Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρώμα ματιών μωρού


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όντως, έχουν γκρι-μπλε όλα τα νεογέννητα. Αλήθεια, γιατί εμείς οι μαμάδες έχουμε τέτοιο κόλλημα με τα μάτια; Κι εγώ είχα τόση αγωνία να δώ αν θα μείνουν μπλέ τα ματάκια της στρουμφήτας μου. Και συνέχεια ρώταγα όσους την έβλεπαν αν πιστεύουν οτι θα μείνουν μπλέ. Δεν έχει σημασία beboula. Έχουν όλα τόσο γλυκά ματάκια που λιώνεις όταν σε κοιτάζουν με αγάπη. Και ο ανηψιός μου έχει κάτι καστανές ματάρες τόσο πονηρές και ψαρωτικές που τρελαίνομαι όταν με κοιτάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω ότι το χρώμα που έχουν οι γονείς δεν έχει πολύ σημασία γιατί η κληρονομικότητα πάει 8 γεννεές πίσω! Εμείς με τους παπούδες μας που έχουμε δεί ξέρουμε για τις 3 γεννεές (14 άτομα),για τις άλλες 5 δεν ξέρουμε τίποτα. Αν σκεφτείτε πόσος κόσμος είναι στις 8 γεννεές πίσω... και όλοι αυτοί κάτι δίνουν στο παιδάκι! Είναι μαγικό :)

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σχεδον ολα τα μωρα εχουν γκρι ματακια μεχρι καποια ηλικια. εγω ειχα γκρι και αργοτερα εγιναν καστανοπρασινα. ο γιος μου πηρε απο τον μπαμπα και τον αδερφο μου χρωμα στα ματια -γκρι, γαλαζιο ακι λιγο πρασινο- και αναλογα με τα ρουχα που φοραει αναδυκνυει και αλλο χρωμα!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

όντως, έχουν γκρι-μπλε όλα τα νεογέννητα. Αλήθεια, γιατί εμείς οι μαμάδες έχουμε τέτοιο κόλλημα με τα μάτια; Κι εγώ είχα τόση αγωνία να δώ αν θα μείνουν μπλέ τα ματάκια της στρουμφήτας μου. Και συνέχεια ρώταγα όσους την έβλεπαν αν πιστεύουν οτι θα μείνουν μπλέ. Δεν έχει σημασία beboula. Έχουν όλα τόσο γλυκά ματάκια που λιώνεις όταν σε κοιτάζουν με αγάπη. Και ο ανηψιός μου έχει κάτι καστανές ματάρες τόσο πονηρές και ψαρωτικές που τρελαίνομαι όταν με κοιτάζουν.

 

Αντιμετώπισα κι εγώ ένα παρόμοιο σκηνικό. Εγώ έχω πράσινα μάτια και η μαμά μου γκρί.

Όλοι λοιπόν ήθελαν το παιδί να έχει "ανοιχτά" μάτια!!! Μα έκαναν πως και πως.

Την 3η μέρα στο νοσοκομείο ήρθε η παιδίατρος και μου είπε ότι ζήτησε να εξετάσει το παιδί ένας παιδοφθαλμίατρος γιατί ανησυχούσε για κάτι... Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα και το μωρό μου είναι μια χαρά. Ήταν όμως αρκετό για να ξεσπαθώσω και να τους βάλω όλους στη θέση τους. Δεν ήθελα να ακούω κουβέντα για τα μάτια του μωρού μου!

Έχει δυο υπέροχα καστανα ματάκια που σε κοιτούν και λιώνεις!

Μέχρι και σήμερα, όσοι τον συναντούν ακόμη και άσχετοι στο δρόμο αναφέρονται στο μωρό με την έκφραση "τι είναι βρε ματάρες???"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πράσινα μάτια, ο άντρας μου καστανά και ο μικρούλης μας τα καταγάλανα ματάκια των δύο παππούδων! Τυχερός, γιατί τα ποσοστά ήταν πολύ μικρά, κατά την παιδίατρο. Αν και εμάς θα μας φαινόταν Θεός, έτσι κι αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

ο πατέρας μου έχει πράσινα μάτια η μητέρα μου καστανά

είμαστε 3 αδέλφια:ο αδελφός με καστανά, η αδελφή μου με γαλανά κι εγώ με πράσινα!!

