Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοξοπλασμα Κατοικίδια και Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

λοιπον θα σας απαντησω εγω αφου δουλευα σε κτηνιατρο 4 χρονια.το τοξοπλασμα μπορουμε να το κολλησουμε μονο αν φαμε τα κοπρανα της γατας η αν αγγιξουμε κοπρανα και δεν πλυθουμε και βαλουμε μετα τα χερια στο στομα.και παλι αυτα δεν ισχυουν και τοσο γιατι πρεπει ο γατος να εχει τοξοπλασμα. αν εχουμε γατες στο σπιτι και βγαινουν και εξω απλα οταν θα μαγειρεψουμε καλο θα ηταν να πλενουμε καλα τους παγκους.

 

και επιτελους να σταματησουν οι γιατροι να τρομοκρατουν τις γυναικες. ειναι ντροπη αυτο. κοριτσια να μην φοβαστε τιποτα ειναι απλοι κανονες υγειινης. εγω εχω 11 γατους και 2 σκυλια.δεν υπαρχει περιπτωση οταν μεινω εγκυος να φυγει εστω και ενα ζωο.

 

εγω ειχα 16 οταν εμεινα εγκυος...και ολα πρωην αδεσποτα...Υοθετηθηκαν οσα ηταν να δωθουν και κρατησα τα 8 που ειναι τα μονιμα μαναρακια μου....Στις εξετασεις μαλιστα βγηκε οτι δεν εχω καθολου αντισωματα μιας και ποτε δεν εχω ερθει σε επαφη με τοξοπλασμα...Εξοργιζομαι οταν γιατροι και οχι μονο οριονται για τα ζωακια...Γιατι ομως βρε παιδια τετοια παραπληροφορηση?Αφου γιατροι ειναι πολλοι...δεν επρεπε να γνωριζουν?Τι κερδιζουν με το να φοβεριζουν τον κοσμο?Πολλοι μου εχουν φερει το ζωακι τους για να το δωσω αλλου μονο και μονο επειδη θελουν να κανουν παιδι(ενω εγω ημουν ηδη εγκυος..χαχα)Και να βλεπατε τα ματακια τους πως τους κοιτουσαν που εφευγαν...Και το πιο κορυφαιο που μου ειπε μια..."προσεχε που θα το δωσεις γιατι τον εχουμε πληρωσει κιολας"(ΕΛΕΟΣ)

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Manoulina ο σκυλος δεν προκειται να να σε επηρεασει σε κατι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου αλλα ουτε και μετα. Να θυμαστε ολες οτι οταν τα παιδια μεγαλωνουν με ζωα γινονται πιο κοινωνικα και πιο υπευθυνα. Αν θελεις τοσο πολυ ενα σκυλακι, μη διστασεις καθολου να παρεις ενα, απλα ψαξτο το θεμα απο αποψη ποια ρατσα θα ταιριαξει με τον τροπο ζωης σας.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είναι ένα κοπριτέξ ράτσας, της γειτονιάς που του έχω ένα μπωλ με νεράκι στην αυλή και τον ταϊζω κιόλας. Ερχεται και κοιμάται στην αυλή τα βράδια, και όλη μέρα μπαινοβγαίνει. Μόλις με δει να βγαίνω με το φαγητό στο χέρι τρελένεται. Θέλω να τον κάνω ένα μπανάκι μόλις ζεστάνει λίγο ο καιρός, και να τον πάω και για κανένα εμβόλιο.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια θέλω την γνώμη σας...επειδή τις περισσότερες ώρες είμαι μόνη μου στο σπίτι καθότι ο σύζυγος γυρνάει στις 11 το βράδυ από την δουλειά και έχω φρικάρει με το να σκεφτομαι οοοοοολη μέρα το θέμα παιδί σκέφτομαι να πάρω ένα παπαγαλάκι για συντροφιά...(σκυλάκι ήθελα αλλά δεν μας το επιτρέπει ο σπιτονοικοκύρης) Η μαμά μου έχει τρελαθεί από την ανησυχία της γιατί φοβάται...ο γιατρός πάντως μου είπε "πάρε ότι θές καλό θα σου κάνει" αλλά να τηρώ τους κανόνες υγιεινής....

