Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΩΡΟ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 11 ΚΙΛΑ......


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ολο διαβαζω για παιδακια που εχουν λιγα κιλα ,που δεν τρωνε.....εμεις ο μπεμπεις μας ειναι 6 μηνων, 74 Cm και 11κιλα!!!

μερικες φορες ανησυχω....αλλα ο ιατρος μας λεει πως αργοτερα θα τα χασει με το περπατημα....εσεις τι λετε?????

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΟΡΙΤΣΙΑ ολο διαβαζω για παιδακια που εχουν λιγα κιλα ,που δεν τρωνε.....εμεις ο μπεμπεις μας ειναι 6 μηνων, 74 Cm και 11κιλα!!!

μερικες φορες ανησυχω....αλλα ο ιατρος μας λεει πως αργοτερα θα τα χασει με το περπατημα....εσεις τι λετε?????

ευχαριστω....

 

Αν και είναι πολύ ψηλό παιδάκι για την ηλικία του, δεν θα έλεγα ότι δικαιολογούνται αυτά τα κιλά. 11 κιλά είναι συνήθως ένα παιδί μετά τον χρόνο, και μάλιστα ένα παιδί με αρκετό βάρος. Μου κάνει εντύπωση που ο παιδίατρος δεν ανησυχεί.

Συγνώμη αν σε άγχωσα, αλλά μήπως πρέπει να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη?

Έχει ξεκινήσει τις τροφές?

Link to comment
Share on other sites

χμμμ κοίτα. ο δικος μου οταν ηταν 6 μηνων ηταν 9400 κιλα με 74cm. τωρα ειναι σχεδον 15 μηνων.μη φανταστεις πως περνουν βαρος επειτα απο το εξαμηνο οπως στην αρχη αλλα κ μη φανταστεις πως ενα παιδι που ειναι φαγανο οταν αρχισει να περπαταει θα χασει. θα αυξησει το φαγητο για να καλυψει τις αναγκες του. σε μας δεν συνεβη αυτο που λενε οτι χανουν. αντιθετως εβαλε κιολας. τωρα ειναι 12μιση κιλα με 85 ποντους κ τον θεωρουν μπουλουκο κ γω αγχωνομαι...ο δικος μου ειναι συνεχως στο συρταρι που εχω το ψωμι. αναγκαστηκα και εβαλα κλειδωματα.και ξερεις ποσο ασχημο ειναι να μην δινεις οταν σου λεει μαμ. πλεον τον ξεγελω με φρουτα λαχανικα.η αλήθεια ειναι πως πρεπει να προσεχουμε με την διατροφη τους. νομιζω πως τωρα μπαινουν οι βασεις.περασατε στη μικτη διατροφη?

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ολο διαβαζω για παιδακια που εχουν λιγα κιλα ,που δεν τρωνε.....εμεις ο μπεμπεις μας ειναι 6 μηνων, 74 Cm και 11κιλα!!!

μερικες φορες ανησυχω....αλλα ο ιατρος μας λεει πως αργοτερα θα τα χασει με το περπατημα....εσεις τι λετε?????

ευχαριστω....

για πες τί τρώει ο μικρός!ποιό γάλα; πόσο;πόσες φορές;

 

και η δική μου είναι στρουμπούλω, την φωνάζω μπουμπουλίνα, εκτός από Χιονάτη, αλλά ... με έβαλες σε σκέψεις.

εγώ θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη, αν ήμουν εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να συζητήσεις με τον γιατρό σου..

Απλώς να σου πω πως κι εγώ γεννήθηκα 4.5 κιλά..

Μωρό ήμουν πολύ τσουπωτό.. ΠΟΛΥ!

Οταν άρχισα να περπατάω, άρχισα να στρώνω..

Πάντα έτρωγα πολύ.. Και σήμερα δεν αντιστέκομαι..

Δε βάζω όμως γραμμάριο για κάποιο λόγο.. Και όταν λέω τρώω δεν εννοώ γιαούρτια και μήλα!

