Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια και αγόρια καλημέρα. Θα ηθελα να ρωτήσω τωρα που ανθισαν τα λουλουδάκια και μετα απο αυτη την υπεροχη σκονη εισαγωγης που κυκλοφορουσε στην ατμοσφαιρα πως ειστε; Εγω εχω φουντωσει τοσο πολυ που δεν με εχω ξαναδει ετσι.

Ουτε την πρωτη φορα δεν ημουν ετσι και δεν βρισκω με τιποτα παρηγορια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rozi

    rozi 77 δημοσιεύσεις

  • Haris1977

    Haris1977 20 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 12 δημοσιεύσεις

  • voula2

    voula2 11 δημοσιεύσεις

Κορίτσια και αγόρια καλημέρα. Θα ηθελα να ρωτήσω τωρα που ανθισαν τα λουλουδάκια και μετα απο αυτη την υπεροχη σκονη εισαγωγης που κυκλοφορουσε στην ατμοσφαιρα πως ειστε; Εγω εχω φουντωσει τοσο πολυ που δεν με εχω ξαναδει ετσι.

Ουτε την πρωτη φορα δεν ημουν ετσι και δεν βρισκω με τιποτα παρηγορια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

δεν είμαι γονέας, ούτε έγκυος (είμαι άντρας) απλά γράφτηκα στο forum επειδή ανήκω κι εγώ στο μεγάλο κλαμπ των 'προνομιούχων' και ξεχωριστών ανθρώπων με ψωρίαση. :lol:

 

Η ιστορία μου ξεκίνησε στα 10 οπότε και εμφανίστηκαν τα πρώτα σημάδια στις μασχάλες μου.Οι γιατροί το διέγνωσαν αμέσως οπότε (ευτυχώς) δεν ταλαιπωρήθηκα με άλλες εξετάσεις και βιοψίες(!) όπως διάβασα σε άλλες περιπτώσεις εδώ μέσα.Παρεμπιπτόντως διάβασα όλες τις σελίδες του topic πριν να ποστάρω ώστε να έχω μια γενικότερη εικόνα.

 

Μετά την πρώτη διάγνωση λοιπόν οι γιατροί κατέστησαν σαφές στους γονείς μου ότι κατά πάσα πιθανότητα θα με ταλαιπωρήσει το θέμα για όλη μου τη ζωή.Για καλή μου τύχη οι γονείς μου αντιμετώπισαν το θέμα με τον πιο ήρεμο και λογικό τρόπο.Φρόντισαν να με προετοιμάσουν κατάλληλα, λέγοντας μου πολύ ψύχραιμα τι είχα,εξηγώντας μου κανονικά τι πρέπει να κάνω και με έκαναν να πιστέψω ότι στην ουσία δεν έχω τίποτα και θα μπορώ να έχω έναν κανονικότατο τρόπο ζωής.Και είχαν δίκιο.

 

Σήμερα είμαι 23 και η ψωρίαση δεν έχει εξαφανιστεί ούτε δευτερόλεπτο από τη ζωή μου.Έχω σταγονοειδή ψωρίαση ήπιας μορφής με τις γνωστές εξάρσεις και υφέσεις και δεν νομίζω να έχει υπάρξει μέρος του σώματός μου που να μην έχει εμφανιστεί.Κεφάλι,αγκώνες,γάμπες,λαιμός,αυτιά(πίσω και μέσα),πλάτη,μασχάλες,μέση,κοιλιά,χέρια,πόδια ακόμα και στη μέσα μεριά της κόγχης του ματιού δίπλα στη μύτη.Ευτυχώς ποτέ δεν εμφανίστηκε σε όλα αυτά τα σημεία ταυτόχρονα με μόνη 'σταθερή αξία' το τριχωτό της κεφαλής απ' όπου δεν εξαφανίζεται ποτέ.Έχω παρατηρήσει ότι ανά περιόδους εμφανίζεται σε κάποια σημεία στα οποία μετά από λίγο εξαφανίζεται για να εμφανιστεί κάπου αλλού.Επίσης έχω παρατηρήσει το εξής παράδοξο:η ασθένεια εμφανίζεται σαν να ακολουθεί έναν κανόνα συμμετρίας.Έτσι εμφανίζονται σημάδια συμμετρικά κατά τον κύριο άξονα συμμετρίας του ανθρώπινου σώματος,τη σπονδυλική στήλη.Εμφανίζονται τις ίδιες περιόδους συμμετρικά στους αγκώνες πχ για να εξαφανιστούν μετά από λίγο καιρό και να εμφανιστούν συμμετρικά και πάλι στις γάμπες.Δεν ξέρω εάν έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο.

