Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πτωση μαλλιών μετα τον τοκετο?


froufrou

Recommended Posts

Εμένα ακόμη δεν έχουν αρχίσει να πέφτουν μιας και είμαι πιο φρέσκια μαμά αλλά ο γιατρός μου το είπε από το μαιευτήριο ακόμα ότι θα αρχίσει η τριχόπτωση και να μην ανησυχώ. Κι εγώ επίσης σε όλη την εγκυμοσύνη είχα φιάξει το τέλειο μαλλί... όπως και επιδερμίδα και νύχια. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τις ορμόνες περισσότερο γιατί τα παραπάνω μου "έστρωσαν" από την αρχή της εγκυμοσύνης και πριν αρχίσω να παίρνω σίδηρο κι ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάει και το τελευταιο καλό της εγκυμοσύνης .... Εχω γεμισει τον τοπο τρίχες .. αρχιζει και η μικρή να μου πιάνει τα μαλλιά και βγαζω συνέχεια απο πάνω της τριχες .. οπου γυρισω και οπου σταθω μαδάω ..:oops:

Μα τι γκαντεμω που ειμαι ...μου ρθε περίοδος σε 3 μήνες και τσουπ αρχισε και η πτώση ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ Λαμπρινή μου. Μετά από τρεις μήνες σταμάτησα το θηλασμό και να σου η περίοδος ακριβής στο ραντεβού της. Ευτυχώς δεν είναι τόσο οδυνηρή για μένα όσο πριν την εγκυμοσύνη, να ένα ακόμα καλό της γέννας. Τα μαλλάκια μου όμως εκεί που ήταν πλούσια πλούσια και τα χαιρόμουν τώρα τα χέρεται το πάτωμα. Βρίσκω τρίχες παντού ακόμη και στο λαιμό του μπέμπη στα ρουχαλάκια του όπου μπορείς να φανταστείς αφού ο άνδρας μου φοβάται οτι θα μείνω καραφλή στο τέλος. Ελπίζω να σταματήσει σιγά σιγά αυτή η ενοχλητική τριχόπτωση γιατί έχω βαρεθεί να ξεμπλέκω τις τρίχες από τη σφουγγαρίστρα :)

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Μενια μου ενα σου λεω ...εχουμε και 2 γάτες .... η παρκετέζα ειναι για πέταμα καθε φορα ...:lol::lol::lol:

Εγω δεν σταματησα τον θηλασμο και ομως μου ρθε η περιοδος και πανε και τα μαλλακια μου :(

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Λαμπρινή!!

Εγώ τώρα αδιαθέτησα και χάνω τόσο μαλλί.... Που να μη θήλαζα ακόμα. Και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη και γέννα έτσι ήταν και ξαναέβγαλα μαλλί αλλά τώρα έχω και βάφτιση!!! Τι μαλλί θα χτενίσω;;;; Πέντε τρίχες όλες και όλες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπηηηηηηηηηηηηηηηη :lol::lol:

Ελα κουκλα θα εισαι , κοπλιμέντα ψαρευεις :D

Αυτα τα μαλλια θα μας φευγαν ετσι και αλλιως κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης , δεν χάνεις παραπάνω μαλλιά .

Ποσο μου τη σπαει οταν μπαινω στο μπανιο (ειναι και ολοασπρο) και βλεπω τις τριχες μου γκρρρρ ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μενια και εμενα μου την δινουν οι τριχες στην σφουγγαριστρα!

 

Κι ο αντρας αυτο μου λεει,κοιτα μη μεινεις φαλακρη :lol::shock:

 

Παντως κοριτσια εμενα περιοδος δεν μου ρθε αλλά το μαλλι πεφτει κανονικα... :?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σε ολες!!

θα ηθελα και γω να σας ρωτησω σχετικα με την τριχοπτωση.εχω γεννησει εδω και 5 μηνες και η τριχοπτωση εμφανιστηκε στον τριτο. συνεχιζεται και τωρα , εκανα εξετασεις αλλα δεν εδειξαν τιποτα.ξερετε ποιες αιτιας το προκαλουν? αγλαια μηπως εχεις εσυ καποια αποψη στο θεμα? σχετιζεται με το οτι θηλαζω? μπορει να ειναι ορμονικης αιτιολογιας? θα σταματησει αφου τελειωσει ο θηλασμος ή δεν εχει καμια σχεση?

πολυ μαλλι πεφτει και με προβληματιζει για το ποτε θα σταματησει.

φιλια σε ολες!!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω προχτες παρατηρησα οτι μετα απο τρομερη τριχοπτωση 4-5 μηνων,βγηκαν επιτελους ενα σωρο καινουριες φυτρες και ειμαι χαρουμενηηηηηηηη!!!

Δεν εκανα καμια θεραπεια και καμια εξεταση,βασιστηκα στο οτι παρα πολλες γυναικες μου ειπαν οτι ειχαν παθει μετα τον τοκετο το ιδιο πραγμα και οτι μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα βγουν ξανα νεα μαλλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μπεμπουλα μου ειναι 7 μηνων και ακομα πεφτουν οι τριχες, με μικροτερη συχνοτητα απ'οτι στην αρχη...δηλαδη στο λουσιμο δε φευγει ολοκληρη τουφα αλλα μικρη τουφιτσα..ελπιζω να μην τρεχω για περουκα πριν παω στη δουλεια :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγω προχτες παρατηρησα οτι μετα απο τρομερη τριχοπτωση 4-5 μηνων,βγηκαν επιτελους ενα σωρο καινουριες φυτρες και ειμαι χαρουμενηηηηηηηη!!!

