Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για γενέθλια


Recommended Posts

Χτες κάναμε λοιπόν το πάρτυ του Δημήτρη για τα έκτα του γενέθλια. Ο χώρος ήταν τέλειος και τα πιτσιρίκια (και οι μεγάλοι) το καταφχαριστήθηκαν! Είχα κλείσει το "ΒΟΞ" που είναι ο χώρος που διοργανώνει παιδικά πάρτυ ο εκδοτικός οίκος Λιβάνη. Πάνω στην καφετέρια (πολύ ωραία καφετέρια παρεπιπτόντως...) οι γονείς και κάτω στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο τα παιδιά. Δεν είναι ο κλασικός παιδότοπος με τα φουσκωτά κλπ. Εχει γύρω γύρω πάγκους με χρωματιστές μαξιλάρες για να κάθονται τα παιδιά, μοκέτα στρωμένο παντού, παιδικά τραπέζια και καρέκλες για να φάνε τα παιδιά και για το κόψιμο της τούρτας, ζωγραφιές και κατασκευές με υφάσματα στους τοίχους... πολύ παιδικό και πολύ ζεστό! Τα παιδιά έπαιξαν με 3 παιδαγωγούς για μία ώρα (6-7) τραγούδησαν, χόρεψαν, "κάνε ότι κάνω" κλπ. Μετά στις 7 σβήσαμε τα κεράκια και τα παιδιά φάγανε (κεφτεδάκι, πίτσα, πατατούλες, ντομάτα, αγγούρι, κοτόπουλο με μπέικον σουβλάκι) και τούρτα. Μετά 7.30 - 8.30 τα παιδιά μασκαρευτήκανε με θέμα από ένα παραμύθι (ντυθήκανε διάφορα ζωάκια του δάσους) και παίξανε θεατρικό παιχνίδι με βάση αυτό το παραμύθι υπό την καθοδήγηση των παιδαγωγών πάντα.

Οι μεγάλοι ήπιαμε τον καφέ μας, φάγαμε τα μεζεδάκια μας, ήπιαμε τα κρασάκια μας, μπύρες κλπ. Και στις 8.30 το πάρτυ τελείωσε (έγινε ένας χαμός με την ομαδική αποχώρηση). Σήμερα στο σχολείο όπως μου είπε η δασκάλα ήταν όλα ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΑ!

Αυτά από μένα! Και του χρόνου να 'μαστε καλά!!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Maryp να σου ζήσει το παιδί και να το χαίρεσαι! Μου άρεσε πολύ αυτό που έκανες. Ήταν πολύ πρωτότυπο. Πες μας λεποτομέρειες, μπορούσες να επιλέξεις δραστηριότητες, πόσο κόστισε, υπάρχει site που μπορούμε να δούμε το χώρο κά!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ maya μου για τις ευχές σου!!

Μπορούσα να διαλέξω ανάμεσα σε θεατρικό παιχνίδι (100 ευρώ/ώρα) και κλόουν (75 ευρώ/ώρα). Επειδή τους κλόουν τα περισσότερα πιτσιρίκια τους έχουν ψιλοβαρεθεί (κάθε μήνα πάμε σε 2 πάρτυ μέσο όρο που έχουν κλόουν), είπα να κάνω το θεατρικό παιχνίδι. Τα υπόλοιπα είναι 12 ευρώ/άτομο για φαγητό που περιλαμβάνει μενού και ό,τι πιούν οι μεγάλοι, δηλαδή δεν σου έρχεται έξτρα χρέωση για την μπύρα π.χ. και 12ευρώ/παιδί με τον χυμό του. Πληρώνεις αν θυμάμαι καλά και 120 ευρώ για την αίθουσα (εδώ μπορεί να κάνω λάθος, πάντως κάπου εκεί είναι). Η τούρτα που την διαλέγεις εσύ συμπεριλαμβάνεται στην τιμή. Για site δεν βρήκα εγώ τίποτα, δεν ξέρω αν έχουν. Το ΒΟΞ είναι στην πλ. Εξαρχείων και πληροφορίες πήρα από τον εκδ. οίκο κατευθείαν.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Από μία σύντομη έρευνα αγοράς που έχω κάνει, οι τιμές είναι μία χαρα. Εφόσον και τα παιδιά πέρασαν καλά... το κρατάμε ως πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για τα γενέθλια του Νεκτάριου θα ήθελα ιδέες για προσκλήσεις !!!