Ο άντρας μου έχει καστανά κι απότι φαίνεται κι η κόρη μας επίσης καστανά!

 

Γιατί λένε οτι τα μωράκια που θηλάζουν έχουν πιο ανοιχτόχρωμα μάτια όσο κρατάει ο θηλασμός?Ισχύσει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Όχι θηλάζω αποκλειστικά άδω και 6 μήνες σχεδόν ο γιος μου από την αρχή είχε καστανοπράσινα μάτια μαλλον καστανά θα τα έλεγες, τώρα έχει δύο τεράστιές καστανές ματάρες . Εγώ έχω καστανά και ο πατέρας του τεράστια και υπέροχα πράσινα μάτια ,δυστυχώς πήρε τα δικά μου . Παρά όλα αυτά έχει πολύ εκφραστικό βλήμα . Ας είναι γερά και καλότυχα τα μωράκια μας και το χρώμα των ματιών είναι τελευταίο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα περισσοτερα λευκά μωρά γεννιούνται με σκουρα μπλε ή γκριζογάλανα ματια, ενώ τα περισσότερα μαυρα μωρά και τα μωρά της κιτρινης φιλής με σκούρα μάτια, συνήθως καστανα. Ενώ το σκουρο χρώμα στα πιο σκουρόχρωμα μωρά θα παραμεινει το ίδιο, στα λευκά μωρά θα υποστεί πολλες αλλαγές (κανοντας το παιχνίδι των προγνωστικών πιο συναρπαστικό) προτου να σταθεροποιηθεί, στους τρεις με έξι μήνες περίπου ή αργότερα. Καθώς ο χρωματισμός της ιριδας μπορεί να συνεχίζει να αλλαζει κατά τη διάρκεια όλης της πρώτης χρονιάς, το βάθος τους χρώματος μπορεί να μην ειναι ξεκάθαρο μέχρι περίπου τα πρώτα του γενέθλεια

(πηγη: Τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο, σελ 116)

 

 

Όσο για τη δευτερη απορία...

θα προσπαθήσω να δώσω μια εξήγηση με απλό τρόπο. Ας υποθέσουμε ότι το γονίδιο που ελέγχει τα γαλανά μάτια είναι το κ και το αντίστοιχο για τα καστανά είναι Κ.

 

(Ο γονότυπος, καθορίζεται από το σύνολο των γονιδίων ενός οργανισμού, είναι δηλ.η γενετική σύσταση του οργανισμού)

 

Το γονίδιο Κ για τα καστανά μάτια, είναι επικρατές (σύμφωνα με τους νόμους του Μέντελ, επικρατεί στις 3 γενιές που ανέφερες) και το κ είναι υπολειπόμενο. Αυτό σημαίνει, ότι αν κάποιος ειχε γαλανά μάτια οι απογονοι του ειχαν το κ, αλλά δεν εκφραζόταν γιατί υπερίσχυε το γονίδιο Γ και έτσι οι απογονοι είχαν καστανά μάτια.

Αν και οι δυο γονεις έχουν το γαλανο ως υπολειπομενο γονίδιο Κκ γονοτυπο, τοτε από τη διασταύρωση Κκ με Κκ (γονείς), προκύπτουν οι απόγονοι:

 

ΚΚ(καστανό χρώμα), Κκ(καστανό χρωμα), Κκ(καστανό χρωμα) και κκ(γαλανό χρώμα)

 

