Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ SOS!!!

 

ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΥΚΗΤΕΣ, ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ, ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΤΟ FLUSENIL, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΕΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΝΔΥΚΝΕΙΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΥΗΣΗ, ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΠΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΡΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ!!!! ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΜΙΣΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ...

ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ.... ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΑΡΕΙ, ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΜΕΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ, ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΓΩ???

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 9Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ... ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεις να βαλεις υποθετα καλεντουλας........ειναι οτι πιο ασφαλες και αποτελεσματικο για μολυνσεις του κολπου.......θα τα παρεις απο φαρμακειο με ομοιοπαθητικα, τα χρησιμοποιουν και μη ομοιοπαθητικοι γυναικολογοι που δεν αρεσκονται να χορηγουν φαρμακα.....κοστιζουν συνηθως 1 ευρω το υποθετο και θα το βαζεις καθημερινα πριν τον υπνο......για ποσο διαστημα δεν ξερω να σου πω ακριβως, σιγουρα μια βδομαδα.....εγω αυτα χρησιμοποιω σε αυτη την εγκυμοσυνη....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παντως παρολο που υποφερω χρονια απο αυτο το προβλημα, το FLUSENIL δεν το ξερω (δεν αναφερεις α ειναι χαπι η υποθετο.....σιγουρα χαπι καλυτερα να το αποφυγεις....).........επειδη ειμαι ακρως αλλεργικη σε κολπικες κρεμες, μεχρι να ανακαλυψω την καλεντουλα, χρησιμοποιουσα τα υποθετα ΚΑΝΕΣΤΕΝ.......και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη χρησιμοποιησα ενα τετοιο...δεν επαθα τιποτα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου..

Το flusenil είναι χάπι, και μάλιστα το έψαξα και λίγο στο ιντερνετ και δεν το προτεινουν για την εγκυμοσυνη.. Μίλησα με το γιατρό μου και μου ειπε ότι στο ΠΑΠ φάνηκε κολπίτιδα λογω ενος μηκυτα, για αυτο και μου το γραψε,και οτι δεν υπαρχει κανενας κίνδυνος λεει σε αυτην τη φαση της εγκυμοσύνης...

Για τους μήκυτες, σα μυκητες καθαρα, μου εγραψε ενα κολπικο υποθετο, ακίνδυνο, και μου ειπε να κανω και πλυσεις με ξυδακι αραιωμενο σε νερο, δυο φορες την εβδομαδα... όπως και να εχει, εγω αρχισα λιγο να φοβαμαι για το συγκεκριμενο χαπι, παντως, αλλα οπως και να'χει, τωρα τα εχω παρει ηδη...Για το γιαουρτι που γραφεται στη συζητηση, το ειχα ακουσει και εγω, μου το προτεινε ο ομοιοπαθητικός μου όταν πάθαινα ουρολοίμωξη.. Μόλις κάνω και τη δεύτερη καλλιέργεια, αν δειξει κατι ακομη, θα έχω σοβαρα υποψιν τις προτάσεις που διάβασα εδω.. Τουλαχιστον τοτε θα ξερω καλύτερα..Χίλια ευχαριστώ και πάλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια εγκυμοσυνη δεν ξερω κι εγω ποσες φορες επιασα μυκητες.....

5 τουλαχιστον!!!

daktarin κολπικα υποθετα εβαζα και εξωτερικα κρεμα travokort.......

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

εγω είμαι στην 29η εβδομάδα κι έχω αρκετά υγρά (όχι δύσοσμα) και λίγη φαγούρα. ο γιατρός μου είπε να βάλω εξωτερικά για 1-2 μέρες αλοιφη travocort ή lomexin. τις έχετε χρησιμοποιήσει εσείς ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να μαι πάλι στο ίδιο θέμα ένα χρόνο μετά. Ξανά μετά τη θάλασσα φαγούρα ελαφρια για κάμμια 15αρια μέρες αλλά από κάποια στιγμή και ύστερα έγινε πολύ έντονη, κόλλησα και τον άντρα μου. Aρχισα τα κολπικά υπόθετα dactarin 200mg και σήμερα τα τελειωνω (εκανα τη γρήγορη θεραπεια των 3ημερών) αλλά συνεχίζει η φαγούρα. Να συνεχίσω λέτε με άλλο 1 κουτι να κλεισω εβδ. ή να πάρω κάτι αλλο?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι καλύτερα είναι να πας στο γυναικολόγο σου. Εκείνος είναι ο ειδικός να σου πει ακριβώς τι πρέπει να κάνεις. Μην κάνεις μόνη σου πειράματα με τέτοια θέματα.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κοριτσια πόσο χαίρομαι που σας βρήκα..

