Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γλυκες μου μανουλες καλησπερα!!!! θελω τα φωτα σας και την βοηθεια σας διοτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ να του κοψω την πανα...νοιωθω πελαγωμενη, δεν ξερω πως να την κοψω αλλα πιστευω το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω το κουραγιο! Το "μεγαλο" μου αγορι ειναι 2 χρονων και το μικρο μου αγορι 5 μηνων...δεν αντεχω ομως αλλο να αλλαζω ολη την ημερα 2 μωρα...δηλαδη η μεση ειναι αυτη που πλεον με εγκαταλειπει.....ευχαριστω

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

νομιζω οτι ειναι ακομα μικρουλης για να κοψει την πανα.αν θες προσπαθησε να τον βαλεις στο γιογιο και αν κατσει τοτε αφησε τον χωρις να του μιλας.η βαλτον μολις ξυπνησει το πρωι η μετα το μεσημεριανο υπνο.αν δεις οτι δε το θελει και δυσανασχετει αφησετο για αργοτερα.τα αγορια ειδικα θελουν πιο πολυ χρονο.και εγω απο τα 2 προσπαθουσα να βαλω τον δικο μου αλλα συνεχεια το αρνιοταν και το αφηνα για κανενα μηνα και μετα παλι τα ιδια.τελικα αρχισε γιογιο εντελως ξαφνικα χωρις να τον πιεσω πριν απο ενα μηνα.γιαυτο πρεπει να ειναι ετοιμο αλλιως και εσυ θα σκασεις και αυτο θα νευριαζει:wink:

Link to comment
Share on other sites

Χθες μιλώντας με μια συνάδελφο μου είπε οτι φορά στην 4,5 ετών κόρη της πάνα το βράδι καθώς δεν της έχει εμπιστοσύνη και φοβάται ότι θα λερωθεί.

Οπότε έχουμε χρόνο ακόμη όσες είναι κάτω των 3 ετών τα παιδιά τους.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Χθες μιλώντας με μια συνάδελφο μου είπε οτι φορά στην 4,5 ετών κόρη της πάνα το βράδι καθώς δεν της έχει εμπιστοσύνη και φοβάται ότι θα λερωθεί.

:shock::shock::shock:

4.5 ετων?γιατι ποτε αρχισε το γιογιο το παιδι και ακομα του φοραει πανες?

Link to comment
Share on other sites

εμεις απο 2 ετων την κόψαμε την πάνα την μερα με τρομερη επιτυχια και 1-2 ατυχηματα στην αρχη μετα φωναζε μαμα τσισα και τρεχαμε σαν παιχνιδι ... , την νυχτα ξεκινησα φετος το καλοκαιρι δεν της φοραω και εχω ενα σελτεδακι , καποιες ξυπναει στεγνη αλλα και μουσκεμα . Φταιει οτι της δινω το γαλα 15 πριν κοιμηθει ... μαλλον γιατι τα μεσημερια ειναι στεγνη κανενα αλλο κόλπο για την νύχτα εχετε ???

 

μην μου πειτε να την ξυπναω γιατι δεν σηκωνετε με τιποτα χαχαχχαχαχ

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω του δινω γαλα μιση ωρα πριν κοιμηθει και ακριβως την ωρα που ειναι να παει για υπνο τον παω για τσισα.29 του μηνος κλεισαμε ενα μηνα που κανει γιογιο και ξυπναει στεγνος απο την πρωτη μερα.απλα περιμενω να αρχισει παιδικο 19 του μηνος μηπως και επειδη θα ειναι μεταβατικη περιοδος για αυτον και εχει κανενα ατυχηματακι...αν περασουν 15 μερες μετα τον παιδικο και δω οτι ακομα ξυπναει στεγνος θα του τη βγαλω το βραδυ την πανα.και στην μεγαλη ενα μηνα την κρατησα

Link to comment
Share on other sites

εμεις απο 2 ετων την κόψαμε την πάνα την μερα με τρομερη επιτυχια και 1-2 ατυχηματα στην αρχη μετα φωναζε μαμα τσισα και τρεχαμε σαν παιχνιδι ... , την νυχτα ξεκινησα φετος το καλοκαιρι δεν της φοραω και εχω ενα σελτεδακι , καποιες ξυπναει στεγνη αλλα και μουσκεμα . Φταιει οτι της δινω το γαλα 15 πριν κοιμηθει ... μαλλον γιατι τα μεσημερια ειναι στεγνη κανενα αλλο κόλπο για την νύχτα εχετε ???