 

Όπως όλοι έχω δοκιμάσει ατελείωτα σκευάσματα,κρέμες και διάφορες αλχημείες με την πιο αποτελεσματική να είναι οι καλοκαιρινές διακοπές...Ατελείωτο μπάνιο,ηλιοθεραπεία και αποχή από σχολή,μαθήματα και εξετάσεις...Το χειμώνα butavate scalp application στο κεφάλι για 2-3 μέρες μέχρι να καθαρίσει και μετά ξανά όταν εμφανιστεί σε σημείο όπου να φαίνεται,δηλαδή στο μέτωπο.Στο σώμα dovobet με την ίδια τακτική.Δυστυχώς δεν έχω καθίσει ποτέ συστηματικά να ασχοληθώ περισσότερο, επειδή με κουράζει η διαδικασία και απεχθάνομαι το αίσθημα της λίγδας στο σώμα μου.Για κρέμες στο κεφάλι δεν το συζητώ,δοκίμασα κάποτε για μία εβδομάδα και αυτό ήταν.Σε ενέσεις και χάπια δεν πέρασα ποτέ και γιατί οι γιατροί δεν το συνιστούσαν και γιατί δεν ήθελα εφόσον η κατάστασή μου αντιμετωπιζόταν προσωρινά με κρέμες.Επίσης ποτέ δεν επηρέασα τη διατροφή μου.Κάνω γενικά υγιεινή ζωή,απεχθάνομαι το αλκοόλ και το τσιγάρο και τρώω όσο καλύτερα μπορώ δεδομένου ότι είμαι φοιτητής.Το χειμώνα με τα μακρυμάνικα βολεύομαι μια χαρά ενώ όταν ξεκινάνε τα κοντομάνικα βάζω για 1-2 εβδομάδες πριν και μετά όποτε πάει να ξεμυτίσει.Στη θάλασσα δεν υπάρχει ίχνος.

 

Από ψυχολογικής άποψης δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα κυρίως λόγω της απόλυτα σωστής αντιμετώπισης του θέματος από τους γονείς μου,όπως προανέφερα.Ποτέ δεν σκέφτηκα την ψωρίαση ως ένα πρόβλημα που καταστρέφει (προς Θεού) τη ζωή μου, και η αυτοπεποίθησή μου είναι άριστη.Υπάρχουν πολύ χειρότερες καταστάσεις που έχω δει στη ζωή μου και μάλιστα καταστάσεις στις οποίες το πρόβλημα δεν είναι καν ασθένεια.Η μόνη κουραστική διαδικασία είναι να εξηγείς ξανά και ξανά στους αδαείς (δεν τους αδικώ) όλο το ποιηματάκι :lol: Η αλήθεια είναι ότι στο άκουσμα και μόνο μερικοί κοντοστέκονται αλλά μετά τη μαγική φράση 'δεν κολλάει' όλα καλά.Οι φίλοι μου γνωρίζουν πλέον καλά.Στην κοπέλα μου εξήγησα λεπτομερώς την κατάσταση από την αρχή και αντιμετωπίζει το θέμα σαν να μην υπάρχει καν βοηθώντας με έτσι απίστευτα.Φαίνεται ότι είναι πολύ άνετη με την ασθένεια καθώς την βοήθησα κι εγώ με τη στάση μου και είμαστε καλύτερα από ποτέ.Το μόνο πράγμα που πραγματικά δεν θέλω και ίσως λίγο στο βάθος με στεναχωρεί είναι να μεταβιβάσω το φορτίο στα παιδιά μου.Το ξέρω ότι δεν είναι απόλυτο αυτό αλλά η πιθανότητα με ανησυχεί.

 

Ζώντας 13 χρόνια ήδη με την ψωρίαση έμαθα πως το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει από την αρχή να το πάρεις απόφαση ότι θα ζήσεις με αυτό.Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσει κανείς τόσο το καλύτερο.Πιστεύω ότι ήταν καλύτερο για μένα που έμαθα από μικρός να ζω έτσι καθώς αν εμφανίζονταν πχ στα 20 να μου ήταν πιο δύσκολο.Κάνω ότι κάνουν όλοι, ποτέ δεν μένω απέξω ούτε από επιλογή μου ούτε λόγω κοινωνικού αποκλεισμού και αλίμονο σε όποιον τολμήσει να μου φερθεί 'διαφορετικά' λόγω της ιδιαιτερότητάς μου.Κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να κρατάω την ασθένεια περιορισμένη και φροντίζω να μένω ενήμερος σχετικά με τις νέες εξελίξεις.Ελπίζω να μην 'θεριέψει' ξαφνικά κάποια στιγμή,αλλά και αυτό να γίνει δεν χάθηκε και ο κόσμος μαθημένος είμαι.

 

Συγγνώμη εάν κούρασα απλά χάρηκα που βρήκα ένα forum με ομοιοπαθείς :D Όπως πολλοί είπαν και πιο πάνω χρειάζεται υπομονή και ηρεμία πάνω απ' όλα.Και κυρίως μην ξεχνάτε να δείχνετε στους ανθρώπους που είναι κοντά σας ότι καταλαβαίνετε πόσο πολύ σας βοηθάνε και να τους ευχαριστείτε γι' αυτό.Πραγματικά εάν όλοι συμπεριφέρονταν σαν αυτούς η ασθένειά μας ίσως και να μην μας ενοχλούσε καν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πριν από 10 χρόνια περίπου θυμάμαι την τότε δερματολόγο μου να λέει ''Σε περίπου 5 χρόνια θα λυθεί το θέμα, είμαστε πολύ κοντά'' εννοώντας τις ιατρικές και εργαστηριακές έρευνες.Πέρασαν όμως τα 5 και άλλα 5 επίσης.

 

Ομολογώ πως δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στις φαρκαμοβιομηχανίες και προσωπικά πιστεύω λογικά σκεπτόμενη νομίζω, πως κανέναν δε συμφέρει να τελειώσει το θέμα ψωρίαση.Τα μηνιαία έξοδα ενός ψωριασιακού ακόμα κι αν είναι ασφαλισμένος (καθότι πολλές φορές χρειάζεται και συμμετοχή ή ιατρικά ραντεβού με γιατρούς που δεν ειναι συμβεβλημένοι με ασφαλιστικά ταμεία και λοιπά...) είναι αρκετά.