Δυστυχώς δεν έχω με τι άλλο να ασχοληθώ και θα χαζέψω....:roll::roll::roll:

Το σπίτι είναι λίγο απομακρυσμένο από τον πολιτισμό και δεν έχω αμάξι τα απογεύματα...πόσο να ασχοληθώ με το μπαλκόνι πιά????:confused:σχεδόν κάθε μέρα το καθαρίζω, αγόρασα καινούργιες γλάστρες και καινούργια φυτά...5 ώρες ασχολιόμουν με τα φυτά την Κυριακή!!!!!ακόμη με πονάει η μέση μου...:-( Όλο το απόγευμα μπαινοβγαίνω στο μπαλκόνι και ανεβοκατεβάζω τις τέντες....(βλέπετε κι αυτές καινούργιες είναι...τις βάλαμε το Σάββατο...)

 

Κι έτσι σκέφτηκα να αγοράσω παπαγαλάκι...να 'χω κι εγώ μια ψυχή να λέω καμιά κουβέντα....αλλά ανησυχώ λιγάκι γι'αυτά που ακούω...

Περιμένω να μου πείτε την γνώμη σας....

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jenny κανε οτι σου λεει ο γιατρος σου. Οι ανησυχιες της μαμας σου μπορει να πηγαζουν απο αποψεις του παρελθοντος οπου δεν υπηρχε πληρη και σωστη πληροφορηση για τετοια θεματα. Σιγουρα θα σου κανει καλο και θα περναει η ωρα σου πιο ευχαριστα. Συζητα με το γιατρο σου ολες τις ανησυχιες σου και ειμαι σιγουρη πως θα σε καθησυχαζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...

υπαρχει περιπτωση ο γατος μου να κολλησε τοξοπλασμα κατα την διαρκεια στειρωσης?

απο προηγουμενη γατα πχ?

ειμαι 7 μηνων εγκυος και ανησυχω μηπως καλλησε και με κολλησει κι εμενα φτασαμε μεχρι τον 7 μηνα αισιος δεν θα ηθελα να με βρει τοξοπλασμωση τωρα που τελειωνω.

GT5np3.png

 

3fx3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγώ βρε κορίτσια που ζω στην εξοχή και έχω 4 σκυλιά, 14 πουλιά διαφόρων ειδών σε κλουβάκια, καμιά 15αρια κότες και κοκκόρια και μια προβατίνα... Εγώ θα έπρεπε να είχα όλες τις αρρώστιες του κόσμου πάνω μου που προέρχονται από τα ζώα. Και όμως είμαι υγιέστατη... Αυτό που ξέρω είναι ότι αν είναι καθαρά και εμβολιασμένα τα ζώα σου και δεν έρχεσαι σε επαφή με τις ακαθαρσίες τους δεν έχεις κανένα πρόβλημα...

 

Φυσικά όπως λέτε παίζει ρόλο και το μισοψημένο κρέας αλλά εγώ για να είμαι ειλικρινής τα φαγητά μου είναι παραψημένα... :)

kabafis.gif
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση ο γατος μου να κολλησε τοξοπλασμα κατα την διαρκεια στειρωσης?

απο προηγουμενη γατα πχ?

ειμαι 7 μηνων εγκυος και ανησυχω μηπως καλλησε και με κολλησει κι εμενα φτασαμε μεχρι τον 7 μηνα αισιος δεν θα ηθελα να με βρει τοξοπλασμωση τωρα που τελειωνω.

