Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ


misspigi

Recommended Posts

μολις τελειωσα το πλυσιμο με χλωρινη, το οποιο εδωσε εξαιρετικα αποτελεσματα. βεβαια η μυρωδια ειναι ενα θεματακι, αλλα προτιμω αυτη τη μυρωδια απο αυτη της μουχλας. jannis, καλο ειναι να μην προτιμησεις την πολυστερινη, αφενος μεν γιατι εχω ακουσει οτι ειναι καρκινογονα, αφετερου γιατι συγγενικο μου προσωπο που δουλευει σε μεγαλη βιομηχανια πλαστικων και χρησιμοποιει πολυστερινη μου την περιεγραψε ως πολυ ευτελες υλικο με μικρη διαρκεια ζωης. παντα με μικρη επιφυλαξη γιατι δεν ειμαι και ειδικος.

 

Ναι έχεις δίκαιο, εννοούσα πολυουρεθάνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι με ενδιαφέρει πολύ αν μπορείς να βρεις μάρκα!

Ψάχνουμε μια παρόμοια λύση.

Νομίζεις ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να χρησιμποποιηθεί και στον τοίχο για εσωτερική θερμομόνωση?

(Η εναλλακτική που σκεφτομαστε είναι γυψοσανίδα εσσωτερική με πολυστερίνη μέσα αλλά αυτό θα μας μειώσει τον χώρο).

 

εννοειται οτι ειναι φτιγμενο για θερμομονωση και αυτο φαινεται απο την πρωτη στιγμη της εφαρμογης του. Δεν μπορω να βρω την αποδειξη γιατι εχει περασει αρκετος καιρος. Αν εισαι κοντα στον πειραια μπορω να σου πω ποιο μαγαζι τα πουλαει

 

Πιστευω οτι κανεις πολυ γρηγορα αποσβεση απο την μειωση της θερμανσης/ψυξης (μεσα σε 1 - 2 χρονια εκανα εγω απο οτι υπολογιζω)

Link to comment
Share on other sites

μετακομισαμε στο δικο μας σπιτι τον περασμενο Αυγουστο. πριν λιγες μερες παρατηρησα οτι στο ταβανι της κρεβατοκαμαρας μου παρουσιαστηκαν δροσοσταλιδες και πεταξε μαυρη μουχλα. η ταρατσα δεν εχει μονωση ακομη, ειναι μονο η τσιμεντενια πλακα. το κακο ειναι οτι δεν ξερω τι μονωση να κανουμε (θερμομονωση ή στρωσιμο με πλακακια εξωτερικου χωρου) καθως ο καθε ενας λεει και κατι διαφορετικο (μηχανικος, μπογιατζης). αν ξερει καποιος ας μου απαντησει γιατι κυριολεκτικα το σπιτι μου ειναι παγωμενο και εγω καιγομαι αφου εχω 2 μικρα παιδια και 1 νεογεννητο. ευχαριστω.

 

Είχαμε το ίδιο πρόβλημα 1χρόνο αφού μετακομίσαμε. Κάναμε μόνωση στην ταράτσα (ο πατέρας μου ασχολήθηκε ως υπεργολάβος πλακιδίων). Πρώτη στρώση πίσσα, πλέγμα, αφρομπετόν, κάτι ειδικά στεγανοποιητικά κ δε θυμάμαι τι άλλο και τέλος τσιμεντογωνία με πλακάκι. Έπλενα τους τοίχους μιας και ήταν φρεσκοβαμμένοι κ δεν ξαναείδαμε τίποτα. Προς το παρόν άνοιγε καλοριφέρ κ αέριζε συχνά για να στεγνώνει και βλέπεις. Απ' όσο γνωρίζω κοστίζει 3.500-5.000euro αλλά ψάξτε το μήπως βρείτε καλυτερη τιμή. Συμφέρει καλύτερα να στην κάνει ένας καλός πλακάς, πιστεύω.

Αν αποφασίσετε γυψοσανίδα, απλά καλύπτετε το πρόβλημα δεν το λύνετε και μπορεί αργότερα να σου εμφανιστεί σε άλλο χώρο του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις καθαρίσαμε και εμεις με χλωρίνη.Μια χαρά.

Τωρα ΠΟΛΥ καλος αερισμος κάθε μερα(να στεγνωνουν τα ταβάνια) και ο αφυγραντηρας να δουλευει στο φούλ.

Μεχρι να κανουμε την μόνωση.