Μήπως ξέρετε κανένα site που να έχει έτοιμες να τις τυπώσω;;;

Για θέμα μάλλον θα έχουμε ή το τόμας το τρενάκι ή τα αυτοκίνητα cars ή ότι άλλο ομορφο για αγοράκι....ακόμη ψάχνομαι να κατεβάσω ιδέες!!!

Πέρισυ το θέμα μας ήταν ΒΟΒ σφουγγαράκης σε όλα , ακόμη και ο παιδότοπος που πήγαμε είχε τέτοια καρεγκλάκια και τραπεζάκια ... σούπερ περάσαμε!!!

Τα φώτα σας παρακαλώ...!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μόλις γύρισα από το Jumbo :D

Καλά βρήκα προσκλήσεις έτοιμες με φακελάκι τα 6 τεμάχια 50 λεπτά!!!

Πιο πολύ θα μου στοιχίσει το χαρτί του εκτύπωτή και η μελάνη από το να το πάρω έτοιμα!!! Σάμπως στου περισσότερους θα πάρω τηλέφωνο να τους καλέσω και δεν θα είμαστε και πολλοί αφού το ταμείο είναι γενικά μέιων και άλλωστε υποχρέωση έχω σε μερικούς συγγενής που πρέπει να του καλέσω...η αλήθεια είναι πως γιαυτόυ το κάνω πιο πολύ και για την ...πεθερά !!! :evil:

 

Μακάρι να μπορούσα να σας καλέσω όλους :cry:

Αλλά υπομονή μόλις καλοκαιριάσει θα καλέσω μόνο εσας τους φίλους μου στο πάρτυ που θα κάνουμε στο κήπο μας!!! ( στην πεθερά και τους ηλίθιους συγγενής δεν θα τους το πω καν!!!) :wink::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !

μια και μιλατε για παιδικα παρτυ, θελω και εγω να κανω της μικρης μου τα πρωτα της γενεθλια ξεχωριστα.

Βρηκα πολλές ιδέες και από σας. Σας ευχαριστώ πολύ.

Αλλα έχω μία ακόμα απορία....Από μουσική τι παίζει?

Η μικρούλα μου τωρα κλείνει τον 1ο χρόνο και γενικά τα παιδάκια που θα έρθουν θα είναι 4 πολυ μικρά (μέχρι 1ος χρόνου) και 5-6 παιδακια πάνω από 6 χρόνων...

Αν μπορειτε να μου πειτε ιδεες....Το παρτυ θα το κανουμε στο σπιτι μας.

 

Σας ευχαριστω πολυ

φιλια σε ολες/ολους

Πριγκίπισσα θα σε αγαπώ ότι και να γίνει!!!!

Mamaccita Madness

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εξαρτάται! Τα παιδάκια πάνω από 5-6 χρόνων τρελαίνονται για Παπαρίζου, Χατζηγιάννη και τέτοια. Τα μικρά... παίζεται!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν εχεις το Ακαντου απο τα ζουζουνια,Το mazoo and the zoo

και λιγο στρουμφακια για παραδειγμα το στρουμφοχορεψτε θα ξετρελαθουν τα πιτσιρικια!!

Καλη επιτυχια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή: επειδή όλα τα παιδικά cd δεν κρατάνε πολύ ώρα και θα είσαι αναγκασμένη να αλλάζεις κάθε λίγο και λιγάκι cd εγώ πέρασα όλα τα αγαπημένα τραγούδια του Κυριάκου σε ένα cd το οποίο κρατάει 80 λεπτά και δεν είμαι κάθε λίγο και λιγάκι πάνω απο το στερεοφωνικό.Οσο για μουσική και εμείς έχουμε τρέλα με τα ζουζούνια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.......

