Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΟΜΑΤΙΤΙΔΑ?


Recommended Posts

Δεν σας έδωσε αλοιφή? :shock::shock::shock: Και πώς θα περάσει, δηλαδή?

 

Ξαναπάρε τη γιατρό σου αμέσως τηλέφωνο και ρώτα την αν μπορείς να βάλεις στα σπυριά την daktarin ή κάποια άλλη αλοιφή. Αν σου πει όχι, πάρε και μια άλλη γνώμη. Μην το αφήσεις έτσι. Δεν πίνει ούτε γάλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

την γιατρο την πηρα σημερα τηλεφωνο γιατι ειναι η τεταρτη μερα που δεν τρωει τιποτα. μου ειπε να παρω μια αλοιφη ξυλοκαϋνης ωστε να μουδιασει λιγο το στομα της και μηπως φαει κατι.

 

για σιγουρια θα παμε το απογ στο νοσοκομειο γιατι φοβαμαι την αφυδατωση. ουτε πολυ νερο πινει, ουτε υγρα.

 

γαλα πινει μονο καμια 100γρ το βραδυ και το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

κ σεμας ειχε παθει η μικρη σε ιδια ηλικια νομιζω στοματιτιδα κ της βαζαμε να υγρο που μουδιαζε λιγο το στομα γενικα η στοματιτιδα κραταει γυρω στις 2 εβδομαδες..πηγαινε καλυτερα στο νοσοκομειο να την δουν κ εκει θα κρινουν αν θελει νοσηλεια η οχι.. πιο πολυ για να εισαι εσυ ησυχη..

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που πίνει κι αυτό το γαλατάκι...πολύ καλά θα κάνεις που θα πας στο νοσοκομείο. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση σου, η αφυδάτωση είναι επικίνδυνη. Έχουν πάθει και τα δικά μου στοματίτιδα, ο μικρός μου μάλιστα ήταν μόλις 5,5 μηνών, αλλά και αλοιφή βάζαμε από την πρώτη μέρα και όλο και κάτι κουτσοτρώγανε, δεν τα έβλεπα καταβεβλημένα, άτονα κλπ. Όπως λέει και η Έλενα παραπάνω, θα σου δώσουν και περαιτέρω οδηγίες και θα κρίνουν εκεί αν χρειάζεται νοσηλεία. Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

emis wretikame prin 10 meres me ulostomatitida kai urolimoksi mazi sto pedon .... katsame 6 meres mesa . den etrogie pano apo mia ewdomada tipota para mono 100 ml gala to proi kai to wradi to idio .

jia tin ulostomatitida pername ena igro pu legiete dialima anestisinis pu to ftiaxnune sto farmakeio 3 fores tin imera ( to igro to pernaga me gaza sta ula kai glossa kai etrexie poli ema )

 

rotisa an na wazo kai kammia alli alifi kai mu ipane i jiatri tu pedon oti den exei noima den na woitisei kai poli.

meta apo 12 meres to stoma tis ine kapos kalitera kai arxizei kai troei .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω του εβαζα dactarin 3 φορες την ημερα μου΄είχε πει και φαντασου ότι δεν ήταν και σοβαρο,είχε μονο ασπράδια όχι σπυρακια,απορω που δεν σου εδωσε κατι,παρε μια δευτερη γνωμη

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις περασαμε ερπιτικη ουλοστοματιτιδα την ανοιξη και ηταν ενα δραμα

το στοματακι της ηταν κατακοκκινο με πληγες και τα ουλα ηταν τοσο πρισμενα που τα πιο πολλα δοντακια δεν φαινοταν καθολου

για φαγητο δεν το συζηιω καθολου .

ο γιατρος μας εδωσε μια αλοιφη δεν θυμαμε πως λεγοταν ειχε παντως ενα ρυνχος και την βαζαμε για να μην ποναει

εγω που την δοκιμασα ειχε πολυ γρηγορο αποτελεσμα μουδιαζε αμεσως

το καλο με μας ηταν οτι επινε γαλα ,βεβαια τις 2 βδομαδες που κρατησε το παιδι ειχε ρεψει αλλα τουλαχιστον δεν φοβομουν την αφυδατοση

καλυτερα παρε και την γνωμη καποιου αλλου γιατρου,δεν ειναι να παιζουμε με την υγεια των μωρων μας.

