Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ


Recommended Posts

Μανούλες, καλημέρα!!!

Μία ερωτησούλα να σας κάνω;

Το πρωί σήμερα έκλεισα ραντεβού στο ΠΑΙΔΩΝ για να δουν το κοριτσάκι ορθοπεδικός κι οφθαλμίατρος. Τα ραντεβού κλείστηκαν μέσω του 1535, όπου όλα γίνονται ηχογραφημένα. Τα ραντεβού ισχύουν :rolleyes: ή όταν φθάσω στο ΠΑΙΔΩΝ, θα μου πουν ότι δεν υπάρχει κλεισμένο ραντεβού κι εάν καλέσω στις πληροφορίες ή κάπου, τέλος πάντων, θα μπορέσουν να το κοιτάξουν και να μου το επιβεβαιώσουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


από την εμπειρία μου στο Παίδων Πεντέλης τα ραντεβού ισχύουν αλλά καλό είναι να πας πρωί να πληρώσεις (3 € η επίσκεψη )και να πάρεις το χαρτάκι.

 

μπορείς να ξαναπάρεις το 1535 και να πεις "τροποποίηση" . σε συνδέουν με υπάλληλο της τηλεφωνικής υπηρεσίας και σου επιβεβαιώνει το ραντεβού σου ή στο αλλάζει αν χρειάζεσαι αλλαγή.

 

καλά αποτελέσματα!!

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις πρωι να πληρωσεις?οταν παμε εκει ,δεν ισχυει η ωρα των ραντεβου?γιατι και εγω εχω κλεισει και μουνειπαν 9παρα δεκα.δηλαδη θα παω και θα παρω χαρτακι αχετα τι ωρα εχω κλεισει?

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις πρωι να πληρωσεις?οταν παμε εκει ,δεν ισχυει η ωρα των ραντεβου?γιατι και εγω εχω κλεισει και μουνειπαν 9παρα δεκα.δηλαδη θα παω και θα παρω χαρτακι αχετα τι ωρα εχω κλεισει?

 

Καλησπέρα εγω απο ραντεβου που εχω κλεισει μεσω 1535 για το Αλεξανδρας, η ωρα ηταν μαλλόν σχετική, ήμουν στην ώρα μου και περιμεναν αλλοι 3 πριν από μένα. Ισως αν καθυστερουσα και λιγο να περιμενα αλλοι 4 ;)

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα κι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Μάλλον, έπρεπε να γράψω ότι πρόκειται για το ΠΑΙΔΩΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ, καθώς εκεί μας παρακολουθούν οι γιατροί.

Karamelenia, όντως η ώρα είναι σχετική, γιατί όσες φορές έχουμε πάει, περιμένουμε λίγο έως πολύ για την ώρα της εξέτασης.

ALIKOYLA, ναι αυτή είναι η διαδικασία. Δηλαδή, πρώτα παίρνεις χαρτάκι με αριθμό για το ταμείο του ΠΑΙΔΩΝ, όταν φθάσει η σειρά σου, λες ότι έχεις κλείσει ραντεβού για το όποιο τμήμα και σε ρωτούν τι ταμείο έχεις. Εμείς που έχουμε ΙΚΑ, πληρώνουμε 3 ευρώ. Δεν ξέρω, εάν αυτά μπορείς να τα πάρεις πίσω, επειδή το ποσό είναι μικρό και δεν έχω μπει σε αυτή τη διαδικασία. Όταν χρειάστηκα αιματολογικές της μικρής μου, πλήρωσα κανονικά, μου έβαλαν μία σφραγίδα και πήρα ένα ποσό, αρκετά κοντά σε αυτό που έδωσα, από το ΙΚΑ. Αλλά ήταν πολλά τα χρήματα (περίπου 170 ευρώ), οπότε το κοίταξα. Για τα υπόλοιπα ταμεία δεν ξέρω.

vassokalo, αυτό είναι καλή ιδέα κι αυτό θα κάνω. Να σιγουρέψω ότι όντως είναι κλεισμένα. Δεν τους έχω καθόλου εμπιστοσύνη. Μα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katesp επειδη βλεπω οτι το κατεχεις!!θα παμε στο καρδιολογο και πρεπει να κανω καρδιογραφημα.μου ειπαν οτι θα το κανω εκει.υποθετω οτι πρωτα θα παω στο γιατρο να μου τις γραψει και θα τις κανω την ιδια μερα?

