Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΕΜΒΡΥΟ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας παρακολουθώ καιρό αλλα τώρα χρειάζομαι την συμβουλή σας. Είμαι 19+3 εβδομάδα κύησης και σήμερα που πήγα για υπέρηχο μου είπε ο γιατρός πως το bebe είναι 18+1 σύφωνα με τον υπέρηχο. Μέχρι τώρα όλα πήγαιναν καλά! Ανησυχώ πραγματικά. Εχει αντιμετωπίσει κάποια άλλη κοπέλα κάτι ανάλογο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην αγχωνεσαι κοριτσακι μου ειναι φυσιολογικο καποια μωρακια να ειναι λιγο πιο μικρα και καποια αλλα λιγο πιο μεγαλα...κι εμενα ο μπεμπης ειναι απο 5 μεχρι 8 μερες πιο πισω,δλδ πιο μικρος...βεβαια να ξερεις οτι βοηθαει παρα πολυ καλα η ξεκουραση...και δεν ξερω τι σου ειπε ο γιατρος σου,εμενα μου εδωσε ενεσεις και κανω για να εχω καλυτερη κυκλοφορια στο αιμα και να τροφοδοτει καλυτερα ο πλακουντας το μωρο...

παντως δεν ειναι κατι για να ανησυχεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Νομίζω κι εγώ ότι δεν είναι κατι ανησυχητικό.

Πολλές φορές υπάρχει μία απόκλιση στην πραγματική ηλικία του εμβρύου αν η σύλληψη δεν έγινε ακριβώς την ημέρα της ωορηξίας.

Εγώ είμαι τώρα 14+4 με βαση την ΤΕΠ, αλλα στην πραγματικότητα είμαι 13+4 και αυτο φαίνεται από τον πρώτο υπέρηχο που έκανα.

Το ηξερα όμως οτι η σύλληψη έγινε με μερικές μερες καθυστέρηση οπότε δεν ανησύχησα.

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Ευχομαι να πανε όλα καλα με την εγκυμοσύνη σου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!Ο γιατρός μου,τον οποιο δεν εχω και πολύ εμπιστοσύνη,μου λέει πως υπάρχουν πολλά παιδάκια που γεννιούνται 2kg και αλλά 4.5kg που σημαίνει πως δεν έχουν όλα την ίδια ανάπτυξη.Ετσι κάποια στιγμή άλλα ειναι μεγαλύτερα απο την πραγματική τους ηλικία και αλλα μικρότερα αρκει λέει να μην έχουμε μεγάλη απόκλιση απο εβδομάδα σε εβδομάδα.Εχω φοβάμαι μήπως σταματήσει να μεγαλώνει κάποια στιγμη.:(

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Χρυσακι κακως κανεις τετοιες σκεψεις....εμενα η μικρουλα μου γεννηθηκε 2360 και γενικα η εγκυμοσυνη ειχε πολλα προβληματα, στους υπερηχους ο γιατρος μου ελεγε οτι θα υπαρχουν φορες που τ ο εμβρυο θα ειναι μεγαλυτερο και φορες που θα ειναι μικροτερο...σα μωρακι ηταν με απιστευτο νευρο και πολλες πολλες αντοχες....να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις και ολα θα πανε καλα, εξαλλου επιτρεψε μου να πω οτι η αποκλιση δεν ειναι τοσο μεγαλη....καλή συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειχα το αντιθετο απο σενα δλδ το μωρο αντι να ειναι 34 εβδομαδων συμφωνα με την ΤΕΠ το μωρο το εβγαζε 37 εβδομαδων και αυτο γιατι το μηχανημα μετραει περιμετρο καφαλιου,περιμετρο κοιλιας και το κοκαλο στο ποδι και βγαζει μεσο ορο..της δικιας μου ηταν το ποδι μακρυτερο και γι αυτο εβγαζε την εβγαζε μεγαλυτερη..τον επομενο μηνα ανατυχθηκαν τα υπολοιπα περισσοτερο απο το ποδι κι ετσι το εβγαζε παλι 37 εβδομαδων που ηταν και το κανονικο..κι εγω ειχα τρομαξει γιατι νομιζα πως ξαφνικα σταματησε η αναπτυξη του..ετσι λοιπον 3 μερες μετα τον τελευταιο υπερηχο γεννησα και ειδα με τα ματια μου πως το μωρο ηταν απολυτα φυσιολογικα ανεπτυγμενο οπως ελεγε κι ο γιατρος μου προσπαθωνας να με καθυσηχασει..3460 κιλα..τζαμπα η ανυσηχια..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως την ιδια διαφορα μου εβγαζαν κι εμενα απ'την αρχη της εγκυμοσυνης, ειχα αγχωθει πολυ, αλλα τελικα δεν ηταν κατι. Απλα το bebe γεννηθηκε λιγο μικρο για τις εβδομαδες της κυησης -2800 στις 40 εβδομαδες-.

