Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλίνδρομη ροη βαλβίδα (τριγλωχινα) καρδιάς εμβρύου


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι στην 12η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και έκανα χθες την αυχενική διαφάνεια και το ΡΑΡΡ-Α.

Η αυχενική μετρήθηκε 2,2, αρκετά καλή αν πούμε ότι σε λίγο κλείνω τα 36, αλλά στα σχόλια ο γιατρός γράφει: "παρατηρείται παλίνδρομη ροή στην τριγλώχινα βαλβίδα της καρδιάς του εμβρύου. Το εύρημα μπορεί να αποτελεί φυσιολογική παραλλαγή και μπορεί να εξαφανιστεί στην πορεία της ετκυμοσύνης, αλλά αυξάνει τον κίνδυνο για χρωμοσωμικές ανωμαλίες και συγγενείς καρδιοπάθειες".

Έχει συμβεί σε καμιά σας;

Μπορεί καμία να με κατατοπίσει πόσο επικίνδυνο είναι;

Γιατί τόσο η ιδέα των χρωμοσωμικών ανωμαλιών όσο και οι συγγενείς καρδιοπάθειες, με ανησυχούν πολύ.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα και καλη χρονια.

Δε μου εχει συμβει το ιδιο, αλλα στη δευτερη μου εγκυμοσυνη στο β επιπεδου υπηρχε μια ανωμαλια στον εγκεφαλο του μικρου και μου ειπαν το ιδιο πραγμα ''Το εύρημα μπορεί να αποτελεί φυσιολογική παραλλαγή και μπορεί να εξαφανιστεί στην πορεία της εγκυμοσύνης, αλλά αυξάνει τον κίνδυνο για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.'' Ευτυχως εξαφανιστηκε γυρω στην 28η εβδομαδα. Μπορω να καταλαβω το αγχος σου. Δεν ξερω τη σου ειπε ο γιατρος σου, σου ειπε να κανεις αμνιοπαρακεντηση? εξαλου πλεον τη συστινουν σε ολες τις γυναικες ανω των 34. εγω οταν ο υπερηχος εδειξε το προβλημα δεν μπορουσα πια να κανω αμνιοπαρακεντηση. Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση. Ελπιζω ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

geia sas koritsia!!shmera graftika sto forum!!!kai den kserw akribos pws doulebei alla siga-siga elpizw na to matho!!!me lene maria kai eimai 23 ebdomades...sto b epipedou o gynekologos mou brike kati sthn kardoula kai mou eipe oti epepe na paw gia embriokardiografima.telika h kardiologos mou eipe oti uparxei mia upia uxogeneis estia (h opia den mas anisixei katholou)kai mia metria aneparkia trigloxinas balbidas (h opia yparxei pithanotita na diorthothei apo monh ths...ektos kai ta pragmata gia opiodipote logo den pane opws ta theloume...)an kapia kopela exei empiria sas parakalw na mou peite thn gnwmh sas,thn empiria sas giati thn exw para poli anagi...sas eyxaristw!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου μιλησαν για πρωτη φορα για ανεπαρκεια τριγλωχινασ στη αυχενικη διαφανεια, μπηκα στην διαδικασια αμνιοπαρακεντησης λογω υψηλης αυχενικης - ολα καλα - αλλα στο β' επιπεδου ο γιατροσ δεν ειδε τιποτα υποπτο. Εκανα ωστοσο προσφατα ενα υπερηχοκαρδιογραφημα για να ειμαι απολυτωσ σιγουρη και η γιατροσ μασ ειπε οτι μαλλον αυτο που ειδαν στην αρχη ηταν λογω μιασ ιωσης που ειχα περασει εγω. Μασ διευκρινισε δε οτι τα εμβρυα οταν η μητερα περασει καποια γριπη μπορει να παρουσιασουν κατι τετοιο, που ομωσ διορθωνεται αμεσα.

Ειναι γεγονος οτι ειχα πολυ δυσκολο πρωτο τριμηνο λογω υπερεμεσης και των ιωσεων που κολουσα απο τον μεγαλο μου γιο.Ωστοσο αφου τρελαθηκα υστερα απο το αποτελεσμα της αυχενικης και το θεμα της ανεπαρκειας, θελω να σου πω οτι η τριγλωχινα σχετιζεται με το "φυσημα" και οτι μαλλον δεν θα ειναι κατι αξιο ανησυχιας. Ισωσ να χρειαστει να επαναλαβεις τον υπερηχο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

makari kopela mou na mhn einai kati to toso sobaro giati exw trelathei...aytes tis meres tha mou dwsoune rantebou gia epanelenxo kai teteia.....me eixe rwthsei kai mena an eixa perasei kapies iwseis.....alla eixa kai egw poles nayties kai emetous mexri olo ton tetarto...toulaxiston na kalyterepsi to thema!!!anisixo gia to mwraki mou!!!!seyxaristw poli pou mou apanthses!!!!mpenw kathe mera mesa kai oute mia apanthsh den eixa apo kanenan...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι "uxogeneis estia" ειναι κατι που εμφανιζεται σε ολες μας.....