Link to comment
Share on other sites

και τα 3 μου παιδια περασαν στοματιτιδα απο 2-3 φορες το καθε ενα και οχι σε βαρια μορφη.και παντα ο γιατρος μου εδινε αλοιφη την οποια την βαζεις παντα μετα το φαγητο κανοντας μασαζ στα ουλα στον ουρανισκο στη γλωσσα και στο εσωτερικο απο τα μαγουλα.η θεραπεια ηταν 3-4 φορες την ημερα για 7 ημερες.

απορω σε εσας που ηταν και τοσο βαριας μορφης πως δε σας εδωσε αλοιφη!τα σπυρια μπορει να εξαπλωθουν μεχρι και το παχυ εντερο.χρειαζεται σιγουρα αλοιφη και θα δεις διαφορα απο την πρωτη μερα!

Link to comment
Share on other sites

εμας η παιδιατρος μας ειχε δωσει dactarin παντως και κανει θαυματα!!! εχει κ γευση πορτοκαλιου κ δεν ειναι δυσαρεστη για το παιδι....

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις παντως που περασαμε στοματιτιδα στην ιδια ηλικια με σας,ετσι ακριβως με πυρετο και χαλια το στομα.Αλοιφη μας εδωσε αλλα μας ειπε οτι αν τρωει η μικρη να μην βαλουμε.Να αφησουμε να αντιδρασει μονος του ο οργανισμος χωρος φαρμακα.Βεβαια η δικια μας ετρωγε και γαλα και σουπες.Ετσι αποφυγαμε την αφυδατωση και δεν χρειαστικε να βαλω κρεμα.Αν τρωει τοσο λιγο πηγαιντε να το δουν και στο νοσοκομειο.ΠΕραστικουλια.

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο μεγάλος μου το είχε πάθει, όταν ήταν 3, αλλά είχε μόνο ένα μεγάλο σημάδι στο στόμα, χωρίς σπυριά. Ο δικός μας παιδίατρος δεν έδωσε τίποτα από φάρμακο και είπε ότι θα περάσει μόνο του. Τον πήγαμε και σε άλλο παιδίατρο γιατί δεν μπορούσαμε να τον βλέπουμε να υποφέρει και μας έδωσε συνταγή για διάλυμα με αναισθησίνη, που το περνάγαμε με γάζα, όπως έγραψαν και παραπάνω. Δεν είχε καμία μεγάλη διαφορά ο πόνος και με το διάλυμα. Έπινε μόνο κρύο γάλα με το καλαμάκι για 3-4 μέρες. Το μόνο καλό της ιστορίας ότι έτσι έκοψε και την πιπίλα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πηγαμε στο Ιπποκρατειο (στην Θεσσαλονίκη) γιατι φβόμασταν την αφυδάτωση.

 

Την ειδαν δυο γιατροι, τους εξηγήσαμε οτι δεν τρωει ουτε πινει τίποτα, οτι εχει πυρετο, την εξετασαν και μας πρότειναν να της βαλουνε ενα μπουκαλι ορο ωστε να αποφυγουμε την αφυδατωση.

 

Η μικρη τρελαθηκε. ακουστηκαμε μεχρι την αλλη πτερυγα του νοσοκομειου. οι γιατροι της εκαναν κεφαλοκλέιδωμα, την κρατουσανε με το ζόρι, ουρλιαζε, χτυπιότανε, εμας μας βγάλανε έξω να μην βλέπουμε. δεν καθόταν με τίποτα. δεν καταφεραμε τιποτα. εμενα με πηραν τα ζουμιά ετσι οπως ακουγα την μικρη να τσιρίζει και να κλαίει. επαθε σόκ και η μικρη και εγω. τελικα την πηραμε και φύγαμε απραγοι.

 

Σήμερα 5η μερα που δεν εφαγε τίποτα αλλα ευτυχως πίνει λίγο γάλα και λίγο νερο. και πυρετο εκανε μονο μια φορα. καθε 15 λεπτα την κυνηγάω με μπιμπερο, ποτήρια, κουπες μπας και πιεί λίγο νερο. ευτυχως σημερα ειχε και αρκετα ουρα στο παμπερς της.

 

ποτε δεν φανταζομουνα ποσο θα μπορουσε να υποφέρει ανα παιδακι απο μια στοματίτιδα.

 

του αντρα μου σημερα του μίλησα. του κρατουσα μουτρα γιατι αυτος επεμενε να παμε στο νοσοκομειο και να τραβήξει οτι τραβηξε το μικρο μας. και τελικα φυγαμε και χωρις να παρει τον ορο. λετε να της μεινει κανα τραυμα στην ψυχολογία της με τους ορους και τα νοσοκομεια ή ειναι μικρη ακόμη? ειναι 20 μηνων.