Οπότε, η πιθανότητα για κάθε παιδί να γεννηθεί με γαλανά μάτια, είναι 1 στα 4, δηλ. 25%.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα λευκά μωρά γεννιούνται με σκουρα μπλε ή γκριζογάλανα ματια, ενώ τα περισσότερα μαυρα μωρά και τα μωρά της κιτρινης φιλής με σκούρα μάτια, συνήθως καστανα. Ενώ το σκουρο χρώμα στα πιο σκουρόχρωμα μωρά θα παραμεινει το ίδιο, στα λευκά μωρά θα υποστεί πολλες αλλαγές (κανοντας το παιχνίδι των προγνωστικών πιο συναρπαστικό) προτου να σταθεροποιηθεί, στους τρεις με έξι μήνες περίπου ή αργότερα. Καθώς ο χρωματισμός της ιριδας μπορεί να συνεχίζει να αλλαζει κατά τη διάρκεια όλης της πρώτης χρονιάς, το βάθος τους χρώματος μπορεί να μην ειναι ξεκάθαρο μέχρι περίπου τα πρώτα του γενέθλεια

(πηγη: Τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο, σελ 116)

 

 

Όσο για τη δευτερη απορία...

θα προσπαθήσω να δώσω μια εξήγηση με απλό τρόπο. Ας υποθέσουμε ότι το γονίδιο που ελέγχει τα γαλανά μάτια είναι το κ και το αντίστοιχο για τα καστανά είναι Κ.

 

(Ο γονότυπος, καθορίζεται από το σύνολο των γονιδίων ενός οργανισμού, είναι δηλ.η γενετική σύσταση του οργανισμού)

 

Το γονίδιο Κ για τα καστανά μάτια, είναι επικρατές (σύμφωνα με τους νόμους του Μέντελ, επικρατεί στις 3 γενιές που ανέφερες) και το κ είναι υπολειπόμενο. Αυτό σημαίνει, ότι αν κάποιος ειχε γαλανά μάτια οι απογονοι του ειχαν το κ, αλλά δεν εκφραζόταν γιατί υπερίσχυε το γονίδιο Γ και έτσι οι απογονοι είχαν καστανά μάτια.

Αν και οι δυο γονεις έχουν το γαλανο ως υπολειπομενο γονίδιο Κκ γονοτυπο, τοτε από τη διασταύρωση Κκ με Κκ (γονείς), προκύπτουν οι απόγονοι:

 

ΚΚ(καστανό χρώμα), Κκ(καστανό χρωμα), Κκ(καστανό χρωμα) και κκ(γαλανό χρώμα)

 

Οπότε, η πιθανότητα για κάθε παιδί να γεννηθεί με γαλανά μάτια, είναι 1 στα 4, δηλ. 25%.

 

Νομιζω πως η Ζωγια μας καλυψε απολυτως....

Αλλα ειναι πολυ νωρις ακομη για να διαπιστωθει το χρωμα......