 

Εγώ έκανα ΠΑΠ και έβγαλε κολπίτιδα.. Μέχρι να πάρω τις εξετάσεις όμως - που να το ήξερα..- είχα μια πρώτη ελεύθερη επαφή στις 2/1. Περιμένω περίοδο στις 20/1, και έκανα χοριακή στις 14/1 οπου και ήταν αρνητική μιας και ήθελα να αρχίσω την θεραπεία για τους μύκητες.

 

Και σας ρωτώ εσάς που είστε μάλλον πιο έμπειρες.. Η κολπίτιδα επηρρεάζει το σπέρμα και την σύλληψη; Mπορεί να ωφείλεται σε αυτήν η μόνιμη θερμοκρασία 37+, τα πονάκια στη κοιλιά και η ατελείωτη κούραση..; Γιατί φοβάμαι μην έκανα νωρίς την εξέταση μιας και δε μου βγαίνει από το μυαλό πως υπάρχει μια μικρή περίπτωση να είμαι εγκυος....

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τις συνεχεις μηκυτιασεις βρηκα σε φαρμακειο κατι φυτικα χαπια και σταγονες (που δεν εχουν καθολου παρενεργειες στις οδηγιες) , η φαρμακοποιος ειπε οτι οσες τα χρησιμοποιησαν ειναι πολυ ευχαριστημενες ενω ειχαν συνεχεια προβληματα (οπως εγω). Τα χρησιμοποιω εδω κι ενα μηνα και προς το παρον ειμαι καλα......Να δουμε τι θα γινει το καλοκαιρι που θα κανω μπανιο. Αν περασουν αυτο το κρας τεστ θα ειναι υπεροχα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις μυκητιάσεις μόνο χαμομήλι... συμβουευτείτε και το φαρμακοποιό σας για τις πλύσεις Eva.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Για τις συνεχεις μηκυτιασεις βρηκα σε φαρμακειο κατι φυτικα χαπια και σταγονες (που δεν εχουν καθολου παρενεργειες στις οδηγιες) , η φαρμακοποιος ειπε οτι οσες τα χρησιμοποιησαν ειναι πολυ ευχαριστημενες ενω ειχαν συνεχεια προβληματα (οπως εγω). Τα χρησιμοποιω εδω κι ενα μηνα και προς το παρον ειμαι καλα......Να δουμε τι θα γινει το καλοκαιρι που θα κανω μπανιο. Αν περασουν αυτο το κρας τεστ θα ειναι υπεροχα.

 

 

Επειδη με ρωτανε με πμ τα γραφω κι εδω, οποιος θελει να δοκιμασει.

 

 

Αρχικα πηρα τα χαπια femiforte, ειναι της Charak. ινδικο φαρμακο, φυτικο και αγιουβερδικο, δεν κανει παρενεργειες.......απο 2 χαπια 3 φορες τη μερα, παιρνεις δυο κουτια . Οταν τελειωσε και πηγα για το δευτερο κουτι δεν ειχαν και μου δωσαν ενα αλλο, ειπαν ειναι καλυτερο. Προκειται για σταγονες απο βοτανα της εταιρειας του A.Vogel (einai γνωστος για τα φυτικα προιοντα του) και λεγεται Spilanthes

 

Το εχουν και τα βιολογικαδικα, ειναι μεγαλη σειρα, μαλιστα εχω παραγγειλει ενα αλλο που ειναι για φλεγμονες του κολπου, να δουμε αν βοηθησει. Τιμη εχουν 12-13 ευρω ....οι σταγονες ειναι 2 φορες τη μερα παλι. Υποψιν οτι αυτο ενεργοποιει το εντερο και θα πηγαινεις τουαλετα αρκετες φορες τη μερα, κανει αποτοξινωση (που ναι καλο αλλα εχετε το υποψη).