Σου εύχομαι να γίνει έτσι! Ευτυχία! :D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμμ δεν ξερω. Πραγματι τα 11 κιλα για 6 μηνων ειναι παρα πολλα. 11 ειμαστε τωρα που ειναι 20 μηνων η μικρη και αδυνατη ΠΑΛΙ δεν την λες. Βεβαια ειναι ψηλο παιδι σας ριχνουμε μονο 11 ποντους οποτε δεν ξερω. Μηπως ειναι γενικα μεγαλοσωμος γιαυτο δεν ανησυχει ο γιατρος. Εσενα οπτικα πως σου φαινεται? Αν σου φαινεται οτι το παιδι ειναι παχυ και εννοω προβληματικα παχυ τοτε παρε μια δευτερη γνωμη κακο δεν κανει.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

καλά βρε itsme, κι εγώ γεννήθηκα 5κιλο ακριβώς, αλλά μετά τη διακοπή του θηλασμού, δεν έτρωγα τίποτα. για πολλά χρόνια ήμουν πετσί και κόκκαλο, αδύνατη. μετρούσες κόκκαλα πάνω μου. ήμουν και μελαχρινό με κατσαρά σκούρα καστανά μαλλιά.... χάλι μαύρο! πώς καμάρωνε τώρα η μάνα μου για την πρώτη της κόρη, απορώ!!!!!!!!!!!!

συγνώμη για το άσχετο, αλλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου.βλέπω τις φωτό και χαλιέμαι!ήμουν ασχημούλι μικρούλι!ενώ ως μωρό ήμουν μπιμπελό!

Link to comment
Share on other sites

καλά βρε itsme, κι εγώ γεννήθηκα 5κιλο ακριβώς, αλλά μετά τη διακοπή του θηλασμού, δεν έτρωγα τίποτα. για πολλά χρόνια ήμουν πετσί και κόκκαλο, αδύνατη. μετρούσες κόκκαλα πάνω μου. ήμουν και μελαχρινό με κατσαρά σκούρα καστανά μαλλιά.... χάλι μαύρο! πώς καμάρωνε τώρα η μάνα μου για την πρώτη της κόρη, απορώ!!!!!!!!!!!!

συγνώμη για το άσχετο, αλλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου.βλέπω τις φωτό και χαλιέμαι!ήμουν ασχημούλι μικρούλι!ενώ ως μωρό ήμουν μπιμπελό!

 

Χίλια συγνώμη για το off..

Μπορεί και να μην είναι βέβαια και τόσο off..

Τί ύψος έχεις? Εγώ είμαι 1.72.. οχι ιδιαίτερα ψηλή αλλά από τους γονείς μου δεν προκύπτει και τόσο..

Ισχύει λοιπόν οτι το ρίχνεις σε μπόι?

Σχετίζεται το βάρος που γεννιέσαι με το ύψος που θα έχεις ως ενήλικας?

Δική μου απορία.. Δεν το στηρίζω κάπου..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριτω παρα πολυ αν και τωρα ειμαι πιο πολυ αγχωμενη.....

στην αρχη θηλαζα συνεχεια, ετσι μας ειπε ο ιατροσ οποτε πειναει δοστου να φαει...και πηρε τα πολλα κιλα μεχρι 4 μηνων...απο τον 5ο μηνα τρωει το πρωι 200γρ γαλα(μεχρι πριν μια εβδομαδα στηθος τωρα σταματησα) μετα το δεκατιανο φρουτοκρεμα, στης 14 παλι 200 γρ γαλα, το απογευμα κρεμα βανιλια και στης 21 το τελευταιο γευμα 200 γρ γαλα......

λετε να παω αλλου για δευτερη γνωμη??????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμμ κοίτα. ο δικος μου οταν ηταν 6 μηνων ηταν 9400 κιλα με 74cm. τωρα ειναι σχεδον 15 μηνων.μη φανταστεις πως περνουν βαρος επειτα απο το εξαμηνο οπως στην αρχη αλλα κ μη φανταστεις πως ενα παιδι που ειναι φαγανο οταν αρχισει να περπαταει θα χασει. θα αυξησει το φαγητο για να καλυψει τις αναγκες του. σε μας δεν συνεβη αυτο που λενε οτι χανουν. αντιθετως εβαλε κιολας. τωρα ειναι 12μιση κιλα με 85 ποντους κ τον θεωρουν μπουλουκο κ γω αγχωνομαι...ο δικος μου ειναι συνεχως στο συρταρι που εχω το ψωμι. αναγκαστηκα και εβαλα κλειδωματα.και ξερεις ποσο ασχημο ειναι να μην δινεις οταν σου λεει μαμ. πλεον τον ξεγελω με φρουτα λαχανικα.η αλήθεια ειναι πως πρεπει να προσεχουμε με την διατροφη τους. νομιζω πως τωρα μπαινουν οι βασεις.περασατε στη μικτη διατροφη?

