Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη τούρτα γενεθλίων!!!


Olg@

Recommended Posts

Κορίτσια σούπερ οι συνταγές!!!!

 

Εγώ τελικά μετά τη χθεσινή αποτυχία ... πήρα έτοιμη για το Σάββατο :oops: ... θα έχουμε και κόσμο μην γίνουμε τελείως ρόμπα :lol: ....

 

Πάντως είναι καλό σε αυτό το τόπικ να ποστάρουμε (λάθος πρόσωπο :oops: να ποστάρετε πρέπει να πω :lol::lol::lol: ) συνταγές για τούρτες ώστε οι μανουλίτσες που θέλουν να φτιάξουν να τις βρίσκουν εύκολα :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά να περάσετε αύριο στα γενέθλια :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως τα παιδιά δίνουν τόση σημασία στην εμφάνιση, τα χρώματα και τα σχέδια, που δεν νομίζω να εκτιμούν τον κόπο μας για την τούρτα τους. Δεν πειράζει, ας έχουν ό,τι θέλουν και ας είναι και λίγο ανθυγιεινό. Μία φορά το χρόνο είναι άλλωστε! Να σου ζήσει και να περάσετε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Τούρτα Μπομπ Μάστορας

 

Μια όμορφη τούρτα ειδικά για αγοράκια που γίνεται απλά και γρήγορα .

 

Από την Evdoba

 

 

1) Για να βάψουμε τις σαντιγί βάζουμε το γάλα ή το νερό στο μπολ και ρίχνουμε και διαλύουμε σταγόνες μπογιάς ζαχαροπλαστικής τόσες όσες βλέπουμε ότι χρειάζονται για να πετύχουμε το χρώμα που θέλουμε. Μετά ρίχνουμε τη σκόνη της κρέμας και χτυπάμε δυνατά. Μόλις ετοιμάσουμε όλα τα χρώματα βάζουμε τα μπολ στο ψυγείο μέχρι να τα χρησιμοποιήσουμε.

 

Για να βάψουμε το ινδοκάρυδο βάζουμε σε ένα μικρό μπολ νερο (ένα φλυντζανάκι του καφέ) και στάζουμε χρώμα πράσινο ζαχαροπλαστικής. Ρίχνουμε μέσα το ινδοκάρυδο μισό μπολάκι περίπου και ανακατεύουμε να βαφτεί καλά. Το ινδοκάρυδο απορροφά το νερό. Αφού βαφτεί καλά το απλώνουμε σε ένα ρηχό ταψάκι και το αφήνουμε στο φούρνο στους 100°C μέχρι στεγνώσει.

 

2) Βάζουμε τη μία βάση της τούρτας σε ένα δίσκο. Γύρω-γύρω στερεώνουμε περιμετρικά με τη βάση διάφανη μεμβράνη για να προστατέψουμε το δίσκο από ατυχήματα. Αυτό το αφαιρούμε όταν τελειώσουμε.

 

3) Στρώνουμε την άσπρη κρέμα ζαχαροπλαστικής

 

4) Γυρνάμε την άλλη βάση του κέικ μαζί με τη λαδόκολλα για να μην σπάσει λόγω μεγέθους.

 

5) Βγάζουμε τη λαδόκολλα και συμπληρώνουμε από το πλάι όπου έχει κενά η κρέμα της γέμισης

 

6) Κατόπιν αλείφουμε με την πράσινη-φυστικί σαντιγί

 

7) Στολίζουμε με το κορνέ ζαχαροπλαστικής τα πλαϊνά χρησιμοποιώντας την κίτρινη σαντιγύ.

 

8) Στολίζουμε με τη γαλάζια και την κίτρινη σαντιγύ το περίγραμμα της τούρτας μας.

 

9) Βάζουμε δοκιμαστικά τα παιχνίδια πάνω για το στήσιμο της τούρτας.

 

10) Βγάζουμε τα μικρά παιχνιδάκια και βάζουμε από χαρτί κουζίνας ένα δρομάκι μπροστά ακριβώς στο σπίτι και στρώνουμε με το ινδοκάρυδο (που είναι στο φούρνο και στέγνωσε σίγουρα) την επιφάνεια της τούρτας.

 

11) Αφαιρούμε το χαρτί κουζίνας και αλείφουμε με λίγη κίτρινη σαντιγί το δρόμο

 

12) Ρίχνουμε και το σωρό του χώματος, στοίζουμε και το δρομάκι με τις σταγόνες σοκολάτας και στολίζουμε κατά βούληση. Τέλος βγάζουμε το σελοφάν από γύρω γύρω.

 

Λίγα μυστικά ακόμα

Χρειάστηκε αφού ετοιμάστηκαν οι βάσεις και οι κρέμες 3,5 ώρες για να γίνει... αλλά άξιζε τον κόπο.

