Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για γενέθλια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα :)

 

Ο γιός μου στις 12 Φεβρουαρίου έχει γενέθλια και γίνετε 7 ετών.Τα γενέθλια θα τα κάνουμε σε παιδότοπο αλλά δε θα καλέσουμε όλα τα παιδιά από το σχολείο(πάει Α δημοτικού).Για αυτό θα ήθελα να πάω κάτι και στο σχολείο.Μίλησα με κάποια άλλη μητέρα και μου έδωσε κάποιες ιδέες αλλά δε με ενθουσίασαν.

 

Η πρώτη ήταν να πάρω χαρτοπετσέτες γενεθλίων και να βάλω μέσα σοκολατάκια,καραμελίτσες και να τα μοιράσουμε στα παιδιά.Το συγκεκριμένο το έχω δει και δεν ήταν και τόσο ωραίο.Η δεύτερη ιδέα ήταν αντί για χαρτοπετσέτες να πάρω ποτηράκια γενεθλίων και να τα γεμίσω με καραμελίτσες και σοκολατάκια.

 

Δώστε μου σας παρακαλώ καμιά ιδέα(οι οποίες από ότι είδα είναι σούπερ :D ) γιατί με έχει πιάσει τρομερό άγχος.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και να περνάτε πάντα καλά. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή μου φίλη, μια καλή ιδέα είναι να χει το "πάρτυ" στο σχολείο ένα θέμα (έναν ήρωα που αγαπά ο μικρός - ένα καρτουνάκι ) στα μεγάλα παιχνιδομάγαζα υπάρχουν καπελάκια και σφυρίχτρες με χαρούμενα σχέδια (και των ηρώων - καρτούν) που αγαπάν τα παιδιά μας. Γεμίζεις τα καπελάκια με μικρές λιχουδιές και μικροδωράκια (αυτοκινητάκια - γομολάστιχες - μολύβια χρωματιστα - κουφετάκια - μικροκουκλάκια - ψευτοκοσμηματάκια αι μπλοκάκια που κάνουν συλλογή οι όμορφες πριγκήπισες της τάξης μαζί με καραμελιτσες κλπ.) και τα δίνεις σε κάθε παιδάκι.

 

Ή όλα αυτά μπορείς να τα "τυλίξεις" σε χρωματιστά πουγκάκια με χρωματιστό χαρτί γκοφρέ δεμένα με χρωματιστές κορδέλες ζαχαροπλαστείου αναγράφοντας το όνομα του εορτάζοντα και του φίλου που θέλει να τα προσφέρει .

 

Ελπίζω να βοήθησα!! και φυσικά ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ!!! :)

cRGo.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται απο το μπάτζετ σου..

 

εγώ θα έπαιρνα σακουλάκια ωραία διαφανή

(υπάρχουν σε μαγαζιά που έχουν σακούλες για δώρα και σακούλες για μαγαζιά - σίγουρα έχετε δεί τέτοια στη Νέα Ιωνία στην Χαλανδρίου κοντά στον Βερόπουλο, και στο κέντρο της αθήνας.... )

ή κάποιο άλλο ωραίο σακουλάκι σε πακέτο πχ των 30 που υπάρχουν ίσως στα καταστήματα hallmark κηφισιά -ψυχικό δεν ξερω αν εχει αλλού)

 

και μία κορδέλλα χρυσή λεπτή

(όλα αυτά θα σου βγούν πολύ φτηνά αν δεν τα πάρεις απο επωνυμο μαγαζί)

 

και θα έβαζα μέσα ζελεδάκια που αρέσουν πολύ στα παιδιά (και δεν κάνουν κακό και στά δόντια όσο οι καραμέλες :) ) και κουτάκια σμάρτιες (παίρνεις τη μεγάλη σακούλα με τα πολλά κουτάκια) ή άλλα μίνι γλυκά(μαρς, κιτκατ κτλ)

σύν

ένα μικρό δωράκι των 1,50 - 2 ευρώ απο το jumbo...μαρκαδοράκι για κορίτσια και κάποιο μπαλάκι για τα αγόρια.

είναι πράγματα που πάντα χρειάζονται! :) και το θέμα είναι ότι θα φαίνεται και γλυκούλι απο την προσπάθεια και μόνο.

 

βάλε και σε κάθε σακουλάκι και λίγη χρωματιστή τρούφα για εφέ!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σας.

 

Αυτό με τα καπελάκια πολύ μου άρεσε γιατί μίλησα με το δάσκαλο και μου είπε οτι τη τελευταία ώρα θα κάνουν κάτι σα παρτάκι οπότε θα μπορούν να χρησημοποιήσουν και τα καπελάκια.