 

σημερα ξεκιναμε και λαχανοσουπα.....και τι να του κανω διαιτα??δεν ξερω πια...και εγω και ο αντρας μου ειμαστε αδυνατοι...και στην οικογενεια γενικα ολοι ειμαστε μια χαρα.....

Link to comment
Share on other sites

χμμμ δεν ξερω. Πραγματι τα 11 κιλα για 6 μηνων ειναι παρα πολλα. 11 ειμαστε τωρα που ειναι 20 μηνων η μικρη και αδυνατη ΠΑΛΙ δεν την λες. Βεβαια ειναι ψηλο παιδι σας ριχνουμε μονο 11 ποντους οποτε δεν ξερω. Μηπως ειναι γενικα μεγαλοσωμος γιαυτο δεν ανησυχει ο γιατρος. Εσενα οπτικα πως σου φαινεται? Αν σου φαινεται οτι το παιδι ειναι παχυ και εννοω προβληματικα παχυ τοτε παρε μια δευτερη γνωμη κακο δεν κανει.

 

κοιτα, οπτικα δεν φαινεται προβληματικα παχη , φαινεται ομως στρουμπουλο....

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα στη θέση σου θα άλλαζα την κρέμα βανίλια αμέσως σε κρέμα ρυζάλευρο βιολογική, χωρίς γάλα, με νερό.

γιατί το μωρό σου να πάρει ζάχαρη, γλυκαντικά, και άλλα κουκουρούκου από την κρέμα βανίλια; εντελώς άχρηστες θερμίδες, μη σου πω επικίνδυνες σε ένα υγιές μωρό με τέλεια ανάπτυξη!

γρήγορα holle! το ίδιο θα έλεγα και στην αδερφή μου που λέει ο λόγος!

όσο για το θηλασμό μπράβο σου που θήλασες τόσο. υποθέτω είχες προσεγμένη διατροφή!

για το γάλα δεν ξέρω τίποτα. μια χαρά μου φαίνονται οι ποσότητες!

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα στη θέση σου θα άλλαζα την κρέμα βανίλια αμέσως σε κρέμα ρυζάλευρο βιολογική, χωρίς γάλα, με νερό.

γιατί το μωρό σου να πάρει ζάχαρη, γλυκαντικά, και άλλα κουκουρούκου από την κρέμα βανίλια; εντελώς άχρηστες θερμίδες, μη σου πω επικίνδυνες σε ένα υγιές μωρό με τέλεια ανάπτυξη!

γρήγορα holle! το ίδιο θα έλεγα και στην αδερφή μου που λέει ο λόγος!

όσο για το θηλασμό μπράβο σου που θήλασες τόσο. υποθέτω είχες προσεγμένη διατροφή!

για το γάλα δεν ξέρω τίποτα. μια χαρά μου φαίνονται οι ποσότητες!

σε ευχαριστω παρα πολυ κοπελα μου,χθες πηγαμε για εμβολιο και μας ειπε ο ιατροσ τωρα το απογευμα να του δωσω τωρα 2 μερες κρεμα βανιλια και 2 μερες nutricia....ρυζαλευρο βιολογικη υπαρχει σε φαρμακειο ?η σουπερ μαρκετ?

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα στη θέση σου θα άλλαζα την κρέμα βανίλια αμέσως σε κρέμα ρυζάλευρο βιολογική, χωρίς γάλα, με νερό.

γιατί το μωρό σου να πάρει ζάχαρη, γλυκαντικά, και άλλα κουκουρούκου από την κρέμα βανίλια; εντελώς άχρηστες θερμίδες, μη σου πω επικίνδυνες σε ένα υγιές μωρό με τέλεια ανάπτυξη!

γρήγορα holle! το ίδιο θα έλεγα και στην αδερφή μου που λέει ο λόγος!