Η ψευδοροφη(ή οτιδηποτε παρόμοιο) το μονο που θα κανει είναι να κρύψει υγρασία και μουχλα, που -θα εξαπλόνονται από μεσα- και καποια στιγμη θα εμφανιστουν.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι ειναι φτιγμενο για θερμομονωση και αυτο φαινεται απο την πρωτη στιγμη της εφαρμογης του. Δεν μπορω να βρω την αποδειξη γιατι εχει περασει αρκετος καιρος. Αν εισαι κοντα στον πειραια μπορω να σου πω ποιο μαγαζι τα πουλαει

 

Πιστευω οτι κανεις πολυ γρηγορα αποσβεση απο την μειωση της θερμανσης/ψυξης (μεσα σε 1 - 2 χρονια εκανα εγω απο οτι υπολογιζω)

Δυστυχώς είμαι πολύ μακρία...

Ξέρεις τι υλικό είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζαμε για πολλά χρόνια, ώσπου μας έπεσε και το μισό ταβάνι στο κεφάλι και ησυχάσαμε :lol: :lol: :lol:

Τον χειμώνα αντί να σφουγγαρίζουμε το πάτωμα σφουγγαρίζαμε τα ταβάνια μας!!!!! :cry:

 

Όπως είπαν και παραπάνω καλός αερισμός στο σπίτι, ο αφυγραντήρας (της delongi) στο φουλ, πλύσιμο κατά τόπους τις μαυρίλες με οδοντόβουρτσα και χλωρίνη παχύρευστη αδιάλυτη.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Ότι σημείο που είχε μαυρίλες βαφτεί, το πινέλο και η μπογιά δεν θα χρησιμοποιηθούν για "υγιές" ταβάνι, γιατί θα κολλήσει. ΝΑΙ το πάθαμε και αυτό.

 

Η ταράτσα δεν έχει μόνωση, την περνάμε κάθε δυο χρόνια με ελλαστομερές μονωτικο ταρατσών. Αλλά αυτό συμβαίνει και σε σπίτια που έχουν κι άλλους ορόφους πάνω τους, δεν είναι απαραίτητο να γίνεται μόνο στον τελευταίο όροφο.

 

Μετά την πτώση του σοφά, βάψαμε τα σίδερα με μίνιο και βάλαμε ξύλινο ραμποτέ στο ταβάνι με μονωτικό DOW και ΣΩΘΗΚΑΜΕ!!!!!!!!! Εννοείται πως είδαμε μεγάλη διαφορά στην θερμοκρασία του σπιτιού!!!!!! Ο αερισμός και ο αφυγραντήρας εξακολουθούν να είναι απαραίτητα, όχι όμως και το σφουγγάρισμα του ταβανιού

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε το ίδιο πρόβλημα 1χρόνο αφού μετακομίσαμε. Κάναμε μόνωση στην ταράτσα (ο πατέρας μου ασχολήθηκε ως υπεργολάβος πλακιδίων). Πρώτη στρώση πίσσα, πλέγμα, αφρομπετόν, κάτι ειδικά στεγανοποιητικά κ δε θυμάμαι τι άλλο και τέλος τσιμεντογωνία με πλακάκι. Έπλενα τους τοίχους μιας και ήταν φρεσκοβαμμένοι κ δεν ξαναείδαμε τίποτα. Προς το παρόν άνοιγε καλοριφέρ κ αέριζε συχνά για να στεγνώνει και βλέπεις. Απ' όσο γνωρίζω κοστίζει 3.500-5.000euro αλλά ψάξτε το μήπως βρείτε καλυτερη τιμή. Συμφέρει καλύτερα να στην κάνει ένας καλός πλακάς, πιστεύω.

Αν αποφασίσετε γυψοσανίδα, απλά καλύπτετε το πρόβλημα δεν το λύνετε και μπορεί αργότερα να σου εμφανιστεί σε άλλο χώρο του σπιτιού.

δηλαδη αν πω στον πλακα μου να μου κανει μονωση με πλακακια, θα πρεπει να του πω να βαλει ολα αυτα τα υλικα που προανεφερες, ή θα το κανει απο μονος του; sorry αν ακουγεται χαζη η ερωτηση, αλλα γνωστο μας προσωπο εκανε απλη πλακοστρωση στην ταρατσα (αφρομπετο ή περλιτης δεν θυμαμαι, κολλα και πλακακι) και μου ανεφερε σχετικα προσφατα οτι εχει αριστα αποτελεσματα οσον αφορα την υγρασια. ξεχασα να αναφερω οτι στις κουρμπες που κανει η ταρατσα σαν μελλοντικο μπαλκονι λιμναζουν νερα, οποτε η τσιμεντογωνια ειναι κατι παραπανω απο σιγουρη. nitsa2 μη λες μεγαλα λογια!! και εγω το ιδιο ελεγα (εκλεισα σαν μανα) και κραταω αγκαλια το 3ο αγγελουδι μου :-D:-D:-D

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο καλός αερισμός είναι το Α και το Ω.