 

Το κύριο θέμα λοιπόν δεν είναι μόνο να μάθεις να ζεις με την ψωρίαση, αλλά αφού σε αφορά το θέμα να φροντίζεις να μαθαίνεις και τι γίνεται και στο ιατρικό κόσμο.

 

Σε άλλες χώρες (ειδικά στην Αμερική) πόσος κόσμος παραμυθιάζεται με θεραπείες που κάθε λογής σωτήρας προσφέρει έναντι σαφώς αδράς αμοιβής.

 

Καλό θα ήταν να το ψάχνουμε λίγο περισσότερο.. Σε μια κοινωνία που το χρήμα είναι η κινητήριος δύναμη και τα πάντα κοινούνται από επιχειρήσεις (βλέπε φαρμακοβιομηχανίες - μία απο τις 7 λεγόμενες υπερδυνάμεις ) θαύματα δυστυχώς δε γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λες rozi.Απλά μπορείς κάλλιστα να κάνεις ταυτόχρονα και τα δύο.Από τη στιγμή που μία θεραπεία είναι πάρα πολύ δύσκολο (για οποιουσδήποτε λόγους) να ανακοινωθεί πρέπει κάποια στιγμή να συμβιβαστεί κανέις με την ιδέα ότι αυτή η κατάσταση θα τον ταλαιπωρεί για πολύ ακόμα,ίσως και για πάντα.Αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να βρει ψυχολογική ηρεμία.

Ταυτόχρονα πρέπει σαφώς να το ψάχνεις το θέμα.Έχω πάει σε ατελείωτους γιατρούς και συνεχίζω να πηγαίνω για να μαζεύω γνώμες.Ενημερώνομαι από το ίντερνετ και συμμετέχω σε πολλά forum με ομοιοπαθείς.

Δεν εννοώ λοιπόν να μην το ψάχνουμε...Και να το ψάχνεις και φυσικά να μην χάνεις ποτέ την ελπίδα ότι κάτι θα μας σώσει,αλλά πάντα να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι η ψωρίαση μπορεί να σε συντροφεύει για πολύ καιρό ακόμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και πάλι :-)

 

Aχ παρότι εδώ και κάμποσο καιρό μου έιχε εξαφανιστεί η άτιμη, ήρθε φορτσάτη και όπως φαίνεται να μείνει για το καλοκαίρι για να με ταλαιπωρήσει.Δε θέλω να βάλω άλλες κρέμες κορτιζόνης ( γεμίζω ραγάδες ).Αν και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην αρχίσω ξανά βιολογικές-ενέσιμες θεραπείες, μετά το πατατράκ με το Raptiva...νομίζω όμως πως δεν έχω άλλη επιλογή προς στιγμήν.

 

Θα ήθελα αν κάποιος κάνει θεραπεία με βιολογικούς παράγοντες να με ενημερώσει, διότι υπάρχουν αρκετές και θα ήθελα πριν επιλέξω να εχω και μια γνώμη παραπάνω.Καλός ο γιατρός αλλά σαν τον πάσχοντα κανείς..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλιά σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και 'γω λοιπον ενας απο τους τυχερους.

Αν και διαβασα ολα τα σχολια στο forum για το συγκεκριμενο θεμα επαθα πλακα κυριολεκτκα με αυτα που εχεις γραψει redherring. Οτι εχεις γραψει ειμαι πραγματικα φτυστος εγω! Εχω δει ακριβως τα ιδια ιδια συμπτωματα με 'σενα. Εχω παρατηρησει ακριβως τα ιδια πραγματα μαζι σου.

Τοσα χρονια εχω δοκιμασει και γω οτι και 'συ αλλα και αλλα που διαβασα απο τα κοριτσια πιο πανω.Φυσικα δεν ειδα κανενα αποτελεσμα.Εχω φτασει σε σημειο να λεω πλεον οτι εχω δοκιμασει και 'γω σχεδον τα παντα γιατι..μαντεψε...το εχω και 'γω 13 χρονια σαν και 'σενα!Βεβαια ειμαι μεγαλυτερος εχω μπει στα 29 ομως θυμαμαι σαν σημερα το 1995 που μου εμφανιστικε πρωτα στο τριχωτο τις κεφαλης πυτιριδα...και αυτο εξελιχθηκε πολυ γρηγορα σε ψωριαση.

Εχω παρατησησει ομως οπως ειπα και πιο πανω σε οτι σημεια εχεις αναφερει τα ιδια συμπτωματα με 'σενα και αυτο μου συμβαινει πρωτη φορα τοσα χρονια, ακομη και τα χρονια να ειναι ιδια.

Τωρα...αν βρω καποια στιγμη και μια γυναικα ακριβως με τα ιδια σημπτωματα με 'σενα redherring...τοτε θα ειμαι πολυ χαρουμενος! :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο μένα, αν και ειμαι παλιο μελος και δαβάζω στο φορουμ δεν ειχα τυχει σε αυτό το threat.

Ειμαι και εγώ μέλος του "club" απο τα 20 μου.

Θα ηθελα να ρωτήσω αν εχετε δοκιμάσει ομοιοπαθητική και αν πιστεύετε πως εχει αποτέλεσμα.