δηλαδη κι εμενα κατι σχετικο μου ειχαν πει αλλα μου ειπαν οτι ειναι κατι φυσιολογικο που φαινεται στον υπερηχο.....

εγω επειδη εχω και ιστορικο συγγενη καρδιοπαθειας απο πατερα μου και απο ετεροθαλη αδερφο της κορης μου εκανα μια ειδικη εξεταση στο Ηρακλειο Κρητης απο μια εξειδικευμενη εμβρυολογο - παιδοκαρδιολογο που κανει υπερηχο καρδιας στο μωρο μεσα στην μητρα..... εσυ που μενεις?????

μηπως κι εσυ εκανες αυτην την εξεταση????

σ εμενα αυτη η εξεταση κρατησε περιπου μια ωρα γιατι ηταν πολυ αναλυτικη και λεπτομερης. ειναι κατι σαν μαι επιπλεον β επιπεδου.....

αφου η καρδιολογος ειναι καθυσηχαστικη νομιζω οτι δεν πρεπει να αγχωνεσαι!

ολα καλα θα ειναι και αδικα ανησυχεις!!!!

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

egw eimai apo thn kw!!!ekana thn b epipedou sthn rodo opou kai mou synesteisan embruokardiologo...anaibeika athina kai ekena thn eksetash!!!twra einai liges meres pou metakomisame ston kanada sto montral!!!!perimenw aftes tis meres na mou dwsoune rantebou me idiko embryologo gia na me parakolouthisi apo dw kai pera...otan exw nea tha sas pw,sas euxaristw poli!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

exw kanei trofoblasth sth 13 ebdomada logou istorikou..den yparxei xromosomiki anomalia fusiologikos karyotupos arenos......extes mou kanane yperixo kai mou eipane oti to mwro megalwnei poli kala h kardia tou einia kala kai thn teterth tha dw eidiko giatro....tha doume elpizw na ekselixtoun kala ta pragmata...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα,ειμαι 35,αυχενικη 2.04,ολα τα αλλα οκ,μονο αυτο μας τα χαλαει.ξερει καμια να μου πει αν ειχε παρομοιο θεμα και εξελιχθηκε καλα η εγκυμοσυνη;

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντελίνο,

στη δική μας περίπτωση δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

Βλέπω ότι δεν το έχω γράψει στο ποστ μου, αλλά ο γιατρός μου είχε επισημάνει ότι το πρόβλημα αυτό παρατηρείται πολλές φορές στην αυχενική διαφάνεια και διορθώνεται από μόνο του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αυτό ακριβώς συνέβη σε εμάς.

Είχα ούτως ή άλλως προγραμματίσει αμνιοπαρακέντηση λόγω των ποσοστών για σύνδρομα (που το πρόβλημα στην καρδούλα τα αύξανε πάρα πολύ) στα μέσα Φεβρουαρίου.

Αρχές Φεβρουαρίου, από μόνη μου μιας κι ο γιατρός μου το θεωρούσε περιττό λόγω του ότι θα έκανα άμνιο, πήγα και έκανα τεστ α επιπέδου. Η καρδούλα του μωρού μου είχε φτιάξει και τα ποσοστά για σύνδρομα είχανε φτιάξει επίσης!!!

Στα πλαίσια του προγεννητικού ελέγχου έκανα και υπέρηχο καρδιάς εμβρύου κοντά στο β΄επιπέδου (δεν είχε σχέση με τα ευρήματα της αυχενικής, μου το είχε πει από το πρώτο ραντεβού). Φαντάσου ότι η παιδοκαρδιολόγος δεν έδωσε καμία σημασία στα ευρήματα αυτά της αυχενικής, ούτε τα θεώρησε σημαντικά.

Όπως βλέπεις, σήμερα η κόρη μου κλείνει τα δύο της χρόνια!!!

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντελίνο,

στη δική μας περίπτωση δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

Βλέπω ότι δεν το έχω γράψει στο ποστ μου, αλλά ο γιατρός μου είχε επισημάνει ότι το πρόβλημα αυτό παρατηρείται πολλές φορές στην αυχενική διαφάνεια και διορθώνεται από μόνο του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αυτό ακριβώς συνέβη σε εμάς.

Είχα ούτως ή άλλως προγραμματίσει αμνιοπαρακέντηση λόγω των ποσοστών για σύνδρομα (που το πρόβλημα στην καρδούλα τα αύξανε πάρα πολύ) στα μέσα Φεβρουαρίου.