Link to comment
Share on other sites

ALIKOYLA, καλησπέρα και πιστεύω ότι η εξετάση στο μωράκι σου είναι θέμα ρουτίνας:P.

Λοιπόν, το θέμα δεν κατείχα καθόλου. Αλλά, όταν χρειάστηκα ειδικές αιματολογικές εξετάσεις (η μαμά, εγώ, χρόνια με θυροειδή, έπρεπε να δούμε, εάν η μικρή έχει), οι οποίες, μαζί με τις άλλες της ρουτίνας, ξεπέρναγαν κατά πολύ τον προϋπολογισμό μας:rolleyes:, και με τη συναίνεση της παιδιάτρου μας, είπαμε για το ΠΑΙΔΩΝ.

Οπότε, πρώτα πρέπει να πάρεις το 1535 να κλείσεις το ραντεβού, μάλλον το έχεις κάνει, εάν, όμως, δεν στις έχει γράψει γιατρός ταμείου (για εμάς π.χ. του ΙΚΑ), θα κλείσεις ραντεβού, για γιατρό που θα σου γράψει την εξέταση (για εσάς καρδιολόγος), και μετά πας, παίρνεις χαρτί με αριθμό, πληρώνεις την εξέταση και την κάνεις.

Εμείς τις αιματολογικές, τις κάναμε την ίδια ημέρα.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

katesp επειδη βλεπω οτι το κατεχεις!!θα παμε στο καρδιολογο και πρεπει να κανω καρδιογραφημα.μου ειπαν οτι θα το κανω εκει.υποθετω οτι πρωτα θα παω στο γιατρο να μου τις γραψει και θα τις κανω την ιδια μερα?

Εμεις χρειαστηκε να κανουμε τριπλεξ καρδιας στο μωρακι και το πηγα στο Μητερα γιατι δεν ηθελα να το παω στο Παιδων.

Εχω τεβε και η εξεταση απο 74 ευρω στοιχησε 18.

Η παιδιατρικη κλινικη ηταν πολυ καλη και το ραντεβου ακριβως στην ωρα του.Και η παιδοκαρδιολογος-εμβριοκαρδιολογος πολυ σχολαστικη με το μωρακι.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις πρωι να πληρωσεις?οταν παμε εκει ,δεν ισχυει η ωρα των ραντεβου?γιατι και εγω εχω κλεισει και μουνειπαν 9παρα δεκα.δηλαδη θα παω και θα παρω χαρτακι αχετα τι ωρα εχω κλεισει?

Ειχα ραντεβου στο "τμημα νυχτερινης ενουρησης" στις 10:00,πετουσαμε απο Ηρακλειο στις 07:00 και υπολογιζα οτι κατα τις 09:30 θα ημουν εκει

Και ναι κατα τις 9 και κατι ημουν εκει αλλα ελα που επρεπε αν περιμενω 40 νουμερα για να επικυρωσω το ραντεβου και η ωρα ειχε παει 10:20 και λεω θα χασω το ραντεβου

Και παω και περιμενουν αλλοι 4 και ξεμπερδεψα στις 2:30 το μεσημερι

Παλι καλα που κανονισα επιστροφη το απογευμα και οχι το μεσημερι οπως αρχικα ηθελα

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη από την παιδιατρική του ΜΗΤΕΡΑ. Μάλιστα, όταν χρειάστηκε να πάω στα μαύρα μεσάνυχτα με εμέτους και πόνους στην κοιλιά της μικρής, μας πήραν αμέσως και μας κοίταξαν με καλλιεργείες κι ό,τι ήταν απαραίτητο.