Προβλημα εχω οπως σχεδον οι περισσότεροι σε αγκώνες, χέρια, κεφάλι, φρύδια , αυτιά. και δυστυχώς και κατω.....(ειμαι αντρας)

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω και σενα και ολους οσους το εχουν.το εχει η μαμα μου και απο μωροο ενιωθα τη θλιψη που ειχε μερικες φορες γιαυτο αλλα τωρα τελευταια ειναι καλυτερα και πιστευει οτι το εχει καταπολεμησει.και γω φυσικα χαιρομαι μαζι της...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ vasiliadis1, θα σου πω για την εμπειρία μου με την ομοιοπαθητική..

Αν και όπως θα σε ενημερώσει και ο ομοιοπαθητικός γιατρός, οι πιθανότητες να ᾽᾽πιασει᾽᾽ ειναι 50% αναλόγως τον άνθρωπο ( και όχι μόνο για την ψωρίαση για όλες τις ασθένειες ).

 

Το λέω πολύ απλά γιατι μπορεί να ανήκεις στο αλλο 50% άρα τα αποτελέσματα να είναι διαφορετικά σε ΄σενα.

 

Για κάποια χρόνια η ψωρίαση είχε περιοριστεί στο τριχωτό της κεφαλής και ενίοτε στο πρόσωπο.Νόμιζα πως αφού μέχρι τότε δεν είχα τίποτα στο σώμα θα περιοριζόταν εκεί.Επειδή δε γινόταν άλλο με τις κρέμες όμως αποφάσισα να ξεκινήσω ομοιοπαθητική ( σε ένα μεγάλο και γνωστό κέντρο ομοιοπαθητικής στο Μαρούσι Αττικής για το οποίο είχα ακουσει τα καλύτερα - για όσους γνωρίζουν ).

 

Αφου πήρα απόφαση να κόψω τον καφέ και το πολύ κάπνισμα όπως μου είπαν..ξεκινησα τα ομοιοπαθητικά χάπια.Εκείνοι μετά απο ένα ψυχολογικό τεστ και από την ιστορία της ζωής μου ( ναι κι όμως, με ρώτησαν μέχρι και πόσες ολοκληρωμένες σχέσεις έχω κάνει στη ζωή μου ) , μου έδωσαν τα κατάλληλα.3 την ημέρα αν δεν κάνω λάθος.

 

Το θέμα όμως ήταν πως μου απαγόρευσαν ρητά την κορτιζόνη, η οποία εμπεριέχεται λίγο έως πολύ σε όλα τα προιόντα για ψωρισιακούς ( βλέπε Dovobet,Propiosalic κ.ά.)

 

Με ενημέρωσαν πως τα πράγματα δεν μπορούν να γίνουν χειρότερα.Ή θα με βοηθήσει η ομοιοπαθητική ή δε θα φέρει καμία αλλαγή.Μου είπαν πως έπρεπε να κάνω υπομονή περίπου 2 μήνες, μέχρι να έχουμε πλήρη εικόνα και να δούμε διαφορά.

 

5 μήνες περίμενα κάνοντας τη θεραπεία.Σε όλο αυτό το διάστημα η ψωρίαση φούντωνε και στα μαλλιά και στο πρόσωπο.Παρότι είμαι γυναίκα και μπορώ να χρησιμοποιώ μακιγιάζ και να κρύβω καλά τα σημεία με πρόβλημα, είχα γίνει τόσο χάλια που δεν μπορούσα να κυκλοφορήσω και να πάω στη δουλεία μου.Ειχαν εξογκωθεί τα σημάδια στο πρόσωπο.

 

Με είχαν ενημερώσει από την αρχή, πως κάτι τέτοιο θα γίνοταν βέβαια..

Στην αρχή θα φουντώσει μου είπαν και μετά θα καλμάρει, μη φοβηθείς.

 

Αυτό για το οποίο δε μου είχε μιλήσει κανείς ήταν το γεγονός πως δε θα περιοριζόταν πλέον σε πρόσωπο και μαλλιά αλλά θα πήγαινε και στο σώμα.

 

Τότε για πρώτη φορά στη ζωή μου γέμισα σε όλο το σώμα και μάλιστα άσχημα.Δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω και καμία κρέμα , λόγω της αγωγής με ομοιπαθητικά χάπια οπότε κάθε μέρα η κατάσταση γινόταν χειρότερη.

 

Τα τεράστια σημάδια που είχα στα πόδια έκαναν 1 χρονο να φύγουν με χρήση βέβαια κορτιζονης σε κρέμα.

 

Τα μεγάλα σημάδια μου έκαναν εντύπωση, γιατί έχω σταγονοειδή ψωρίαση και όχι κατά πλάκας.

 

Έκοψα τα χάπια μαχαίρι και αυτό φούντωσε ακόμα πιο πολύ την ψωρίαση.Συνέχισα να χρησιμοποιώ κρέμες και διάφορα άλλα που προφανώς ήδη γνωρίζεις.Ποτέ ξανά από τότε δεν έχουν εμφανιστεί τέτοιες μεγάλες πλάκες με λέπια μόνο τα κλασικά μικρά σημαδάκια που ηξερα και.. αγαπούσα :P Βέβαια από τότε και μετά είχα και στο σώμα μέχρι και σήμερα.

