Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πτωση μαλλιών μετα τον τοκετο?


froufrou

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό μετα απο τρεις μηνες + να μου πέφτουν έντονα τα μαλλιά.Συμβαίνει? ή πρεπει να ψάξω αλλού την αιτία και αν ναι ποτε σταματάει η πτωση?

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως έχει πέσει ο σιδηρος σου ? Μηπως δεν τρεφεσαι σωστά ?? Λεω πιθανες αιτιες δεν εχω ακουσει τιποτα .

 

Αντιθετως εμενα απο την ημερα που εμεινα εγκυος δεν χανω τριχα και εχουν γινει πολυ πλούσια τα μαλλια μου (οχι πως ειχα προβλημα) :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να πέφτουν τα μαλλιά κάποιους μήνες μετά τον τοκετό. Συνήθως πέφτουν αργότερα σε μαμάδες που θηλάζουν. Παίζει ρόλο και αν έχει επιστρέψει η περίοδος (για το σίδηρο που ανέφερε η Λαμπρινή). Αν νιώθεις και αδυναμία κλπ σημάδια αναιμίας, ίσως είναι καλό να το ψάξεις με μια εξέταση αίματος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λένε οτι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τα μαλλιά δεν πέφτουν.

Γι'αυτό μετά τον τοκετό ίσως παρατηρηθεί πτώση μεγαλύτερη από την αναμενόμενη.

Απλώς πέφτουν μαζεμένες όσες τρίχες θα έχανες τους 9 μήνες της κύησης.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δικά μου κατά την εγκυμοσύνη ήταν πολύ πλούσια και δεν έπεφτε τρίχα, αλλά αφού γέννησα, λίγο καιρό μετά, άρχισε η μεγάλη... πτώση! Είχα τρομάξει και μάλιστα νόμιζα ότι έφταιγε η βαφή που μου είχαν κάνει στο κομμωτήριο. Τελικά μία άλλη κομμώτρια, φίλη μου, η οποία έχει 2 παιδιά, μου είπε οτι είναι απόλυτα φυσιολογικό, δεδομένου του ότι όταν είμαστε έγκυες ενισχύουμε πολύ τον οργανισμό με σίδηρο, ασβέστιο κ.ά. ενώ αφού γεννάμε όλα αυτά κόβονται. Τα δικά μου πάντως έκαναν λίγους μήνες να επανέλθουν. Τώρα είναι στα φυσιολογικά τους.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειχα τρομαξει απο την ποστοτητα μαλλιων που εχανα.

Ηταν θυμαμαι τρεις μηνες μετα τη γεννα.

Εκανα εξετασεις και ολα καλα. Απλα ο γιατρος μου μου ειπε να συνεχισω να παιρνω τις βιταμινες που επαιρνα κατα την εγκυμοσυνη.

Παντως ειναι πιστευω αυτο που ειπαν τα κοριτσια, οτι σε ολη τη διαρκεια της ευγκυμοσυνης δεν πεφτουν και μετα πεφτουν μαζεμενες.

Εγω ομως νομιζα οτι θα μεινω καραφλη!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται μετά τη γέννα, αλλά τα μαλλιά μου προς το παρόν πέφτουν όσο και πριν μείνω έγκυος (ίσως και περισσότερο).

Μιά ζωή ανάποδη είμαι μου φαίνεται :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λένε οτι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τα μαλλιά δεν πέφτουν.

Γι'αυτό μετά τον τοκετό ίσως παρατηρηθεί πτώση μεγαλύτερη από την αναμενόμενη.

Απλώς πέφτουν μαζεμένες όσες τρίχες θα έχανες τους 9 μήνες της κύησης.

 

Συμφωνω απολυτα γερακινα!!!Ετσι ακριβως αναφερεται και στο βιβλιο που εχω για την εγκυμοσυνη!! :wink:

n10D.jpg.png

Η ζωη δε μετριεται με τον αριθμο των στιγμων που περνουμε αναπνοη,αλλα με τον αριθμο των στιγμων που μας κοβεται η αναπνοη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα τρομαξει απο την ποστοτητα μαλλιων που εχανα.

Ηταν θυμαμαι τρεις μηνες μετα τη γεννα.

Εκανα εξετασεις και ολα καλα. Απλα ο γιατρος μου μου ειπε να συνεχισω να παιρνω τις βιταμινες που επαιρνα κατα την εγκυμοσυνη.

Παντως ειναι πιστευω αυτο που ειπαν τα κοριτσια, οτι σε ολη τη διαρκεια της ευγκυμοσυνης δεν πεφτουν και μετα πεφτουν μαζεμενες.

Εγω ομως νομιζα οτι θα μεινω καραφλη!