 

 

 

Το μέγεθος της τούρτας είναι όσο το μεγάλο ταψί του φούρνου.

 

 

Χρειάζεται να έχουμε ή να ετοιμάσουμε:

 

2 βάσεις σοκολατένιες. Η κάθε μια είναι διπλή δόση από το νηστίσιμο κέικ σοκολάτας.

Μία άσπρη κρέμα ζαχαροπλαστικής (2 δόσεις) για τη γέμιση ανάμεσα στις βάσεις

Σαντιγύ που θα χρωματίσουμε με χρώματα ζαχαροπλαστικής. Θέλουμε λίγη κίτρινη, λίγη γαλάζια και κάμποση πράσινη (εκεί έβαλα λίγο χρώμα 3-4 σταγόντες και έγινε σαν φυστικί γιατί θα σκεπαστεί και χρειάζεται για μόνο για να κολλήσει το «γκαζόν»)

το «γκαζόν» πράσινο ινδοκάρυδο

1 δόση σοκολατένια κρέμα ζαχαροπλαστικής για το «χώμα» (ή και σοκολατένια μους)

 

Σταγόνες άσπρης σοκολάτας για τα «πετραδάκια»

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟΥΡΤΑ ΝΟΥΓΚΑΤΙΝΑ

 

Υλικά

 

για τη βάση

3 ασπράδια

 

100 γρ. αμύγδαλα ανάλατα ψιλοκομμένα

 

100 γρ. ζάχαρη

 

30 γρ. αλεύρι μαλακό

 

λίγη βανίλια

 

 

για την κρέμα

125 γρ. ζάχαρη

 

1/2 lt γάλα

 

2 αυγά

 

2 1/2 κουταλιές κορν φλάουρ

 

λίγη βανίλια

 

 

για τη διακόσμηση

 

1/2 κιλό σαντιγύ

 

λίγες φράουλες

 

μέλι ή ζελέ

 

1/2 κούπα αμύγδαλο φιλέ

 

Εκτέλεση

 

Ανακατεύουμε τα υλικά της βάσης, τα χωρίζουμε σε δύο κομμάτια και τα ψήνουμε. Ανακατεύουμε τα υλικά της κρέμας και την απλώνουμε διαδοχικά στο πρώτο και στο δεύτερο επίπεδο της βάσης. Γαρνίρουμε με σαντιγύ. Στολίζουμε στο πλάι με τα αμυγδαλάκια και τοποθετούμε επάνω τις φράουλες, αφού προηγουμένως τις έχουμε βουτήξει σε λίγο μέλι αραιωμένο ή σε ζελέ.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δοκίμαστε και κάτι διαφορετικό!!!

Παίρνετε ενα κουτί ζαχαρούχο γάλα.Το βουτάτε σε μια κατσαρόλα με νερό (να σκεπάζει το κουτί) και βράζετε για 2,5 ώρες.

Όταν κρυώσει, ανοίξτε το κουτι και έχετε ΥΠΕΡΟΧΗ καραμέλα για να βάλετε σε στρώση για τούρτα (και οχι μονο γι αυτό).

Εγώ θα πάρω έτοιμο παντεσπάνι σοκολάτας και θα κάνω ενα άγλυκο μείγμα με σοκολάτα για μια στρώση και την καραμέλα για την άλλη στρώση.Πιστεύω η τούρτα θα γίνει υπέροχη!

TUjB.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμαστε και κάτι διαφορετικό!!!

Παίρνετε ενα κουτί ζαχαρούχο γάλα.Το βουτάτε σε μια κατσαρόλα με νερό (να σκεπάζει το κουτί) και βράζετε για 2,5 ώρες.

Όταν κρυώσει, ανοίξτε το κουτι και έχετε ΥΠΕΡΟΧΗ καραμέλα για να βάλετε σε στρώση για τούρτα (και οχι μονο γι αυτό).!

:shock: τι ειπες τωρα!!! πολυ καλο!!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
984931c94xt7putr.gif

 

Ωραία αλλά δε νομίζω να τα καταφέρω.

Θέλω μια συνταγή για τούρτα για τα γενέθλια της μικρής.

Θέλω να μπορεί να φάει και η γενεθλιάζουσα κορούλα μου, που δεν τρώει το ασπράδι του αβγού (ακόμη) ούτε σοκολάτα ούτε φράουλα.

Έχετε καμιά καλή ιδέα????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

984931c94xt7putr.gif

 

Ωραία αλλά δε νομίζω να τα καταφέρω.

Θέλω μια συνταγή για τούρτα για τα γενέθλια της μικρής.

Θέλω να μπορεί να φάει και η γενεθλιάζουσα κορούλα μου, που δεν τρώει το ασπράδι του αβγού (ακόμη) ούτε σοκολάτα ούτε φράουλα.