όσο για το θηλασμό μπράβο σου που θήλασες τόσο. υποθέτω είχες προσεγμένη διατροφή!

για το γάλα δεν ξέρω τίποτα. μια χαρά μου φαίνονται οι ποσότητες!

 

Συμφωνω για το συζαλευρο. μην τον μαθεις στις γλυκες γευσεις. η ζαχαρη κ το αλατι ειναι τα μονα που εχω αποκλεισει εντελως απο την διατροφη του. φαντασου να τα τρωγε κιολας...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χίλια συγνώμη για το off..

Μπορεί και να μην είναι βέβαια και τόσο off..

Τί ύψος έχεις? Εγώ είμαι 1.72.. οχι ιδιαίτερα ψηλή αλλά από τους γονείς μου δεν προκύπτει και τόσο..

Ισχύει λοιπόν οτι το ρίχνεις σε μπόι?

Σχετίζεται το βάρος που γεννιέσαι με το ύψος που θα έχεις ως ενήλικας?

Δική μου απορία.. Δεν το στηρίζω κάπου..

το πεντόκιλο εδώ και χρόνια αυτοπαρουσιάζεται περήφανο 1,60!:lol:

ο πατέρας μου είναι 1,78, εντάξει, έχει μπάσει τελευταία. η δε μανούλα μου είναι 1,58;;;;;;;;;;;;;;; δεν την μέτρησα, αλλά το ύψος μου το κληροδότησε!!!!!!!!!!!!!!και στην αδερφή μου, που γεννήθηκε 4,5 κιλά!!!!!;)

άρα, καμία σχέση βάρος γέννησης με ύψος ενήλικης ζωής!:roll::cool:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ κοπελα μου,χθες πηγαμε για εμβολιο και μας ειπε ο ιατροσ τωρα το απογευμα να του δωσω τωρα 2 μερες κρεμα βανιλια και 2 μερες nutricia....ρυζαλευρο βιολογικη υπαρχει σε φαρμακειο ?η σουπερ μαρκετ?

 

υπαρχει και στα carfour (?καλα το γραψα?)

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ κοπελα μου,χθες πηγαμε για εμβολιο και μας ειπε ο ιατροσ τωρα το απογευμα να του δωσω τωρα 2 μερες κρεμα βανιλια και 2 μερες nutricia....ρυζαλευρο βιολογικη υπαρχει σε φαρμακειο ?η σουπερ μαρκετ?

βιολογικό ρυζάλευρο holle θα βρεις σε βιολογικάδικα μαγαζιά. όχι φαρμακείο, όχι σούπερ μάρκετ!

θα το λατρέψει το μπουμπούκι σου. εγώ το έδωσα στη μικρή μου και το λάτρεψε. αργότερα έδωσα βρώμη, αργότερα κεχρί, μείγμα από καλαμπόκι, ρύζι και κεχρί, αργότερα σιτάρι κι έχω ακόμα να δώσω σιμιγδάλι, μούσλι.

πολλές επιλογές, ανάλογα με το μήνα, αλλά με γνώμονα την υγεία του μωρού, όχι τα συμφέροντα των εταιρειών.

Link to comment
Share on other sites

το πεντόκιλο εδώ και χρόνια αυτοπαρουσιάζεται περήφανο 1,60!:lol:

ο πατέρας μου είναι 1,78, εντάξει, έχει μπάσει τελευταία. η δε μανούλα μου είναι 1,58;;;;;;;;;;;;;;; δεν την μέτρησα, αλλά το ύψος μου το κληροδότησε!!!!!!!!!!!!!!και στην αδερφή μου, που γεννήθηκε 4,5 κιλά!!!!!;)

άρα, καμία σχέση βάρος γέννησης με ύψος ενήλικης ζωής!:roll::cool:

 

Οκ, ήμουν σίγουρη πως σκέφτομαι βλακείες..

Ευχαριστώ!

Και χίλια συγνώμη..

Εφυγα να σας αφήσω να συζητήσετε σοβαρά!:-D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

βιολογικό ρυζάλευρο holle θα βρεις σε βιολογικάδικα μαγαζιά. όχι φαρμακείο, όχι σούπερ μάρκετ!