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα!!!Τελικά αυτο που πιστευω πως μετραει ειναι η υγεια!!Να ειναι καλά τα πλασματακια μας και τα χρωαματα, ματιων μαλλιων κλπ. ειναι δευτερευουσης σημασιας νομιζω. Εγώ εχω γαλαζοπρασινα ματια και ο πεθερος μου καταγαλανα. Κανενας αλλος από τα σογια δεν εχει αυτά τα χρωματα. Η μπεμπιτσα μας, 5 μηνων, μοιαζει να εχει γκρι για την ωρα με μια ταση να καστανιζουν. Ο ανδρας μου έδειξε να απογοητευεται που το μωρο δεν πηρε τα ματια μου ή του πεθερου μου. Του εξηγησα ομως οτι αυτό δεν θα το εκανε περισσοτερο ομορφο η υγιες από οτι είναι τωρα και καλό ειναι να ειμαστε εγνωμονες που εχουμε ενα γερο μωρο!!!! Παντως την απορια του άνδρα μου για το χρωμα των ματιων του την έλυσε η παιδίατρος λέγοντας του ότι αφενός το χρωμα οριστικοποιείται μετά τον 8 μηνα και αφετέρου ότι για να έχει πιθανότητες το παιδί να έχει μπλε ή πράσινα μάτια πρέπει το χρώμα αυτό να υπάρχει και στους δύο γονείς ή εστω και στις δύο οικογένειες του ζευγαρίου. Α,,, επίσης ότι το καστανό χρώμα (χρωμόσωμα) - ελπίζω να μην είπα ανοησία- συνήθως υπερισχύει.Αυτά!!!!!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η υγεία των μικρών μας άγγελων είναι η σημαντικότερη αλλά και η γλυκειά αγωνία για το χρώμα των ματιών παραμένει, ιδίως για εμάς τους καστανομάτηδες γονείς. όσον αφορά τον θηλασμό πιστεύω ότι δεν επηρεάζει το χρωμα μιας και ο γιος μου γεννήθηκε εξ αρχής με δύο εκφραστικότατα καστανόμαυρα μάτια , τα οποία και διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού εν αντιθέσει με την κορούλα μου, η οποία γεννήθηκε όπως προανέφερα με γκρι . .......Σε ευχαριστώ Ζιώγα για την πληροφορία, είχα βρει κι εγώ κάτι αντίστοιχο σχετικά με τα στατιστικά ποσοστά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως την απορια του άνδρα μου για το χρωμα των ματιων του την έλυσε η παιδίατρος λέγοντας του ότι αφενός το χρωμα οριστικοποιείται μετά τον 8 μηνα και αφετέρου ότι για να έχει πιθανότητες το παιδί να έχει μπλε ή πράσινα μάτια πρέπει το χρώμα αυτό να υπάρχει και στους δύο γονείς ή εστω και στις δύο οικογένειες του ζευγαρίου. Α,,, επίσης ότι το καστανό χρώμα (χρωμόσωμα) - ελπίζω να μην είπα ανοησία- συνήθως υπερισχύει.Αυτά!!!!!

 

Οι γονεις μου και οι παππουδες μου ειχαν ολοι καστανα ματια. Ειμαστε 2 αδελφια και οι δυο βγηκαμε με πρασινα ματια...αρα, παντα υπαρχει η πιθανοτητα για ανοιχτα ματια ακομα και εκει που το αποκλειει καποιος.

 

Ο μικρος μου εχει τωρα πρασινο-γκρι ματια αλλα ο καιρος θα δειξει με τι θα μεινει τελικα. Ολοι θελουν να εχει τα δικα μου ματια, αλλα εγω τον βρησκω τελειο οτι και να εχει.

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΑΣ Η ΝΙΝΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΓΚΡΙ ΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΕΓΕΙΝΑΝ ΓΚΡΙ-ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙ-ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΕΛΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΟΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΟ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΕ ΓΑΛΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟΛΑΔΙ ΜΑΤΙΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΕΤΣΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Eμένα τα μάτια μου ήταν μπλε από τη στιγμή που γεννήθηκα ώς και 2 χρονών. Στα δύο μου χρόνια άλλαξαν και η μαμά μου έπαθε σοκ!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Eμένα τα μάτια μου ήταν μπλε από τη στιγμή που γεννήθηκα ώς και 2 χρονών. Στα δύο μου χρόνια άλλαξαν και η μαμά μου έπαθε σοκ!

 

Εδω που τα λέμε και γω θα πάθαινα!! Εκεί που το χε σιγουρέψει η γυναικα...

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως την απορια του άνδρα μου για το χρωμα των ματιων του την έλυσε η παιδίατρος λέγοντας του ότι αφενός το χρωμα οριστικοποιείται μετά τον 8 μηνα και αφετέρου ότι για να έχει πιθανότητες το παιδί να έχει μπλε ή πράσινα μάτια πρέπει το χρώμα αυτό να υπάρχει και στους δύο γονείς ή εστω και στις δύο οικογένειες του ζευγαρίου. Α,,, επίσης ότι το καστανό χρώμα (χρωμόσωμα) - ελπίζω να μην είπα ανοησία- συνήθως υπερισχύει.Αυτά!!!!!

 

Οι γονεις μου και οι παππουδες μου ειχαν ολοι καστανα ματια. Ειμαστε 2 αδελφια και οι δυο βγηκαμε με πρασινα ματια...αρα, παντα υπαρχει η πιθανοτητα για ανοιχτα ματια ακομα και εκει που το αποκλειει καποιος.