 

πΑΝΤΩς αυτο αφορα ατομα σαν κι εμενα που παθαινουν μηκυττιασεις συνεχεια, μετα απο περιοδο και σιγουρα στη θαλασσα και χρειαζομαστε κατι να δρα προληπτικα, να βοηθα δλδ να μη δημιουργηθουν μυκηττες. Ακομα δεν εχω αδιαθετησει ουτε εχω κανει θαλασσινο μπανιο οποτε δεν εχει δοκιμαστει σε αυτο τον τομεα, ειμαι σιγουρα πολυ καλυτερα ομως, νιωθω οτι καθαρισα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας κοριτσια. Εγω ταλαιπωρουμαι με μυκητες πολλα χρόνια. ειναι εποχες που γινεται χαμος και εποχες που τους ξεχναω. ετσι κ παρω αντιβιωση την "εβαψα".

ομως βρηκα λυσεις. οταν αρχισει, βαζω τα υποθετα daktarin αυτα που εχει 3 μεσα, (κ εξωτερικα dactodor) κ μια χαρα. δεν υπαρχει προβλημα υπερδοσολογιας με τα υποθετα, αφου λεει στις οδηγιες πως k αν τα φας κατα λάθος δεν θα παθεις και τιποτα. βεβαια καλυτερα ρωτηστε γιατρο. απλα εμενα μου τα εδινε γιατρος για χρονια κ τωρα τα παιρνω μονη μου.

βεβαια για την εγκυμοσυνη δεν ξερω, εκει ρωτας γιατρο.

μια αλλη φορα που με επιασε τρελη φαγουρα μεσα στη νυχτα πηγα στο ψυγειο βρηκα ενα γιαουρτι (μαλιστα ειχα μονο με βανιλια!) εκανα ενα διαλυμα με λιγο νερό κ εκανα πλυσεις! τι ανακουφιση....

αυτο ομως που με εχει σωσει γενικα, δεν θυμαμαι ποιος μου το ειχε πει, να πλενω τα εσωρουχα με σοδα φαγητου γιατι σκοτωνει τους μυκητες!!! γιατι ειχα προσεξει πως ξανακολουσα απο τα εσωρουχα. απο τοτε, μαζι με το απορρυπαντικο βαζω παντα σοδα σε ολα (μια κουταλια περιπου, με το ματι).

ΣΩΘΗΚΑ! και κανει καλο κ με τα αλατα!

ομως προσοχή! αφαιρει το glitter απο τα ρουχα! την πατησα 1-2 φορες και μετα το καταλαβα.

Βεβαια ετσι κ παρω αντιβίωση, το ξερω οτι θα παθω. ομως με βοηθαει πολυ οταν παιρνω την αντιβιωση μαζι με αριάνι (ξυνογαλα) γιατι το γιαουρτι δεν μου πολυ αρεσει.

Ελπιζω να βοηθησα!

φιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γεια σας,

ευτυχώς είδα ότι έχετε αρκετή εμπειρία και απαντάτε συγκεκριμένα σε ερωτήσεις και αυτό με καθησύχασε πολύ για να είμαι ειλικρινής. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι πριν κανένα 2μηνο επισκέφτηκα την γυναικολόγο μου κάνοντας τις γνωστές σε όλες μας εξετάσεις και βρέθηκα να έχω μύκητες. Μετά από μια καλλιέργιεα κολπικών υγρών, η οποία παρεπιπτόντως είναι πανάκριβη να έχετε υπόψην σας, (210? στοίχησε σε μένα σε μεγάλο διαγνωστικό κέντρο) φάνηκε ότι έχω τους γνωστούς άλμπικαν κάντιντας. Για 7 μέρες πήρα τα κολπικά υπόθετα ντακταρίν και σε συνδιαδμό με πλύσεις από χαμομήλι, έγινα μια χαρά και οι μύκητες πέρασαν. Τώρα όμως προφανώς εμφανίστηκαν ξανά αφού έχω όλα τα συπτώματα. Δεν ξέρω αν είναι πάλι οι ίδιοι μύκητες για αυτό και ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα επανεμφάνισης?? Όταν πήρα την γιατρό μου για να της το πω, η πρώτη της κουβέντα ήταν να πάω για καλλιέργεια κολπικών υγρών πάλι, για μένα όμως αυτή την στιγμή είναι αδύνατο οικονομικά.

Ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν τι άλλο μπορώ να κάνω??Να πάρω ξανά ντακταρίν ή έχετε να μου προτίνετε κάποια άλλη θεραπεία.??Σκέφτομαι σοβαρά μήπως τα χάπια έχουν πιο δραστικά αποτελέσματα. Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει ή είναι μύθος..??

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας,

ευτυχώς είδα ότι έχετε αρκετή εμπειρία και απαντάτε συγκεκριμένα σε ερωτήσεις και αυτό με καθησύχασε πολύ για να είμαι ειλικρινής. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι πριν κανένα 2μηνο επισκέφτηκα την γυναικολόγο μου κάνοντας τις γνωστές σε όλες μας εξετάσεις και βρέθηκα να έχω μύκητες. Μετά από μια καλλιέργιεα κολπικών υγρών, η οποία παρεπιπτόντως είναι πανάκριβη να έχετε υπόψην σας, (210? στοίχησε σε μένα σε μεγάλο διαγνωστικό κέντρο) φάνηκε ότι έχω τους γνωστούς άλμπικαν κάντιντας. Για 7 μέρες πήρα τα κολπικά υπόθετα ντακταρίν και σε συνδιαδμό με πλύσεις από χαμομήλι, έγινα μια χαρά και οι μύκητες πέρασαν. Τώρα όμως προφανώς εμφανίστηκαν ξανά αφού έχω όλα τα συπτώματα. Δεν ξέρω αν είναι πάλι οι ίδιοι μύκητες για αυτό και ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα επανεμφάνισης?? Όταν πήρα την γιατρό μου για να της το πω, η πρώτη της κουβέντα ήταν να πάω για καλλιέργεια κολπικών υγρών πάλι, για μένα όμως αυτή την στιγμή είναι αδύνατο οικονομικά.

Ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν τι άλλο μπορώ να κάνω??Να πάρω ξανά ντακταρίν ή έχετε να μου προτίνετε κάποια άλλη θεραπεία.??Σκέφτομαι σοβαρά μήπως τα χάπια έχουν πιο δραστικά αποτελέσματα. Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει ή είναι μύθος..??

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας,

ευτυχώς είδα ότι έχετε αρκετή εμπειρία και απαντάτε συγκεκριμένα σε ερωτήσεις και αυτό με καθησύχασε πολύ για να είμαι ειλικρινής. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι πριν κανένα 2μηνο επισκέφτηκα την γυναικολόγο μου κάνοντας τις γνωστές σε όλες μας εξετάσεις και βρέθηκα να έχω μύκητες. Μετά από μια καλλιέργιεα κολπικών υγρών, η οποία παρεπιπτόντως είναι πανάκριβη να έχετε υπόψην σας, (210? στοίχησε σε μένα σε μεγάλο διαγνωστικό κέντρο) φάνηκε ότι έχω τους γνωστούς άλμπικαν κάντιντας. Για 7 μέρες πήρα τα κολπικά υπόθετα ντακταρίν και σε συνδιαδμό με πλύσεις από χαμομήλι, έγινα μια χαρά και οι μύκητες πέρασαν. Τώρα όμως προφανώς εμφανίστηκαν ξανά αφού έχω όλα τα συπτώματα. Δεν ξέρω αν είναι πάλι οι ίδιοι μύκητες για αυτό και ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα επανεμφάνισης?? Όταν πήρα την γιατρό μου για να της το πω, η πρώτη της κουβέντα ήταν να πάω για καλλιέργεια κολπικών υγρών πάλι, για μένα όμως αυτή την στιγμή είναι αδύνατο οικονομικά.

Ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν τι άλλο μπορώ να κάνω??Να πάρω ξανά ντακταρίν ή έχετε να μου προτίνετε κάποια άλλη θεραπεία.??Σκέφτομαι σοβαρά μήπως τα χάπια έχουν πιο δραστικά αποτελέσματα. Ξέρει κανείς αν αυτό ισχύει ή είναι μύθος..??

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.!!

 

Εδωσες 210E μόνο για μια καλλιέργια κολπικών υγρών χωρίς καμμία άλλη εξέταση για πιο λόγο?Εγώ κάνω ανά τετράμηνο και το πιο πολύ που έχω δώσει είναι 35Ε.Μου παίρνει το υγρό ο γυναικολόγος και το πάω σε έναν μικροβιολόγο και το εξετάζει και μένω και επαρχία που οι τιμές είναι σαφώς πιο ανεβασμένες.Για το θέμα τώρα με τους μύκητες καλό θα ήταν να μην πάρεις θεραπεία από μόνη σου γιατί αυτή την φορά άσχετα εάν είναι ίδια τα συμπτώματα με την προηγούμενη μπορεί να χρειάζεσαι κάτι άλλο.Την προηγούμενη φορά δεν σου είχε δώσει κάποια αγωγή με χάπια ή μόνο ντακταρίν?

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά είχα κάνει όλες τις υπόλοιπες γυναικολογικές εξετάσεις που είναι απαραίτητες, αλλά οι τιμές ήταν ανεξάρτητες, εκτός δηλαδή των 210?. Είχα κάνει τις εξετάσεις σε μεγάλο νοσοκομείο- μαιευτήριο της Αθήνας και πραγματικά δεν ξέρω αν για το λόγο αυτό ήταν τόσο ανεβασμένες οι τιμές. Με αυτό που μου είπες όμως θα κοιτάξω πλάκα πλάκα σε κάποιο μικροβιολογικό κέντρο της γειτονιάς μου να δω και εκεί τι τιμές επικρατούν.!!Τέλος πάντων, το ξέρω ότι έχεις δίκιο και κανονικά δεν πρέπει να ξεκινήσω έτσι αυθαίρετα πάλι θεραπεία, δεν έχω όμως τι άλλο να κάνω.Σήμερα ξαναπήρα την γιατρό μου και της είπα ότι σκέφτομαι να αρχίσω πάλι τα υπόθετα ντακταρίν και δεν μου είπε όχι. Την ρώτησα επίσης και για χάπια και μου σύστησε για 2 μέρες τα σποραντόξ. Είναι γνωστά γενικά??

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά είχα κάνει όλες τις υπόλοιπες γυναικολογικές εξετάσεις που είναι απαραίτητες, αλλά οι τιμές ήταν ανεξάρτητες, εκτός δηλαδή των 210?. Είχα κάνει τις εξετάσεις σε μεγάλο νοσοκομείο- μαιευτήριο της Αθήνας και πραγματικά δεν ξέρω αν για το λόγο αυτό ήταν τόσο ανεβασμένες οι τιμές. Με αυτό που μου είπες όμως θα κοιτάξω πλάκα πλάκα σε κάποιο μικροβιολογικό κέντρο της γειτονιάς μου να δω και εκεί τι τιμές επικρατούν.!!Τέλος πάντων, το ξέρω ότι έχεις δίκιο και κανονικά δεν πρέπει να ξεκινήσω έτσι αυθαίρετα πάλι θεραπεία, δεν έχω όμως τι άλλο να κάνω.Σήμερα ξαναπήρα την γιατρό μου και της είπα ότι σκέφτομαι να αρχίσω πάλι τα υπόθετα ντακταρίν και δεν μου είπε όχι. Την ρώτησα επίσης και για χάπια και μου σύστησε για 2 μέρες τα σποραντόξ. Είναι γνωστά γενικά??