γεια σου marisvasi.σου ευχομαι οτι καλυτερο για σενα και το μωρακι σου.ηδη θα ξερεισ οτι για να κολλησεις θα πρεπει να ερθεις σε επαφη με τα κακα της γατας και μετα το χερι σου να παει στο στομα σου πραγμα αρκετα απιθανο οποτε μην ανησυχεις.φροντισε να πλενεις τα σαλατικα σου καλα και να αποφευγεις να τρως η και να πιανεις ωμα κρεατα και δις το χοιρινο.ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!επειδη κι εγω ειχα εχω και θα εχω ζωα σαν παιδι της εξοχης εχω να σας πω αυτα:

με τα σκυλακια δεν υπαρχει προβλημα,μια φιλη μου επειδη δεν ειχε αντισωματα εδωσε τον σκυλο της που τον ειχε μεσα στο διαμερισμα για να μην κολλησει τιποτα:shock::shock::shock::shock::shock:

με τις γατες τιθεται ενα θεμα αν ερθεις σε επαφη με τα κοπρανα τους και δεν πλυθειςκι αυτο παλι μονο αν ειναι μολυσμενες!

οσο για τα παπαγαλακια δε νομιζω πως κολλας τοξο αλλα ψυττακιαση που ειναι αλλη ασθενεια για την οποια δεν εχω πληροφοριες.

το πορισμα ειναι οτι εγκυμονουσες και ζωα συμβιωνουν μια χαρα εφοσον τηρουνται οι βασικοι κανονες υγειινης!υπηρχε περιπτωση ποτε να καθαρισετε τα κακα τους και να μην πλυθειτε?οχι.ε το ιδιο θα κανετε και τωρα!

πιο επικυνδινα ειναι τα μισοψημενα κρεατα και τα μαρουλια παρα τα ζωα.

extra tip:τα πρασινα φυλλωδη λαχανικα(μαρουλια,ροκες κτλ)τα οποια ειναι και πλουσιες πηγες φολλικου,τα πλενετε ενα ενα και μετα τα αφηνετε για 20 λεπτα μεσα σε νεροξιδο.εχουν καθαρισει τελεια!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια χαλαρα....οχι υστεριες

 

το τοξοπλασμα το κολλαμε κυριως απο το κρεας το οχι καλα ψημμενο τα αλλαντικα τυπου προσουτο

και τα απλυτα λαχανικα

 

απο τις γατες αν αυτες ειναι μολυσμενες, μονον αν ερθουμε σε επαφη με τα κακα τους και μετα δεν πλυθουμε και βαλουμε τα χερακια στο στωμα μας

 

οσο για τα σκυλια απο αυτα δεν κολλαμε απολυτως τιποτα

 

τηρουμε τους κανονες απλης υγειινης και δεν χρειαζεται να απομακρυνουμε τα αγαπημενα μας κατοικιδια απο τη ζωη μας

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που διαβάζω κάτι τέτοιο γιατί πριν λίγο καιρό πήραμε ένα σκυλάκι και όλοι μου έλεγαν πρώτα παιδί και μετά σκυλί, μπορεί να χάσεις το μωρό εξαιτίας του σκύλου και τέτοιες μπούρδες. Το έψαξα λίγο και έμαθα οτι δεν παθαίνω τίποτα!!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χαλαρα....οχι υστεριες

 

το τοξοπλασμα το κολλαμε κυριως απο το κρεας το οχι καλα ψημμενο τα αλλαντικα τυπου προσουτο

και τα απλυτα λαχανικα

 

απο τις γατες αν αυτες ειναι μολυσμενες, μονον αν ερθουμε σε επαφη με τα κακα τους και μετα δεν πλυθουμε και βαλουμε τα χερακια στο στωμα μας

 

οσο για τα σκυλια απο αυτα δεν κολλαμε απολυτως τιποτα

 

τηρουμε τους κανονες απλης υγειινης και δεν χρειαζεται να απομακρυνουμε τα αγαπημενα μας κατοικιδια απο τη ζωη μας

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΤΟ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟΞΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΤΕΣ ΜΕ ΣΟΥΒΛΑΚΙ.ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ FAST FOOD.EΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΑ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΦΤΑΣΑ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ...........ΠΑΝΤΩΣ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΦΑΕΙ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα σας!!!