 

πατως εγω το έπαθα το ψυχολογικο σοκ με τα τοσα κλαματα και φωνες και τσιρίδες της μικρης μου!

Link to comment
Share on other sites

και αυτοι οι γιατροι του Ιπποκρατειου δεν μας εδωσαν καμια αλοιφη. τους ρωτησα αν υπαρει καμια αλοιφη να βοηθησει, πχ ντακταριν, μελανι, σοδόνερο (οτι διαβασα απο δω δηλαδή). μου ειπανε οχι. αυτη η στοματιτιδα λεει δεν ειναι μυκητισιακη αλλα ιογενεισ. θα κανει λεει τον κυκλο της και θα περασει. ε αφου μου το ειπανε 3 γιατροι μαλλον δικιο θα ειχανε. η δικια μου η παιδιατρος μου επε να της βαζω λιγη αλοιφη ξυλοκαίνης ωστε να μουδιαζει λιγο και μηπως αρχισει να τρωει. παντως εχει ρεψει η μικρη. πανε τα μπουτακια, ο σκεμπες της , τα μαγουλακια της!

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που κατι πινει τωρα, μα καλα κ οι γιατροι σας αφησαν να φυγετε ετσι?? πηγατε κ επειδη δεν καταφεραν να βαλουν το ορο σας αφησαν δεν προσπαθησαν ξανα απορω δηλαδη, εγω οσες φορες πηγαινα στο παιδων μας κρατουσαν παντα μεσα εστω για μια μερα παρακολουθησεις κ ο ανηψιος μου οταν ειχε στοματιτιδα αλλα ειχε πολυ προχωριμενο σταδιο ειχε κ εξω απο το στομα σπυρακια (ισως βγαλει κ η δικια σας μερικα μην τρομαξεις) ειχε νοσηλευτει για 2 εβδομαδες με ορο σχεδων 5 μερες...

οσο για τα ζουμια καθε φορα που κλαιει το παιδι μου στο νοσοκομειο οταν του παιρνουν αιμα η βαζουν ορο με πιανουν κ ο αντρας μου με κοιταει σαν καμια χαζη που κλαιει ..ε δεν μπορω το παιδακι μου ειναι κ ποναει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παλι καλα που κατι πινει τωρα, μα καλα κ οι γιατροι σας αφησαν να φυγετε ετσι?? πηγατε κ επειδη δεν καταφεραν να βαλουν το ορο σας αφησαν δεν προσπαθησαν ξανα απορω δηλαδη, εγω οσες φορες πηγαινα στο παιδων μας κρατουσαν παντα μεσα εστω για μια μερα παρακολουθησεις κ ο ανηψιος μου οταν ειχε στοματιτιδα αλλα ειχε πολυ προχωριμενο σταδιο ειχε κ εξω απο το στομα σπυρακια (ισως βγαλει κ η δικια σας μερικα μην τρομαξεις) ειχε νοσηλευτει για 2 εβδομαδες με ορο σχεδων 5 μερες...

οσο για τα ζουμια καθε φορα που κλαιει το παιδι μου στο νοσοκομειο οταν του παιρνουν αιμα η βαζουν ορο με πιανουν κ ο αντρας μου με κοιταει σαν καμια χαζη που κλαιει ..ε δεν μπορω το παιδακι μου ειναι κ ποναει....

 

οχι εγω την πηρα και φυγαμε απο το νοσοκομειο. μιση ωρα την παλευαν, εμας μας εβγαλαν εξω οταν ειδαμε οτι τα εκαναν θαλασσα και δεν μπορουσανε να τα καταφερουνε, της τον βαλανε τελικα τον ορο, αλλα οταν μπηκαμε μετα απο ενα λεπτο τους βγηκε με την πρωτη ευκαιρια, ξαναματωσε το χερι της, ξαναεκλαιγε η μικρη και δεν αντεξα αλλο, την βουητηξα και φυγαμε...... με δικια μου ευκαιρια.

 

εχει ηδη βγαλει 2 σπυρακια εξω απο το στομα της.