 

Τα χάπια αυτά εγώ δεν τα ξέρω γιατί σπάνια έχω μύκητες εγώ ταλαιπωρούμαι συχνά από κολοβακτηρίδιο γι αυτό κάνω συχνά κολπικό υγρό τέλοσπάντων επιστρέφω στο θέμα σου επειδή οι μυκητιάσεις απ' όσο ξέρω είναι επίμονες και δεν φεύγουν εύκολα δεν θα ήταν σωστό να σου δώσει μια αγωγή με χάπια οι 2 ημέρες θα φτάσουν για να τους καταπολεμήσεις?Αλλά και πάλι αυτή σαν γιατρός σου θα ξέρει.Τώρα που σου γράφω θυμήθηκα ότι και η αδελφή μου που είχε μύκητες χωρίς συμπτώματα όμως της είχε δώσει ο γιατρός της μια αγωγή για 3 ημέρες.Γιαούρτι τρώς?Ξέρω ότι βοηθάει στο να διατηρηθεί στα φυσιολογικά επίπεδα η χλωρίδα στον κόλπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στο club των ταλαιπωρημένων γυναικών!

Θέλω τα φώτα σας αν είναι εύκολο παρακαλώ, ακούει η Rosie; Εγώ λοιπόν έχω 2 παιδάκια, ζωή να' χουνε όλα τα παιδάκια του κόσμου. Μετά τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου έχω "κρασάρει" ως οργανισμός... 10 ημέρες πριν γεννήσω έβγαλα αιμορροΐδα, δεν μπορώ να σας εξηγήσω τι τράβηξα με την κοιλά στο στόμα. Το λέω στο γυναικολόγο ο οποίος μου είπεότι δεν ήταν τίποτα, δεν την είχε αυτός βλέπετε, και ότι θα περάσει μετά τη γέννα. Τέλος πάντων γέννησα στις 6 Ιουλίου του 2006. Μετά 2 εβδομάδες, σημειωτέον γέννησα με καισαρική προκαθορισμένα, παθαίνω ραγάδα πρωκτού. 10 ημέρες στην κόλαση κορίτσια. Το μωρό να μην μπορώ ούτε να το ταίσω, με τι βέβαια που από τους πόνους μου κόπηκε το γάλα. Τέλος πάντων έφυγε με βαζελίνη που έβαζα στο σημείο πριν και μετά από κάθε κένωση. Μετά το Δεκέμβριο του 2009, της ίδιας χρονιά πήγα στην Αθήνα, από Καλαμάτα εγώ, και έκανα διαστολή πίσω, σε κλινική γνωστή για την αντιμετώπιση τέτοιων προβλημάτων. Όλα καλά μόνο που είχα μία ψιλοενόχληση το Δεκέμβριο του 2010 και ξαναπήγα Αθήνα για να με δουν και μου είπε ο γιατρός ότι θα έπρεπε να μου είχε κάνει λίγο μεγαλύτερη διαστολή αλλά προφανώς φοβήθηκε λόγω του νεαρού της ηλικίας μου, 36 ετών τώρα, για να μην πάθω ακράτεια.:shock: Τέλος πάντων, τώρα όλα καλά και έρχομαι τώρα στο θέμα μας. Από το Δεκέμβριο του 2010, παραμονή Πρωτοχρονιάς θυμάμαι, πήγα να πάρω βασιλόπιτα, τί το ήθελα η γυναίκα, με τα πόδια βόλτα με τη μεγάλη μου κόρη. Δε μπορώ να σας εξηγήσω το μέγεθος της φαγούρας! Στο δρόμο που περπάταγα σταμάταγα με το παιδί να απορεί γιατί σταματάμε συνέχεια για να ξυστώ πίσω... Πάω στη δερματολόγο, καθότι η φαγούρα ήταν πίσω, και μου είπε ότι έχω μύκητες! Απ' ότι μου είπε ο γιατρός στην Αθήνα όσοι έχουν κάνει διαστολή είναι λίγο επιρρεπής σε μύκητες εκεί πίσω. Πήρα θεραπείεα με αλοιφές και δια στόματος και όλα ήταν εντάξει μέχρι τον επόμενο μήνα. Φαγούρα μπροστά και εσωτερικά στον κόλπο και φυσικά η διάγνωση του γυναικολόγου ήταν μύκητες.:oops: Χωρίς κολπική καλλιέργεια για να δει ο ....... το είδος του μύκητα μου έδωσε θεραπεία για εμένα και για τον άντρα μου. Όλα ΟΚ μέχρι τον επόμενο μήνα. Και από τότε, για να μη σας κουράζω άλλο κάθε μήνα γίνεται αυτή η δουλειά. Χαπακώνομαι συνέχεια σε σημείο να φοβάμαι και για το συκώτι μου. Όσπου διάβασα σε αυτό το site για το σκόρδο από τη Rosie κυρίως. Η αλήθεια είναι ότι είναι το μόνο που με ανακουφίζει. Μία σκελίδα σκόρδο εσωτερικά, (το ξέρει καμία αυτό;) τυλιγμένη σε αποστειρωμένη γαζούλα και βουτηγμένη στο ελαιόλαδο, μη γρατζουνιστούμε κιόλας από τη γάζα. Το θέμα μου είναι ότι από τη δεύτερη μέρα εφαρμογής έχω λίγα σκούρα υγρά εκεί από κάτω και φοβούμενη μην είναι κάτι κακό δεν συνεχίζω τη θεραπεία, αλήθεια δεν πρόλαβα να ρωτήσω τη Rosie για πόσες μέρες και κάθε πότε την άλλάζω τη σκελίδα. Απ' ότι διαπίστωσα με 2 εφαρμογές, αλλάζω σκελίδα από μόνη μου πρωί-βράδυ, σχεδόν σταματάει η φαγούρα.

