Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μίνι βιογραφικό - ίσως κάποιες να γνωριζόμαστε απο παλιά!


Marilena

Recommended Posts

Koritsia tha elega, an thelete, na anaferoume edo kapoia "stoixeia" gia emas, oste na doume an kapoies mporei na gnorizomaste apo palia, na phgainame sto idio sxoleio h na mename sthn idia geitonia.

 

Kano thn arxh :

 

Me lene Marilena kai exo gennithei stis 31/08/1978

Phga Nhpiagogeio sthn Ag. Paraskevh, A Dhmotikou ston Stavro Ag. Paraskevhs, B kai G Dhmotikou sthn Ag. Paraskevh (epi ths Ag. Ioannou). Apo thn D Dhmotikou os to telos phgaina sto 1o Dhmotiko sxoleio Xolargou (epi ths Perikleous). Phga sto 1o Gymnasio Xolargou kai sto 3o Lykeio Xolargou (Kentriko - Dasaki).

Epishs ston Xolargo phga ta perissotera xronia mou frontisthrio Agglikon sta C.E.S.S. kai epaiza mpasket (Arhs Xolargou kai Poseidonas N. Psyxikou)\ki epishs ekana stibo ston Xolargo.

Teleiosa Dhmosiografia sto IEK AKMH (Athina Kentro) kai efyga apo ton Xolargo se hlikia 21 etous opote kai sygkatoikisa me to boyfriend tote sta Ilissia gia peripou 1 xrono kai meta allon 1 xrono sthn Loutsa Attikhs (pros Bravrona). Meta ksanakatebhkame gia 3 - 4 xronia ston N. Kosmo kai pleon zoume edo kai 1 xrono kai sthn Bravrona Attikhs.

 

Den ksero an pareleipsa shmantika stoixeia... h an sas aresei to thema... Idomen !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 405
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το θέμα σου Μαριλένα είναι ωραίο, μπορεί βέβαια κάποιο μέλος να μην θέλει να δώσει πάρα πολλά προσωπικά στοιχεία - οπότε δεν ξέρω :-)

 

εγώ πήγα δημοτικό στο 1ο (χμ ή 2ο ήταν) του παλαιού φαλήρου στην παναγίτσα, μετά στην Γερμανική σχολή, μετά μετακομίσαμε κηφισιά για να πηγαίνω στην Γερμανική που ήταν στο Μαρούσι, μετά ένα χρόνο βακαλό, μετά σπουδές στο Μόναχο στην Γερμανία, ένα χρόνο έμεινα μύκονο (σχέση και δουλειά) :) και μετά Αθήνα.

 

όσο για το greeklish, θα βοηθούσε πολύ Μαριλένα να γράφεις Ελληνικά, γιατί κάποιοι πραγματικά, δεν μπορούν να τα διαβάσουν. Μην πιστεύεις ότι όλοι είναι τόσο άνετοι με τα λατινικά γράμματα, και είναι κρίμα οι δημοσιεύσεις σου να μην μπορούν να διαβαστούν απο τα μέλη αλλά και μελλοντικά, μιάς και μπορεί να γράψεις σε κάποιο θέμα που να έχει χρήσιμες πληροφορίες. Ακόμα και αυτά που γράφεις εδώ μπορεί κάποιος να μην μπορεί να τα διαβάσει :) . Δεν είναι ποτέ αργά να μάθεις να τα γράφεις :) (εδώ εγώ έμαθα να βάζω τόνους :D )

 

α επίσης κάθε καλοκαίρι κατεβαίναμε στα Χανιά (καταγωγή) για όλο το καλοκαίρι, μέναμε στο καλαμάκι στο Δαράτσο, στον Γλάρο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννηθηκα στο Γκυζη του δημου Αθηναιων.Πηγα στο 41ο δημοτικο απεναντι απο την εκκλησια της ενοριας μου τον Αγ.Ελευθεριο.