Έχετε καμιά καλή ιδέα????

 

Βρε Μαράκι... εγώ δεν είχα σκεφτεί να δώσω στον μπέμπη μου!!

για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν θα το κάνω! είναι και η ζάχαρη στη μέση... από την άλλη για μιά σταλιά κομματάκι ε, δε θα πάθει και τίποτε!! έτσι κι αλλιώς μεγαλώνει!! αλλά...δεν ξέρω θα δω!

 

Πάντως εγώ σκεφτόμουν για coockies!! αν βρω συνταγή θες να σου πω;;; :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεκτές ΟΛΕΣ οι προτάσεις.

 

Θέλω να της δώσω λιγουλάκι. Πόση ζάχαρη έχει ένα δυο κουταλάκια τούρτίτσα.

Θέλω και να το καταγράψω με την κάμερα για να θυμάμαι την πρώτη της αντίδραση με γλυκό και μάλιστα προς τιμήν της.... :wink:

 

Μια συνταγή με cookies έχει και εδώ, στις προηγούμενες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Tούρτα μπισκότου

 

Υλικά:

3 φακελάκια κρέμες στιγμής σοκολάτα

1 φακελάκι κρέμα ζαχαροπλαστικής στιγμής ή κρέμα σαντιγύ

γάλα

1 πακέτο μπισκότα μιράντα διπλό

τρούφα σοκολατένια ή χρωματιστή ή τριμμένο καρύδι

 

Εκτέλεση :

Χτυπάμε τη σοκολατένια κρέμα καλά και τη ρίχνουμε σε ένα τάπερ ή ταψί όπου θα στήσουμε το γλυκό.

Σπάζουμε τα μπισκότα σε μικρά κομματάκια και τα προσθέτουμε στη σοκολ. κρέμα και αφού ανακατέψουμε καλά στρώνουμε το μίγμα στο σκεύος. Αν θέλουμε προσθέτουμε κι άλλα μπισκότα κατά βούληση.

Χτυπάμε και την κρέμα ζαχαροπλαστικής και την απλώνουμε πάνω από το μίγμα. αν θέλουμε κάνουμε σχέδια με το πηρούνι.

Πασπαλίζουμε με τρούφα της αρεσκίας μας ή ψιλοκομμένο καρύδι.

Αφήνουμε στο ψυγείο κα κρυώσει.

 

 

Καλή επιτυχία !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τούρτα Ανανά

 

Υλικά :

 

(10 άτομα για ένα μικρό-μεσαίο ταψί-πυρέξ)

 

1 κονσέρβα ανανά (όχι κομπόστα)ή φρέσκο !

250 γρ. σαβαγιάρ

1 κουτί τυρί-κρέμα Φιλαδέλφεια

1 κουτί ζαχαρούχο γάλα Βλάχας

1 ποτήρι του κρασιού χυμό λεμονιού

2-3 κουτ.σουπ. κορν φλάουρ

1/2 λίτρο γάλα

κονιάκ

 

Εκτέλεση :

 

Βρέχουμε τα σαβαγιάρ σε γάλα+κονιάκ και τα τοποθετούμε στο ταψί.

Σε ένα μπωλ, χτυπάμε το Φιλαδέλφεια+ζαχαρούχο γάλα+ λεμόνι μέχρι να γίνουν μια ομοιόμορφη κρέμα, την απλώνουμε στα στρωμένα σαβαγιάρ και βάζουμε το ταψί στο ψυγείο για να "σταθεί" η κρέμα.

Ψιλοκόβουμε τον ανανά σε ότι σχήμα μας αρέσει και τοποθετούμε τον χυμό του (αυτόν που βρίσκεται μέσα στην κονσέρβα και αυτόν που έχει μείνει στο πιάτο που ψιλοκόψαμε τον ανανά) σε ένα μπρίκι. Αφού πρώτα βάλουμε τον ανανά πάνω στην παγωμένη κρέμα, τοποθετούμε το μπίκι με το χυμό ανανά σε χαμηλή φωτιά. Είναι βασικό αυτά να γίνουν με αυτή τη σειρά και όχι ταυτόχρονα. Στο μπρίκι προσθέτουμε και το κορν-φλάουρ, και ανακατεύουμε συνεχώς μέχρι να αρχίσει ο χυμός να "δένει" και να γίνεται παχύρευστος (περίπου 10'). Τον βγάζουμε απο τη φωτιά και περιχύνουμε το γλυκό ώστε ο χυμός να καλύψει όλη την επιφάνεια του γλυκού.

Το τοποθετούμε στο ψυγείο και σε μία ώρα είναι έτοιμο για κατανάλωση!