 

ευτυχως τωρα ειναι λιγο καλυτερα. χθες και σημερα εφαγε λιγακι, πινει και υγρα και φαινονται και τα δοντακια της, αφου με το φουσκωμα των ουλων ειχαν εξαφανιστει τα δοντακια. αλλα με προβληματιζει που μεχρι και χθες εκανε πυρετο μια φορα την μερα. λογικο ειναι?? εχει πολυ ζορι το καημενο! αχ τι τραβανε το μωρακια μας...... και η γαιδουρα εξακολουθει να βαζει πραματα στο στομα της!! θα αποστειρωσω ολο το σπιτι. βεβαια δεν την επαθε απο το σπιτι, αλλα απο τις διακοπες που ημασταν.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαρετιτο να το εχει παθει απο κατι βρομικο που εβαλε στο στομα ...... ι δικια μου κορη το επαθε απο ερπη που εβγαλα εγω 10 μερες νοριτερα, τολαχιστον ετσι μου ιπανε ι γιατροι στο παιδον , ι προτη τους εροτιση ιτανε αν εβγαλε κανεις απο εμας ερπη

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ αχ... σημερα ανακαλυψα οτι εχει ερθει κ η σειρα μας...ο μικρος ειναι σε ιδια ηλικια με την κορουλα σου... 20 μηνων κ εδω κ μερες δεν τρωει κ πολυ σε σχεση με παλια κ εδω κ 3 μερες ηταν ψιλο ζεστουλης αλλα οχι πολυ μια φορα που του μετρησα θερμοκρασια ηταν 37 ομως με το χερι μου καταλαβαινα οτι κατι λιγο εχει απο το φυσιολογικο... σημερα των εβαλα να μου δειχνει την γλωσσιτσα του κ εκει ειδα δυο σπιρακακια μικρα στην ακρη της γλωσσας κ αμεσως του εβαλα το υγρο για το στομα που εβαζα οταν ειχε η μικρη στοματιτιδα κ τωρα πριν λιγο που των ξαπλωσα ειδα οτι εχει δυο τεραστιες αφτρες στο κατω χειλος κ πολυ φουσκωμενα ουλα.. επισεις ειχε βγαλει ενα μικρο σπυρακακι κ συνεχεια το πειραζε κ σημερα που το πειραζε ολη την ωρα μας βγηκε ερπης...ολα μαζι μαζεμενα...κ να πω οτι εχουμε βρωμικο σπιτι καποιο κατοικιδιο να παρει κανενα μικροβιο..οχι ειμαι πολυ προσεκτικη σε αυτα τα πραγματα κ γενικα παντα του πλενω χερια μετα απο καθε βολτα... κ ομως το παθαμε κ αυτο πιστευω οτι ειναι της ηλικιας αυτης ... θα κανει το κυκλο της κ τελος κ αυτο...

υ.γ πυρετο νομιζω πρεπει να εχει κανονικα αλλα οχι παρα πολυ υψηλο...

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ αχ... σημερα ανακαλυψα οτι εχει ερθει κ η σειρα μας...ο μικρος ειναι σε ιδια ηλικια με την κορουλα σου... 20 μηνων κ εδω κ μερες δεν τρωει κ πολυ σε σχεση με παλια κ εδω κ 3 μερες ηταν ψιλο ζεστουλης αλλα οχι πολυ μια φορα που του μετρησα θερμοκρασια ηταν 37 ομως με το χερι μου καταλαβαινα οτι κατι λιγο εχει απο το φυσιολογικο... σημερα των εβαλα να μου δειχνει την γλωσσιτσα του κ εκει ειδα δυο σπιρακακια μικρα στην ακρη της γλωσσας κ αμεσως του εβαλα το υγρο για το στομα που εβαζα οταν ειχε η μικρη στοματιτιδα κ τωρα πριν λιγο που των ξαπλωσα ειδα οτι εχει δυο τεραστιες αφτρες στο κατω χειλος κ πολυ φουσκωμενα ουλα.. επισεις ειχε βγαλει ενα μικρο σπυρακακι κ συνεχεια το πειραζε κ σημερα που το πειραζε ολη την ωρα μας βγηκε ερπης...ολα μαζι μαζεμενα...κ να πω οτι εχουμε βρωμικο σπιτι καποιο κατοικιδιο να παρει κανενα μικροβιο..οχι ειμαι πολυ προσεκτικη σε αυτα τα πραγματα κ γενικα παντα του πλενω χερια μετα απο καθε βολτα... κ ομως το παθαμε κ αυτο πιστευω οτι ειναι της ηλικιας αυτης ... θα κανει το κυκλο της κ τελος κ αυτο...

υ.γ πυρετο νομιζω πρεπει να εχει κανονικα αλλα οχι παρα πολυ υψηλο...