Τώρα, όμως, που είναι θέμα ρουτίνας (ορθοπεδικός για πλατυποδία) δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάω εκεί. Για το οφθαλμολογικό που μία πρώτη εξέταση στο ΠΑΙΔΩΝ δεν έδειξε και τα καλύτερα, θα πάω άλλη μία φορά κι εάν δω ότι τα πράγματα σοβαρεύουν κι ίσως, όπως μου είπαν, χρειαστεί εγχείριση, τότε θα το ψάξω και δεν θα νοιαστώ καθόλου για χρήματα.

Δυστυχώς, το ΙΚΑ δεν είναι συμβεβλημένο με το ΜΗΤΕΡΑ, δεν ξέρω εάν μετά δίνουν τα χρήματα. Δεν το έχω ψάξει. Πάντως τα 75 ευρώ που δίνω για την εξέταση εκεί είναι πάρα πολλά, οπότε βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ειχα ραντεβου στο "τμημα νυχτερινης ενουρησης" στις 10:00,πετουσαμε απο Ηρακλειο στις 07:00 και υπολογιζα οτι κατα τις 09:30 θα ημουν εκει

Και ναι κατα τις 9 και κατι ημουν εκει αλλα ελα που επρεπε αν περιμενω 40 νουμερα για να επικυρωσω το ραντεβου και η ωρα ειχε παει 10:20 και λεω θα χασω το ραντεβου

Και παω και περιμενουν αλλοι 4 και ξεμπερδεψα στις 2:30 το μεσημερι

Παλι καλα που κανονισα επιστροφη το απογευμα και οχι το μεσημερι οπως αρχικα ηθελα

 

kai ναι πηγαμε στο ραντεβου.οι εξετασεις μας εγιναν γρηγορα και χωρις ταλαιπωρια ΑΛΛΑ περιμεναμε μια ωρρα να ερθει ο καρδιολογος να τις δει.η υπευθυνη στο ιατρειο του ηταν μια η=ξινη και οταν την ρωταγαμε με το ζορι απαντουσε "σε λιγο" .ευτυχως της εβαλαν καποιες αλλες νοσοκομες χερι και μας εστειλε στο καρδιολογο που ηταν σε αλλο οροφο και εξεταζε εκει.ειχε ταλαιπωρια αλλα τα περιμενα χειροτερα.οι γιατροι ηταν συμπαθητικοι εκτος απο την υπευθυνη,ξαναλεω,στα ιατρεια.αχρειαστα να ειναι τα νοσοκομεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας

 

Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει τις εξετάσεις της αλλεργίας που κάνουν στο αγία σοφία ας με ενημερώσει. Εκλεισα ραντεβού σε πνευμονολόγο, και μου έδωσε τα χαρτιά με τις εξετάσεις που πρέπει να κάνει το παιδί (αιματολογικές και αλλεργίας). Μου είπε να πάω στο ΙΚΑ να πάρω έγκριση και μετά στο Νοσοκομείο να τις κάνω. Ημαρτον.

 

Μπορεί κάποια που γνωρίζει να με ενημερώσει? Μετά πρέπει να κλείσω ραντεβού για να τις κάνω εκεί?

Link to comment
Share on other sites

marilu, καλησπέρα!!!

Ποιες είναι οι εξετάσεις για την αλλεργία δεν γνωρίζω.

Τώρα σχετικά με την έγκριση: Λογικά, για να κάνεις τις εξετάσεις θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού μέσω του 1535, οπότε πάρε εκεί (όσο πιο πρωί μπορείς) και ζήτησε "βοήθεια", ώστε να μιλήσεις με κάποιον και ρώτησε, εάν θα πρέπει πρώτα να κλείσεις ραντεβού και στο ΙΚΑ. Πάντως, εάν ισχύει ό,τι ισχύει και για τις αιματολογικές, είχα κλείσει ραντεβού με παιδίατρο του ΠΑΙΔΩΝ, ενέκρινε τις εξετάσεις (μου φαίνεται ότι συμπλήρωσε ένα χαρτί που τις ανέφερε, έβαλε σφραγίδα κι υπογραφή), μετά τις πληρώσαμε και τις κάναμε. Για τα χρήματα που δώσαμε, πήγε ο σύζυγος σε ένα γραφείο και του σφράγισαν την απόδειξη από το ΠΑΙΔΩΝ, οπότε μετά πήγα στο ΙΚΑ και πήρα τα χρήματα.