ειμαι 36 ετων ζω με γατες τα τελευταια 30 χρονια..οταν λεω γατες μιλαω αδεσποτες, στειρωμενες εμβολιασμενες..οτι μπορειτε να φανταστειτε!!

ειμαι και απο αυτες που τρωω τα νυχια μου!!! εκανα προγεννητικο ελεγχο και τι να δω;;;; αρνητικη στο τοξοπλασμα!!:Pαρα ΜΟΥΦΑ και μεγαλη ραδιο αρβυλα το θεμα ζωα...μαλλον οι μελλοντικες μανουλες βρισκουν καλη δικαιολογια για να χρυσωσουν το χαπι της εγκαταλειψης του ζωου τους...συγνωμη κιολας αν γινομαι ολιγον εριστικη:roll:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα σας!!!

ειμαι 36 ετων ζω με γατες τα τελευταια 30 χρονια..οταν λεω γατες μιλαω αδεσποτες, στειρωμενες εμβολιασμενες..οτι μπορειτε να φανταστειτε!!

ειμαι και απο αυτες που τρωω τα νυχια μου!!! εκανα προγεννητικο ελεγχο και τι να δω;;;; αρνητικη στο τοξοπλασμα!!:Pαρα ΜΟΥΦΑ και μεγαλη ραδιο αρβυλα το θεμα ζωα...μαλλον οι μελλοντικες μανουλες βρισκουν καλη δικαιολογια για να χρυσωσουν το χαπι της εγκαταλειψης του ζωου τους...συγνωμη κιολας αν γινομαι ολιγον εριστικη:roll:

δεν ειναι και τοσο μουφα.απλα το τοξοπλασμα το κολλας μια φορα.μονο εαν εισαι εγκυος μπορει να δημιουργησει προβλημα κατα τα αλλα δεν υπαρχει λογος να ανησυχησει κανεις.μιλαμε για μια στο εκατομμυριο πιθανοτητες ελα ομως που συμβαινει:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι οκ σιγουρα μπορει να συμβει αλλα αν προσεχουμε και τηρουμε τους κανονες υγιεινης νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα...

εμεις για παραδειγμα εχουμε με τον αντρα μου μια γατουλα 9 χρονων! ειμαστε σε διαδικασια τεκνοποιησης ..μου ειναι αδυνατον να ξεσπιτωσω το ζωακι μου ΑΔΥΝΑΤΟΝ! :confused::confused::confused:

απλα θα προσεχω, δεν καθαριζω εγω την αμμο της και θα κανω εντατικους αιματολογικους ελεγχους οταν με το καλο καταφερω να μεινω εγκυος(!):mrgreen::mrgreen::mrgreen: αμην και ποτε Παναγιά μου!!

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ σιγουρα μπορει να συμβει αλλα αν προσεχουμε και τηρουμε τους κανονες υγιεινης νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα...

εμεις για παραδειγμα εχουμε με τον αντρα μου μια γατουλα 9 χρονων! ειμαστε σε διαδικασια τεκνοποιησης ..μου ειναι αδυνατον να ξεσπιτωσω το ζωακι μου ΑΔΥΝΑΤΟΝ! :confused::confused::confused:

απλα θα προσεχω, δεν καθαριζω εγω την αμμο της και θα κανω εντατικους αιματολογικους ελεγχους οταν με το καλο καταφερω να μεινω εγκυος(!):mrgreen::mrgreen::mrgreen: αμην και ποτε Παναγιά μου!!

σου το ευχομαι:P:p

Link to comment
Share on other sites

αν η γατα μενει αποκλειστικα μεσα στο σπιτι,και δεν τρωει ωμα μολυσμενα κρεατα,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να εχει τοξοπλασμα.παει και τελειωσε αυτο ειναι 1.000.000.000.000

σιγουρο.