Και τι εγινε?? :wink:;-)

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκι και εγώ όταν ήμουν έγκυος μου έλεγε ο γιατρός μου ότι το μωρό είναι μικρό και όντος στην κοιλίτσα μου είχα ένα πολύ μικρό μωράκι και με τα πολλά πήγα στην Αγγλία στον κ.Νικολαειδη –να τον έχει καλά ο θεός- και μου είπε το εξής ότι επειδή είμαι μικροκαμωμένη η φύση προνοεί αν μετά το μωρό αναπτυχτεί και γίνει ψηλό δεν το ξέρει κανένας ,δεν ξέρουμε σε ποιον θα μοιάσει. Τώρα έχω ένα κανονικό στο ύψος μωρό για την ηλικία του. Ελπίζω να σε καθησύχασα. Με το καλό να έρθει το μωρό σου. Αυτά τα είπε ο κ. Νικολαειδης όχι όποιος και όποιος.:wink::wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου!Μπορώ να πω πως μου έφυγε το άγχος!Ειλικρινά μπορεί να γίνομαι ώρες ώρες υπερβολική αλλά έχω περάσει πολλά προκειμένου να αποκτήσω ένα παιδάκι. Είχα 2 αποτυχημένες εξωσωματικές και λίγο πριν κάνω την τρίτη προσπάθεια ο καλός θεούλης μου έστειλε το αγοράκι μου εντελώς φυσιολογικά. Ετσι,είμαι συνέχεια μέσα στο άγχος μήπως συμβεί το οτιδήποτε με αποτέλεσμα να μην μπορώ να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου.Δεν ξέρετε πόσο πολύ θέλω να το κρατήσω στην αγκαλιά μου. Ουπς ξέφυγα λίγο απο το θέμα sorry.

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ ειλικρινά!!!

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην αγχώνεσαι γιατί τα μωρά τα υπολογίζουν μετρώντας αποστάσεις στον υπέρηχο μια μέθοδος που αν το ψαξεις έχει τεράστιες αποκλίσεις. Επίσης αν δεν έχεις σταθερό κύκλο ή έχεις μικρότερο/μεγαλύτερο κύκλο δεν είναι ακριβώς οι εβδομάδες της ηλικίας του εμβρύου ( που υπολογίζονται με βάση την τελευταία περίοδο για κύκλο 28 ημερών) σε σχέση με την πραγματική.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!Ο γιατρός μου,τον οποιο δεν εχω και πολύ εμπιστοσύνη,μου λέει πως υπάρχουν πολλά παιδάκια που γεννιούνται 2kg και αλλά 4.5kg που σημαίνει πως δεν έχουν όλα την ίδια ανάπτυξη.Ετσι κάποια στιγμή άλλα ειναι μεγαλύτερα απο την πραγματική τους ηλικία και αλλα μικρότερα αρκει λέει να μην έχουμε μεγάλη απόκλιση απο εβδομάδα σε εβδομάδα.Εχω φοβάμαι μήπως σταματήσει να μεγαλώνει κάποια στιγμη.:(

 

Αντε βρε τι ειναι αυτα που σκεφτεσαι;;;;;

Κια γω μια εβδομαδα πισω ειμαι γιατι η συλληψη εγινε την 23η μερα και το γνωριζω ,οποτε λογικο ειναι.Μπορει ετσι να ειναι και σε σενα οποτε δεν εισαι μια βδομαδα πισω..εισαι κανονικα!!Δεν σου το πε ο γιατρος αυτο ,οτι ειναι πολυ συχνο;;Δεν εχουμε ολες οιγυναικες ωορηξια την 14 ημερα!!!!!!!!!!!!!!!ΑΜαν πια τρομαζουν τον κοσμο

(το λεω γιατι εμενα με τρομαξαν με αλλα..τεσπα)

Η πρωτη μου κορη γεννηθηκε 2630 στην 39+4!!!Και τι εγινε..Δεν την πιανεις τωρα!!Πανυψηλη ,κουκλα..μια χαρα (κουκουβα κουκουβα!!!)