Γυμνασιο και Λυκειο πηγα στο 46ο στην Ασκληπειου (το κτηριο εχει κυρηχθει διατηρηταιο!!!!!!!!!).Στις πανελληνιες περασα στο Φυσικο της Κρητης και εμεινα στο Ηρακλειο για 5 χρονια.Μετα γυρισα Αθηνα και εμεινα στο Πορτο Ραφτη με την οικογενεια μου.Απο το 2004 που παντρευτηκα μενω στο Νεο Ηρακλειο Αττικης! :D:D:D:D:D

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο κόσμος είναι πολύ μικρός...!! Οπότε γιατί όχι να μην γνωριζόμαστε με κάποιους από παλιά?????

 

Εγώ γεννήθηκα καλοκαίρι του 1973 στον Πειραιά.

Μέναμε στην Καστέλλα, πήγα στο Ράλλειο δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο (κορίτσια αυτό ήταν θηλέων..!!). :lol::lol:

Κάποια στιγμή μεταφερθήκαμε στο Πασαλιμάνι, εκεί τελείωσα και όλες τις σπουδές μου στο πιάνο στον Πειραϊκό Σύνδεσμο.

Από εκεί με "άρπαξε" ο άντρας μου και ήρθαμε στο Ν.Ηράκλειο Αττικής όπου ξεκινήσαμε και μεις την οικογένειά μας.

 

Όπως αντιλαμβάνεστε το δικό μου χωριό είναι ο Πειραιάς όπου και για "ψύλλου πήδημα" βρίσκομαι συχνά εκεί.! :D

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,εγω γεννηθηκα το 1976,εμενα ανω γλυφαδα,πηγα στο 1 γυμνασιο και λυκειο γλυφαδας,πηγαινα απο 4 εως 16 κολυμβητηριο στο ΑΝΟΓ στον Αγιο κοσμα.δουλευα εποχιακη στην ολυμπιακη (φρικη) αλλα ευτυχως καταφερα να βρω μονιμη πολυ καλυτερη δουλεια,αν και ειναι στην ομονοια :? ,τωρα μενω νεα μακρη και μ αρεσει πολυ παρολο την αποσταση!αυτα :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννήθηκα το 1968 στην Γερμανία στο LUENNEN του Dortmund.

Εκεί πήγα και νήπιο το γνωστό Kindergarden σε καθολικό σχολείο με καλόγριες! Το 1975 ήρθαμε Αθήνα και πήγα σε δημοτικό στην Αγία Παρασκευή μετά στον Χολαργό και έπειτα για δύο χρόνια στου Ζωγράφου στο δημοτικό απέναντι από την εκκλησία του Αγίου Γερασίμου και εκεί πήγα και κατηχητικό. Από το 1978 μέχρι το 2001 μέναμε μόνιμα Άνω Γλυφάδα και έκεί τελείωσα το 8ο δημοτικό και το 2ο Γυμνάσιο και 2ο Λύκειο στην λεωφ. Κ.Αθανάτου. (τώρα δεν υπάρχει πια).

Από το 1987 μέχρι και 1990, πήγα στο εμπορικό κολέγιο Saint George στη Μουρουζη στο Κολωνάκι στο τμήμα προγραμματισμού Η/Υ και στην DIDACTA στο τμήμα γραμματέων και στενογράφων.

Την ίδια περίοδο τα καλοκαίρια δούλευα στο Σκιάθος Παλλάς στη Σκιάθο στη ρεσεψιον και στις κρατήσεις. Το 1990 μέχρι 1992 σαν υπέυθυνη στα κέντρα αδυνατίσματος CHIC στην Γλυφάδα. Από κει και μετά μέχρι και το 2001 στη ρεσεψιον του ξενοδοχείου ΑΡΜΟΝΙΑ στο λαιμό της Βουλιαγμένης. Το 1996 έκανα σενιμάρια στο computer center στην Γλυφάδα πάνω στα windos, word κλπ γιατί το DOS και η Basic ήταν πλέον κάτι σαν τα Αρχαία!!! :lol::lol::lol:

Επειτα με βρίσκεται μανούλα στο σπίτι και νοικοκυρά!