 

Έτσι ακριβώς!! Είχα τρομάξει τοσο πολύ με την ποσότητα που έχανα απο τοτε που σταματησα και τον θηλασμο, που δεν μπορειτε να φανταστειτε :shock: ... Μιλαμε λουζόμουν και μου εμενε στο χερι ολόκληρη χουφτα γεμάτη μαλλια :shock: ... Αφου μετα επι πολύ καιρό ειχε γεμίσει το κεφάλι μου φύτρες... Στην εγκυμοσυνη όμως δεν έπεφτε τριχα :P

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω κι ας εχουν περασει 7 σχεδον μηνες απο τοτε που γεννησα.Ο σιδηρος μου ειναι μια χαρα.Ειναι φορες που νομιζω οτι δε θα μου μεινει τριχα στο κεφαλι!!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα ηθελα να βαλω και εγω αυτο το θεμα :D

λοιπον φοβαμε πολυ οτι δεν θα μου μεινει τριχα μαδαω παρα πολυ μετα τους 3,5 μηνες και ιδιαιτερα μπροστα :( ρωτησα την κομμωτρια και μου ειπε οτι ειναι απο την γεννα αλλα εγω φοβαμαι μηπως αυτα που εχω χασει δεν ξαναβγουν :oops: στην πρωτη μου γεννα δεν θυμαμε να εχανα μαλλια πεζει σημασια το φυλλο του παιδιου αραγε? :oops:

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναβγουν, μην ανησυχεις, απλά θελουν το χρόνο τους... Εγώ ειλικρινα σχεδον ενα χρονο μετα τη γεννα και ειχα φυτρες από τα μαλλια πουμου ειχα πεσει.. Αφου ειχα σκεφτει να παρω αυτες τις αμπουλες για την τριχόπτωση :?

 

Και να σκεφτεις ότι εχω πλουσιο και πολύ μαλλι... Φαντασου να ειχα και λίγα,θε ειχα μεινει φαλακρη :cry:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

πω πω τι μου θυμίσατε..........

κάπου κανα δίμηνο-τρίμηνο αφού γέννησα τα μαλλάκια μου τα καλά πέφτανε υπερβολικά.λίγο να τα ανακάτευα ή να κουνούσα το κεφάλι μου και γινόταν χαμός κάτω!όλο το σπίτι είχε γεμίσει με τις τρίχες μου!!!!ευτυχώς έχω πολλά δηλαδή και δεν είχα πρόβλημα!!!!!είχα θορυβηθεί πάρα πολύ γιατί ποτέ άλλοτε δεν πέφτανε τα μαλλιά μου,όμως μετά από κάποιο διάστημα σταμάτησε η τριχόπτωση και όλα καλά :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει 4 μηνες κ κατι που γεννησα κ τα μαλλια μου πεφτουν σαν τρελλα,εκανα εξετασεις αιματος αλλα ολα φυσιολογικα,ρωτησα τον γιατρο κ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο γιατι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν πεφτουν οσα θα επρεπε κανονικα να πεσουν.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δηλ θα ξεκινησουν να πεφτουν οταν σταματησω τον θηλασμό?

Να ταιριαξω την εποχη γιατι αν συμπεσω με τις γατες ...παπλωματα θα φτιαχνουμε :lol::lol::lol::roll:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπα...εγώ ακόμα θηλάζω και παρόλα αυτά.....κοντεύω να γίνω σαν τον Τέλη Σαββάλας!!! :lol::lol::lol:

 

Ε, καλά, δεν είπαμε ότι αποκτάς αιώνια .. ανοσία :lol::lol:

Κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, θα πέσουν! :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

σημερα σκεφτομουν να κανω αυτο το ποστ!!!

οι τουφες που χανω ειναι απιστευτες :shock::shock:

ειδικα οταν τα χτενιζω κι οταν τα λουζω,τοσο πολυ που νομιζω πως θα μεινω φαλακρη σαν τον μπαμπα μου!!! :lol::lol::lol:

να κλαιω ή να γελαω δεν ξερω,ειναι δραμα...

εξετασεις δεν εχω κανει. :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Eγω χανω και τωρα που ειμαι εγκυος,βεβαια μετα που κουρευτηκα(γιαυτο το λογο) και ξεκινησα σιδηρο και ασβεστιο μου πεφτουν πιο λιγα. :( Εχω και λιγα μαλλια,αραγε μετα τη γεννα τι θα μεινει? :cry:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια κι εγω στο κλαμπ των μελλουσων φαλακρων μαμαδων!! :lol:

Εμενα αρχισαν να πεφτουν οταν το μωρο εγινε 5 μηνων και συνεχιζουν ως τωρα!Μεχρι τοτε επεφταν ελαχιστες.

Πότε θα σταματησει επιτελους αυτη η τριχοπτωση,βαρεθηκα να βλεπω παντου τις τριχες μου!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...