θα το λατρέψει το μπουμπούκι σου. εγώ το έδωσα στη μικρή μου και το λάτρεψε. αργότερα έδωσα βρώμη, αργότερα κεχρί, μείγμα από καλαμπόκι, ρύζι και κεχρί, αργότερα σιτάρι κι έχω ακόμα να δώσω σιμιγδάλι, μούσλι.

πολλές επιλογές, ανάλογα με το μήνα, αλλά με γνώμονα την υγεία του μωρού, όχι τα συμφέροντα των εταιρειών.

 

sevoula se eyxaristv, σημερα κιολας θα παω να παρω ρυζαλευρο και αστον ιατρο να λεει ασε που θα το συζητησω με τον αντρα μου σημερα να παμε σε αλο ιατρο....τωρα με εβαλες πολυ σε σκεψεις και κριμα που δεν το συζητησα μαζζι σας νωριτερα......

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μας ειναι 4 μηνων και 7800 κι εγω ανησυχω μηπως γινει χοντρουλα αν και δεν της φαινονται καθολου τα κιλα της..ενα αλλο παιδακι στο παρκο με τα ιδια κιλα ειναι διπλασιο απ το δικο μας..Μεχρι τον 3ο μηνα εβαζε 1.5 κιλο το μηνα και τον τελευταιο 1.5 μηνα πηρε 900 γρ. Κι εγω της εδινα που και που humana και ο φαρμακοποιος μου ειπε οτι επειδη περιεχει περισσοτερα θρεπτικα συστατικα,θα μου γινει χοντρουλικο το μωρο..Τον τελευταιο 1.5 μηνα που δεν τις εδωσα καθολου humana εστρωσαν λιγο τα πραγματα..Μηπως να το ψαξεις λιγο με το γαλα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

παντως και εμενα ο μπεμπης θηλαζει αποκλειστικα και ειναι 5 μηνων 71 εκατοστα και 10 κιλα. φαινεται τσουπωτος αλλα οχι χοντρος. η παιδιατρος δεν ανησυχει καθολου.γεννηθηκε 3550.ειναι στην αναπτυξη τοθυ μωρου μαλλον. α και ο μπαμπας μας ειναι 1,94 και 108 κιλα παιδαρας.

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα, το αν θα αλλάξεις γιατρό είναι ένα θέμα δικό σας.

το τί θα αποφασίσετε με τον άντρα σου για το μωρό είναι αποκλειστικά δικό σας θέμα, αλλά διαφορετικό από το πρώτο.

η δική μας γιατρός λέει πολλές μακακίες, ξεχνάει να πει πράγματα απαραίτητα, γιατί τα θεωρεί αυτονόητα, αλλά ακόμα δεν την άλλαξα. θα το κάνω αργότερα. προς το παρόν, ρωτάω, διαβάζω και δεν νιώθω ποτέ ότι τα κατάφερα. πάντα ψάχνομαι.

αντί για κρέμα δημητριακών άλλες μανούλες δίνουν λαχανικά ή πάλι φρούτα.

μπορεί να βρεις παιδίατρο που πράγματι θα είναι επιστήμονας κι όχι ο αντιπρόσωπος της εταιρείας που τον βολεύει. αλλά και πάλι, εσύ θα φιλτράρεις όσα σου λέει.

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μας ειναι 4 μηνων και 7800 κι εγω ανησυχω μηπως γινει χοντρουλα αν και δεν της φαινονται καθολου τα κιλα της..ενα αλλο παιδακι στο παρκο με τα ιδια κιλα ειναι διπλασιο απ το δικο μας..Μεχρι τον 3ο μηνα εβαζε 1.5 κιλο το μηνα και τον τελευταιο 1.5 μηνα πηρε 900 γρ. Κι εγω της εδινα που και που humana και ο φαρμακοποιος μου ειπε οτι επειδη περιεχει περισσοτερα θρεπτικα συστατικα,θα μου γινει χοντρουλικο το μωρο..Τον τελευταιο 1.5 μηνα που δεν τις εδωσα καθολου humana εστρωσαν λιγο τα πραγματα..Μηπως να το ψαξεις λιγο με το γαλα?

 

 

ΕΣΥ ΤΙ ΓΑΛΑ ΤΙΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΩΡΑ??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...