥΛΑ , ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΓΧΟΥΣ ΑΓΩΝΙΑΣ ΞΑΝΠΗΓΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝΕ ΤΗ ΑΔΕΡΦΑΚΗ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝΕ.ΜΠΑΙΝΩ ΜΕΣΑ ΞΑΠΛΩΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΥΧΟ Κ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΝΕΑ Κ ΟΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ.............ΤΙ ΚΑΝΩ ΘΕΕ ΜΟΥ ..........ΠΩΣ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΡΗΣΚΕΤΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΖΕΙ........ΧΑΟΣ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΛΑΜΑ ΠΟΝΟΣ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΗΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΒΑΛΑΝΕ ΔΥΟ ΥΠΟΘΕΤΑ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ Κ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΥΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟ ΠΡΩΙ Κ ΑΝΑ ΤΡΙΩΡΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΧΡΙ Κ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΠΟΝΟΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΗ Κ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ..........ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΝΑΕΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ Κ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΕΝΗ , ΛΕΣ Κ ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ.....Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΩΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΞΑΝΑΤΥΧΗ Κ ΑΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΙΝΟΜΙΩΜΑΤΑ Κ ΤΟ ΞΑΝΑΠΑΘΩ ΤΙ ΚΑΝΩ . Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ .ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΙΝΟΜΙΩΜΑΤΑ Κ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Jennie

 

Εγω εχω ενα ινομυωμα μεγεθος μανταρινιου που φανηκε στη λαπαροσκοπηση

 

μου ειχαν πει οτι δεν εππηρεαζει πιθανη εγκυμοσυνη και να το παρακολουθω οχι αφαιρεση προς το παρον

 

εμεινα εγκυος απο εξωσωματικη και με ενημερωσαν οτι δεν εχει να κανει το ινομυωμα με την εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

Jennie

 

Εγω εχω ενα ινομυωμα μεγεθος μανταρινιου που φανηκε στη λαπαροσκοπηση

 

μου ειχαν πει οτι δεν εππηρεαζει πιθανη εγκυμοσυνη και να το παρακολουθω οχι αφαιρεση προς το παρον

 

εμεινα εγκυος απο εξωσωματικη και με ενημερωσαν οτι δεν εχει να κανει το ινομυωμα με την εγκυμοσυνη

di dro καλημέρα δεν ξέρω αν εχει σχέση ή οχι παντως φοβάμαι να ξαναείνω έγκυος.

Ο γιατρός μου είπε οτι μπορώ να ξεκινήσω τις προσπάθειες μετά απο ενα 2μηνω.....Εκτός κ αν θέλω να σκεφτώ την περίπτωσει να αφαιρέσω τα ινομιώματα οπότε θα μου πάρει περισσότερο χρόνο.Στην εγκυμοσύνη σου πήγαν όλα καλά ???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι εγω ειχα 2 παλινδρομες και μετα απο απειρες εξετασεις επειδη εχω ινομυωμα μου ειπαν 3 γιατροι οτι δεν φταιει αυτο απλα θα το παρακολουθουμε μηπως μεγαλωσει ουτε λογος να το αφαιρεσω και οτι βρισκεται σε τετοιο σημειο που δεν επηρεαζει την εγκυμοσυνη.τι να πω;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια, δεν ειμαι εγκυος ουτε υπηρξα ποτε.Ειμαι καινουρια στο Forum και εχω διαβασει τις ιστοριες σας με μεγαλη προσοχη.Δεν εχω νιωσει ακομη την αναγκη να κανω ενα παιδακι, ισως οταν θα το θελω να μην μπορω, αλλα μεχρι τοτε, και λογω δουλειας, με συγκινουν ιστοριες γυναικων που εχουν ταλαιπωρηθει πολυ και εχουν πονεσει με μια τετοια απωλεια.Θελω να πω σε ολες σας οτι εχω τεραστια εμπειρια με γυναικες που εχω αναλαβει για αποξεση λογω παλινδρομης.Ειμαι Αναισθησιολογος στο Ιπποκρατειο νοσοκομειο και εχω δει χιλιαδες περιστατικα και ο πονος των γυναικων ειναι παντα τεραστιος και η δικη μας συμπονοια αμεριστη. Αυτο που θελω να σας πω και γιαυτο εγινα μελος και αποφασισα να γραψω, ειναι οτι το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων των γυναικων ξανανοσηλευτηκε για να γεννησει, ειτε φυσιολογικα, ειτε με καισαρικη και ειναι καθε φορα μεγαλη η χαρα μου να δουλευω για γυναικες που ειχαν μια τετοια τραγικη εμπειρια, αλλα ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΧΑΡΑ!!! Θελω να εκφρασω την αμεριστη συμπαρασταση μου σε ολες σας, αλλα επιτρεψτε μου να δωσω μια μεγαλη αγκαλια στα κοριτσια που σε προχωρημενη εγκυμοσυνη, ερχονται για να γεννησουν φυσιολογικα με προκληση ενα νεκρο μωρακι.Οι αναισθησιολογοι ειμαστε διπλα σας, ζητηστε να μιλησετε με αναισθησιολογο κατα την διαδικασια αυτην, ζητηστε επισκληριδιο για να μην πονεσετε σ'αυτην την μακαβρια γεννα...