 

Μαρία δυστυχώς είμαι Γερμανία και όλα αυτά τα μαγαζιά δε τα ξέρω :(

Αυτό με τα σακουλάκια είχα σκεφτεί να το κάνω πέρυσι αλλά δε βρήκα σακουλάκια :lol: Τώρα θα μου πείς δε βρήκες σακουλάκια στη Γερμανία;Κι όμως αυτό είναι το κακό όταν βρήσκεσε σε μία ξένη χώρα και δε ξέρεις τη γλώσσα :(

 

Όσο αφορά τα καπελάκια μπορώ να πάρω άλλα για αγοράκια κι άλλα για κοριτσάκια;Γιατί σίγουρα τα κοριτσάκια δεν θα ενθουσιαστούν με τα καπελάκια spidermann που θέλει ο γιός μου.Ή μήπως να πάρω κάτι ουδέτερο όπως micky;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τα λεφτά που διαθέτεις, θα μπορούσες να πάρεις κουπίτσες και να τισ γεμίσεις με ζαχαρωτά, smarties κλπ.

 

Νομίζω ότι μπορείς να βρεις σχετικά φτηνές και ίσως και να υπάρχουν και αθραυστές. (Για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρη για το αν είναι καλή ιδέα να βάλεις προσελάνινες στο σχολείο, μήπως τα παιδάκια τις σπάσουν)

 

Την συγκεκριμένη ιδέα την είχα δει σε βαφτίσια. Τα παιδιά είχαν πάρει κανονικές κούπες, βάλαν μέσα, smarties, καραμέλες, και mini πχ mars η κάτι τέτοιο καθώς και από 1 μεγάλο μπαλόνι, τις τυλίξαν με τούλι μόνοι τους (το οποίο μπορείς να βρείς πολύ φτηνά) και τις μοιράζαν στα παιδάκια.

 

Πάντως ίσως σε καταστήματα που πυλάνε μπομπονιέρες για βαπτίσια να μπορέσεις να βρεις φτηνά "δωράκια" τα οποία θα συνοδέψεις μαζί με τα υπόλοιπα γλυκίσματα.

 

Δεν ξέρω αν βοήθησα διότι δεν έχω κάνει κάτι παρόμοιο, απλα είπα να πω και εγώ την ιδέα μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω τι έδινα εγώ στα παιδάκια στο δικό μας πάρτυ.σε ζελατίνα που αγόρασα απο βοβλιοπολείο(υπάρχει σε διάφορα χρώματα)έβαλα μέσα καραμέλες γλυφιτζουρι μικρα κουτακια μεsmrtiewενα σβουρακι και ενα μικρο παιχνιδάκι,το τύλιξα με μια κορδέλα σαν πουγκί.Πήρα μπαλόνια σε διάφορα χρώματα απο αυτά που έχουν και το κοτσανακι για να τα κρατάς και έδεσα το πουγκί στα μπαλόνια.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Αν αντεχει η τσεπη σου ωραιο θα ηταν να φερεις εναν κλοουν θα ξετρελαθουν ολα τα παιδακια.

Αν παλι δεν διαθετεις τοσα χρηματα ,αποκριες εχουμε βρες μια στολη κλοουν και ντησε εναν γνωστο σου.

Επειδη πεφτουν και αποκριες μπορεις να κανει κανεις και το παρτυ μασκε αν θες.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αν πας στα LIDL εχει κατι smarties και σοκολατες και καραμελες,τις οποιες μπορεις να τις βαλεις σε δικη σου πρωτοτυπη συσκευασια για να τις μοιρασεις στα παιδια και για τα μεγαλα παιδια (μπαμπαδες) εχει μπυρες και μπυρονια,αλλα και υπεροχα σναπς σε καλες τιμες!!!! Ντοιτσε βελε σου λεω!!!! :lol:8)

Eπειτα απο πιεσεις που δεχτηκα απο την δχση,αφησα ελευθερη την αγελαδιτσα μουυυ να βοσκει στα λιβαδια.Οποιος χασαπης ενδιαφερθει ας επικοινωνησει πριβε μαζι μου για να κανονισουμε τα δεοντα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στελνω τουρτα . Ναι τουρτα. Η τουρτα ειναι για τα παιδια και ετσι νοιωθουν γεννεθλια (ειδικα αφου ο δασκαλος εχει την διαθεση να προσφερει το χρονο στα παιδια να το γιοτασουν).

Οποτε τουρτα ε κερακι κανονικα. Αν δεν εχουν στο σχολειο πιατακια κλπ: Πλαστικα πιατακια, χαρτοπετσετες , πιρουνακια, καπελακια και φευγοντας δωρακι για τα παιδια.