 

Ο μικρος μου εχει τωρα πρασινο-γκρι ματια αλλα ο καιρος θα δειξει με τι θα μεινει τελικα. Ολοι θελουν να εχει τα δικα μου ματια, αλλα εγω τον βρησκω τελειο οτι και να εχει.

 

 

ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ!!!ΑΠΛΑ ΕΓΡΑΨΑ ΤΙ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ!!ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΧΩ ΓΑΛΑΖΟΠΡΑΣΙΝΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΕΝΑΣ ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΓΑΛΑΝΑ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ, ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.ΟΛΟΙ ΚΑΣΤΑΝΟΙ!!!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου έχει καστανά και οι παππούδες του πράσσινα.εγώ μελιά και ο μπαμπάς μου μπλε!!!πίστευα σε κάτι ανοιχτό!!!!

επίσεις ήξερα ότι τα ματάκια στα νεογέννητα είναι ανοιχτόχρωμα.

αμ δε!!!δεν θα ξεχάσω ποτέ τα μαύρα ματάκια της,όταν με πρωτοκοίταξαν :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως την απορια του άνδρα μου για το χρωμα των ματιων του την έλυσε η παιδίατρος λέγοντας του ότι αφενός το χρωμα οριστικοποιείται μετά τον 8 μηνα και αφετέρου ότι για να έχει πιθανότητες το παιδί να έχει μπλε ή πράσινα μάτια πρέπει το χρώμα αυτό να υπάρχει και στους δύο γονείς ή εστω και στις δύο οικογένειες του ζευγαρίου. Α,,, επίσης ότι το καστανό χρώμα (χρωμόσωμα) - ελπίζω να μην είπα ανοησία- συνήθως υπερισχύει.Αυτά!!!!!

 

Οι γονεις μου και οι παππουδες μου ειχαν ολοι καστανα ματια. Ειμαστε 2 αδελφια και οι δυο βγηκαμε με πρασινα ματια...αρα, παντα υπαρχει η πιθανοτητα για ανοιχτα ματια ακομα και εκει που το αποκλειει καποιος.

 

Ισχύει το εξής παράδοξο: τα πράσινα μάτια, και συγκεκριμένα η απόχρωση που πλησιάζει το λαδί, όχι δηλαδή τα γαλαζοπράσινα, προκύπτουν από συνδυασμό των καστανών ματιών. Άρα γονείς με καστανά μάτια μπορούν να κάνουν παιδια με (λαδο)πράσινα μάτια!

Link to comment
Share on other sites

Του δικου μου του μπεμπουλη τα ματακια του οταν γεννηθηκε ηταν μαυρα.

Γυρω στις σαραντα μερες ομως αρχισν να γινονται γκρι μπλε με το μπλε να υπερισχυει. Τωρα που κοντευει να κλεισει τους εξι ειναι ακομη γκρι μπλε και ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν θα αλλαξουν επειδη δεν θηλαζω.

Αληθεια παιζει ρολο ο θηλασμος στο παιχνιδι της ιριδας;

Εγω εχω καστανα ματια και ο μπαμπας γαλαζοπρασινα.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kοριτσια εμας ο μικρος μας(1 1/2 μηνος) εχει γαλανα ματακια και για την ωρα δεν εχει αλλαξει το χρωμα.Ο αντρας μου εχει πρασινα κι εγω καστανοπρασινα.Οσοι εχουν δει τον μικρο μας λενε οτι σιγουρα θα εχει ανοιχτοχρωμα ματια.Λετε να παραμεινουν ετσι?Η αληθεια ειναι οτι τ αδερφια μου και ο μπαμπας μου εχουν καταγαλανα ματια με ξανθα μαλλια,οπως επισης κι ο μικρος εχει ανοιχτο χρωμα στα μαλακια του(αυτα τα λιγα που εχει :lol: )ενω ο μπαμπας του κι εγω εχουμε καστανα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...