 

μην μου πειτε να την ξυπναω γιατι δεν σηκωνετε με τιποτα χαχαχχαχαχ

 

 

γιατι δεν της δινεις το γαλα τουλαχιστον μιση ωρα πιο νωρις αν οχι και νωριτερα;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

και εκει που ειπα ο.κ την κοψαμε την πανα ενα μηνα τωρα...ενταξει ειχαμε ατυχηματα δεν λεω, ...ξανα οπου βρουμε τωρα κ 3 μερες.....μονο το βραδυ δεν τα κανει πανω της κ θα με ξυπνησει να την παω τουαλετα.....μηπως φταιει οτι ειναι λιγο κρυωμενη?.....

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες μου γλυκες....ειμαι καταχαρουμενη....σημερα ειναι η πρωτη φορα που ενω τον ειχα γυμνο στην πισινουλα του μου φωναξε "μαμα κακα" (νομιζω οτι το λεει και για τα τσισα) και το σπουδαιο δεν ειναι οτι εκανε κατι, διοτι δεν εκανε τιποτα, ομως ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ και χωρις σαματα ή φωνες εκατσε στο γιογιο και μαλιστα το κατακαρηκαμε διοτι παιζαμε...αχ χαρηκα πολυ, βεβαια δεν εκανε τιποτα..ισως μερικες σταγονες χα χα αλλα χαρηκα και μονο στο γεγονος οτι χαρηκε να κατσει στο γιογιο...αχ μακαρι σιγα σιγα...χα χα παντως εχουν πολυ πλακα με τις γκριματσες που κανουν :)

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

τινακι για να τον εκπαιδευσεις στο γιογιο θα πρεπει να το παρεις αποφαση και να ξεκινησεις μεθοδικα, με πολλη υπομονη και συνεπεια απο μερους σου.

θα ξεκινησεις με τν γνωριμια του γιογιο για ενα μηνα περιπου. θα τον βαζεις καθε πρωι μολις ξυπνησει και μετα και καθε βραδυ πριν παει για υπνο. θα το κανετε διασκεδαστικο, με παιχνιδια κλπ για να καθεται.

μολις δεις οτι το εχει παρει ως συνηθεια και τα κανει περιπου ενα 80% μπορεις να ξεκινησεις για την υπολοιπη ημερα.

στην αρχη θα τον πηγαινεις ανα μια ωρα, μεχρι να δεις την ρουτινα του και να μην ξεχνας να του το υπενθιμιζεις εσυ και οτι θα εχετε πολλα ατυχηματα.

θελει πολλη υπομονη απο μερους σου και καθολου πιεση προς εκεινον. πρεπει να μαθει κατι εντελως καινουργιο, καθως μεχρι τωρα ειχε μαθει οτι την φυσικη αναγκη την κανουμε στην πανα!

επισης σου τονιζω οτι η ολη διαδικασια δεν ειναι μπαμ και εξω. μπορει να διαρκεσει αρκετους μηνες.

καλη σας αρχη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

protoula σε σουπερ ευχαριστω. θα σε κρατω ενημερη για το πως παμε :)

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε ενα σαβ/κο θαλασσα και κοψαμε τις πανες!!!οταν γυρισαμε μου ειπε οτι μεγαλωσε και δε ξαναθελει να βαλει!!!περασαμε κ μια ιωση ενδιαμεσα τωρα εχουμε σχεδον 15 μερες χωρις πανες και ειχαμε μονο ενα ατυχημα με τσισα!!!κακα στη τουαλετα κανονικα σαν μεγαλη και κοψιμο και η βραδυνη πανα!!!!τα καταφεραμε!!!!!!!!!!!:D:lol::lol:

(την ειχα προσπαθησει να της τα κοψω οταν ημουνα 7 μηνων αλλα δε τακαταφεραμε,απλα της ελεγα οτι οταν νοιωσει ετοιμη και μεγαλωσει να μου το πει!!!της πηραμε δωρο κ ενα ποδηλατο για επιβραβευση και εχει ξετρελαθει!!!κ στα δικα σας!!! )

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εκει που ειπα ο.κ την κοψαμε την πανα ενα μηνα τωρα...ενταξει ειχαμε ατυχηματα δεν λεω, ...ξανα οπου βρουμε τωρα κ 3 μερες.....μονο το βραδυ δεν τα κανει πανω της κ θα με ξυπνησει να την παω τουαλετα.....μηπως φταιει οτι ειναι λιγο κρυωμενη?.....

 

 

και εμενα η κορη μου ενω ειχαμε κοψει τσισα και κακα πανω της το πρωι τωρα ξαναγυρισε και τα κανει οπου ναναι

 

Τι κανουμε τωρα ? Μήπως επειφ=δη πηγε στην πεθερα μου κια αλλαξαν οι συνηθειες των παιδιων ?