 

Άν και ήθελα να αναφέρω μονο τα γεγονότα ως έχουν δεν μπορω σε ένα forum να μην πω και την άποψη μου.Θεωρώ πως μετά την εμπειρία μου και σχετικές εμπειρίες φιλων και γνωστών ( σε όλα τα κέντρα και οι περισσότεροι γιατροί εφαρμόζουν ακριβώς την ιδια τακτική ) η ομοιοπαθητική δεν είναι τίποτε άλλο από ένα mindgame.

 

Δεν ξέρω αν είδες μια έρευνα ενός Αμερικάνικου παν/μιου, κατά την οποία έδιναν στους μισούς ασθενείς κανονικά τα φάρμακα τους και στους άλλους μισούς καραμέλες χωρίς εκείνοι να το γνωρίζουν.Το αποτέλεσμα ήταν πως οι περισσότεροι από τους ασθενείς που έπαιρναν τις καραμέλες και όχι τα φάρμακα παρουσίαζαν την ίδια ακριβώς βελτίωση με εκείνους που έκαναν κανονικά τη θεραπεία.

 

Ένα τρικ για να νομιζεις πως θα βελτιωθείς , αφού κάνεις ''θεραπεία'' και ουσιαστικά να το πιστέψεις μέσα σου.Αυτό νομίζω πως είναι και η ομοιπαθητική.Αν δεις τι περιέχουν τα ομοιοπαθητικά χάπια θα γελάσεις.Καλύτερα να κόβω λουλούδια από τον κήπο μου και να τα τρώω :P

 

Όπως πολλάκις μου έχουν πει οι γιατροί μου ''ποτέ μη σταματάς μια θεραπεία για ψωρίαση ότι νέο κι αν δοκιμάσεις κάντο παράλληλα''.Όπως έδειξε η πορεία ( 10 χρονια ψωρισιακή έχοντας δοκιμάσει τα πάντα ) είχαν δικιο.Νομίζω πως δεν πρέπει να αφήνουμε την ψωρίαση να φουντώνει και κυρίως να επεκτείνεται και σε άλλα σημεία του σώματος που προηγουμένως ήταν καθαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολους!Ειμαι 24 χρονων και ανηκω και εγω στο κλαμπ των ατομων με ψωριαση την οποια εχω εδω και 11χρονια!γενικα και εγω οπως ολοι ακολουθω τοπικη θεραπεια με κορτιζονη κυριως ή ''φτιαχτες" αλοιφες με κορτιζονη και βιταμινες ωστε να μην ειναι τοσο ισχυρες.το τελευταιο διαστημα βαζω την γνωστη dovobet!

παρολα αυτα το τελευταιο χρονο εχω δει μια σημαντικη επιδεινωση που με εχει προβληματισει πολυ:(.βεβαια για να πω την αληθεια το εχω παραμελησει λιγο το θεμα καθως εχω βαρεθει με τις αλοιφες και ολη αυτη τη λιγδα!!

το προβλημα μου εστιαζεται κυριωσ κατω απ το στηθος και στη πλατη χωρις ιδιαιτερη παρουσια λεπιων απλα κοκκινιλες.

Εχω δοκιμασει και ομοιοπαθητικη αλλα τζιφος!Μην σας πω οτι εγινα χειροτερα δηλαδη!

Απο χθες σκεφτομαι να αρχισω χαπια αλλα ειμαι διστακτικη καθως διαβασα για διαφορες παρενεργειες.

Οποιος εχει καμια καλη ιδεα ας την ριξει γιατι η κατασταση δεν παλευεται αλλοοοοο:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. Παίρνω τα νεοραλ εδω και 2 χρ'ονια κ θέλω να τα σταματήσω. Μπορειτε να μου πείτε τον ρυθμό που είναι σωστός για να το κάνω ? Δλδ στην αρχή μέρα παρά μέρα και μετά ? Όποιος ξέρει ας μου πει πλζ !! Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

yO again :wink: sousouraditsa σχετικά με τη διακοπή των Neoral πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου.Άλλωστε δεν είναι στάνταρ η δοσολογία, εξαρτάται από την ηλικία, το βάρος, την κατάσταση και λοιπά.. Οπότε κανείς άλλος δεν μπορεί να σου απαντήσει πέρα από το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

melina1 έχουμε την ίδια ηλικία και το ίδιο διάστημα ''επαφής'' με την ψωρίαση.

 

Εγώ έχω δοκιμάσει βέβαια χάπια τα Neoral, αλλά καθότι αναγκαζόμουν ταυτοχρόνως να χρησιμοποιώ και Dovobet γιατί από μόνα τους δε μου έκαναν τίποτα ιδιαίτερο τα σταμάτησα.

Από ότι έχω δει , αν και κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά σε οποιαδήποτε θεραπεία, τα χάπια βοηθούν αρκέτα εκείνους με κατά πλάκας ψωρίαση.Οι πλάκες μείωνονται σε έκταση και το πρόβλημα δεν είναι έντονο.

Εσύ μας είπες πως κυρίως σε ενοχλούν οι ''κοκκινίλες'' ( όπως κι εμένα ) οπότε μάλλον μιλάμε για σταγονοειδή ψωρίαση.

 

Τα χάπια είναι πολύ δυνατά με αρκετές παρενέργειες.Ενδεχομένως μετά από αρκετή σκέψη και συζήτηση με το δερματολόγο σου να αποφασίσεις να δοκιμάσεις για κανένα 3μηνο να δεις πως πάει.Εγώ χωρίς να θέλω να σε τρομάξω απέκτησα μικροπρόβλημα με το στομάχι μετά τη χρήση.Είναι ρίσκο δηλαδή.