Τώρα, εάν έχουν αλλάξει τα πράγματα ή ισχύει κάτι διαφορετικό γι' αυτές τις εξετάσεις δεν ξέρω. Ελπίζω να σε βοήθησα.

ALIKOYLA, εντάξει το μωράκι;;;

Link to comment
Share on other sites

Μα έκλεισα προγραμματισμένο ραντεβού στο αγία σοφία. Μας είδε παιδίατρος-πνευμονολόγος. Μας έδωσε τα χαρτιά που λές με τις εξετάσεις και την σφραγίδα της και μας είπε να πάμε στο ΙΚΑ. Ρωτάω τώρα εγώ? Πρέπει να κλείσω ραντεβού σε άλλο παιδίατρο εκ νέου πρωί και να τις κάνουμε επιτόπου?

 

Συγγνώμη βρε κορίτσια αλλά είμαι στο γραφείο και δεν μου είναι εύκολο να πάρω σήμερα στο 1535

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marilu, μην ζητάς συγγνώμη. Κι εγώ στη δουλειά είμαι κι έχω πήξει. Άστα.

Ερώτηση: μήπως σου είπε για το ΙΚΑ, εννοώντας να τις κάνεις στο ΙΚΑ κι όχι στο ΠΑΙΔΩΝ; Δεν κάνεις τον κόπο να τηλεφωνήσεις το πρωί στο 1535 ή στο Αγία Σοφία για περισσότερες διευκρινίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει τις εξετάσεις της αλλεργίας που κάνουν στο αγία σοφία ας με ενημερώσει. Εκλεισα ραντεβού σε πνευμονολόγο, και μου έδωσε τα χαρτιά με τις εξετάσεις που πρέπει να κάνει το παιδί (αιματολογικές και αλλεργίας). Μου είπε να πάω στο ΙΚΑ να πάρω έγκριση και μετά στο Νοσοκομείο να τις κάνω. Ημαρτον.

 

Μπορεί κάποια που γνωρίζει να με ενημερώσει? Μετά πρέπει να κλείσω ραντεβού για να τις κάνω εκεί?

 

Μα έκλεισα προγραμματισμένο ραντεβού στο αγία σοφία. Μας είδε παιδίατρος-πνευμονολόγος. Μας έδωσε τα χαρτιά που λές με τις εξετάσεις και την σφραγίδα της και μας είπε να πάμε στο ΙΚΑ. Ρωτάω τώρα εγώ? Πρέπει να κλείσω ραντεβού σε άλλο παιδίατρο εκ νέου πρωί και να τις κάνουμε επιτόπου?

 

Συγγνώμη βρε κορίτσια αλλά είμαι στο γραφείο και δεν μου είναι εύκολο να πάρω σήμερα στο 1535

 

 

λοιπον...οταν καννουμε εξετασεις αιματολογικες στο παιδων μου δινει οτι ειναι να μου δωσει ο αλλεργιολογος ,παω τις κανω στη αιμοληψια αφου περναω απο το ταμειο (εκει που περνουμε τα χαρτακια ) και αφου λεω οτι εχω ΙΚΑ που δινουν φωτοτυπια τις εξετασεις...κανω την αιμοληψια και μοενε ποτε να περασω να παρω τις απαντησεις....εντωμεταξυ παω στο παιδιατρο του ΙΚΑ και με το χαρτι των εξετασεων απο το παιδων μου τα γραφει και οταν παρω τις απαντησεις το δινω το χαρτι....μια φορα πρωτα πηγα στο παιδιατρο του ΙΚΑ μου τις εγραψε και απλα πηγα για αιμοληψια στο παιδων χωρις ραντεβου...αυτα τα ολιγα....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες. Μια τελευταία ερώτηση -μπορώ να πάω σε κέντρο μάνας παιδιού ή πρέπει να πάω σε παιδίατρο στο ΙΚΑ που είναι οι υπόλοιπο γιατροί?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες. Μια τελευταία ερώτηση -μπορώ να πάω σε κέντρο μάνας παιδιού ή πρέπει να πάω σε παιδίατρο στο ΙΚΑ που είναι οι υπόλοιπο γιατροί?