 

 

σου ευχομαι να μην ειναι τοσο σοβαρο οπως στην δικια μας περιπτωση και να μην ποναει τοσο πολυ το παιδακι σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαρετιτο να το εχει παθει απο κατι βρομικο που εβαλε στο στομα ...... ι δικια μου κορη το επαθε απο ερπη που εβγαλα εγω 10 μερες νοριτερα, τολαχιστον ετσι μου ιπανε ι γιατροι στο παιδον , ι προτη τους εροτιση ιτανε αν εβγαλε κανεις απο εμας ερπη

 

 

αληθεια??? εμας δεν μας ρωτησαν καν για ερπη αλλα δεν ειχαμε περασει προσφατα. α μαλλον ακουσανε οτι ειμασταν διακοπες και υπεθεσαν οτι σιγουρα λογω αυτου θα ηταν, επειδη αλλαξε περιβαλλον, μικροβια, εβαζε και τις πετρες στο στομα της! μα συνεχεια με μια πετρα στο στομα ηταν στην παραλια.........τοσο νοστιμες ητανε??

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να μην ειναι τοσο σοβαρο οπως στην δικια μας περιπτωση και να μην ποναει τοσο πολυ το παιδακι σου.

 

ευχαριστω πολυ...περαστικουλια στα μικρα μας λοιπον,,,τι να κανουμε υπομονη κ πολυ φροντιδα να μην πονανε μονο...

υ.γ σημερα πηρα την παιδιατρο κ της ειπα για ερπη κ στοματιτιδα κ μου ειπε να βαζω pyralvex πριν το φαγητο λεει οτι βοηθαει πιο πολυ να μην ποναει το μουδιαζει, κ οτι θα εχει κ πυρετο να του δινω ντεπον... κ για των ερπη δεν βαζουμε κατι σε τοσο μικρα απλα θα περασει μονο του... οποτε ακολουθουμε οδηγηγιες...:-(:-(:-(:|

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο μικρος μου οταν ηταν 6,5 μηνων ξεκινησε με τετοια σπυρακια και τελικα ηταν ανεμοβλογια-καποιος στην βαπτιση του ειχε ερπη και μας κολλησε- εχετε τον νου σας γιατι το μικροβιο του ερπητα στα παιδια εκδηλωνεται ως ανεμοβλογια και ο πυρετος ειναι συνοδο συμπτωμα. Επισης απο Μαιο εως Σεπτεμβρη ειναι οι μηνες που η ανεμοβλογια "ευδοκιμει".

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

αχ εμενα η μικρη μου αρχιζει να καλυτερευει ευτυχως!!! σημερα εφαγε καπως, αλλα με το ζορι πινει νερο. ευτυως πινει γαλατακι. ο κυκλος αυτης της αρρωστιας αρχιζει να ολοκληρωνεται πιστευω.... πωπωωωωωω τι ηταν και αυτο??? νομιζω ηταν το χειροτερο που εχει περασει το μωρακι μου μεχρι τωρα. ευχομαι σε κανενα παιδακι να μην συμβει αυτη η κωλοστοματιτιδα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Σχετικά με την κατανάλωση μελιού από βρέφος

http://www.skai.gr/master_story.php?id=111283

 

Αν και έχει ερωτηθεί πολύ καιρό, να αναφέρω οτι πλέον μετά απο νέες έρευνες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΕΛΙΟΥ ΜΕΧΡΙ 2 ΕΤΩΝ και οχι 1 ΕΤΟΥΣ όπως ηταν έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, οταν η μικρη εμφανισε στοματιτιδα, τελικα το παλιο, καλό, θαυματουργο μελανι την εκανε τη δουλεια!!!

 

Το πουλανε στα φαρμακεία, τους ζητας μελανι και ξερουν αυτοι (ιωδες γεντιανης λεγεται αλλιως, και κανει μονο 1 ευρω...)

 

Και πιο συγκεκριμένα...

"Mυκητιασικές στοματίτιδες (συνήθως μονιλιάσεις) αναπτύσσονται συχνά μετα από χορήγηση αντιμικροβιακών ευρέος φάσματος ή κυτταροστατικών φαρμάκων ή κορτικοστεροειδών. Στις περισσότερες περιπτώσεις υποχωρούν με τη διακοπή των υπευθύνων φαρμάκων. Στις περισσότερο επίμονες περιπτώσεις μπορεί να χορηγηθούν τοπικώς νυστατίνη, μικοναζόλη ή διάλυμα ιώδους της γεντιανής 1%."

http://www.ifet.gr/es2003/12.3.2.htm

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...