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η κορη μου ενω ειχαμε κοψει τσισα και κακα πανω της το πρωι τωρα ξαναγυρισε και τα κανει οπου ναναι

 

Τι κανουμε τωρα ? Μήπως επειφ=δη πηγε στην πεθερα μου κια αλλαξαν οι συνηθειες των παιδιων ?

 

τι να πω δενξερω κοπελα μου...εσενα μπορει να ειναι κ η αλλαγη που εχει. παιζει ρολο και αυτο...εχω παρατηρησει απο την δικια μου οτι δεν αντιδραει το ιδιο με αυτο το θεμα σε καθε ατομο που θα την αφησω...στην μαμα μου παει κανονικα..στην πεθερα τα κανει πανω της.....φαση ειναι κ περναει...απλα τρελαινομαστε οταν πισωγυριζουν, απο χθες εστρωσε παλι η δικια μου...μια φορα της εφυγαν μονο.....παλι καλα...το θεμα ειναι κ οι γιαγιαδες να τους το υπενθυμιζουν, να μην τα αφηνουν χαλαρα...ο καιρος παιρναει κ οι σταθμοι θα ανοιξουν....θα τρεχουμε κ δεν θα φτανουμε

Link to comment
Share on other sites

τι να πω δενξερω κοπελα μου...εσενα μπορει να ειναι κ η αλλαγη που εχει. παιζει ρολο και αυτο...εχω παρατηρησει απο την δικια μου οτι δεν αντιδραει το ιδιο με αυτο το θεμα σε καθε ατομο που θα την αφησω...στην μαμα μου παει κανονικα..στην πεθερα τα κανει πανω της.....φαση ειναι κ περναει...απλα τρελαινομαστε οταν πισωγυριζουν, απο χθες εστρωσε παλι η δικια μου...μια φορα της εφυγαν μονο.....παλι καλα...το θεμα ειναι κ οι γιαγιαδες να τους το υπενθυμιζουν, να μην τα αφηνουν χαλαρα...ο καιρος παιρναει κ οι σταθμοι θα ανοιξουν....θα τρεχουμε κ δεν θα φτανουμε

 

 

Kαι εγω για αυτο εχω αγχωθει γιατι το Σεπτεμβρη θα παμε δημοτικο παιδικο σταθμο και εαν δεν εχουν καθαρισει δεν θα μου τα παρουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγω για αυτο εχω αγχωθει γιατι το Σεπτεμβρη θα παμε δημοτικο παιδικο σταθμο και εαν δεν εχουν καθαρισει δεν θα μου τα παρουν

 

απο την στιγμη που πηγαινε ειναι θεμα χρονου να βρει τον ρυθμο της παλι...απλα υπενθυμιση...της λες οτι τα παιδακια στο σχολειο πανε τουαλετα? κ οτι αν τα κανει πανω της δεν θα την παρουν? εγω της το λεω συνεχεια....κ οταν θελω να την παω να κανει της λεω " δειξε μου ποσο μεγαλο κοριτσι εισαι...που θα πας κ στο σχολειο κ δεν φορας πανα"...

τι να κανουμε πρεπει να προσπαθουμε οσο γινεται να ειμαστε ηρεμες...ειμαστε? δεν ειμαστε.....πρεπει ομως κ προς θεου...οχι πανα ξανα.....οσες φορες κ να τα κανει.....απαπα μακρυα

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που πηγαινε ειναι θεμα χρονου να βρει τον ρυθμο της παλι...απλα υπενθυμιση...της λες οτι τα παιδακια στο σχολειο πανε τουαλετα? κ οτι αν τα κανει πανω της δεν θα την παρουν? εγω της το λεω συνεχεια....κ οταν θελω να την παω να κανει της λεω " δειξε μου ποσο μεγαλο κοριτσι εισαι...που θα πας κ στο σχολειο κ δεν φορας πανα"...

τι να κανουμε πρεπει να προσπαθουμε οσο γινεται να ειμαστε ηρεμες...ειμαστε? δεν ειμαστε.....πρεπει ομως κ προς θεου...οχι πανα ξανα.....οσες φορες κ να τα κανει.....απαπα μακρυα

 

 

Πανα μονο το βραδυ φοραμε

Link to comment
Share on other sites

Πανα μονο το βραδυ φοραμε

κ εμεις... αν κ στο υπνο της την βγαζει...ευτυχως δεν εχει ατυχημα μεχρι στιγμης...ολα εχουν να κανουν με το γαλα το βραδυ το εχω τσεκαρει......αν κ συνηθως ειναι στεγνη το βραδυ..αλλα φοραμε

μην αγχωνεσαι...πιστευω οτι λιγα ειναι τα παιδια που πανε εντελως ετοιμα στον σταθμο τον σεπτεμβρη...πως θα τους φυγουν κ μια φορα δεν νομιζω οτι θα τα διωξουν....εδω εχουν κοψει την πανα χρονο και....και παλι ξεχνιουνται

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η βραδινη πανα πως κοβεται??