Κάτι σαν 50-50%.Το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει να το κάνεις μόνο αν αισθάνεσαι πραγματικά άσχημα και το πρόβλημα είναι μεγάλο.

 

Καλά κουράγια και προσοχή με την κατάχρηση της κορτιζόνης σε κρέμες , προκαλεί λέπτυνση του δέρματος ( έχω ήδη αρκετές ραγάδες σε κουφά σημεία απο την κορτιζόνη )

Kisses

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω προσωπικα δεν εχω ψωριαση αλλα εχει ο αδελφος μου χρονια και ηθελα απλα να γραψω οτι καταλαβαινω τι περνατε και ποσο δυσκολο ειναι. Δυστυχως τα αυτοανοσα ειναι φοβερο πραγμα ( εχω και εγω το μεριδιο μου στα αυτοανοσα ) και η ιατρικη δεν δειχνει να προσφερει θεραπειες ( πολυ βολικο αυτο για τις φαρμακευτικες - δια βιου ακριβα φαρμακα ).

Α

πλα να πω οτι η μητερα μου βρηκε θεραπεια με σοβαροτατο αυτοανοσο και οταν ολοι οι ιατροι της συστηνανε τρομακτικες θεραπειες με φαρμακα που προκαλουν λευκαιμια, σε ομοιοπαθητικο. Δεν σημαινει οτι η ομοιοπαθητικη απαραιτητα ειναι η λυση στο προβλημα αλλα πιστευω οτι αξιζει να δοκιμασει κανεις τις εναλακτικες θεραπειες...τι εχει να χασει. Αυτο προσπαθω να πεισω και τον αδελφο μου που βασανιζεται πολυ απο ψωριαση αλλα ακομα δεν τα καταφερα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εγω μολις χεκινισα να βαζω madecassol

 

εγω εχω ψωριαση στουσ αγκωνες και στα δαχτυλα χεριων

 

στα χερια ηταν πιο ασχημα γιατι ειχα και σκισιματα

 

λοιπον ειναι 3 μερες που την βαζω και ηδη εκλεισαν τα σκισιματα

και στους αγκωνες εχει μεινει μια ελαφρια κοκκινιλα.

πρωτη φορα την βαζω κι εγω αλλα βλεπω τοσο γρηγορη βελτιωση και ειπα να ενημερωσω

 

 

Ayth h alloifh pou xrhsimopoieis einai kortizonouxa ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Με έχει βοηθήσει τελευταία μία κρέμα της propoline η Caledula cream. Απλώς την ηρεμεί πολύ και δεν δημιουργούνται λέπια. Βάζω σχεδόν κάθε μέρα.

Να 'στε όλοι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Με έχει βοηθήσει τελευταία μία κρέμα της propoline η Caledula cream. Απλώς την ηρεμεί πολύ και δεν δημιουργούνται λέπια. Βάζω σχεδόν κάθε μέρα.

Να 'στε όλοι καλά...

Οι κοκκινίλες βέβαια παραμένουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εχω και εγώ ψωρίαση εδώ και 15 χρόνια !!

Οπως όλοι μας έχω δοκιμάσει τα πάντα απο αλοιφές φαρμακευτικές και μη μέχρι και χάπια ( Santimum Neoral ), χωρίς όμως να δω ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Εντελώς τυχαία εδώ και 4 χρόνια έμαθα ότι στην Ικαρία υπάρχουν ιαματικές πηγές για διάφορες παθήσεις και μία απο αυτές συγκεκριμένα

η πηγή Λευκάδα ( λίγο έξω απο τον Αγ. Κύρηκο ) είναι ιδανική για δερματκά και ειδκά για ψωρίαση.

Έχω δεί διαφορά και φέτος είναι η 5η χρονιά που θα πάω.

Μάλιστα καλύπτει το ΙΚΑ ένα ποσό σαν λουτροθεραπεία.

Επίσης ξεκίνησα φέτος και ομοιοπαθητική και τα αποτελέσματα είναι

ενθαρυντικά.

Οσον αφορά τις κρέμες που όλοι βάζουμε απο τυχαία βάζοντας

μια κρέμα της γυναίκας μου για μετά την ηλιοθεραπεία είδα ότι φεύγει η φαγούρα και τα σημάδια.

Σημειώστε ότι έχω ψωρίαση σε μεγάλη έκταση στα πόδια , στα χέρια και στην κοιλιά μου.

Οποιος θέλει λεπτομέριες για Ικαρία στην διάθεσή του.

Καλό βράδυ.:-P

Link to comment
Share on other sites

Λουτρά? Υπάρχει τίποτα καλύτερο για την ψωρίαση από την θάλασσα?Για τώρα το καλοκαίρι ειδικά είναι ότι πρέπει.Εγώ το χειμώμα παίρνω νερό από τη θάλασσα σε μπουκάλια και το χρησιμοποιώ κυρίως στο πρόσωπο για να μη βάζω εκεί κρέμες όσο γίνεται..