Αρχές Φεβρουαρίου, από μόνη μου μιας κι ο γιατρός μου το θεωρούσε περιττό λόγω του ότι θα έκανα άμνιο, πήγα και έκανα τεστ α επιπέδου. Η καρδούλα του μωρού μου είχε φτιάξει και τα ποσοστά για σύνδρομα είχανε φτιάξει επίσης!!!

Στα πλαίσια του προγεννητικού ελέγχου έκανα και υπέρηχο καρδιάς εμβρύου κοντά στο β΄επιπέδου (δεν είχε σχέση με τα ευρήματα της αυχενικής, μου το είχε πει από το πρώτο ραντεβού). Φαντάσου ότι η παιδοκαρδιολόγος δεν έδωσε καμία σημασία στα ευρήματα αυτά της αυχενικής, ούτε τα θεώρησε σημαντικά.

Όπως βλέπεις, σήμερα η κόρη μου κλείνει τα δύο της χρόνια!!!

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά!!

 

σε ευχαριστω παρα πολυ!να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοπέλα μου πιστεύω ότι δεν είναι τίποτα, και θα βελτιωθεί στην πορεία.

Ρίξε και μια ματιά εδώ για να δεις ότι τελικά όλα διορθώνονται στις μέρες μας, για αυτό και είμαστε πολύ τυχεροί, αν και πάλι πιστεύω ότι θα είναι αχρείαστο

http://lifepositive.gr/sinentefksis/kipros_nikolaidis_pistevo_oti_ola_einai_provlepsima/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι η Κυριακή 32 χρονών και χωρίς παιδάκι ακομη. Δυστυχώς μετά απο εξωσωμ έχω χάσει δίδυμα στον 5ο μήνα από ανεπάρκεια τραχήλου και μετά απο 3 χρονια τριδυμα εξαιτίας μείωσης, όλα υγιή έμβρυα. Αυτή τη φορά έμεινα έγκυος με ενα έμβρυο και χάρηκα ιδιαίτερα με αυτό. Ωστόσο καναμε αυχενική και ενώ ο γιατρός μας είπε ότι το εμβρυο ειναι εξαιρετικό, με καλή αυχενική 1,3 και όλες οι μετρήσεις καλές, βγήκε αναστροφη ροή στην τριγλωχινα βαλβιδα. Αυτό από μονο του πήγε τις πιθανότητες στο 1/35!.

Μου είπαν ότι οι περισσότερες περιπτώσεις, στη Β επιπέδου, αποκαθίσταται η ροή από μονη της. Αν αυτό δεν γίνει, πρέπει να γίνει αμνιο για να αποκλειστούν χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Αμνιο δεν θα δεχτώ με τίποτα να κανω, καθώς φοβάμαι πολύ το τρυπημα της μήτρας, ειδικά μετά την εμπειρία της μείωσης...

Είχε κάποια κοπέλα τέτοια περίπτωση; Της αποκαταστάθηκε; Έγινε αμνιο; ΄Εχω ήδη μιλήσει με μια κοπέλα από εδώ, αλλά αν υπήρχαν και άλλες εμπειρίες θα με βοηθούσαν. Γενικά νιώθω ότι δεν μπορώ να το διαχειριστώ λογικά καθολου αυτό, δεν περίμενα να είμαι στο 1% που συμβαίνει αυτό και υπάρχουν στιγμές που κυριεύομαι από φόβο, όπως σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα, 

Έχω βρεθεί κι εγώ με το ίδιο εύρημα. Αυχενικη διαφάνεια στη 13η εβδομάδα +3 ημ. 2mm , όλα τα υπόλοιπα άριστα, αλλά βρέθηκε ανάστροφη ροή τριγλώχινας.

Ίδια τα σχόλια στο πόρισμα, περί παραλλαγής του φυσιολογικού , αλλά "αυξάνει τον κίνδυνο για χρωμοσωμικές και άλλες συγγενείς καρδιακές ανωμαλίες"...

θα κάνουμε λήψη τροφοβλάστης σε λίγες μέρες, γιατί λόγω ηλικίας(39) έχει ανέβει το κλάσμα για τρισωμία 21 σε 1/177!!  Άρα, δε μας παίρνει να μην την κάνουμε...

Χάρηκα που τα αποτελέσματα σας παραπάνω ήταν θετικά για τη ζωή και την εξέλιξη των εμβρύων και μετέπειτα βρεφών σας!! 

Ελπίζω να είμαι κι εγώ μία από αυτές τις περιπτώσεις...

Θα επανέλθω σε λίγες μέρες με τα αποτελέσματα, ώστε αν είναι θετικά, να πάρουν κουράγιο κι άλλες μέλλουσες μαμάδες που μπορεί να βρεθούν με παρόμοια ευρήματα...

Γιατί αυτή η στατιστική μας έχει "τσακίσει"...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...