 

εμενα σχεδον εκοψε την πανα ολη μερα αλλα του βαζω στον υπνο μεσημερι βραδυ και οταν του τη βγαζω ειναι κατουρημενη..

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω...

Ο μικρός μου κάνει τσίσα και κακά στο γιογιο εδώ και 1 μήνα σχεδόν,με ελάχιστα ατυχήματα όλο αυτό το διάστημα.

Τις πρώτες δυο μέρες που του έβγαλα τη μεσημεριανή πάνα ήταν στεγνός,μετά όμως κατουριόταν οπότε την ξαναβάλαμε.

Παρακολουθώ την πάνα του και το μεσημέρι και το πρωί που ξυπνάει αν είναι στεγνή.Άλλες φορές είναι και άλλες όχι.

Πότε να βγάλω τη μεσημεριανή και πότε τη βραδυνή πάνα?

Υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα που σας έχουν προτείνει ή το ίδιο το παιδί θα μου δείξει πότε είναι έτοιμο?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η βραδινη πανα πως κοβεται??

 

εμενα σχεδον εκοψε την πανα ολη μερα αλλα του βαζω στον υπνο μεσημερι βραδυ και οταν του τη βγαζω ειναι κατουρημενη..

αν περασουν 20 βραδυα που θα ξυπναει με στεγνη πανα τοτε την κοβεις.20 σερι ομως.αν ενδιαμεσα κατουρισει τοτε μετρας απο την αρχη..α κ οταν την κοψετε βαλε κ κανενα ειδικο αδιαβροχο στο στρωμα.ποτε δε ξερεις:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
αν περασουν 20 βραδυα που θα ξυπναει με στεγνη πανα τοτε την κοβεις.20 σερι ομως.αν ενδιαμεσα κατουρισει τοτε μετρας απο την αρχη..α κ οταν την κοψετε βαλε κ κανενα ειδικο αδιαβροχο στο στρωμα.ποτε δε ξερεις:mrgreen:

Σοφο μου ακουγεται αυτο θα το δοκιμασω αν και ακομα κατουραει κανονικα τα βραδια στη πανα της και ας την εχουμε κοψει την ημερα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια πειτε μου κ εμενα κανα κολπο η κορη μου ειναι σχεδον 4ετων κ δεν μπορουμε με τιποτα να κοψουμε την βραδινη πανα,κοιμαται πολυ βαρια σε σημειο που κ να κατουριεται να μην το καταλαβαινει

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα η μικρη εκοψε τα τσισακια στην πανα μολις εκλεισε τα τρια. της πηραμε και στεφανακι για την λεκανη το οποίο διπλωνει και το παιρνεις μαζι και της αρεσε πολυ. αυτο που δεν θελει με τιποτα ειναι να κανει κακια της στην λεκανη αλλα ζηταει πανα.βρε με τιποτα λεμε!! βρε τι παμε μαζι να βλεπει, παιρνουμε βιβλια, περιοδικα, της ειπαμε οτι θα της φερει δωρακι ο πιλοτος ( ναι εχει μια τρελα με τους πιλοτους απο τωρα) ,ΤΙΠΟΤΑ.καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα η μικρη εκοψε τα τσισακια στην πανα μολις εκλεισε τα τρια. της πηραμε και στεφανακι για την λεκανη το οποίο διπλωνει και το παιρνεις μαζι και της αρεσε πολυ. αυτο που δεν θελει με τιποτα ειναι να κανει κακια της στην λεκανη αλλα ζηταει πανα.βρε με τιποτα λεμε!! βρε τι παμε μαζι να βλεπει, παιρνουμε βιβλια, περιοδικα, της ειπαμε οτι θα της φερει δωρακι ο πιλοτος ( ναι εχει μια τρελα με τους πιλοτους απο τωρα) ,ΤΙΠΟΤΑ.καμια ιδεα?

bousbouko εμεις μαθαμε το τραγουδακι της τουαλετας "τσισα τσισα και κακα στη λεκανη μας παιδια, οχι στο παμπερς πια μονο στη λεκανη μας παιδια.Επιασε απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...