 

τις εξετασεις στις γραφει ο παιδιατρος...εμας τυχαινει να βρισκονται στο κεντρο μανας και παιδιου που κατω ειναι οι παιδιατροι που κοιτουν για τα εμβολια καιπανω ειναι για ολα τα αλλα...κλεισε ραντεβου ομως στο 184 και αναλογα το πιο κοντινο ραντεβου πας εκει που σε βολευει ή σου πουνε....εγω ετυχε να παω μια φορα σε αλλη περιοχη γιατι ηθελα αμεσα να μου γραψουν κατι....;)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Από το Κέντρο Αύξησης και Ανάπτυξης του Αγλαΐα Κυριακού μας έχουν πει να κάνουμε στο γιο μου εξετάσεις επειδή έχει θυροειδή. Ο παιδίατρος του ΙΚΑ μας τις έχει γράψει ήδη και πήγαμε και στον ελεγκτή του ΙΚΑ και πήραμε τις αναγκαίες σφραγίδες.

 

Οι συγκεκριμένες εξετάσεις γίνονται μόνο στο Αγ. Σοφία. Πρέπει να κλείσω ραντεβού με παιδίατρο ή αρκεί το παραπεμπτικό του ΙΚΑ; Εάν ναι, πρέπει να κλείσω και ραντεβού για την αιμοληψία ή όχι;

 

Στο 1535 βρίσκω πρωινά ραντεβού μετά τις 10.30 και οι αιμοληψίες είναι μέχρι τις 10.00 και στο σταθερό τηλέφωνο των ραντεβού δεν βγαίνει γραμμή, μονίμως έχει τον τηλεφωνητή και μετά από κανένα πεντάλεπτο πέφτει η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Από το Κέντρο Αύξησης και Ανάπτυξης του Αγλαΐα Κυριακού μας έχουν πει να κάνουμε στο γιο μου εξετάσεις επειδή έχει θυροειδή. Ο παιδίατρος του ΙΚΑ μας τις έχει γράψει ήδη και πήγαμε και στον ελεγκτή του ΙΚΑ και πήραμε τις αναγκαίες σφραγίδες.

 

Οι συγκεκριμένες εξετάσεις γίνονται μόνο στο Αγ. Σοφία. Πρέπει να κλείσω ραντεβού με παιδίατρο ή αρκεί το παραπεμπτικό του ΙΚΑ; Εάν ναι, πρέπει να κλείσω και ραντεβού για την αιμοληψία ή όχι;

 

Στο 1535 βρίσκω πρωινά ραντεβού μετά τις 10.30 και οι αιμοληψίες είναι μέχρι τις 10.00 και στο σταθερό τηλέφωνο των ραντεβού δεν βγαίνει γραμμή, μονίμως έχει τον τηλεφωνητή και μετά από κανένα πεντάλεπτο πέφτει η γραμμή.

 

Καλησπέρα!!!

 

Ελπίζω να έχεις βρει άκρη. Εάν όχι, κάλεσε το 1535 και μόλις πει εάν θέλετε ραντεβού ή αλλαγή, πες "τροποποίηση" και θα μιλήσεις με κάποιον εκπρόσωπο. Προσοχή να μιλάς με δυνατή καθαρή φωνή, κι εάν είναι δυνατόν, να μην υπάρχουν άλλοι θόρυβοι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...