Αν δεν θελεις να φτασει ψηλα το κοστος μπορεις να παρεις πιατακια και πιρουνακια απο τα lidl χωρις παιδικα κλπ (απλα χρωματιστα) καθως επισης και υπεροχες χαρτοπετσετες . :wink:

 

Υπαρχουν πολυ οικονομικα δωρακια που ομως αφηνουν μια αναμνηση.Για δες εδω:

http://www.perfectparty.gr/list.php?sort=da&cat_id=304&showall=1&p=1

 

http://www.perfectparty.gr/list.php?cat_id=289

 

Επισης ταν δεν σου αρεσει η ιδεα (εγω εχω ενα κολημα με το τουρτα = γεννεθλια :lol: ) μπορεις να βρεις σακουλιτσες εδω http://www.perfectparty.gr/list.php?cat_id=283 , και να βαλεις μεσα smarties και διαφορα αλλα.

 

Να περασετε τελεια και να τα χιλιασει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν εχω παραγγειλει. Το ανακαλυψα πολυ προσφατα.

Τα δωρακια για τους μικρους καλεσμενους θα τα τιμησω οπωσδηποτε την επομενη φορα (ειναι οικονομικοτατα :D ).

 

Αφου εχουν και τηλεφωνο μπορεις να συνεννοηθεις να σου τα στειλουν με αντικαταβολη λογικα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει και αντικαταβολη και πιστωτικη και με καταθεση στην τραπεζα... Προσπαθω να κανω παραγγελια απο χθες αλλα εχει προβλημα το site... :cry:

Θα σας ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγόρια και κορίτσια του forum δώστε μου τα φώτα σας για πρωτότυπο πάρτυ!! Ο μεγάλος μου κλείνει τα 6 στις 16/1. Τι να του κάνω? Εκτός σπιτιού εννοείται!! Ευχαριστώ

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγόρια και κορίτσια του forum δώστε μου τα φώτα σας για πρωτότυπο πάρτυ!! Ο μεγάλος μου κλείνει τα 6 στις 16/1. Τι να του κάνω? Εκτός σπιτιού εννοείται!! Ευχαριστώ

 

χμμμ .... πόσα παιδάκια θέλει να καλέσει ο μικρός ?

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως θα σας φανει, αλλα ξετρελαθηκα !!!!!!!!!!!!!!!!

Παιδικη ντισκο .... λεει .......... ουαουυυυυυυυυυυυυυυ

 

http://www.partyhall.com.gr/index.html

 

αν παρεις προσφορα, σε παρακαλω ενημερωσε με να παρω μια ιδεα....

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω ακούσει το partyhall είναι για μεγαλύτερα παιδιά (γ'δημοτικού και πάνω) και ΔΑΓΚΩΝΕΙ ανελέητα στις τιμές!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Για τον χώρο σίγουρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω !

Αλλά σκέφτηκα ότι θα μπορούσε το πάρτυ να έχει ένα θέμα !

Ας πούμε : πειρατές ! ή ιππότες ή κάποιο παραμύθι , πχ : ο Παπουτσωμένος Γάτος !

Θα μπορούσαν τα παιδάκια να συμμετέχουν στο παραμύθι και να τους το διαβάσει κάποιος μεγάλος .... ή να υπάρχει κάτι να ζωγραφίσουν για το αντίστοιχο παραμύθι !

Θα μπορούσες εσύ να πάρεις ένα μικρό αναμνηστικό δωράκι πχ : το ίδιο το παραμύθι , ώστε να το πάρουν μαζί τους φεύγοντας και έτσι να ευχαριστήσει ο γιος σου τους φίλους του που ήρθαν στο πάρτυ του !

Βέβαια φαντάζομαι στον παιδότοπο ... σίγουρα θα βρουν με κάτι να ασχοληθούν και ίσως αυτά που λέω εγώ τα κουράσουν ! ή τα βάριονται !

Αυτά από εμένα ! Αν σκεφτώ κάτι ακόμα θα επανέλθω !

Φιλία maryp ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Για τα δευτερα γενεθλια της μικρης μου θα ηθελα να τα κανουμε σε ενα παιδοτοπο (ειναι νωρις ακομη αλλα θελω να το ψαξω καλα) καθως τα πρωτα τα καναμε στο σπιτι.Ηθελα λοιπον να μου πειτε οσες ειστε θεσσαλονικιες αν γνωριζετε καποιον παιδοτοπο στη Δυτικη Θεσσαλονικη κατα προτιμηση-που να κανει καλη διοργανωση παιδικων παρτυ.Σημειωση:αυτο που με ενδιαφερει ειναι να προσεχουν καλα τα παιδια και τιποτα αλλο-καθως την Κυριακη που μας περασε ειχαμε μια οχι και τοσο καλη εμπειρια σε ενα παιδοτοπο που πηγαμε για πρωτη φορα... :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...