Θα ήθελα αν ακούει η Rοsie ή κάποια κοπέλα που ξέρει να μου πεί πως ακριβώς γίνεται μέ το σκόρδο και αν είχε καμία τέτοιου είδους υγρά που περιγράφω. Να συνεχίσω πάρά τα υγρά να το βάζω για να τελειώνω;;; Το σκόρδο σκοτώνει τους μύκητες άρα μήπως είναι κάτι τέτοιο;;; Ξέχασα να σας πω ότι έχω φυλλικό οξύ και τη βιταμίνη Β12, παρεπιπτόντος η έλλειψή της προκαλεί και δερματίτιδες, από δική μου αμέλεια λόγω των προβλημάτων με τους μύκητες και την αιμορροϊδα μετά τη διαστολή, στα κατώτερα χαμηλά επίπεδα, θα το διορθώσω άμεσα, λόγω δύσαπορρόφησης στο λεπτό έντερο μετά από μία επέμβαση για παχυσαρκία που είχα κάνει στο παρελθόν το 2005.

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για τη μεγάλη ανάρτηση, σας κούρασα το ξέρω:mrgreen: αλλά θεώρησα ότι έπρεπε να γράψω το ιστορικό μου, το πρόσφατο τουλάχιστον γιατί αν το πιάσω από την αρχή...:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

είδα όλη την παραπάνω συζήτηση και είπα να σας αναφέρω τι γίνεται γιατί έχω αρχίσει να πανικοβάλομαι. Είμαι 2ο χρονών και πριν 4 περίπου μήνες ο γιατρός μου όταν μου έκανε τεστ ΠΑΠ είδε ότι έχω μύκητες. Δεν μου είπε να κάνω ούτε καλλιέργεια ούτε τίποτα και μου έδωσε υπόθετα CANESTEN και χάπια Sporizole και σε μένα και στον φίλο μου. Όλα καλά και πριν κανένα μήνα που είχα πολύ άγχος άρχισα να έχω ενοχλήσεις και να βλέπω διαφορά στα υγρά κλπ, επίσης ήταν πολύ πιο έντονο από την προηγπούμενη φορά που σχεδόν δεν το είχα καταλάβει. Ξαναπήρα την ίδια θεραπεία αλλα το πρόβλημα συνεχίστηκε. Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε να παρω ττην θεραπεία 6 μέρες αντί για τρεις που την έπαιρνα πριν. Είμαι στην 4η μέρα της θεραπείας και νομίζω ότι πάλι βλέπω μια διαφορά στο χρώμα των υγρών και νιώθω κάποιες ενοχλήσεις. Ο γιατρός μου είπε αν συνεχιστεί να κάνω καλλιέργεια. Τι μπορεί να είναι που δεν φεύγει με τίποτα? Κανονικά αν μια θεραπέια πετύχει εξαφανίζονται αυτες οι άσπρες εκκρισεις ή πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! :-)