κι εμεις σιγα-σιγα ετοιμαζομαστε για τα πρωτα μας γενεθλια.........

δεν θα εχουμε πολλα παιδακια.... :oops:

μαλλον αν ερθουν οσα υπολογιζουμε θα ειναι 5 ακομα.....και 2 εμεις.....

 

τι λετε να κανω????ειμαστε και διπλοι εμεις!

δωστε καμια ιδεα.......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας ξεκινήσουμε!!Ελενα αρχικά θα πρέπει να μας πεις αν ενδιαφέρεσαι να τα κάνεις στο σπίτι ή σε κάποιο παιδότοπο.Αν τα κάνεις σπίτι πρέπει να καταλήξεις τι θα φτιάξεις ή τι θα παραγγείλεις για τον μπουφε.Αν ψάξεις στις ενότητες που βρίσκονται σε αυτή τη σελίδα θα πάρεις πολλές ιδέες για μπουφε.Επίσης πιο θα είναι το "θέμα" του πάρτυ καθώς και τι χρώματα θα έχεις ως βασικά στη διακόσμηση του πάρτυ.Πολύ ωραίες ιδέες θα πάρεις από αυτή τη σελίδα όπου η euapap περιγράφει πως και τι έκανε στα πρώτα γενέθλια της μικρής της http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=761 (εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ).Επίσης να σκεφτείς τις προσκλήσεις, αν θα τις φτιάξεις εσύ ή αν θα πάρεις έτοιμες ή αν τους ειδοποιήσεις τηλεφωνικά.Επίσης μην ξεχάσεις τα δώρα για τους μικρούς σου καλεσμένους.Εγώ είχα γράψει σε ένα χαρτί τις ηλικίες τους και πήγα στο jumbo και πήρα κάτι φθηνό για τον καθένα και μετά από γκοφρέ χαρτί έφτιαξα πουγκιά και έβαλα μέσα διάφορα ζαχαρωτά όπως smarties, γλυφιτζούρια, μικρές σοκοφρέτες και άλλα γλυκίσματα.Α!!!μην ξεχάσεις και την μουσική!!!Ελπίζω να σε βοήθησα , ότι άλλη βοήθεια ή ιδέα χρειαστείς πες μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα renik..... :D

λοιπον, τα γενεθλια θα τα κανουμε σπιτι.ο χωρος βεβαια ειναι μικρος, γι αυτο και λιγο στεναχωριεμαι... :oops: αλλα απο την αλλη ειναι πολυ μωρα για να αποφασισω να κανω γενεθλια σε παιδοτοπο...ισως το σκεφτω απο την επομενη χρονια.

λοιπον, σκεφτομουν να στολισω το σπιτι μονη μου, αλλα για μπουφε να παρω κατι απο catering...δεν υπαρχει πολυς χρονος για να ασχοληθω οπως θα ηθελα.δουλευω κιολας.... :oops::oops:

μαλλον τον περισσοτερο ελευθερο θα τον διαθεσω στο να φτιαξω δωρακια....

απο χρωματα στο γαλαζιο μαλλον...ειναι αγορακια και τα δυο-αλεξανδρος και γιωργος! :wink:

απο δωρακια μου αρεσε η ιδεα σου.....

δυστυχως αυτα που εκανε η euapap ειναι αδυνατον να τα κανω!παρα πολυ ωραια! αλλα δεν υπαρχει και ο χρονος και ο χωρος , δυστυχως.... :oops:

 