Και οπως μου πε ο γιατρος και η δευτερη μικρουλα θα γεννηθει ,Εχει χαμηλο βαρος αλλα δεν ανησυχουμε αφου ολα ειναι καλα!!

Καλη συνεχεια και να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο μικρός μου είναι μια βδομάδα μπρόστα βάση των μετρήσεων αλλά απο τη στιγμή που είναι καλά δεν με απασχολεί!! Σταθερό κύκλο δεν έιχα ποτέ και βάση της ημερομηνίας που μου έδωσε ο γιατρός για την σύλληψη νομίζω οτι έχει αποκλείσεις γιατί δεν θυμάτε κανείς μας να κάναμε τίποτα εκείνο το διάστημα!! Ψηλό έτσι και αλλιώς θα βγεί, οπότε απο τη στιγμή που δεν αντιμετωπίζουμε προβλήματα υγείας είμαστε άνετοι!! :D:D:D

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην γι αυτο υπαρχουν οι μεσοι οροι για να δειχνουν το μεσο.

Δεν ειναι ολα τα μωρακια στο μεσο, αλλα ειναι πιο μικρα κι αλλα πιο μεγαλα απο το μεσο.

 

Εχουμε δε παντα την ταση να θεωρουμε ανησυχητικο το να ειναι καποιο μωρο μικρο. Το να ειναι τεραστιο το καμαρωνουμε κιολας:D

Ισως και στον υπερηχο αν κοιταξεις θα δεις οτι δινει περιπου 4 εβδομαδες διαφορα μεσα στα ορια του φυσιολογικου.

 

Επιπλεον υπαρχει και πιθανοτητα τ μωρο να ειναι ηλικιακα μικροτερο απο οτι νομιζεις, κοινως να εχει συλληφθει αργοτερα απο τοτε που νομιζεις.

Για να κριθει οτι το μωρο σταματησε να αναπτυσσεται, θα πρεπει και τον αλλο μηνα να εχει τις ιδιες μετρησεις.

 

Μην τα ψειριζεις ολα και λωλαθεις:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια.Την άλλη εβδομάδα πάω για νέο υπέρηχο και ετσι θα έχω μια πιο ξεκάθαρη εικόνα.Αυτο που με προβλημάτισε ήταν πως απο την αρχή ήταν όλα εντάξει και ήταν ακριβώς στην εβδομάδα που θα έπρεπε να είναι.Ξαφνικά πήγε μια εβδομάδα πίσω και αγχώθηκα πολύ.Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά!

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα με εχουν αλλαξει 100 φορες την εβδομαδα κυησης...

με ρωτανε ποτε γεννας;και απαντω καποτε τον ιουλη...

ειλικρινα ουτε με προβληματιζει ουτε με ανησυχει,ολα μες στο προγραμμα ειναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην ανησυχεις και μενα ετσι ηταν γεννηθηκε 2400 και ηταν 46 εκ. Γεννηθηκε την 38 εβδομαδα και 5 ημερες...καποια μωρακια ειναι πιο μικρουλια. Σημασια εχει να μεγαλωνει παντα απο υπερηχο σε υπερηχο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

chrisa1980 μην αγχωνεσαι δεν χρειαζεται αν αγχωνεσαι πηγαινει στο μωρακι σου και δεν το θελεις αυτο ηρεμησε χαλαρωσε και ολα καλα θα πανε .

και εγω μπορω να σου πω ειμαι αυδνατη και δεν ξερω αμα θα βγαλω 3000 το μωρο μ ειμαι κοντουλα κ αδυνατη , δεν ανησυχω επειδη ξερω οτι ειναι φυσιολογικο μην ξενχας τ μωρακια μεγαλωνουν γρηγορα .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και πάλι!Όλα μια χαρά με το νινί μου. Μεγαλώνει μια χαρά απλά είμαστε μια εβδομάδα πίσω. Φοβόμουν απλά μήπως έχει πρόβλημα και σταματήσει να αναπτύσσεται αλλά όλα τέλεια. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Εύχομαι όλες να κρατήσουμε σύντομα τα αγγελούδια μας αγκαλιά!