 

Αν μπορούσαμε για 3 μήνες το χρόνο να πηγαίνουμε στη θάλασσα πρωί και απόγευμα δε θα είχαμε ποτέ ξανά εμφάνιση της ψωρίασης.Αλλά ποιος έχει το χρόνο για κάτι τέτοιο.Η θάλασσα είναι το μόνο αποδεδειγμένο γιατρικό για την ψωρίαση που πιάνει σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλές διακοπές σε ολους,

θα ηθελα να κανω μία ερωτηση μηπως και γνωρίζετε,

τωρα που κανω συχνά ηλιοθεραπεία εχω παρατηρήσει οπως καθε χρόνο μεγάλη βελτίωση εως και εξαφάνιση της ψωρίασης σε κεφάλι, φρύδια, αυτιά , ομως καμια διαφορά σε σημάδια που εχω στα χέρια μου. ( στις παλάμες).

γνωρίζει καποιος γιατι?

επισης, υπαρχει καποια αλοιφη που να επαναφέρει το δέρμα στα χέρια στο φυσιολογικό?

(ειναι το μόνο σημείο που με αλλοιφες δεν φευγει η ψωρίαση) μονο φευγει το λεπι με τις ενυδατικές κρεμες που βάζω.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.λεγομαι αντωνης και ειμαι ειμαι 21 χρονων.vasiliadis γι αυτο που ρωτας δεν μπορω να σε βοηθησω εγω γιατι εγω προσωπικα δεν εβρισκα γιατρεια στην θαλασσα και τον ηλιο αλλα αντιθετα η κατασταση επιδινονοταν.και απο τα δυο.τωρα θα σας πω την ιστορια μου γιατι εγω εχω ξεπερασει για 10 χρονια περιπου την ψωριαση εντελως την πρωτη φορα και παω για δευτερη.οταν ημουν 2 χρονων εβγαλα εξανθηματα σε ολο μου το κορμακι.η μητερα μου με πηγε σε διαφορους δερματολογους και εκαναν διαγνωση ψωριαση.της ειπαν τα καθεκαστα οτι δηλαδη δεν θεραπευεται και επαθε την πλακα της ζωης της.της εγραψαν αλοιφες ακομη και την μπουταβειτ για παιδι 2 χρονων!απ οσο ξερω εχει κορτιζονη.τελικα δεν τα πηρε τα φαρμακα και σαν τελευταια ελπιδα αν και ειχε τις επιφυλαξεις της ειπε να με παει στον θειο μου ο οποιος ειναι ομοιοπαθητικος για να δει μηπως γινει κατι.αυτος της ειπε να μην ανησυχει και οτι θα φυγει.της εδωσε κατι χαπακια για ενα μηνα και της ειπε οτι θα επιδυνωθει η κατασταση για λιγο για να ξεσπασει η ασθενεια και μετα θα φυγει.η μανα μου δυσπιστα στην αρχη(ειναι δυνατον να απετυχαν οι δερματολογοι και να βρουμε γιατρεια απο ενναλακτικη ιατρικη?) πηρε τα φαρμακα και μου τα χορηγουσε οπως της ειπε.η κατασταση μουεπιδυνωθηκε και μετα αρχισαν να φευγουν μεχρι που καθαρισα εντελως.αυτα πριν 19 χρονια.στα 13 μου οι γονεις μου χωρισαν και οπως καταλαβαινεται κατι τετοιο ειναι αρκετα επωδυνο και αγχωτικο.καποια στιγμη παρατηρησα γυρω απ τα ματια μου κατι σημαδακια(ξερετε,ψωριαση ηταν)ομως δεν ηξερα οτι ειχα μικρος γιατι η μητερα μου δεν το ειχε αναφερει ποτε.εγω δεν ηξερα τι ηταν και με την παροδο του χρονου εβγαλα και στα γεν. οργανα.οταν της το ειπα μου λεει ωχ πρεπει να ειναι ψωριαση και να ξαναβγηκε και μου ειπε την ιστορια.τοτε λεω θα παω στον δερματολογο να δω μηπως στα τοσα χρονια που περασαν βγηκε καμια θεραπεια.πηγα αλλα μου ειπε μια απ τα ιδια.αποφασισα να παω παλι στον θειο μου.ξεκινησα την θεραπεια απ την δευτερα λυκειου και μεχρι τωρα δεν εβλεπα καμια βελτιωση.τιποτα.ουτε κρυο ουτε ζεστη.δεν βρισκαμε το καταλληλο φαρμακο.γιατι εκει σου κανουν πολλες ερωτησεις για να σου δωσουν το καταλληλο φαρμακο και μπορει κατι να μην απαντουσα σωστα.σκεφτομουν πολυ σοβαρα να σταματησω γιατι το να εχεις ελπιδες καθε φορα που ξεκινας μια αγωγη και αυτες να εξανεμιζονται με το τελος της ειναι πολυ ψυχοφθορο.οποτε ειπα αν δεν το πετυχουμε και αυτη τη φορα θα σταματησω και θα το παρω αποφαση οτι θα ζησω με αυτο.παραδοξως την τελευταια φορα που πηγα πριν απο 3 μηνες και στην αγωγη που μου εδωσε ο οργανισμος μου ανταποκρηθηκε και επιτελους η κατασταση μου επιδυνωθηκε και μετα αρχισε να βελτιωνεται.πλεον τα ματια μου εχουν καθαρισει εντελως μονο μια πολυ ελαφρια διχρωμια μου θυμιζει πλεον την ψωριαση και ακομη βρισκομαι στον πρωτο μηνα αποκαταστασης απο τους 2 που μου ειπε.θα περιμενω αλλον ενα(εχει αρχισει τωρα να υποχωρει και απο τα γεν οργανα)και μετα θα παω να δω τι θα γινει στην συνεχεια.περιμενα να σιγουρευτω για τα αποτελεσματα για να σας στειλω το μνμ αυτο.ειχα διαβασει το φορουμ οταν ειχα αγχωθει για το οτι δεν θα εβρισκα πια γιατρεια αλλα ηθελα να δω τι θα γινει με την τελευταια αγωγη.τα πραγματα πηγαν καλα και νιωθω νικητης που ειδα αισθητη διαφορα.και ειπαμε η αγωγη δεν τελειωσε.σας τα γραφω αυτα οχι για να σας δωσω φρουδες ελπιδες αλλα για να σας πω οτι για μενα υπαρχει γιατρεια.αφου πετυχε σε μενα γιατι οχι σε εσας?οσον αφορα αυτο που ειπε η rozi για το οτι οι πιθανοτητες ειναι 50-50 δεν μου ειπε κατι τετοιο ο ομοιοπαθητικος.απλα θελει πολλη πολυ υπομονη.και ψυχικη δυναμη.δεν το κρυβω οτι πολλες φορες ειπα να τα παρατησω αλλα μετα σκεφτηκα και τι να κανω?να παιρνω μια ζωη φαρμακα με παρενεργειες κ απλησιαστα στην τιμη και στην τελικη να το εχω και πανω μου αυτο?η ολα η τιποτα.πιστεψτε με και 10 χρονια να κρατησει το δερμα μου θα μαι πολυ ευχαριστημενος.θα ξανανω ομοιοπαθητικη παλι μετα και θα φυγει για αλλα 10 χρονια.και το κοστος μιας θεραπειας ειναι πολυ μικρο.μιλαμε για 15-20 ευρω τα φαρμακα.αν θελετε περισσοτερες πληροφοριες εννοειται ειμαι προθυμος να σας δωσω.οποτε γνωιζω καποιον με ψωριαση τον νιωθω δικο μου ανθρωπο.ετσι νομιζω νοιωθετε και σεις.και θα κανα οτι περνουσε απ το χερι μου,επειδη ξερω ποσο επηρεαζει το βιοτικο επιπεδο και την ψυχολογια αυτο το πραγμα,για να απαλλαγουν απ αυτο οσο το δυνατον περισσοτεροι.ειτε ακολουθησετε ομοιοπαθητικη ειτε κλασικη ιατρικη σας ευχομαι πραγματικα να βρειτε την γιατρεια σας!και να μην αγχωνεστε.αυτο θελει η ψωριαση.να την βλεπουμε και να αγχωνομαστε.για να βγαινει περισσοτερο.μην παιζετε το παιχνιδι της!φιλια σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συμπάσχοντες γειά σας, με λένε Χρήστο και πάσχω από ψωρίαση γύρω στα 15 χρόνια.Δεν έχω να πω κάτι διαφορετικό από εσάς ( για γιατρούς, αλοιφές, σκευάσματα και πρακτικούς), αφού διάβασα όλα τα μηνύματα προσεκτικά διαπίστωσα ότι η αγωνία μας είναι μία,πότε θα έρθει εκείνη η ευλογημένη μέρα που θα πούμε:Επιτέλους Καθάρισα!!!!!