Δεν εκανα καμια θεραπεια και καμια εξεταση,βασιστηκα στο οτι παρα πολλες γυναικες μου ειπαν οτι ειχαν παθει μετα τον τοκετο το ιδιο πραγμα και οτι μετα απο καποιο χρονικο διαστημα θα βγουν ξανα νεα μαλλια!

 

τα ιδια και εγω :D:D:D:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τότε που έμεινα έγκυος δεν χάνω τρίχα ενω πριν και η μαμα μου και ο άντρας μου εκνευρίζονταν απίστευτα με τις τρίχες στο μπάνιο. Πιστεύω όμως οτι ειναι ορμονικό και οτι μετά τη γέννα θα ξαναρχίσουν να πέφτουν. Πάντως εντάξει δεν ειχα καμια τρελή τριχόπτωση αν σκεφτείς οτι χάνουμε φυσιολογικά 80-100 τρίχες την ημέρα...εμένα απλά ειναι μακριές και φαίνονται οι άτιμες :D

 

Α και αν κάποια κοπέλα εχει πρόβλημα μια φορά που δοκίμασα το PRIORIN δεν μου έπεφτε τρίχα και γέμισα και φύτρες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...
  • 5 months later...

σημερα ηθελα να βαλω αυτο το θεμα , αλλα ευτυχως εκανα πριν αναζητηση !!! Ο μπεμπης κλεινει σε λιγες μερες τους 5 μηνες , και εγω κοντευω να γινω φαλακρη !!!!!!!!!! πινω σιδηρο καθε μερα , για ψυχολογικους λογους πιο πολυ μαλλον , γιατι εχω τρελαθει με τισ τριχες που βλεπω ! ειναι το μοναδικο πραγμα που με εχει εκνευρισει απο τοτε που γεννησα ! Μιλαμε , στο πατωμα, στο λουσιμο , στον μπεμπη , στο στομα του μπεμπη , ε παντου ομως !!!!!! τα μαζευω κιολας συνεχεια , μπας και δεν τις βρισκω παντου , τουλαχιστον να μενουν πανω στην πιαστρα ! πριοριν ειχα δοκιμασει παλια , δεν μου εκανε κατι ! κανενα αλλο φαρμακο ??? ειχα κατι βιταμινες απο γερμανια , αλλα τιποτα και αυτες ! ε ποσες θα πεσουν πια ??? και ειναι και μακρυα , και 2 να βγουνε μου φαινονται σαν 100 !!!ουφφφφφφφφ

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

Α ναι, η περιφημη τριχοπτωση που ολες μας ακουγαμε πριν γεννησουμε και ελπιζαμε οτι θα μας προσπερασει. Εμενα οχι μονο δεν με προσπερασε αλλα μου εκανε παρεα κανενα τριμηνο. Τα καλα νεα ειναι οτι τα μαλλια ξαναβγαινουν. Και μετα εχεις φυτρεεεεεςςς...απειρες μικρες, πεταχτες, χαοτικες φυτρουλες που σαστιζουν και τον καλυτερο κομμωτη γιατι δεν ξερει τι να τις κανει. Αλλα μετα οι φυτρες γινονται μαλλια και ολα τα βαζεις πισω σου και τα ξεχνας. Οποτε υπομονη.

 

Παντως τα Priorin κανουν δουλεια. Τα ειχα παρει παλια οταν επαθα τριχοπτωση μετα απο αλλεργικο σοκ (?!) και μεσα σε 10 μερες ταματησε εντελως. Τωρα δεν ξερω εαν η περιπτωση μετα την γεννα ειανι διαφορετικη αλλα δεν βλαπτει να δοκιμασει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

εμενα που ειναι οι νεες φυτρες ??????? 5 μηνες τωρα , μονο πεσμενες τριχες βλεπω!!!! βασικα εχω αηδιασει που τις βλεπω παντου !!!! μα τοσες πολλες ??? και εγω ηξερα για την τριχοπτωση , μιας και σε ολη την εγκυμοσυνη , ουτε τριχα δεν επεφτε , ε καποια στιγμη θα πεφτανε , αλλα οχικαι ετσι ! πριοριν δεν μου κανει κατι ! τι να πω ! μακαρι να δω και εγω καμια φυτρα ........

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

εμενα που ειναι οι νεες φυτρες ??????? 5 μηνες τωρα , μονο πεσμενες τριχες βλεπω!!!! βασικα εχω αηδιασει που τις βλεπω παντου !!!! μα τοσες πολλες ??? και εγω ηξερα για την τριχοπτωση , μιας και σε ολη την εγκυμοσυνη , ουτε τριχα δεν επεφτε , ε καποια στιγμη θα πεφτανε , αλλα οχικαι ετσι ! πριοριν δεν μου κανει κατι ! τι να πω ! μακαρι να δω και εγω καμια φυτρα ........

 

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά εμένα τώρα βγαίνουν οι νέες φύτρες και έχω 14 μήνες που γέννησα. Υπομονή....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ωχχχ ! Με αγχωσες ομως τωρα !!! αμα χανω για 14 μηνες αυτα που χανω τωρα , ΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ????? Οχι τιποτα αλλο , αλλα θα ειμαι φαλακρη σαν τον μπεμπη , ισως αυτος να εχει περισσοτερο μαλλι τοτε ! δεν φανταζεσε τι μαλλι βγαζω καθε λεπτο ! καθε μερα βαζω ηλεκτρικη , γιατι τις βλεπω κατω στα πλακακια και παθαινω λαλα !!!! σε ευχαριστω παντως , αλλα δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα !!!!

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...