.

Βίκυ και όποιος άλλος θέλει / ξέρει - έχω κάποιες ερωτήσεις:

Προσπαθω να καταλάβω γιατί, και το μόνο που καταλαμβαίνω είναι ότι ο αερισμός έχει αφυγραντική δράση και ότι αν οι τοίχοι αερίζονται εσσωτερικά διευκολύνεις την υγρασία να περάσει προς τα έξώ

ΟΚ

αλλά

1) τι κάνεις όταν η θερμοκρασία έξω είναι 0 και μετα δυσκολίας κρατάς το σπίτι ζεστό (που να αερίζεις "δραστικά" κιόλας γιατί έχω αρκετές απώλειες και μόνιμο αερισμό...)

2) πως μειώνεις την υγρασία του σπιτιού και να την κρατάς κάτω από 50 % όταν η εξωτερική είναι 80% ? Μου φαίνεται αν βάλω φρέσκο αέρα μέσα ότι θα βάλω υγρασία!

Για αυτό έχω την εντύπωση ότι στην περίπτωση μου πιο πολλά θα μου προσφέρει ο αφυγραντήρας ή aircondition παρά ο αερισμός.

 

Α κάτι άλλο που διάβασα και είχε ενδιαφέρον είναι ότι συνιστάται και η χρήση αεριστήρων, δηλαδή το θέμα είναι περισσότερο να "πηγαίνει παντού ο αερας". Αυτό μπορεί να θεωρηθεί αερισμός?

 

Τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ και όποιος άλλος θέλει / ξέρει - έχω κάποιες ερωτήσεις:

Προσπαθω να καταλάβω γιατί, και το μόνο που καταλαμβαίνω είναι ότι ο αερισμός έχει αφυγραντική δράση και ότι αν οι τοίχοι αερίζονται εσσωτερικά διευκολύνεις την υγρασία να περάσει προς τα έξώ

ΟΚ

αλλά

1) τι κάνεις όταν η θερμοκρασία έξω είναι 0 και μετα δυσκολίας κρατάς το σπίτι ζεστό (που να αερίζεις "δραστικά" κιόλας γιατί έχω αρκετές απώλειες και μόνιμο αερισμό...)

2) πως μειώνεις την υγρασία του σπιτιού και να την κρατάς κάτω από 50 % όταν η εξωτερική είναι 80% ? Μου φαίνεται αν βάλω φρέσκο αέρα μέσα ότι θα βάλω υγρασία!

Για αυτό έχω την εντύπωση ότι στην περίπτωση μου πιο πολλά θα μου προσφέρει ο αφυγραντήρας ή aircondition παρά ο αερισμός.

 

Α κάτι άλλο που διάβασα και είχε ενδιαφέρον είναι ότι συνιστάται και η χρήση αεριστήρων, δηλαδή το θέμα είναι περισσότερο να "πηγαίνει παντού ο αερας". Αυτό μπορεί να θεωρηθεί αερισμός?

 

Τα φώτα σας!

 

Jannis μπορείς να δεις αυτό το άρθρο http://www.happyhomes.gr/viewtopic.php?f=48&t=40&sid=71b16d3586665500a29a430463ab2866 και να ρωτήσεις εκεί τους ειδικούς για περισσότερα.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

η μουχλα στο ταβανι προκαλειται απο μυκητες οι οποιοι εξαφανιζονται μονο με χλωρινη!!!!!τριψιμο με χλωρινη στο ταβανι μολις εμφανιστει και καθαρισες!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με το ταβάνι της κρεββατοκάμαράς μου παρότι είχα κάνει εξωτερική υδρομόνωση αλλά όχι θερμομόνωση, μετα από ανάλογο ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τελικά αυτό που έφταιγε ήταν η διαφορά του εσωτερικού αέρα με την κατά πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία της πλάκας. Οπότε πήρα από το χρωματοπωλείο ένα ειδικό μυκητοκτόνο σπρέυ άοσμο και οικολογικό και στην συνέχεια ειδικό πλαστικό χρώμα που περιέχει μυκητοκτόνο εδώ και τρείς περίπου μήνες που το έχω κάνει αυτό έχω ξεχάσει την μούχλα, γιατί τώρα πιά μπορεί να δημιουργείται εσωτερική υγρασία στα ταβάνια από την διαφορά θερμοκρασίας αλλά δεν δημιουργείται μούχλα επίσης αερίζω πολύ καλά όλο το σπίτι και φυσικά για κανένα λόγο δεν στεγνώνω ρούχα πάνω στα καλοριφέρ μπορεί να είναι βολικό αλλά καταστροφικό για τα ταβάνια.

