Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες χρήσης βιολογικών προιόντων


souzi201

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 523
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και τελικα οντως ανηκουν στα οσπρια;);)

 

 

οριστε και αυτο που λεει η Αγλαια για την αλλεργια και τα αμυγδαλα

την ρωτησα χθες στο θεμα "γαλα αμυγδαλου"

εξαρτάται από το βαθμό και το είδος της αλλεργίας

το γάλα του αμυγδάλου βγαίνει από μουσκεμένο καρπό που δεν είναι πια ξηρός καρπός, έχει μπει σε διαδικασία φύτρωσης, είναι σαν να συγκρίνεις το ξερό φασόλι με το φασολάκι το πράσινο

κάποιο παιδί μπορεί να μην ανέχεται κανένα φασόλι ξερό ή πράσινο ενώ κάποιο άλλο να μην ανέχεται το ξερό αλλά να ανέχεται το πράσινο

 

το ίδιο συμβαίνει και με το αμύγδαλο __________________

IBCLC

Link to comment
Share on other sites

οταν περυσι ειχα φαγωθει να βρω χαρουπαλευρο, ολοι αυτο μου ελεγαν...οτι δεν εχουμε κατοχη!!!

 

χαχα...εεε,σε λιγο ετσι οπως το πανε...παλι κατοχη θα εχουμε....κι αντε να βρεις χαρουπιες πλεον στην Αθηνα!!!:rolleyes::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχα...εεε,σε λιγο ετσι οπως το πανε...παλι κατοχη θα εχουμε....κι αντε να βρεις χαρουπιες πλεον στην Αθηνα!!!:rolleyes::lol:

 

Με τις τσάντες θα σας τα φέρνω καλέ απο το χωριό μην ανησυχείς...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξέρετε με αλεύρι χωρίς γλουτένη γίνεται προζύμι ή μάπα το καρπούζι??

δεν ξερω εαν γινεται προζυμι

εχω χρησιμοποιησει το αλευρι που φουσκωνει μονο του για διαφορα πραγματακια με αρκετα καλα αποτελεσματα

δες το εδω ,εχει γενικα ολων των ειδων τα αλευρια

http://www.dovesfarm.co.uk/gluten-free/gluten-free-flour-and-baking/

αυτο που σου λεω ειναι το τριτο προιον στη σειρα

ειναι απο ρυζι,πατατα,ταπιοκσ,καλαμποκι,φαγοπυρο εχει το ξανθαμικο κομμι και διογκωτικα μονο -φωσφορικο αλας ασβεστιου και διτανθρακικο αλας νατριου που δεν θυμαμαι τι ειναι:?:???:

 

 

soeuan το φυστικοβουτυρο προσωπικα δεν μου αρεσε ,αλλα με το μελι φανταζομαι θα ειναι νοστημο για επαλειψη στο ψωμι;);)

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα αυτά (νιφάδες κριθαριού)

 

Για να τα δώσω στη κόρη μου για πρωινό

ξέρετε εαν πρέπει να τα βράσω πρώτα??? :confused:

 

Eγώ τις νιφάδες τις βάζω στο φαγητό της όταν κλείσω το μάτι (που ακόμα βράζει, αλλά δεν θα συνεχίσει για πολύ ώρα).

 

ααα τώρα είδα ότι τα πήρες για πρωινό! Μούλιασέ τα στο γάλα ή σε γιαούρτι.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω ,τι ειναι αυτο το υποκαταστατο αυγου ?:shock:

 

Δεν το έχω πάρει, αλλά φαντάζομαι ότι κανει την δουλειά του αυγού στις συνταγές που είναι απαραίτητο. Δεν έχω ψάξει καθόλου όμως από τι είναι. Αν δεις στο iherb γράφει αναλυτικά τα συστατικά κάθε προιόντος.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια αυτό το καστανό ρύζι πώς το τρώτε το μουλιάζετε απο το προηγούμενο βράδυ?? Απο τις 2 παρα τέταρτο το βράζω και ακόμη να φάω έχω λησάξει μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια αυτό το καστανό ρύζι πώς το τρώτε το μουλιάζετε απο το προηγούμενο βράδυ?? Απο τις 2 παρα τέταρτο το βράζω και ακόμη να φάω έχω λησάξει μιλάμε...

 

Ναι, εγώ το μουλιάζω πάντα από το προηγούμενο βράδυ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια, το φυστικοβούτυρο το χρησιμοποιεί καμιά σας?

Που το βάζετε?

 

εχουμε παρει εμεις εδω και πολυ καιρο, ομως δεν το τρωμε τοσο ευχαριστα οσο το ταχινι και το αμυγδαλοβουτυρο...μπορεις να κανεις παντως ωραιοτατο κεικ με αυτο ,οπως και με τα υπολοιπα δηλαδη...ααα ενα βιβλιο του Παρλιαρου ειδα μια συνταγη και ολο λεω να την κανω...αν θες τη βρισκω και στη γραφω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια απο τα ίδια...κρίτσι κρίτσι μετά απο 1,5ώρα

Μου αρέσει που διάβασα και τις οδηγίες. 1 προς 3 νερο για 15 λεπτά..