απο εκει και περα αν πια θες μπορεις να κανεις και εξεταση στην γατα για να δεις αν εχει περασει τοξοπλασμα παλια,αν εχει περασει καποια στιγμη ,ακομη καλυτερα γιατι δεν ξανακολλαει .το μεταδιδει μονο την πρωτη φορα που θα το κολλησει και αυτο για 1-20 μερες με τα κοπρανα τα οποια πρεπει να εχεις πιασει με το χερι και μετα να βαλεις το στομα.πραγμα πολυ σπανιο.

εχω γατια 34 χρονια,μεσα -εξω και δεν εχω ,ουτε καν αντισωματα για τοξοπλασμα.

εγω φοβαμαι πολυ για ωμα λαχανικα και οχι καλα ψημενο κρεας που ειναι κιολας το 99,9 των περιπτωσεων που κολλας τοξοπλασμα.

για αυτο στην Γαλλια το 60% του πληθυσμου εχει τοξοπλασμα,που τρωνε αψητα κρεατα(με το αιμα,μπλιαχ)

 

προχθες ειχαμε παει σε μια καφετερια και ηταν μια γατουλα,μια εγκυος καθε φορα που πλησιαζε η γατα στα δυο μετρα ,σηκωνοταν και εφευγε μακρια,η φαση ηταν για κλαμματα και οχι για γελια με την αμαθεια πολλων ,δυστυχως.....πολυ θα ηθελα να τις εξηγησω πως εχουν τα πραγματα,αλλα...εδω καλα ,καλα δεν ξερουν οι γυναικολογοι ,θα ξερει ο απλος λαος...

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ σιγουρα μπορει να συμβει αλλα αν προσεχουμε και τηρουμε τους κανονες υγιεινης νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα...

εμεις για παραδειγμα εχουμε με τον αντρα μου μια γατουλα 9 χρονων! ειμαστε σε διαδικασια τεκνοποιησης ..μου ειναι αδυνατον να ξεσπιτωσω το ζωακι μου ΑΔΥΝΑΤΟΝ! :confused::confused::confused:

απλα θα προσεχω, δεν καθαριζω εγω την αμμο της και θα κανω εντατικους αιματολογικους ελεγχους οταν με το καλο καταφερω να μεινω εγκυος(!):mrgreen::mrgreen::mrgreen: αμην και ποτε Παναγιά μου!!

Xαιρομαι πραγματικα που σκεφτεσαι ετσι για το ζωακι σου. Χτες ειχαμε μια κουβεντα με μια φιλη, και μου ελεγε οτι μια γνωστη της εμεινε εγκυος και ειχε και μια γατα στο σπιτι και ο γυναικολογος της της ειπε να κανει ευθανασια στο γατακι γιατι λεει θα κολλουσε τοξοπλασμα. Στενοχωρηθηκα πολυ που το ακουσα.

Μακαρι να μεινεις πολυ γρηγορα εγκυος!!!

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι πραγματικα που σκεφτεσαι ετσι για το ζωακι σου. Χτες ειχαμε μια κουβεντα με μια φιλη, και μου ελεγε οτι μια γνωστη της εμεινε εγκυος και ειχε και μια γατα στο σπιτι και ο γυναικολογος της της ειπε να κανει ευθανασια στο γατακι γιατι λεει θα κολλουσε τοξοπλασμα. Στενοχωρηθηκα πολυ που το ακουσα.

Μακαρι να μεινεις πολυ γρηγορα εγκυος!!!

 

 

γιατι δεν της εξηγεις πως εχει πραγματικα η κατασταση?