Από πέρισυ θα με βρήτε στο internet στα site της υγείας και της αναπηριας και πιθανών σε μερικά σχετικά με το θέμα συνέδρια και σεμινάρια.

Σε όλες τις παιδικές χαρές των νοτίων προαστίων να φωνάζω, (μάλλον να τσιρίζω!!!), "Νεκτάριε πρόσεχε...!!!" :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι ο κόσμος είναι πολύ μικρός...!! Οπότε γιατί όχι να μην γνωριζόμαστε με κάποιους από παλιά?????

 

Εγώ γεννήθηκα καλοκαίρι του 1973 στον Πειραιά.

Μέναμε στην Καστέλλα, πήγα στο Ράλλειο δημοτικό-γυμνάσιο-λύκειο (κορίτσια αυτό ήταν θηλέων..!!). :lol::lol:

Κάποια στιγμή μεταφερθήκαμε στο Πασαλιμάνι, εκεί τελείωσα και όλες τις σπουδές μου στο πιάνο στον Πειραϊκό Σύνδεσμο.

Από εκεί με "άρπαξε" ο άντρας μου και ήρθαμε στο Ν.Ηράκλειο Αττικής όπου ξεκινήσαμε και μεις την οικογένειά μας.

 

Όπως αντιλαμβάνεστε το δικό μου χωριό είναι ο Πειραιάς όπου και για "ψύλλου πήδημα" βρίσκομαι συχνά εκεί.! :D

 

Κι εγώ τη Ράλλειο έβγαλα- γεννηθείς το 1970- με λυκειάρχη τη Νιαρχάκου.

Και σαν "καλό παιδί" ήμουνα συνεχώς στο γραφείο των καθηγητών με το ερώτημα της αποβολής.

Αφού ακόμα συναντάω στο δρόμο (Πειραιά) κορίτσια που έχουν βγάλει τη Ράλλειο και μικρότερες από μένα που με θυμούνται και μου λένε "εσύ δεν ήσουνα εκεί κι έκανες αυτό?......."

Γενικώς εγώ και η παλιοπαρέα κάναμε ένα ολόκληρο σχολείο 6 χρόνια να βογκήξει ολίγον!

Ιδίως αυτός ο έρημος ο καθηγητής της φυσικής στην Α! λυκείου (Μαρίνης νομίζω λεγότανε) δεν υπήρχε μάθημα που να μην πέταγε εμένα και την διπλανή μου έξω από την τάξη...........εμείς φταίγαμε που ήτανε σαν την κοκκινότριχη έκδοση του Michae Jackson στα νιάτα του και το σήκωνε η περδικούλα του το δούλεμα?

'Αλλη Ραλλιώτισα?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή zana1911 σε πληροφορώ ότι και 3 χρόνια μετά ακόμα οι ίδιοι καθηγητές ήταν...!!! :x

 

Νομίζω πως αν και θηλέων είμασταν πιο άτακτες από ένα μικτό σχολείο...!! :lol::lol:

 

Πληροφοριακά ακόμα κυκλοφορεί η Νιαρχάκου στον Πειραιά και φαίνεται μια χαρά..!

 

Άντε να δούμε τα παιδιά μας τι θα κάνουν και που θα πάνε....!! :?

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

Α! ρε βατράχι τι μου θυμίζεις....................... Να φανταστείς η Νιαρχάκου είχε μαθήτρια μέχρι και τη μάνα μου όταν ήτανε στα νιάτα της.... μετά περιέλαβε και μένα οπότε φαντάζεσαι!