Η φύση όμως έχει αντίθετη άποψη και δεν στάθηκε τόσο γενναιόδωρη απέναντί μας.Όμως τώρα τελευταία διαπιστώνω οτι η φύση δεν είναι γενναιόδωρη και σε πολλούς άλλους.

Ετσι λοιπόν νιώθω μια απογοήτευση οτι εκείνη η μέρα δεν θα έρθει ποτέ. Έμαθα λοιπόν να ζω με αυτό το πρόβλημα, να ζω φυσιολογικά, να συμμετέχω σε δραστηριότητες και γενικώς να κάνω ότι κάνει ένας φυσιολογικός άνθρωπος. Βέβαια σε αυτό με βοηθά και η έκταση του προβλήματος(έχω μόνο στα χέρια και ενίοτε στους αγκώνες).Κάνω μια συντηρητική αγωγή, έχω να πάω σε γιατρό πάνω από 5 χρόνια και προσπαθώ να μένω σε αυτή την κατάσταση(πότε καλύτερα, πότε λίγο χειρότερα).

Αυτό όμως που δεν κατάφερα να λύσω και το οποίο με κουράζει αφάνταστα είναι το πώς θα καθαρίσω από τα βλέματα και τις ερωτήσεις των άλλων....

Αυτό που με αγχώνει ακόμα περισσότερο είναι η δουλειά μου, είμαι δάσκαλος και συναναστρέφομαι καθημερινά με παιδιά που πρέπει να μάθουν σώνει και καλά πώς το έπαθα εγώ αυτό.Βέβαια η πρώτη βδομάδα είναι δύσκολη αλλά πάντα όταν τους δείχνω κάτι στο βιβλίο κοιτάζουν το χέρι μου και όχι αυτό που δείχνω.....σιγά σιγά το ξεχνάνε και συνεχίζουμε...

Για να μην σας κουράσω άλλο θέλω να σας πω πως για όλα ευθύνεται ο νους και αν για κάποιο λόγο μπορέσουμε να το διώξουμε από κει μέσα τότε σίγουρα πιστεύω ότι θα έρθει εκείνη η μέρα που θα πούμε: Καθάρισα.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...