Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΔΙΝΕΤΕ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕ


pepina

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Το καταβαλλόμενο μικτό μηνιαίο ποσό είναι ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως καθορίζεται κάθε φορά με βάση την ΕΓΣΣΕ (από 1/1/2008 680,59€ και από 1/9/2008 701,01€). (Προκειμένου για τις μερικώς απασχολούμενες, μέχρι και τέσσερις ώρες ημερησίως ή μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά μέσο όρο στη διάρκεια του εξαμήνου που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο ποσό ισούται με το μισό του ανωτέρω αναφερόμενο.)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα μπερδευτηκα λίγο.

Εγω θα ηθελα να παρω το εξαμηνο που δικαιουμαστε απο τον ΟΑΕΔ ο μισθος μου εμενα ειναι καθαρα 1000ευρω. τα χρηματα που θα παιρνω απο τον ΟΑΕΔ θα ειναι 700ευρω τον μηνα για 6 μηνες η θα καθοριστουν βαση το τι μισθο παιρνω απο την δουλεια μου? μιλαω για το εξαμηνο που δικαιουνται μονο οι ιδιωτικοι υπαλληλοι. ευχαριστω για την αμεσση ανταποκριση. αναμενω νεα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι βλακεία κι αυτό. Έχουν 500 μέτρα και 500 σταθμά!!! Οι δημόσιοι υπάλληλοι, έχουν δικαίωμα να καθίσουν ένα χρόνο με το μπεμπέ και να πληρώνονται από την υπηρεσία τους όλο το μισθό Κι εμείς…

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ,ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ,ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΕΛΗ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΑΝΕΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ,ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 4 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ?ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κανείς με σιγουριά να πει πόσο ειναι το ΚΑΘΑΡΟ ποσό που δίνει ο ΟΑΕΔ για το εξάμηνο;

 

Υπάρχει καμμιά μανούλα που το πήρε ή το παίρνει και ξέρει να μας πει;

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δανάη δικαιούσαι από το ΙΚΑ βοήθημα τοκετού (είναι εφ’ άπαξ το ποσό 910€) άδεια κυοφορίας 56 πριν τον τοκετό και επίδομα λοχείας 63 αφού γεννήσεις. Με την προϋπόθεση ότι έχεις 200 ένσημα τα προηγούμενα 2 χρόνια. Για να πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ θα πρέπει να έχεις ενεργή σχέση με τον εργοδότη σου. Που σημαίνει ότι εάν δεν σου την ανανεώσει δεν το δικαιούσαι.

 

EfNo λέγεται ότι είναι καθαρά γύρω στα 650€. Αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγώ κάνω χρήση του 9μήνου αυτή τη στιγμή. Άραγε θα μπορούσα μετά να πάρω το 6μηνο;;; Αν και με 617 θα πεινάσουμε....... Βέβαια όλα τα σκέφτομαι προκειμένου να μείνω λίγο παραπάνω με το κοριτσάκι μου και να μη το στείλω τόσο μικρό στον παιδικό.... Το θέμα είναι ότι μάλλον θα με απολύσουν μετά... ή στην καλύτερη θα με μεταθέσουν στην Ορεστιάδα, στην Πτολεμαϊδα ή στην Αλεξανδρούπολη!!!

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α, να συμπληρώσω εδώ ότι δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος αλλά τραπεζικός. Το 9μηνο είναι αντί του μειωμένου ωραρίου και μακάρι να είχαν όλες οι γυναίκες αυτή τη σπουδαία επιλογή, είναι πραγματικά σωτήριο!!! Όσο σκέφτομαι ότι σε άλλη δουλειά αυτή τη στιγμή θα είχα επιστρέψει και το μωρό μου θα ήταν από τώρα στα βάσανα με τους βρεφονοιπιακούς...

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κανω χρηση του εξαμηνου και παιρνω ακριβως 635ευρω.λιγοτερα απο οσα επερνα στην δουλεια μου αλλα δοξα τον θεο που αυτο το νομοσχεδιο βγηκε μολις γεννησα και μπορεσα να το παρω το εξαμηνο κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Eιναι γυρω στα 575-580 καθαρα pepina δηλ θα περνεις τα μισα απο οτι θα επερνες εαν δουλευες

 

οι κρατησεις ειναι το ανωτερο εως 50 ευρω δεν βγαινει παραπανω δηλαδη το ποσο που δινει ο ΟΑΕΔ μειων 46 ευρω και 50 λεπτα αν θυμαμαι καλα . Φορολογουμαστε με το κατωτερο ποσοστο. Επίσης Οιμηνες αυτοι ειναι υπολογιζοντε στην συνταξη δηλ.μας κολλανε ενσημα .

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...