το μουλιασμένο πρέπει να ήταν αυτονόητο μάλλον :oops:

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδια...κρίτσι κρίτσι μετά απο 1,5ώρα

Μου αρέσει που διάβασα και τις οδηγίες. 1 προς 3 νερο για 15 λεπτά..

το μουλιασμένο πρέπει να ήταν αυτονόητο μάλλον :oops:

 

1,5 ωραααα?????Βρασιμο???

Εγω οταν ειχα φτιαξει στην μικρη κανονικο(οχι αλεσμενο)βεβαια...εκανε 20 λεπτα...αλλα μολις θυμηθηκα οτι η Ροζι μου ειχε πει να το μουλιασω ολο το βραδυ και μαλιστα σε μηλοξυδο:P

 

Το αλεσμενο παντως σε 10 λεπτα ειναι κομπλε και χωρις μουλιασμα(για την μικρη παντα)

Link to comment
Share on other sites

1,5 ωραααα?????Βρασιμο???

Εγω οταν ειχα φτιαξει στην μικρη κανονικο(οχι αλεσμενο)βεβαια...εκανε 20 λεπτα...αλλα μολις θυμηθηκα οτι η Ροζι μου ειχε πει να το μουλιασω ολο το βραδυ και μαλιστα σε μηλοξυδο:P

 

Ναι, καλό είναι να βάζουμε και λίγο μηλόξυδο ή χυμό από λεμόνι (ακόμη και γιαούρτι αν δεν έχουμε αλλεργίες) για να διασπαστεί το φυτικό οξύ που περιέχει και να γίνει πιο εύπεπτο.

 

Φυτικό οξύ έχουνε όλα τα δημητριακά γι' αυτό και εγώ τα μουλιάζω όλα μ' αυτό τον τρόπο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλό είναι να βάζουμε και λίγο μηλόξυδο ή χυμό από λεμόνι (ακόμη και γιαούρτι αν δεν έχουμε αλλεργίες) για να διασπαστεί το φυτικό οξύ που περιέχει και να γίνει πιο εύπεπτο.

 

Φυτικό οξύ έχουνε όλα τα δημητριακά γι' αυτό και εγώ τα μουλιάζω όλα μ' αυτό τον τρόπο.

 

Rosie μου, μετα αν το μουλιασουμε με γιαουρτι, το ξεπλενουμε??

Link to comment
Share on other sites

spyni μπορείς και στο ταχίνι με κακάο, να αντικαταστήσεις το κακάο με χαρουπάλευρο. Επίσης έχω δοκιμάσει και αυτή τη μους με αβοκάντο (νομίζω τη βάλανε τα κορίτσια πιο πάνω...) και είναι πολύ ωραία, κάνω και διάφορούς πειραματισμούς, πχ αντί για μέλι ή ζάχαρη να βάλω αποξηραμένα φρούτα ή μπανάνα και βγαίνει πολύ ωραία αν και είναι σχετικό αυτό γιατί ο άνδρας αρνείται να δοκιμάσει πάνω από μισή κουταλιά:-P

 

ax, τωρα ειδα το μηνυμα σου!!ωραια ιδεα θα το κανω και αυτο! αν και η μικρη μας δεν τρελαινεται τοσο για τις γλυκες γευσεις, ευτυχως!!, οποτε και πιο πικρουτσικο να ειναι ακομη καλυτερα...μους αβοκαντο εε??? μου ξεφυγε...θα ανατρεξω πιο πανω!! σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ξεπλένω τα μουλιασμένα δημητριακά πριν τα βράσω ανεξαρτήτως αν μούλιασαν μόνο σε νερό, σε μηλόξυδο, λεμόνι κτλ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ξεπλένω τα μουλιασμένα δημητριακά πριν τα βράσω ανεξαρτήτως αν μούλιασαν μόνο σε νερό, σε μηλόξυδο, λεμόνι κτλ.

προχτες καπου διαβασα οτι , το νερο μετα το μουλιασμα καλο ειναι να το κραταμε, γιατι αρκετα απο τα συστατικα "βγαινουν 'σε αυτο,φυσικα πρεπει να πληθουν πρωτου μπουν στο νερο για μουλιασμα

το φυτικο οξυ, που λες,διασπαται η απλα βγαινει στο νερο?

 

αφου αναφερθηκε το ρυζι ,μπορειτε να μου πειτε ποσα ειδη ρυζιου υπαρχουν,γιατι εχω ενα θεμα μ"αυτο:shock::shock:

 

α ,για το λαδι και βουτυρο καρυδας ?

διαφερουν πολυ στη γευση ? το λαδι το εβαλα αρκετες φορες στο ψωμι και το εφαγε ο μεγαλος ,αλλα τωρα δεν το θελει πια :-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση ίσως κουφή... Συγχωρέστε με!:oops:

Αν αλέσω τις νιφάδες βρώμης και τις κάνω σκόνη, μπορώ να τις χρησιμοποιήσω σαν κρέμα? Θα πρέπει και τότε να την βράζω ή απλά να προσθέσω ζεστό νερό ή γάλα?:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...