Καλέ την γυμνάστρια την Κωνσταντίνου στο λύκειο πρέπει να την πρόλαβες. Τα θυμάσαι τα "δεδόμενα"? Μάλλον τα δεδομένα ήθελε να πει. Την είδα πριν 3-4 χρόνια στο λεωφορείο.

Την Δέσποινα στο κυλικείο την θυμάσαι? Εγώ και η διπλανή μου είχαμε γίνει κολλητές μαζί της... σε μια συνεδρίαση (ο θεός να την κάνει) κάτω στο ισόγειο ( ο θεός να το κάνει κι αυτό προαύλιο) εγώ χόρευα ανεβασμένη επάνω στο ψυγείο της coca cola.

Και μετά σου λέει Ράλλειος πρότυπος σχολή..........για ρωτάτε και μας τις παλιές.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και τα θυμάμαι όλα...... Κωνσταντίνου, Δέσποινα, Παπαποντικός, Κουμπής, εκείνο τον ψηλό τον μαθηματικό τον περίεργο.... Τσαγκαράκου, από όλους πέρασα..... δεν γλύτωσα κανένα...!!

 

Και το ισόγειο δεν ήταν μόνο προαύλιο...... ήταν και γυμναστήριο και αίθουσα εκδηλώσεων μέχρι και αμφιθέατρο ήταν το καημένο το ανήλιαγο αυτό δωμάτιο.! Απορώ πως χωρούσαμε τόσες κοπέλες εκεί...!

 

Πάραυτα επιβιώσαμε, προχωρήσαμε και τώρα προβληματιζόμαστε που θα πάνε τα δικά μας τα ζουζουνάκια..!!

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

Καλώς εχόντων των πραγμάτων αν τα οικονομικά μας είναι καλά εγώ θα την στείλω την δικιά μου σε ιδιωτικό οποσδήποτε και όχι από θέμα prestige αλλά από θέμα ασφάλειας. Τώρα τα δημόσια έχουν καταντήσει καφετέριες όποιος θέλει μπαίνει κι όποιος θέλει βγαίνει... να μην πω για τους δημόσιους καθηγητές που άμα το θυμηθούνε ίσως κάνουνε και κα'να μάθημα της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ...Και εγώ το ίδιο θα κάνω... Επειδή έχω πάει και σε Ιδιωτικά(2) και σε σημόσια αλλά και σε νυχτερινό... Πιο ήσυχη θα είμαι αν θα πάει σε ιδιωτικό σχολείο...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Συμπεθέρα δεν έχεις δει τίποτα ακόμα........... και ναι δυστυχώς απ' ότι φαίνεται η μικρή είναι carbon copy εγώ στο χαρακτήρα. Ο πατέρας της λέει: είχα τη μια τώρα απέκτησα και δεύτερη... ποιός τον σώνει αλλά άστονε να λέει.... τον έχει καβαλήσει η κόρη του και καραγουστάρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΡΑΛΛΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ 1960) ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΟΥ.

ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΚΟΤΣΙΔΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΔΕΛΑ.

 

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΡΑΛΛΕΙΟ - ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεγαλωσα στο Νεο Φαληρο και πηγα εκει δημοτικο και γυμνασιο.

Μετα κληρωθηκα στο πολυκλαδικο πειραια και παρολο που ημουν μαθητρια του 18 δεν περασα στις πανελληνιες γιατι γνωρισα τον αντρα μου μια μερα πριν γραψω εκθεση (1ο μαθημα)

 

σπουδασα ναυτιλιακα σε δημοσιο ιεκ (για να ξεμπερδευω γρηγορα και να παντρευτω)- χωρις σχολια αυτο!!!!!!!!!!!!!!

 

εκανα μετα τα παιδακια μου και δουλευω σε μια ναυτιλιακη τωρα.

 

εχει καμια αλλη κοπελα τιποτα σχετικο με τα ανωτερω????

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!