Είναι η 1η φορά που γράφω κι'ελπίζω να μου απαντήσετε. Είμαι στον 8 μήνα και θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν επιτρέπονται οι ενδοκολπικές πλύσεις με χαμομήλι ή υπάρχει κάποιος κίνδυνος για το μωρό?

Σας ευχαριστώ πολύ :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπονται οι κολπικές πλύσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μόνο τα κολπικά υπόθετα κι αυτά με προσοχή σύμφωνα και με τις οδηγίες του γυναικολόγου σου πάντα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια φυσική θεραπεία είναι το κεφίρ! Είναι θαυματουργό! Το συστήνω ανεπυφύλακτα, παρά την όχι και τόσο ευχάριστη γεύση. Αρχικά περίπου στο ένα λίτρο την ημέρα και αργότερα σταδιακά λιγότερο. βγαίνει σε ολοπαχο και με μειωμένα λιπαρά και μπορεί να αντικαταστήσει το γάλα σε ένα μπωλ με δημητριακά (ολικής χωρίς ζάχαρη) ή μπορείτε να το δοκιμάσετε με κομμένες ρυζοκοφρέτες ολικής. Είχα και εγώ επαναλαμβανόμενες μηκυτιάσεις. έκανα θεραπείες με κρέμες και αντιμυκ. χάπια και έπειτα με ενδοκολπικά χάπια με καλούς μικροοργανισμούς. Με το τέλος της τελευταίας μου θεραπείας άρχισα το κεφίρ. Πάει ένας χρόνος από τότε. Τώρα παίρνω ίσως και λιγότερο από 3 ποτήρια την εβδομάδα και περισσότερο με την παραμικρή ενόχληση που μπορεί καμιά φορά να νιώσω. Και αυτό είναι, τους προλαβαίνει! Νιώθω υποχρέωσή μου να το μοιραστώ μαζί σας γιατί καταλαβαίνω τι περνάτε. Ακόμα, βαμβακερά εσώρουχα πλυμένα στους 90 και σιδερωμένα τα οποία να αλλάζετε πολύ συχνά. Αποφύγετε τη ζάχαρη και γενικά τους απλούς υδατάνθρακες για λίγο και οπωσδήποτε τα μανιτάρια! Μειωμένες ποσότητες ψωμιού, καθώς περιέχει μαγιά. Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα πλύσεις με μαγειρική σόδα-1 φορά την ημέρα κ μετά απο κάθε φορά που πάτε τουαλέτα να πλένεστε με νεράκι-σκέτο νεράκι κ να στεγνώνει πολύ καλά η περιοχή.το καλύτερο κ ασφαλέστερο!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας .Πασχω απο candida και επειδη με τα φαρμακα δε γινοταν τιποτα πηρα κεφιρ.

Ομως απο τη πρωτη μερα που ιπια κεφιρ αρχισε φαγουρα σε ολοτο σωμα μου οχι τοσο εντονη αλλα αρκετα ενοχλητικη επισης παρατηρησα αυξημενες κολπικες εκρισεις που θαλεγα μιαζουν με κεφιρ ειναι φυσιολογικα ολα αυτα με τη χρηση κεφιρ η μημπως κανω περισσοτερο κακο.Το θετικο ειναι οτι οι ενοχλισεις που ειχα απο τη καντιντα φαγουρα στην ευαισ8ητη περιοχη εχουν σταματησει.Δηλαδη εχω φαγουρα μονο στο υπολοιπο σωμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...