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σου χρυσα. Ολα καλά τελικά. Μπραβο

Ειμαι ακρβως ιδια περιπτωη με εσενα. Δηλαδη 10 εβδομαδν εγω 10 και το μωρο, 16 εγώ 16 το μωρο στις μετρησεις. Παω ην προηγουμενη εβδομαδα 21 εβδομαδων εγω το μωρό. Αρχησα να κανω ακριβως τις ιδιες σκεψεις. Το χειροτερο ηταν οταν κανονιζαμε ποτε θα γινει το Β-επιπεδου (νησί εδω και ερχεται γιατρος απο Αθηνα) μου ειπε να μην περασει πολύ η ημερομηνια γιατι αν κατι δεν παει καλά και πρεπει να γίνει διακοπή να μην ειναι πολύ μεγαλό !!!!!!!!. Φανταζεσαι δεν μπορώ να ηρεμήσω και περιμενω με αγωνια να περασουν οι μερες........

Link to comment
Share on other sites

θελεις να ανταλλαξουμε?????????εμενα μου την βγαζουν στην 37 εβδομαδα 3800 κ με μια κεφαλα να!!!!!!ε????:D:D:D:D:Dξεχωρα απο την πλακα οταν μου την εβγαζαν οι μετρησεις μεγαλυτερη με επιανε πανικος..μην αγχωνεσαι,ασε την φυση να κανει την δουλεια της κ εσυ χαλαρωσε κ απολαυσε το!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι κοριτσια μου!Πήγα προχθες στον γιατρό και ενώ ημουν 26+2 ημερων το μπεμπέ αυτη την φορά φαινόταν σαν να ηταν 24+4,δηλαδή 2 εβδομάδες πίσω.Στις 22 εβδομάδες ακριβώς που έκανα τον Β επιπέδου ήταν 492gr και τώρα 774gr.Απο την μια ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ γιατί το μπεμπέ μαγαλώνει απο εβδομάδα σε εβδομάδα και απο την άλλη πως πρέπει να το παρακολουθούμε τακτικά μηπως και προκύψει κάποιο πρόβλημα.Μου έκανε εξέταση doppler,νομίζω πως ετσι λέγεται και η οποία δεν πολύ κατάλαβα τι μετράει αλλα μου είπε πως είναι καλή.Τι να πω δεν ξέρω....πάνω που είχα ηρεμήσει αντε πάλι :-(

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπαμε να μην αγχωνεσαι????αφου μεγαλωνει μια χαρα το μωρο σου ποιος ο λογος να ανησυχεις??κ στην τελικη πως ξερεις οτι το μωρο σου δεν "συνελληφθει" αργοτερα????με βαση την τελευταια περιοδο ειναι οι μετρησεις!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπαμε να μην αγχωνεσαι????αφου μεγαλωνει μια χαρα το μωρο σου ποιος ο λογος να ανησυχεις??κ στην τελικη πως ξερεις οτι το μωρο σου δεν "συνελληφθει" αργοτερα????με βαση την τελευταια περιοδο ειναι οι μετρησεις!

 

Ναι ομως αν είχα συλλάβει αργότερα αυτό θα φαινόταν απο την αρχή και οχι τώρα.Ετσι δεν είναι;Στην αρχή όλα τέλεια,τώρα τελευταία αρχισε να μας παίρνει η κάτω βόλτα :-(

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

αφου ολες οι μετρησεις εχουν αποκλισεις!!!μη βαζεις σε παρακαλω θλιμμενα μουτρακια!!το μωρουλι σου ειναι μια χαρα κ εσυ απλα ανησυχεις κ τρελλαινεις το μυαλουδακι σου..(στην θεση σου ημουν αλλα στο αλλο πεζοδρομιο!γιατι η μικρη εχει μεγαλο κεφαλι,γιατι ειναι ηδη 3800 κ 1000αδες γιατι ακομα..κ ξεχνουσα να απολαυσω(λεμε τωρα!!)τις κλωτσιες κ τις σβουρες της!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...