 

Γεννήθηκα στο Ζιμπάμπουε. Η μητέρα μου είναι Ιταλίδα, ο πατέρας μου Ελληνας (καταγωγή από Μικρά Ασία).

Ηρθαμε για λίγο στην Ελλάδα και μετά πήγαμε στην Αυστραλία όπου μείναμε για 8 χρόνια. Εκεί πήγα μέχρι και Β' γυμνασίου.

Ξαναγυρίσαμε στην Ελλάδα όπου πήγα ξανά Β' γυμνασίου στα Πευκάκια και μετά Γ' Γυμνασίου και Λύκειο στην Παλλήνη.

Οταν ήρθαμε στην Ελλάδα ήξερα ελάχιστα Ελληνικά. Πώς με δέχτηκαν στο σχολείο δεν γνωρίζω. Ήταν μεγάλος αγώνας για μένα να μελετήσω στα Ελληνικά.

Τελείωσα το λύκειο και πήγα για ένα χρόνο στο St.George Commercial College όπου ξοδέψαμε ένα σωρό λεφτά να πάρω ένα πιστοποιητικό χωρίς να μάθω τίποτα ουσιαστικό.

Ξεκίνησα αμέσως εργασία σε μια πολυεθνική, με την προοπτική ότι θα ήταν προσωρινό γιατί θα γινόμουν μεγάλη μουσικός :P . Από τότε εργάστηκα σε διάφορες πολυεθνικές και τώρα εργάζομαι ως Υπεύθυνη Προσωπικού/Προμηθειών και βοηθός του Δ.Σ.

Σταμάτησα να δουλεύω όταν γέννησα το γιο μου και έμεινα σπίτι για 2 χρόνια. Θήλασα το γιο μου 15-18 μήνες και δεν είχα κλείσει μάτι για 2 χρόνια.

Μετά, καθώς άρχισε ο γιος μου να κοιμάται σαν άνθρωπος και τα οικονομικά μας έφτασαν στον πάτο, βρήκα δουλειά και έκλαψα μαζί με το γιο μου καθώς μπήκε εκείνος στο παιδικό σταθμό κι εγώ στο γραφείο.

Παρ'όλο το άγχος χωρισμού που βιώσαμε και οι δύο και τα κλάματά μας, αλληλοπαρηγορηθήκαμε και ωριμάσαμε, ο καθένας με τα δικά του φόντα και προσόντα...χεχε.

Τώρα πια έχουμε και οι δύο προσαρμοστεί στη νέα μας ρουτίνα και περνάμε καλά.

Φυσικά, πριν γεννήσω το γιο μου, παντρεύτηκα τον Κεφαλλονίτη σύζυγό μου (ναι, είναι αλλόκωτοι οι Κεφαλλονίτες). Είναι πολύ καλός πατέρας, ήσυχος & πράος, συζητήσιμος άνθρωπος με φοβερό χιούμορ, αλλά δεν παύει να είναι άνδρας και να μου σπάει τα νεύρα πού και πού...

 

Μένουμε στον Αλιμο (Αττική).

 

Μελετάω για πτυχιακό και μεταπτυχιακό και δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο αγχωτικό και δύσκολο είναι... να είσαι γονιός, εργαζόμενος, νοικοκυρά, ψυχολόγος, αστυνόμος, δικαστής, ανιματέρ, μάγος... αλλά πού θα πάει... θα τα πάρω τα ρημάδια τα πτυχία.

 

Αυτή τη στιγμή, οι δύο άνδρες μου κοιμούνται αγκαλιά στον καναπέ (thank God it's Friday!) παρέα με τους δύο γάτους μας, τον Μπάφυ και τον Σκράφυ... γιαυτό με έχει πιάσει πολυλογία και σας λέω παραπάνω απ' ό,τι μάλλον θέλατε να μάθετε.... σας ζητώ συγνώμη, αλλά επιτέλους έχω ησυχία στο σπίτι!

 

Αυτά... τα ολίγα... χεχε.

 

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...