Ειλικρινα σας νιωθω φιλες μου κι ας μην γνωριζομαστε, ποναω μαζι σας, σας σκεφτομαι και μακαρι να μπορουσα να διωξω τον πονο σας. Σκεφτειτε ομως την υγεια σας, το σημαντικο ειναι να βγειτε νικητριες και υγιεις απο αυτην την δοκιμασια.Ολα γινονται για καποιο λογο και πιθανοτατα η φυση διορθωνει τα λαθη της νωρις, οσο σκληρο κι αν ειναι αυτο για την μανουλα που το βιωνει. Ειμαι σιγουρη οτι ολες θα βιωσετε μια ομορφη εγκυμοσυνη με αρτιο αποτελεσμα και καταληξη καποια στιγμη και θα ειναι τιμη μου αν ειμαι εκει να χαρω μαζι σας. Μην χανετε το κουραγιο σας, ειστε δυνατες, γιατι ο Θεος σας επελεξε για να γινετε μανουλες.

Στελλα Χ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι εγω ειχα 2 παλινδρομες και μετα απο απειρες εξετασεις επειδη εχω ινομυωμα μου ειπαν 3 γιατροι οτι δεν φταιει αυτο απλα θα το παρακολουθουμε μηπως μεγαλωσει ουτε λογος να το αφαιρεσω και οτι βρισκεται σε τετοιο σημειο που δεν επηρεαζει την εγκυμοσυνη.τι να πω;:confused:

alexouli καλησπέρα...

η παλλινδομες κυησης ειχαν μεγαλη διαφορα σε μηνες η μια με την αλλη??

ξαναπροσπαθησες παλι μετα την δευτερη φορα κ αν ναι πως πηγαν τα πραγματα??

ο γιατρος μετα την παλλινδρομη μου ειπε να μην ξεκινησω με εξετασεις κ τα σχετικα γιατι κατα 99% οφειλεται σε χρωμοσωματικη ανωμαλεια κ οχι στα ινομιωματα.απλα το εν α ινομιωμα μεγαλωσε αρκετα κατα την διαρκεια της κυησης απο 5 πηγε 8χλ ......δεν ξερω κατα ποσο μεγαλωνουν κ αν δημιουργουν προβλαματα γενικως....ειναι ο τριτος γιατρος που μου ειπε οτι δεν υπαρχη προβλημα σε πιθανη εγκυμοσηνη κ οτι απλα θελουν παρακολουθηση κ αν μεγαλωσουν πολυ θελουν αφαιρεση....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...