στην αναγκη ας παει σε εναν κτηνιατρο να μαθει και το τι πραγματικα αληθευει

αν ειναι δυνατον!ο καθενας ειναι ειδικος στο κομματι του,ο γυναικολογος δεν εχει σχεση με τα κτηνιατρικα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αντισώματα σε τοξόπλασμα (που σημαίνει ότι έχω περάσει) και δεν είχα ποτέ γάτα ούτε σκύλο ... Ο γιατρός μου μου είπε ότι το τοξόπλασμα το κολλάς κυρίως από το μη καλοψημένο χοιρινό!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Xαιρομαι πραγματικα που σκεφτεσαι ετσι για το ζωακι σου. Χτες ειχαμε μια κουβεντα με μια φιλη, και μου ελεγε οτι μια γνωστη της εμεινε εγκυος και ειχε και μια γατα στο σπιτι και ο γυναικολογος της της ειπε να κανει ευθανασια στο γατακι γιατι λεει θα κολλουσε τοξοπλασμα. Στενοχωρηθηκα πολυ που το ακουσα.

Μακαρι να μεινεις πολυ γρηγορα εγκυος!!!

 

 

Ο Χριστος και η Παναγια!!!!!!!!!!!!!

Ο Γιατρος της θελει κρεμασμα στην πλατεια Συνταγματος για παραδειγματισμο!!!!!!!!!!!!!!

 

Τρελαινομαι οταν ακουω τετοια!!!!!!!!

 

Εγω οταν εμεινα εγκυος ειχα ενα κανισακι ( το "Εχασα" δυστυχως πριν 2 χρονια) και η πεθερα μου απαιτουσε μολις γεννηθει το μωρο να το διωξω......

Οταν γεννηθηκε ο γιος μου, εφερα την παιδιατρο στο σπιτι, μου εδωσε οδηγιες για το πως θα χειριστω το νεογεννητο με το σκυλακι μου μεσα στο σπιτι και η πεθερα μου ηταν μπροστα, και παρολα αυτα συνεχισε να μου λεει να διωξω το σκυλι....

Εννοειται πως της ειπα πως αν δεν αντεχει οπως λεει να βλεπει το σκυλι στο ιδιο δωματιο με το παιδι μπορει πολυ απλα......Να σηκωθει να φυγει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Απο την ημερα που γεννηθηκα ζω με καποιο ζωο μεσα στο σπιτι...

Μετα το κανισακι μου πηρα ενα μαλτεζακι το οποιο ειναι ολη μου η ζωη μετα το γιο μου....

Δεν αξιωθηκα να κανω 2ο παιδακι και ο γιος μου μεγαλωσε και μεγαλωνει με συντροφια το σκυλακι μας....

 

Τα ζωα ειναι πλασματα του ιδιου Θεου που επλασε εμας και μεπολυ προσοχη και την τηρηση των βασικων κανονων υγειινης μπορουν να συμβιωσουν μαζι μας σε καθε περιπτωση, ακομα και εγκυμοσυνης...

 

Μια γυναικα που εχει ενα ζωακι, το εχει φροντισει, ταισει, πλυνει και αγαπησει και το διωχνει με ευκολια οταν μεινει εγκυος θα πρεπει να ξαναρωτησει τον εαυτο της αν οντως ειναι αξια να λεγεται ανθρωπος και να γινει μητερα....Μπορει αυτο να ακουγεται σκληρο. ζητω συγνωμη, αλλά αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν αλλαζει.....

 

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωα ειναι πλασματα του ιδιου Θεου που επλασε εμας και μεπολυ προσοχη και την τηρηση των βασικων κανονων υγειινης μπορουν να συμβιωσουν μαζι μας σε καθε περιπτωση, ακομα και εγκυμοσυνης...

 

Μια γυναικα που εχει ενα ζωακι, το εχει φροντισει, ταισει, πλυνει και αγαπησει και το διωχνει με ευκολια οταν μεινει εγκυος θα πρεπει να ξαναρωτησει τον εαυτο της αν οντως ειναι αξια να λεγεται ανθρωπος και να γινει μητερα....Μπορει αυτο να ακουγεται σκληρο. ζητω συγνωμη, αλλά αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν αλλαζει.....

 

 

RESPECT!!! Κι εγώ έτσι ακριβώς αισθάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...