 

Καλή επιτυχία !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Τούρτα πορτοκάλι

 

Υλικά :

 

τρεις βάσεις παντεσπάνι άσπρο

1 κούπα ζάχαρη

5 κουταλιές κορν φλάουρ

3 κουταλιές αλεύρι για όλες τις χρήσεις

3 κούπες χυμό πορτοκάλι

2 κουταλάκια ξύσμα πορτοκαλιού

4 κρόκοι

1/4 κούπας βούτυρο

μισή κούπα άχνη

σαντιγύ

καραμελωμένα αμύγδαλα

2 κουταλιές λικέρ (grand marnier ή άλλο λικέρ)

 

Εκτέλεση :

 

Σε κατσαρόλα ανακατεύουμε τη ζάχαρη, το αλεύρι και το κορν φλάουρ.

Ζεσταίνουμε 2 κούπες από το χυμό πορτοκαλιού και τον ρίχνουμε στην κατσαρόλα. Βράζουμε την κρέμα σε χαμηλή φωτιά (ή σε μπεν μαρί) μέχρι να δέσει.

Χτυπάμε λίγο τους κρόκους και, αφού τους ανακατέψουμε με λίγη από την κρέμα, τους ρίχνουμε μέσα σε αυτήν. Βράζουμε για δυο λεπτά ακόμα και κατεβάζουμε από τη φωτιά. Ρίχνουμε το ξύσμα και καλύπτουμε την κρέμα με μεμβράνη για να μην κάνει κρούστα.

Χτυπάμε το βούτυρο με την άχνη μέχρι να ασπρίσουν και ενσωματώνουμε στην κρέμα.

Προσθέτουμε το λικέρ στη μία κούπα χυμό πορτοκαλιού και ραντίζουμε το παντεσπάνι.

Άπλώνουμε την κρέμα και καλύπτουμε την τούρτα με τη σαντιγύ και τα καραμελωμένα αμύγδαλα.

 

 

Καλή επιτυχία !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη τι σ΄έπιασε κοπέλα μου 1 η ώρα το βράδυ με τις τούρτες :lol::lol:

 

εμείς κλέφτες θα γίνουμε :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη τι σ΄έπιασε κοπέλα μου 1 η ώρα το βράδυ με τις τούρτες :lol::lol:

 

εμείς κλέφτες θα γίνουμε :lol::lol:

 

φτιάχνετε καλέ εσεις τόσοοοοοοοοοοοοοο

 

ωραίες τούρτες ;;;;; εεε;;;;ε;;;; :lol::lol::lol::lol:

 

Την δική μας Στελίτσα όμως θα μας την φτιάξετε εσείς οκ ; :wink::D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ρε Αφροδιτάκι... η τούρτα μπισκότου μου φαίνεται πολύ έυκολη!! αλήθεια την έχεις κάνει;;; αν τολμήσω να τη φτιάξω, λες να τα καταφέρω να της δώσω το σχήμα του αριθμού 1;;;

 

και κάτι ακόμη! ΣΑΜ... τί χάνω εγώ εδώ;;; έχεις ζαχαροπλαστείο;;; αν είναι να σε τιμήσουμε βρε κορίτσι!!! :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη τι σ΄έπιασε κοπέλα μου 1 η ώρα το βράδυ με τις τούρτες :lol::lol:

 

εμείς κλέφτες θα γίνουμε :lol::lol:

 

φτιάχνετε καλέ εσεις τόσοοοοοοοοοοοοοο

 

ωραίες τούρτες ;;;;; εεε;;;;ε;;;; :lol::lol::lol::lol:

 

Την δική μας Στελίτσα όμως θα μας την φτιάξετε εσείς οκ ; :wink::D

 

Χμμμμμμ το έσωσες και δεν σου ρίχνω τούρτα στο προσωπάκι :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

 

και κάτι ακόμη! ΣΑΜ... τί χάνω εγώ εδώ;;; έχεις ζαχαροπλαστείο;;; αν είναι να σε τιμήσουμε βρε κορίτσι!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Ναι ο άντρας μου είναι ζαχαροπλάστης όποτε έρθεις Θεσ/νίκη έλα να σε κεράσουμε :D:D:D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου είναι χαζαροπλάστης

ΤΥΧΕΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!

 

όποτε έρθεις Θεσ/νίκη έλα να σε κεράσουμε

σλουρπ!!!!! :D:D:D:D

δεν θα το ξεχάσω!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο άντρας μου είναι χαζαροπλάστης
δηλαδή... αυριο μεθαύριο, μια χαρά θα πιάνει τόπο να λένε οι κοπελίτσες...."Αντρίιιιιιιιιικο....ζαχαροπλάστης είναι ο μπαμπάς σου;;;;;" :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: για να καταλάβεις πόσο ζόμπι είμαι δες πως έγραψα το επάγγελμα του συζύγου :lol::lol:

 

Πω πω ένα παγωμένο ντουζ για να συνέρθω!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...