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι στο θεμα για να ενημερωσω οτι απο την στιγμη που δυναμωσαμε το καλοριφερ και το σπιτι στεγνωσε και τα ταβανια δεν τρεχουν νερα και ας χιονιζει σημερα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που καθαρίζω με χλωρίνη γιατί δεν εξαφανίζονται οι μύκητες? Μήπως την αραιώνω πολύ?

Επίσης στον ένα τοίχο του υπνοδωματίου μας τον πρώτο χρόνο είχε πρασινίσει ο τοίχος αρχίζοντας από κάτω από το σοβετεπί. Επειδή είμαστε σε διαδικασία δικαστηρίου με τον κατασκευαστή ο μηχανικός και ο δικηγόρος μας είχαν συμβουλεύσει να μην το καθαρίσουμε αμέσως για να βγει φωτογραφία και να συμπεριληφθεί στην αγωγή.

Το αποτέλεσμα είναι πως αφού τον καθάρισα ακόμη και με ειδικό σπρεύ για μούχλα από χρωματοπωλείο, στον συγκεκριμένο τοίχο υπάρχουν κομμάτια μαυρίλας κάτω από την μπογιά που είναι μέσα και από τον σοβά?

Τι να κάνω γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που καθαρίζω με χλωρίνη γιατί δεν εξαφανίζονται οι μύκητες? Μήπως την αραιώνω πολύ?

Επίσης στον ένα τοίχο του υπνοδωματίου μας τον πρώτο χρόνο είχε πρασινίσει ο τοίχος αρχίζοντας από κάτω από το σοβετεπί. Επειδή είμαστε σε διαδικασία δικαστηρίου με τον κατασκευαστή ο μηχανικός και ο δικηγόρος μας είχαν συμβουλεύσει να μην το καθαρίσουμε αμέσως για να βγει φωτογραφία και να συμπεριληφθεί στην αγωγή.

Το αποτέλεσμα είναι πως αφού τον καθάρισα ακόμη και με ειδικό σπρεύ για μούχλα από χρωματοπωλείο, στον συγκεκριμένο τοίχο υπάρχουν κομμάτια μαυρίλας κάτω από την μπογιά που είναι μέσα και από τον σοβά?

Τι να κάνω γι'αυτό?

εγω τη χλωρινη τη χρησιμοποιω αδιαλυτη και λαμπικαρει αμεσως. τα κομματια μουχλας που περιγραφεις μαλλον ειναι το εξης: η μουχλα μεταδιδεται με σπορακια και ποτιζει μεσα στους πορους του σοβα ακομα και αν ο τοιχος ειναι σπατουλαριστος (το επαθα). οποτε σαν αρχη σκοτωνεις το μυκητα με χλωρινη και το καλοκαιρι βαφεις τον τοιχο. ομως μην το αφησεις ετσι γιατι το προβλημα θα επανελθει τον επομενο χειμωνα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχως εμεις δεν ειδαμε κανενα αποτελεσμα με τα αντιμουχλικα. ισως παιζει ρολο το γεγονος οτι η ταρατσα ειναι σκετο μπετο. δεν ξερω. παντως και που περασαμε ειδικο γαλακτωμα το αποτελεσμα ηταν το απολυτο τιποτα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

επαναφερω το θεμα για τον εξης λογο: ενω μεσα στο καλοκαιρι περιμενα οτι θα πληρωθω απο τον ογα για να κανω μονωση, τελικα θα τα παρω τον Δεκεμβρη (αν δεν τα κοψουν). το κακο ειναι οτι εκεινη την εποχη λογω καιρικων συνθηκων δεν μπορει να γινει τιποτα στην ταρατσα. εχουμε περασει εδω και 2 χρονια με revinex (ειναι ελαστομερες ασπρο γαλακτωμα) με μηδενικο αποτελεσμα. μου ειπαν να περασουμε την ταρατσα με πισσα προκειμενου να μην εχουμε τοοοοσο μεγαλο προβλημα φετος τον χειμωνα και την ανοιξη κανουμε μονωση. ξερετε εσεις κατι για την αποτελεσματικοτητα της πισσας; υπαρχει καποιος με σχετικη εμπειρια;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...