αφου προβληματιζομαι να διαμορφωσω και τον χωρο μου καπως , για να ειμαστε λιγο πιο ανετα..... :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Έλενα και εμένα το σπίτι μου είναι σχετικά μικρό και ειλικρινά σε καταλαβαίνω,επίσης επειδή νομίζω ότι τα catering το έχουν παραξυλώσει στις τιμές τους εγώ προτίμησα να πάρω διάφορα απο τον φούρνο της γειτονιάς(πιτσάκια, πεινιρλί, σπανακοπιτάκια,τυροπιτάκια, λουκανικοπιτάκια, μπουρεκάκια με ζαμπόν-τυρί),επίσης στο σούπερ μάρκετ έχω δει έτοιμο σουφλέ που εσύ προσθέτεις μόνο κρέμα γάλακτος και το ψήνεις στο φούρνο και είναι τέλειο (άμα θες σου στέλνω σε πμ την επωνυμία του μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση)!!!!Πάρε άμα θες και καμιά ρώσικη σαλάτα και είσαι οκ!Μια συμβουλή, μην κάνεις πολλά γιατί στο τέλος τα πετάς τα περισσότερα :wink: Επειδή δουλεύεις καλύτερο θα ήταν να τα πάρεις όλα σχεδόν έτοιμα και να μην κάνεις τίποτα εσύ!Όσο για τη διακόσμηση βγάλε ότι περιττό έχεις στο σπίτι για να έχεις χώρο και δεν χρειάζεται να το παραφορτώσεις, εγώ ουσιαστικά στόλησα τον χώρο στο μπουφέ με οργάντζα στα χρώματα του πάρτυ πάνω απο το τραπεζομάντηλο, ένα ωραίο κηροπήγειο πάνω στον μπουφέ και γιρλάντες κολλημένες στον τοίχο πάνω απο τον μπουφέ και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

elena73 μη σκας για την ελλειψη χωρου! δε μενουμε ολες σε μεγαλα σπιτια! και εγω παθουσα ειμαι!!

Λοιπον εγω σου προτεινω να παιξεις με δυχρωμια! πχ γαλαζιο-μπλε σκουρο ή τιρκουαζ-λαχανι (δυο νινακια, δυο χρωματακια!!) αν εχεις χωρο να φτιαξεις μπουφε, μπορεις να στρωσεις λευκο μακρυ τραπεζοματηλο, να παρεις και λιγα μετρα τουλι στο χρωμα που σου αρεσει και είτε να το βαλεις στη μεση του τραπεζιου κατα μηκος (απο τη μια ακρη στην αλλη) ειτε να κανεις γιρλαντες στη μπροστα μερια (μπορεις να το στερεωσεις με καρφιτσες και φιογκακια), μετα μπορεις να παρεις οτι καναπεδακια θελεις πχ απο το φουρνο της γειτονια σου και να αγορασεις απο το βιβλιοπωλειο χρωματιστα χαρτια αφης, στο αλλο χρωμα, να τα στρωσεις ειτε τσαλακωμενα ειτε με γωνιες να εξεχουν απο τις πιατελες και εκει πανω να βαλεις τα εδεσματα! μπορεις ακομη σε καποια ποτηρια να βαλεις διαφορα χρωματιστα γλυφιτζουρια στολισμενα με χρωματιστες κορδελες και μερικα μπαλονακια κολλημενα στον τοιχο και μαλλον θα εισαι ετοιμη! χωρις πολλα πολλα!!

για τα δωρακια μάρεσει η ιδεα της renik

 

οτι αλλο θες εδω ειμαστε!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειδικά στην Αθήνα στο κέντρο είναι γεμάτη μαγαζιά με υφάσματα που έχουν και τούλια, φαντάζομαι και σε συνοικιακά καταστήματα θα έχει.Καθώς επίσης και σε καταστήματα που πουλάνε είδη βάφτισης

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσακια!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

να δω βεβαια πως θα τα οργανωσω που ο αντρουλης μου θα δουλευει τα 2 επομενα σ/κ!!!!

οποτε ολα μονη μου θα τα κανω.....

το βλεπω!!

αλλα ειμαι πολυ ενθουσιασμενη με τα γενεθλια των μωρων μου!!

θα ξενυχτησω, θα κουραστω αλλα θα τα καταφερω!!!(πιστευω... :oops: )

δουλευω κιολας..........

 

ευχαριστω παντως πολυ για τις ιδεες σας....

για οποιαδηποτε αλλη απορια μου θα επανελθω :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...